ng. rsonen. goed. ,0.97. E Eerste Blad. Wallersbrunn. 'rsche dag Maandag 18 iYovember Feuilleton. Heerlijk,opwekkend is een kop VAN HOUTEN'S No. 27 3 1912. cent, fzaal BitnimmiirliBSlaatuit3 bladen Oorlogskunst. 50e Jaargang, verwerkt. tG*ST, ISINGEN. - 'G. Brieven uit de Hofstad. steur-mécenicien) i machienwerken, logte van pas- jen. Behendig en at om goed werk- orkeur aan. deren hebben. Voorde ig Co., (Nieuwe Antwerpen.) t Meisje vreagt e VRIENDIN. /riendin" bureau nt." r trd) VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. j¥®rsshijni dagelijks, uiigdzondsro op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnsitssnfs-ftduerfenfiën op zeer voordoolige voorwaarden Ongetwijfeld, de tijden van lang durige oorlogen zijn voorbij. Waar vroeger maanden en jaren over ge daan werd in den krijg van heteene volk tegen het andere, daar is het nu nog maar een kwestie van dagen, hoogstens enkele weken nog. Een tachtig-, een dertig-, een zeven jarige Europeesche oorlog behoort thans voorzeker tot de onmogelijk heden. De moderne wetenschap heeft ook de krijgskundige tactiek dermate van haar wezen doordrongen, dat meer dan ooit de krijgskunde, een toepas sing geworden is van in daad omge zette wetenschap. En we zouden ze ker niet in een tijd van technische wonderen op allerlei gebied leven, zoo ook niet op het oorlogsveld de daad met een snelheid voorbereid en volbracht wordt, waarvan de vo rige geslachten zich nauwelijks een voorstelling hebben kunnen vormen. Dat de enorme draagkracht van het moderne geschut een veldslag moge lijk maakt, waarbij de elkaar bekam- pende legerscharen, elkander nauwe lijks van uit de verte gewaar worden, behoort al sedert eenigen tijd tot het „dagewesene". Toch bleef de per soonlijke moed der hoogst-bevelvoe- renden nog immer een groote factor in den strijd. De Balkan-krijg echter leert ons anders. Niet meer wordt de overwinning bevochten, althans de doorslag wordt daarbij niet gegeven, door de oude heldhaftigheid, maar door het materiaal, niet door bajo netten maar door de artillerie en het is aan het volmaakt technische over wicht der Bulgaarsche kanonnen van Fransch fabrikaat boven deTurksche vuurmonden van Duitsche makelij voor het grootste deel te danken, dat de krijg het noodlottig verloop heeft kunnen nemen, hetwelk men kent. In nauwelijks enkele weken is een ge heel land door modern uitgeruste vij andelijke legerscharen als het ware onderst-boven gekeerd. Steden zijn ingenomen, bruggen vernield, de verkeerswegen naar de hoofdstad af gesneden, tallooze dorpen verwoest en de landelijke bevolking gevlucht of over den kling gejaagd dat alles in luttel aantal dagen. Hoeveel maanden zouden voor zulk een krijgs bedrijf niet in vroeger tijd van noode zijn geweestMeer nog, dat alles is bereikt, terwijl de hoogstbevelvoeren- den, de generale staf van het Bul- O— 19.) Ludwig von Erlenburg mocht zyn kamer niet verlaten een gruwzame maatregel by de zomerhitte, die er heerschte. Het verzoek van Oiacomo om een vryen avond tot regeling zy- ner particuliere zaken, werd terzyde gelegd, zonder er verder notitie van te nemen. En toch de onrust van dr. Rimoli wilde maar niet tot beda ren komen. Qiacomo bleef er tameiyk onver schillig onder. Wat ging het hem ook aan, dat zyn meester vreesde voor de ontdekking eener misdaad, die hy voor twintig jaar begaan had om zich te verrijken en die door hem twintig jaar lang was voortgezet. Kon men hem den knecht euvel dulden dat hy het zwygen had be waard over een misdaad, dis hy niet tawgzen kon Hü had zyn koetjes gaarsche leger, zich op uren afstands van het eigenlijke gevechtsterrein bevinden blijft. Volkomen veilig, mid den in het Bulgaarsch grondgebied gelegen, biedt Stara-Zagora een be trekkelijk rustig verblijf aan den generalen staf van koning Ferdinand. Van daar uit doen telephoon en tele graaf onophoudelijk dienst naar de staven der verschillende legercorpsen welke diep in het vijandelijk gebied opereeren. Het draadloos telegrafie- station boven het Bulgaarsche hoofd kwartier zendt zijn electrische golvin gen door het trillend luchtruim. Be vel volgt op bevelen de legerscharen rondom Adrianopel sluiten de benarde vijandelijke veste nauwer en nauwer inde bij Loele Boergas terug ge worpen Turksche legerafdeelingen worden genoodzaakt achter de Tsjaltaldja linie te wijken,de afsluiting van Constantinopd langs de landzijde wordt een voldongen feit. En aldoor rustig, ver van het ka nongedonder en verre ook buiten het bereik der vijandelijke granaten, zet de generale staf in Stara Zagora zijn snelle bevelen in elkaar, waarvan en kele tientallen minuten later de vijand de voor hem noodlottige taktiek zal kunnen gewaar worden. Aldus is, in weinig weken tijds een vijandelijk land tot den rand van den ondergang gebracht geworden. Mag men zich, onverschillig naar welke zijde der oorlogvoerende par tijen onze sympathie uitgaat, over deze snelheid der krijgsoperatien verheu gen Ongetwijfeld nu men, eenmaal aangenomen dat geopereerd móét worden, wie onzer zou dan niet be- geeren, de operatie een snel verloop te zien nemen snel en afdoende zoo luidt het aan het ziekbed van den enkeling; aldus luidt het ook aan de zieken-sponde van geheele rijken. Hoe spoediger de operateur, hij zij medisch chirurg of opperste chef van den ge neralen staf, zijn werk volbracht heeft des te minder lang zal ook het lijden duren. Minder lang, voorzeker; maar toch niet minder diep zal de wonde schroei en, zullen de rampen hun leed over land en luiden uitstorten. De cijfers omtrent de gevallenen ginds, daar op de velden en de bergruggen van Zuid oost-Europa, zij zijn niet met juistheid op te gevendoch aan beide zijden zijn de krijgers bij duizenden gedood, bij tienduizenden gewond, verminkt wellicht, voor het geheele verdere le ven. Ook dat heeft de moderne oor logstactiek binnen luttel weken tijds uitgebroed. En zoo wij op dit oogen- blik de balans moesten opmaken van wat verkregen is aan politiek-strate- gisch gewin, wat echter verloren werd aan menschen-geluk, het saldo zou geen batig slot kunnen zijn. De over weldigde steden, de verbrande dorpen, op het droge en de ontmoeting met de freule Von Waldheim drong hem om het plan, dat hy gevormd had, zoo spoedig mogeiyk ten uitvoer te brengen. Op zekeren dag, dat dr. Rimoli in een goed humeur was, trad Qiacomo met de grootste onderdanigheid diens scbryfvertrek binnen. Ik zou den heer directeur wel on derdanig willen verzoeken my aan staanden Zondag verlof te geven om naar Rome te gaan, waar ik zaken te regelen heb, die voor my van het grootste belang zyn, begon de op passer. Kom, komWat zaken Onzin 1 riep de directeur uit. Met uw verlof, viel Glacomo heel nederig in, het is nu zes jaar geleden, dat ik kennis kreeg aan een meisje in Rome. Ofschoon wy elkaar be minden, was 't ons onmogeiyk om te trouwen, daar Sofia geen geld heeft en u geen gehuwde oppassers in dienst wil houden. Zoo bleef de zaak sle pende, tot dat eenige weken geleden ons een onverwacht fortuintje ten deel viel, waardoor wy in staat wor den gesteld ons verlangen te verwe- de vernielde landouwen, de dak loosheid en de hongersnood, zijn daar om te getuigen, hoe moorddadig, hoe buiten alle verhouding barbaarsch deze oorlog gevoerd wordt, in meni gerlei opzicht. Qenoeg ditmaal van de schaduw zijden van het oorlogsbedrijfwenden wij ook den blik naar de lichter ge tinte kanten van het krijgstafereel. Dan mag met erkentelijkheid gewag worden gemaakt van de goede be handeling welke de krijgsgevangenen uitzonderingen daargelaten deelachtig worden doch bovenal rest de plicht te wijzen op hetgeen ge daan wordt ter leniging van het leed, dat zoovelen duizenden gewonden treft. Het is alsof door de beschaafde staten een koninklijke heraut is ge trokken, die in naam der menschheid zenlijken. Gelukkige kerei 1 zeide dr. Rimoli op spottenden toon. En wat was dat voor een fortuintje? Wel, mynheer, myn meisje had een oom in Amerika, dien zy nooit ge zien had en die zoo goed was haar tot eenige erfgename te benoemen. Een maand geleden vernamen wy zyn dood. Hy was ongehuwd en kon dus vry over zyn nalatenschap be schikken. Dr. Rimoli zag zyn knecht eenige seconden doordringend aan en vroeg toen: En wat verder? Och, heel eenvoud'g, mijnheer. Niets belet ons nu het geluk te smaken, waarnaar wy zoozeer verlangen. De erfenis bedraagt ongeveer elfduizend franc3 en ais ik daar myn spaar penningen byvoeg, hebben wy genoeg om behoorlijk te kunnen leven wan neer ik er by werk. Het huis is goed en de omliggende akkers zijn vrucht baar wy zyn daarom besloten ons in Amerika te vestigen. Dr. Rimoji keek hem weer door dringend aan en vroeg Waar zyn de papieren die op deze allen ter leniging van de oorlogs rampen oproept, en daaraan mede te werken op welke wijze zij kunnen. En wie zou niet eerbied gevoelen voor hen, die aan die oproeping ge- hoorgevend, zich zeiven komen aanmelden en vrijwillig zich gaan blootsteilen aan de kwade kansen van den krijg. Van uit alle landen, ook ons land bleef niet achter, trekken de ambulances derwaarts. Ook zij zoeken het oorlogsveld op, wagen zich vaak op de meest benarde pun ten van het gevechtsterrein, zijn daar waar de nood van anderen hen roept, waar het oorlogsvuur het felste woedt, maar slechts gedragen en voort gestuwd door die innerlijke kracht nooddruftigen te laven, lijdenden op te beuren, gewonden te verplegen. En wanneer van ons ontzag gevraagd erfenis betrekking hebben? Die heeft Sofia, Als ik... Heb je ze gezien Gezien Hoe zou dat mogelijk wezen? Sedert twee weken weigert u mij om uit te gaan. Ik vraag u nu verlof om morgen alles in orde te brengen. De directeur dacht even na. En wanneer wil je naar Amerika vertrekken Wel ik wil eerst de papieren in zien, om te weten, hoe de zaken staan. Ik kan niets met zekerheid zeggen, voordat ik myn meisje ge sproken heb; in elk geval gaan wy zoo spoedig mogeiyir. Met het oog op deze omstandigheden zult u my, hoop ik, het gevraagde ontslag niet weigeren. Als in gepeins verzonken zweee de directeur een poos. Toen scheen hy een besluit genomen te hebben en zeide plotseling: Je kunt morgen gaan. Ik geef je verlof na zes uur; om elf uur moet je hier terug zyn. Rome ligt ruim een uur van hier, en de straat waarin myn beminde woont, is aan het andere einde der wordt, voor wat de oorlogstechniek aan wonderen gesticht heeft, hoe zouden we dan niet wenschen, dat de wetenschap in nog veel grootere mate wonderen stichten moge om de oorlogsrampen te helen, beter nog, om den oorlog-zelf, kan het zijn te keeren, voorgoed. Het Haagsche vereenigingsleven is weder begonnen en daarmede de sleur van uitgaan en pret maken. Er staat weer heel wat voor de deur, de jongedames, mitsgaders de jongemannen kunnen weer ferm pro- fiteeren naar hartelust. Een niet-Hagenaar moet waarlijk wel verwonderd zijn, als hij in Den Haag komt. De aanplakborden geven 't duidelijk aan; daar is geen avond dat er niet gefuifd en gepret kan worden. Nu is 'twel waar, dat wij onzen schouwburg missen, en heel erg mis sen ook, doch dat neemt niet weg dat wij nog genoeg kunnen schouw burgen en operaën en operetien en variéteeren. Doch het Haagsche publiek heeft een eigenaardige manier van uitgaan. Het komt tamelijk gaarne een wijle te laat. Wil men bijvoorbeeld beginnen om 8 uur, dan is men gedwongen pas om kwart over 8en te beginnen, om dat op den tijd van aanvang de zalen zoo goed als leeg zijn en als men dan kwart over acht of bij half negen een aanvang maakt, danis 't nog leeg, en geniet men de twij felachtige eer in 't begin van. den avond een keer of tien te moeten op staan, omdat 'tde familie die of die behaagt, zich pas bij negenen te vertoonen. Nu is 't zeer begrijpelijk, dat zakenmenschen maar niet éen, twee, drie, weg kunnen loopen uit hun res pectieve bedrijven en een gunstig oogenblik moeten afwachten om hoed en mantel aan te doen, maar dat jongelui, die 't kan gerust gezegd, niets te doen hebben dan bals loopen en comedie mee maken, 't nog noodig oordeelen, een uur over tijd te ver schijnen, dat blijkt mij ten eenenmale nog onbegrijpelijk. En toch gebeurt dat. Zoo ook Zaterdagavond, toen de letterlievende vereeniging „Nieuw- land" een uitvoering gaf met bal. Op 't program stond vermeld, dat om 8 uur aangevangen zou worden, daarom werd 't doek dan ook reeds te half negen minus vijf minuten ge haald. En toenwas de zaal nog akelig leeg. Zij die toen aanwezig waren, zich dus behoorlijk hadden gedragen, ge noten toen de eer een tiental malen stad. Ik heb twee uur noodig om naar haar woning te gaan. Voor twaalf uur zal ik dus onmogeHjk terug kun nen zijn. Twaalf uur dan, zei de directeur. Wanneer fk myn ontslag kryg, be taalt mynheer my zeker het bespaar de loon vroeg Giacomo onderdanig. Twintig jaar ben ik by de inrichting in dienst, tegen vier honderd francs 'sjaars, waarvan ik twee honderd twintig in handen kreeg, echter niet altijd—dat bedraagt dus nu reeds meer dan vyfduizend francs. Dr. Rimoli haalde het kasboek voor den dag, keek de rekening na en zeide hooghartig Uit overdreven welwillendheid heb ik je zulk een hoog loon uitbe taald. Uitbetaaldnog niet, merkte Giacomo op. Ik heb slechts de kleinste helft ontvangen. De directeur scheen deze woorden niet te boerenhy was bezig het bedrag der rekening van den knecht op te tellen. Toen hij daarmede gereed was, zeide hy Je hebt alzoo vijf duizend drie honderd francs le goed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1