Waliersbrunn. is! Dinsdag 26 November >o. Feuilleton. ngen. H.L. Verschiirst dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. ftbotwsments-flduerfenfiën op zeer uoordeeiige voorwaarden SPORT No.280 50e Jaargang, 1912. f 500-, v pdl ent strengste leuren en iingen in ielkaarten »che :olen tD. id - 12 f.20 '.31 r.42 5.01 1.19 5.24 1.40 .45 11A 8.50 9.08 124 5.40 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Portretten van de Koninklijke familie. De firma H. Deutmann te 's Gra- venhage heeft drie portretten gereed van de Koninklijke familie. D. w. z. één brengt H. M. de Koningin met Prins Hendrik en Prinses Juliana. H.M. Is in een salon gezeten en tegen haar aan staat, het Prinsesje en naast zijn Kind, de linkerhand op de leuning van een tweeden fauteuil, slaat de Prins in admiraalsuniform en alle drie zien de vorstelijke personen er innig welvarend en gelukkig uit. Een tweede foto geeft H. M. de Koningin alleen, staande bij een tafeltje, gedecolleteerd en een avondmantel over de schouders. Een iang paarlen- snoer hangt H. M. over de borst, in het haar heeft zij een paarien tooi. Niet het minst verblijd zal haar volk zijn met de derde toto, het aller liefste beeld van moedergeluk, waarop men H. M. in dezelfde avondkleeding, doch zonder den haartooi zitten ziet op een sofa, een armpje van het Prinsesje vasthoudend, dat vrooiijk lachend op de sofa tegen haar Moeder aan staat, met beide armpjes haar omvattend. („N. R. Crt.") Ommen. Het hoofdbestuur der christelijk- hlstorische Unie heeft in een verga dering besloten, onder de gegeven omstandigheden de candidatuur van mr. van der Vegte, voor Ommen, aan te bevelen. Openbare leeszalen. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over hoofdstuk bin- nenlandsche zaken bleyen verschei dene leden bezwaar gevoelen tegen de inmenging der regeering In de hierbedoslde aangelegenheid. Daar gelaten dat de fi ïancieele last steeds grooter dreigt te worden het cre- ditt voor het loopende jaar van f 11,500 moest thans met meer dan de helft, met f 6125, worden verhoogd achtten deze leden de gesubsi dieerde leeszalen, waarin allerlei wer ken en tijdschriften, ook anarchistische en atheïstische, voorradig zijn, een gevaar voor tal van lezers. Door verscheidene andere leden werd daartegenover de post verdedigd. Zij beriepen zich daarbij op de voor rljkssteun aangevoerde argumenten toen deze post voor het eerst op de begrooting werd gebracht, en ver trouwden dat de minister op den in geslagen weg zou voortgaan. Openbaar en bijzonder onderwijs. In de afdeelir.gen der Tweede Ka mer is betuigd, dat de gemeentelijke overheid, geen rekening houdende met haar grondwettelijken plicht, ingegeven 0— 26.) ledereen beschouwde de woorden van den stervende als de taal van een ijlhoofdige en ik dacht er ook zoo over, totdat de ontvangst van een brief van Dr. Rimoli reden gaf om aan die woorden meer beteekenis te hechten. Verder deelde zij mede, dat zij de gelofte had gedaan, de misdaad haars vaders te herstellen. Zij was naar Italië gereisd en om zich op de hoogte der zaak te stellen, had zij een ge sprek gehad met Dr. R'moli. Deze man had daarbij met nadruk volge houden, dat de heer Von Erienburg krankzinnig was en niet kon gene zen; daarbij was de patiënt niet te vertrouwen, hij kreeg soms aanvallen van razernij, zoodat er niemand bij hem mocht worden toegelaten. Ten slotte sprak zij ook van het gebeurde soms de bijzondere school bevoor deelt ten koste van het openbaar on derwijs. Verschillende voorbeelden werden tot staving hiervan aange voerd. Eenige leden wezen echter erop, dat van overheidswege soms ook afkeurenswaardige inmenging plaats heeft ten nadeele van het bij - zonder onderwijs. Eenige leden tee kenden verzet aan tegen het gebruik bij sommige gemeentebesturen om zich te doen inlichten, bij onderwy- zersbenoemlngen, omtrent de richting van den sollicitant. Een Koninklijke gift. Men deelt aan het „Leidsch Dag blad" mede, dat de door een Rot'et- damsche dame voor bet Zeehospitium te Katwijk aan Zee geschonken gift f 250,000 bedraagt. Militaire berichten. De .Avondpost" meldt, dat bij de infanterie eerstdaags een groote pro motie in de hoogere rangen kan worden tegemoet gezien. Het is den minister van oorlog ge bleken, zoo meldt men aan de .A.v.p.,* dat niet bij alle korpsen op gelijke wijze wordt gehandeld ten opzichte van het opleggen van het verbod aan militairen om buiten dienst wapenen te dragen. In afwijking van de bestaande voor schriften, welke binnenkort gewijzigd zulien worden, is thans door den minister bepaaid, dat aan militairen die, bij overigens goed gedrag zich voor de eersie maal schuldig maken aan dronkenschap, niet per se het buiten dienst dragen van hun wapen moet worden verboden. Bij de infanterie ontbreken aan de voorgeschreven sterkte 12 sergeanten, 14 korperaals-fourier en 776 korpo raals. Naar aanleiding van het telt, dat de genomen proef met het beheer der militaire cantines door burgerpersoneel niet aan de verwachtingen heeft vol daan, is bepaald dat de thans be staande toestand omtrent beheer enz. dier cantines bestendigd wordt. Tol het verrichten van diessten in de cahtines mogen, met uitzondeling van het personeel der z.g. adraini- stratielroepen, geen miliciens worden bestemd voor eerste oefening oniar de wapenm, terwijl de veïkoop van sterken drank uitsluitend is toegestaan in de cantine der onderofficieren, al leen gedurende enkele uren van den dag, te bepalen door den comman deerend officier ter p aatse. Gemeenteambtenaren. Tot onder-voorzitter van den Ne- derlandschen bond van gemeente ambtenaren, in de plaats van wijlsn den heer N. Meyers, burgemeester met een razende krankzinnige en hoe dat vooral aanleiding was geweest tot haar ontmoeting metLudwigvon Erienburg. Ik zou eerst de hulp van het ge recht niet ingeroepen hebben, voegde zij er bij, maar ik was overtuigd, dat de heer Von Erienburg niet krank zinnig was, en dat Dr. Rimoli langs den minnelijken weg nooit te bewe gen zou zijn aan den patient de vrij heid terug te geven. Met stijgende belangstelling had de president naar de jonkvrouw ge luisterd. Wat bracht u op het denkbeeld, dat de heer Von Erienburg niet krank zinnig was vroeg hij. De geheele toedracht der zaak deed mij zulks denken, antwoordde zij droevig. Bovendien bestaat er een papier, dat hieromtrent zekerheid geeft. En kunt u dat papier toonen? vroeg de president op deelnemenden toon. Alice knikte, opende haar taschje en haalde daaruit eenige papieren te voorschijn onder welke het verlangde bewijsstuk spoedig gevonden was. CcsLCa^r van Geertruidenberg, is benoemd de heer H. A. Aaifs, burgermeester van Vries en in diens plaats tot tweeden secretaris de heer B. Th. Klein, se cretaris van Vrijenban. Door het bondbestuur is een com missie aangewezen om met een com missie uit de Nederlandsche ver- eeniging voor gemeenUbelangen te beraadslagen over noodzakelijke ver anderingen, welke aangebracht dienen te worden in het tegenwoordig examen voor gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie en over de instelling van een tweede vakexa men. In deze commissie zijn be noemd de fceeren Van der Laan, secretaris van Sneek, voorzitter van den bond, Elenbaas, burgemeester van K-abbendijke, Klein, secretaris van Vrijenban, en Van Eggelen, se cretaris van Heusden. Overwogen wordt een prijsvraag uit te schrijven voor een uitgewerkt leerplan ten behoeve der opleiding tot het examen voor gemeentesecre taris en ambtenaar ter secretarie. De Ambulance voor Turkije. Het Hoofdcomiié van het Neder landsche Roode Kruis, is onder an dere door particuliere, doch zeer betrouwbare berichten, op de hoogte gebracht van de ellendige wijze van behandeling der te Constantinopel aangevoerde gewonde en zieke sol- De oogen van den president be gonnen te schitteren, toen hij het pa pier vluchtig overzag. Een kwitantie van zestig duizend francs voor de opname van den.heer Von Ludwig in San Salvatoreriep hij verheugd uit. Dat overtuigt u van schuld, mijnheer Rimoli I riep hij den beschuldigde toe. Ais door een adder gebeten, sprong Dr. Rimoli op en schreeuwde in woeste vertwijfeling Dat papier is valsch 1 De president keek hem eens aan en vroeg: Zijt gij daar zeker van, dokter Het stuk kanjj'niet echt zijnriep de beschuldigde woest. Wy zullen zien, zeide de president heel kalm. Dat papier dateert van 182het jaar waarin de heer Von Erienburg in San Salvatore Is opgenomen. Die opname staat in verband met dat vaische stuk! riep dr. Rimoli. Wij zullen zienzeide de president weer. Daarop nam hij eenige papie ren in handen, die voor hem op de tafel lagen, en zocht daarin, totdat hij een brief gevonden had, welke als daten. De zoogenaamde verpleging geschiedt voor een groot gedeelte in kazerne-gebouwen, die onbeschrij felijk vuil zijn en waar de meest eenvoudige, doch noodzakelijke mid delen tot reiniging ontbreken. De Turken hebben bijna nog niets voor de verpleging der lijders gedaan. Geen enkele operatiezaal is door hen ingericht. Hulp van buiten zal dus op den hoogsten prijs gesteld worden, zoude men zeggen. Het om gekeerde is waar. Vermoedelijk om den bestaanden toestand te verbloe men, trachten de plaatselijke autori teiten de door verschillende naties aangeboden en aanwezige hulp op zijde te schuiven. Met het oog op deze omstandig heden, heeft het Nederlandsche Roode Kruis, rijkelijk gesteund door giften en gaven uit Nederland en Nederlandsch-Indië, gedaan wat het kon. De ambulance, die Vrijdag j.l. met ruim 500 kisten met verband middelen, beddegoed, voedingsmid delen enz., enz., naar Turkije is ver trokken, heeft dan ook voornamelijk ten doel naar een arbeidsveld te zoeken en ondertusschen te helpen, waar mogelijk. Nadat bekend was geworden, dat de cholera woedde, zijn alle leden van de oorspronkelijk veel grootere ambulance in de gelegenheid gesteld zich terug te frekken. Slechts éen bewijs tegen den beschuldigde moest dienen. Ziehier een bewijs, dat het stuk echt is! zeide hij met nadruk. Deze brief van den heer Von Waldheim, die in uw schrijfbureau gevonden is, geeft daaromtrent zekerheid. Met een zucht viel - dr. Rimoli op zijn stoel neer, terwijl de president met luider stem las Hooggeachte Heer Dokter Bij nadere overweging vind ik de som van vijf en zeventigduizend francs te hoog voor de opname van dien patientwanneer ge met het bedrag van zeventigduizend francs tevreden zijt, kan de zaak spoedig in orde gebracht worden. Tot halfjaarlijksche storting van drie duizend francs voor verplegingskosten ben ik bereid. Tol spoedige afdoening verzoek ik u per omgaande bericht. Hoogachtend, Felix von Waldheim. HOOFDSTUK XIV. Het publiek gaf teekenen van af grijzen, en keek beurielings naar dr. Rimoli en naar de freule Von Wald- enkele wenschfe niet naar Constan tinopel te gaan, maar de overigen verklaarden zich bereid. A'le perso nen zijn met cholera-vaccine behan deld en tegen pokken ingeënt. Het Hoofdcomité heeft gemeend het een en ander te moeten mededeelen om te verklaren waarom siechts een zeer beperkt aantal deelnemers Vrijdag verirokken. Aanvulling kan bij eersien telegra- fischen oproep terstond piaats heb ben. Plan 1913. Het comité voor 1913 te Rotterdam heeft reeds een voorloopig programma voor de viering van het onafhanke- lijkheidsieest opgesteld. Behalve inwijding van het feest met fanfaregeschal en het luiden der klokken, orgelconcerten, volksieesten, kinderfee sten, tooneelvoorsteliinger., bioscoopvoorstellingen, muziekuitvoe ringen enz. bevat het programma nog een huldebetoon bij het standbeeld van Gijsbeit Karet van Hogenéorp, het samenstellen van een kamp op de Nieuwe Markt, voorstellende een epi sode uit den lijd der sansculotten, een optocht voorstellende den intocht van Prins Willem van Oranje in December 1813, terwiji verder gere kend wordt op een algemeene ver siering en illuminatie. Het plan is de feestviering des nachts ten 12 ure te doen eindigen- Overwogen wordt nog het slaan van een gedenkpenning en de uitgifte van een feestboekje. Door het hoofdbestuur van de Neder!, vereeniging tot afschaffing van alsoholhouder.de dranken is tot de hoofden der ministerieele depar tementen, de Prov. Staten, de ge meenteraden, de spoor- en tramweg maatschappijen, de wa'erschapsbe- sturen, enz. verzocht te willen be sluiten voortaan in de door hen op te maken bestekken van aanbeste dingen de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is op die werken alcoholhoudende dranken te gebruiken. VOETBAL. Zuidelijke 2e Klasse A. Vlissingen: E.-M. M.-Zeelandia3-4 Stand bij de rust: 1 2. Ofschoon het gisterenmorgen hard geregend had, verkeerde het „E.M.M." terrein 's middags toch in bespeelbaren staat, al was het hier en daar ook wat modderig en glibberig. Eerst werden beide elftallen yoor de cine ma gekiekt, zooiai het ruim half 3 was, eer scheidsrechter Nijland de spelers bijeenfloot. Na nog een sckijn- heirn. Dr. Rimoli scheen vernietigd. Bekent ge nu schuld vroeg de president aan den beschuldigde. Dat papier is valschgilde deze het was, alsof een drenkeling een noodkreet uitstiet. Ik heb het niet onderteekend Met een medelijdend lachje zei de president Tegenover zulk een overtuigend bewijs is ontkennen een dwaasheid. Hebt ge nog iets als verzachtende omstandigheden aan te voeren? Ik houd staande, dat bet papier valsch is; overigens heb ik gehan deld volgens plicht en geweten. De president antwoordde daar niet op, doch gaf bevei den baron Von Erienburg binnen te leiden. Het zal wel niet noodig zijn u door vele vragen te vermoeien, ving de president aan. Kent u dien heer daar f Dat is dr. Rimoli. En de man daar ginds? Dat is de oppasser Giacomo So rei. Hij was met het toezicht over mij belast, tijdens mijn verblijf in San Salvatore. (Wordt vervolgd.}

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1