VERBAZEND RONA Cacao I Van Houten's Gemengd Nieuws» zoo voordeelig J SPORT in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. verbeterde Italianen. De oorspronke lijke Italianen waren door de Ameri kanen verkregen uit de Italiaansche stad Livorno, welke stad op z'n Amerikaanse!'; Leghorn werd geheeten. Een mooie naam voor een hoen! Zou die naam er ook niet wat toe bijgedragen hebben, dat dit ras zoo spoedig algemeen verbreid werd? Die naam tooverde immers den men- schen voor oogen een hoorn des overvloeds, gevuld met eierenNu, het is inderdaad een productief ras gebleken. Bij een goede verzorging mag men van de Leghorn de helft eieren meer verwachten dan van ge wone kippen. Krijgt men van de laatste vaak niet meer dan 120 eieren per jaar, de Leghorn, indien zij goed gevoed wordt, geeft er 160 a 180, en niet zeiden raapt men van de Leg horn-kip tot 200 eieren per jaar. Zij is ook veel eerder volwassen dan de gewone kip; legt deze eerst op den leeftijd van zes maanden, de Leg horn kan reeds aan den leg komen als zy 4 a 41/, maand oud is. Het ras heeft ook dit voordeel, dat zij bijna nooit breedscb worden. De kammen zijn nog ai gevoelig voor koude, omdat de Leghorn afkomstig is van zuidelijke streken. Het bevrie zen der kammen is evenwel best te voorkomen, door te zorgen, dat de kippen gehuisvest zijn in een nacht hok, dat vorstvrij of nagenoeg vorst- vrij is. De Leghorn geeft een fijn vleesch- gerecht, met een aroma, aanganamer dan dat der meeste andere soorten. De bruine leghorn is eigenlijk de onvervalschte, maar ook andere kleu ren men heeft nog witte, zwarte en sperwerkleurige doen soms voor de eerste niet onder. Bij alle Leghorns zijn de kam, leb ben, snavel en pooten gelijk. Voorts zijn de kenmerken der Leghornkip: kam groot en overhangendlebben lang en gevuldsnavel en pooten helder geelborst roodbruin buik en dijen aschkleurig bruin; halsve deren goudgeel met zwart gestreept slagpennen zwart staart zwart overige vederen helder bruin of pa- trijskleurig. Vlissingen, 5 November. De nieuwe Engelsche Kerk. Heden werd aanbesteed het bou wen van een nieuwe Engelsche kerk aan de Nieuwe Markt, hoek Paul Krugerplein. Volgens het bestek moet de kerk geheel gereed en afgewerkt en tot in de schuurverf geverfd zijn vóór of 1 Juni 1913. Het geheele gebouw moet afgeverfd en gereed zijn vóór of op den 1 November 1913. Betreffende de plannen voor den bouw van deze kerk vernemen wij het volgende De gewenschte kleine afmetingen maakten het plan tot een eigenaardig probleem welker oplossing gezocht is in den achtkanten plattegrond met toepassing der Vroeg-Goiische vormen waardoor het mogelijk werd, niettegenstaande de geringe hoogte, een tQzig geheel te verkrijgen. Een massieve klokketoren met lage spits beheerscht, in verband met het hoofddaktorentje, het silhouet van de Marktzijde en bergt consistoriekamer en orgelgalerij. In het inwendige der met een achtkant koepelgewelf over spannen kerkruimte is de uitvoering der hoofdlijnen in rooden baksteen gedacht, met tusschenvelden van pleisterwerk. Op het laatst van deze maand zal het stoomschip „Soerakarta", op da werf der Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alhier in aanbouw voor de Rotterdamsche Lloyd, te water worden gelaten. De „Soerakarta" zal dan het derde schip zijn voor de Rotterdamsche Lloyd, dat in een jaar van dezelfde helling te water is ge laten, daar den 25 November 1911 het stoomschip „Merauke" daarvan is af- geloopen en den 18 Mei 11. het zus terschip „Pontianak". Hr. Ms. kannonneerboot „Bever" commandant de luit. ter zee le kl. C. D. de Haes, is Zaterdagavond van Vlissingen te Hsllevoetsluis aangeko men om op 's Rijks werf eenige her stellingen te ondergaan. In de spaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand October 539 inlagen gedaan tot een bedrag van f 14407,94 en 144 te rugbetalingen tot een bedrag van f 11905.526. Er werden in die maand 29 nieuwe inleggers ingeschieven, waar door bet aantal spaarders steeg tot 2495 en hun tegoed tot f 410.736,18. Tot deelneming aan het onderzoek naar de voorgeoefendheid der mili- tiepiichtigen voor het jaar 1913, hebben zicb alhier 5 candidaten aan gemeld. De eerste luitenant J. N. van den Berg, benoemd tot kapitein en be last met het bevel over dele comp. van het 2e bataljon te Middelburg, heeft met ingang van heden z^ne functie aanvaard. Hedenmiddag is hier binnenge komen Hr. Ms. torpedoboot „Rind- jani", welke ligplaats nam in het Marinedok. De adjunct inspecteur dér posterijen en telegrafie A. j. F. Wouters te Mid delburg, wordt met ingang van 16 November tijdelijk belast met het beheer van het post- en telegraaf kantoor te Meppel. De minister van oorlog heeft toe gewezen ten behoeve van verschil lende militaire magazijnen van levens middelen de levering van 1180 H.L. groene erwten en 265 H. L. wiste- boonen aan den heer A. Jeronimus te Middelburg resp. voor f 14.75 en f 19.75 per H.L. en 970 H.L. bruine boonen aan J. A. van Heel te Qoes tegen f 16.25. Bij Koninklijk besluit zijn o.a. be noemd tot leden van de commissie van toezicht op de middelbare land bouwschool te Groningen de heeren J. H. O. Dominicus te Kruiningen en mr W. J. baron Van Dedem te Hulst. Men schryft ons uit Ter Neuzen By de heden gehouden verkiezing voor 3 leden vast, de Kamer van Koophandel werden 172 stemmen uitgebracht. Het aantal kiezers be draagt 308. Herkozen w?rd de heer J. A. van Rompu met 125 stemmen. Herstem ming moet plaats hebben tuaschen de heeren L. J. van der Lubben (aftr.) met 69, P. J. Scheele, (afrr.) met 68 E. Hamerünck met 68 en E. H. T. van Borssum Waalkes met 52 stem men. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. D. J. Karres, pTedikant te 's Gravenhage, meet op medisch advies absoluut rust nemen, tengevolge van overspanning. („Rotterd.") Ger. Gem. Bedankt voor het be roep te Charleroi door ds. A. Mac kenzie te Tholen. Zaterdag had in het hotel „Zeeland"aihier een byeenkomstpiaats van afgevaardigden der afdeelingen „Walcheren", „Zuid-Beveland en Omstreken", en „Het land van Axel" van de veteeniging van Christelijke onderwijzers en onderwyzeressen in Nederland en Overzeesche bezittingen, om te bespreken het plan van „Wal cheren" het houden eener provin ciale vergadering voor alle Zeeuwsche Christelijke onderwijzers. In beginsel werd besloten deze vergadering te Vlissingen te houden op den eersten Zaterdag van de maand Juli. Het doel dezer byeenkomst is, naar „de Zeeuw" meldt, het versterken van den broe derband, het verlevendigen van het gevoel van saamhoorigheid, het hou den van referaten, het schoolleven betreffend. Voor de vrye en orde-oefenin gen der gymnastiek zyn gisteren te Breda geslaagd de heeren A. J. M. M'nderhoud en C. Wandenaar te Middelburg. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad verwierp het cas satieberoep van Maarten M. te Mid delburg, door het Hof te Den Haag veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens het zenden van een beleedigende briefkaart aan Leunis de Witte te Middelburg, alsmede het cassatieberoep van C. Br., landbou wer te Grypskerke, door de recht bank te Middelburg wegens het zoe ken en rapen van kievit-eieren ep grond te Aagtekerke, zonder schrif- teiyke vergunning van graaf Van Limburg Stirum, wien bet jachtrecht op dien grond toebehoorde, veroor deeld tot f 5 boete of 3 dagen hech tenis. Vliegen. Volgens een tele gram uit Sofia is de Russische vlieger Popof, die een verkenning deed rond Adrianopel, door een houwitzer ge troffen en gedood. Men vond den aviateur later onder de overbiyfselen van zyn vliegmachine. Garros heeft Zondag wederom gepoogd het hoogte record van Le- gagneux te verbeteren. Hy bereikte 4500 meter en verklaarde, dat de kou hem verhinderd had hooger te gaan. Door de directie der Staatsspoor is bepaald, dat ter bevordering van vlug in- en uitstappen in en uit rijtuigen met zygang. D.-treinrijtuigen, stationskruiers, bedienden, enz. kortom alle personen, die niet met den trein moeten vettrekken of met den trein zyn aangekomen, zich nimmer in zoo danige rijtuigen mogen begeven. Handbagage moet, als zy niet door de reizigers zelf gedragen wordt, door de geopende vensters worden aangegeven. Zoowel het stations- als het treinpersoneel zullen personen, die in stryd met 't bovenstaande handelen, den toegang tot dc rytuigen belatten of indien ze reeds zyn bin nengetreden, hen terstond uil den trein verwyderen. Een 23-jarige kantoorbediende te Rotterdam, die sedert Zaterdag vermist werd, heeft een bedrag van f 5000 onder zich, dat toebehoort aan de Holland—Amerika—iyn, by welke hy in betrekking is. Het is niet on- waarschijnlijk, zegt de „N.R.Ct." dat hy er met dit geld van door is. In het Maasstation te Rotterdam is gisternamiddag om 6 uur een trein der Staatsspoor, komende uit de richting Gouda, die op het bui tenperron moest stoppen, doorgere den tengevolge van het weigeren der remmen. Een stooiblok werd weggeschoven en vernield door de locomotief, die vervolgens ontspoor de, kantelde en zich vastwerkte in den grond, vlak naby den openbaren straatweg. Een tramhuisje der elee- irische tram werd door de locomo tief nog opzjj geschoven. De reizi gers werden door elkaar geschud door den schok, doch bekwamen geen letsel. Zondagavond was zekere Dam, wegens het niet willen betalen van zyn gelag, door den kastelein v. Zandvliet op het gehucht de Stoof, onder Gastei, uit zyn café gezet. D. wilde zich hierover wreken en vatte post aan de deur van het café om het den kastelein betaald te zetten. Eenige oogenblikken na het gebeurde, verliet een bezoeker van het café, [ac. Theunissen het lokaal en werd bij zyn buitenkomen op een messteek onthaald, welke hem naby het hart trof, met het gevolg, dat hq kort nadien den geest gaf. De vermaarde is een zeer op passend jongmensch vari 28 jaar, die met de heele zaak niets uit slaande had en vermoedelyk voor den kastelein gehouden werd. Hij was ongehuwd. De vermoedeiyke dader is van denzelfden leeftijd, ook ongehuwd en slaat niet al te gunstig bekend. Hy werd gearresteerd en met het lyk geconfronteerd. De Leidsche achterbuurt be woner staat als lastig voor de poli tie bekend en het aantal verbalen we gens beleediging en mishandeling van de politie in die gemeente is dan ook heet groot. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het weer bar geweest. Eenige personen brachten den Lagen Ryndyk in rep en roer. Twee politie agenten trokken er heen en toen zy een beschonkene wilden arresteeren, ontstond er een verwoed gevecht. Er voegde zich nog een drietal bij de justitie slecht bekend staanden by en de politiemannen werden met stokken aangevallen en mishandeld. De agenten waren genoodzaakt hun sabels te trekken. Een der agenten geraakte onder den voet en een der orde-verstoorders wist hem toen de sabel uit de hand te rukken en deze in het water te werpen. Ook een wapenstok raakte zoek, doch werd later teruggevonden. Eenige burgers kwamen ten slotte de politie ta hulp. Procesverbaal werd tegen een viertal belhamels opgemaakt. Te Eishout is een 4 jarig kind in een waterput gevallen. Eenige oogenblikken later heeft de vader het kind levenloos bovengehaald. Van een logger uit Vlaardingen, die te IJmuiden is binnengekomen, is een raatroos overboord geslagen en ver dronken. Te Opeinde (Fr.) is een 50 jarige liedjeszanger door de stoom tram overreden en gedood. Zyn beide beenen werden afgereden. In een pakhuis aan de Havenstraat te Leiden is het lijk gevonden van een man, die veel misbruik maakte van sterken drank. Het vermoeden bestaat, dat de man in de jenever is gestikt, maar de ïykschouwing heeft nog niet plaats gehad. Te Maastricht is een 19 jarige bakkersknecht op de Maas brug aangevallen en ernstig in den buik gestoken. Hy werd opgenomen in het gesticht Calvarienberg. Zon dagnamiddag is het de politie gelukt den dader op te sporen. Tusschen den Durgerdammer vuurtoren en Mar ken is een Groninger tjalk door een hevige sneeuwbui overvaller., waar door de 23-jarige knecht, afkomstig uit Oud-Pekela, overboord geslagen en verdronken is. By het schoon maken van een geladen revolver, in de ouderlijke woning te Rotterdam, door den zoon des huizes, ging het vuurwapen plotseling af, waardoor de man in het hoofd werd getroffen. Geneeskundige hulp werd dadeiyk ingeroepen en de getroffene naar het ziekenhuis vervoerd. Daar is de ongelukkige overleden. Van een wagen, waarmede y'zeren hekken te Alkmaar vervoerd werden, kantelden, tengevolge van een te korten draal, dien de bestuurder nam, een aantal hekken af. Een jongen, die naast den bestuurder zar, tuimelde eveneens naar beneden en kreeg de hekken op zich. Toen hy er onderuit was gehaald was zyn toestand van dien aard, dat hy naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Sinds Zaterdagavond wordt te Rotterdam vermist een 37jarige machinist van een sleepboot. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Door de politie wordt zyn opsporing verzocht. Te Hengelo is een bloem en boomkweeker door een trein gegrepen. Zijn toestand is zorgwek kend. By het gebruikelyk bezoek op het kerkhof op Alleiheiligendag, na de Vespers, geraakten te Nfeuwen- hage de kleeren van een ongeveer 7 jarig meisje in brand. In een oogenblik was de kleine als in vlammen gehuld. De omstanders bluschten het vuur zoo spoedig mogeiyk, doch konden niet beletten, dat het arme kind erge brandwonden opliep, zoodat een toevallig in de buurt zynde dokter overbrenging naar 't hospitaal te Heerlen noodzakelijk achtte. Zaterdagmorgen heeft in de haven van Kiel een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige manschappen van den Duischen kruiser Yorck waren in twee sloepen bezig met een oefening in het leggen en lichten van mynen. De oefening werd geleid door den eersten luitenant Jacobsen. Toeneen der beide booten in de nabyheid van een myn kwam, ontplofte deze plotseling, met het gevolg dat de boot geheel vernield werd. Het hoofd van luitenant Jacobsen werd van den romp gerukt en een der matrozen geheel uit elkaar gescheurd. Een andere luitenant werd zwaar gewond, zyn beide beenen werden verbrijzeld, terwyi ook andere man schappen verwondingen kregen. De Aniwerpsche „Nieuwe Ga zel" vertelt dat Vrqdagavond de massa volk dat naar den circus Ha genbeek aldaar stroomde zoo sterk was, dat geen rijtuig meer door de straat rijden kon. Lang al waren al de plaatsen bezet, maar nog steeds stroomden honderden kykiustigen. De politie, ofschoon zy versterking had gekregen, bleek onmachtig om de orde te herstellen en den ingang vry te maken. De heer Hagenbeek deed nu twee zqner olifanten buiten komen, die in een ommezien de straat leeg veegden. Tegen hun lijf was een duwen der menigte niet bestand. Het was een algemeene vlucht en deweg was vr|. Het dryfys op de Wolga heeft een aantal scheepsongelukken doen ontstaan. De stoomboot „Wladimir", die circa 80 passagiers aan boord had geraakte in het ijs beklemd en zonk. Alle passagiers, op 2 na, werden gered. Eenige vrachtschepen met pe troleum en erts geladen, zyn gazon ken. By Zariizin sloeg een veerpont om door den sterken ysgang. Van de 8 boeren, die er op waren, verdron ken er 5. De Belgische mijnwerkers heb ben bestolen zich by de algemeene werkstaking aan te sluiten op het oogenblik, dat hiertoe tot verkrijging van het algemeene eenvoudige en gelijke kiesrecht besloten wordt. Het schynt dat niet alle liberalen het be sluit der liberale senaatsleden en af gevaardigden tot onthouding inzake de algemeene werkstaking steunen. Een klein aantal Kamerleden onthield zich van stemming en ver schillende liberale afdeelingsbesturen zooals dat der Brussetsche voorstad, van Mechelen en Charleroi hebben vry duidelijk te kennen gegeven, met dat besluit niet te willen meegaan. Sommigen dringen aan op het houden van een groot congres van liberalen tot bespreking van dit vraagstuk. Grooter New York heefi er naar het schynt, alles op gezet om het eerste en drukste schouwburg centrum te worden van de wereld. Waar in sommige landen der Oude Wereld het bouwen van een schouw burg byna onoverkomelijke moeilik- heden biedt, draait men er in New York zyn hand niet voor om, zegt de „N. R. Ct." Dezer dagen zyn daar ter stede definitief de plannen goed gekeurd voor 17 nieuwe schouwbur gen, die in 1913 zullen worden ge bouwd. Volgens een mededeeling van de heeren Masumi Chikashigé en Tadasu Hiki bemerkte op 7 April 1904 om 67s uur in den morgen een boer in het dorp Okauo bij Sasayama (Japan), dat een witgloeiende massa uit den noordeiyken hemel met een vreemd geluid neerviel op een nabij liggend bosch. Hy liep naar de plaats, waar het voorwerp gevallen was, en vond een blok yzer, dat ongeveer 80 cM. diep in den leembodem gedron gen was. Omstreeks denzelfden tijd zag een onderwyzer op ongeveer 30 K. M. ten N. van deze plaats aan den Noord Westeniyken horizon op 70 gr. hoogte een witgloeiende mas sa, met een staart, waaruit droppels neervielen na 1 k 2 seconden was het verscnynsel verdwenen, terwijl de weg nog gedurende acht minuten door witten rook kenbaar was. Enke le minuten later hoorde men een geluld als een donderslag. Het yzer werd het eigendom van het metaal- instiluut der Universiteit te KiottoII het woog 4742 gr. en bestond uit 94.85 pet. yzer, 4.44 pet. nikke', 0.48 pci. kobalt, een spoor van koper. 0.23 pet. fosfor het S. G. was 7.98 en het was sterk magnetisch,

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2