k". ïlissiflgsehe Courant BIJVOEGSEL LAGE. LAAT 25 e Huur oenüienst 1LCHEREN. e Tram Donderdag 28 November 1812, Ho. 282. Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws, 0. Es iderhand- ïn Bavets Ijsmutsen Fantasie eren Cen- sorteerirg NS. o. stad, voor klein f. AdresBureau t\ 6.,—, 6.20, 6.46 3.— 10.20,10.40 12.30,1.—, 1.30*, 4.3?. 4.50,5.20, |0,8,20. 6.10, 6.30, |50, 10.10, 10,30, ST.m. 12.10, 12.40, 3.40,4.10,4.40, 10,7.30,8—, 8.30 i des Zondags nil. tation S.S.) 9.20 I10' Kearsluis, de Paul Ldhotel is resp. 5, .25, 9.23, 10.35|, .18. Lr Domburg6.45, 20, 6.07, en 8.40 Middelburg7.40 en 6.55. Vlissingen: 7.40, -.55. loopen alleen op dalburg. ïaan: 4.40a, 4.45a 1 8.20, 9.30, 30.40 I.30, 2.10, 2.50 0, 6.10, 6.50, 7.30 3, 10.50. Vlissingen7.10g II.50, 12.30g, 1.10 >0, 4.3Gg 5.10,5.50 - 10.15, 11.25c. tarkt): 6.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.30g L.50g, 12.10, 12.30 0, 2.10, 2.30g, 2.50, b, 4.30, 4.50, 5.10g, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50 iluitend werbmans- [Heen op werkdagen remise, niet verdei' dan de en geederen alleen VAN DE VAN Staatscommissies. Omtrent den stand der aan Siaats- commissiën opgedragen werkzaam heden wordt door de regeering het volgende medegedeeld Het verslag der Staatscommissie tot herziening der Strafverordening wordt begin 1913 verwacht. Die betreffende ouderlijke macht en voogdij hoopt nog in dit jaar met haren arbeid gereedtekomen, evenals in 1913 de commissie voor de wetgeving op de registratiebelasting en de hypotheek echten. De sub-commissie der Staatscom missie, betreffende de geldelijke en persoonlijke lasten der landsverdedi ging, stelde op meerdere plaatsen een onderzoek in. De aanbieding van een pattiëel rappo t zal worden ge vraagd. Het verslag der staatscommissie in zake de reorganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht wordt in den loop van 1913 tegemoet gezien. Overeenkomstig de adviezen der commissie voor het waterstaatsbestuur wordt met de bewerking eer.er wet telijke regeling omtrent de wegen vérderen voortgang gemaak', terwijl voorts wordt gearbeid aan eene her ziening der wettelijke bepalingen om trent het waterstaatsbestuur. De Staatscommissie voor den han- deldrijvenden- en industriëelen-mid- denstand, heeft hare werkzaamheden opgeschort tot de verschijning van het rapport der commissie voor de Middenstands enquê e. Deze heeft met ae opstelling van het eindverslag een aanvang gemaakt. De Staatscommissie voor den land bouw hoopt nog in dit jaar met haren arbeid gereed te komen. De voorbereidende arbeid der staatscommissie betreffende de werk loosheid, ingesteld 30 |uii 1909, om een beeld te geven van de verschil lende vakken en naar onderscheidene streken des lands, is thans afgeicopen. Vijf andere sub-commissiën zijn reeds vrij ver gevorderd met hare taak om over de werkloosheidsstatistiek en over de middelen tot bestrijding der werkloosheid en tot leniging der gevolgen een oordeel u t te brengen. De commissie omtrent de verdedi ging van Nederi.-Indië za! waar schijnlijk voor het einde vanhetjsar met haren arbeid gereed zijn.. Een door de Staatscommissie in zake electriciteitsvoorziening opge maakt ontwerp, dat naar hare meening voor de regeling van het yraagstuk doeltreffend zou zijn, maakt bij den minister van landbouw, nijverheid en handel nog een punt van overweging uit. Marine en leger. De luitenant ter zee der 2a klasse R. J. Brakema, toegevoegd aan het hoofd van het vak van u'trusting te Nieuwediep, wordt heden gecommit teerd naar de directie der marine te Amsterdam. Da .Avondpost" meldt, dat het de partement van oorlog aan de korps commandanten, in verband met de a.s. behandeling van de oorlogsbe- grooting 1913, spoedige raededeeling beeft verzocht in hoeverre de dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geweest zijnde miliciens al dan niet van goed passende kteeding waren voo zien en bij uit:ukkende diensten van oveijassen tot beschut ting tegen regen is gebruik gemaakt. Hst jaar 1913. Van de firma L. J. Veen te Amster dam ontvingen wij een werkje, ge titeld .Een Corsicaansche jongen", door C. Joh. Kievit. De schrijver be handelt daarin het leven van den grooten Napoleon, en verschillende prachtige illustratiën versieren den tekst. Bovendien oevat dit werkje een overzicht van de bij genoemde firma voorhanden zijnde romans, novellen en gedichten. Vlissingen, 27 November. Htt adres tegen de verplichte winkelsluiting aan den gemeenteraad gezonden is voorzien van 183 hand- teekeningen. Wij herinneren er aan dat bij de gehouden enquêle inzake de ver plichte winkelsluiting door de ver- eeniging,.Gemeenschappelijk Belang" zich 215 winkel'eis vóór en 83 tegen verplichte winkelsluiting verklaarden. Wegens het overlijden van de Gravin van Vlaanderen, moeder van Koning Albert van België, wappert de vlag van dat rijk halfstok van het Belgisch consulaat, het loods- kar.toor, de sociëteit en loodsschoe- ners. De nieuwe reuzentorendraaikfaan op de Kon. Maatsch. „de Schelde" wordt, hoewel deze nog niet geheel is afgewerkt, reeds gebruikt Met deze nieuw kraan werden heden de ketels geplaatst in het Za terdag jl. te water gelaten stoomschip .Soerakarta". A's een bijzonderheid deelt men ons mede dat deze ketels door de dochtertj-s van den hoofdingenieur, den heer Martin, in het schip werden geplaatst. Tengevolge van het stormweer kon de vei trekkende Harwiehboot geen loods bekomen en moest de loods- dienst vanaf gisterenavond tot heden avond worden gestaakt Invalidehuis te Leiden. Naar aanleiding van het overlijden van een der bestuursleden der On- deroff. Gymn. Scherm- en Tooneel vereeniging .Vriendschap en Genoe gen", zal de uitvoering ten behoeve van bovengenoemde inrichting, aan vankelijk bepaald op 30 Nov., plaats hebben den 21en Dec. e.k. in de zaal van den heer Buning, aanvan gende 's avonds te 8 uur. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Ned. H?rv. Kerk. Beroepen ie Vledder (toez.) de heer J. C. Th. Hugenholtz eend. te Axel. Bij de verkieting van gemach tigden voor het kiescollege der Ned. Hetv. Kerk te Groede werden de vrijzinnige candidaten gekozen. Dit college bestaat nu uit 18 modernen. Voor de vrije- en orde-oefe- ningen der gymnss lek zijn gisteren te Venlo geslaagd de dames F. S. Lansen en M. S. van der Peijl, bei den te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN De rechtbank te Arnhem veroor deelde gis'eren Bastje Beerendsen, het hoofd der Velpsche inbrtkersbend.-, wegens verschillende inb aken tot 10 jaar gevangenisstraf, Eisch 12 jaar. J. M. T., koperslager te Renkum werd wegens vergiftiging van zijn vader conform den elsch veroordeeld tot vijfden j.<ar gevangenisstraf. Verkoopingen en aanbestedingen. Te M ddelburg is heden aanbe steed a. het o .de^hou'en van de Rijks groote wegen in de provincie Zee land gedurende d: jaren 1913, 1914 en 1915 R.-ming per jaar: peiceel 1 f 2700; perceel 2 f 10,550; per ceel 3 1 5400; perceel 4 f 7300. Inschrijvers eerste perceelde heeren N. D. Bijl, Vlissingen f 2754J. H. van de Ven, Middel burg f 264821e perceel de heeren J. H. van de Ven, f 10,504 C. de Wilde, Kattedijke f 10,360; M. Ja cobs, Goes f 10,276F. Duinhouwer, Goes f 9,864. 31e perceel de heere-i L G. J. van de Ven, Koudtke-ke f 5380; J. Geluk J. Lzn. Tholm, f 5328: Oos ters, Willemstad f 5297F. Duin- houwer, Goes f 5165 en W. L. Klos Scherpenisse f 4869. 4de perceel de heeren: A. Motké, Breskens f 7850; W. Wo!tliiz, Bres- keus f 7800L. Bruinooge, Breskens f 7583J. H. van de Ven, Middel burg f 7560; P. D. van de Pias, Oostburg f 7520A. du Burck, Bres kens f 7268; A. Rlsseeuw, Groede f 7248H. Kareis Jz., Groede f 7247 H. Lagasse, Cadzand f 7250 J. Goossens, Vlissingen f 7219 en J. M. H. van de Sande, Breskens f 7177. Alles per jaar. Zoowel bij het eerste ais het tweede perceel was nog een lager biljet, beide van W. Wandel te Nleuwer- kerk van respectievelijk f2585 en f9775; bij het derde perceel waren er twee, een van W. Wandel voor f 5290 en een van W. J. Walpot te Thoien voo? f 5245, Ai deze biljetten werden op zijde gelegd, omdat er niet op aangegeven stond of de in schrijverssom .per jaar" bedoeld was. Bij het vierd: perceel was nog éan biljet, waaronler wei twee namen stonden, maar waar niet bij vermeld was, of deze heeren z'ch borgstelden, ook dit biljet werd ter zijde gelegd. b. Het onderhoud van Rijks Contra escarpe te Thoien gedurende de jaren 1913, 1914 en 1915. Raming f800 per jaar. Inschrijvers da heeren: W.J. Wai- pul, Thoien f820 en J. Geluk |oh.zn. Thoien f 793 per jaar. Nog was er een b.ljet van W. OoMam Dordrecht voor f786, dat ook ter zijde werd gelegd, omdat niet .per jaar" werd vermeid. c. Het onderhouden, herstellen en leveren aan de Provinciale gebouwen te Middelburg over 1913. Inschrijvers de heeren A. Walrave f872; M. de With f860; J. N. D. Bijl Vlissingen f 859A J. Dekker f845.50; L. Pieterse f833 en H. Jansen Jz. f830 Behalve de heer Bijl wonen al deze inschrijvers te Middelburg. d. Het vernieuwen der keibestra ting op den weg van Walzoorden naar Hulst. Inschrijvers de heeren: W. A. van Hasselt, Hontenisse f8.375; L. G. J. van ae Ven, Koudekerke f 8.180 de Bree Fzn., Terneuzen 18174; j. Cambier en E. A. de Waal, Hon tenisse, f8,140; J. P. de Vos, Ter- neuzen f 7.790. Een zeer laffe aanranding heeft Zondag plaats gehad in de Brug straat te Roosendaal. Daar werd een vreemdeling met een mes in den rug gestoken door zekeren V., een berucht individu. De getroffene werd in het politiebureau verbonden. De dader vluchtte, maar zal zeker zijn straf niet onlloopenr. De laffe daad gebeurde nota-bene midden op den dag! Te Rotterdam liep omstreeks drie weken geleden een jeugdig kan toorbediende weg met f 200, die zijn patroon toebehoorden. Een ander jongraetuch vergezelde hem. De jon gelui stuurden een prentbriefkaart uit Ziirich. Het tweede bericht kwam uit Triëst, waar zij hadden witten aan monsteren om naar zee te gaan, maar dat was hun niet gelukt, en nu schreef de vluchteling aan zijn oudets dat het geld op was en hij geen raad meer wist. Zijn vader zond passage- bi'jeiten voor de beide reizigers over en dezen scheepten zich in de Oos- tenrijksche haven aan de Adriatische Zee in. Via Londen kwamen zij te R tterdam terug en de jonge man heeft zich vol berouw bij de politie aan de Witte de W.thstraat aange meld. - Te Achterwehl (gemeente Wehl) is Maandagavond de 18-jarige Nico Kraus uit Didam door de 60-jarige vrouw Eyt doodgeschoten. Den ge- heelen dag had men zich bij Eyt aan sterken drank te buiten gegaan, 's Avonds schijnt er hooggaande ruzie uit te zijn voortgekomen, althans In huis is alles vernield en ten s'otie is op K<aus voor ae deur een schot hagel gelost dat hem in de linkerzijde trof. De dood trad onmiddellijk in. Knus was kippenkoopman van be roep en ongunstig bekend. Reintje Aaibers, echtgenoote van den timmer man Jan Eyt, is een vrouw die zi.h doorloopend aan st rken drank te buiten gaat en dan tot alles in staat is- Na de daad te hebben gepleegd heeft ze zich zelf bij de politie aan gemeld. Ze bevindt zich in hechte nis. Het parket is met den moord in kennis gesteld. --Onze premier op Sint- Lucas. Zondagmiddag op Sint - Lucas. Te midden van de bezoekers beweegt zich, genoeglijk en huiselijk- eenvoudig ais altijd, onze eerste- minister. De handen in de zakken van zijn duff .Ische jas, den hoogen hoed naar achteren geschoven, dren telt hij rond, hier en daar vluchtig een kijkje nemend. Tot opeens iets zijn aandacht schijnt te trekken en hij er recht op af stevent. Het publiek achter 's minis ters rug groept samen, maakt elkaar opmerkzaam. Even gaat er een glim lach van verstandhouding door de zaal. De eenige, die zijn ernst weet te bewaren is de premier zelf On verstoorbaar blijft hij staan. Eerst kijkt hij lang naar „Teo de recht zinnige", dan even naar „Teo de schuinsrechtsche" Zonder een spier van zijn gelaat Ie vertrekken wandelt hij verder. („Hb\") Zondagmiddag wilde een twee jarig kindje ts Abcoude, grootvaders jachthond een stukje van een koekje geven. Het kind kwam hierbij te val len, waardoor de bond nift in het koekje maar in het ooitje van het kind beet, en wel zoodanig dat dit lichaamsdeel met 10 steken weer moest gehecht worden. Aan een overweg te Ouden bosch is een land loop er door een trein overreden. Zijn beide beenen werden rotaal vcrsplln- j terd. De man is naar het gasthuis vervoerd. Een arbeider te Veenen- daal had aan zijn 14 jarigen zoon opgedragen om bladen te gaan zoeken voor de varkens. De jongen was on willig en antwoordde dat hij zich liever zou ophangen. Eenige oogen- blikken later ontdekte de vader tot zijn schrik, dat de knaap zijn woovd had gehouden en zich werkelijk door ophanging van het leven had beroof 1. Bij de rio'.eeringswerken te Siitard raakte een arbeider onder een massa grond bedolven. Na een kwartier hadden de medearbeiders hem be vrijd. De ongelukkige werd bewuste loos opgenomen. Zijn toestand is hoogst ernstig. Terwijl een wis selwachter bezig was de wissel over te halen voor een zandtrein onder de gemeente Mijdrecht, viel hij en kreeg de locomotief over den rechterarm. Deze werd even boven de pols afge reden. Na verbonden te zij:-;, werd hij naar een gasthuis te Amsterdam vervoerd. Verleden week storlie op Ra penburg te Amsterdam de buiten muur van een oude woning tenge volge van het heien in. Hetzelfde deed zich Maandagavond wederom voor in de P.eter Jacobstraat aldaar waar van lwee onbewoonbaar ver klaarde woningen de buitenmuren scheurden en instortten. Ook de andere hu.zen in de nabijheid toon den neiging tot instorten, althans de muien moesten stevig gestut worden. Gisteren waren op het dak ter ten deele ingestorte huizen brandweer mannen bezig de nag met groote bressen en scheuren overeind staande muren om te rammeien, waarvan telkens groote stukken met vreeselijk geraas neerstortten. Aan het strand te IJmuiden werden gisteren door het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij proeven genomen met reddingvuurpijlen van verschil lende soort, ook met die, welke bij de Duitsche reddingmaatschappij in gebruik zijn. De zeer interessante proeven werden behalve door bet bestuur en de plaatselijke commissie der reddingmaatschappij door ver schillende belangstellenden bijge woond. Het stoomschip „Sindoro" der Rotterdamsche Lloyd dat gisternacht voor de L'oydkadebinnenkwam,bleek brand te hebben in het voorruim dat afgeladen is met tabak. De brand weer wier hulp te 9 uur werd inge roepen, verscheen met veel materiaal ter plaatse. In overleg met den deskundige werd besloten het ruim voorloopig luchtdicht af te sluiten, ook de luentkokers in het ru'm vol met stoom te blazen. Daor het krachtige optreden der brandweer die 15 stralen in het werk s'eld:, was de uitslaande brand al spoedig onderd ukt. In overleg met den walkapitein, den heer J. S. Brou wer, werd nu besloten het watergeven te staken, het ruim weder te sluiten en het opnieuw onder stoom te zetten. Morgenochtend 8 uur za! het ruim dan weder geopend worden en de verdere lossing der 4000 pakken her vat. Onder de lading tabak bevindt zich nog een Ldlng rijst. Bij Mülheim heeft gistermorgen in da vroegte op deti,Ryn een botsing plaats gehad tusschen twee Rijn booten. De „Muszmacher", eèn passagiers boot uit Mulheim, vertrok om kwart voor zeven naar Hetdo-f. Van de brug af was reeds het gebruikelijke signaal gegeven, maar de vrachtboot „Egan IX" probeerde nog onder de brug door te varen. Een botsing tusschen beide schepen volgde, die zoo hevig was, dat de „Muszmacher" ongeveer 100 M. achter de brug binnen zes minuten zonk. Door hei brugpersoneel werden dertien personen, waaronder de gf- heele bemanning, nog gered. Men vreest echter, dat drie of vier personen, verdronken zijn. De scheepvaart is gedeeltelijk gestremd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op de Hanschoenmarkt te Antwerpen nabij de pomp van Quinten Massys, een laffe aanranding plaats gehad, die gelukkig eindigde met de aanhouding van drie Fransche apachen. Een welgekleed heer, waarschijnlijk huiswaarts keerende, ging over de Handschoenmarkt, toen hij plots door drie kerels werd aangerand. Een der schurken hield het slachtoffer bij het hoofd vast en belette hem het schreeu wen, terwijl de twee anderen zijne zakken ledigden. De politieagent |os Weyers en een voorbijganger, die ooggetuigen waren van deze laffe aanranding, snelden toe, waarop de drie schurken hu i slacht- otfer loslieten en op de vlucht gingen. Aan de Toifbrug verdeelde hei drietal zich. De agent gelukte er in wat verder een der aanranders aan te houden. De burger, die de andere twee ach tervolgde, kreeg op de Melkmarkt de hulp van de twee agenten, die op het hoorngeblaas van hunnen collega kwamen toegesneld. Met hun drieën gelukten ze er in, de lwee andere deugnieten aan te houden. Alle drie zijn Fransche apachen, verblijvende in een huis der Falconrui. De adjunct Herman heeft na proces verbaal te hebben opgemaakt, de drie aanranders ter beschikking van den procureur des Konings opgesloten. Wat het slachtoffer betreft, dat is onbekend gebleven. Kost na de vlucht is hij weer opgestaan en heeft stilaan zijn weg voortgezet. De politie ver zoekt hem, zich te doen kennen om het onderzoek te volledigen. Het aantal dooden, tengevolge van de bioscoopramp te Bilbao be draagt thans 52, dat der gewonden ongeveer 100. De koning'heeft een betuiging van rouwbeklag doen toe komen aan den burgemeester. Alle scholen i n schouwburgen in de stad zijn gesloten. De begrafenis van de slachtoffers der paniek gaf aanleiding tot de meest grootsche rouwbetooging, die ooit te Bilbao gezien is. Het voorbijtrekken van den lijkstoet duurde drie uren de 46 doodkisten werden gedragen door studenten. Ofschoon nog niet geheel vol tooid is dezei dagen het warenhuis Peiers te Keulen geopend, dat in grootsche opvatting en rijke inrich ting kan wedijveren met de groote warenhuizen van Tiets en Wertheim te Berlijn. Het reusachtig gebouw maakt den indruk van een stad de zeven groote trappenhuizen, de por talen en de binnenplaatsen enz. hebben namen gekregen als straten en pleinen, zoodat de bezoeker zich aan de hand van een plattegrond kan oriënteeren Dit warenhuis is inge licht met alle weeldeen comfort die dergelijke inrichtingenkenmerken: men vindt er zelfs een filiaal van een bank, een reisbureau en een bureau van gevonden voorwerpen, een novum in de inrichting is het zwembassin voor het personeel en terwijl ook, voor zoover ons bekend, de firma Peiers aan haar waieahuis een aparte school heeft verbonden, waar een groot aantal verkoopsters onderwijs ont vangt van een door de stad aange stelde onderwijzeres. Dezer dagen is te Parijs de eerste vergadering geopend van de commissie, die het vraagstuk van de dreigende ontvolking van Frankrijk bestudeeren moet. Er zijn in deze commissie meer daH 100 leden, van wie vele vroegere premiers.De minister van financiën heeft bij de opening der eerste zitting een rede gehouden, waarin hij wies op den ernst van den toestand en o.a. eentge cijfers noemde. Gedurende 1910 overtrof het aantal geboorten dat der sterfge vallen slechts met 71-418, terwijl dit cijfer voor Duitschland 879.113, voor Oortenrijk-Hongarije 573.520, Groot Brittanië 413.779 en Italië 451.771 bedraagt. Was het aantal geboorten in Frankrijk in 1910 dus niet bijster groot, in 1906 en in 1911 werd dat aantal zelfs door het sterfte-cijfer overtroffen. Da spreker wees erop dat tegen een dergelijke verminde ring der bevolking maatregelen geno men moeten worden, daar zij anders ongetwijfeld zou leiden tot militaire en economische minderwaardigheid en tot verslapping van de expansie ve kracht van Frankrijk." Ook andere even onrustbarende cijfers werden door den spreker op gesomd. Zoo waren er bijv. in 1908 in Frankrijk 1,350,000 ongehuwde mannen boven de 30 jaar en een nog grooter aanlai ongetrouwde vrouwen; er waren 1,804 710 kinder- looze gezinnen, 2,966 gezinnen met slechts een kind, 2 661,978 gezinnen met 2 kinderen, 1,643,415 met 3 kin deren en niet meer dan 967,392 ge zinnen met 4 kinderen en dat meer kinderen bedroeg in totaal slechts 2.328-,780. Wat nu de maatregelen betreft, die genomen zullen moeten worden, de spieker noemde er eenigen. Zoo dient bijv. voor betere woningen ten dienste van groote arbeidersgezinnen gezorgd te worden en moeten hygiënische voorzorgen worden getroffen. Ook zal de commissie een onderzoek doen naar de mogelijkheid van een ver betering der Snancleele positie van hen, die groote gezinnen te verzorgen hebben. Hoe dit alles geregeld moet en zal worden, zal de commissie thans te onderzoeken hebben. Men zal in Frankrijk zeker met spanning de resultaten van haar aroeid tege moet zien. Uit de Hawaï-eilanden wordt

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1