Wallersbrunn. Vrijda 8 November No.265. 50e Jaargan 1912. ichten. Verschijnt dngefijks, uifgesondard op en Feestdagen, BINNENLAND. Fëuiileton. Vanaf HEDEN is de aflevering van hef zoo zeer gewilde begonnen. Overal verkrijgbaar. pel in staat de noodtge jen. de beroering, van admiraal hij aan bet bide, dat de zijn pantser- van twee uur ids dien heeft nzelvigd met •rlogsschepen nen, dat bun zijn, en de jnnen mede- tpen. szen toestand vermindering n de vloot. |an zullen de het boven- om de eer houden, doch :ten met pro veen gevaar als voor den re* de ramp volstrekt niet dezelfde als jeri geleden, lucht vloog, niet stil ge- ps heeft een rkt van het proeven zijn |a een nauw- kruit ont bhijnende be rt de .Temps" ilt in het feit, ienst het ma rk de marine onderzoeken, batoriumwerk nat. omen in dezen verklaart de |an niet langer aden betrouw- iet alleen de er regeering is h ook die van ging, die ten de bestaande p. Deze quaes de veiligheid moet vóór én parlement |ergaan tot op- olie, de oor- iheid der vloot. fEN. Zooals de verwacht werd i gekozen, te ons een te- fedeellng werd oodron Wilson laat. Door deze gemaakt aan geleide oude Is by voorbaat ;trijd zou her- je democraten llzitten, 06 che Hof? Een draad hebbende bron iren naar Kon- Het Turksche iillen zich naar al de verant- de gevolgen alKenslag. ons dat een heeft plaats -Tsorloe. na eenwanho- tgen en trokken ïg van Tjadalja. ïide zijden wa- :el grooter nog Is. -Kiezing. het kiescollege erkiezing kreeg Dsevelt 104 en VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden i 30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regc; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Bbonnemertts-fldoertenfien op zeer ooordeeiige uoorumarden Tweede Kamer. Gisteren werd voortgegaan met de invaliditeits- en cudeidomsverzeke- ring. Na repliek van d;-n heer De Klerk wa^n er geen sprekers meer ingeschreven. De heer Troeis'ra vroeg daarop het woord om te constateeren den abnor- malen gang van de discussie, aange zien bij de replieken niet gevolgd worcit de volgorde in eersien termijn, doordien de rechterzijde blijkbaar niet repliceert. Teneinde hen die meenen nog niet voor repliek aan de beurt te zijn, of niet aanwezig zijn, zooals o. a. de heer Patijn, uit het oogpunt van par lementaire welvoeglijkheid te waar schuwen om zich voor repliek te pre pareeren, stelde spr. een motie van orde voor om de beraadslagingen tot na de pauze te schorsen. Bij de stem ming over deze moiie bleek dat 38 stemmen tegen en 1 voor waren uit gebracht, zoodat de vergadering wej gens onvoltalligheid tot 1-uur werd geschorst. Bij de hervatiing van de vergadering werd de motie met instemming van den heer Troelstra als vervallen be schouwd, omdat het doel daarvan was bereikt. De heer Troelstra repli ceerde en constateerde de bevreem dende houding van de rechterzijde. Vervolgens viel spr. den heer Treub aan, die bij deze gelegenheid met zoo'n buitengewonen lust als socia- listen-dooder was opgeireden. Tweede Kamerverkiezing. De verkiezing voor de Tweede Kamer, die tengevolge van het niet aannemen van zijn benoeming door mr. JE. baron Mackay in het district Ommen moet plaats hebben, is be paald op Zaterdag 16 dezer, de stemming zoo noodig op Dinsdag 26 d.a.v. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 December d.a.v. Ommen. .De Nieuwe Courant", Mackay's verklaring besprekend, meent dat hij .met het uitvoerige relaas van zijn aanrakingen met de Chrisielijk-his- torische bevorderaars zijner candida- tuur in het district erin geslaagd is den schijn van onwaarachtigheid en intrige, die zijn persoon in de laatst verloopen weken omgaf, weg te va gen." En dan schrijft het blad verder o.a. Voor ons, omdat wij den heer Mac kay kennen als een fatsoenlijke man, wiens goede trouw wij ook onder den boozen schijn bij voorbaat heb ben aangenomen. Maar ook voor an deren Ons dunkt, daarop is maar ëen antwoord mogelijk na de daad, waar- 11.) Het geluk was hem gunstig wei dra bood zich een gelegenheid aan om zijn doel op zeer voordeelige wijze te bereiken. HOOFDSTUK VII. Een heele dag van de maand Augus tus liep ten einde. Naar gewoonte had men gedurende het heetste van den dag in San Salvatore geslapen. Tegen dat de zon zou ondergaan, werden de patiënten in den tpin ge laten om een luchtje te scheppen. De directeur was daar niet bij tegen woordig. Hij was in zijn schrijfver trek bezig met eenige brieven, die al zijn aandacht vereischten. Eensklaps werd er geklopt. Wat is er, Bernardo vroeg hij den binnentredende» bediende. Op een zilveren presenteerblad mede hij ihans al zijn btschuidigers is tegemoet g< treden. Wij bedoelen niet zijn bedanken voot Ommen alieer, waarvan 't enkele ge rucht „De Nederlander," na van dag tot dag wisselende gemoedstemmin gen, voetstoots een politieke dank- en heil-bede ontlokte. Dai bedanken zonder racer kon zijn een wijken voor den storm, ren „loffelijke on derwerping aan de onfeilbare coali tie, wie weet een speculatie op la ter staatkundig succes." Maar de moedige daad, die hei karakter van den heer Mackay Tao- ven verdenking stelt, dat is zijn wei geren van den zetsl voor Ommen tegelijk met zijn afscheid nemen van de Christelijk-historische partij, wat nader inzicht hem de overtuiging schonk, met de coalitie moet wor den gebroken. Het biad betoogt dan, dat de po litieke betekenis van het gebeurde groot kan zijn en schrijft Onberekenbaar is de invloed van een man, die gelijk deze, plotseling uiting geeft aan een gevoel dat in stilte leeft en werkt in het gemoed van duizenden. Het liberalisme heeft hun sympathie verbeurd of nooit be zeten. Zij hebben zich aangesloten bij of althans de leiding gevolgd van de partij die, aan de rechterzijde, de persoonlijke vrijheid het meest te er kennen en te eerbiedigen scheen. Zij hebben niet ingezien dat juist het ge drag en de leiding van die partij het voortbestaan en het succes der in den grond onzedelijke en onvrucht bare rechtsche coalitie mogelijk maakte. Zij gevoelen bet wel, zoo nu en dan, getuige de froude waarme de de coalitie in zoo menig ontvast district bij periodieke of toevallige verkiezingen steeds meer te kampen had. Maar de strijd in Ommen, de openlijke twist der vijandige broe ders, met zijn gestook en geknoei en ziedenden toorn, de dwang dien de Christelijk-historische partij heeft moeten dulden en waaraan baar lei ders zich op allerlei wijs, met red ding van dan schijn trachten Se ont wringen, heeft hun politiek geweten gewekt. De bevrijdende daad van den heer Mackay is de kreet waarop zij half bewust wachtten. Dat dit zoo is, moge reeds bij de nieuwe verkiezing in Ommen blijken. Voor een tweede candi latuur aldaar stelt dit spreekt vanzelf de heer Mackay zich niet beschikbaar. Toch kan en moet die verkiezing thans bovenal het karakter dragen van een protest tegen de coalitie. Nu heel haar macht zich samentrek ken zal op den verslagen anti-revo- iutionnair en zij haar zweep over de onwiliigsten zal leggen, worde de uitslag het sprekende teeken van de naderende bevrijding. Ia die orastan- reikle de bediende hem een naam kaartje toe. Alice von Wa'dheim las de dokter met blijkbare tevredenheid. Laat de dame in het salon, ik kom dadelijk, gebood hij. De lakei boog en ging heen. Wel, wel, dat is uitstekend, dat is voortreffelijk 1 zeide Dr. Rimoii vroo- lijk. Dit bezoek levert het bewijs, dat ik in ieder geval meester vsn den toestand ben. Haha AHce vos Wald- heim 1 Wat zou ze zeggen Zij za! van de geheeie zaak weinig of geen begrip hebben. Terwijl -hij zoo sprak en in verge noegde stemming zijn kleeding te recht schikte, werd Alice in het sa lon gelalen. Er waren twee dagen vedoopen, sedert zij te Crovigno zoo veel pijnlijk nieuws had vernomen en in dien tijd was ?ij tot het besluit gebi men, dat zij voor het oogenblik niet beter kon doen, dan zelf naar San Salvatore te gaan. Met vrees zag zij het oogenblik tegemoet, dat zij tegenover Dr. Rimoli zou staan. Schaamte kleurde haar wangen, nu zij staan zou tegenover den directeur van het gekkenhuis, digheden is aliereerst de keuze van den candidaat die Ommen op de verbonden rechterzijde zal veroveren, var buit ngemeengewicht. Dr. Kuyper besluit zijn twee arti kelen in de „Shndaard," waarin hij de eerste conclusie trekt uit het voorgevallene te Ommen, a'dus Toch laten we ons bij deze eerste conclusie nog met geen woord uit, noch over de houding van de Christ. Hist. Unie, noch over wat onze plicht in zake de Coalilie zal zijn. Geconstateerd mocht in het betoog van onze eerste conclusie alleen dit Dat de heer Mackay ophield voor voor ons een betrouwbaar politiek figuur te zijn, en dat geen ant;-revo- lutionnair, die zijn roeping verstaat, ooit meer op hem kan stemmen. Natuurlijk blijft ook hier het geval van boete en Jberouw uitgezonderd. Doch al trad deze ommekeer reeds ten detle in, en al bedankte de ge kozene, voor ons blijft hij toch ook zoo een verloren candidaat, tot tijd en wijle, na goeden wachttijd, het vertrouwen in zqn poiitieken per soon gelagenhe.U had om te herle ven. Verlof officieren. De minister van oorlog heeft be paald, dat in het jaar 1913: a. bij de infanterie geen miliciens zullen worden aangewezen voor de opleiding tot verlofsofficier; b. bij de vesting artillerie twee-en-twintig miliciens voor bovenbedoelde opleiding zullen worden aangewezen, of zooveel min der dan dit aantal als zich miliciens vrijwillig voor die opleiding beschik baar stellen en aan de daaromtrent gestelde eischen voldoen. Positieverbetering onderofficieren. „De Avondpost" verneemt, dat de minister van oorlog ernstig ovtrwetgt om de voorgestelde positieverbetering van tnt ondirrjfficierskorps, in verband met de groots actie, die het korps onderofficieren"tegen deze voor stellen voert van de ooriogsbe grooting 1913 af te namen en in het volgend jaar bij afzonderlijke begroo ting in te dienen. waar Ludwlg von E-lenburg zat op gesloten. Dr. Rimoli trad binnen en ricblte zijn fonkelende oogen onderzoekend op de jonge dame, die de hare neder- sioeg in het bewustzijn, dat zij kwam als de plaatsvervangster van een schuldige. Heb ik de eer een bloedverwante van den onlangs overleden baron Von Waldheim van Wallersbrunn voor tnij te zien begon de directeur. De baron Von Waldheim was mijn vader, antwoordde Alice beschaamd. Dit dacht ik reeds, zeide de directeur en schoof mei de groots'e beleefdheid een stoel vooruit. Mag ik u verzoeken plaats te nemen HOOFDSTUK V. Alica boog, ging op den aangebo den stoel zitten en begon zoo bedaard mogelijk. Ik kwam eens spreken over den brief, die ra mijns vadérs dood in mijn handen is terecht gekomen. Hij handelt over het betalen van verple- ging3kosten voor zekeren heer Von Ludwig. ik moet tot mijn leedwezen betuigen, dat die naam mij geheel onbekend is. Gemeenteraadsverkiezingen, in Rotterdam III w.-rd gisteren tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. van Dorp (lib.) met 1472 stemmen. Verder verkregen de heeren J. A. A. Verbeek (kath.) 1023 en C. J. A. Barisch (soc. deur.) 259 stemmen; In district Groningen II moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren dr. R. de Waard (vrijz. dem.) met 844 en B Wolstra (ant. rev.) met 468 stemmen. De heer P. Weersum (soc. dem.) verkreeg 403 stemmen. Klachten over spoorwegvervoer. Door het departement van landbouw mijverheid en handel wordt het volgende onder de aandacht van be langhebbenden gebracht Herhaaldelijk worden bij bet de partement klachten ontvangen betref- fenden het spoorwegvervoer. Vermits eventueel van regeerings- wege te nemen maatregelen in deze behooren uit te gaan van het depar tement vaa waterstaat, kan het depar tement van landbouw, nijverheid en handel niet anders doen dan de klachten doorzenden naar eerstge noemd departement. Met het oog dearop en op de omstandigheid, dat de spoorwegmaatschappijen zelve belast zijn met de verdeeling en beschikbaarstelling van het materieel, ishetwenschelijk,dat belanghebbenden zich ingevallen, die onmiddellijk voor ziening eischen, in de eerste plaats wenden tot de directie der betrokken sporwegmaatschappij en vervolgens, zoo noodig, tot den minister van waterstaat. Belangrijk faillissement. Oisteren Is het faillissement van de firma Wm. Egan te Rotterdam, snelgoederenvervoer op den Rijn, uit gesproken. De Duitsche Bank meet bij dit faillissement voor f 5.000.000 betrokken zijn. Het passief bedraagt f6.000 000. De geheeie vloot bestaat uit 34 schepen. Het tekort wordt door de waarde der schepen gedekt. Teringbestrljding. In de jongste aflevering van „Tu berculose" het orgaan der „Ned. Dat verwondert mq zeer, verklaarde de directeur, terwijl hij Alice scherp aanzag. De heer Von Ludwig werd twintig jaar geleden door den baron Von Waldheim aan mijne zorgen toevertrouwd. Mijne pogingen bleven helaas 1 vruchteloos. Op mijn ondervinding afgaande, moet ik de kwaal voor ongeneeslijk houden. Is hij idioot! vroeg Alice. Neen, hij is waanzinnig. En heeft mijn vader hem aan uwe zorgen toevertrouwd Zooals ik u zeide. Alice dacht een oogenbük na en zeide toenHet verwondert mij, dat ik nooit over den heer Von Ludwig heb hooren spreken. Mijn vader had anders toch geen geheimen voor mij Dr. Rimoli keek de jonge dame eens scherp aan en zeide geraakt: Vergun mij, dat ik de bewijzen haat De twijfel, die u koestert zal dan weldra verdwijnen. Oh, ik geloof u wel. Met uw verlof ik ben in een oogenblik terug, zeide de directeur en verwijderde zich na een beleefde bui ging. Het duurde niet lang, of dr. Rimoli Centr. Ver. tot Bestrijding der Tuber culose", wijst de redacteur op een „onbeschrijfelijk misbruik" in onze winkels, voornamelijk ten platteland?, nl. de ergerlijke gewoonte om oude kranten te g bruiken ais pakpapier, inzonderheid voor eetwaren. „Wan neer men alleen maar der kt aan de ta rijke vui'e handen, waardoor zulk een krant gegaan is, voordat zij u t- gelezen is en hoe dikwijls zij terecht gekomen is.op een morsigen, soms bespuwden grond alvorens als pak papier naar den winkel te verhuizen, dan zal men begrqpen, dat zij niet alleen de besmetting onmiddeliyk daar overbrengen maar tevens voor da geheeie omgeving gevaarlijk kunnen zijn." Aan een Noorsch tijdschrift ontleent Tuberculose" daarop het volgende f-, it. Een jongeman was gestorven aan longtuberculose. Ik ontmoette z^n vader toen deze op "weg was naar den winkelier om inkoopen te doen voor de uitvaart. Hij had in zijn slede een dik pak kranten, waarvan alie nummers zcowat de lectuur hadden uitgemaakt van den j rngen man gedurende zijn lange bedlegerig heid. Deze kranten gingen nu naar den winkelier om aan hem verkocht en door hem gebruikt te worden ter verpakking van boter, kaas, vleesch, enz. en alzoo te dienen tot versprei ding der ziektekiemen over een on- berekenbaren omtrek. Ieder zal 't met ons eens zijn, dat hier gewezen wordt op een vies ge bruik, waartegen noodzakelijk een afzonderlijke verbodsbepaling behoort te worden opgenomen in de gezond heidswetgeving van stad en dorp." Vllssingen, 7 November. Hosanna. In het Concertgebouw aan de Em- mashaat gaf de Christelijke Zangver- eeniging „Hosanna",onder leiding van haren directeur, den heer H. van der Graaf, gisterenavond een uilvoering, die zeer goed was bezocht de zaal was vol. Voor dit bljjk van buitengewone belangstelling, welke blijkbaar gaan deweg grooter wordt, meende de voorzitter, na eerst allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, z|n bijzonderen dank te moeten betuigen. In de talrijke opkomst zag hij een duidelijk blijk van waardeering in het streven van „Hosanna", om een Zangvereeniging te zijn, die met eere mag worden genoemd. Tevens deelde hij mede, dat het de wensch van hst bestuur was geweest tot deze bijeen komst een der predikanten uit te noodigen. Daar geen der heeren zich voor dezen avond beschikbaar kon stellen, werd de taak overgenomen (rad weer binnen. Het had hem niet veel moeite gekost de noodige be wijsstukken te vinden, daar hij ze juist nog in handen heeft gehad. Kortaf zijde hij Hier zijn de brieven, door uw ont slapen vader geschreven en van zijn zegel voorzien. De Inhoud daarvan zal u spoedig doen zien, dat mijn woorden waarheid bevatten. Alica tuurde in de papieren, maar de letters dansten haar voor de oogen, zij kon er niets .van lezen. Waarom heeft mijn vader nooit over die zaak gesproken vroeg zij halfluid. Glimlachend antwoordde de direc teur Misschien om de familie niet te bedroeven. Mijn vader had geen familie buiten zijn gezin. Uit vriendschap dan wellicht. Ook dat niet. Wanneer mijn vader 1 een vriend had gehad, die in een gekkenhuis was opgesloten, dan zou hij mij daarvan niet onkundig gelaten hebben. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1