ijnen :ke. igen Wallersbrunn. ng Woensdag 6 November Feuilleton. No.263 50e Jaargang. 1912. •REN, enz» BINNENLAND. BAL. f 17.50. f 50.-. f 55.-;. f 50.-. f 275.-. f 100.-. f 95... f 175... f 195.-. f 175.-. f 650.-. f 1450.- iE'\ lafschapplj rmldddcn Ilen. RURUJP LsiOR Haar- f 2.11.25. OMATIQUE iddel f2.50 iERFin blond |f 1 50, f 0.75. FECTA Kin- niddel f 1.50. gbaar bij P. ruimte, ^or f0.55 10.55 Ia' RUK- luden eene traties Vtrschijnl dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10 Bbonnements-fidifsrtentiin op zeer uoordeelige voorwaarden 9.) Vanaf HEDEN is zoo zeer gewilde de aflevering van hef begonnen. Overal verkrijgbaar. Wy hopen, dat onze mannen het zullen kunnen bevorderen, dat de landbouwylag in Oostburg in top bljjve. Land- en Tuinbouw. gingen) re 9 No- rtzaal van f>te Markt, "rsoon. nt. mma s. GEMBER fcchaps- ,'a gratis '45, Tel. 418. 10.85 kht. riek .len in Bet OREN eo VLISSINGSCHE COURANT Prys per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. -m tm. ADVERTENT1EN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei ineer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing aerzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en ciichés naar plaatsruimte. H. M. de Koningin- Officieel word! medegedeeld dat H. M. de Koringin in huis Hare werk zaamheden heeft hervat. Ommen. Door den heer baron Mackay is het volgende schrijven verzonden aan hei centraal comité van de christe lijke historische Unie in het district Ommen „Ik heb de eer U te berichten dat ik geen vrijheid kan vinden de be noeming tot afgevaardigde voor het distriet Ommen te aanvaarden, als lid van de christelijk historische unie, aangesloten aan de coalitie. - Waar de uitslag der herstemming algemeen is gesignaleerd als eene aan de coalitie vgandige uiiing van den volkswil, is het duidelijk, dat ik in mijne tegenwoordige staatkundige po sitie die benoeming niet kan aanvaar den. in den kamp van twee bevriende staatkundige tegenstanders, als hosdanig ik den strijd bij de tweede stembus heb beschouwd bevriende tegenstanders in zoover als zij beiden deel uitmaakten van de regeerings- partijen heb ik niet anders gezien dan een meten van krachten, een m. i. geoorloofden kamp, omdat de uitslag aan de regeeringtmeerderheid geen nadeel kon toebrengen. Ik bljjk mij in de beteekenis van dien strijd te hebben vergist. Mijne verkiezing wordt algemeen uitgelegd in een zin, dien ik als lid van de bij de coalitie aangesloten christelijk-bistori8ctie unie niet kan aanvaarden. De uitlegging is ten eenen male in strijd met mijne staat kundige positie en de vertegenwoor diging van stad en gewest. Ware mij de beteekenis van dien strijd eerder duidelijk geweest, ik zou niet geaar zeld hebben m)j tegen het aanvaarden eener eventuesle benoeming te ver klaren. In deze omstandigheden moet ik thans verklaren de benoeming niet te kunnen aanvaarden*. in een gisterenavond verspreid stuk verklaart Baron Mackay zich als vo gelvrij van de banden der coalitie en verklaart hij tevens zijn mandaten voor gemeenteraad en Staten ter be schikking te zullen stellen van de christelijk-historische kiesvereeniglng. Het kiesdistrict Oostburg Men zendt ons „De Plattelander" waarin wij het volgende lezen Nasr wij met alle zekerheid ver nemen, zal de heer O. A. Vorster man van Oyen te Aardenburg, af gevaardigde voor het district Oost burg, zich voor de volgende verkie- Ook Amalia was schoon en had een houding als een vorstin. Zij paste niet in den kleinen burgerstand en nog minder in de armoedige omstan digheden, waarin zij later verviel. De vreemdeling had Amalia hartstochte lijk lief en gaf zijn voornemen te kennen om haar te huwen. En zijn ze getrouwd vroeg Alice. Weet u dan niet, dat Amalia Mijn voedster weet er niets van, ver zekerde Allee. Welnu, hier in den om'rak weet iedereen, dat zij met den heer ge trouwd is. In Napels, in tegenwoor digheid der Monti's, die daarvoor met een aantal hunner vrienden naar de stad waren gegaan, is zij plechtig ge trouwd. Toen de bruiloft voor bij was, vloog ook haar geluk heen. Heden getrouwd, weinige weken later ziek toen verlaten en verder nood, zing riet meer beschikbaar stellen. Dat besluit vinden wij zeer ver standig, wart de heer Van Oyen raakt op leefiijd en dezen zomer kreeg hij reeds een kleine waar schuwing, dat ook ijzersterke man nen ten slotte aan de natuurwetten, die spreken van „komen en gaan", zijn onderworpen. De heer Van Oyen werd II Juii 1836 geboren en zal dus ais de nieuwe Kamer bijeenkomt ruim 77 jaar zijn. Een mooie leefiijd, maar niet om meer krachtig op te treden in de Tweede Kamer. Tegelijk voor de Kamer zal de heer Van Oyen ook bedanken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Maar é:n functie zal hij blijven waarnemenhij blijft secretaris van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. Hij is zoovele jaren een warm strijder voor de boerenbelan- gen geweest, dat hij als landbouw- man wi) sterven. Dat eert hem en toont, dat hij in derdaad hart heeft voor de land bouwende bevolking. Zeeland is veel, zeer veel aan hem verplicht, ja wij durven wel zeggen, dat als Vorsterman van Oyen er niet was geweest, Zeeiand in vele opzichten nog achteraan zou komen. Van Oye> had zijn verdiensten als meester in de school, maar grooter zijn zijn verdiensten als meester van de boeren. Hij kan net hun zoo prettig en toch zoo pittig zeggen. Nog dezen zomer, begin juli op de Algemeene Vergadering te Middel burg hoorden wij hem met genoegen. Hij spreekt altijd hij heeft steeds wat nieuws, want hij is een werkzaam man met een helder hoofd, dis zijn geheele leven druk heeft gearbeid. Aan hem wordt bewaarheid, dat harde werkers oud worden, en dat door arbeid onze hersenen niet slijten. Hst politiek tooneel gaat de heer Van Oyen nu verlaten en men is zeer benieuwd, wie hera in Oost burg zal opvolgen. Zal het een land- bouwman zijn of een politieker Voar ons, als leden van den Ne- derl. Landbouwersbond, is het van het grootste belang, dat de heer Van Oyen wordt opgevolgd door een landbouwman, en zou het tergend zijn, als dit mooie landbouwdistrict aan een politieker werd overgele verd. Wij laten de kwestie, of het dis trict links zat blijven of rechts zal worden, geheel buiten bespreking dat zal de meerderheid in Oostburg zelf wel uitmaken. Maar welke can- didaten ook gesteld mogen worden, de landbouwers hebben ts zorgen, dat er personen van onze richting worden gesteld. zorg en verachting. Mochten toch afle meisjes uit Crovigno bewaard worden voor zulk een lot t Zwijgend bleef Alice geruimentijd juffrouw Barnero aanzien. Wilt u mij nog vertellen, wat er verder gebeurd is vroeg ze eindelijk. O zeker I Ais Pietro, rayn man, thuis komt, zal hij u ook den ge- heeten naam van mijnbeer Ludwig zeggen ik kan die namen niet ont houden de werkzaamheden in huis vereischen al mijn aandacht. Met een paar woorden is verder alles gezegd. De vreemde heer hij moet van hooge afkomst geweest zijn hield niet van Crovigno. Hij heeft de Monti's slechts eenmaal be zocht, toen de verloving gevierd werd. Veertien dagen later trouwde het jon ge paar te Napels. Ik ben er niet bij geweest, maar de Monti's en hunne vrienden wel. De zaak ging zoo vlug van de hand, dat het huwelijk reeds gesloten was, voor men in Crovigno het rechte er van wist. Het leed kwam niet minder vlug. Een week na den trouwdag werd de jonge man aangetast door een be smettelijke ziekte, zijn vrouw mocht Er zit in 't district Oostburg een flinke landbouwersbevolking en toen wij voor 2 jaar dit district berei den om een uiteenzetting te geven van de Landbouw-Onderiinge toen trof h«t ons wat kranige lui er onder deze landbouwers zijn. Het zou „zonde en jammer* zijn als dit district aan een gewonen politieker verloren ging en daarom moeten onze geestverwanten die er vele zitten in Zeeuwsch-Vlaanderen bij de pinken zijn als het komt tot het candidaat stellen. Wij hoorden reeds verluiden dat mr. Fokker, advocaat te Leiden, wel de opvolger van den heer Van Oyen zou willen worden. De hemel beware de boeren daar voor; er zitten al advocrien genoeg in de Kamer en het zou en eeuwige schande voor het district z|jn als de hoogst bekwame landbouwkundige Van Oyen werd opgevolgd door een advocaat. De tijd, dat de advokaten de lakens uitdeelden is gelukkig voorbij, w|j hebben nu noodig zakenmenschen want de strijd, dief de boeren heb ben te voeren, is in de eerste plaats een strijd om het besiaan. Oostburg staat bekend ais een landbouwdistrict en dat moet het nu blijven. Die vlag waaie wijd uit I De heer Vorsterman van Oyen, die tot de vrijzinnig-democratische partjj behoort en titans den leeftijd van 76 jaar bereikt heelt, werd bij de algemesne verkiezingen in 1909 voor het eerst ais lid der Tweede Kamer gekozen, in de plaats van nu wijlen den heer mr. P. C. J. Hennequin, die toen voor een herbenoeming bedankt had. De heer Vorsterman van Oyen werd toen bij eerste stemming ge kozen met 3612 van de 7175 geldige stemmenverder verkregen toen de heeren mr. P. Dieleman (anti-rev.) 3274 en mr. O. W. Sannes (S.D A.P.) 289 stemmen. Bij de periodieke verkiezingen in 1905 werd by eerste stemming her- niet in z|jn nabijheid komen, vol gens zijn verlangen. Dagelijks kreeg zij bericht. Eindelijk werd zij zelve door koorts aangetast en toen zij hersteld het ziekbed verliet, was haar man de wflde wereld ingegaan. Wat? riep Alice heftig uit, hij heeft zijn jonge vrouw toch niet ver laten? Waarom is zij hem niet nage reisd Zij was toch zijn wettige vrouw. Met een schamperen glimiseh ant woordde juffrouw Barnero: Onder voorname heeren vindt men ook ellendelingen. Die vreemde heer had by zich zeiven van te voren reeds overlegd, dat een eenvoudig burgermeisje niet op den duur zyn echtgenoote kon zyn, want hy was gehuwd onder een valschen naam en met valsche papieren. Wat zeide Alice. Maar dat is os- mogelijk! Juffrouw Barnero zag Alice verwytend aan en zeide wrevelig: Niet mogeiyk Daar komt myn man aan. Misschien zult u het geloo- ven, ais u het uit zijn mond hoort. Hé Pietro, kom eens hier, als je een oogenblik tijd hebt. Pietro Barnero, een krachtig man kozen de heer mr. P. C. J. Henne quin (lib.) met 4375 van de 7253 stemmen. Naar den Balkan. De benoeming van den kapitein der infanterie Thomson, op non acti viteit als lid van de Tweede Kamer tot militair attaché van Nederland by de Grieksche strydmacht tijdens den Balkanoorlog, is door de Helleensche regeering goedgekeurd. Dientengevolge is de heer Thomson Zondagavond van 's Gravenhage ver trokken ten einde zich by het hoofd kwartier van het Grieksche leger te vervoegen. Zondagmiddag is de Roode Kruis ambulance bestemd voor Griekenland officieel geïnstalleerd in tegenwoordig heid van den Prins die alle leden der ambulance afzonderiyk toesprak. De consul-generaal van Griekenland, Lehmann, die ook deei uitmaakt van de ambulance dankte namens den koning, de koningin en de regeering van Griekenland, den prins en het Roode Kruis voor hun krachtigen steun. Gistermiddag is de ambulance vertrokken door den Prins aan het station uitgeleid. Graaf Bentlnck van Middachten f. Op het kasteel Middachten by de Steeg (Rheden) is Zaterdagnamiddag op 63jarlgen leeftijd overleden W. C. P. O. graaf van Bentinck en Waldeck- Limpurg, commandeur van deDuitsche Ord der Baiye van Utrecht, lid van de Eerste Kamer in Wurtenburg, heer van Gaildorf. By gelegenheid van het bezoek des Duitscben Keizers aan Middachten eenige jaren geleden, ontving hy het Grootkruis der orde van den Rooden Adeiaar van Pruisen. De overledene woonde ook geregeld op het kasteel „Weldam" by Goor. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Is de hoenderteelt rendabel en welke soort is het voordeeligst zoo is en werdt nog öikwyis gevraagd. Ais we hier deze vragen neerschryven, is het niet de bedoeling om hierover in by- mei koolzwarte, fonkelende ©ogen, rich te op deze woorden zijn schre den naar het paviljoen. Och, vertel deze dame eens, welken valschen naam die heer uit Duitsch- land opgaf, toen hy met Amalia trouwde. De kastelein scheen een gemoede lijk man. Hy lachte even en verzocht zyn vrouw vriendelijk een kop koffie te halen voor hem en voor haar zelve. Misschien wilt u ook nog een kopje mejuffrouw vroeg hy Alice, die hy intusschen ophttend had aangezien. Alice nam dit aanbod aan. Toen juffrouw Barnero zich verwij derd had, vroeg zy bedeesd Herinnert ge u dien naam nog O ja! Zoo iets vergeet ik nooit! Hy noemde zich Ludwig von Erlen- burg, die edelman. Maar later bleek, dat hy een valschen naam had op gegeven. Hoe kwam dat aan het licht Hoe herhaalde Pietro. Toen Ama lia ziek lag en haar man de wijde wereld was ingegaan, ontving zy een brief, die van het gepleegde bedrog inlichting gaf. Men bood haar een som geld tot schadevergoeding, wan- zonderheden te ireden. Dat hoender- teeit, goed gedreven, winstgevend kan zijn, is zonder twijfel; dat iemand daarin een rendabel nevenbedryf kan vinden, eveneens. Maar m°n late zich nimmer verlokken door mooie voor spiegelingen, door precies voorger - ker.de groote wins'en. Hoe groot iet voordscl der kippenhouderij kan zij i of zal zijn, hangt van velerlei omstan digheden af. „Op een gulden per k p kan men rekenen 1" werdt vaak ge zegd, vaak ook door menschen, dte aan de hoenderteelt slechts of byna niet dan in theorie gedaan hebben. Onze ervaring over vele jaren met een bescheiden aantal hoenders heeft ons geleerd, dat de voorstelling van een gulden per hoen geenszins over dreven is. Men wachte zich'er even wel voor op zulk een winst onder alle omstandigheden, en jaar op jaar, te rekenen. Én zeer stellig zal men bitter teleurgesteld worden, als men zich in de toekomst door de hoender teelt reeds ryk waant door het een voudige rekensommetjeAls 100 kip pen f 100 winst geven, dan krygt men van 1000 kippen 10 maal zoovee!, van 2000 kippen 20 maa! f 100 is f 2000 en zoo voort." Menigeen is reeds door zulk een voorspiegeling straatarm ge worden. 't Kan geen kwaad dit hier eens te zeggenDie zich toch aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. „Wat is het beste hoen?" Die vraag is mede al honderden maten gesteid, en altoos zy'n er menschen geweest en ze zyn er nog, die u be slist kunnen vertellen, welke soort gij moet aanschaffen om het meeste voordeel te genieten. En in den loop der iaren is nu eens deze, dan weer die saoit aangeprezen als het „won- derhoen" of „het toekomsthoen". Men zal verstandig doen, aan al dergelijke aanprijzingen niet te veel waarde te hechten. Natuuriyk is het eene ras beier dan het andere. Het hoen echter, dat in alle opzichten, als leg- en als vleeschhoan, boven alle andere zou uitmunten, moet nog geboren worden. Waartoe houdt men hoenders Ver reweg den meesten zal het wel in hoofdzaak om de eieren fe doen zyn, en voor hen is dus het beste ras (dit „beste" natuurlijk ir, betrekkeiyken zin opgevat) dat, hetwelk vele en groote eieren iegl en wel in een lyd, als de eieren het duurst zyn, dus in den winter. (Dit laatste Is, behalve van het ras, afhankelijk van den tyd, waarop da eieren, 't zy op natuuriyke of op kunstmatige wyze, worden uit gebroed). Wij wilien zoo nu en dan een der hoenderrassen, die aan deze eischen beantwoorden, bespreken. Allereerst vestigen wy de aandacht op de Leghorns, een ras, afkomstig uit Amerika, 't Is eigeniyk een ver beterd ras: geperfectioneerde, d.w.z. neer zy over het geval wilde zwygen, voegde hy er met een spotlach by. Onmogeiykl riep Alice uit. Barnero haalde de schouders op. Deed haar echtgenoote dat aanbod O, neen, antwoordde Barnero le vendig. Haar echtgenoot zelf schreef haar d:t niet. Van hem zelf heeft Amalia nooit meer iets vernomen. Het was een zoogenaamde vriend, die als bemid- taar tusschen hem en de arme vrouw optrad. De brief kwam u'.t Salerno. Het zyn een paar mooie vrien den geweest, dat moet ik zeggen. Toen de huwelyksplechtigheid plaats had, was die vriend er ook by. Sprakeloos staarde Alice den kaste lein aan. Een ontzettend vermoeden was by haar opgekomen. Juffrouw Barnero kwam nu met de koffie aangedragen. Nu hebt u het gehoord vroeg zij terwyl zy de koek wat terzyde schoof. Mijnheer sprak Alice met bevende stem, hoe heette toch de vriend, die Amalia zulk een laaghartig aanbod deed (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1