ter. Iel. Wallersbrunn. Zaterdag 16 November er pond. Keuken. ter pond. MAN. No.272. 50e Jaar^aïi? DieasM ip ons Modeblad! LIJMTH Feuilleton. VAN DEN HAK OP DEN TAK. CLARISSE, :n hulp," 1912e kersknecht. Inwoning pij van Verzekering 5EKER Jzn foezicht aarden. HEN- Vsrschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ©n Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordselige uoorioaarden BINNENLAND» ichet HAARD mijnon van AHTHRA QtEJ Telefoon 46, van af 2 uur In i" te spreken. net Meisje vreagt ïtte VRIENDIN. „Vriendin" bureau Irani." or zoo spoedig mo- OENMAKERS- liedingen letf. A.P.Z. che Courant." tegen half Januari ven met prijsopgave d'HAENS, Onder- fstandig kunnende toulevard de Ruijtet 1HAACJSCHE 'S HUAVENHieE. ngen van Kapitale» an Lijfrente, Wedu- iderverzorging enz, e Premiën. nlichtingen worde» door den Agent: ekering- Strekt door de -Kantoor L. A- )0N en W. I- en door f ielburg. Prys per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. 'De Kamer heeft overeenkomstig het voorstel van den voorzitter, be sloten om heden te eindigen met de behandeling van het verzekeringsont- werp en om Dinsdag met den begroo- tingsarbeld aan te vangen. By het voorafgaand debat werd met 50 tegen 36 stemmen verworpen een voorstel van den heer Middelberg om met de verdere behandeling van het verzekeringsontwerp in avond zittingen voott Ie gaan. Ook werd verworpen, met 47 legen 38 stemmen, een voorstel van den heer de Sa- vornin Lobman om althans aan staanden Dinsdagavond nog te be steden aan het verzekeringsontwerp. De voo zitter had het voorstel van den heer Middelberg, waartegen z'ch ook de heeren Helsdingen, Nolens en De Meester hadden verzet, ernstig ontraden, doch had over het voorstel Lohman de beslissing aan de Kamer overgelaten. Daarna werd voortgezet de be handeling van het invaliditeilsontwerp. De minister bestreed het amende- ment-Treub tot vervanging van het zegelstelsel door een andere boek houding en beriep zich hierby op de Duitsche ervaring. In de avondzitting werden gisteren de debatten voortgezet en bleek het om 2 uut hedennacht toen gestemd moest worden dat de vergadering onvoltallig was, daar over een motie gestemd moest worden en toen 47 leden aan deze stemming deelnamen. De vergadering werd toen geschors'. De Rijksmiddelen. Waren de cyters der September- opbrengst teleurstellend, die van de maand October maken een beter fi guur. De totale ontvangsten in de October-maand der jongste jaren wa ren niet meegevallen, zoodat te ver wachten was dat dit jaar een flinke stijging kon worden geconstateerd. Zoo is het ook uitgekomen. Werd verleden jaar ontvangen f 16,146.129,66, October 1912 leverde een totaal van f 17.794.702,64'/s. dus thans f 1.648 572.98'/s meer. Tot deze flinke vermeerdering hebben byna alle rubrieken medege werkt, doch het grootste aandeel daarin droegen de wisselvallige suc cessierechten, de bedryfsbelasting en de vermogenbelasting. By vergelijking van de cijfers der beide maanden blijkt dat dit jaar meer werd ontvangen uit de perso- neele belasting f 82.000, de bedryfs belasting f 241.000, de vermogensbe lasting f 245 000, de rechten op den invoer f 154.000, den suikeraccyns O— 18.) Nimmer zal ik hare liefde en zorg kunnen vergeten; geene moeder kan haar kind teederder lief hebben, dan deze, edele vrouwen de ongelukkige vondelingen over wie zy dag en nacht waken, wier geluk ook haar hoogste geluk uitmaakt neen, nooit zal ik dat kunnen vergeten, veel minder vergelden Cecilia zweeg eenige oogenblikken Toen vervolgde zy By my vonden ze drie brieven en een gouden ring. Men heeft die be waard en ze mij vandaag gegeven Op den ring staat geen naam en wat er in twee van die brieven slaat, kon geen van allen lezen. Zy baalde de brieven en den ring te voorschijn en reikte ze haar man over. Medeiydend beschouwde Paulo de voorwerpen als bewijzen van f 186000, het gedistileerd f 165000, den zoutaccijns f 21.000, dien op bier en azyn f 11.C00 en dien op het ge slacht f 58.000, de belasting op gouden en zilveren werken f 5000, de zegel rechten f55.000, de registratierechten f176.000, de hypotheekrechten f21,000, de successierechten f220.000, de do meinen f 47,000, de posterijen f 63,000, de Rijkstelegraaf f 29.000, de Staats- iotery f 1000 en de loodsgelden f 45.000. Slechts de volgende bronnen van inkomst brachten minder op grondbelasting 174.000 en recht op de mijnen f2000, terwijl de wynac- cijns en de jacht- en .vischacten met zeer kleine bedragen beneden het vo rig jaar bleven. Door deze gunstige uitkomsten is het verschil tusschen de afgeloopen maanden van dit en van gelyk tyd- perk van verleden jaar weer aanzien lijk vermeerderd. De opbrengst over de eeiste tien maanden van 1911 was f 146 773.940 04, en die over de eerste tien maanden van dit jaar f 152.218 367.92, zaodat we nu reeds op verleden jaar f 5.444.427.88 vooruit zijn. («Nieuwe CL") Scheurt de coalitie? Het «Huisgezin* schrijft Een Ctiristeiyk-Historische, die in zyn party een man van gezag is, verzekerde ons, dat hy voor samen werking met de antl-revolutlonnairen op den ouden voet niet, met de Katholieken wè! ie vinden was. Hij wer.schte, dat de drie pastyen elksa- in de twijfelachtige districten zouden steunen, maar dat in de „vaste" districten de suyd tusschen Christelijk- Kistorischen en antt-revolutionnalren zou worden uitgevochten. De anti-revolutionnairen hebben en willen te veel vaste districten, vond onze zegsman. De Nederlandsche Dreadnought's". Het bericht over de plannen van minister Coiyn, voor het doen bouwen van vijf groote slagschepen voor Ind.ë, wint aan waarschyniykheid veld. Reeds maanden geleden wisten enkele Engelsche bladen mee te deelen, dat vertegenwoordigers van h-.t Neder landsche departement van marine zich in Engeland bevonden om daar met werven te raadplegen of, als men wil, te onderhandelen over den bouw van Dreadnought's. «De Ijzer- en Staalkroniek" vraagt of het noodlg is, dat deze schepen in Engeland worden gebouwd. Beslist neen, antwoordt het. Het geeft toe dat onze werven op dit oogenblik er niet voor gereed zyn, maar dat behoeft immers niet zoo te biyven. Als men slechts inziet dat het niet aangaat op den duur voor hardvochtigheid harer ouders. Zy toch hadden de vrouw, die hy zoo innig beminde, als kind versiooten en met schande beladen. Da ring was een trouwring van massief goud en toon de datum noch jaartai. De brieven, waarvan er éen in het itaiiaansch en twee in het Duitsch waren geschre ven, waren niet van dezeifde hand en geel van ouderdom. Daarby wa ren de vouwen grootendeeis doorge' sleten. Paulo lachte medeiydenddie ge dachtenissen aan lang vervlogen ty- den reeds door den sluier der ver getelheid bedekt, waren hem pijnlijk. HOOFDSTUK X. Paulo Bardo stamde af van een aanzienlyk Romeinsch geslacht, dat in verval was geraakt. Toen hy vier jaar oud was, stierf zy'n vader aan de tering. Zyn moeder was de doch ter van een eenvoudig dorpsschool meester en had In haar jeugd moeten werken om aan den kost te komen. Haar huweiyk had haar zorg genoeg veroorzaakt. Wel had zy haar man innig lief gehad maar zijn ziekte had kommer al ons oorlogsmaterleel schepen in cluis, van 'l buitenland afhankeiyk te zy'n. En het blad wyst dan op den zonderlingen toestand, dat wij schepen bestellen bij een mogendheid, tegen wie die schepen wellicht te eeniger tijd gericht zouden moeten worden. 'tZyn er maar zeer weinigen onder ons, menschenkinderen, die den leef- tsjd van honderd jaar mogen bereiken. Reeds 90 jaar wordt als een zeer hooge leeftijd aangemerkt en iemand van dien ouderdom wordt als een zeer bevoorrechte aan den couranten- lezsr voorgesteld. De weduwe C. Nieuwland-—den Broeder te Rotterdam is stellig de 90 ai een aardig eindje gepasseerd, misschien is zij zelfs wel een eeuw oud geworden, maar daar omtrent is men het niet eens. Volgens den Burgelijken Stand van Rotterdam en het Kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeente te Delfshaven is zij geboren 4 November 1812, maar de Burgelyke Stand van IJselmonde duidt aan, dat zy 3 jaren later het levenslicht zag. Dat klopte dus niet. Dit geval be- wyst opnieuw, dat men het vroeger aan den Burgelyken Stand niet zoo nauw nam. Enfin, het oudje kan het er mee doen, ofschoon we haar van harte nog eenige gelukkige jaren er by gunnen, in de toekomst zoo zegt professor Fischer van de Yale Universiteit zal een 100-jarige geen witte raaf zyn, dan zal zoo'n leeftijd niets buitengewoons wezen, maar zal men met zyn 100ste jaar zyn eerste jeugd zoowat zyn gecasseerd. Hoe dan de verhouding zal zyn tusschen de steif.ecyfers by de ryken en de armen, zegt de professor niet, en zal hy waaischljniyk ook wel niet durven zeggen, al is hij zeer stout in zijn profetieën. Of er nu groot ver schil is tusschen die cyfers Kent ge het raadseltje niet, dat als er één ryke sterft, er al,yd twee armen sterven Weet ge de oplossing Ze is deze dat met de „armen" geen noodlyden- den of „lompen-proieiariërs" bedoeld worden, maar ledematen. Toch sterven er jaariyks naar verhouding heel wat minder ryken dan armen. Het is algemeen bekend, dat de sterfte kans met den welstand omgekeerd evenredig is. Alleen by de upper-ten en in de adeliyke famiiies is de sterfte kans niet zoo heel klein. Zoo publiceert het «Bulletin de la Statist: que générale de la France," een bekend wetenschappelijk tijd schrift, een interessante statistiek, die op Frankryk betrekking heeft. Hieruit blijkt, dat jaariyks op de 10.000 raan- neiyke Inwoners het volgend aantal den geest geeft en niet zelden broodgebrek tenge volge, zoodat haar lot alles behalve rooskleurig was. Toen Pauio veertien jaar oud was, werd hij by een timmerman in de leer gedaan. Deze was zeer voldaan over den ijver en de leerzaamheid van den knaap en hielp hem, waar hy kon. Zoodoende kon Paulo reeds op zijn twintigste jaar als baas op treden. Een jaar te voren was zyn moeder haar man in het graf gevolgd. Paulo stond du3 alleen op de we reld; wel had hij bloedverwanten, maar men weet hoe hei gaat in het leven, als de een arm en de ander rijk is. Paulo was een knap jonkman, die de genegenheid wist le winnen van hen, met wie hij in aanraking kwam Zoowat een jrar tui Paulo zich als baas gevestigd, toen hy ontboden werd om In h:t vondelingsbuis een karwei te verrichten en uit zijn mond hebben wij gehoord, hoe daar Cecilia zyn aandacht trok. Zijn liefde jegens haar was innig. Hy vroeg Cecilia en verkreeg haar hand. Het jonge meisj dat een warm har! en teeder gemoed tigzat, beantwoordde de liefde van 25-34 j. 35-44 j. 45—55 j. Rijk 64 82 244 Arm 82 136 423 Op later leeftijd wordt de verhou ding tusschen rijk en arm 1 tot 2, later zelfs 1— 21/i. Wy zien dus, dat het raadsellje niet alleen als een aardigheid moet worden opgevat, maat dat werkeiyk het bezit van rykdom een langer leven kan waarborgen. Behoudens natuurlijk bijzondere omstandigheden. Een zeer byzondere omstandigheid is zeker wel de oorlog, waarvan we thans weer het vreeselijke aanschou wen. 't Is vooral in den tegenwoor- digen tijd een menschenslachting, een broedermoord (wy raenschen zyn immers allen «broeders" en «zus ters" 1 op groote schaal. Merk waardig is, wat een Fransch genees heer dezer dagen zei over de moderne vuurwapens, dat verzacht weer eenigs- zins het vreeselijke. „'t Is wonderiyk in die moderne oorlogen 1" heeft dr. Lecomte in het Fransche hospitaal te Konstantinopei tot den correspondent der „Mat;n" gezegd. «Men heelt de verwoestings middelen op ongeloofelijke wyze volmaakt, en toch werken sommige van die middelen minder verwoestend dan de vioegere. De kogels zyn, van uit een oogpunt van hygiëne be schouwd, minder gevaarlijk dan vroeger. Zy zijn door de ontbranding van het kruit dermate verhit, dat ze asep- tisch, volkomen aseptisch worden. Wanneer ze het lichaam binnen dringen, brengen ze geen enkele microbe meer mee. En bovendien de tegenwoordige kogels zyn van staal, wat heel wat verkiesiyker is dan lood. Zoodat, wanneer men door een kogel getroffen wordt, die geen edele organen raakt ei men steift niet binnen drie uur, men vijfen negentig kansen trgen honderd beeft om binnen acht dagen genezen te zyn." 't ls te hopen, dat velen, die in den bloedigen krijg, welke thans ge voerd wordt, den dood nabij zyn, nog weer tot het leven, tot hun fa milie, in welstand mogen terugkte- ren. Het leven is toch zoo lief, al brengt het vaak veel leed mede. Hoe treurig moet het lot van den zieke zyn, wiens toestand hem doet verlangen naar den dood. Zulk een zieke ls, volgens het „N.T.v.Q." mrs. Sarah Harris, die sedert drie jaren door een met hevige pijnen gepaard gaande verlamming aan het bed is gekluisterd. Haar kinderen ziet zij slechts eens in het jaar, om dat zy hun den treurigen aanblik hunner moeder wil bespaten. Haar leven, dat door de ziekte In geenen deeie wordt bedreigd, wenscht zy niet langer te dragen, en nu heeft Paulo met innige wederliefde, alhoe wel hare bescheiden schroomvallig heid haar belette deze gevoelens ter stond te openbaren. Paulo kon niet lezen door den sluier der terughou dendheid tot op den bodem van het hart zyner vrouw. Zouden zy gelukkig worden Zou den zy mettertyd éen hart en éen ziel worden Zou Paulo hel paradys, dat hy zich had gedroomd, eenmaal be (reden HOOFDSTUK XI. Ofschoon de wonden, die dr. Ri- moli door den dollen Francis toege' bracht waren niet veel beteekenden, was de gewooniyk zoo kalme en bedaarde man in zenuwachtige op gewondenheid geraakt. Het was niet de pijn, die hy te verduren had en ook niet de vrees, dat dit voorval den goeden naam van zijn inrichting zou benadeelen, waardoor hy werd ge> kweld. In ai die jaren was nooit zoo iets voorgevallen en ook wist hy wei middelen ®m zyne onderhoorigen het zwygen op te leggen. De onvoar zichligheid, die hij in de eerste oogen blikken van verwapring had begaan zy tot de wetgevende macht van den staat New-York een verzoek schrift gericht om by de wet te be palen, dat hopeiooze leiders zich zullen mogen laten in den slaap maken voor eeuwig; dat men hun, zooals zy zegt, dezelfde genade bewyst als aan een ziek dier. Een aantal geneeskundigen is reeds over deze zaak geïnterviewd, en de meeningen der Amerikaanscbe artsen loopen nogal uiteen. Dit is wel te begrijpen. Hoezeer een dokter met innig mededoogen by zulk een hopeloos en ver^hrik- keiyk lijden vervuld moet zij tv toch kan hij terugdeinzen om dat iy den te verkorten door hit leven van den patiënt te doen eindigen. Als wy van zulk een lyden lezen, wat moeten we dan het bezit eener goede gezondheid niet waa-deeren Wat zou een maaglijder byv. niet willen geven, als hy niet eens, maar geregeld naar haitelust kon eten. Hoeveel het waard is, naar harte lust kunnen eten, zonder bij de be vrediging van den eetluri genood zaakt te zijn acht te slaan op raoei- lykheden by de spysvertering, is door den New-Yorkschen millionair James Buchanan Brady onlangs in een geidsom uitgedrukt. Mr. B ady, die vice-president van de „Ssandard Seel Car Company* is, is in de Vereenigde Stalen ais «Diamanten Jacobje" een populaire figuur. Sinds jaren werd hij door een maagkwaal gekweld, die hem eenige maanden geleden noodzaakte zich in het St. Johns-ziekenhuis te Baltimore te iaten opnemen. Hier werd hy met zulk een uitstekend succes geopereerd, dat de genees heer hem als patiënt ontsloeg met de woerden: „U is volkomen gene zen en kunt voortaan eten en drin ken wat u belieft." De heer Brady was echter van de waarheid van deze woorden nog by lange na niet overtuigd. Hy gaf dadelijk na zijn terugkeer een feest maaltijd, die tol zijn vreugdevolle verbazing zonder de gewone slechte gevolgen bleef. Een tweede proef- maai yd, welke een nog uitgebreider menu dan de eerste bood, deed evenmin iets van nadeelige gevol gen blijken, zoodat de heer Brady zich gevoegeiyk weer beschouwen kor: als een man, wiens maag tegen de eischen, welke het leven van zyn stand meebracht, geheel opgewas sen was. Dit te wezen, maakte hem zoo gelukkig, dat hij het St. Johns- ziekenhuis, dat hem in staat gesteld had, hel genot van een goedvoor- ziene tafel zonder nadeelige gevol gen te smaken, een gift deed toe komen van f 500.000. Dat was wel een uiterst gezegende operatie. Het mes van d.noperateur door Qiacomo, wiens gezindheid hij kende en wiens hebzucht hy vreesde, ten dienste van de freule VonWald- heim ie stellen, verwekte in zijn ver hit brein de angstige gedachten. Dat die vreemde dame een geruimen tyd met Qiacomo in het park gesproken had, was reeds door zyn bediende medegedeeld en ook was hem ver teld, dat nommer veeitig in het park wandelde, toen de noodlottige ge beurtenis met den razenden Francis plaats had en ofschoon dr. Rimoli volstrekt niet gehoord had, dat er iets onrustbarends was geschied ty- dens men zich met hem bezighield, pynigde hem toch de gedachte, dat zyn oppasser z'ch misschien een woord had laten ontvallen, dat juist niet in overeenstemming met zyne beroepsplichten was. Met de grootste zorgvuldigheid nam hy maatregelen om te zorgen, dat het voorgevallene niet uitlekte en voor hem geen na deelige gevolgen had. De patiënten werden strenger on der opzicht gehouden, dan voorheen. (Wordl vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1