ijnen ;ke. gen Wallersbrunn. Van Houtens Cacao DE Woensdag 27 November 'WIJS enz» Feuilleton. ISSE. luur BINNENLAND. Fo.281, 50e Jaargang, 1912. futceii OND 1912, lokaal van e Markt. AAL, SELAAR, Souburg, TIST N ERP, op Zoom. en f0.75. ddags van it-Leden k leden vrij. nnen thans bn worden Lessen op Woens - Iden gaarne jrwljzer. jfftouw van eeftijd zag daags ge- tot hulp in tbehoevend wordt niet gaarne aan het voor klein esBureau huisstr. 48, 'netjes kun- Hoogloon. ruimte. »r f 0.55 f0.55 10.85 |ht. iek R *RUH. dan tan# ken in h®' RATIES REN en VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden I 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer «oordeelige yooruiaarden Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de Indische begrooting vervolgde de minister van koloniën zijn rede en betoogde dat de heet Borel niet op Soerabaja was te handhaven wegens de verhouding tusschen hem en den resident. De hervormingen van de politie en de rechtspraak waren ab soluut geen gevolg van de Chinee- zenrelietjes. De regeering is voorne mens krachtige revolutionnaire uit spattingen tegen te gaap, maar daar nevens te breken met de op de spits gedreven uirzonderingspolitiek ten opzichte van alle bevolkingsgroepen, een weg moet open blijven voor de individueele gelijkstelling van vreemde Oosterlingen en Inlanders met Euro peanen. De minister kwam op tegen het geven van scheeve voorstellingen omtrent de inzichten der regeering betreffende de zending. Wat het schóól-subsidie belrsft, worde gelijk recht voor allen betracht van een schoolstrijd in Indië behoeft daarom geen sprake te zijn. Tegen het debietrecht op tabak. De Handelsreizigersvereeniging de Eendracht, heeft zich gewend tot de vereeniging van sigarenwinkeliers om te zamen een actie te beginnen te gen het debietrecht op de tabak. De R. K. Middensiano'svereeniging de Hanze zal tesamen met de Ned. Vereeniging van Sigarenwinkeliers ook een beweging tegen het voorge stelde debietrecht op de tabak in bet leven roepen. Mr. van Houten en de concentratie. Mr. van Houten 's jongste Staat kundige brief bevat aan het slot ei- nige beschouwingen, die in verband met de vrijzinnige concentratie van beteekenis zijn. De schrijver betoogt daar Wie voor recht en algemeen belang wil waken, vooral wie betreurt, dat hij zich in zake dwangverzekering heeft laten begoochelen door de thans zoo ijdel gebleken voorspiege lingen der vrijzinnig-democraten, hou den voortaan beter dan vroeger het Oog in 'tzeil. De vrijheidsvrienden zullen er vermoedelqk in sir gen de dwangverzekering af te wenden, maar zij hebben daarbij gevaarlijke medestanders. Tot dezen reken ik allen die sfaatspensionneering nastre ven in den waren zin van dat woord. Gevaarlijk zijn ook reeds zij, die dat woord in den mond nemen, cm de gevaarlijken te winner. In het libe rale stelsel passen slechts staaisbij- dragen voor armenzorg. Door "krach tige organisatie hunner macht bij de 27.) Gelooft u, dat cfle oppasser me deplichtig Is aan uw wederrechtelijke opsluiting in dat gesticht. Neen, antwoorde Ludwig von Er- burg op vasten toon. Giacomo be waakte rnjj, omdat de directeur hem dien plicht had opgelegd, maar hij bewees mij altijd zooveel vriendelijk heid als in zijn vermogen was. Ik houd hem niet voor medeplichtig. De president scheen tevreden. Hy sprak nog even met den heer Von Erlenburg, verhoorde daarna de ove rige getuigen alle oppassers uit San Salvatore en gaf toen het woord aan den openbaren aanklager. Deze schetste in een uitvoerige rede het schandelijke der misdaad en eisch- te de strengste straf. Toen gingen de rechters in raadkamer om te be raadslagen. Een half uur verliep in de grootste stembus van juni moeten de libera len zorgen, dat zq, en niet die me destanders, in de toekomstige meer derheid den loon kunnen aangeven. Dat is na de van cpeniyke en ver- kap'.e vryzinnig-democraten onder vonden teleurstellingen een even dringende plicht als de gemeenschap pelijke besirqding der clericalen. An ders slaat een da capo van 1905 te wachten, toen Bergesius met zijn ka binetsformatie de vruchten der libe rale overwinning heeft doen verloren gaan. Evenals toen, zal men in 1913 de stembus slechts aan „links" de overwinning kunnen geven en niet „op een program," en de kabinets formateur, die zich nu aan het vast gestelde mocht binden, zou spoedig bemerken, dat het hiervoor te vaag en te beperkt is. Niet door, maar ondanks het p:ogram kan links win nen en hoe minder er over gespro ken wordt, des te beter staan de kansen om de eendracht te bewaren voor het eerste noodige, n, a. ter zydesieliing van dwangveizekering en tarïc fave; hor-ging (in wtlk stadi um zij zich rok bevinden) en b. be- vrqding van wetgeving en administra tie van het overwicht van Rome. Onderofficieren O.-l In verband met de vraag van het Indisch legerbestuur om uitzending van 100 sergeanten der infanterie zyn reeds een 70ial van het leger h. t. 1. overgegaan bq de kol. reserve ten einde spoedig naar Oost Ind'ë te vertrekken. Auteurswat. De „Limburger Koerier" schrijft Het komt veelvuldig voor, dat by de uitvoering van muzikale werken zich een ager.t presenteert, betaling van auteursrecht eischcnde neg voor de opvoering is aangevangen. We herin neren, dat siukken, die men reeds op zyn repertoire heeft, nog tot 1 Nov. 1914 mag uitvoeren zónder auteursrechten te betalen. En voorts verwqzen we naar een oordeel der redactie van „De Mu- ziebbode," welke zegt, dat eene be weerde onwettige uitvoering niet kan worden verboden, maar dat eerst na afloop van de uitvoering proces-ver baal kan worden opgemaakt. Voor. dien tqd heeft gtene over treding plaats gehad na dien kan de rechter beslissen. Het blad wijst er ook op, dat de muziekagenten een geldige volmacht moeten toonen van den componist of schrqver dat zq als rechthebbenden voor hen optreden. „Land en Volk.'' Wy ontvingen het eerste nummer van „Land en Volk", nationaal demo spanning, het publiek zag de uitspraak met evenveel belangstelling tegemoet als de partyen zelve. Giacomo beefde over al zyn leden. Dr. Rimoli scheen meer dood dan levend. Alice had de ondersteuning van den priester noo- dig om staande te blijven. Zq hield de oogen neergeslagen, maar keek zij toevallig op, dan scheen het haar toe of de heer Von Erlenburg haar met welgevallen aanstaarde, dan voel de zij haar wangen gloeien en wend de beschaamd haar oogen af. Het was voor haar een verlichting dat de rechters weder in de gerechtszaal hunne plaatsen innamen. Een ademlooze stilte heerschte in de zaal, toen het vonnis werd voor gelezen. Dr. Carlo Alfonso Rimoli, directeur van San Salvatore was schuldig bevonden en werd veroor deeld tot vyf jaren tuchthuisstraf en teruggave van de zestig duizend francs, waarvoor hy den heer Von Erlenburg naar San Salvatore over bracht de dood had den heer Von Waldheim onttrokken aan het vonnis van den aardschen rechter. Met starren blik en onbeweeglijk gelaat hoorde Dr. Rimoli het vonnis RONA Elfeen dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. cratisch weekblad voor Nederland. De redactie zegt in haar voorwoord o. a. het volgende „Land en Volk" is een nationaal- democratisch weekblad voor hel ge- heelë Nederlanösche volk. Een party blad zyn wq niet. Wy willen het politieke inzicht by alle democraten vrqzinnige democraten, christelijke democraten en sociaal-democraten verhelderen, opdat er spoedig een samenwerking tusschen hen tot stand komt. Zoodoende kiezen wq party tegen de coalitie maar ook tegen de concentratie. In de dagen van den schoolsttyd had de antithese, de scheidingslqn tusschen vryzinnigen en kerkeiyken, wellicht reden van bestaan, maar thans is die tqd voorbij. Onze leus is: Democraten vereenigt u, vereenigt u tegen de reactie - Maatschappelijke Hervor mingen. In het lokaal van den heer Buning trad gisterenavond voor de afdeeling Vlissingen van de christelijke werk liedenvereniging „Patrimonium" als spreker op de heer C. Smeenk uit Arnhem, redacteur van het orgaan „Patrimonium" met het onderwerp „Maatschappeiyke Hervormingen." Na het gemeenschappeiyk zingen van Psalm 25 2 en het uitspreken aan. Hy had er geen aanmerking op en bleef roerloos zitten, totdat ge rechtsdienaren hem buiten de zaal voerden om hem naar de gevangenis over te brengen. Nauwelijks had de president het vonnis ten einde toe gelezen of Alice vroeg het woord en zeide Edel Achtbare HeerDaar de baron Von Erlenburg in leven is, had myn vader geen vermogen, om aan mij na te laten. Heeft myn vader een som geld ge zonden aan den directeur van San Salvatore, dan behoort dat geld aan den rechtmatigen eigenaar van Wal lersbrunn, die heden door uwe uit spraak zijne vrijheid teruggekregen heeft I Met bewonder ng hal de president de jonge dame aangekeken, terwql zq sprak en hij had reeds overdacht, wat hy haar zou moeten antwoorden. Hy zou haar echter geen antwoord geven. Zoodra Alice gesproken had, vertrok zy met den grqzen priester uit de gerechtszaal. Zq vluchtte van daar wegens de schande, die over haar geslacht was gebracht door de misdaad haars vaders, en zocht de van een gebed door den voorzitter dtr afdeeling, den beer Dijkstra, en nadat deze Psaim 23 gedeeltelijk had voorgelezen, heette de voorzitter de aanwezigen we'kom. Waar verbetering te verkHjgen is, moet men de hand aan den pioeg slaan, zeide de heer Dijkstra. Thans verkreeg de spreker, de heer Smeenk, het woord, volgens wien het de sociale toestanden zqn, die veler belangstelling opwekken. De groote fout in veler levensbeschouwing is het zien van twee zaken, ziel en lichaam; dit is fout, er is geen schei ding, ook niet tusschen godsdienst en socialisme. Christus herstelde de verbinding tusschen ziel en lichaam en met hem herleefde hemel en aarde. In al het geschapene ligt heerlijkheidal wat misvormd, onharmonisch is, is een gevolg der zonde en roept om herstel. Wij leven nog op de aarde, waar zooveel sociale ellende heerscht en het is de christelijke roeping de har monie zooveel mogeiyk te herstellen. Het is waar, dat er zeker bezit noodig is om geestelqk te kunnen hoog staan, en velen missen elk bezit het hun te geven is hen geestelijk verheffen. Dit is een christelijk werk. De arbeidersbeweging is niet het werk van enkele opzwlepers, want dan zouden de arbeiders niet genegen eenzaamheid, om in het gebed ver lichting te vinden. Er zou zeker nog veel meer over haar gepraat zijn, als 't volgende voor val niet gebeurd ware. Pas was Dr. Rimoli een paar mi nuten in de wachtkamer, waar politie agenten hem bewaakten of men hoorde een hartverscheurende kreet. Met onstuimige aandrang drong het publiek vooruit, om de reden daarvan te vernemen. Gelukkig bieef de nieuws gierigheid niet lang onbevredigd. Twee gendarmen, die in vliegende vaart om een dokter liepen, vertelden in haast aan een paar hunner kame raden, dat Dr. Rimoli zelfmoord had gepleegd door een kleine flesch leeg te drinken, die hy tusschen zijne kleederen had verborgen gehouden Het vonnis was weldra in de ge- heele stad bekend. Men wenschte den heer Von Erlenburg van harte geluk, die de vryheid te danken had aan de „grillen" zoo luidde de taal der wereld van eene jonge dame, wel ke hij niet kende en haaide zonder eenig medeiyden de schouders op om den directeur, die, na zulk een lage misdaad gepleegd te hebben, de zyn zooveel geld en goed op le offe ren als zij thans doen. In den tqd van het giidewezen, werd bijna ieder gezel later baas, er was geen groot bedrijfskapitaal noodig, vakkennis was voldoende. Het einde der middeleeuwen bracht de nationale, iater de internationale markten. Zoo ontstond de kapitalis tische maatschappij, welke niet door enkele menschen werd ingerichtdoch die door de maatschappeiyke ont wikkeling geboren werd. Met de maatschappeiyke ontwik keling kwam de ontwikkeling in de geestenwereld, die riep om vrijheid, die de overheidsbemoeiïng wilde weg hebben. la dien tijd vierde hei onbeteugelds kapitalisme hoogtij, maar toen stonden toch reeds mannen op, die voelden dat de arbeidersk'asse nog treuriger be staan had als Sen tijde der slavernij. De arbeiders wisten eerst niet hoe zich aan de miss'anden te onttrekken. Den Ergelschen arbeiders komt da eer tos, den goeden weg, den weg der orga nisatie t« hebben gevonden. Tegelijkertijd met de opkomende arbeidersbeweging kwam ook het moderne socialisme op. Door aüe eeuwen heen zyn er menschen ge weest, die eet betere msatschappq wenschten, doch het bleven utopieën. Karl Marx noemde spr. een denker zooals weinigenhy bsprak diens voorspellingen der toekomstdat door den kiassenstryd za! ontstaan de socialistische maatschappij. Men meende het nu gevonden te hebbendit was nu geen utopie. Spr. stemt toe dat in den tqd, dat Marx leefde, er wel grond voor diens over wegingen was doch zoo iemand, dan heeft Marx wel ondervonden, dat het gevaariyk is zich aan toekomstvoor spellingen te wagen op raaalschappe- Iqk gebied. Een concentratie var. bedryf valt alleen in de nqverheid waar te nemenby den landbouw is hiervan echter geen sprake, ook Marx theorie der toenemende crisis is onjuist ge bleken, en de verwachting van de revolutionnaire crisis wordt thans dan ook door vele wetenschappeiyke socialisten verworpen men verwacht verbetering door evolutie. Wat men hoorl van een wereldsocialisme is alles slechts een droom. Het gevolg is de opkomst van het revisionisme, het streven naar hervormingen, het gevolg daacvan de strqd tusschen theorie en praktyk. Dat wy aldus spreker hen daarby niet kunnen helpen, is omdat zij voortkomen uit het historische materialisme, omdat bq hen geen plaats is voor het christendom. Het christendom, dat niet te veranderen is, ook niet bq verandeiing der maat schappeiyke verhoudingen. hand aan zyn eigen leven sloeg. HOOFDSTUK XV. Hoewel de baron Von Erlenburg tydens het prcces onder toezicht had gestaan, had hy volkomen vrijheid genoten. Slechts twee weken had hij by Dr. Parnese doorgebracht of deze verklaarde Dr. Rimoli's beweringen ongegrond en hield het daarom voor zqn plicht den onschuldig gamartel- den man van alle onnoodigen dwang te ontslaan. Het stond niet in zijne macht den heer Von Erlenburg de vrijheid terug te geven, maar wel vergunde hq hem te doen en te laten, wat hq verkoos, en deze had van die vrijheid een behooriyk gebrnik gemaakt. Vóór dat hy naar de gerechtszaal gevoerd werd, wlsl Ludwig von Er lenburg, dat hq het offer was geweest van het snoode verraad van Felix von Waldheim. Ook had hy verno men, dat zqne vrouw Amalia reeds twintig jaren in het graf rustte en hem een dochtertje had nagelaten, dat spoorloos was verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1