Eerste Blad. Wallersbrunn. Maandag 41 i\«vember Oit9ummerbestaatuit2 bladen Het kind en dn schonl. Feuilleton. $o.26L 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 130. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. CSroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn* dageSifkSj uiitgesondard op Zon- an Fsestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemants-fidisarfênfiën op zeer ooordeelige ooorioaardeti oOo Het begrip „schoolziekten" geeft een scherp omschreven verband aan tusschen een oorzaak en zijn gevolg, en maakt de school onmiddellijk ver antwoordelijk voor een bepaald soort ziekten. We hebben slechts een enkele ziektegroep, waarbij het verband tus schen oorzaak en ziekte zoo sterk op den voorgrond komt, nl. de groep der beroepsziekten. Intusschen treedt de oorzaak de school niet zoo duidelijk aan den dag bij de als schoolziekten aangegeven stoornissen, en al kan ook door vele het bewijs van schadelijken invloed geleverd worden, bij andere tot deze groep gerekende ziektevormen bestaat maar een losse samenhang, nog andere blijken geheel onafhankelijk van de school. Uit deze verhouding verklaart zich de strijd over de school als ziekteverwekker. Hier wordt de schooi, door het ouderlijke huis, nu eens de manier van onderwijzen, dan weer de sociale positie der ouders verantwoor delijk geacht voor de in de ontwik kelingsperiode optredende afwijkingen bij kinderen. Het groote bezwaar ligt hierin, dat de schoolkinderen noch voortdurend aan den invloed van het ouderlijke huis, noch aan dien van de school zijn onderworpen, dat zij onder den invloed staan van in het ouderlijk huis bestaande omstandigheden, van woning, voeding en kleeding en van vele andere toestanden, aan welke zich de mensch, zelfs al is hij allang aan de school ontgroeid, niet kan onttrekken. Immers juist in deze le vensperiode, waar lichamelijke groei en geestelijke ontwikkeling zich zoo sterk doen gelden, komen aangeboren eigenschappen voor den dag en het is niet onmogelijk, dat aan inwerkin gen van buitenaf ziekelijke afwij kingen worden toegeschreven, welke in het organisme van het kind reeds bij de geboorte aanwezig waren. Aan den anderen kant is het niet te loo chenen, dat een bezigheid, die dage lijks 5 uren in beslag neemt, jaar in jaar uit, en juist in de ontwikkelings periode, op de jeugd van invloed moet zijn, zelfs wanneer die bezigheid onderbroken wordt door vrije uren, vrije middagen en vacanties. De ar beid van den handwerksman begint pas op een tijd, waarop het geneele lichaam veel meer gevormd is dan in den schoolleeftijd, en toch komt 7.) Machteloos zonk hij in een leun stoel neer en bedekte zijn gelaat met beide handen, om door een oogenblik rust de wilskracht te krijgen, die hem had staande gehouden gedurende zijn verblijf in San Salvatore. Genade, prevelde hij zacht. Al is het geluk op deze wereld mij ont zegd verlos mij uit dit huis, geef mij de vrpeid, o Heerlaat mij leven als een vrij man. Met gevouwen handen en de oogen len hemel geslagen, scheen hij een Poos zijn smeekingen in stilte voort te zetten. Amalia, begon hij weer op verwij lenden toon, kon je dan geen middel vinden om mij te redden Zal ik nog het geluk hebben je aan deze zijde van het graf terug te zien Maar niemand weet door wiens geweld ik binnen de muren van dezen kerker feen gekomen. juist aan de oogenschijnlijk sterkste deelen, de beenderen en spieren, zonder twijfel de invloed van het beroep te voorschijnmen herkent immers den meubelmaker zonder naar zijn ambacht te vragen aan zijn hoogen rug, den schoenmaker aan zijn inge drukte borstbeen, den bakkersjongen aan zijn „bakkersbeenen". Ten on rechte heeft men gezegd, dat deze misvormingen tot stand komen, omdat het lichaam voortdurend aan den zelfden schadelijken invloed bloot staat, steeds weer dezelfde houding aanneemt, wat in de school niet het geval .is. Doch ook de ambachtsman heeft zijn schofttijd, de leerling vooral is niet voortdurend bezig en toch ontstaan de afwijkingen het meest in den leertijd. Voor hen, voor wie deze voorbeelden nog niet bewijzend ge noeg zijn, in verband met den invloed van de school, kan men nog een meer sprekend voorbeeld aanhalen, nl. dat mannen, die een bureau- of kantoorleven leiden, waarbij zij 67 uur daags moeten schrijven, in den loop der jaren een lichte scoliose krijgen, dat zij er bleek gaan uitzien, gaan lijden aan ademhalings- en stof- wisselingsbezwaren, gezichtsstoornis sen etc., in éen woord onder den invloed van hun betrekking dezelfde nadeelen met hun volwassen lichaam ondervinden, welke wij onder den naam schoolziekten samenvatten. Hier komt de overeenkomst nog duidelijker uit, als we bedenken, dat ook deze menschen evenals schoolkinderen, vrije uren en vacanties hebben. Wan neer we nu bij volwassenen ziekte beelden vinden, afhankelijk van de bezigheid, dan zal ieder schoolautori- teit moeten toegeven, dat een ziekte makende invloed der school op zijn minst genomen niet tot de onmoge lijkheden behoort, en dat dit onder werp ten allen tijde zoowel zijn aan dacht als dat van den medicus vergt. Het kinderlijk organisme bevindt zich tegenover de school in een hoogst précaire situatie, omdat de leerplicht wet uitsluitend het oog heeft op den leeftijd en uitzonderingen slechts in beperkte mate toelaat. Daardoor is deze wet, hoe beteekenisvol zij mis schien moge zijn voor de ontwikkeling der natie, niet dienstig voor de ge zondheid van het individu afzonder lijk, ja eerder vijandig. Het toezicht op de individualiteit is daarom des te meer van belang bij het onderwijs, hoe dwingender de algemeene wet is en het verre houden van schadelijken invloed welke de school in zich bergt, van het individu is slechts dan mo gelijk, wanneer zoowel de onderwijzer als de arts de oogen niet sluit voor de nadeelen, welke tengevolge van een algemeenen maatregel van den Staat den enkeling treffen. Uit deze overwegingen volgt, dat Niemand weet, of mijn vrouw nog leeft. Vader in den hemelAls mijn Amalia nog leeft, bescherm haar dan 1 Behoed haar en mijn kind voor ge brek en ellende 1 In vertwijfeling drukte hq de han den voor het gelaal en zonk weer achterover in zijn leunstoel. Afgemat zonken eindelijk zijn armen omlaag en verviel hij na een stil gebed in een diepen slaap. De nacht ging voorbij en ioen de dag aanbrak, viel het schemerlicht op het bieeke gelaat van den ongelukkige, die twintig van zijn beste levensjaren in een kerker had doorgebracht en niet wist, of er ooit redding zou opdagen. Die rampzalige was Ludwig von Erlenburg. HOOFDSTUK V. Alice von Waldheim had Wallers brunn verlaten om er nimmer terug te keeren. Toen zij met den postwagen ver trok, had zij een plaatskaart naar Weenen genomen, om het eigenlijke doel van haar reis verborgen te houden. By het verlaten van Wallersbrunn het niet verstandig is, wanneer pae- dagogen het inzicht van oordeelkun dige, onpartijdige artsen negeeren, terwijl het eveneens afkeuringswaardig is, wanneer de arts zijn ervaring op zij zet en zich waagt in veronderstel lingen over de mogelijkheid van nadeel der school voor het kinderlijk orga nisme. Wanneer kinderen pas naar school gaan, treden na enkele weken al lichamelijke afwijkingen op, maag darmstoornissen, zenuwachtigheid, slapeloosheid, anaemie. Hoewel dit voor een groot deel kan worden toe geschreven aan den enormen overgang, die het kind doormaakt van het vol komen vrije leven naar den school dwang, rijst toch ook de vraag, of de algemeen vastgestelde leeftijd van uiterlijk 7 jaar wel de geschikte is, om de kinderen naar de school te zenden, m. a. w. is het kind al rijp voor het onderwijs. Waarom is de schoolplichtige leeftijd op 7 jaar ge steld Men heeft zich hierbij laten leiden door verschillende waarnemin gen. In de eerste plaats treedt op 7- jarigen leeftijd het tandwisselen op, het beenig skelet is dan nog wel niet volkomen, doch heeft zich toch al goed gevormd. De massale ontwik keling der hersenen is zoo goed als voltooid, terwijl de oogen voortdurend meer weerstandsvermogen krijgen en scherper functioneeren. Doch ook de ervaring heeft geleerd, dat in 't al gemeen deze leeftijd als geschikt kan worden aangenomen. „In 'talgemeen", want juist hier is 't noodig, dat elk kind niet te kort gedaan wordt in zijn rechten ais afzonderlijk individu. Inderdaad zijn er een massa kinderen, die nog niet geschikt zijn voor de school op 7-jarigen leeftijd, omdat zij door hunne constitutie niet in staat zijn, den invloed van de school weerstand te bieden. Hieruit volgt direct de vraag, of er bepaalde symp- tonen bestaan, waaraan dergelijke kinderen te ontdekken zijn. Met vrij groote zekerheid kan deze vraag be vestigend beantwoord worden. De medicus is door zijn kennis hierom trent de man om uitspraak te doen. Mijns inziens moet het daarom ver wondering baren, dat de wetgever bij het in elkaar zetten van de leerplicht wet, waarbij hij geneeskundig toezicht op de school verwaarloost, terwijl hij toch het kind den schooldwang oplegt, niet als voorwaarde voor toe lating tot de school een geneeskun dige verklaring eischt. Deze maatregel zou zeer nuttig werken en het zou voorzeker zeer toe te juichen zijn, wanneer gemeente besturen haar verplichtend stelden, zoolang ze geen schoolartsen hebben of kunnen bekostigen. Natuurlijk is het nog beter, dat de ouders zonder had zq vaarwel gezegd aan den rijk dom, aan hare begeerten, hare lief hebberijen en kinderlqke vermaken, kortom aan alles, wat voor haar bloeiende jeugd aantrekkelqkheid be zat. Het noodlot had haar toegerust met zelfvertrouwen en een vasten wil. Ze was niet op goed geluk af weg gegaan, maar had haar plan rypelijk overwogen, eer zij Wallersbrunn ver liet. Uit Weenen had zy aan haar voogd, den geestelijke Barna, geschre ven en verliet toen de hoofdstad met den postwagen. Een paar weken ge leden zou zy den moed tot zulk een onderneming niet gehad hebben het betrof niets minder, dan een reis naar Rome. Tien dagen later had zij het doel van hare reis bereikt. Zy nam haar intrek in een logement in een der buitenwyken. Het was haar plan, ai wat de papieren uit het schildpadden kistje haar geopenbaard hadden, grondig te onderzoeken, voor zy tot handelen overging. Sedert twintig dagen wist Alice, dat baron von Er lenburg nog leefde, maar het was haar nog duister, onderwelke omstan digheden hq destijds in San Salvatore er toe verplicht te worden, het advies van hun geneesheer inroepende ervaring echter is in dit opzicht zoo erbarmelijk treurig, (het gebeurt im mers zoo goed ais nooit), dat daarvan absoluut geen heil te verwachten is. A. Tweede Kamer. Gisteren werd voortgegaan met de behandeling van het ontwerp ln- validitelts en ouderdomsverzekering. De heer Treub bestreed, met een beroep op de soc.-democratie in Oostenryk en Duitschtand en op de parlementaire soc aa democraten in Frankrijk, in een uitvoerige, met fei ten en citaten gedocumenteerde rede, het standpunt van den heer Troel- sira en ae zijnen tegen verplichie ver zekering, en vóór staatspensioen. Spreker oordeelde, dat verplicnte verzekering, maar zoodanig georga niseerd dat de arbeiders zelf de zaak in handen hebben, moet worden aan vaard als een noodzakelijk kwaad, toidat de maatschappelijke toestan den zqn verbeterd en de menschen, meer dan tnans, doordrongen zijn van het besef, dat zy zich moeien verzekeren tegen de gevolgen van ziekte, oude.dom en invaliditeit. Op het punt van ouderdomsverze kering gaat spreker nies mede met het concentratieprogram der vryztn- nigen, doch overigens kan de heer Treuo er zich wel mee vereenigen om front te maken tegen de verder- fedjke pohttek van geesieiyke-en eco nomische achteruitgang welke door de rtcnterzijae gevoerd wordt. Baron Mackay. «Nederlander" en «Standaard" hadden gisteravond het bericht, dat ;nr. JE. baron Mackay bedankt zou hebben voor zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor Ommen. Vlootplannen. De «Fakkel" verneemt uit goede bron, doch deelt het onder voorbe houd mede, dat minister Coiyn piannen overweegt, die lelden zouden tot het voorstel om voor de verdedi ging van Neö.-lnüië vyf dreadnoughts te doen bouwen. De hosten zouden op 24 millioen gulden per stuk berekend zyn, te zamen 120 millioen gulden. Daarbq zou 30 millioen worden uitgetrokken yoor den noodigen aanleg en ver sterking van havenwerken in Ned.- Irtmë, makende een totaal ullgave van 150 millioen gulden, die, volgens den zegsman van De «Fakkel", over vyf jaar verdeeld zou worden. was opgenomen. Ook was er nog iets, dat hare belangstelling had ge wekt. Zq had in het kistje twee brieven gevonden onderteekend Amalia, over wier inhoud zy niet goed kon oor- deelen, daar zy gedeeltelik verscheurd waren. Zq begreep echter, dat er be trekking had bestaan tusschen deze Amalia en den baron Von Erlenburg. Onervaren als Alice was, hoopte zy bij Amalia steun te vinden om haar doel te bereiken, doch zq vergat, dat er twintig jaren verloopen waren, sedert het vootval, dat zij nu tot klaarheid wilde brengen. Zij nam de brieven uit het kistje en noteerde Villa Monti, Crovigno. Zoo luidde het adres, waarheen het antwoord op de brieven moest ge zonden worden. Op zekeren morgen ging zij vroegtij dig op reis naar Crovigno, een land stadje niet ver van Napels, om Ama lia op ie zoeken. Haar hart klopte hevig, toen zy het stadje had bereikt. Zq was nooit zonder geleide uitge gaan en had veel minder buitenlands alleen gereisd. In verwarring stond zy nu aan het posthuis en mompelde Uit de „Staatscourant." Bij Kon. besluit is met ingang van 16 November aan den inspecteur van administratie bij de zeemacht W. Baett?, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mi- Iftairen dienst tengevolge van lichaams gebreken eervol onts'ag uit den zee dienst verleend onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2460 's jaarszijn met dienzelfden datum bevorderd tot in specteur van administratie 'der le kl. C. Flaes en tot officier van admini stratie der le k'. de officier van ad ministratie der 2e kl. L. Hollaar. Onze Vlooi. Het eerelid der Ned. Vereeniging .Onze Vloot" de heer P. Koster, te Flume, looft f 100 of een kunstvoor werp ter waarde van dat bedrag, uit, aan het lid der vereeniging dat het meest practische en best uitvoerbare voorstel doet, om het ledental der vereeniging snel en sterk uit te brei den- De inzendingen worden vóór of uiterlijk op 1 Maart 1913 by het hoofdbestuur ingewacht. Voor het Roode Kruis. Het vrouwencomité van het Ne- derlandsche Roode Kruis te Rotter dam is door de medewerking van een aantal firma's in staat gesteld 50 kisten met levensmiddelen op te zen den naar het hoofdcomilé van het Ned. Roode Kruis te 's-Gravenhage voor de ambulance die onder leidign van dr. Bierens de Haan naar Grie kenland vertrek'. De kisten bevatten l'Her, koffie, thee, chocolade, wijn, eau de cologne, cakes, limonade, kaarsen, conserven, worst, mineraal water, zout enz. Tevens is het vrouwencomité door giften van dames in staat gesteld een bedrag in geld aan bijna f 2500 af te dragen. De gemeentebegroting van Rotterdam. Voor de eerste maal in de laatste tientallen van jaren heeft de Rotter- damsche gemeenteraad de gemeente- begrooting voor den len November afgehandeld. De avondzitting duurde dan ook tot omstreeks half een, maar men het had er nu eenmaal op gezet, gereed te komen. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst ep f36.023 626.69Vs en in uitgaaf op f 35.373.626.69Vs. met een post voor onvoorziene uitgaven adfl01.422.86Vj Het batig slot van f650.000 zal ge stort worden in het fonds voor slads- verbetering, dat daardoor tot f1.000.000 stijgt. Geen enkele begroolingspost onder ging een wyziging. Villa Montl, waar vind ik nu Villa Monti Men moet aan haar jeugdige oner varenheid toeschryven, dat die ge dachte nu eerst bij haar opkwam. Kunt u my ook de straat aanwij zen, waar Villa Monti ligt, vroeg ze eindeiyk aan een man, die voorby ging. De boer keek haar aan met een spottenden glimlach. Villa Monti Zoudt u dan niet weten dat die villa den naam Villa Barnero draagt, sedert Pietro et de eigenaar van is. Ah zoo zeide Alice verlegen. Ik zou denken dat u de Monti nauwelijks gekend hebt, grynsde de boer. Het is meer dan tien jaren ge leden dat Pietro de herberg overnam. Herberg herhaalde Alice. Nu ja, tegenwoordig noemen ze het een Zwitsersch koffiehuis. Het huis ligt hierover, op dien berg. Als u er heen wilt de weg is een half uur gaans. En met een grynslach draaide hq AHce den rug toe. Besluiteloos stond zy stil. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1