Gemengd Nieuws. Plaats der behandeling: een post kantoor te München. Tijdop een Vrijdagavond in het drukke vreemdelingenseizoer. PersonenEen dame, ik, postamb tenaren achter loketten, directeur, bode. Een keurig gekleede dame treedt in het kantoor, neemt aan een der titels plaats, haalt uit haar handtaschje een grooten brief, dien zij adressee- ren wil. Zij probeert alle binnen haar bereik liggende penhouders maar er is öf geen pen in, óf zy heeft geen punten, öf zij sputtert en spat zoodanig, dat er niet mee te schrijven is. De dame, vreemdelinge, vraagt my, of ik haar ook aan een bruik bare pen kan helpen. Daar zij slecht Duitsch spreekt, wend ik my, om haar te helpen, tot een der ambte naren achter het loket Kunt u wellicht die dame een pen geven j Als antwoord schudt de man ont kennend het hoofd. Naar het tweede loket. Ik word al meer bescheiden „Zou u niet de goedheid wil len hebben, die dame voor enkele minuten uw pen te leenen?" Antwoord„Ik heb myn pen zelf noodig I" By het derde loket gaat het beter. Ik heb dan ook myn vraag aldus ingekleed „Zou u zoo vriendelijk willen zyn ons mede te deelen, hoe wy een stalen pen zoudèn kunnen krygen, om te schryven ja, dan zult u zich tot den di recteur moeten Wenden." De directeur, dien wy na een aantal gangen te hebben doorgeloo- pen, aantreffen, ziet in, dat ons ver langen niet ongegrond is. Met eeni- gen zwier overhandigt hy, tusschen duim en wysvinger, uit een volle doos pennen er een aan de dame. Deze, stralend van biydschap, gaat weer naar het kantoor, plaatst zich voor den lessenaar, en begint de pen in een der ledige houders te doen. Maar nu komt de bode op het tooneel 1 Reeds eenigen tijd heeft hy het spelletje aangezien. Nu hy merkt.dat de dame de pen in een der houders steekt, komt hy aangestapt, neemt haar de penhouder uit de hand en zegt, met straffende stem, in zuiver München's dialect: „Ja, wat moet dat eigeniyk Een nieuwe pen Dat gaat niet I Vandaag is het pas Vrydag, en Zaterdags komen de nieuwe. Waar zoii dat naar toe moeten I" Zoo sprekend, neemt hy de nieu we pen, breekt haar tusschen de vingers stuk, en werpt haar in de papiermand. Dat is pas een man, die zyn plicht kent en geen haarbreed er van af- wykt! En dat is een echt-bureaucratlsche opvatting! Keuvelaar. Vlissingen, 29 November. Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, Voor een vry goed bezette zaal spraken gisterenavond in de zaal van den beer Buning mevr. Bergsma— Bergsma van Zoute lande, en freule S. W. A. Wichers uit Amsterdam. De rede van mevr. Bergsma heette „Waarom geen Vrouwenkiesrecht?" Achtereenvolgens noemde zy de verschillende bezwaren op, die tegen de invoering van vrouwenkiesrecht worden geopperd, en weerlegde ze onmiddellijk met beweringen van de tegenstanders zelve. Dat de vrouw nog niet genoeg belangstelling toont In politieke zaken behoeft geen reden te zyn, haar het kiasblljet te onthou den. Toen na den Franschen tyd de mannen het kiesrecht verkregen, wa ren er, behalve de commissie, belast met het ontwerpen van de wet tot regeling van het kiesrecht, byna geen mannen te vinden, die zich over deze zaak druk maakten en het duurde zeker nog wel 15 jaar vóór zy zich eenigszlns voor het kiesrecht interes seerden. Dat de vrouw niet dienstplichtig is, kan geen beletsel zyn, haar het kies recht te onthouden. In den ouden Romeinschen staat bestónd verband tusschen dienstplicht en politieke réchten, in ons land i3 van zulk een verband geen sprake. Volgens spreek ster bestaat er bovendien geen be zwaar om de jonge meisjes eenig maatschappelijk werk op te dragen, als verplegen, enz. Dal de vrouw hare echt vrouweiyke eigenschappen zou inboeten, achtte spreekster een volkomen denkbeeldig bezwaar. De van nature Ingeboren zacht heid, die haar doet meevoelen met ieder die zwak is en hulp behoeft, kan nooit door het verkrijgen van politieke rechten verloren gaan, daartoe is zy te diep geworteld. We! zal de onderworpenheid, vooral ver keerd zachtheid genoemd, verloren gaan, maar dat is geen verlies noch voor de vrouw, noch voor de geheele menschheid. Uit een gehouden en- qeê e naar de meer of mindere be trouwbaarheid by de manr.e'ijke en vrouweiyke leerlingen aan H. B. S. en Gymnasia bleek, dat de vrouwe iyke leerlingen heusch niet achter stonden by de mannelijke. Dit s'elde spreeks'er in tegenstelling met de algemeen erkende onbetrouw baarheid der vrouw, door schryvers, zelfs schrijfsters van vroeger gedurig verkondigd. Spreekster leidde daaruit af dat waar de opleiding van beide geslachten onder ongeveer gelijke omstandigheden plaats beeft, men de vroeger algemeen erkende minder goede eigenschappen der vrouw zich ziet verbeteren. Zy eindigde hare rede met den wensch uit te spreken dat we spoe dig in een maatschappy zullen leven waarin man en vrouw ais volkomen geiykgerechtigden beter in staat zullen zyn elkanders levensgeluk te verhoogen. Freule Wichers las vóór de pauze eenige prozastukken van Olive Schreiner en na de pauze van ds. Schermerhorn. Als a tijd wist zy door baar mooie voordracht ieders aandacht te boeien. „Alhambra" bioscoop. Er was gisteravond buitengewoon druk bezoekbehalve, dat het mooie programma de oorzaak daarvan kan geweest zyn, zullen velen ook wel hunne schreden er heen hebben ge wend om eens de pas genomen kiekjes te bewonderen, die als extra nummer werden vertoond. „In en om Vlissingen" is de titei voor een reeks van zeer mooie en goed geslaagde- opnamen, waaronder allereerst net vertrek van de mailboot dient te worden genoemdzeer goed geslaagd mag het atloopen van de „Soera- karta" heeten, alsmede het uitgaan der sloepen ter bemanning van schepen. Ook de beide Loodswezens zyn duideiyk vertegenwoordigd, terwyi het „Uitgaan der R. K. kerk", „De Vischmarkt" héél wat hilariteit verwekken. De pianist, pienter, iiet dadeiyk by het afvaren van de mail boot het „Wien Neeriandsch bloed" hooren, terwy 1 by het verlaten van de haven het Engelsche volkslied weerklonk. Voor een soortgelyke toe- passelyke muziek zorgde hy ook by de „Diabolische verschynselen", toen hij een aardig gedeelte uit de „Faust" speelde. Het geheele program bestaat uit dankbare nummers en zal nog heel wat nieuwsgierigen trekken. De Christ, jongelings-vereeniging „Geiyk aan het Mosterdzaad" alhier hield gisteravond een propaganda- samenkomst in haar lokaal, met het doel, door meerdere bekendheid te geven aan de werkzaamheden der vereeniging te raken tot uitbreiding van het ledental. De voorzitter zette dit in zijn openingswoord nader uiteen, waarna met de afwerking van het programma, dat persoonlyke en ensemble-voordrachten, zoomede verscheidene muzieknummers bevatte, door de leden werd begonnen. De niet talryk aanwezigen zullen met genoegen naar de verschillende num mers, die verdiensteiyk werden uit gevoerd, geluisterd nebben, terwyi de Christ. Johgelings-vereeniging de voldoening mocht smaken, dat zich eenige nieuwe leden aanmeldden. Met ingang van 1 December is aangesteld tot ryksveldwachter alhier Th. Pioegaeit te Philippine en tot ryksveldwachter te Veere A. de Moor te Elleraeet. in de gisterenavond te Middelburg gehouden vergadering van de ver eeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" sprak de voorzitter, de heer ds. M. van Empel, zyn vreugde er over uit, dat deze vergadering onder zulke voor de vereeniging gun stige omstandigheden plaats heeft en herinnerde hy aa'h Ce opening der zaal op Zaterdag ji. De Voorzitter aeeide vervolgens mede, dat het ledental tot 300 ge stegen is. Tot bestuu rleden der vereeniging voor de heeren Snelle en de Haas, beiden vertrokken, werden gekozen de heer A. Verhage en mevrouw Ghysen—van Marle. Op de Oosier Schelde heetl een aanvaring plaats gehad tusschen het zeilschip „Ambulant", schippet Kunst, en bet Engelsche stoomschip „Tees", waarby de „Ambulant" zeer belang rijke schade aan het achterschip op liep. Dat schip werd te Hansweeit binnengesleept en heeft zware lekkage. De lading lynzaad zal worden over geladen. Wij ontvingen het eerste nummer van „La Verda Stelo", maandelljksche mededeelingen van het Zeeuwsche comité voor Esperanto, dat uitgegeven wordt door de erven M. D. Dekker Jr. te Goes. Met de uitgifte van dit eerste num mer der Mededeelingen wordt voldaan aan het besluit der algemeene leden vergadering van 9 November jl. niet alleen met de Zeeuwsche propa ganda, maar ook door een kort over zicht te geven van wat buiten de grenzen onzer provincie plaats grijpt, en ook om aldus by vrienden en huisgenooten eenige meerdere sympa thie voor de Esperanto-beweging op te wekken- Evenwei is de uiigave voorloopig slechts een proef. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Nad. Herv. Kerk. Beroepen te West- kapelie ds. W. Reus te Eikerzee. Te Rotterdam wordt 1 Dec. a. s. opgericht een afdeeling van den „Bond van Hervormden" in Neder land. Het doel van dezen Bond is, om, „by de uiteenloopende geestes- stroomingen van onzen tyd, ook onder het groote aantal leden der Herv. Kerk, „door meerdere leiding" dan tot nu toe het geval was, op geeste- iyk, maatschappeitjk en ook op po litiek terrein te komen tot de zoo zeer noodige samenwerking van de leden dier kerk, „als geheel" tegenover verschillende kerkelijke ennietkerke- lijke machten, welke, hetzy' dan docr „vrijzinnigheid" of door een politieke coalitie „van Rome met de mannen uit de Geref. oi Doleerende kerk", de gezonde christelyke denkbeelden verleugenen en de levenskracht der Herv. kerk wordt ondermynd, door steeds meerdere leden der Herv. kerk, onder de valsche leuze van „de kerk er buiten", te lokken op het politieke erf „van Rome en Kuyper", terwyi de Herv. Kerk steeds in hoogmoed wordt gesmaad, en „voor de valsche kerk" wordt verklaard." De grondslag van den Bond zal zyn „de Bybel ais het Woord van God, waarin ons de blyde boodschap tegenkünkt van Qods eeuwige liefde, geopenbaard in de zending van Zynen Zoon Jezus Chpstus, toi redoing en heil van wie gelooven." Aan wat men noemt „practlsche politiek" zal (de Bor.d niet mede werken. („Ned.") RECHTSZAKEN. In besloten zitting werd hedenmor gen voor de rechtbank te Middelburg zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest geëischt tegen C. P. de H., 28 jaar, werkman te Middelburg, weg .na het plegen van onzedeiyke handelingen met zéér jeugdige kinderen. In de openbare zitting werd het eerst bij verstek staande de zif ting de 56 jarige J. W., zonder be kende woonplaats wegens landioo- pery tot 12 dagen hechtenis veroor deeld. Behandeid werd de appelzaak van S. M., 27 jaar, godsdienstleeraaf te Middelburg die wegens overtre ding der loterywet in zyn functie van agent van „Het Witte Kruis" veroordeeld werd door den kanton rechter aldaar tot f 5 boete subsidi air 5 dagen hechtenis. Als getuige werd alleen gehoord de directeur van het „Witte Kruis," die door het O.M. was gedagvaard. De substituut officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter wegens een gebrek in den 'vorm en veroordeeling van be klaagde tot eenzelfde straf. De gemachtigde van beklaagde, mr. Castello Salomons uit Den Haag, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hy trachtte aan te toonen, dat de obli gatielening niet onder de loterywet valt, en dat de Kantonrechter zyn vonnis op publieke gronden heeft gebaseerd. De volgende zaak was die tegen de 38jarige C. S. H, echtgenooteven den winkelier F. A. K„ te Middelburg hoofdagent van de Tydgeest aldaar. De verdediger in deze zaak mr. van Traa uit Rotterdam, had de belde inspecteurs van politie, de heeren Koster en Schreuder gedagvaard, voornameiyk in het te doen verklaren, dat nadat eerstgenoemde een coupon van de eerste klasse gekocht had, de tweede met een coupon van de zelfde obligatie yan de tweede klasse kon bekomen. De substituut officier eischte ook in deze zaak vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot dezelfde siraf nl. ook f 5 boete of 5 dagen. De verdediger hield ook een warm pleidooi voor vryspraak. Hedenmiddag werd voor de recht bank nog behandeld de appelzaak tegen M. C. de V. 29 jaar vrouw van G. R., melkslylster te VI ssingen, door den kantonrechter te Middelburg we gens overtreding der Viissingsche melkverordening veroordeeld lot 6 dagen hechtenis. De getuige, de inspecteur van po litie Van Meerendonk heeft het mon ster melkop de gewone wyze genomen. De tweede getuige, de apotheker C. G. Baert, ge eft inlichtingen over de melk, die niet aan het voorge schreven vetgehalte voldeed. De offi cier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger mr. Groot, wees er op, dat tegenwoordig zeer vele ver ordeningen worden gemaaktde melk verordening is er een, die pleiter niet goedkeurt, een kleine afwyking in het percentage maakt de meik nog niet slecht. i Getuige Baert is volgens pleiter geen deskundige wei een scheikundi ge, deskundigen zyn alléén de boeren. De vrouw heeft de verordening niet overtreden en is door den kan tonrechter tot de zwaatste straf ver oordeeld. Dit noemt pleiter wat al te bar. Mr. Groot hoopt, dat ais geen viyspraak kan volgen, dat dan toch de straf lichter zal zyn. Voor de rechtbank tc Alkmaar stond in hooger beroep terecht L. G., hoofdagent van Lotisico, te den Helder, door den kantonrechter aldaar veroordeeld wegens het houden van een verboden lotery. Het O. M. eischte bevestiging van het z.i. zoowel for meel ais materieel juist gewezen vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Aanvaring „Prins Willem V" en Loodsschoener No. 9. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring, welke op 13 September j.i. heeft plaats gehad tus schen het Nederlandsch stoomschip „Prins Willem V" en den Neder- iandschen loodsschoener „Vlissin gen 9." De raad aanvaardt de lezing yan den schipper van den loodsschoener, dat men aan boord van zyn schip eerst 5 minuten vóór de aanvaring begonnen is van tyd tot tyd het groene boordlicht te toonen. Dat de „Prins Willem V" in de laatste 5 minuten vóór de aanvaring viermaal telkens een ander boordlicht zou hebben laten zien, acht de raad on aannemelyk, te meer, waar volgens die opgave het eene boordlicht telkens geheel uit het gezicht verdween, en mitsdien het te voorschyn komen van hei andere boordlicht niet aan gieren van het schip kan worden toegeschreven. Aannemelyk daarentegen acht de raad, dat, toen het stoomschip op den schoener ging aanhouden, op dit laatste schip zoowel het roode als het groene vuur van het stoom schip en nadat dit ten slotte hard S.B.roer gegeven had, alleen zyn roode vuur is zichtbaar geworden. Naar 's raads oordeel is de aan varing te wyten aan schuld zoowel aan de zyde van den schoener als aan de zyde van het stoomschip. De „Prins Willem V* had, toen zy het loodssetn voor ijmuiden ge- heschen had en het loodsvaarttiig dit niet met een geiyk sein beantwoordde dit laatste schip niet moeten gaan praaien of, had zy daartoe ernstige redenen, zoo voorzichtig moeten na deren, dat alie gevaar voor aanvaring uitgesloten was. Maar, geiyk gezegd, ook den schoener treft schuld. Deze had met het toonen van zyn boordlicht niet moeten -wachten tot het stoomschip zoo dicht genaderd was, dat er gevaar voor aanvaring begon te ontstaan, en in eik geval had men aan boord van dat vaartuig het boornl.chtduideiyker immers telkens gedurende langer dan 2 seconden, buiten moeten toonen Enkel aan het feit, dat dit toonen, telkens zoo kort duurde een feit door den daarmede belaste getuige erkend kan het worden geweten, dat men aan boord van de „Prins Willem V" geen boordlicht van den schoener heeft opgemerkt en dus de positie van dit vaartuig niet, dart toen hst te laat was, heeft kunnen bepalen. Te Amsterdam heeft een eigen aardige quaestie de gemoederen eenige dagen beziggehouden. De firma Ferwerda en Tieman heeft een ge deelte van het nieuwe modepaleis van Hirsch aan het Leidscheplein gehuurd en dit tot een zeer luxueus café laten inrichten. Zij betaalt daarvoor f23.000 huur per jaar en de in richting er van heeft haar ongeveer f 100.000 gekost, naar men' zegt. 'i Café heet „Trianon". Nu deed zich het geval voor, dat men bezoek' rs, die men er liever niet zag, en in elk geval niet graag lang zag zitten, het dubbele liet betalen van anderen. Bij navrage beweerden kellners e.a., dat zy daartoe last hadden ontvangen. De fi ma zelf, of wie haar party op namen, verklaarde aan het „Hbld." dat het gehalte der bezoekers op peil moest worden gehouden men kon geen bezoekers die bijna niets verteerden, uren lang op de beste plaatsen laten zitten, enz. maar van verschillende kanten werd be weerd, dat het er speciaal om te doen was om Joodsche bezoekers te weren. Een stroom van ingezonden stukken van Israëlieten en ook van niet Israëlieten, bereikte het „Hbld." en de „Tel.*, waarin het optreden der firma Ferwerda en Tieman ten scherpste werd gelaakt en ook met represaillemaatregelen werd gedreigd. Het „Hbld." trachtte het optreden van de firma eenigszins goed te praten; de „Tel." daarentegen keur de het op de meest krasse wyze af. Een invloedryk Israëliet, de heer Lioni is, naar hy in een ingezonden stuk In het „Hbld." opmerkt, van mee'ning, dat het zou te betreuren zyn ais de zaak werd voortgezet, na openiyke belijdenis van schuld. De Kon. Ned. Sioomboot-Maat- scbappy te Amsterdam heeft den bouw van twee sfóomschcpen voor de at- gemeene vrachtvaart van 2000 en 4000 ton opgedragen aan de scheeps- bouwfirma A. Vuyck Zonen te Capelle a/d Ijsel. Bij dezelfde firma is men begonnen met het leggen van de kiel van het schroefstoom- schip „Waalstróom" van 2300 to t draagvermogen voor de Hollandsche Stoomboot Maatschappy Ie Amster dam. („Scheepv.") In een leeg winkelhuis, in de Gasthuismolensteeg, by de Heeren gracht te Amsterdam, is by een ver timmering een manshoogs, dubbele muur blootgelegd, in welke zich een met puin bedekte, geheel van de lucht afgesloten ruimte bevond. In die ruimte werd bewaard oud zilverwerk, doozen, pakjes, sehalen, lepels en documenten. Deze documenten zjjn op perkament en leder geschreven, uit de jaren 1644, van baron De Rhede heere tot Saesveld, Alles is nog betrekkelyk goed gebleven. An dere stukken zyn uit de jaren 1655, 1672 en 1682 van een grondverkoop van de Noordeiyke Gasthuismolen steeg. Juist de moiensteeg was een der voornaamste straten in den tyd der Spaansche heerschappy. De ei genaar deelde aan „de Tel." mede dat hy eer.ige stukken van de vondst een museum zal aanbieden. la zake den moord te Wehl, heeft de officier van justitie ter plaatse een onderzoek inge steld. Het lijk van den verslagene werd gekist en overgebracht naar Arnhem. Ten raadhuize onderging de verdachte een langdurig verhoor, waarna ze op last van den officier van justitie naar Arnhem werd over gebracht. Twee doktoren hebben de lijkschouwing verricht. Vastgesteld is, dat het doodelijk schot op zeer korten afstand van den verslagene is gelost. Gisterennacht is de lossing van de door vuur en water bescha digde tabak uit het stoomschip „Sfn- doro" te Rotterdam voltooid. De brandweer die ei dien tyd by het schip de wacht heeft gehouden is ingerukt. Tydens de lossing werd een boot werker door een pak tabak in den rug getroffen, waardoor waarschyn- iyk zyn ruggegraat gebroken is. Hy is naar het ziekenhuis vervoerd. Een sergeant van het 5e reg. inf., reed op het kazerneterrein te Amersfoort op een motorfiets. Hy botste tegen een muur en vloog door de ruiten van een onderofficiers eet zaal. Aan hoofd en handen ernstig gewond, werd hy naar het hospitaal vervoerd. De arbeider te Sittard, die Dinsdag by het rioleeringswerk onder een afschuivende grondlaag werd bedolven, is aan zy» kwetsu ren overleden. Hy laat een vrouw en vijf kinderen na. Te Barger-Oos- terveen is een man uit Erica, die 's avonds op zyn rywiel huiswaarts keerde, door de tram gegrepen, over reden en gedood. De man was ge huwd en vader van vier kinderen. Woensdagavond is. een aanslag gepleegd op een Londenschen politie commissaris, Sir E. Henry. De commissaris was uit zyn auto mobiel gestegen, die hem naar huis

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 4