CH geeff rsf - Waliersbrunn. Donderdag 21 November 'INGEN (RACHT No.270. 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. >em- lam, iren het leed it ik 'wee vol- r s Modeblad! ideibnrg Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND Ccuca^r tfhma, orsf-, 'erlng. n band de be- thekers. ULO. .GD; jaingen tegen 1 slaapkamer r, met volledig iog voor korle- ;ger verblijf ech- ■ieven metprys- :re bijzonderhe- 11809. Adv.-bur. 21, den Haag. .GD: of Weduwe /oor het schoor.- roor rivierlood- lenBoulevard [e 8 en 10 uur ;n 12 en 2 uur af 2 uur in spreken. hsen 37.) Pension. vanaf f vanaf f 3.-~ reenkona*»* VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. JL ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Twaede Kamer. By het algemeen debat over de Indische begrooting critiseerden gister de heeren De Kanier en D2 Meester het regeeringsbeieid op financieel en onderwysgebied.Laatstgenoemde keur de scherp af dat van de behoefte van den inlander aan onderwys mis bruik wordt gemaakt door hem Chris- teiyk onderwijs op te dringen. Hy waarschuwde tegen de reactie welke daarvan te duchten is. Wat 'het Chineezen-vraagstuk be treft, maand: spreker nadrukkeiyk aan om naast krachtig handhaven van het gezag alles te vermyden, wat prikkelt de godsdienstige gevoelig heid. Bij de bekende Chineezenrelietjes was z.i. weinig beleidvol opgetreden. Spreker gaf in overweging door een regeeringscommissaris de oorzaken der relletjes op te sporen. De heer Vliegen ontwikkelde het soc. dem. standpunt inzake de kolo niale politiek, hetgeen neerkomt op zoo spoedig mogelijk zelfstandig ma ken van lndië en breken met het stelsel van economische uitputting van lndië en onttrekking van het kapitaal. Spreker bepleitte krachtige staal8mynexploitatie. Christelijke Sociale Partij i In het restaurant Riche te Arnhem, had Maandag een vergadering plaats, uitgeschreven door een voorloopig comité, bestaande uit de heeren ds. C. W. Coolsma (Groningen), dr. C. D. Cramer (Utrecht), ds. E. B. Eijkman (S;ttard), A. De Geus (G n dringen), dr. E. A. Keuchenius (Sche- veningen), mej. M. Van Woensel Kooy (Huizen) en mr. dr. A. R. Van de Laar (Gendringen), onder voorzit terschap van mr. dr. A. R. Van de Laar. De vergadering, die door een 60- tai personen werd bygewoond, had ten doei te komen tot de oprichting eener Christelijk sociale partij. In zyn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen harteyk wel kom, er zijn vréugde over uitspre kende dat zoo velen hebben voldaan aan de ultnoodiging van het comité. Verder wijst een spreker er op, dat de tyd dringt. Voorop sta niet een staatkundige en politieke, maar een algemeene beweging, die wil en hoopt, dat God verheerlykt moge worden in alle wegen des levens, dat de Regeering moge regeeren vol gens waariyk Cnristelijke beginselen, dat worde voorzien in de social: naoden van ons volk en dat a'les wordt gedaan tot verbeeriyking van 22.) Giacomo was intusschen op weg raar het hotel De Prins van Beieren. HOOFDSTUK XIII. Alice von Waldheim bad sedert haar bezoek aan San Salvatore veel gele den. Zy bad in het gesprek met Ludwlg von Erienburg zooveel ver stand en nadenken opgemerkt, dat hier van krankzinnigheid geen sprake kon zyn. Ook zyn edel voorkomen had veel indruk op haar hart gemaakt. Dagen lang wachtte zij Giacomo, zonder dat deze kwam opdagen. Zy wenschte van hem de zekerheid te erlangen, dat Ludwig ven Erienburg nooit krankzinnig was geweest, dat hy alleen een offer was van de laagste hebzucht. Zy begon reeds te wanhopen, dat 4e man woord zou houden, toen haar Gods woord. Doch ook bedoelt men een politleken strijd, een staatkundige beweging. En zyn er ook nu nog, die aarze lend vragen, wat moet deze partij worden. Dit komt, omdat de Chris telijke politiek een zeer slechten naam gekregen heeft. Ws moeten het stembiljet benut ten. 't Werk zal moeiiyk zyn en 't zou gemakkeiyk zijn stil zich buiten de politiek te houden, maar, vervolgt spr., wij moeten meehelpen. Wel is er een gevaar als men zich als Chris ten gaat begeven in de politiek. Doch, zegt spr., dit pad kan niet gevaarlijk zijn, waar we Christus wil len volger. De arbeiders en kleine luyden mo gen ons, zegt spreker, niet kunnen verwijten, dat we hebben stil geze ten en niet hebben meegestreden in den politieken stryd. We wilhn ver der ailes doen wat onze hand vindt te doen, alles \oor het staatsbelang, niet voor de partij. De partij stelt zich tegenover de coalitiepartijen en tegen ds linker zijde, ze wil gaan in de lijn van Groen van Prinsterer; de bedoeling is, dat ons volk wete er is ten minste éen partij, die strijdt voor Gods ryk, die niets voor de party wil, maar alles voor het staatsbe lang. Alsnu wilde spreker dadeiyk in behandeling nemen het ontwerp- program. Over art. 1 volgens het ontwerp, luidende„De Christeiyke Sociale Party belijdt Jezus Christus als Ver losser en Koning, zonder wien geen ding gemaakt is, dat gemaakt is. Zij wil zoo alle terrein des levens voor Hen opeischen en God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest verheerlijken, doordat alle krachten, die tn een volk zyn ge legd tot volle ontwikkeling en ont plooiing komen." Zijn naam ten prijs, ontstaat een levendige discussie, allereerst over den naam. Verscheidene voorsteilen voor een anderen naam worden na stemming verworpen, zood it de naam zal zyn „Christelijk Sociale Partij Over de belijdenis der party, in a-t. 1 ultgeirukt, wordt zeer lang durig gediscussieerd, waarin ver schillende meeningen tegenover el kaar worden gesteld. Nadat talrijke amendementen zijn verworpen, wordt met een kleine wijziging, art. I aan genomen. Verschillende artikelen worden met een kleine wijziging goedgekeurd. Een voorstel om op te nemén de wenschelijkheid van algemeen kies recht voor mannen en vrouwen wordt met groote meerderheid ver worpen. Op verzoek van een der aanwe- op dien Zondagavond het bericht werd gebracht, dat zich een persoon had aangemeld, die haar wenschte te spreken. je hadt my niet zoo lang moeten laten wachten! riep zy Giacomo by zyn binnentreden verwytend toe. Het is reeds veertien dagen geleden, dat ik San Salvatore bezocht. Giacomo verontschuldigde zich met te zeggen, dat men aan dr. Rimoli zyn langdurig gesprek met de freule Von Waldheim had verklapt, en dat het hem daarom ten strengste gewei gerd was uit te gaan. Ik dank het aan een gunstig toe val, zoo besloot hy, dat ik hier voor u sta, en wanneer de freule den eenen of anderen dienst van my ver langt, verzoek ik beleefd my dat zoo spoedig mogeiyk te zeggen. Ben je een vertrouweling van dr. Rimoli? vroeg Alice. Dat juist niet, maar ik weet alies, wat er in de inrichting voorvalt, ver- verzekerde de oppasser. Welnu, ik zal je deze beurs met goudstukken tot beiooning geven a's je mij naar waarheid antwoord geelt op de vragen, die ik je doen zal. zigen laat het comité het woord „beperkt" voor vrouwenkiesrecht vallen. De vergadering spreekt zich dus uit voor vrouwenkiesrecht, zonder eenlge nadere omschrijving. By art. 6 wordt roor algemeen kiesrecht voor mannen alleen uitge sloten iemand, die voor zyn geest vermogens voor de uitoefening van het kiesrecht ongeschikt is, niet by rechteriyk vonnis tot bepaalde straf fen is veroordeeld of van 't kies recht is ontzet. Bedeelden worden niet uitgesloten. Voor verkiesbaarheid worden geen eischen van geslacht of maatschappeiyken welstand ge steld. De vergadering werd met dank- zcggiig geslotm door dr. Oberman 'uit Vlissingen. Vredesbeweging. Nu de achtereenvolgende oorlogen duidelijker dan ooit doen zien hoe ver de algemeene wereldvrede nog van ons verwyderd is, moeten de vrienden van dien vrede telkenmale de schampere opmerking booren, dat geheel hun streven nutteloos, hun hoop slech's ijdele waan is. Het Vredespaleis is het mikpunt van al lerlei meer of minder geestige op merkingen, van verborgen leedver maak met die idealistische droomers van vrede op aarde. Er mag wel eens op gewezen wor- Giacomo knikte en zei Als de freule dan maar gelieft te beginnen. Goed. jy hebt dien heer Von Er ienburg naar Sar. Salvatore gebracht, niet waar Ja, freule 1 Was hy toen krankzinnig? Met begeerige blikken naar de beurs met goudstukken antwoordde Gia como De heer Von Erienburg leed sedert weken aan een hersenkoorts, die hem van het bewustzyn beroofde. Als dat niet het geval was geweest, dan zou hy zich nooii naar San Salvatore heb ben laten brengen zonder zich te verzetten. Toen die hersenkoorts geweken was zat hij reeds achter slottn grendel. Een gil ontsnapte Ai ce's mond. iy had die bekentenis reeds lang ver wacht maar toch onts elde zy bij het aanhooren daarvan. Ik dank je, Giacomo, stamelde zy. Die woorden bevestigen hetgeen ik sedert lang vermoedde. Ik ben geen dokter Alice legde haar hand op de beurs en zeide den, dat de oorlogen voor de vredes- vrlenden een goede, propagandis tische zijde hebben, al voegen wy er dadeiyk bij, dat wy om al wat ons lief is, dien bioedigen propagandist liever nooit hadden aanschouwd. De oorlogen bewyzen de noodza kelijkheid van de vredesbeweging. Wat gisteren in Tripolis, vandaag in Turkqe gebeurt, kan straks in onze onmiddeliyke nabyheld geschieden. Zoolang de weg openstaat op andere wyze dan die van het Recht, geschillen te beslechten, zoolang de naijver, de begeerte en het misverstand, geprik keld en zelf opzweepend, naar wa pens kunnen doen grijpen, omdat er nog wapens zijn, zoolang, al mag de vredeszekerheid in onze landen veel g rooier zyn, is de vrede niet absoluut verzekerd. Men kan het dagelijks in de kran tenberichten zien hoe de onweersbui, boven den Balkan losgebroken, don kere wolken doet heendryven over alle Staten van Europa. Laten wy voor het oogeablik eens niet vragen, of er op den Balken on recht was gepleegd, ook niet of er thans recht geschiedt aan de Turken, doch laat ons alleen deze ééne vraag stellen, of in het algemeen met oor logen ooit iets beters, iets rechtvaar- digers kan bereikt worden, dan langs den weg van het Recht? In het allergunstigste geval zal het einde van een oorlog datgene brengen, Ik wil de waarheid weten. Heb je ooit eenig spoor van waanzin by den heer Von Erienburg opgemerkt? Neen, antwoordde Giacomo nu be slist. Dan had je toch Ik ben slechts een bediende. En als je dan ziet, dat er onrecht gepleegd wordt ik heb niet te oordeelen over de patiënten. Alice zweeg en dacht eenige oogen- blikken na. Maar er zyn nog meer dokters in San Salvatore, die oordeelen kunnen, begon zy toen weer. Giacomo sloeg de oogen neer. Welnu? drong Alice. Welnu, freuleEr was ongeveer vijftien jaar geleden een hulp-arts in ons gesticht; die beer liet meer be langstelling voor nommer veertig blij ken dan goed voor hem was met het oog op zyn betrekking. Ik houd het er voor, dat zyn raeenïng omtrent den patiënt tegenover den directeur volgehouden, oorzaak is geweest, dat hij Sm Salvatore heeft moeten verla ten. Na zyn verirek hseis dr. Rimoli 1 den heer Von Erienburg z if belai- wat in absoiuten zin recht heet, maar dan zal dat recht gekocht zyn met tienduizenden menschenlevens, met vernietiging van millioenen aan waarde en millioenen aan arbeid. Het zyn sombere dagen voor de vredesvrienden. Maar wel verre van zich te laten ontmoedigen, doorzien zy het grootsche van hun taak, het schoone van hun wenschen, beter dan ooi'. Van den beg'nne af, hebben zy hoon voor loon gehad, zyn zy voor utopisten, voor droomers uitgemaakt, doch zy wijzen met rechtmaligen trots op de vele verdragen die werden afgesloten, op de kemering der ideeën, bij de besten onder de geleerden, op den groei van hun aar,tal, op de stygir.g der belangstelli -,g in hun streven en zy weten, dat hun onver moeide propaganda het hare heeft bijgedragen. Wanneer ergens een oorlog los barst, dan is het hun te moede als den geneesheer, die zyn herstellenden patiënt weer ziet instorten, maar zy zullen de iaatsten zijn om bij de pakken te gaan neerzitten. Da oorlog is zoo oud als de mensch- heid; door alle eeuwen heen zijn er geesten geweest, die tegen deze ge welddadige ingrijping in den ont wikkelingsgang hebben geprotesteerd n geyverd. Nimmer echter nam de stryd tegen den oorlog zoo'n positief karakter aan, als in de laatste tien tallen jaren. Een te-hoop-loopen van de massa tegen den oorlog, zai ten slotte den permanenten wereldvrede afdwingen. Niet versagen, blijft het devies der vredesvrierrden. Met leede oogen zien zy het wapengeweld zich bloedig op de wereldkaart afteekenen, maar zy zullen daardoor niet moedeloos worden. Integendeel: zy zullen het eenige nut uit den oorlog weten te trekken, dat er in zit; de stoere propaganda voor den vrede. Verkiezingsactie van de vrijzinnigen. In de besloten vergadering van den bond van vryzinnige liberalen werd Zaterdag medegedeeld, dat een co mité van organisatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de hoofdbe sturen der drie parfyen, de voorbe reiding van het verkiezingswerk over het geheele land ter haid zal nemen. Nu wy dit in een dagblad vermeid vinden, meenen ook wy hiervan ge wag te mogen maken, zegt de «Nieu we C»." De Kamerverkiezingen In 1913. De vryzinnige volkskiesvereeniging te Musselkanaal (district Veendam) heeft tot voorloopige candidaten ge steld de heeren K'aas de Vries, te Amsterdam, jar. mr. dr. E. van Bere- deld. Hoe heette die dokter? Dat was dr. Francesco. En waar woont die dokter nu Dat weet ik niet, freuie. Wy wor den in San Salvatore zoo streng be handeld, dat wy weinig weten van hetgeen er buiten het gesticht omgaat. En weet niemand anders iets van den gevangehe Heeft zich nooit iemand om den heer Von Erienburg bekommerd Neen freule! Alice dacht eenige oogenblikken na en zeide je zult later deze bekentenis moe ten herhalen. Neem nu dit goud en zwyg voorloopig over hetgeen wij gesproken hebben. Dr. Rimoli mag niets van ons onderhoud vernemen. O, neenriep Giacomo uit, hy zou my het geluk vaa myn leven ontroo- ven, als hij er iets van gewaar werd. Moet ik myn bekentenis herhalen voegde hy er ontsteld by. Wees daar niet bevreesd voor, ant woordde Allee bedaard. Neem dat goud maar op en zeg my nog eens (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1