irwijnen Wallersbrunn. ureau No.274,. eding LEKE. kK Dinsdag 19 iVovember 50e Jaargang, 1912. Feuilleton. jmpen ruimte, u voor f0.53 f 0.53 i 0.83 tt, verkocht. JD 17. ïeid. ELBURG Int. 140. aanleg. ER5. t op elk gebied. den aanleg. Ha?enöienst WALCHEREN. ^Verschijnt dagelijks, uiigezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-flduertentiën op zeer woordeelig® voorwaarden BINNENLAND, ht .evoerd volgens rschriften aanvrage t. r.m. 6.,—, 6.20, 6.45 O, 10.— 10.20, 10.40 12.30,1.—, 1.30*, .55, 4.30. 4.50,5.20, 7.40,8,20. lis 6.10, 6.30, 5,9.50, 10.10, 10,30, N.m. 12.10, 12.40, 3.10», 3.40,4.10,4.40, ,7.10,7.30,8—, 8.30 a]lan <3ea ZondaefiJ^; (Station S.S.) 9.2® n 8.15. de Keersluis, deP»»1 Badhotel is resp. 6.25, 9.28, 10.365' n 8.18. naar Domburg: 6.40, 3.20, 6.07, en 8.4' aar Middelburg :T.4" 15, en 6.55. aar Vlissingen<-v'' n 6.55. ktS 100pen alleen 'bug. NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd?recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamerverkiezing Ommen. Zaterdag zijn bij den burgemeester van Ommen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vaca- lure dr. A. Kuyper) de cand:daten lijsten ingediend voor de heeren mr. C. J. A. Bichon van IJselmonde (Christ, his1.) te Rotterdam en mr. if. van der Vegte (anti-rev.) te Zwolle. Vrijzinnige concentratie. De drie vrijzinnige groepen hebben zich in hun Zaterdag gehouden ver gaderingen met het vrijzinnig con centratie-program vereenigd. In de vergadering van de Vry-liberalen deelde de heer jar. mr. A. P. C. van Karnebeek, iid van de Tweede Kamer voor U.recht, mede, dat hij zich met enkele punten, speciaal ten opzichte van het kiesrecht, niet kan vereenigen en hij daarom het volgend jaar voor een herkiezing niet meer in aanmer king wer.scht te komen. Over de vergaderingen deelen wij het volgende mede: De liberale unie werd geopend met een rede van mr. Borgesius. Na wel kom zelde spr, dat veel vroeger dan anders ditmaal het politieke jaar 1913 in het verschiet is. Bij velen in den lande is de idee opgekomen van een vryzirnige concentratie. Men ging inzien in de liberale gelederen, dat deze tot een gunstig resultaat zou kunnen leiden. Toch was de taak van de hoofdbesturen der vrijzinnige partyen niet gemakkelijk, want men had te doen met drie richtingen, die elk een eigen program hebben. Zij wisten, dat, werden geen formules gevonden, de plannen fiasco zouden lijden, en straks zal in deze vergadering een gemeenschappelijk voorstel der drie hoofdbesturen behandeld woidrn, da*, spr. twijfelt er niet aan, zal worden aangenomen in huishoudelijke vergadering. Spr. ging vervolgers na de geschiedenis der liberale partijen na 1901 en memoreerde het samen gaan in 1905 van twee groepen, wat wel geen volledig succes gaf, maar toch moed voor 1912. Spr. zet verder uileen wat de beteekenis is van het concent'atie manifest. Bij de opening van de buitenge wone a'gemeene vergadering van den vrijzinnig-democratischen bond, in hotel de Witte Brug te Scheven In gen gehouden, hield de voorzitter, de heer Herman Snijders, een toespraak, waarin hij allereerst constateerde, dat het feit dat op éen dag de drie vrijzinnige organisaties in ons land eenzelfde voorstel in behandeling nemen, beirekking hebbende op een te voeren stembuscampagne, in de historie van die organisaties nog niet is voorgekomen. Het is een moment 20.) Als je de inrichting verlaat, zal ik je dat bedrag uitbetalen. Dat zal wel spoedig het geval zijn, sprak Giacomo. Ats men zes jaar omgang heeft met een meisje zonder uitzicht op trouwen en het geluk wil eindelijk onze wenschen bevredigen, dan aarzelt men niet lang. De directeur sloeg geen acht op deze woorden, maar zeide kortaf Je kunt gaan als ik je noodig heb, zal Ik je wel roepen. Nu over de zaak geen woord meer. Giacomo maakte een beleefde bui ging voor den directeur en ging heen. Dr. Rimoli bleef voor het venster staan en liet zijn gedachten den vrijen loop. Hij handelde niet in tegenspraak met zich zelf, toen hij - zijn knecht verlof gaf, ofschoon hij sedert den dag, dat freule Von Waldbeim zyn van groote politieke beteekenis. De drie vrijzinnige bonden zullen den goeden weg inslaan door aan het voorstel hunner hoofdbesturen hun goedkeu ring te hechten. Naar eigen beginselen, naar eigen karakter, zal elke partij een beslissing kunnen en behooren te nemen. Spr. lichtte vervolgens het voorstel toe en gaf de redenen aan, waarom de vrijz. dem. bond het behoort aan te nemen, als zijnde in de gegeven omstandigheden het beste, wat die bond kan doen. De bond van vrije liberalen hield zijn jaarlijksche vergadering in 't ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De voorzitter mr. Tijdeman, hield een rede, waarin hij constateerde, dat onder de vrije liberalen een gezond politiek leven heerscht en bracht hiervoor hulde aan allen, die zich voor de propaganda moeite gaven. Dat de algemeene vergadering ditmaal niet in Juli gehouden wordt vindt zijn oorzaak in de uitnoodlging van het hoofdbestuur van den v. d. bond lot het houden van besprekin gen over de vraag of samenwerking tusschen de drie vrijz. partijen in 1913 mogelijk zou zijn. De commissie van advies, die steeds voor samen werking is te vinden, nam de uitnoo- diging aan, daar zij het niet wen- schelijk achtte om zonder bondge- nooten ten strijde te trekken. Spr. ontveinst zich niet, dat samen werking met hen, die soms zoo vu- rigen strijd tegen de partij aanbonden moeilijk zal zijn, maar de C. v. A. was ervan overtuigd, dat de beide andere vrijz. partyen ernstig willen en deze overtu'ging is niet beschaamd. Er is een «herleving der geestver wantschap* onder de liberalen, die wellicht verder zal reiken dan deze concentratie- De hoofdbesturen vragen heden aan de alg. vergaderingen der drie partijen het antwoord op het stuk dat ais resultaat van het gehouden overleg is opgesteld. Spr. vestigt er de aandacht op, dat amendementen onder deze omstandig heden niet kunnen worden toegelaten. Militaire berichten. Volgens de „Avondpost" zullen in 1913 geen \elofgangers der land weer voor oefening onder de wape nen worden geroepen en overweegt het legerbestuur den maatregel, het landweei kader bij vertrek met groot verlof te voorzien van reglementen en dienstvoorschriften, ten einde ge zegd kader in de gelegenheid te stellen op de hoogte te blijven hun ner verplichtingen. Daar klachten omtrent onvoldoen de kennis ook van het militiekader werden geuit, ligt het, dunkt ons, in de eerste plaats op den weg van Inrichting betreden had, met de uiter ste gestrengheid te werk ging. Immers hij geloofde de woorden van zijn knecht en bedacht, dat het vertrek van Giacomo hem goed te pas kwam. Deze toch was de eenige in San Salvatore, die bekend was met de bijzonderheden, betreffende Ludwig von Etlenburg. Al was dr. Rimoli niet bang, dat Giacomo zich iets zou laten ontvallen, toch kon van die zijde ge vaar ontstaan. Het deed hem dus een groot genoegen, dat zijn bediende plan had naar Amerika te gaan. Was hij weg, dan kon niemand het be wijs leveren dat Ludwig von Erlen- burg wederrechtelijk werd opgesloten gehouden. Al het andere dat hem bemoeilijkte, hoopte hij gemakkelijk te boven te komen, als maar eerst de eenige getuige verwijderd was. Het was derhalve zoo meende hij, een gunstige beschikking van het lot, dat aan Glacomo's beminde een erfe nis was te beurt gevallen. De onrust, die hem gekweld had sedert G aco- mo met freule Von Waldbeim in ge sprek was geweest, begon te beda ren.Et vetloonde zich zelfs een zekere tevredenheid op zijn gelaat, toen hij het legerbestuur, het militiekader in het bezit te stellen en te laten van de noodige reglementen. Naar -de „Avp." verneemt wordt ernstig overwogen om bij die groote legermanoeuves in 1913 een divisie, gekleed in de grijs-groene uniform, aan die oefeningen te doen deelne men. in een te Amsterdam gehouden vergadering, onder leiding van ds. H. C. Hogerzell, van Vlissingen, is, naar de „Stand." meldt, in beg'nsel besloten tot de oprichting van een voiks spaar- en voorschotbank in Nedeiland, waarvan het doel zal zijn om ie werken in het belang van de christelijke arbeiders en arbeiders beweging. Uit de aanwezigen werd een commissie benoemd om de zaak verder te regelen. Enkelen personen uit verschillende deden van ors land zal nog gevraagd worden om deel van de commissie uit te maken. Herstellingsoord voor rijksambte naren. Zaterdag is te Utrecht een druk bezochte algemeene vergadering ge houden van de Vereeniglng lot on dersteuning van burgerlijke ambte naren en beambten in 's Rijks dienst, ter bespreking van het bestuursvoor stel tot aankoop van terreinen voor een te stichten rust- en'herstelllngs oord. dien avond toekeek op het opsluiten van zijn patiënten. HOOFDSTUK XII. Opgeruimd stapte Giacomo den volgenden dag de poort van Rome binnen. Er waren wel twee weken verloopen, sedert hij beloofde de freule Von Wsldheim in De Prins van Beteren op te zoeken. Eerstens had hij het zoover weten te brengen, dat zijn loon zou worden uitbetaald, hetgeen de directeur lot heden be slist geweigerd had, en tentwee- de de dienst, dien hij aan de jonge dame bewijzen ging, zou voorzeker door het lange wachten niet in waar de verminderd zijn. G'acomo was in zijn schik bij het denkbeeld dat zijn fortuin gemaakt was. Vijf dui:end drie honderd francs, dan nog tien dukaten, die hij had opgespaard et de toegezegde beloc- ning van de freule von Waldhelm Ja I hij zou gelukkig zijn Eer hij zich naar De Prins van Beieren begaf, richtte hij zijn schre den naar een nederig huisje in een afgelegen straat van de voorstad. Het was de bescheiden woning van de De daarvoor in de laatste gehou den algemeene vergadering benoem de commissie had het ook gevestigd op een stuk grond in de gemeente Woensel. Dit sluk werd uitnemend voor het doel geschikt geacht, is ge makkelijk te bereiken, terwijl de om geving met bosch en heide zeer gezond is. De gemeente Woensel heeft echter nog niet tot den ver koop besloten en zou dezen tot het volgende jaar in bedenking willen houden, omdat het rijk eveneens de aandacht gevestigd heeft op hetzelfde stuk grond tot het stichten van een krankzinnigengesticht. De commissie kon niet verder aandringen en deed aan de vergadering het voorstel, het bestuur een blanco-mandaat Ie ge ven tot aankoop van grond, waartoe besloten werd. Opgemeikt werd, dat het van groot belang is, dat alle ambtenaren zich by de vereeniging aansluiten. Naar aanleiding van een opmerking in zake het besteden van de contri butie, ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Uitvoerig werd verder van ge dachten gewisseld over de vraag, waar en op welke wijze er grond gekocht zou worden. Besloten werd te trachten in het centrum van het land een terrein te verkrijgen en wei zoo goedkoop mogelyk. weduwe Borghese, waar hy aanschel de. Hy werd zeker verwacht, want nauweiyks had de schel geklonken of de deur werd geopend. Gceien avond, Giacomoklonk een heldere meisjesstem hem tegen. Kom je eindelijk ons weer eens op zoeken Het is zes weken geleden, dat wy je voor het laatst gezien heb ben. Je bent een plaaggeest, Sofia, zeide Giacomo vroolijk, terwyl hy de woon kamer binnentrad, je weet wel, dat het mij geen plezier dost, als de dienst my verhindert uit te gaan. Goeien avond, moeder Borghese 1 voegde hy er bij en drukte de hand der oude vrouw, die sedert eenige jaren door de jicht aan haar leuning - gestoei gebonden was. Hoe gaat het O, ik ben er slecht aan toe Heb je zooveel pyn? vroeg Gia como om deeln menden toon. Zeker! de jicht kwelt my dag en nacht. Wel, wel Laten wy er verder maar over zwijgen Giacomo, zeide Sofia lachend. Moeder is r.u eenmaal gewoon legt n ieder over haar kwaal te spreken, RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der Ongevallenwet 1901 H. J. N., Middelburg, lot f 25 b. s. 20 d. h,het wateren buiten de bakken en het opgeven van een valschen naamJ. van der S., Vlissingen, tot f 1 pl. f 5 b. s. 1 pi. 3 d. h.overtr. jachtwetJ. G Zoutelande, tot 2 maal f 2 b. s. 2 d. h., verbeurte f 5 s. 2 d. h.overtr. ArbeidswetJ. M. van S„ Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h. M. M. R.,' Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.P. C. j. H., Vlissingen, tot 4 maal f 1 b. s. 4 maal 1 d. h.overtr. art. 461 Swb.F. H. d'H, Middelburg, C. M. van L., Koudekerke, ieder tot f 0.50 b. s. 1 d. h., voor d'H,, en 1 w. t. voor van L.het ryden over wandel wegen W. A. Z., Koudekerke, tot t 1 b. es. 1 d. h.overtr. art. 427 Swb.C. S., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.overtr. Tramwegregiement J G„ Vlissingen tot f 2 b. s. 2d. h. het zich op de bolwerken buiten de paden bevinden J. S., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 w. t.straatschen- dery J. V., B. M., H. S., allen Ar nemuiden, W. CMiddelburg, C. F. M., Vlissingen, allen fot teruggave aar. ouders; strooperij B. van B., Vlissingen, M. A, Nieuwland, ieder tot f 2 s. d. b. het met een rijwiel den Oprit te Vlissingen afrijdenW. D., Terneuzen, M. J. G. N., Middel burg, ieder tol f 0,50 b. s. 1 w. t. S. D„ Driewegen, tot teruggave aan ouders het fietsen zonder licht: D., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. h. K. van de G., C. van de G., beiden Arnemuiden, J. P. A. J. van A., beiden Middelbu g, G. B., Souburg, allen tot f 2 b. s. 2 d. h. hei ryden met een wagen zonder licht P. A. van B., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; D. HL, Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h. dronkenschap: L. F.,Middel- hufgi J- J- M., Vlissingen, ieder tot f 1 b. s. 1 d. b.J. van der L., Middel burg, tot f 2 b. s. 2 d. h. Bekrachtigd zyn de verstekvonnis- sen resp. gewezen 29Juni 1912 en 19 October 1912 ca. H. jMiddelburg, wegens openbare dronkenschap ver oordeeld tot f 5 b. s. 3 d. hen M. E. de V., hvr. van G. RVlissingen, wegens overtr. der Vlissingsche melk- verordening veroordeeld tot 6 dagen hechtdnisstraf. Vrygesproken is 1. de V., Vlissingen, aangeklaagd wegens strooperij. In de zaken ca. C. J. B., J. C. B„ beiden Souburg, aangeklaagd wegens strooperij, heeft de Kantonrechter zich onbevoegd verklaard daarvan kennis te nemen en de zaken verwezen naar de arrondissements-rechtbank te Mid delburg. („Midd. Ct.") Veitel ons liever; hoe gaat het met jou? Och dat gaat wel, maar het is vpor mij lang niet plezierig, dat ik eerst om verlof moet bedelen, wanneer ik je eens wil bezoeken. Verliefd zyn en Dat verliefd zyn gaat je goed af, viel Sofia lachend In. Het is nu al twee jaar, dat je my by iedere gele genheid hetzelfde vertelt. En nu komt er een eind aan, zei Giacomo. Over een paar weken ver laat ik San Salvatore. Wat? riep de moeder verschrikt uit. Ben je dan weggejaagd? Ben je ontslagen? vroeg Sofia ont steld. Neen antwoordde Giacomo opge ruimd, niet ontslagen of weggejaagd. Ik zelf heb gisteren den directeur myn dienst opgezegd Beide vrouwen keken hem slrak aan. En waarom? vroeg de moeder. Wel omdat het leven in dat gek kenhuis my niet langer bevalt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1