Wallersbrunn. Dinsdag S November No.262. 50e Jaargang. 1912. 'sblad - fendienst LCHEREN. BINNENLAND. Feuilleton. 6.,—, 6.20, 6.45 10.20, 10.40 .2.30,l.-s 1.30*, 4.30. 4.50,5.20, i, 8,20. 6.10, 6.30, .0, 10.10, 10,80, ,m. 12.10, 12.40, 3.40,4.10,4.40, 0,7.30,8—, 8.30 den Zondags uit. tion S.S.) 9.20 15. {earalui», d«P»ul dhotel i» re»p. 5, 25, 9.23, 10.35$, 1.8. Domburg6.46, ZO, 6.07, en 8.40 Middelburg7.40 en 6.55. Vlieaingen7 55. loopen alleen °P el burg. VLISSINGSCHE COURANT PrQs per drie maanden 1 30. Pranco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageïijks, uitgezonderd op Zoti- en Feestdagen. TBLEFOONNUMHEB 10 ftbonnemenis-ftdoertanfiërs op zeer ooordeelig® sj>Qoru?aarden Staatsbegrooting voor 1913. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de algemeene be schouwingen over de Staafsb grooting voor 1913 is het volgende ontleend Vele leden meenden, dat, nu het einde der legislatieve periode begint te naderen, de tijd gekomen is om de balans van het Kabinet op te maken. In de eerste plaals kwam het be leid op militair gebied ter sprake. Gewezen werd op den onbevredigen der! toestand, terwijl het eindcijfer van hoofdstuk VIII voortdurend hooger wordt. Op sociaal gebied is de onvrucht baarheid van het regeeringsbeleid in zeer sterke male aan het licht ge komen. De sociale hervormingen waren een van de hoofdpunten van bet programma van het Ministerie. Op het gebied der verzekeringen bracht de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het niet vérder dan tot aanneming van het ontwerp- Radenwet door de Tweede Kamer. Dat er in deze zitting nog iets komen zal van behandeling der ziekte verzekering achtte men, als ook de behandeling vaa het tarief moet voor gaan, niet denkbaar. Ook op financieel gebied was de oogst van den wetgevenden arbeid schraal. Ofschoon in de eerste jaren na het optreden van het ministerie de inancieele toestand zich zeer ongun stig liet aanzien en het niet te ver wachten was, dat de .opbrengst der belastingen met een zoo groot bedrag zou stijgen als later bleek, heeft de minister van Financiën zeer getalmd met de indiening van voorstellen ter versterking der middelen. Op het gebied var. het onderwijs valt over het beleid van het Ministerie evenmin te roemen. Aan het rapport der ineenschakellngscommissie werd geenerlei gevolg gegeven. De wette lijke regeling van het vakonderwijs bleef uit. Voor verbetering van de opleiding en voor voldoende regeling van de salarissen der onderwijzers werd niet gezorgd. Alleen het bijzon der onderwijs mocht zich in de be langstelling van den minister van Bin- nenlandsche Zaken verheugen. Hoogst onbevredigend werd ook de houding van den minister van Bin- nenlandsche Zaken geacht ten aanzien van de gemeente-financiën. Ter zake van de koloniale politiek waarvoor niet enkel de minister van Koloniën, maar het geheele Kabinet verantwoordelijk is, heeft het op den voorgrond stellen van confessioneele beginselen kwade gevolgen gehad. De schoolstrijd wordt naar Indië overge bracht. Door het drijven naar kerste ning van de iniandsche bevolkingen naar overdracht van gouvernements- 8.) Wat nut kon het hebben die villa te bezoeken, nu zij in andere handen was overgegaan Maar zij was vreemd in Crovigno en eerst over vier uren kon zy met den postwagen weder naar Rome terugkeeren. Onwillekeu rig sloeg zq dus den weg naar de Villa in, die ze weldra bereikte. Aan een meid die juist door den tuin kwam, bestelde zy een kop kof fie en nam toen plaats op een bank waar zy het vrye gezicht op de om ringende landstreek had. Zooals gezegd is, Crovigno is een ^gelegen stadje en ieder was dus nieuwsgierig, (oen daar een vreemde jonge dame zonder geleidt aan het Posthuis afstapte. Juffrouw Barnero bracht daarom eigenhandig de be stelde koffie, spreidde een servet over tafel en vroeg onder de hand vrien delijk scholen aan de zending is reactie van Mahomedaansche zqde in het leven geroepen en gaai men een weg op, die op den duur voor bet behoud van het Nederlandsch gezag hoogst be denkelijk kan worden. Voorts werd betoogd, dat de invloed van de kerkelijke gezindheid op de handelingen van sommige ministers een voortdurende bedreiging der gees- teiyke vryheid oplevert, die huichelarij en schynbekeeringen in de handwerkt. Met nadruk werd geklaagd over den invloed der kerkelijke gezindheid van sommige ministers op de benoemin gen. Sommigen maakten hierbij uit drukkelijk een uitzondering ten aan zien van den minister van landbouw, nyverheid en handel, wiens onpar- tydigheid het bun een genoegen was te erkennen. By sommige departemen ten wordt onderzoek ingesteld naar de geloofsovertuiging en zeifs naar het gedrag op kerkeiyk gebied van de sollicitanten. Van partydigheid ge tuigden, naar men meende, verschei dene van de benoemingen, waarvoor de minister van Binnenlandsche Zaken verantwoordeiyk is. Nog werd geklaagd over de houding door het Kabinet tegenover de vrou wen aangenomen. Van toekenning van kiesrecht van vrouwen schynt het Ministerie niet te willen weten. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft nagenoeg alle ryk3- ambtenaressen, onverschillig of de dienst het vordert, te ontslaan, als zij een huweiyk aangaan. Tot verbetering van de gebrekkige bepalingen van het "Burgerlqk Wetboek betreffende het huweiyksrech! werd geen voorstel gedaan. By benoemingen worden vrouwen in den regel voorbygegaan, ook al bezitten zy de noodige ge schiktheid. Tegenover deze beschouwingen werd van andere zyde o.a. opgemerkt, dat het Kabinet by zyn werkzaamheid op wetgevend gebied var. de zyde der politieke tegenstanders niet zoo veel medewerking mocht ondervinden als aan vorige Kabinetten van tegen overgestelde richting ten deel viel. De afdoening van zaken werd her haaldelijk door obstruciie en het houden van lange redevoeringen over ondergeschikte punten belemmerd. Deze opmerking gaf aanleiding tot het antwoord.dat obstructie gedurende enkele dagen alleen werd gevoerd door de leden der kleinste politieke groep en dat de overige groepen der oppositie dit niet alleen hebben af gekeurd, maar ook met goeden uitslag hebben beproefd, daaraan een einde te maken. Dat het beleid van het Kabinet op militair gebied afkeuring zou verdienen werd door zqn politieke tegenstanders ontkend. De klacht over de schraalheid van Wilt u hier in de stad bezoeken afleggen, mejuffrouw? Ik had villa Monti willen bezoeken en wist niet, dat die in andere han den was overgegaan, antwoordde Alice rondweg. Villa Monti riep juffrouw Barnero verbaasd uit. Weet u dan niet dat de Monti's reeds twaalf jaar dood en begraven zyn Neen. Carlo Monti stierf dertien jaar ge leden, ging de juffrouw weer voort, en Fedora zijn vrouw, volgde hem een jaar later in het graf. U is toch geen familie van de Monti's Neen, familie niet maar Nu maar? Maar ik zou gaarne iets meer van die familie vernemen. Zy moeten een dochter hebben die Amaliaheet. De juffrouw stond verbluft en wend de eensklaps voor, dat zq iets in de keuken te doen had en overeen paar minuten terug zou komen. Alice had tyd genoeg om na te denken over de vragen dis zq wilde doen, want juffrouw Barnero, die de Zondagsche muts was gaan opzetten, bleef wel een kwartier weg. den oogst op het gebied der sociale wetgeving werd overdreven geacht. Van verschillende zijden werd op gemerkt, dat zich telkens verschijnse len voordoen, die den indruk maken, dat de tucht by het leger en de vloot ook in Indië, veel te wenschen over laat. Vele leden meenden, dat dit te wijten is aan de actie der bonden van het mindere personeel, die eigen organisaties vormen, wier actie beden- keiyk is voor de handhaving der tucht. Men was van oordeel, dat tegen deze vereenigir.gen krachtiger moet worden opgestreden. Naar men meende is de bepaling der Grondwet omtrent het recht van vereeniging en verga dering niet van kracht ten opzichte van personen, die deel u'tmaken van het leger en marine, en zou, indien dit geacht moest worden wèl het Neemt u my niet kwaiyk, dat Ik wat lang weggebleven ben, zeide zy met veel beweging. Hoe meer dienst boden men heeft, hoe meer men ze op de vingers moet zien. Misschien wilt u nog een kopje koffie daar in het paviljoen drinken. Het ligt daar in de koele schaduw en als men wat te vertellen heeft, praat men daar gezelliger dan in de open lucht, om ringd door nieuwsgierige dienstboden. Alice keurde dit goed en weldra dampte de geurige koffie in het pa viljoen, waarby juffrouw Barnero haar telkens uifnoodfgde van de Zwit- schersche koek te gebruiken, die in sieriyke stukjes gesneden, by de koffie gevoegd was. In welke betrekking staat u dan wel tot de Montis? vroeg de vjouw op verfrouwelqicen toon. Ik sta niet tot hen in betrekking antwoordde Alice aarzelend. Myn voed ster heeft lang in Italië gewoond en Amalia tot vriendin gehad. In later tyd hebben zij elkaar niet meer ge zien of gesproken en nu ik toch hier langs reisde, heb ik haar beloofd eens te onderzoeken of Amalia onge lukkig geworden was, zooals zy verno geval te zyn, die bepaling gewqzigd moeien worden. Van andere zyde werd aangevoerd, dat de militaire bonden werken als een soort van veiligheidsklep. Zq gever, aanleiding tot uiting van de gevoelens, die by het mindere perso neel ten aanzien van de toestan den by leger en vloot bestaan. De kennisneming van heigeen by dat personeel omgaat, kan gelegenheid geven tot het wegnemen van mis standen. Sommigen meenden, dat de geest in het leger na het optreden van den tegenwoordigen minister aanmerkeiyk verbeterd is. Het bedanken van den heer Mackay. „De Nederlander" heeft nu een men had. Hm, zeide de juffrouw. Alice keek voor zich, zy was niet gewoon te liegen en voelde het bloed naar haar wangen stygen. Die voedster is zeker ook niet jong meer, zeide juffrouw Barnero half vragend. Veertig jaar, antwoordde Alice. Zoo oud zou Amalia ook zijn als ze nog leefde. Is ze dan dood juffrouw Barnero knikte en ant woordde met een zucht. Ja, ze is dood, die arme Amalia. Ik heb haar lief gehad als een zuster, ik heb haar getroost in haar ïyden, ik heb met haar geleden. Ais ik toen Villa Monti in eigen dom had gehad, Amalia zou nog niet in haar graf liggen. Ik zou haar on dersteund hebben en geholpen, haar en haar arme kleine. Wat vroeg Alice opgewonden. Amalia was geen dochter van de Monti's dat zult u toch wel weten De Monti's hielden veel van haar, althans in zooverre hun belang dat medebrachtAmalia heeft haar ouders nooit gekend. Haar vader was zeeman a tikei over het bedanken van den heer Mackay als Kamerlid voor Ommen. Het blad betoogt, dat de locale ChriSi.-Hisf. kiesvereeniging te Om men het recht had een eigen candi- daat ie stelleneen kwestie van po litiek beleid was het of men van dit recht gebruik moest maken. Het bedenkeiyke is in dazs zaak, vo'gens „De Nederlander," geweest de houding van den heer Mackay. Daarover schrijft het blad Wij zqn, na den heer Mackay ge hoord te hebben, van zyn goede trouw overtuigd. Maar de schyn is zeker zeer kras tegen hem. De heer Mackay had bedankt, niet om per- sooniqke redenen dan kan men iederen dag veranderen maar om dat hy in de quaestie van politiek beleid, die tusschen het hoofdbestuur en de localiteit in geschil was, de zqde van het hoofdbestuur koos. Derhalve uit politieke overtuiging. Dat hy hierop terugkwam, nadat uit den uitslag der eerste stemming ge bleken was, dat zqn candidatuur een zeer ernstige kans maaste, ern stiger dan vtien en ook hqzelf aan- vankelqk hadden kunnen verwachten het ft in breeden kring, niet slechts onder de verbonden rechtsche par tijen, maar ook ter iinkerzyde, den indruk gewekt, dat hij zijn overtui ging opofferde aan een Kamerzetel, wat nog te bedenkeiyker scheen, nu tevens gebleken was, hoe zijn can- didafuur ren ernstige kans maakte. Gelqk gezegd, wij zijn overtuigd, dal de heer Mackay dit niet doorzien heett en ook geen oogenblik zich aan iets, wat een smet op zqn ka rakter zou kunnen werpen, heeft schuldig gemaakt. Hq heeft gemeend aan den aandrang uit het district niet langer weerstand te mogen bie den. Hq is in gemoede overtuigd ge worden, in strqd met zyn aan- vankeiyke meening, dat te Ommen de twee coalitiepartyen den strijd konden uitvechten zonder de coalitie zelve ie schaden, en dat hq dus, zonder zyn coalitie-standpunt te ver loochenen, alsnog de candidatuur kon aanvaarden. Dat dit op dat oogenblik nog ongerijmder was dan in den aanvang, toen hij overeen komstig de zienswyze van het hoofd bestuur de candidatuur weigerde, is hem eerst later duideiyk geworden. De goede trouw van den heer Mackay staat vast. Maar hq heeft, zooals begrqpeiqk is, er geen vrede by gevonden op deze wyze lid van de Kamer te worden. Door de daad van het be danken heeft hy zich gezuiverd van den blaam die hem treft, en van den erger blaam, die hem schynt te treffen. „Het Vaderl." schrijft over Ommen: en verloor het ieven in de golven en haar moeder stierf drie weken na de geboorte- van Amalia. Men zegt, dat de Monti's een som gelds kregen voor de opvoeding van het kind, toen zy haar in huis opna men, maar niemand weet daar het rechte van. Zooveel kan ik met zekerheid ver klaren, dat by de meerderjarigheid van Amalia iedere verplichting op hield. Hier hield juffrouw Barnero op en zuchtte. Na een poos vervolgde zy weder Toen Amalia negentien jaar oud was reisde zy in gezelschap van haar pleegouders naar Napels. Ik kan niet juist zeggen op welke manier, maar zij kreeg kennis aan een Duitsch heer, ik meen, dat hij Ludwig heette, en het duurde niet lang of zij gevoel den een teedere genegenheid voor eikander. Geen dag ging voorbij zon der dat zq elkander bewijzen van hun wederkeerige liefde gaven. Die heer bezocht haar ook hier in Crovignohet was een knap man met blauwe oogen en fraaie blonde lokken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1