i f1600. U- Laatste Berichten* BUITENLAND. IHGEZOHOEK M EDEDEELIKGEH. Men aarzelt niet meer. Bezienswaardigheden van Vlissingen. Advertentiëa Mak-, Sigaren en Sigaretten- magazuh, HENDRIKSTRAAT46 F. G. v. GLEEMPUTTE-PENNE. De weg naar de Tering s ABDIJSIROOP S/NKulo BERIJD aze F ïizoek werd door zelf geleid. Het rouwe ambtenaren looge koerswaarde Sneentekas eitirok- agstaande effecten le waarde in plaats ale waarde, die in 3 er, maar de wer- kdroeg aanzienlijk pchil verdween ïr, |;heerders. De ver tot in de honderd burgemeester aan er meedeelde, dat t was, kreeg deze zoodai hij in be- 1 naar het zieken- veivoerd. it de Marconi-te- )ces is begonnen ;ur van ce Weit ,!tz, die öe Mij. <t zij bij de „Ti- dagen berichten jnad achtergehou- rdeel uit te slaan, Iw-York Times te oces dal eergiste- oor de schepen- Im is na een be ige uren verdaagd itocol der Ameti- Icommissie op te larconi voor deze zou hebben, dat drie dagen waran |che danseres, die spoor van Tours ban, had te Tours haar plaats in de h toen even ver- terugkeer was de Beklag bij den iiddellijk ingesteld fn niets op. Da het station Ecom- •kt, dat de remmer In post wasmen lem niet en zonder Pe trein 's avonds Ovn fwaa uur in trein weer in or- |ar Tours terug te dak van een der fn met gebroken den remmer ge- lijk lag de lcege danseres. Men da „N. R. Ct." Tours de danse- nnslerde lasch bo- geworpsn heeft, Ie daar heeft zien T»fi het voorwerp af te halen, maar |ng met zijn hoofd aen met een brug, juist onder door psche polifie-luite- dig gevonden aan warende omstan het aanstoken van amd „Billiard Ball elhuishouder Ro- Jen, werd Woens- i terechtstelling in loei. r, hoewel zij was datum in de week, ember, zal echter door het aantee- beroep, met welks i jaar zal heengaan, iddellp naar de en daar alleen in opgesloten. „Red ;rd, nadat de recht- renomen van het leesheeren, die den onderzocht en hem alpt hadden be- :n moord op „Big er bandieten, die li had geschoten, aar, manslag. Het ;eschort, en za' •n levenslange ge- („Tel.") schipbreuk van isbehoorende vier- jüaghüd" worden volgende tragische >meld De bark |er van Archangel s werd des nachts storm overvalle", [wegwoeien en het re zee op een küP faar hst al spoed)!? aar het achterschip ■le bemanning en die zich aan boora oorschip, maar oo weg. Onder de iiu een vreeselP* (paar vrouwen en hen weenend pitein en smeekte» De kapitein we d waanzinnig, v* tevei een reddii'g» sten. Dit gelukte en er venden negen matrozen en eenige passagiers een plaats in. Toen de bark nog dieper zonk, gingen de waanzinnige kapitein en de overige passagiers en bemanning in de reser- veboot, maar deze sloeg enkele meters van het wrak om en alle inzittenden, met uitzondering van den bootsman, die door de golven op strand gewor pen werd, verdronken. De eerste boot met negen matrozen en eenige passagiers dreef 2 dagen rond, tot de half bevroren en geheel uitgeputte menschen twee mijl van de kust door een Russisch stoomschip gezien en gered werden. Zij zijn naar Archangel gebracht. Bij deze schip breuk verloren 23 menschen het leven. Voor eenige jaren leed in dezelfde streek het schip „Svaerstad", eveneens uit Christiania, schipbreuk. De opvarenden van dit schip slaagden er in het land te bereiken, doch wer den eerst vele dagen later, na ontzet tend van koude en ontbering geleden te hebben, door een passeerend stoomschip gered, De Oorlog De toestand wordt met den dag voor de Turken benauwder en dat de Porte reeds pogingen aanwendde om tot den vrede te komen is dan ook niet te verwonderen. Als het nog langer moet gaan zooals de laatste dagen dan wordt het geheele Turksche leger in de pan gebakt. De moed van de verbonden Balkanstaten zal er niet minder op worden als men ver neemt dat door de Turken de geheele christenbevolking van enkele dorpen in de buurt van Loele Boergas is vermoord, terwijl enkele dorpen in de buurt van Molnick .bovendien door de Turken is in brand gestoken. Over den veldslag bij Loele Boergas wordt nog nader door het „Berliner Tageblatt" gemeld dat de Westelijke Turksche vleugel bijna geheel is ver nietigd. De Oostelijke vleugel, welke zich aanvankelijk wist te handhaven, werd ten slotte ook tot den terugtocht gedwongen. In een telegram aan de „Neue Freie Presse" worden over den wreeden siag bij Loele Boergas nadere bij zonderheden medegedeeld. De strijd heeft drie dagen en nachten geduurd. De westelijke Turksche vleugel, die bij Loele Boergas stond, is volkomen vernietigd. Hij schijnt thans op den terugtocht te zijn naar Tsjorloe. Op den oostelijken vleugel bij Wisa konden de Turken zich eerst hand haven, zonder echter een beslssi succes te hebben. Ten gevolge van het veroveren van Loele Boergas door de Bulgaren is de oostelijke Turksche vleugel op den terugtocht naar Sarei en Istrandsja (bij de Zwarte Zee), De oostelijk van Jeniköj opgestelde Turksche reserve, 9 divisies, is ver schoven naar het centrum van het front, om het verder vóortdringen der Bulgaren tegen te gaan. Hel slagfront, dat gisteren Boergas—Wiza was, is thans Tsjorloe—SaraiIs'randsja. Verder wordt aan de „Neue Frele Presse" uit Sofia bericht, dat het Turksche Wardar leger (westelijk oor- logstooneel) volkomen uiteengeslagen is. Dit bericht wordt aangevuld door het volgende, dat de „Berliner Lokal Anzeiger" uit Sofi i ontving „Volgens bijzonderheden, die hier langzamer hand bekend worden, hadden de gevechten, die tot de nederlaag der turken leidden, plaats in de linie Wiza—Loele Boergas, ten Oosten van het stadje Serai. Dit laatste ligt aan den weg, die van Basjar Hissar en Wiza naar de spoorwegverbinding ioopt. De Bulgaarsche legers schijnen de Turken door een flankaanval ver slagen te hebben". Wij schreven gisteren reeds dat aan behoud van dsn status quo door niemand meer wordt gedachr, want na de schitterende wapenfeiten van de Balkan-legers kan het niet anders of uitbreiding van gebied is voor deze staten een eerste en rechtvaaardige eisch. Over deze quaestle schrijft hef of ficieels Grieksche blad „Hestia": Er behoeft niet meer aan getwijfeld te worden, dat de omstandigheden een verdeeling van Europeesch Tur kije noodzakelijk zullen maken. Doch de groote mogendheden zullen niet geroepen worden om zich met deze verdeeling te belasten. De verbonden Balkanstaten, hebben een einde ge maakt aan de macht van den ver overaar en zij, die het dusverre Turk sche gebied van de Turken zuiverden, zijn wel in staat de zaak verder te regelen. De mogendheden moeten de Balkanstaten dankbaar zijn, dat zij haar bevrijd hebben van de niet te overwinnen moeilijkheden van het Oo8tersche vraagstuk en van de vrees voor verwikkelingen onder elkander. De mogendheden behoeven slechts het resultaat te erkennen, bereikt door de verbonden Balkanstaten, Haar interventie is dus niet noodig." Volkomen in overeenstemming hier mede is de mededeeling in het „Bed. Tagebl.", dat in diplomatieke kringen te Weenen verklaard wordt, datBul- garije onder geen enkele voorwaarde za! toestemmen in een wapenstilstand, doch alleen direct met Turkije over den vrede zal onderhandelen. De Balkanstaten hebben met elkaar een overeenkomst gesloten om direct met Turkije te onderhandelen en een be middeling van de mogendheden te weigeren. Het Bulgaarsche legerbestuur is besloten door te dringen tot Konsian- tinopel. Uit Boekarest werd gemeld, dat koning Carol heden en morgen de ge zanten der mogendheden ontvangen zal. Aan deze audiëntie wordt groo te politieke beteekenis gehecht. In de gisteren gi houden zitting van het Lagerhuis stelde de heer Kdney drie vragen waaromtrent wij aan de „Tel." het volgende ontleenen Ten eerste, of tusschen de groote mogendheden vóór het uitbreken van den Balkanoorlog overeengekomen was om den status quo te handhaven. Ten tweede, of dit besluit aan de Balkanstaten was medegedeeld. Ten derde, of er, naar aanleiding van het wapengeiuk der bondgenoo- ten, een nadeie gedachtenwisseling aangaande dit ontwerp tusschen de groote mogendheden heeft plaats gehad, en of het op den politieken weg van Engeland en de groote mo gendheden iigt, de gebiedsoppermacht van Turkije over Mtcedon te hand haven, hoe ook de uitslag van den huidigen strijd moge uitvallen. De'premier antwoordde hierop: Wat betreft de beide eerste vragen luidt het antwoord bevestigend, en dii is niet in tegenspraak met de verkla ringen, doer de Balkanstaten zelve algelegd, aan den vooravond van den oorlog. Ten aanzien van de derde vraag merk ik op, dat tusschen alle groote belanghebbende mogendheden ge- dachtenwisselingen hebben plaats gehad betreffende het afwisselend aspect van den toestand, zooals de voortgang van den oorlog medebracht. Mat het oog hierop zou het op dit tijdstip gesn aanbeveling verdienen, eenige verklaring af te leggen aan gaande de politiek der Engeische regeering en van andere mogendheden, die zooals ik tot mijn genoegen kan medëdeelen, den weg blijven volgen, dien zij van den aanvang af hebben ingeslagen, nl. om met elkander te beraadslagen. „Het Huis kan er zich van verze kerd houden dat ik een verklaring zal afleggen, zoodra dit mogelijk is. Ik hoop echter evenzeer, da! 't Huis de moeilijkheid zal erkennen om afzon derlijke verklaringen omtrent onze eigen inzichten af te leggen, op een oogenbiik, dat het ons voornaamste doel is, voeling te blijven houden met de andere mogendheden en een overeenkomst tusschen haar te be vordereï. Omtrent de inneming van Venia door de Grieken, wordt door de „Herald" correspondent te Athene het volgende aan zijn blad geseind. Een proclamatie werd door den kroonprins uitgevaardigd, waarin den inwoners, zonder onderscheid van ras of godsdienst, bescherming en gelijkheid voor de wet werd verze kerd. De Muzelmansche families be sloten de stad niet te verlaten, ter wijl de hoofden der Muzelmansche gemeente den kroonprins tegemoet trokken en deel namen in de ont vangst, die hem in allerhaast door de Grieksche bevolking bereid was. Een deputatie van Mahomedaan- scl:e notabeien vroeg aan den kroon prins te worden voorgesteld en vroe gen hem de veiligheid derMuzelmannan le garandeeren. „Ze behoeven niets te vreezen," antwoordde de kroon prins. „Bij de Grieken is de wet voor alien dezelfde, voor hooge en lage standen, voor Christenen of niet-Christenen." Daarop beloofde de deputatie na mens de Muzelmannen trouw aan bet nieuwe bestuur en gehoorzaam heid der wet. Uit berichten, door het Grieksche ministerie van oorlog ontvangen, blijkt verder, dat het gevecht bij den Tü- potamospas, waarmes men de inne ming van Verria betoogde, buitenge woon bloedig was. De onstuimigheid echter, waarmee de Grieken aanvielen, deed den vijand voor hen uitvluchten, Na drie uren van hevigen strijd sloegen de Turken in wanorde op de vlucht, met achterlating van kanonnen en groote hoeveelheden ammunitie, ge weren, mondvoorraad en kleeding. Dat de Turken geheel en al gede- moralisserd zijn blpt wel hieruit, dat ze zich geen moeite gaven zich te vereenigen en te Verria slag te leveren, dat een hoogst belangrijk punt is. Verder naar het Westen echter, te Sorowitz, welke plaats als de sleutel naar Monastir beschouwd wordt, zijn de Turken blijkbaar in volle actie om den stuwenden stroom van het Griek sche ieget te stuiten. Een officieel telegram meldt, dat daar een veldslag aan den gang is. BELGIË. De liberale Kamerleden en Senatoren hebben gisteren een gemeenschappelijke bijeenkomst ge- honden tot op stelling van de in de toekomst te volgen politiek. Met al- gemeene stemmen is aan het slot der bijeenkomst een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de liberale partij haar oud pro gram in zijn volien omvang hand haaft, invoering van schoolplicht eischt, kiesrecht voor alle burgers, die den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt en de invoering van arbei- derspansioen, en waarna het daarna heet Terwijl wij voor dit alles langs wetteiijken weg zullen strijden, kun nen wij de aigemeene staking, welke de socialistische partij organiseert, en die, zelfs wanneer zij vreedzaam verfoopt, de nationale nijverheid en de bevolking zelf ernstige schade moet berokkenen, op geenerlei wijze steu nen. Wij zijn echter overtuigd, dat het een daad van billijkheid en rechtvaardigheid is het meervoudig kiesrecht te doen verdwijnen; daar om zullen wij te gelegener tijd zelf een voorstel tot grondwetsherziening doen." Men mag benieuwd zijn hoe de arbeiderspartij tegen deze resolutie der liberalen, die haar 14 dagen voor de heropening van het parlement den liberalen stakings-steun ontzegt, stel ling nemen zal. lntusschen is de gevolgtrekking wellicht niet gewaagd, dat het kartel van socialisten en liberalen, dat bij de jongste verkiezingen nog zulk een groote rol speelde, zijn besten tijd gehad heeft, zegt „het Vad." VEREENIGDE STATEN. De vice- president der Vereenigde Staten Scherman is Woensdag overleden, James Schoolcraft Sherman werd in 1855 te Utica in New York geboren. Hij ontving een opleiding als rechts geleerde en practiseerde tot 1906 als advocaat. Maar intusschen speelde hij ook in het politieke leven een belangrijks, rol als lid der republi- keinsche partij. Hij was herhaalde lijk president van de New Yorksche staatsconventies, en was sedert langs jaren lid van het congres. In 1909 werd hij, toen de heer Taft candidaat voor het presidentschap was, voor het vice-presidentschap candidaat gesteld en met 321 tegen 162 stemmen als vice-president gekozen, welke waar digheid hij op 4 Maart 1909 aanvaard de. Sedert eenigen tijd was de heer Sherman ernstig ziek, hoofdzakelijk tengevolge van een nierlijden. Reeds in Juni werd zijn overlijden verwacht. Niettemin trad de heer Sherman weder als officieele republikeinsche candi daat voor het vice-presidentschap op. Zijn overlijden maakt het nu noodig, dat naast den presidentieelen candi daat Taft een nieuw candidaat der republikeinen voor het vice- presidentschap wordt gesteld en waarschijnlijk zal hiertoe worden aangewezen de heer Knox, de minister van buitenlandsche zaken, maar het is nog de vraag, of deze bereid zal zjjn zuik een candidatuur van een voornamelijk decoratief ambt te aan vaarden, vooral ook, daar volgens de traditie de aanneming van het vice-presidentschap latere vooruit zichten op het presidentschap zelf verminderd. De vice-president is, zooals men weet, rechtens voorzitter van den Senaat en treedt eveneens rechtens op als president in geval de president buiten staat is, zijn ambt uit te oefenen of tijdens zijn ambtstermijn overlijdt. Men zal zich herinneren, dat aldus Roosevelt, vice president tijdens Mc. Ki ley 'spresidnitscbap na den moord op dezen president, diens zetel in nam. Maar uit den aard der zaak zijn dat uitzonderingen, en in de meeste gevallen zal dus het vice- presidentschap in werkelijkheid een ambt van slechts ondergeschikte be teekenis zijn, dat voor politici, bij een beteekenende rol wenschen te spelen, weinig aantrekkelijkheid zal hebben. Zoo i3 dus de keuze van den heer Knox, nog lang niet zeker zegt het „Hbl.*, waaraan het boven staande is ontleend. Een onmerkbaar zacht puigeelmiddel is het behoud der gezondheid men aarzelt niet meer in de keuze, wanneer men een maal geprobeerd heeft het Hunyadl JAiios-Jaitterwater, dat niet de min ste onaangenaamheid veroorzaakt en geen verandering van levenswijze vorderthet werkt zekerder dan elk ander middel Gisterenmorgen kwam hier ter reede, komende van Nieuwediep en nam hedenmorgen ligplaats in de le binnenhaven Hr. Ms. stoom-po- litieschoener „Zeehond," comman dant de kapitein-luitenant ter zee H. S. Suermondt. Genoemd vaartuig, dat bestemd is om het hier eenigen tijd vertoe vende Bergingsvaartuig naar Nieuwe diep terug te slepen, vertrekt morgen ochtend weder van hier. HANSWEERT. Heden hebben aan de sluizen 200 grondwerkers het werk gestaakt. Zij eischen loonsver- hooging. De Oorlog. Nederlaag der TurKen. 'SOFIA. De Turken hebben in den slag bij Loele-Boergas 20.000 man aan dooden en gewonden verloren. De Bulgaren hebben 50.000 Turken krijgsgevangen gemaakt. Van den lin kervleugel van het Turksche leger zijn 3 van de 9 divisies naar het zuiden vertrokken om den terugtocht van het leger te dekken. De Turksche opperbevelhebber van het leger is naar Konstantinopel ver trokken. PARIJS. De Porte heeft aan de mogendheden doen weten, dat hij de tusschenkomst der mogendheden voor het sluiten van den vrede zal aanvaarden. (Deze berichten hebben wij heden middag dadelijk na ontvangst op verschillende plaatsen in de stad per bulletin bekend gemaakt.) BERLIJN. Pribo is door de Serviërs genomen de bezetting is naar Bosnië gevlucht. De Grieken hebben de eilan den Imbros en Thasos bezet. Kroonprins Konstantijn is in den lin kerarm vrij ernstig gewond. KONSTANTINOPEL. De 200 Turk sche soldaten die alhier gefusileerd zijn, waren Christen soldaten. Ernstige berichten zijn van het oorlogsterrein ontvangen. De minis terraad kwam heden bijeen en ver gaderde nog steeds. Men gelooft dat het sluiten van den vrede aanstaan de is. WBEBBBBIOHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor .Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. Hoogste barometerstand 771.9 te Valentia. Laagste barometerstand 737.3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 2 November. Meest matige N.W. tot W. wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. tóoo$wat*r fe Wlsaslngen. Nov. v.m. n.m. Zaterdag 2 65 6 54 Zondag 3 7.29 8 26 Maandag |4 8.59 9.50 Dinsdag 5 10.15 10.54 Woensdag 6 11.7 11 37 Donderdag 7 11.52 12- Vrijdag 8 12.21 12,35 Oudheidskamer, gevangentoren. Zeeboulevard. Toegankelijk Zon dag, Maandag. Woensdag en Vrij dag telkens van 1-5 uur. Toegangs prijs f0.10 per persoon. Op andere dagen en uren op aanvraag bij den bewaarder, Badhuisstr. 37. Toe gangsprijs f 0.25 per persoon. Stoomschepen der Mij. „Zee- land. Toegankelijk: de dagbooten van 9.30—10.30 v.m., de nacht booten van 2—5 u. nm. Toegangs prijs f0,25 per persoon. Kaarten verkrijgbaar ten kantore der Maat schappij. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 1 November 1912. Heden geen aanvoer van boter en eieren. Ondertrouwd: GOVERT ZONDERVAN en MARIA C. BUURMAN. Hardtnxveld Vlissingen 1 November 1912. JAN W. POSTEMA en GEERTRUIDA H. BUURMAN. Vlissingen, 1 November 1912. Huwelijksvoltrekking 15 November a.s- Bovenstaand bedrag wordt ter leen gevraagd voor uitbreiding eener gevestigde zaak ie Vlissingen. Aflos sing f40.— per maand. Br. fr. left. W., boekh. C. N. J. DE VEY MESTDAGH. HFT levens HANDEL in KOFFIE en THEE is verplaatst van Paar denstraat 37 nra? Aanbevelend, leidt langs Hoest V erkoudheïd Bronchitis Borstpijn Pleuris Influenza Asthma Kleine oorzakengroote gevolgen is een waar spreekwoord, want alle aandoeningen van borst en longen, vanaf het minste kuchje tot aan de ernstige longontsteking kunnen tot TERING leiden, indien niet tijdig hun voort gang wordt belet. Het eenige middel dat alle borst- en longaandoeningen afdoend geneest ën onmiddellijk elk gevaar onfeilbare" t is de Per flacon fl.-—f2.— en f3.50. Eischt roodenband met handteekening L> I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. Rijwielen. *38§T Holland's populaire merk Vraagt prijscourant. Agent te Vlissingen: A. JANSENS, Palingstraat 35. Degelijke Reparatie- en Verhuur-Inrichting. Aftik# Het beste Mondwater ter Wereld! Over de geheele aarde verspreidt

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3