'ijgeti ingen Wallersbrunn. Donderdag 14 November RAAD" ANDEE :eurs cR0UW. EEL Jr. (REN, enz. Feuilleton. reenigïng >an Den Haag. |raal de rui|- s en 1 Kilo. woning, TIELES No.270. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden provinciale Staten. /a V' «JGEN. VERGADE tdag 13 No cmds acht uur, '.edelijke ge- idsdienst als bi. ebat gewenscht. sopbaren klucht- il 1913 worden 1 ref. a.d Uitge- e Valkenburg, L. en tegen 1 Dec, je Slaapka- tn. Billijke con- STEG MANS, 261, Rotterdam. er gevraagd een winkel zijn nieten de voor- V. F. bireau >u gaarne a taal liefst van er. Br. fr. met ;au van dit blad. belangen voor IKstraat 26, verkrijgbaar is. riek IER 4 RUH. louden eene uilen In het itraties foren en VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 1É| mK ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. De artikelsgewijze behandeling van het ontwerp invaliditjits- en ouder domsverzekeiing werd gisteren voort gezet. In behandeling kwam artikel 19 om de kosten der verzekering te doen dragen door premieheffing van den arbeider en den werkgever met bovendien een staatsbijdrage van 10 millioen gulden gedurende 75 jaren. De heer Treub verdedigde o. a. een amendement om in plaats van be doelde tijdelijke staatsbijdrage een blijvende en oploopende rijksbijdrage te geven, aanvangende met 8 millioen en jaarlijks klimmende met 2 ton. De heer Duys bestreed uitvoerig 's ministers stelsel, dat neerkomt op een bedeeling der rijken, omdat alleen de arbeiders en werkgevers zu'len hebben te betalendaar tegenover verdedigde spreker een amendement van de soc.-democralische fractie om de sociale verz>. kering te laten betalen door den staat, aangezien de gemeen schap aansprakelijk is voor de misère, welke voortvloeit uit ons maatschap pelijk productiestelsel. Nieuwe winste voor 1913 Dit is het opschrift boven den vol genden .Standaard" driestar Weer hebben we met het oog op 1913 een post op óns credit en op het debet van links te boeken, den post van Obstructie. Op volie tonen heeft men nu van links zijn obstructie uitgespeeld, tot men van 't praten schor was en niet meer kon. Alle twijfel of 'iwel ob structie was, viel nu weg. De cijfers hebben 't geding uitgemaakt. Nog nooit en nimmer, zelfs niet bij Grond wetsherziening, is er voor het alge meen debat zulk een zee van tqd weggegaan. Het liep nu, zoodal ieder het zag, de spuigaten uit. Helpen doet dit natuurlijk toch niet, want, zooals de heer De Savor- nin Lohman zei, desnoods zal men aldoor 's avonds vergaderen en den nacht er bij nemen. Dat heeft men ook in Engeland en evenzoo in Oostenrijk ook wel gedaan. De wet komt er toch. Maar als de obstructie doorgaat, en zoodoende allengs tot een poli tiek schandaal wordt, zullen de pu blieke opinie en de betere elemen ten bij alle partijen een eenparig verdict over zulk een geheel noode- loos verkwisten en verspillen van den nationalen tijd vellen, en tal van kiezers zullen voelen, dat men reeds om zulk eer. misbruik van macht, in geen geval link3 in nog grooter macht msg helpen zetten. Het is het spelletje van de bijen kort Sic vos non vobis mellificatis 16.) Gij zult dit huls, dat de naasten liefde u tot ouderhuis bereidde, ver laten; gij zult de wereld intreden. Vele, vele jaren geleden nam het kan voor u, onschuldlgen, geen scha de zqn de christelijke liefde u op van de straat, nadat gij nauwelijks het levenslicht aanschouwd hadt, en die liefde dekte u warm, bereidde u voedsel, voedde u op de liefde bleef over u waken tot op dezen dag en zal u nog niet verlaten bij het ver wek uit dit huls, u allen zoo dierbaar omdat gij hier als kinderen zijt op genomen en groot gebracht door even liefderijke als onbaatzuchlige zorg. «Met vrijen wil hebt gij uwen le vensstaat gekozen, en binnen weini ge oogenbilkken zult gij uw hand 'eiken aanbrave jongelingen, die bij apesLieve bijljens, de honig, dien ge puurt, krijgen wij. hts wat te meer geldt, nu rechts zich zoo uitnemend hield, en de mi nister op 't laatst zichzelf overtrof. Rechts heeft zich door de pralerij van links den mond niet laten snoe ren. Wat te zeggen viel, is gezegd. Maar men bond in, men spilde geen onnoodig woord, men nam er den tijd van af om kort te zqn, Entoei het aan de repliek toekwam, heeft rechts aan links op waardige wijze doen gevoelen, wat schending van Kamerrecht links tegenover rechts door zijn opmaken van den tijd begaan had. Vooral ook in den minister was de kortheid magistraal en dwong be wondering af. Rechtsche samenwerking. Naar het .Centr." verneemt, zijn tus- schen de drie rechtsche par.ijen be sprekingen ingeleid tot het samen- stelen van een gemeenschapp.lijk program van actie voor de verkiezin gen van 1913. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd bij den geneeskundigen dienst der land macht tot officier van gezondheid le klasse de officier van gezondheid 2e klasse P. H. E. Verberne. Verder is in zijn rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers de le luitenant D. F. C. F. Motké, van het 2j reg. inf., gedetacheerd bij de militaire verkenningen. Vergenlging voor Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht beeft aan de bessuren van de politieke partijen het volgende schrijven verzonden „Met het oog op de gewichtige zaken die het volgend jaar op politiek gebied in ons land staan te gebeuren, nu wij een jaar van verkiezingen en grondwetsherziening tegemoet gaan, meent de vereeniging voor Vrouwen kiesrecht met haar meer dan 14000 leden, dat uw partij er zeker prijs op zal stellen haar houding ten opzichte van vrouwenkiesrecht duidelijk voor de leden onzer vereeniging uiteen te zetten. De vereeniging voor vrouwenkies recht houdt haar jaarvergadering op 7 en 8 December 1912 in Den Haag, waarbij dan haar gedragslijn bij de vetkiezingen zal worden vastgesteld. Om dit met kennis van zaken te doen, is het noodig dat wij volkumen op de hoogte zijn, wat van uw partij voor de invoering van vrouwenkies recht te wachten is. Wij verzoeken u daarom dringend een spreker aan te.wijzen, lieist een der Kamerleden, die namens uw partij voorkeur hunne keuze vestigen op jongedochters uit dit huis, omdat zij overtuigd zijn van uwe uitmuntende ^opvoeding, van uwe braafheid en degelijkheid. Met groote gerustheid heeft de directie u aanbevolen, om dat zq durft verwachten, dat gij trou we echtgenooten, goede huisvrouwen zult worden. „O, zendt in deze gewichte oogen bilkken uwe vurigste gebeden ten Hemel, opdat God Zijne bescher mende hand over u uitstrekke u sterk te verleene en u verder geleide op het pad der deugd. „Welaan mijne dochters, vestigt uw vertrouwen op de oneindige goed heid van Hem, die ons aller Vader is. Weest moedig! God's liefderijke hand heeft voor u het huis bereid, waar gij weldra zuit binnen geleid worden." De jongelieden allen behoorende tot den eerzamen handwerksstand der stad Napels, gekleed in passend brui degomsgewaad, traden thans op plech tige wijze voor het altaar, naderden ieder de bruid hunner keuze, en zeven jonge parenstonden gereedkom door de banden des huwelijks met op een openbare vergadering die op 6 December a.s. des avonds om 8 uur te 's-Gravenhage, in een nader op te geven lokaal, gehouden zal worden, het woord voert en duidelijk uiteen zet, welke uw inzichten in dit be langrijk nationaal vraagstuk zijn. Een gelijkluidend verzoek wordt door ons aan alie politieke partijen verzonden. Debat za! er op bedoelde vergadering niet zijn, zoodat de be schikbare tijd tusschen de sprekers verdeeld kan worden. U zult ons ten zeerste verplichten met een gunstig antwoord voor 25 Nov. e.k. aan ondergeteekende." Inlijving bij de militie In 1913 van nakomers ifchting 1912 De minister van oorlog heeft be paald, dat de iotelingen der lichting 1912, die in 1913 moeten worden ingelijfd, behooren te worden toege wezen aan de regimenten infanterie, het regiment grenadiers en jagers daaronder begrepen. Hun inlijving zal plaats hebben in het tijdvak van 16—20 Maart. De eerste oefening bedraagt voor hen ten hoogste 6l/s maand. Dienst bij het blijvend ge deelte behoeven zij niet te vervullen. De najaarszitting der Prov. Staten werd gisterenavond ten halt acht door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dljckmeester, in naam der Koningin, geopend. Tegenwoordig waren 35 leden. Af wezig de heeren Siegers, Hombach, Giljam, Ysebaert, Heijse, Moerdijk en Louwerse. De voorzitter deelde mede dat de heer Louwerse bericht had gezonden ook de najaarszitting, wegens voort durende ongesteldheid, niet te kunnen bijwonen. De voorzitter was er van overtuigd dat de leden met leedwezen zuilen ver nemen dat hun geacht medelid ook de ze vergadering niet aan de werkzaam - heden zal kunnen deelnemen. Hierop werd door den griffier voor lezing gedaan van een schrijven van den heer P. J. Slegfrs, waarin hij me dedeelt door ziekte verhinderd te zijn de najaarszitting te kunnen bijwonen. De voorzitter zeide dat het zeker te leurstelling zal hebben gewekt dat het geacht lid van Ged. Staten reeds vele weken lang bedlegerig is en niet aan de werkzaamheden kan deelnemen. Hjj sprak de beste wenschen uit voor zqn herstel, met welken wensch de leden blijken van instemming gaven. Hierna wer Jen verschillende mede- deelingen gedaan betreffende konink lijke goedkeuring van door de Prov. Staten genomen besluiten, welke me- dedeeiingen voor kennisgevingwerden aangenomen. elkander vereenigd te worden. Het was inderdaad een aandoenlijk tooneel. Allen knielden neder en de geeste lijke vervolgde geroerd en allen diep roerend „Bruidegoms I Het uur, dat voor geheel uw volgend leven een beslis send uur zal zijn, is aangebroken. De jeugdige bruiden, op welke gij uw oog vestigdef, genoten tot nu toe liefdevollen steun en even teedere als degelijke leiding. Zij zijn aan edele planten gelijk, doch misschien te zwak in de stormen der wereld, daar zq deze vreemd zijn gebleven ia haar stil en kalm gemeenschappelijk ouder- hu's. Weest daarom tot steun In alle omstandigheden des levens en van het lot. Met bange vreeze treden zij in zeker opzicht de wereld in, waarin zij als het ware vreemdelingen zijn; maar gij zuil haar steunen en be schermen, uwe liefde zal haar geluk kig maken en gij zuit allen gelukkig zijn en elkander de vaak zware hu- welijkstaak heipen dragen, helpen verlichten. Moge de goede God u alien overvloedig zegenen op uwen verd ren levensweg, hoe die ook uit elkander loope 1" Ingekomen was een dankbetuiging van Burg. en Weth. van Bruinisse voor de verhooging van het verleende ren teloos voorschot voor het herstellen van den havendam, alsmede dankbe tuigingen voor door de Staten toege kende subsidies, o. a. van de vereeni ging „Ambachtsbelang" te Axel en van de vereeniging „Zeevaartschool" te Vlissingen (wijziging der subsi iievoor- wasrden.) Nog was ingekomen een mededee ling van het dagelijksch bestuur van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voormalig vierde district van Zeeland, dat over het crediet "van f 100, bij besluit der S'aten van 12 Juli 1912, toegestaan voor een in September gehouden ten toonstelling, niet is beschikt. Van de wegen-commissie van den Alg. Ned. Wieliijder.-bond, Toeristen bond voor Nederland, was Ingekomen een adres om te willen steunen een door het dagelijksch bestuur van dien Bond aan den minister van financiën gedaan verzoek, om den aanleg ie be vorderen van een rijwielpad op een der bermen van den keiweg door het Axelsche G.,t Dit adres werd, a'.s zijnde ongeze geld, ter zijde gelegd. Voor kennisgeving werd aangeno men een rapport van de wegen com missie van den Alg. Ned. Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland, omtrent het maken van proeiwegen in de gemeente Wassenaa'. Door Ged. Staten werd een mede- deeling gedaan omtrent het doorvaren van de booten van den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde van welke mededeeling wij reeds melding maakten. De voorzitter stelde voor deze me dedeeling voor kennisgeving aan te nemen. De heer Merckens stelde voor deze mededeeling niet voor kennisgeving aan te nemen, doch deze over te brengen naar de afdeelingen. Daar bleek dat dit voorstel vol doende ondersteund werd, werd dien- overeenkoms'ig zonder hoofdelijke stemming besloten. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd voor kennisgeving aangenomen de mededeeling van Ged. Staten betreffende het onderzoek, krachtens besluit der Prov. Staten van 12 Juli, in te stellen naar de mogelijkheid van het tot stand bren gen van een tram van Katscheveer naar Goes. De vergadering vereenigde zich zonder discussie of hoofdelijke stem ming met de voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van: a. een verzoek van den gemeenteraad van Serooskerke (W.) om een renteloos voorschot voor wegsverbeteringb. een adres van den R. K. Boerenbond Een uur later waren zeven ver pleegden uit het vondeiingshuis te Napels door het huwelijk verbonden met zeven jongelingen der stad, eene plechtigheid, die telken jare, doch maar eens in 'tjaar, plaats greep en steeds met gepasten luister gevierd werd. Daar door het bestuur van het huls steeds de best mogelijke zorg voor de toekomst der arme meisjes gedragen werd en vooral bfl het kie zen van den huweiqksstaat een nauw keurig onderzoek instelde en met alle omstandigheden te rade ging, vielen deze huwelijken zeer zelden slecht uit, maakten zij integendeel menige arme verlatene, die geen bloedverwanten kende op deze wereld, wezenlijk gelukkig. Met betraande oogen nam de moe der van het vondelingshuis afscheid van haar pleegkinderen, gaf ze ver maningen, wenschte hen geluk met hun intrede in de wereld, die zij tot nog toe slechts van verre hadden ge zien en smeekte den Hemel, dat de huwelijken gelukkig mochten uitvallen. Met roerende woorden sprak de grijze priester de pas gehuwde man nen toe en hield hen de heilige Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel, om een subsidie van f 300 voo-proef velden. De voorstellen van Ged. Staten werden daarop allen naar de afdee lingen verzonden. Bij het voorstel tot vaststelling eener verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon werd nog mededeeling gedaan van verschillende ingekomen adressen, waarbij adhaesie aan dit voorstel wordt betuigd. Ook werd naar de afdeelingen ver zonden het verslag der commissie, benoemd krachtens besluit der Staten van 24 Juli, om een onderzoek in te stellen naar de verbetering der ver keersmiddelen tusschen Noord- en Zuid Beveland, met een voorstel van Ged. Slaten. Van den gemeenteraad te Kruiningen was nog een adres ingekomen naar aanleiding van het voorstel betreffende het vervallen van den stoombootdienst tusschen Ter Neuzen en Hoedekens- kerke. Hierna werd overgegaan tot het tTekken der afdeelingen en werden deze samengesteld als volgt eerste afdeeiing de heerenTichel man, Merckens, Giljam, den Bouw meester, I|sebaert, Moerdijk, Fokker, Hammacher, Hombach, Erasmus, Vo gelaar en Sprenger en als leden van Ged. Staten de heeren Dieleman en de Casembroot; tweede afdeeiing de heeren de Veer, Dekker, Dumoleijn, Houterman, van Dam, Noordijke, Van Voorlhuij- sen, Van Oeveren, Van der Vliet, Van de Pülte, Hollestelle en Duvekot en als leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu en Fruijter derde afdeeiing de heeren Bolle, Gerlach van St. Joostand, Mulder, Maarleveld, Heijse, Hocke Hoogen- boom, Neeteson, Van Dalsum, Vor- sterman van Oijen, Kakebeeke en plichten voor oogen, die zij zoo even op zich hadden genomen. Hij drukte hen op het gemoed, dat die jonge vrouwen, die geen bloedverwanten hadden, dubbele aanspraak mochten maken op de liefde harer mannen, daar zij anders ellendig en verlaten op aarde zouden staan. Daarmede was de plechtigheid af- geloopen. De jonggehuwden gingen heen en al het volk drong naar de kerkdeuren om hen voor het laatst eens van nabij te zien. Ook Cecilia volgde, zonder een woord re spreken, haar man. Deze jeugdige verpleegde was klein van gestalte en hoogst bescheiden van voorkomendoch de zachte, vriende lijke oogen, de blonde lokken, het geheele lieftallige gelaat schonken haar een zekere mate van bekoor lijkheid, welke iedereen voor het stille meisje innam. Buiten de kerk geko men, bood haar man haar den arm en wenkte den koetsier van een der wachtende rijtuigen. Naar destraat I beval hij. Beiden stapten in. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1