SSE. etter Wallersbrunn. Hou ten's Cacao gmagazijtt gevraagd JE, Woensdag 20 November RCHA AAUW, KNECHT Gemeentebestuur. Feuilleton. on 4 leden van de phandel p WOENSDAG 20 en zeerste aan- AALTE. IFTRIK. ERMAff ie leden s van 11-1 uur ving. OMES— No.275» 50e Jaargang, 1912. net St. Louis," e&Co» Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND, in Smaak in Kracht in Geur in Kleur dan alle andere goedkoopc merken. Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER EZERS. ekende bericht at zij Is begor- van verpakte de enz. enz., f rijzen ver in alle bood- afgehaald en lend EREBOUT. TRAAT 133 ii I RG, RIJDAG van rk 14, (boven) eds uitstekend waarvoor de oderne breek- thans geheel speliik werken, iedt absoluut er waggon xm en vrijblijvend, ring van heden aan te vragen boekh. HENRI str. Amsterdam. tst worden. a F. VAN DE Kteine Markt. Agenten der HYPOTHEEK- bericbten, dat ig zijn als le elk gewenscH e 4s/i Af- tingen gaarne RS. Telefoon 125. 'k gevraagd i P. A. SALO- Kleine Markt- tsoenlijk a 20 frcs. Voor ntwerpen.ZicB je Buskenstraai VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden f 130. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd-'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan f—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Tarief van den omroeper. Burgemeester en Weihouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat bij hun besluit van heden Is bepaald dat de Gemeente-omroeper een vast loon van i 1. mag vorderen voor elke omroeping, onverschillig den aard of het aantal dei door dezen op eiken ommegang door de gemeente uit te roepen bekendmakingen. Vlissingen, 15 November 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. POLITIE. Stremming, passage over de schipbrug. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de aanschrijving van den Ingenieur van 's Rijks Waterstaat brengt ter algemeene kennis dat tengevo'ge van het te waietlaten van het stoomschip „Soerakarta" op Za terdag den 23sten November a. s. de Schipbrug vanaf 1 uur n. rn. tot zoo lang als noodig blijkt te zijn voor het verkeer zal zijn gesloten. Vlissingen, 19 November 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Kamerverkiezingen 1913. Naar aanleiding van het bericht van „Zelandia", dat de antirevo lutionairen in het district Goes bij het bedanken van jhr. rar. De S3- voruin Lohman de candidatuur voor de Tweede Kamer zullen aanbieden aan ds. H. C. Hogerzeil, herinnert „De Nederlander'- er aar, dat de heer Lohman indertijd het bericht van zijn aftreden in 1913 noch ont kend noch bevestigd heef». Naar aan het „Hbl." uit het dis trict Katwijk wordt geschreven, wordt er ernstig .over gedacht in 1913 naast het altredend lid baron Van Wassenaer van Catwijck (C -H.) een r.-katholiek candidaat te stellen, daar men van de meening uitgaat dat de r.-kath. minstens even sterk zijn in dit district als de c.-histo- rischen en antirevolutionairen te zamen. Als voorloopige candidaten moeten reeds gepolst zijn de heeren Bullen, hoofd eener r.-kalh. school te Hillegom, Van Gils, burgemeester der gemeente Zoeterwoude, en dr. Kervel, aits en lid van den gemeen teraad van Noordwljk. De vrijzinnige concentratie. In de Zondag te Amsterdam ge- -O— 21.) Ik verkies niet den ganschen dag en daarbij dikwijls nog den hal ven nacht de nukken te verdragen van zoo'n lastigen palroon als dr. Rimoii. Ik wil een onafhankelijk bestaan hebben en een lief vrouwtje trouwen. Ik heb nu vijfduizend drie honderd francs bespaard en Vijfduizend driehonderd francs riepen moeder en dochter tegelijk uit. En ook nog een aardig sommetje om mijn huishouden in te richten Wat? riep Sofia uit. Nog een aardig sommetje boven dien vroeg haar moeder verheugd. Zoo kwam ik je vragen, moeder Borghese, of je mij Sofia tot vrouw wilt gevenik bedoel over een paar weken, wanneer ik uit dat gekkenhuis vandaan ben. Giacomo greep Sofia's hand en her- houden bestuursvergadering van den Bond van vrijzinnige Propaganda- vereenigingen werd het tot stand komen van de vrijzinnige concen tratie met levendige instemming be groet. Besloten werd op de alge meene vergadering van den Bond een moiie in dien geest voor te stellen. Tevens zal getracht worden samenwerking te verkrijgen met het Ie vormen comilé van organisatie der drie vrijzinnige partyen. Beoordeelingslijsten van officieren. Bij Kon. besluit is het voorschrift beoordeelingslijsten van offcieren der landmacht op vele punten ge» wijzigd. O. m. is bepaald, dat de eerste Invulling van de lijst van een officier geschiedt aan het einde, van het kalenderjaar, waarin hij vier jaren in den luitenantsrang heeft doorgebracht. Dit geschiedt tot nu toe na twee jaren dienst. Wanneer, binnen het vierjarig tijd perk, antecedenten van zeer gunsti- gen of zeer otigungtigen aard, die invloed zouden kunnen uitoefenen op de bevordering, daartoe aanlei ding geven, dan zijn de betrokken chefs verplicht daarover aan den minister van oorlog te rappoiteeren. Een ambulance voor Turkije. Bij het Hoofdcomite van het Ne- deriandsche Roode Kruis zijn naar aanleiding van schriftelijke en tele grafische gedachtenwisseling met Hare Majesleits gezant te Konstan- tinopel ernstige bezwaren gerezen tegen het vertrek der geheele ambu lance dat op beden was vastgesteld. Het laatste telegram van H. M. ge zant heeft het dagelijksch bestuur uit het hoofdcomité voornoemd doen besluiten voorloopig slechts een kleine ambulance uit te zenden, be slaande uit de doctoren Lingbeek en van den Steen van Ommeren, mevr. Lingbeek en mej. Kuyper en voor zien van al de bijeengebrachte hulp middelen, om uit te maken hoe de geschonken gelden en bijeengebrach te goederen het best kunr.en worden aangewend, welke deputatie ook ter plaatse zal hebben te beoordeelen in hoeverre nazending van het overige personeel dat zich bijna una niem beschikbaar stelde ook chole- raverpieging gewenscht is. De be hoefte aan chirurgische hulp blijft groot. Het hospitaal, dat aanvanke lijk bestemd was voor een arbeid der ambulance, is nader onbruikbaar gebleken. De uit usting en inrichting van een willekeurig vracht- of per- sonenschip tol hospitaalschip brengt groote bezwaren mee, waarvoor de hulpmiddelen van het Roode Kruis ontoereikend zijn en de uitrusting kost bovendien te veel tijd. haalde Welnu I moeder Borghese, wat zeg je er van? Wel beste jongenspreekt het niet van zelf, dat ik mijn toestemming geef Als je kloek genoeg bent om vijfduizend driehonderd francs te be sparen en daarenboven nog een som metje voor de inrichting van het huishouden... Maar zeg eens, Gia como, wat denk je te beginnen als je San Salvatore verlaten hebt Een winkel? Dat weet ik nog niet, moeder 1 Je zult toch wel iets doen Dat Is duidelijk genoeg. Ben ik niet verplicht zooveel mogelijk te verdie nen, wanneer ik de zorg voor een vrouw op mij neem? Ja, dat spreekt van zelf. Maar hoe veel heb je wel voor aankoop van meubelen? vroeg de oude nieuws gierig. Bedenk wel, dat mijn dochter niets ten huwelijk kan meebrengen. Och, daar vroeg ik immers niet naar. Wij houden veel van elkander, dat is een eerste vereischte «m ge lukkig te zijn en daar ben ik mee tevreden. Met een hoofdknikje gaf zij hem daar gelijk in. Toen vroeg zij ftbonn&menfs-Rduerfenfiëft op seer uoordeelige aoorujaardsri ONA Aangezien de bijeengebrachte gel den enz. vooreen deel bepaaldelijk voor Turkije zijn geschonken, blijft dus voor het Roode Kruis voorloo pig niets anders te doen over, dan de verschillende materleele hulpmid delen reeds nu te doen aanwenden in overleg met Hr. Ms. gezant. Winkelsluiting. In het «Tabaksblad" komt onder dit opschrift een ar ikel voor, dat wij op verzoek van enkele tegenstanders van gedwongen winkelsluiting in zijn geheel overnemen. Wij stellen ons in deze quaestie g:en partij en zullen dus aan eventueele artikels, waarin de gedwongen win kelsluiting wordt verdedigd, eveneens plaats vetleenen. Htt bovenbedoeld artikel dan luidt in zijn geheel als volgt: Den tegenstanders van de gedwon gen winkelsluiting zal een dagblad- bericht uit Leiden goed gedaan heb ben, waarbij vermeld werd, in welke afkeurende bewoordingen B. en W. aldaar zich omtrent het ook ten hun nent ingediende voorstel tot winkel- s'uiting uitgelaten hebben. Maar B. en W. zyn niet oppermachtig, dat hebben wij Amsterdammers onder vonden, zoodat wij onze collega's te Leiden niet genoeg op 't hart kunnen drukken, om toch vooral de agitatie tegen dat voorstel zoo krachtig mo gelijk te steunen. Schrijver dezer repelen is geverba liseerd, omdat hij na 9 uur twee dames in z'n winkel te woord stond 1 Dat opeens En waar blijf ik dan? Je kunt bij ons inwonen, verzekerde Giacomo. Zie eens hier, of ik het goed met je voor heb. Neem deze twee ducatenik heb ze van mijn laatste loon bespaard. Neem ze moe der, en koop daarvoor het een en ander, zoo lang ik nog in San Sal vatore ben. Met oogen, die van vreugde straal den, nam de oude de twee ducaten aan en riep uit: Wat een zegen, zulk een schoonzoon te krijgen Ik wenschte maar dat je diensttijd in San Salvatore al om washoeveel weken nog? vroeg Sofia recht har telijk. De lijd zal ons nog lang vallen verzekerde de oude. Lachend zelde Giacomo: Ik kan hier tot mij i spijt niet lan ger blijven. Ik heb maar een paar uren verlof en moet om tien uur bin nen zijn. Hoe jammer! Heb nog maar een paar weken ge duld, zei Giacomo. Ik' kan op het oogenbllk niet precies zeggen wan- heefi hem nog vurigjr tegenstander gemaakt dan hij reeds was, want die dames kwamen niet koopen, maar wilden slechts informeeten naar het verschuldigde port van een paar brieven. Da bepaling: e. n winkel zal als gesloten beschouwd worden, wanneer geen bedienden en geen publiek daarin aanwezig zijn, is non sens, want de winkel, is in onze (winkel-)huizen zoo te zeggen het portaal, waardoor elk mensch pas- seeren moet, die het huisgezin berei ken wil, en dit geschiedt uit den aard der zaak zeer vaak, vooral wanneer de winkelier nog andere beroeps bezigheden heeft. Het gaat toch niet aan, dat men den eersten den besten, die je komt spreken, maar in de achterkamer toeiaat, het zal toch wel noodig zijn zich eerst te overtuigen, met wien men te doen heeftimmers 't zou wel eens een gevaarlijk indi vidu kunnen zijn 1 Ook ls de winke'ier veelal zoo klein behuisd, dat in z'n achterkamer bezigheden verricht wor den, waarbij ter wille van de eer baarheid de toegang belet is, en wanneer het dan op straat niet veilig is, moet hij uit den nood wel een deugd maken en z'n visite in den winkel te woord staan. Ais dan Jan de diender ongevraagd je behoeft hem feitelijk niet toe te laten in den winkel verschijnt, om je te ver baliseeren, dan krijg je toch wel eventjes de p in Daarom weg met dat ondingde verordening op de winkelsluiting! Niet alleen in winkelierskringen neer mijn ontslag ingaal, maar lang zal het niet meer duren. Spoedig zal Sofia mijn echtgenoote zijn. Geheel ontbloot is mijn dochter (och niet verzekerde nu de oude. Zij heeft gedurende drie jaar voor alles, wat zij verdiende een vierde gedeelte bespaard om een uitzet te kunnen aanschaffen. Is het waar? riep Giacomo ver heugd uit. Sofia knikte, opende een kastje en liet haar beminde den kleinen schat van linnengoed bewonderen, door haar sedert drie jaren bijeenverzameld. Nu, ben je tevreden vroeg zij vrooiijk. ja volkomen, antwoordde Giacomo. Eindelijk zei hij Het spijt me wel, maar nu moet ik heen. Ik zou niet graag te Iaat binnen zijn. Sofia zuchtte. Het is mogelijk, dat ik geen verlof meer krijg voordat Ik ontslagen ben. Wees dus niet ongerust ln dien tijd. Zoodra ik vry ben, kom Ik zoo spoe dig mogeiyk naar hier. En wanneer is dat vroeg Sofia. Wel over een paar weken heb ik komt men daartegen op. Wij nemen hieronder een artikel uit „De Fakkel" over, dat den toestand te Amsterdam hekelt en als volgt luidt De sluitingsdwang, in 's rijks hoofd stad doorgedreven, moet niet ai/een een mislukking genoemd worden, maar de in htt leven geroepen toestand doet thans reeds het groóte fi lanci- eele, maar vooral ook moreele nadeel duidelijk zien. Opgezet en door de sociaal-democraten vooral gepropa geerd onder de valsche leuze van bepetkfng van den arbeidstijd voor personeelen laat de verordening ruimte om de werknemers van 9 uur des morgens tot half tien des avonds in de weer te houden, terwijl hun daarna nog alle mogelijke werkzaam heden kunnen worden opgedragen. Zoo komt men thans ook in de krin gen der winkelbedienden tot de con clusie, dat misgegrepen is in de methode, en sluitingsdwang een slechte weg vorm», om tot een regel- matigen en beperkten arbeidsduur te geraken. En vry algemeen ziet men in, dat 'alleen by een Arbeidswet een zoodanige algemeene regeling getrof fen kan worden, w lke personeel in winkels en magazynen een beperkten arbeidsdag waarborgt. Intusschen is het kwaad geschied en is ook aan de .duizendzn winkeliers en neringdoenden, die nimmer dj hulp van een enkelen bediende be hoefden, de dwang opgelegd om hun zaken te uiterlijk half tien des avonds voor het publiek gesloten te houden. Gedreven door de noodzakelijkheid, om in het onderhoud van hun ge zinnen te voorzien, ziet men thans evenwel ailerwege de verordening ontduiken in dien zin, dat het publiek na het voorgeschreven sluitingsuur niet meer in den winkel toegelaten wordt, maar de begeerde koopwaar aan de deur «bestelt", waarna de winkelier zich haast dj bestelling uit te voeren en aan de deur af te leve ren; een handeling door de dwang- verordening niet strafbaar gesteld en dan ook door kantonrechter noch rechtbank strafbaar geacht. De vertooning is nu vry algemeen geworden, dat de winkeliers, die het van den avondverkoop geheel of ge deeltelijk hebben mceten, hun waren des avonds na negen uur of half tien over het zoogenaamde „hekje" ver- kooptn. Dit alles is niet anders dan het bewys van de juistheid der in dertijd geuite beweringen dat een groot deel van de winkeliers, voor- naineiyk zij, die in consumptie-arti kelen hm deler., den avond verkoop niet zouden kunnen missen. Het verzet tegen de verordening, door hun zaken eenvoudig open te houden voordat het „hekje" in algemeen gebruik genomen was leverde daarvoor nog sterker bewijs op. gezegd, myn schat. Kom, het is half negen, ik moet dus voortmaken. Vaar wel moeder Borghese, houdt je maar goed en denk nu en dan eens aan my. [a, dat zal waar zyn, Giacomo zei de oude in goede iuim. Vaarwel, Giacomo 1 zeide Sofia nu, terwyi zy haar bruidegom hartelyk omhelsde, vaarwel en vergeet mij niet 1 Nimmer kan Ik u meer vergeten, ja zonder u niet leven 1 riep de jonge man vol gloed en vertrok, terwyl moeder en dochter in opgeruimde stemming bleven praten. Nu zei Sofia, die voor haar moe der ging staan en haar vertrouweiyk aankeek, zal ik gelukkig worden ais de vrouw van Giacomo Wacht nog een beetje, vermaande haar moeder. Men kan vooraf niet bepalen, wat gelukkig is of niet. Wij moeten eerst maar wachten tot hij uit zqn dienst ontslagen is. Sofia gaf haar moeder gelyk, of schoon dat antwoord haar niet geheet beviel. Zy nam haar naaiwerk in de hand en dacht onder den arbeid aan het geluk, dat haar wachtte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1