0L1ST Gratis TilBSCHRIfli SPECULAAS VISITEKAARTEN 1 oer iiilliHT p Velen hebben een nieraandoening, Burgerlijke Stand» Adverteofiën. „Totjfttvai'tfttpnra VERKADE'S ZTtmmmo&mmw Misaiii&iisn, VOORDRACHT-AVOND DINSDAG 26 NOVEMBER, 1912, BINNENLAND» VOOR DE JEUGD Hoogwater fa Vlissëngen. Departement VLISSINGEN 25 CT. PER BLIKJE Fa VERKADE COMP. - ZAANDAM IAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste'zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en j fijn linnen de uitsluiteiKd betrouw=» bareZeep. het oog weer een nieuwe aantrek- keiykheid ontdekt heeft. En nu moet gij niet dénken, dat hier in Den Haag, waar men zich anders reeds spoedig te „groot" voelt voor sommige dingen, men zich te .groot" voelt om te kijken naar de dingen die de St. Nicoiaas-winkeller met zijn vernuft heeft tentoongesteld. Ot Neent De grooten juist nummer één, trekken de straten door en kijken en turen zich de oogen uit op al dat moois, zoo uit Spanje geïmporteerd en zij ontzien zich niet de winkels te inspecieeren en na alles een goed bekeken te hebben, de helpende winkeijuffie toe te voegen ik dank u wel, ik kom nog wel eens terug. Over een dergelijke brutaliteit sta ik, ik moet 't eerlijk zeggen, paf! 's Middags als de respectieve dames niets te doen hebben en zich vervelen, maken zij een wandelingetje door de stad, zien iets aardigs, stappen den winkel binnen, halen den heelen boel onderstboven en koopen nog niet voor een halven cent. Op een dergelijke wijze brengen zij hun middag door, bezorgen èn win keljuffers èn winkeliers een massa narigheid en ongemak, zonder dat zij er iets aan kunnen doen, en verdwijnen dan weer, om thuis de rest van den dag door te brengen. Vooral in dezen drukken St. Nico- laastjjd, is 't voor die dames een .Eden", een waar paradijs en 'tzlen van al dat moois is alleen ai een waar feest voor haar. Nu zal men wel kunnen aannemen, dat er altjjd van die dames zjjn, die, eigens naar binnen" gaan, niet met 't plan iets te koopen, toch, na van al dat moois te hebben gezien, iets meenemen en dan heeft een winke lier z|jn moeite toch beloond gezien, doch dat weegt lang niet op, tegen de lasten en onhebbelijkheden van de nieuwsgierige dames tegenover haar slachtoffers. Nu moet men niet denken, dat ook maar een oogenbiik de dames zullen denken, dat ze iets doen, wat niet In orde is. Integendeel, zy meenen werkelijk, dat zy daar kunnen doen wat zy willen en dat de winkeliers naar haar pypen hebben te dansen, dat tevens de winkelbedienden in haar dienst zyn, dus tevens byzonder onderdanig moeten wezen. En men staat er somwyien ver steld over, welk een toon de dames tegen de winkeljuffrouwen durven aanslaan. Zou het niet veel eer veel raensch- llevender zyn, er eens aan te den ken, dat, in de drukke tyden, de bedienden vooral behoefte heb ben aan steun. Zou 't niet beter zyn, die menschen wat te ontzien, want waariyk hun hoofd loopt om. Naar alles en naar allen tegeiyk moeten zij thans luis teren en 't blijft nog steeds een raadsel, dat zy alles nog zoo uitste kend er af brengen, al begaan zy af en toe wel eens een foutje. Men moest thans byvoorbeeld eens een kykje gaan nemen in het warenhuis, in dc Grand Bazar de la Palx. Men kan er over de hoofden wel loopen en tusschen die elkaar verdringende, langzaam, als een blok voortschuivende menschenmassa, staan de verkoopstertjes en moeten haar oogen overal tegeiyk laten gaan, om toch vooral te zorgen, dat er geen schade wordt aangericht, om toch vooral te zien wat er gebeurt. Voor haar vooral is het St. Nico- laasfeest een tijd van jagen en jak keren, een tyd waarop haar werk kracht tot bet uiterste gespannen is. Een tyd ook waarin zy de meeste standjes te slikken hebben. Een tyd, die voor haar waariyk geen vreugde is. Dixi. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indi sche begrooting werd gisteren voort gezet De heer De Savornin Lohman oordeelt het noodig meer ambtenaren aan te stellen en deze hooger te be zoldigen. Spr, geeft verre de voorkeur aan bevordering van de vrye indu strie boven staatsexplotatie. Spr. laakte de wyze van optreden van den heer de Meester tegenover da kerstening van Indië en critiseerde scherp de houding der liberalen, die voor den verkiezingsstryd de hulp der Mahomedanen inroepen. De heer Ketelaar verklaarde niets te weten van geld van Chineezen voor den verkiezingsstryd en meende dat de beer Lohman wel een toontje lager mocht zingen, aangezien in 1909 van Christelijke zyde by de ver kiezing in Brielle de geldelijke hulp is ingeroepen van den Chinees Pan, tegen wiens naturalisatie de heer Roodhuizen zich kort te voren had verzet. Spr. waarschuwde, evenals de heer Verheij den minister om zich niet er toe te laten dryven om de zending op de spits te voeren. Zy betoogden dat het gevaarlijk is om overal Zendingsonderwys op te dringen en de heer Ketelaar critiseer de, in verband daarmede scherp de circulaire van het Nederiandsch Zen- dings genootschap aan de broeders in de Minahassa om langs een om weg gouvernemenls-scholen in Zen dingsscholen omgezet te krijgen. De heer Van Hoogstraten beval een voorzichtig financieel beield aan en drong aan op een krachtig handhaven van het gezag jegens de Chineezen tegen wie de inlander beschermd be hoort te worden en die een geiyk- steiling met Europeanen niet verdie nen. De minister van koloniën deelde mede, dat geen nader overleg met indië noodig is alvorens het ontwerp voor de volksvertegenwoordiging in Indië naar den Raad van State te kun nen zenden. Een Interview van dr. Kuyper. Een redacteur van „de Maasbode" heeft een interview met dr. Kuyper gehad. Van het zeer uitvoerige stuk is uiteraard datgene wat over Ommen, de houding der Chr. Historischen en het „kraken" der coalitie handelt het belangrykst. Dr. Kuyper deelde den journalist o.a. mede, dat hy by zyne ontstem ming over Ommen zyn eigen persoon geheel buiten beschouwing liet. Het had hem gedeerd om den persoon van Mackay, dat hq het krasse entrefiletje had moeten doen verschijnen op den avond, dat de uitslag bekend zou worden, en dat geheel ten onrechte als de „ban vloek" over Mackay is gequalificeerd gewo rden. Het was Zondagavond en ik had juist gasten, zeide dr. Kuyper, maar ik ben toch naar boven gegaan om 't stukje te schryven, om het nog by- tqds in „De Standaard "te hebben 't moest, 't kor. niet anders. Wat de Chr. Historischen betreft, indien dezen een systeem gaan vol gen, op wat manier men, altoos met steun van liberalen en socialisten, den anti-revolutionairen de meeste zetels kan afhandig maken, dan is 't met de goede trouw in het bond genootschap gedaan. Dan ligt de coalitie feiieiyk tegen den grond. Want men kan niet anders dan spreken van verraad aan het beginsel als men met den gemeenschappelqken vqand gaat samenwerken om den eigen bondgenoot te bestryden. Met de roomsch katholieken hebben wy op dit punt nooit last gehad. Met de christeiyk historischen dik- wyis. Eerst in Ede, nu weer en op nog ergeriyker wyze in Ommen. En daarom, verklaarde dr. Kuyper met nadruk 't kan zoo niet langer. En hiermede kwam hy tot een uit eenzetting van den stand derchriste- ïyk historische partij. Eerst hebben we de Lohmanianen of de vry anti-revolutionairen, de menschen, die zich van de anti-re volutionaire party hebben afgeschei den; een niet groote groep, maar een, die ten minste nog een politiek wezen had. Toen hebben zich daarbij aangesloten de volgelingen van dr. De Visser, oorspronkeiyk Bronsveldi- anen, die zich echter van Bronsveld hebben afgescheiden. De partij was ook nog niet byzon der groot. Maar toen zyn daarby gekomen de zoogenaamde Friesch Christeiyk-His- torischen die als een party een uit sluitend kerkelijk karakter droegen; en nu nog pas de Nationaai-Historl- schen, die uitsluitend het oude con servatisme naby stonden. Tot heden zelf gist er onder hen nog niets, waaruit by mogeiykheid een gemeenschappehjk politiek be doelen zou zyn op te maken. De groote fout van de christeiyk- historische fracties is, dat zy geen gemeenschappeiyke idee hebben die deze verschillende groepen samen bindt. Dr. Kuyper meende, dat er een nieuw overleg moest gepleegd wor den. Wilde ieder der drie verbonden coalitiepartye 1 weder geheel op zich zelf gaan staai, dr. Kuyper zag daar geen bezwaar in. Wilden de Katho lieken met hem samengaan, 't zou hem aangenaam zqn. Maar aan het begin sel mocht niet worden getornd. Wilde men voor de toekomst de coalitie bestendigen, dan moest men komen tot een vast accoord. Ziedaar het belangrykste van het interview. VERKRIJGBAAR VOOR ELK KOOPER VAN EEN POND doch weten het niet. Velen hebben een nieraandoening, doch ze welen hei niet, omdat deze dikwijls zoo sluipend zich verder ontwikkelt. Uiterlijk schijnt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat hy nu en dan last heeft van rugpyn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hy er last van hebben, dat scherpe pqnen door zyn lendenen en rug trekken, het water kan bewolkt zyn en neerslag achterlaten, soms heeft hy voortdurend aandrang tot urineloozing, bet kan ook zyn dat de loozing moeilijk en pyniyk geschiedt. Voorts kunnen zqn ledematen op zwellen door water (waterzucht), het hart schqnt aangedaan, de handen en voeten zyn rillerig, hy kan last krygen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grqpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen dient de ontsteking en overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuuriqke werking tfer nieren en blaas te herstellen. Dit genees* middel werkt spoedig en rechtstreeks op de nieren en herstelt haar goede werking, waardoor het bloed vol komen gezuiverd wordt, ten gevolge waarvan de oorzaak van uw ïyden wordt weggenomen. Te Vlissingen verkrqgb. by A. C. Beniest, Lepelstraat 13. Toezending geschiedt franco na ontv. van post wissel i f 1.75 voor éen, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. 48. Van 19—23 November. ONDERTROUWD: M. C. Steenpoorfe, jm. 36 j. en A. M. Groenendqk, gesch., 39 j. R. Vos, jm. 22 j. en L. E. Bal, jd. 19 j. GETROUWD: A. Lems, jm. 26 j. en M. L. Cori- hals, jd. 21 j. P. van der Laan, jm. 52 j. en S. W. Smit, jd. 29 j. J. A. Vader, jm. 21 j. en P. de Visser, jd. 18 j. L Ova, jm. 24 j. en A. de Nooyer, jd. 21 j. N. Doense, jm. 24 j. en A. E. P. Minderhoud, jd. 21 j. BEVALLEN: C. M. jdleba, geb. Douw, d. N. M. van Rosevelt, geb. Geenssn, d. A. M. Dewaele, geb. Haeck, z. S. C. Snaaqer, geb. de Kam, d. W. P. Fey, geb. Polderman, z. T. V. Sterzenbach, geb. van de Velde, d. tweel. leven). OVERLEDEN: J. Colqn, vrouw yan C. Maas, 44 j. Nov. v.m. n.m. Zondag 24 12.37 12.49 Maandag 25 1.15 1.28 Dinsdag 26 1.55 2.07 Woensdag 27 2.33 2.50 Donderdag28 3.15 3.43 Vrqdag 29 4.07 4.36 DER MAATSCHAPPIJ te houden op des avonds 8 uur, in het lokaal van den heer BUNINO, Groote Markt. Programma ESPERANTO ALS TAAL, SprekerP. ZEEGELAAR, Souburg. WAAROM ESPERANTIST Spreker: Th. C. VAN ERP, Kapt. Inf. Bergen op-Zoom. ■V Entree voor niet-Leden f 0,75. Plaatsbespreken des middags van 1 tot l1/» uur. Voor niet-Leden ft f0.10 per plaats, voor Leden vry. Loting om 1 uur precies. met bijpassende Enueloppenj in net Etuij uan 50 cent af, worden dagelijks afge leverd door de

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2