Wallersbrunn. Van Houtens Cacao J Vrijdag- 22 November Feuilleton. No.277, 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnements-Aduertentiën op zeer ooordeeiige voorwaarden BINNENLAND. Tra HAK OP DEH TAK. ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. VL1SSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd:recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. Gisteren werd voortgezet het alge meen debat over de Indische begroo ting. De heer Scheurer verdedigde de zending, welke geen onrust doch in tegendeel beschaving brengt. Waar overal elders beweging, ook onder de Islamitische bevolking valt waar te nemen, gaat het niet aan in Indië dit verschijnsel aan de zending te wijten. Wat de Chineezenquaestie betreft, oordeelde spreker de vlaggenrelletjes te Batavia en Soerabaja van geringe beteekenis en hij waarschuwde na drukkelijk tegen bevoorrechtirg van den toch al machtigen Chinees boven den inlander, die daardoor meer en meer var. ons zou vervreemden. De heer Hugenholtz, die ook de Chineezerquaestie besprak, oordeelde dat de minister ten onrechte de oor zaak der onlusten zoekt in het vlaggen- en vuurwerkverbod en betoogde, dat de oorzaak gezocht moet worden in het medeleven der Chineezen in Indië met de vrijheidshelden in hun moe derland, omdat ook zij zich onder drukt en achtergesteld gevoelen door de slechte rechtspositie en allerlei willekeurige uitzonderingsbepalingen op belastinggebied enz. Met betrek king tot de Chineesche vlaggen» quaestie beschuldigde spreker het departement van koloniën ..en van buitenlandsche zaken, evenals den gouverneur-generaal en den procu reur-generaal van wanbeleid. Grondwetsherziening. Naar „Het Centrum" uit volkomen betrouwbare bron verneemt, zal, bij de a.s. regeeringsvoorsiellen tot her ziening der Grondwet, zoowel het eerste als het tweede lid van art. 171 der Grondwet geheel ongewijzigd worden gehandhaafd. Gelijk men weet, betref: dit artikel de tractementen en pensioenen der leeraars van de onderscheiden gods dienstige gezindheden. De Ghrlstelijk-Sociale Partij. Uit een driestar van „De Stand aard" over de nieuwe partij van mr. Van de Laar Er wordt door dezen Bond een nieuwe maildienst naar Utopia ge opend. De passagiers ioopen dan ook op den walkant te hoop. Doch op de vraag waarom men nog niet afvaart, komt 't teleurstellend antwoordHet schip genaamd de Nederlandsche Hervormde Kerk, zal als mailboot naar Utopia dienst doen, maar dit schip ligt voorshands nog met ge broken machine in het dok. Nederland en de Balkan. Met het oog op de omstandigheid, 23.) Wanneer was die dokter Francesco als hulp-arts in San Salvatore Giacomo dacht even na en ant woordde Bijna zestien jaar geleden. Op Nieuwjaarsdag verliet hij ons gesticht. Je kunt nu gaan, maar denk er aan, dat niemand van je bezoek aan mij iets mag weten, zeide de freule op ernstigen toon. Met fonkelende oogen greep Giacomo naar de beurs met goudstukken, dankte duizendmaal en groette de freule eerbiedig. Op straat gekomen, telde hij de ontvangen belooning na en was daar mee recht gelukkig. Met innig ge noegen dacht hij ook aan de verzon nen leugens die hij dr. Rimoli had op de mouw gespeld om zijn bespaard geld te kunnen ontvangen bjj zijn vertrek uit San Salvatore. Ja, nu zou dat in de berichten det jongste dagen Nederland in verband met den Balkan oorlog herhaaldelijk genoemd is, wordt van bevoegde zijde verzekerd, dat van een verzoek om 'sGravenhage aan te wijzen als plaats van de bijeen komst van de eventueele Balkan conferentie, tot dusver niets bekend is, en dat de mededeeling, betreffende de aanwijzing van een Nederlandsch geneeskundige in een wegens het uitbreken van de cholera ingesteld medisch college, vermoedelijk ziet op den te Konstantinopei reeds lang bestaanden interna'ionalen oppersten gezondheidsraad, waarin dr. Jung, ais lid en geneeskundig vertegenwoordi ger van Nederland, zitting heeft. Reservekader. De inspecteur der infanterie heeft ter kennis van de commandeerende officieren der korpsen gebracht dat hem gebleken is, dat niet overal op gelijke wijze wordt gehandeld bij het verleenen van toestemming lot ver blijf onder de wapenen aan vaandrigs. Ia het steiien van de voorwaarden in het Kon. besluit, dat de vaandrig ten minste 4 weken onder de wape nen moet zijn geweest om in aan merking te iromen voor de toelage van f 100, is een prikkel gelegd voor de belanghebbenden tot het onder houden hunner geoefendheid telken jare tenminste vier achtereenvolgende weken onder de wapenen te doen komen. Hieruit volgt dus, dat verzoeken van vaandrigs om voor vier weken onder de wapenen te komen, niet behooren te worden afgewezen op grond dat de belanghebbende alsdan in aanmerking komt voor de toelage van f 100. Aan vaandrigs, die tot het bekomen van de hierbedoelde toelage hun ver plicht verblijf onder de wapenen met vier weken verlengen en, volgens de bepalingen, gedurende dezen verleng den dienst niet of slechts gedeeltelijk aanspraak zouden kunnen doen gelden op soldij en verdere vergoedingen, behoort van deze bepalingen mede deeling te worden gedaan. („Avondp.") Geen liefhebbers. Bij de te Vlodorp (L.) voor eenige dagen gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat geen enkele candidaat voor de vaca ture gesteld werd. De laatste weken lazen we gere geld van de ten hemel schreiende oorlogsverwoestingen en verschrik kingen. Een der bloedigste slagen hij gelukkig worden, in het bezit van veel geld en een lieve vrouw 1 Alice gevoelde zich daarentegen na zijn vertrek diep ongelukkig. De ver kregen zekerheid, dat Ludwlg von Erlenburg uit hebzucht twintig jaar lang* (je gevangene van dr. Rimoli was geweest, had haar pijnlijk ge troffen. Sedert twee weken had zij getwij feld, welken weg de plicht haar voor schreef in dezen doolhof van schande, leugen en bedrog maar toen Gia como vertrokken was, begreep zij, wat haar te doen stond, om den on schuldige te redden. Zonder aarzelen schreef zij denzelfden avond nog aan de overheid van Rome, wat zij ont dekt had en voegde er zooveel bij zonderheden bij tot staving van haar beschuldiging, als haar slechts moge lijk was. HOOFDSTUK XIV. Den laatsten dag van Augustus was het gerucht overal verspreid, dat dr. Rimoli In staat van beschuldiging was gesteld, omdat hij onder bezwa rende omstandigheden iemand we derrechtelijk van zijne vrijheid be- RONA Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. A der nieuwste geschiedenis is de slag bij Loele Boergas geweest, welke slag 4V» dag duurde en waar de Turken een verlies leden van 40.000, zegge veertig duizend man, of 30 pCt. hunner sterkte, behalve de ge vangenen en vermisten. Echter blijft deze slag of slachting nog ver achter bij de oorlogen van Frederik den Groote en die van Na poleon. De bloedigste slag in de vorige eeuw was die bij Borodino, waar de Russen bijna 50 pCt. ver loren. Zij waren 90000 man sterken verloren er 40.000. De meeste ver liezen in de Napoleontische oorlogen bedroegen meestal 20 a 30 pCt., zoo was het bij Aspern, Vauxchamps Belle-Alliance, Eylan, waarde Prui sen 26.000 van de 82.500 man ver loren. De verliezen in den oorlog van 1870—71 waren het grootst te Sedan (15,7 pCt.), en bij Gravelolte (102 pCt.), terwijl het Dultsche le ger in den laatsten slag 9 8 pCt. verloor. Veel grooter waren de ver liezen in de oorlogen van Frederik den Grooten. De meeste slagen wer den in een dag, soms in enkele uren beslist. Bij Collin verloren de Prui sen 41.5 pC'., bij Kunersdorf 38 pCt. en bij Torgau 37,5 pCt. In den oorlog van 1866 verloren de Oos tenrijkers bij Köaigsgratz 8.7 pCt. Is de oorlog niet wreed, niet oti- menschelijk Als ik tijd had aldus schrijft roofd had. Het duurde niet lang, of andere tijdingen kwamen het eerste gerucht verspreiden. Men vernam, dat de boe ken en papleren van den directeur van San Salvatore in beslag genomen waren en dat een der oppassers ge vangen was gezet. Men beweerde zelfs, dat dr. Rimoli alleen op vrije voeten was gelaten, omdat hij eene groote som gelds als waarborg had gestort. Dat iedereen nieuwsgierig was naar den afloop van deze zaak, is licht te begrijpen. En wat de belang stelling verhoogde gwas het feit, dat deze zaak geen Italiaan, maar een Duitscher b:-ttof. De rechtbank had daarin echter geen verzachtende rmstandigheden gezien, maar was met het onderzoek zorgvuldig voortgegaan. Ludwlg von Erlenburg war uit Sin Salvatore ver wijderd en aan de zorgen toever trouwd van den directeur van het krankzinnigenhuis voor gevangenen. Deze moest verslag uitbrengen over den toestand van den patiënt. Na korten tijd legde deze geneeskundige de verklaring af, dat Ludwig von Er- de Londensche correspondent van de „Telegraaf" zou ik wei eens wil len uitrekenen, hoeveel menschen- bloed er sinds de veertiende eeuw werd vergoten in dat deel van Eu ropa, destijds door Turkije veroverd. Daar werd zeker meer bloed vergo ten, dan er water in de Zwarte Zee is. En dat is nog maar een klein deel van het bloed; dat vloeide in onze jaartelling, door onze oorlogen van de wereld veroorzaakt, in een vlug schrift van den Amerikaanschen vre- desbond werd geconstateerd, dat sinds de geschiedenis aan de moloch van den oorlog 15.000.000.000 men- schenlevens werden geofferd, zoo veel menschen als er gedurende zes eeuwen op aarde hebben geleefd. Maar zoo precies laat zich dat niet uitrekenen. Gedurende de vorige eeuw kwamen ongeveer 14.000.000 personen in den oorlog om, ruim tweemaal zooveel als de bevolking van ons land. Wij betreuren natuurlijk met een gevoel van diepen rouw het verlies van zooveel kostbare menschenle- vens, en wij lijden mee met hen, die door die verliezen in smart zijn ge dompeld. Ook bewonderen wij de krijgslie den, die met heilige geestdrift be zield, hun leven ten offer brengen aan de glorie van het vaderland. Maar dieper treft ons de heldenmoed van lenburg ten volle bij zijn verstand was. Toch zou hij onder gelelde van genoemden directeur op de te rechtzitting verschijnen. Ook de freule Von Waldheim had bevel gekregen Rome niet te verlaten, voor dar de rechtbank uitspraak zou gedaan hebben. Zonderde gevolgen te berekenen, had Alice op dien Zondagavond de aanklacht verzonden. Thans gevoelde zij behoefte aan hulp en steun en schreef daarom aan den geestelijke Bamau, die het voor zijn plicht hield zijn pupil bijstand te verleenen. Dien tengevolge was de waardige grijs aard eenige dagen voor de terecht zitting in de Prins van Beleren afge stapt. De tijding van zijn aankomst was als een loopend vuur door de stad gegaan. De dag van de terechtzitting was een heerlijke Octoberdag. Alice en de grijze priester waren zeer ontroerd Ludwlg von Erlenburg wachtte met kloppend hart het oogenblik, dat hem de vrijheid zou teruggeven en Giacomo Die was er slecht aan toe 1 Hoe waren zijn droombeelden van den mar, die in koelen bloede, in het volle bewustzijn van het zekere gevaar, den dood tegemoet gaat in dienst van her, die lijden en weenen. Noch het ontembaar enthousiasme van opgewonden sirijdgenooten, noch de toejuichingen en vurige bewon dering der vreugde-dronken massa doen zijn heldenmoed ontvlammen alleen en ongezien, geleid door naastenliefde, schrijdt hij voort op den eenzamen weg, die de drang van het geweten hem voorschrijft. Zulk een he!d is de Russische arts Deminsky. Toen hij besloot de pest lijders in het gouvernement Astrakan te verplegen, teekende hij vrijwillig en bewust zijn eigen doodvonnis. Niets hield hem af van zijn plicht. Hij zelt ontdekte het eerste symp- toon van de afschuwelijke ziekte, die hem aangreep en tot aan zijn dood toe bestudeerde hij op zijn eigen lichaam de ontzettende verschijnse len. Hij gaf zijnen collega's, die zich bij hem bevonden, alle aanwijzingen, die betrekking hadden op den loop zijner ziekte. Hij vermaakte zijn lichaam aan de medische faculteit, opdat deze de uitwerking der kwaal grondig zou kunnen bestudeeren, en in z|jn stervensuur troostte hij zijn vrienden met de opmerking, dat de ontleeding van zijn lijk de wttenschap in staat zou steiien om met meer suc ces te worstelen tegen de verschrik kelijkste van alle menscheljjke kwa len. Dat is een diep roerende zelfop offering, niet waar Die Russische arts Deminsky ge voelde wat voor zijn medemenschen err moet van oren geheel anderen aanleg zijn geweest, een gansch ander bestaan hebben gehad, dan de vrek, de waarschijnlijk door den geldduivel bezeten man, van wlen uit de hoofdstad het volgende wordt gemeid Kalm en rustig peddelt een heer van ongeveer dertig jaar oud, door 's Heeren straten van Amsterdam. Na lang zoeken en vragen heeft hij het doel van zijn tocht bereikt, stapt af en zet bij no. zooveel zijn fiets voor het huis. Tegen een jongetje en een meisje die in de nabijheid Ioopen, zegt hij„Kinderen passen jullie op mijn fiets „Ja mijnheerAnder half uur later komt de heer terug: de fiets is er nog en de kinderen zijn er nog bij. „Wie heeft er nu het best op gepast?' is zijn vraag. „Ik, mijn heer," zegt het meisje. Voor deze getrouwheid ontvangt het kind eene belooning ten bedrage vaneen cent 1 Met een stem die een steen zou vermurwen, zegt het jongetje„Ik heb er ook wel wat aan gedaan, mijnheer." toekomstig geluk in rook vervlogen 1 Hij scheen vernietigd bij de gedach te, dat hij als medeplichtige aan een schandelijke misdaad gestraft zou worden. De directeur, die wonder wel zgn uiterlijke kalmte bewaarde, beefde bij de gedachte aan zijne papieren, waaronder een bewijsstuk kon bevon den worden, dat hem den genadeslag zou geven. Op den dag der terechtzitting wa3 de ruimte ir. de gerechtzaal reeds vroeg ingenomen door menschen van allerlei rang en stand. Precies te tien ure traden de rechters binnen en nu verstomde alle gedruischieder richt te het oog naar de groene tafel en de opene ruimte daarvoor. Na de gewone formaliteiten ver richt te hebben, liet de president de getuigen oproepenLudwig von Er lenburg, Giacomo, Sorel, dr. Fances- co, Alice von Waldheim, dr. Parnese als directeur van het krankzinnigen gesticht voor gevangenen en ten laat ste eenige oppassers uit San Salva tore. (W- rdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1