lingen r en foffen Wallersbrunn. RONA Cacao di Woensdag 13 November NU DE KOUDE DAGEN NADEREN Van Houten's lNTELS AN. Gemeentebestuur. Feuilleton. No.269. 50e jaargang. 1912. Kleine Markt. >EN: N 'OREN, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER io. Rbonnements-Adoertenfiin op zeer «oordetlige voorwaarden BINNENLAND. Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun s morgens, s middags en 's avonds een kopje te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. fiUTRI- te fiere» ondanks r kwalen dormoel UTMAN. pakje van echt op 6 proef pak je 'O BIET. [IE van Middel- andag 11 No- de dagen, tel- 2 uur in het van den heer at te Vlissingen, [e en gekleurde Cheviots, Cou- Demi-saison- Irteering Japon- gekl. Thibets, in' alle kleuren, •doeken, Amers- anengoed, Wol lens, enz., enz. fcollectle i de Firma B kmsterdan. 10—1 uur gepast worden. ersoon (desg. ich te belas - ren van wissels, len enz.belast van huur van en zen (uitst. voor L); het koopt n rtic.) en verkoo- ils tusschenper - irgoeding. ijks, schrijft eens ireau „Vlissing- el HAARD' fljnon van ITHRAGIEÏ Telefoon 46. iriek kKER ik RUH- houden LZ. enz- zullen In 'STRATIË^ iforen eU VLISSINGSCHE COURANT Prfls per drie maanden 130. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. m. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels 0.40. yoor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. WONINGWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat verhuurders van woningen, welke drié* of minder fer bewoning bestemde vertrekken bevatten, onver schillig of de woning op zicfyzelve een gebouw vormt, dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht zijn bij het bestuur dei gemeente, waarin de woning is gelegen, binnen eene maand aangifte te doen dat verhuurders van woningen ver plicht zijn nieuwe aangifie te doen binnen eene maand, nadat de woning door eenen nieuwen huurder is be trokken, tenzij deze inmiddels de be woning heeft gestaakt dat onder verhuurders worden ver staan de personen,- die hetzij voor zich zelve, hetzij in eenige hoedanig heid eene woning schrifteiyk of mon deling verhuren dat formulieren van aangiften ter gemeente-secretarie (bur. bevolking) kosteloos verkrijgbaar worden gesteld dat het niet of niet behoorlijk vol doen aan een dezer verplichtingen, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Vlissingen, 12 November 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Voor het Roode Kruis. De Prins, voorzitter van het Ned. Roode Kruis, heeft Zondagmiddag, vergezeld van zijn adjudant, majoor jhr. Van Suchtelen van de Haare, te 'sGravenhage de weldadigheids- matir.ée bijgewoond ten bate van het Roode Kruis, meer in het bijzon der voor de naar Turkije uit te zen den ambulance. De Prins werd ontvangen door ge neraal de Waal en jhr. E. van Loon, resp. vice-voorzitteF en lid van het Hoofdcomité van het Roode Kruis en den heer M. J. de Haan, directeur van het concert en theaterbureau die deze voorstelling had georgani seerd. Royaard 's gezelschap voerde Von del's .Lucifer" op. De Turksche gezant en de leden der Turksche legatie woonden de voorstelling by. De Prins, die tot 4 uur bleef, ba- dankte by het vertrek den heer De Haan voor het door hem genomen Initiatief. Hoewel de opkomst van het pu bliek niet zeer bevredigend was, kon O— 15.) Andermaal nam de heer Von Er lenburg zyn hoed af en maakte een beleefde buiging. De freule Is geschrokken, zei Gia como ter verklaring voor het bleeke ontstelde gelaat der jonge dame, dat ben heer Von Erlenburg niet ont man was. Die razende was dan ook geen aangename verschynlng, sprak Lud- wig von Erlenburg tot Alice, maar be freule had gerust kunnen zyn, want men verstaat hier de kunst om Menschtn te bedwingen, die zichzelf "let weten te behéerschen. Maar als u buiten het hek bent, zal dit tooneel wel spoedig door u vergeten worden, "ermeenende haar niet langer te rao- gen in gesprek houden, maakte hy compliment en verwyderde zich «n&zaam. toch nog een bedrag worden afge zonderd, dat, ter versterking van de fondsen voor de ambulance benoo- digd, niet onwelkom zal zyn. in aansluiting aan den oproep van het Nederlandsche Roode Kruis om steun voor de uit te zenden ambu lance, verzoekt men ons mede te deeien, dat, behalve geld, da! nog dringend noodig is, wli de ambulance goed uitgerust worden en mei v ucht werkzaam kunnen zijn, met het oog op de toestanden in Turkije vooral gewerscht zijn de volgende zaken Ryst, mee), suiker, jams, griesmeei, vermicelli, macaroni, gort, maizena, sago, havermout, koffie, thee, cacao, scheepsbeschuit, boter, margarine bouillon, bruine boonen, zeep, kaar-' sen, zout, gecondenseerde melk gesuikerd en ongesuikerd en room, voor het personeel: volks- kost met en zonder vleesch en vleesch-conserven. Voorts zieken- kieeding. Het hoofdcomiié verzoekt vriende- Ujk toezending van geld aan den secretaris, Lange Voorhout 6, en van goederen aan de kliniek van het Ned. Roode Kruis, Jan van Nassaustr. no. 112, Den Haag. Kapitein Thomson. Blijkens ontvangen bericht is kapi tein Thomson, militair attaché van Nederland bij 't Q-ieksche leger, te Athene aangekomen in afwachting dat hem een legerkorps zal worden aangewezen waarby hy zal worden geplaatst. Hr. Ms. Gelderland. Volgens ambtelijk bericht is Hr. Ms. pantserschip .Gelderland" gis teravond te Smyrna aangekomen. Van Hr. Ms. gezant te Konsunti- nopel werd mededeeling ontvangen dat de Turksch regeering toestemming had verleend om met dit oorlogsschip door de Dardanellen naar Konstanti- nopel te varen. Electriclteitsvoorziening. Men zal zich herinneren dat in de Troonrede een voorstei is aangekon digd tot voorloopige regeling inzake electriciteitsvoorzlening en dat bij het afdeelingsonderzoek van de Staatsbe groting de wensch kenbaar is ge maakt om van die regeling iels na ders te mogen vernemen. Naar de „N. C«." verneemt kan de Indiening van die regeling weldra by de Kamer verwacht worden. Er wordt o. m. In bepaald, dat voor den aanleg en de exploitatie van een inrichting tot het voortbrengen, trans- formeeren en verdeelen van electri- citeit met bybehoordende werken en het leveren van electrische energie een regeeringsconcessie zal worden vereischt. Wijders ligt het in de be- Vergezeld van Giacomo, liep Alice nu met haastige schreden naar den uitgang van het park. Aan de poort gekomen, vroeg zy den oppasser Je wilt dus over een week by my komen ik zal niet in gebreke blij ven, luid de het antwoord. Je zult goed beloond worden, ver zekerde Alice en stapte in het rijtuig, dat haar naar Rome terugbracht. Vergenoegd keek Giacomo het rij fuig na en mompeldeDat kan een goed zaakje worden. HahaNiet lederen dag komt er zoo'n tooneeltje voor als met dien dollen Francis, en dan de ontmoeting, die er het ge volg van is! Haha! Ludwig von Er lenburg freule Von Waldheim 1 een verklaring, waarvan ik eenmaal rekenschap zal moeten gevenAls ik geen verklaring wist, zou ik er een zoe ken. Wees maar niet ongerust, freule Von Waldheim ik zal op mijn tyd passen! Opgeruimd van geest sloot hy de patiënten, aan zijn zorg toevertrouwd, op hun kamers op en ging toen naar het vertrek van den directeur om evenals de oppassers de bevelen O e doeling om het land in kringen te verdeelen en derhalve concessie te vsrleenen voor groote landsgedeelten. Aan de houders dier concessie en aan hen alleen zou dan op aanvraag vergunning worden verleend om ten behoeve van den aanleg der electri- citeitswerken gebruik te mogen maken van rijkswerken en rykseigendommen. By de wettelijke regeling zullen tevens worden overgelegd de concept voorwaarden waarop eventueel con cessie zal worden verleend en die zoodanig zijn ingericht dat de regee ring er voor kan waken dat deelec- Iriciteitsvoorziening aan het geheele land en niet enkel aan eenige daar voor uitverkoren gedeelten ten goede kom'. Ook zijn de voorwaarden van dien aard, dat de regeering er tegen kan waken dat het monopolistisch karakter, aan elke concessie eigen, tot misbruik leidt. Verder bepalen de voorwaarden de omstandigheden waaronder de regee ring van haar recht om de concessie in te trekken, zal kunnen gebruik maken, de wyze waarop de naastings- prljs wordt berekend en het recht voor den nacht te vragen. Giacomo was sedert lang niet zoo in zyn schik geweest als heden, nu hem het vooruitzicht op een fortuin tje was geopend. HOOFDSTUK VUL Een tiental dagen'nadat Alice von Waldheim haar geboorteplaats had verlaten, lag Wallersbrunn eenzaam en verlaten. Toen de geestelijke Barnau den be wusten brief ontving, waarin zijne pupil zich verontschuldigde over haar onverwachte afreis en tevens bericht te, dat zij niet op het kasteel zou terugkeeren, had hy het dienstperso neel omslagen en een vertrouwd per soon aangesteld om het opzicht over de akkers en weiden te voeren. In de eerst: dagen na Alice's ver trek had niemand uit de omgeving hare afwezigheid opgemerktna den dood van den baron Von Waldheim was men gewoon Wallersbrunn als romantisch kluizenaarsverblijf te be schouwen. Toen het evenwel rucht baar werd, dat de bedienden ontsla gen waren en het kasteel gesloten was, toen men elkander vertelde, der regeering om ook zolder de me dewerking van de conc(SSionaris, de concessievoorwaarden te hetzien. De overige voorwaarden beoogen het tot stand brengen van doelmatige electriciteitswerken te bevorderen, een goed onderhoud dier werken te waar borgen, gevaar en hinder te voorko men, een ongewensebt gebruik maken der inrichtingen in oorlogstyd te ver hinderen, door de concessionaris verkregen rechten in geval van naas ting op het rijk te doen overgaan, geschillen tusschen het rijk en de concessionaris door arbitrage te doen beslechten en voorwerpen van waar de voor geschied- en oudheidkunde, by het tot stand brengen der werken gevonden, in het bezit van het tijk te brengen. Op dezen grondslag zou dertgee- ting wenschen dat aan provinciale electrische centrales concessie werd verleend. Op 7 dezer is van de werf der firma William Gray and Co. Ltd. te West Hartlepool te water gelaten het voor de Stoomvaart My. .Nederland" dat de freule Von Waldheim zonder van iemand afscheid te nemen, de wyde wereld was ingegaan toen wist men niets beters te doen, dan van alle kanten den'eerwaarden beer Barnau te bestormen, ten einde het fijne van de zaak te vernemen. De geestelijke bevond zich in niet geringe verlegenheid. Wel had hy een brief uit Rome ontvangen, waar in Alice hem zooveel van haar plan nen mededeelde, als zij doen kon zonder de belofte te schenden, die zij aan haar stervenden vader had gedaan, maar zy had hem tevens op het hart gedrukt er met niemand over te spreken. Veel wijzer was de goede man door dezen brief niet geworden en hy kon dus met den besten wil geen ophel dering geven, die van alle kanten zoo dringend begeerd werd. Om zich van de zaak af te maken, zeide hij, dat zyn pupil om wat verstrooiing voor haar droefheid te zoeken, een lange reis had ondernomen en zich nu in het Apennysche gebergte be vond. HOOFDSTUK IX. Het was een heerlijke Paaschmorgen. gebouwde stoomschip „Boeton". De „Boeton" is gebouwd volgens de hoogste klasse van Lloyd's regis ter en is van de volgende afmetingen: lengte ovet alles 412.6 voet, breedte 53.6 voet en diepte 29,7Vj voet. De machines, van het triple expansie- systeem, zyn geleverd door den Cen tral Marine Engine Wofks der bou wers, de cylinders van 28, 46 en 77" diameter en 48" siag. Stoom wordt geleverd door vier stalen ketels, wer kende onder een druk ven 180 1b. Het stoomschip heeft een dubbelen bodem, aebterpiektank en dieptank achter de machinekamer, met een totale capaciteit-van 2100 ton waler- baliast. Stor mber ichten Rotterdam is gisteren verrast door een zeer hoog watergetyde. Opge zweept door een wind uit West-Noord West steeg het water 3 45 M. boven Roiterd. peii en zette alle kaden der havens diep onder water, zoodat zelfs het tramverkeer nagenoeg geheel gestaakt moest worden. Te zes uur was het water het hoogst. Daar het juist de tyd was, dat de kantoren eindigden, zagen velen zich opgesloten, terwijl anderen op sommige plaatsen tot de knieën door het water baggerden. Vooral de jeugd had daarin veel vermaak, Inmiddels waren ook tal van kel ders, onderverdiepingen en pakhuizen volgeloopen. Wel had men het zien aankomen en dus nog vee! kunnen bergen, doch de schade is niettemin zeer groot. Slechts vijf maal steeg de vloed hooger, in 1904 3.48 M. in 1885 3 52 M„ in 1889 3.57 M., in 1906 3.61 M. en in 1894 3.74 M. Op de rivier heeft de storm zeer gespookt en raakten verschillende schepen op drift, in de Waalhaven ook een stoomboot door het afknappen van den staaldraad. Deze staaldraad trof een roeiboot, waarin 2 werk lieden der stuwadoorsfirma Thomson zaten. De boot sloeg om en beiden geraakten te water, een verdronk. Aan boord van het stoomschip..Rys- wyk" in de Waalhaven was een scheepstimmerman van Wilton op een stelling buiten boord bazig met verven. Hij werd met het hoofd tegen de reeling geslagen en ernstig ge kwetst. Toen 't water weder weggezakt en de straten weer vry waren, bleken op vele plaatsen diepe builen te zyn ontstaan, zoodat ook daar veel schade is aangericht. Het water, dat te Dordrecht half zeven hoog moest zyn, bleef wassen tot by half negen en bereikte een hoogte van 3 10 M. boven N. A. P., een stand niet bereikt sedert Maart 1906. Geheele scharen geloovigen gin gen tempelwaarts om deelachtig te worden aan den zegen, welken de opstanding van Christus over de menschen had uitgestort. Ook een kerkje in hel zuidelijk ge deelte der stad Napels bevatte een bonte schaar van geloovigen. Een uur voor het begin van den diensi was reeds geen plaats meer te krij gen. En geen wonder, want niet al leen de godsvrucht, maar ook de zoo menscheiyke nieuwsgierigheid had velen, vooral de vrouwen, naar het bescheiden kerkgebouw gedreven, om daar een ongewoon schouwspel by te wonen. In de nabijheid van het altaar had een zevental meisjes van ruim 20 ja rigen teeltijd plaats genomen, allen ernstig en eerbiedig van houding. De priester, die den plechtigen dienst zou opdragen, verscheen, knielde eenige oogenblikken voor het altaar neder en hield daarna, terwyi de meisjes opstonden de volgende toe spraak tot het zevental «Mijne kinderen! een gewichtig oogenblik is voor u gekomen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1