r dag n dtiti. Wallersbrunn. Onze trouwste Huisvrienden zaal IYPOTHEKEN. posit. tge&Co. Vrijdag 15 November Gemeentebestuur. Feuilleton. No.271. 50e Jaargang. 1912. SINGEN. pairs in Eifeeten. It Uwe srsknechf. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnemenfs-Hdoertentiin op zeer usordeelig® voorwaardfin BINNENLAND. 17.) Land- en Tuinbouw. ïLAARS. jtaarbor5 Maat' fland A° 1829- óorwaarden. urgerwoonhuizen f 1000. plend, Agent, ellamypark 21. SON, Taxateur, Ruytefstraat 5. zoo sooedig rao- &NMAKERS- tilngen lett. A.P.Z. Courant." Agenten de( HYPOTHEEK- berichten, dat radig zijn als tot elkgewenscht ïnte 4s/t Af' chtlngen gaarne IERS. Teleloon 125' VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan I4 regels 0.40. Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. MILITIE. Oproeping van verlofgangers lot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen Gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewes! van den 5 November 1912, A. No. 5432, 3e Afdeeling M. Roept bij deze op tot den wei ke ipen dienst: krachtens art. 109 der Militiewet 1901 In verband met art. 114 der Militiewet 1912 de ondervolgende in deze gemeente wonende verlofgangers van de lichtingen 1911 en 1912 en van het 3e regiment infanterie MARINISSEN, LEVINUS en COR STANJE, MAR1NUS, beide loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1911 KLUIJFHOUT, LOURUS; JANSE, ABRAHAM, ADRIAANVAN DER HOEK, WILLEM; VAN WEZEL, PIETER CORNELIS en DE RIDDER, DANIËL, allen loteling der gemeente Vlissingen, lichting 1912. Dag en plaats van opkomst voor alien 2 December 1912 te Vlissingen. Gelast den voormelden verlofgan gers zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun verlofpas, op den voor hen bepaalden datum rechtstreeks bij hun korps aan te melden uiterlijk te 8 uur voormiddags, en geeft kennis dat voor. het geval zij door ziekte of andere redenen bui len staat mochten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken, door op deh dag voor de opkomst bepaald, een op ungezegeld papier geschreven geneeskundig getuigschrift of een an der bewijs of verklaring tei Ge meente-Secretarie (Bureau Militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, Ie dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zp, zich na hunne her stelling bQ hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhandel te worden geoefend, wordende zij voer zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens art. 98 der Militiewet als deserteur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 14 November 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. Voortgegaan werd gisteren met de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Nadat bijna uitsluitend met rechts 0— Vol innige liefde keek de jonge man zijn vrouw aan, die bevend en wee- nend aan zijn zijde zat. Cecilia, zeide hij eindelijk, God zelf heeft u aan mij verbonden. De jonge vrouw knikle. Ik zal u beschermen, zeide hij. Ik zal mijn best doen om u het leven aangenaam te maken. Cecilia bleef zwijgen. De jonge man nam nu haar hand In de zijne en zeide niets meer. Zoo reden zij de straten van Na pels door tot voor een huisje in de noordelijke voorstad, met een uit hangbord boven de deur, waarop stond Paulo Bardo, Mr. timmerman en metselaar. Daar hield het rijtuig stil. Paulo hielp zpe jonge vrouw uitstappen tegen links alle Dinsdag behandelde amendementen, van de sociaal-demo craten, den heer Treub en van den heer Patljn vetwotpen waren, werd aitikel 19, dat bepaalt, dat de mid delen tot dekking der verzekering gevonden zullen worden door premie heffing van de verzekerde arbeiders en hunne werkgevers, zoomede door storting eener jaariijksche rijksbijdrage van 10 mlllioen gedurende 75 jaren, aangenomen met 49 tegen 24 stem men. Met de geheele linkerzijde stemde de heer Van Idsinga tegen. Ommen. Volgens de .Nieuwe CL" bestaat bij de christelijk-historischen in het dis trict Ommen, die bij de jongste ver kiezing de candidatuur-Mackay stel den, het voornemen om opnieuw met een eigen candidaat uit te komen, die zich tegen de rechtsche coalalie ver klaart. Er zijn pogingen aangewend om den heer Mackay te bewegen de can- didatuur voor de tweede maal te aan vaarden.- Deze heeft echter verklaard zich niet beschikbaar te stellen. Wat men van liberale zijde in het district denkt te doen, is nog niet bekend geworden, De officieele candidaatstelling heeft, gelijk men weet, reeds aanstaanden Zaterdag plaats. Verkiezing Prov. Staten. Tot leden van de Prov. Staten van Zuid Holland zijn gekozen in het district Ridderkerk ce heer W. Stans Sr, (anti-iev.) met 2192 stem men, tegen 1493 stemmen die waren uitgebracht op den heer K. S. de Wijn (lib.) In het district Vlaardingen werd gekozen de heer G. A. J. M. Vriens, (kaih.) met 4042 stemmen, tegen 1088 op den heer S. J. L. van Aalten |r. (vrljz.-dem.) en 439 op den heer H. Spriekman (S.DA.P.) Hooge belastingen. De gemeenteraad te Zwolle heeft hst percentage van den hoofdelijken omslag verhoogd van 5.8 op 6 1. De opcenten op het personeel werden met 15 verhoogd en op 40 gebracht, ter wijl de prijs van het kook- en kracht- gas werd verhoogd met 1 cent en gebracht op 5V3 cent per M3 en het lichtgas met '/a cent en gebracht op 67s cent. Vervroegde winkelsluiting. Door de Winkeliersvereeniging te Gouda is dezer dagen bij haarleden een er.quête- ingesteld inzake hei aantal voor en tegenstanders van een wettelijk vervroegd sluitingsuur. Naar wordt gemeld heeft de overgroote en voerde haar door een lief aange legd tuintje zijn vriendelijke wening binnen. Het was een aardig tehuis, dat hij haar aanboodlieve vertrek ken met sierlijke notenhouten meube len, een tuintje met fraaie bloemen en lommerrijke boomen en bovenal een hart voi liefde. Cecilia werd wonderlijk te moede. Zij keerde zich tot haar man en keek hem met haar betraande oogen aan, want zij ge voelde dankbaarheid. Ik—ik dank u, stamelde zij. Ik zal mijn best doen om mijne plichten getrouw te vervullen. Cecilia, lieve vrouw! riep Paulo verheugd uit, ik ken u al langReeds achttien maanden denk ik dagelijks aan u 1 De jonge vrouw keek hem vragend aan. Achttien maandenherhaalde Pauio achttien maanden geleden zag ik u voor het eerst, toen ik bezig was den muur van het Vondelingshuis wat op te knappen. Ik had dat werk met vreugde aangenomen, omdat ik toen pas als baas begonnen was en nog niet veel kapitaal in handen had. ijverig was ik met mijn werk bezig meerderheid zich uitgesproken voor een wettelijk vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen. Welke thans de houding zal zijn, die door de vereeniging als zoodanig zal worden aangenomen, en of van haar een propaganda voor een ver ordening in dien geest kan worden verwacht, is nog niet uitgesproken. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Als de sapstroom in rust is, dus van af het vallen tot het wederuit- loopen der bladeren, dan is. het de tijd voor de planting. Een vaste re gel is hiervoor niet te geven, daar de pianitijd afhankelijk is van ver schillende omstandigheden, waarmee men gedwongen wordt rekening Ie houden: droogte, waterstand in den bodem, grondbewerking, enz. Mid den in den winter, zelfs bij zacht weer, plant men niet. Ia het voor- toen de vesperklok luidde, gunde ik mij zeiven een weinig rust en bij die gelegenheid zag ik u over de binnen plaats gaan. Gij zaagt mij niet, maar ik kon mijn oogen niet van u afwen den. Ik volgde u, totdat ik u einde lijk in een gang zag verdwijnen. Den volgenden dag kwjim ik we der, vervolgde hij, en werkte als ge woonlijk, rpaar mijn gedachten waren niet bij den arbeid, ik dacht alleen aan u en keek gedurig naar het huis. Een halve dag bleef ik in mijn hoop, om u te zien, teleurgesteldmaar in den namiddag zag ik u met een der eerwaarde zusters in den tuin wan delen. Mijn hart klopte hoorbaar. O, wat had ik willen geven ais ik u toen een oogenblik had mogen spreken. Maar gy waart verpleegde en ik be hoorde niet tot het huis. Maar sedert dien d?g werd ik we der verheugd, hoewel mijn gedachten steeds in het gesticht vertoefden. Ik wist niets van u en kende niet eens uw naam maar. ik had u gezien en mijn hart was in liefde ontvlamd, lederen Zondag was ik in de kerk om u te zien binnenkomen. Eindelijk trok ik de stoute schoe- en najaar dusnaaldhout in den re gel in 't voor-, loofhout in 't najaar. Is de bodetn zeer droog, dan zal herfstplanting soms wenschelijk zijn. Wie zijn plantsoen van elders be trekt, lette er op, wat hij ontvangt. In sommige kweekerijen worden de planten, welke eerst in 't voorjaar verzonden moeten worden, reeds in den herfst opgenomen, men heeft dan den tijd ze te tellen. Dat deze handelwijze afkeuring verdient, is duidelijk. Ook door het lang buiten liggen en het vervoer worden de planten soms beschadigd of gaan tot broeiing over. Op een en ander zij men bij aankoop bedacht. On middellijk na ontvangst ga men tot planting of, zoo men hiervoor nog niet gereed is, tot inkuiling over inkuilen men vergete dit niet is slechts een hulpmiddel, dat alleen bij noodzakelijkheid mag worden toegepast. Men legt de planten in een rij of ais ze vrij groot zijn, cir- kelsgewijze met de wortels naar het nen aan en begaf mij naar het be stuur van het huis, waaraan ik de gevoelens van mijn hart openbaarde. Ik moes! een jaar wachten, dat weet gij, en ons werd gelegenheid gege ven om eikander nader te leeren kennen. Achttien maanden zijt ge niet uit mijn gedachten geweest. Ik heb hard gewerkt en het loon van mijn arbeid gespaard om u eenmaal een genoeg lijk tehuis te kunnen aanbieden. Cecilia was in verwarring, eindelijk zeide zij Heb geduid met mij. Ik zal door trouw mijn plichten te vervullen, trachien te vergelden, wat gij voor mij gedaan hebt. Paulo drukte haar de hand, ont deed haar van bruidskrans en sluier en geleidde toen zijn jeugdige echt- genoote aan tafel, waar een vrouw, door hem voor dien dag gehuurd, het jonge paar bediende. Toen kwamen vrienden van Paulo het echt paar gelukwenschen en hielden hen lot aan den avond gezelschap. Cecilia, die nooit met mannen in gezelschap was geweest, gevoelde :ich schuw en angstig, waarom zij middenvoldoende aarde worde er op geworpen, waarna een flinke be gieting worde gegeven. Kluiiplanten moeien zoo lang op een schaduw rijke plaats worden gezet. Aan welke elschen moet het poot- goed voldoen? De planten moeten voorzien zijn van ongeschonden, re gelmatig gevormde wortels en van een behoorlijk gevormden stam tweestammige sparren, te spichtige dennetjes, een gevolg van het kwee ken op zwaren mest, of kromme eikjes, zijn niet aanbevelenswaardig. Planter, die vóór de verzending zoogenaamd gesnoeid zijn, om ze des te beter te kunnen verpakken of verzenden, cf die onderweg heur kop geheel of gedeeltelijk hebben verloren, heelt men recht te weige ren. Voorts moeten de planten hebben volkomen gezonde oogen en botten, welke men niet aantreft by Ameri- kaansche eiken b.v., die in dekwee- kerlj zeer gedrongen stonden en daarom te zeer fh eens werden ge snoeid. Men kan het plantsoen onderschei den in1, 2, 3, soms 4-jarige plan ten zonder kluit, 3-of meerjarige met kluit en oudere planten zonder kluit. Het planten met kluit is te genwoordig minder gebruikeiyk dan vroeger, daar de kluit zoo licht los laat. 't Is vooral by naaldhout, by oudere planten, dat het nog wordt toegepast3- .of meerjarige coniferen neemt men steeds op met de kluit, een veeljarige eikeheester wordt echter zonder aardkluit uitgestoken. Zware boomen worden niet, dan in bijzondere omstandigheden, verplant, de daaraan verbonden kosten zyn te groot en alleen voor tentoonstellings terreinen of stadsparken kunnen zulke kunststukjes worden uitge.- voerd. De behandeling by het planten is nu als volgtWy willen nog even opmerken, dat uit het wild uitgestoken plantsoen niet altijd te verwerpen is. Wanneer de planten aan de hierboven gestelde eischen voldoen, kan men ze gerust gebruiken. Van de 1-, 2-, of 3-jarige planten, die met naakte wortels dus, moeten de laatste vóór de planting worden nagezien en zoo ze beschadigd zijn, worden bijgesneden opdat de wonden zoo spoedig mogeiyk genezen. Ter bevordering van een regelmatig wor telgestel zal het soms noodig zijn den penwortc-1 of een langen zywortel in te korten. Bij naaldhout houde men zich aan den rege), aan de wortels niet te snyden. De wortels moeten in den grond worden uitgespreid, in hun* natuurlqke ligging, dus niet krom zitten. Vooral plante men niet te diep. De plant drukke men vast, zoodat zy niet kan worden uitgetrokken. Het nat maken der wortels mag niet worden zich onwillekeurig dicht by haar echtgenoot schikte en haar vertrouwen in hem was, toen het gezelschap vertrok, heel wat gestegen. Paulo deed zyne vrienden uitge leide tot aan de straat en wandelde daarna met zyn vrouw langzaam den tuin door. Ben je tevreden vroeg hij zacht Cecilia keek hem vriendeiyk aan, maar zweeg. Zou je hier gelukkig zyn? vroeg hy dringend. Ik geloof van ja, klonk het zacht. De toon, waarop zij dit zeide, duidde aan, dat zy besef begon te krygen van -het geluk, dat haar wachtte. Kom, lieve Cecilia, vergeet nu voor altyd het vondelingshuis en alles, wat daarop betrekking heeft. Cecilia antwoordde Het is byna negentien jaar geleden» dat ik daar werd opgenomen. Ik was vroeger een zwak en zie- kelyk kind en toch zyn de eerwaar de zusters altyd goed en vriendeiyk voor my geweest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1