Tweede Blad VlisÉgsche Courant Gemeentebestuur. Maandag 25 November 1912, No. 279. Oorlog en ziekte. SPORT Vervolg Binnenland. VAN DE VAN PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van heden aan de Kon. My. „de Schelde" aldaar ver gunning is verleend tot de oprichting en in werking brenging van eene vaststaande torendraaikraan, gedreven door drie electromotoren, op het Fa brieksterrein. Kadastraal bekend gemeente Vlis- singen seciie D no. 1621. Vlissingen, 22 November 1912. Buig. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vllssingen gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis dat bi] hun beslu t van heden aan de Kon. My. „de Schelde" aldaar ver gunning is verteend tot de oprichting en in werking brenging van eene rydende bokkraan gedreven door tien eiectromotcren op het Fabrieksterrein. ■Kadastraal bekend gemeente V,is- singen Sectie D. no. 1621 en 1623/ged. Vlissingen, 22 November 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PUBLICATIE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat by hun besluit van heden aan H. CHR. BEIJERMAN, aldaar vergunning is verleend tot de oprichting en in werking brenging van vier electro motoren ten dienste zijaer Chemische Stoomwasschery en Ververy de „Vol harding" in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie B no 951 plaatselijk gemerkt Singelweg no. 1. Vlissingen, 22 November 1912. Burg. en Weth. voorno md, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Wanneer men de gebeurtenissen der laatste jaren nagaat, en vooral die der laatste dagen, dan schijnt het duizendjarig vrederijk nog ver van ons af. Versch nog ligt in ons ge heugen, de bloedige krijg tusschen Rusland en Japan, een moord-drama, welks gevolgen nog tot op heden nawerken. En nu weder is het zwaard getrokken in het oosten van Europa, wat misschien nog het gevolg zal hebben een verschrikkelijke uitbar sting tusschen vele Europeesche staten. In gespannen verwachting worden de berichten verbeid, die de electrische vonk dagelijks tot in de meest ver wijderde deelen der aarde overbrengt. En onder deze gedachten komen ons onwillekeurig voor oogen de tallooze jongemannen, die terwille van het geliefde vaderland hun lichaam heb ben prijsgegeven aan de door industrie en techniek tot volkomenheid ge brachte vernielingswerktuigen. En niet alleen zij, maar vooral diegenen, die vallen door het gift van moordende ziekten. Juist het aantal van deze is niet het kleinst en moet ons daarom met zooveel afgrijzen vervullen voor den strijd tusschen beschaafde volken. Die besmettelijke ziekten zijn veel erger dan alle oorlogswerktuigen bij elkaar. Zij belemmeren de bewe gingen der legers, verdrijven de rust uit de kampen, en drukken het gemoed van den soldaat heftig neer Om aan te toonen, dat deze ziekten geen denkbeeldige gevaren zijn, her inner ik u aan den Boerenoorlog. In Zuid-Afrika heeft destijds de typhus met ontzettend geweld gewoed en zeer ernstige verwoestingen aan gericht. De Engelsche artsen konden deze ziekte niet den baas worden, omdat in die dorre landstreken het niet mogelijk was, zuiver water te verschaffen. Ook in andere legers is de typhus steeds voorgekomen, in Amerika, Azië en Afrika evengoed als in Europa. In den Krimoorlog deci meerde deze ziekte de troepen. 33000 man aan Fransche legers werden ziek en 17000 stierven, terwijl het aantal gesneuvelden slechts 20000 man be trof. In 1870 stierven bij het beleg van Metz en Parijs de menschen als ratten en muizen. In het Duitsche leger bedroeg het aantal lijders 73000, aan Fransche zijde was het nog hooger. In den Russisch—Turkschen oorlog van 1877 werden in het Rus sische leger 199000 man ziek van welke 45000 stierven, terwijl de ge sneuvelden slechts 34000 in aantal waren. Dat juist de typhus een zoo ernstige rol speelt in de legers, wordt begrijpelijk, als men bedenkt, dat deze ziekte in de verschillendste deelen der wereld voortdurend heerscht. Vroeger dacht men, dat de ontberin gen, de onhygiënische -evenswijze, het gebrek aan zuiverheid het optreden van typhus veroorzaakten. Heden ten dage weet men dat ze alleen daar voorkomt, waar de typhusbacil aan wezig is, terwijl bovengenoemde toe standen slechts aanleiding tot uit breiding geven. Een uitgebroken epide mie onder een leger is daarom zoo moeilijk te beperken, omdat de bewe gingen der troepen, steeds nieuwe infectiehaarden scheppen, .zoowel onder de soldaten als onder de in- heemsche bevolking. Naast typhus is dysenterie een groote vijand van legers. In Europa is ze minder kwaadaardig, in de tro pen echter wordt ze zeer gevreesd. In den Krimoorlog en in 1870 heeft ze vreeselijk gewoed, doch bij kolo niale oorlogen overtrof het aantal lijders dat der gesneuvelden nog veel meer. De sterfte bij dysenterie is niet zoo groot als bij de typhus, de soldaat is alleen ongeschikt tot dienst- verrichten. De malaria doet overeenkomstig de dysenterie. Ze vraagt wel niet zooveel slachtoffers, maar vermindert de legersterkte in hooge mate. Als een ziekte, die overal voorkomt, waar menschen slecht voedsel gebruiken, dus ook bij oorlogen, moet de scheur buik genoemd wordeq. Vooral voor betere toestanden in den vooruitgang in de verpleging der soldaten is deze ziekte zoo goed als bestreden, zoo dat een epidemische verspreiding niet meer te verwachten is. Vroeger veel doch dank zij de vaccinatie, tegenwoordig slechts spo radisch voorkomend, is de pokziekte. Wanneer een antivaccinatie man een goed voorbeeld wil hebben van de zegeningen der vaccinatie, dan kan hij dit vinden in den Fransch-Duitschen oorlog. In Frankrijk, waar de vacci natie weinig doorgevoerd was, heeft deze ziekte talrijke offers gevergd, voor de geregelde troepen alleen 25000 man, voor den tros van het leger 90000 slachtoffers, terwijl in 't Duitsche leger, waar de vaccinatie streng en uitgebreid was toegepast, slechts 5000 menschen ziek werden en 278 stierven. Van de in .Duitsch- land gebrachte krijgsgevangen Franschen, 370000 man, werden er 14000 aangetast en stierven er 2000. Mij dunkt, schitterender voorbeeld ten gunste der vaccinatie zal moeilijk te vinden zijn. De pest heeft in Europa langen tijd een ondergeschikte rol gespeeld, toch schijnt ze nader en nader te komen, en ziet men ze in den oorlog zoo nu en dan optreden. De weten schap is druk bezig deze ziekte zoo veel mogelijk te bestrijden en in het begin te smoren. De meest gevreesde van alle leger- ziekten is echter de cholera. Doch ook haar kracht is gefnuikt, dank zij de ontdekking van den cholerabacil. Die ontdekking ni. heeft gemaakt dat men ^maatregelen kan nemen tegen de verspreidingisoleeren der patiënten, onschadelijk maken der faecaliën, verschaffen van kiemvrije dranksoorten, desinfectie der lijfgoe deren. Hoe vreeselijk de cholera kan woeden, is gebleken in 1866. Heele landstreken stierven uit. in Pruisen alleen stierven in den veldtocht van dit jaar 120000 menschen. Deze epide mie heeft ook invloed uitgeoefend op het sluiten van den vrede. Anders was de krijg waarschijnlijk nog voortgezet. Dank zij de voortschrijdende kennis der geneeskundige wetenschappen kunnen wij tegenwoordig met meer zekerheid maatregelen nemen tot beperking van ziekten als deze. In gewone omstandigheden is in Rotter dam gebleken, dat we met succes verspreiding kunnen tegengaan. Bij oorlog is dit natuurlijk veel lastiger, omdat dan niet altijd alles bij de hand is, en vooral, omdat in 't leger in de meeste gevallen de geneeskundige dienst zeer stiefmoederlijk behandeld wordt, en dus het uitvoeren van maatregelen zeer gebrekkig kan plaats hebben.We zien't inden Balkanoorlog. Het Turksche leger staat te worden vernietigd, niet alleen door de men- schelijke, maar ook door de bacillaire vijanden. Er blijkt aan die zijde dan ook volslagen gebrek te zijn aan een goed georganiseerden intendance- en geneeskundigen dienst. Wanneer ons klein landje eens in dergelijke om standigheden kwam, zouden er, wat betreft de geneeskundige dienst, ook treurige dingen aan 't licht komen. Men beschouwt 't kanon hoofdzaak, andere dingen bijzaak, terwijl toch moest worden bedacht, dat juist die bijzaken zoo dikwijls de oorzaken worden van groote ellende. Moge de tegenwoordige oorlog voor onze legerautoriteiten tot leering strekken A. gevonden kon worden in de Wester haven waar het schip bij eveniuede rampen onmiddeliyk by de hand zou zyn, wat heel wat beter zou zyn dan thans, nu de reddingsboot in de binnenhaven ligplaats heeft, waardoor bij het schutten veel tyd verloren gaat. De tentoons'e'ling van de Toynbee- vereeniging zal gehouden worden in het gebouw der Christ. Joneellngs- vereeniging !n de Noordstraat, op Vrydag 29 November, van des mid dags half drie tot des avonds half- tien. Wij maken onze lezers attent op de buitengewone premie, welke blij kens achterstaande advertentie tegen den prys van 75 cent verkrygbaar is gesteld. Het is een boekwerk getiteld „de jacht uit de Camera", aangenaam geschreven en versierd met een twintigtal artistieke platen. afgewisseld door vioolspel en enkele voordrachten, liepen allen zeer goed van stapel, iedereen, was verbaasd, over hetgeen die kleintjes presteerden. De geheele uitvoering getuigde van goede voorbereiding en ernstige studie, zoowel van de zyde van den onderwyzer, als van de leerlingen. Het was waartyk een aangename avond en een lust om naar die jeugdige frissche kinderstemmen te luisteren. Aan menig oudergezicht was het dan ook te zien, dat zy volop ge noten van den zang hunner spruiten. Op deze wyze te beginnen met de kinderen, zal ongetwyield medewer ken tot groote verbetering van den volkszang. Lof komt daarvoor toe, aan diegenen die zich daarvoor in spannen. Men schrijft ons van bevoegde zy de, dat de heer de Savornin Loh- man, reeds eerdge maanden geleden te kennen heeft gegeven zich weder een candidatuur te laten welgeval len in het district Goes, in welk geval de Anü-revclutionnairen er met over denken een anderen candi- daat te strilen. Mocht de heer Lob man op zijn besluit terugkomen, zou het toch zeer de vraag zyn cf dat district, by vooriduur althans der coalitie, niet aan een Cbr. Hist, man zou mosten gelaten worden, ter witte van de deugdelijke samenwer king in de provincie. De heer Ho- gerzeil daarentegen behoort tot den linkervleugel der Anti-rev. party en is aizoo weinig geestverwant van den heer Lohman te noemen. (Zelandia.) Door Gedeputeerde Staten is. be noemd tot opzichter van den Provin cialen Waterstaat de heer A, L. de Jong te Hoofdplaat, thans waterbouw* kundig ambtenarr by het bestuur der waterleiding van de calamiteuse pol ders Hoofdplaat en Thomaes en hem ais standplaats aangewezen de ge meente Ter Neuzen. KERK- ER SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. kerk. Beroep te Junk- werd (Gron.) ds. A. E. K. Pols te Serooskerke (Schouwen.) Te Hontenisse is de toestand op kerkelijk gebied zeer verward. Wegens oneenigheid met den predi kant heeft een deel van den kerke- raad ats zoodanig ontslag genomen en het is aan het Class. Bestuur van IJzendyke, doende wat des kerke- raads is. niet mogen gelukken andere leden in hunne plaats te verkiezen, daar de benoemden steeds bedank ten. De zaak is nu in handen ge steld van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland. („Vad".) Voor de vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek zyn gisteren te Venlo geslaagd de dames J. C. de Kletck te Cadzand, M. deMunck te Groede en J. S. van de Sande te IJzendyke. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij de rechtbank tg Middelburg eischte gisteren na een uitvoerig pleidooi van da resp. verde digers verni.tiging met veroordeeling tot dezelfde straf van de vonnissen van den Kantonrechter te Terneuzen d.d. 17 October jl„ waarby T. K., 35 jaren, zaakwaarnemer en agent van N. V. „Lotisico" en D. H., 28 jaren, hotelbediende, agent van de N. V. „Tydgeest" beiden wonende te Ter Neuzen, werden veroordeeld ieder tot f5 b. s. 5 d. h., wegens het verkoopen en afleveren van aandeelen in een loterij tot het aanleggen en houden waarvan de by de wet vereischte toestemming niet Is verleend. Inzake B. de M. en E. de V. arbeiders beiden woonachtig te Ctinge thans gedetineerd te Middelburg als verdacht van diefstal, voorafgegaan van geweld tegen personen werd te gen ieder van de beklaagden gere- quireerd een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, bevel tot hunne in vryheldstelllng, welke laatste door de Rechtbank na beraadslaging in raadkamer werd bevolen. VOETBAL. Zuidelijke 2e klasse A." Vlissingen :„E. M. M." Zeetandla* (Middelburg.) Morgenmiddag half 3 heeft op het „E. M. M." terrein aan den Koude- kerkschenweg bovengenoemde zeer belangryke bondswedstrijd plaats. De Vlissingsche voetballiefhebbers zullen ër nu zeker wel benieuwd naar zyn, of de roodwiten eindelijk eens zullen breken met de verderfelijke gewoonte, om in de uitwedstryden hun beste spel te vertoonen (eervol van „Wil lem 11" verloren, gewonnen van „N. A. C." en „Wilhelraina II") én op eigen terrein zoo laks en lauw te Centrale commissie „Plan 1913.". Ds Centrale commissie voor Plan 1913 hield op 16 dezer te Utrecht haar 9; vergadering onder voorzitter schap van jhf. C. F. van de Poll. De vergadering was voornameiyk gewijd aan de besprekingen van de rapporten en prae-adviezen der sub commissie. Aan de hand van de ingekomen gegevens werd een lyst opgemaakt van de plaatselijke plannen voor den dienst der bultenlandsche reclame. De sub-commissie voor de reclame bracht weder nieuw reclamemateriaal ter tafel en deelde mede, dat de reclame-sluitzegels besteld zyn. Mei pubticiieitsorganen in Dultsch- land. Frankrijk, Engeland, België en de Vereenigde Staten zyn onderhan delingen geopend, die voor het be vorderen van hel vreemdeiingenver keer doaitrcffeni beloven te word n. Van den heer M. J. Brusse te Roltetdam was het handschrift inge komen van een leesboekje voor de jeugd over het beleefd behandelen van vreemdelingen. De commissie hoopt dit leesboekje een aantrekkeiyk uiterlijk te kunnen geven en zeer ruim te kunnen ver spreiden. Op medewerking van plaat- selyke autoriteiien wordt daarby ge rekend. Besloten werd door een geldeiyke bydrage mede te werken aan het verwezentyken van een plan der Nederlandsche Vereeniging voor Eco nomische Geografie om in 1913 een beknopten economischen gids van Nederland in vier talen uit te geven, speciaal bestemd om vreemdelingen juiste gegevens te verschaffen over onze welvaartmiddelen. Onze nieuwe munten. Naar het „Hbl." verneemt, zullen onze nieuwe stuiverstukjes, de hoe kige n!„ niet eerder in omloop wor den gebracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieu we 5-gulden goudstukjes reeds ge munt worden. De technische vöor werkzaamheden voor beide nieuwe muntsiukken zyn nl. reeds gerui me i tyd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. Winkelsluiting. De algemeene winkeliers /ereeni- ging te Gouda heeft zich met groote meerderheid uitgesproken voor ver plichte winkelsluiting. Vlissingen, 23 November. Hedenmiddag werd van de we f der Kon. Maatschappy „De Schelde" alhier met goed gevolg te water ge laten het stalen schroef stoomschip „Soerakarta" voor de Stoomvaart Maatschappy Rotterdamsehe Lloyd te Rotterdam en bestemd voor de vrachtvaart op Nederlandsch Indië. De laatste beletselen werden weg genomen door mejuffrouw Annie Martin, dochter van den hoofdinge nieur der Maatschappy „De Schelde." De „Soerakarta" is een zusterschip van de „Pontianak", hetwelk in Mei il. van dezelfde wetf en dezelfde helling te water liep en waarvan des- tyds een uitvoerige beschaving werd gegeven. De nieuwe motor-re 'dingboot van de Zuid Hoilanösche Maatschappy tot redding van schipbreukelingen, welke alhier gestatienneerd wordt, heeft hedenm <rgen onder commando van schipper F. H. Jilleba in de ha vens alhier pro-fgtstoomd en daarby goed voldaan. Het vaartuig manoeuvreerde gemak- keiyk. Het was wei te wenschen dat voor dit vaartuig een goede ligplaats Door den directeur en commandant den marine te Hellevoetsluis werd gis teren aanbesteedde levering in Enf,e'sche steenkolen (Cardiff) ten be hoeve van de marine en den dienst van het loodswezen en de veiLch- ting te Vlissingen, gedurende het jaar 1913, geraamd op een hoeveel heid ven plm- 900 000 K. G. en van p!m. 2.700.00 K. G. öenoodigd voor de jaren 1913, 1914 en 1915- Het minst was ingeschreven door de firma F. Wibaut Zoon alhier, aan wie de levering, behoudens goedkeuring door den minister van marine, is gegund. Te Middelburg had hedenmiddag de plechtige opening plaats van de „Openbare Leeszaal en Bibliotheek", die gevestigd is in een deel der Io kalen van hst gebouw van de ver eeniging „Ons Huis" in de Mol straat. De plechtigheid werd behalve door het bestuur en leden dir vereeniging bygewoond door enkele autoriteiter, en door den heer dr. D. Bos, voor zitter yan de vereeniging van open leeszalen in Nederland. De voorzitter der vereeniging, de heer ds. M. van Empel, sprak een rede uit, waarin hij in het kort aan de te overwinnen mceilykheden her innerde en dank bracht vooral aan de Dordtsche zust-rvereeniging voor den verleenden steun. Ook de heer dr. D. Bos voerde het woord. De leeszaal bevat veie dag- en weekbladen en tydschrifien en de bibliotheek beschikt reeds over on geveer 2000 boeken. Inde gisteren gehouden vergade ring der Nyverheidsvereeniging te Middelburg, werden de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1911/12 goedgekeurd. Na ruime afschrijving werd het dividend vastgesteld op 2 pet. Tot bestuurslid werden gekozen de heeren P. W. H. de Kan en G. van Nederveen en tot commissaris de heeren J. A. Zijp, A. P. van den HU, R. A. Papegaalj en M. G. Bo- asson. Te Serooskerke sprak Donderdag avond ds. H. C. Hogerzeil uit Vlis singen in een goedbezochte openbare vergadering, uitgeschreven door de atdeeling Serooskerke van den Chr. Nat. Werkm. Bond en Patrimonium over coöperatie. In een keurige rede besprak hy het ontstaan der coöperatie, den grondslag, het doel en het nut er van. in 1843 te Rog- daele door een 12 lal wevers voor 't eerst in de practyk gebracht door het oprichten van een winkelzaak, heeft de coöperatie in aile landen ingang gevonden. Vooral op land bouwgebied. De hooge trap, waarop Denemarken thans staat, wat betreft den landbouw, is te danken aan de coöperatie. Ook niet kapitaalkrachtige personen, n.l. de arbeiders kunnen op verschillend gebied de coöperatie met zegen toepassen. Ds. Hogerzeil besprak ook uit voerig de productieve- en de con sumptie-coöperatie. Vooral met '1 oog op den woning nood te Serooskerke besprak hy 'tnut van 't coöperatief bouwen van woningen voor arbeiders. Niet alleen de maatschappeiyke, maar ook de zedeiyke positie van 't menschdom wordt door de coöperatie verbeterd. De gestelde vragen over 't gehoorde werden tot ieders voldoening beant woord. Men schrijft ons uit Weskapelle Gisteravond gaven de leerlingen der hoogste klasse van de openbare school alhier, een uitvoering voor de ouders der leerlingen en eenige ge- nooligden. De verschillende zangnummers,

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 5