Van houten's Cacao Weet Ge dat de enorme toename in verbruik van te danken is aan de uitstekende kwaliteiten van deze Cacao? Uw eigen belang brengt mede daarvan een geregeld gebruiker te worden. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOLNIEUWS. Qemengd Nieuws, BUIT! Zoo slaapt hij als een roos. Hij kent geen verkoudheid, geen eksteroogen, geen hoest, geen tandpijn. Gelukkige kleinen! Gelukkige kleinen I zeg ik. Zoo zullen er velen, hoop ik, zijn, ook ten onzent, met het reeds weer in hel verschiet zijnde Sint-Nicolaasfeest. Moge de milddadigheid der rijken dan ook weer blijken, dèn vooral, omdat het zoo heerlijk is, kinderen gelukkig te maken, en zoo droevig, zoo in-droevig voor de ouders der arme kleinen om hun kinders zoo misdeeld te zien. Mocht het algemeen zoo wezen als „De Amsterdammer" het in de voigende dichtregelen voorstelt Sinterklaasfeest, In lange rijen zitten de kind'ren Somm'ge met Zondagsche pakjes aan, Maar ook schoreme Btakkers in poovere plunje, Kinderen van d'armsten, die er bestaan. Maar hun oogen lachen nu, zorgeloos 1 En ze zijn zich geen armoe bewust: De fee der Verbeelding heeft d'armelijken klei [nen, De bleeke wangetjes roodgekust 1 En ze zien, als in levend prentenboek, Bij 't luisteren naar 't wonderverhaal, Telkens de beelden der faablende stem Op 't tooneeltje aan 't eind van de zaal. Ze voelen de sfeer van het goede om zich En de raking van 't hoogere leven; Ze voelen, al zijn ze 't zich onbewust, Zich wél, door er zich aan te geven, In lange rijen zitten de kind'ren. Ze zingen hun lied'ren daav'rend D'r is feest op schoolD'r is feest op school 1 De armen zijn rijk van-avond 1 Een verzoek „aan de rijken" be vatte ook een Engelsch blad dezer dagen in een advertentie, luidende aldus „Gentleman, 27 jaar oud, prachtig voorkomen, 6 voet hoog, van muzi- kalen en artistieken aanleg, fraaie stem, sportman, wiens leven sedert zijn zeventiende jaar een eenzame strijd is geweest om het bestaan, te gen ongeluk en teleurstelling, zoekt iemand, die hem de middelen wil verstrekken om waarlijk en volop van het leven te genieten, om dc mooie plaatsen en Ce schoone dingen te zien dezer wereld, en hem voldoen de geld te verschaffen, om naar zijn eigen zin te kunnen leven en te ge nieten van alles, waarvan men met geld genieten kan." Een slimmerd, niet waar? Daar zijn er meer zoo, die maar niets lie ver wenschen dan een gemakkelijk en goed leventje, genot en weelde. De Duitsche Professor Mansbach waarschuwde onlangs trouwlustige jonge dames om geen al te booge eiscken aan het leven te stellen. Hij had het over de schuwheid van vele jonge mannen voor het huwelijk. Die schuwheid zei hij vindt haar oorsprong in de vrees voor de booge lasten, die de tegenwoordige weeldezucht oplegt. De professor beval den Duiischen jongedochters en vrouwen aan te streven naar een voud en degelijkheid, en de luxe en opschik ook in de kleeding te ver mijden, die kleeding, zeide hij, welke ook wel wat zediger kon zijn dan eene onzinnige mode voor schrijft, en die ten slotte op niets anders berekend is dan op het prik kelen der haristochten van onze jonge mannen. Dat was nog zoo'n verkeerd woord niet van dien professor. Keuvelaar. Vlissingen, I November. Op 12 November a. s. zal Vlissing's Mannenkoor een concert geven met medewerking van de heeren J. Rijs- selberg en Theod. van der Ham. De eerste is hier geen onbekende, terwijl de laatste als goed tenor door be voegde zijde is aanbevolen. Als accompagnatrice debuteert mej. Sophie Janssens. Deze jonge dame is gediplomeerd voor piano na afgelegd examen voor eene jury, waarvan pre sident was de heer Arthur de Greef, professeur du conservatoire royal te Brussel en secretan'3 de heer E. De- ru, violoniste de leurs Majèstés le Roi et la Reine des Beiges. Mei grond kan dus worden ver wacht dat de piano-begeleiding aan bekwame handen Is toevertrouwd. RONA Met de booten der maatschappij „Zeeland" werden gedurende de maand October vervoerd 12681 rei zigers, tegen 12621 in dezelfde maand van 1911. ,m fo. «u Voor het voorloopig diploma als machinist zijn geslaagd de heeren B. Jonkers alhier en L. A. J. Harthoorn te Middelburg. Lijst van de aan het postkantoor te Vlissingen gedurende de tweede helft der maand October ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uitgereikt van der Linden, Rotterdam J. H. van Kranenburg, Utrecht G. Baron O' Coiniglar, Bruxslles; Ho- wasd Willis, Gloucester Oultung O' Rouche, St. LouisAlex Maigaut Rici, Lourdes P. Hofstede de Groot, MazziaE. Walzl, BruxellesChris- tiaan Koch, Genèva; J. iwald Niliis, Gloucester; J. M. L. J. Bam, New YorkJeanne v. Leke, Oostende Virginia Snow Stephan, Utah John Furnur, Wilton. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbesteibaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Wanneer de aardappelen gekuild zijn, komen de klachten over het ver missen van aardappelen. Gisteren gelukte het der politie van Koudekerke een paar jongens onder Souburg op heeterdaad te betrappen, die een put hadden geopend en een hoeveelheid aardappelen zich hadden toegeëigend. Een der knapen, 15 jaar oud, had reeds meer met de politie kennis gemaakt. Gisterenavond hield de vereeni- ging „Het Groene Kruis" afdeeling Domburg, een algemeene leden ver gadering onder voorzitterschap van den heer dr. B. Vaandrager. Allereerst kwam in behandeling de beschrijvingsbrief der aigemeene vergadering van bet Hoofdbestuur. Na hierover van gedachten te hebben gewisseld werden alle voorstellen aangenomen. Verder besloot de ver gadering bij het hoofdbestuur stap pen te doen, met de Zuid-Beveland- sche vereer.iging éen provinciale vereeniging van het „Groene Kruis" te verkrijgen. De heeren P. J. Elout en G. van de Putte werden benoemd tot afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde ter aigemeene vergadering. Verder werd vasigesteld de begrooiing voor het dienstjaar 1913 in ontvangst en uitgaaf op f 450. Vervolgens werd dr. Vaan drager als voorzitter herkozen tol bestuurslid werd gekozen de heer B. J. Weslenburger, in de plaats van den heer P. C. Labrijn, die door vertrek heeft bedankt. Door den voorzitter werd nog de mededeelïng gedaan dat dr. Hoor weg van Heinkenszand dezen winter voor de vereeniging een lezing met lichtbeelden hoopt te houden over tuberculose bestrijding. Ook werd goedgevonden nieuwe leden voortaan inleggeid te doen betalen; het bedrag zal door het bestuur bepaald worden. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens eenvoudige beleediging: C. D, 27 jaren huisvrouw van G. wonende te Axel f 1 boete sub. 1 dag hechte nis verduisteringE. v. d. V. 32 jaren, opperman te 's Gravenhage eene maand gevangenisstraf; mishandeling: W. L. 21 jaren, bakkersknecht te Vlissingen f 15 boete sub. 15 dagen hechtenis; vrijgesproken: P.j H. E. 37 jaren, winkelier en A. C. L., wagenmaker beiden te Axel en beklaagd van een voudige beleediging; H. A. de W. 44 jaren, stationschef te Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoom- varmogen over een spooiweg. Een recidivist. De substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg eischte hedenmorgen een jaar gevangenisstraf teren een 45 jangen Belg, zekeren Desiré Joseph Tr„ die bekende op 24 September tijdens de afwezigheid der bewoners te Zuidzande door het indrukken van een ruit eene woning te zijn binnengedrongen en zich aldaar o.a. na et forceeren een kastlade, geld, eetwaren en kleederen te hebben toegeëigend. De verdediger van beklaagde, rar. J. Adriaanse te Middelburg, deelde mede, dat zijn cliënt reeds 28 jaar van zijn leven uit de maatschappy verbannen is geweest. Als kleine jongen werd hij reeds in een ver beteringsgesticht opgesloteniater diende hij in het Vreemdelingen legioen werd ook als militair her haaldelijk gestraft en o.a. eenmaal tot de doodstraf veroordeeld, hetgeen bij gratie later in 10 jaar militaire detentie werd veranderd. De verde diger meende, dat er termen bestaan een onderzoeknaar bekaagde'sgeest vermogens te doen instellen. Het spoorwegongeluk bij Axel. Da rechtbank te Middelburg heeft by het vrijsprekend vonnis voor den stationschef te Axel, die beschuldigd was van hal veroorzaken van het spoorwegongeluk op 5 September ji. overwogen: dat de hoofdgetuige in dsze zaak, de wisselwachler, die bij den verkeerd staanden wissel dienst deed, toen hy den trein op verkeerd spoor zag aankomen, verzuimd heeft de voorgeschreven seinen mei vlag en lantaarn te geven en hij zijn post verlaten heeft. De rechtbank beschouwde dezen getuige daarom ais medeschuldige aan het veroorzaken van het ongeluk en meende aan zyne verklaringen, aal de chef hem juist van dan bewusten trein geen duideiyke orders heeft ge geven, geen geloof te kunnen hechten. De rechtbank te Amsterdam heef! gisteren Dirk van Eyk, vroeger commissionnair in effecten, overeen komstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot drie jaren gevange nisstraf, wegens oplichting van den landbouwer A. A Ramondi te Sluiskil in de gemeente Ter Neuzen, vooreen bedrag van f600,000. De rechtbank overwoog, dat be klaagde gehandeld heeft met hei oog merk tot wederrechteiyke bevoordee ling en da! die wedefrechtelyke be voordeeling daarin was gelegen, dat hy, teneinde drijvende te blijven, voortdurend de beschikking trachtte te krijgen over grooie gelddyke be dragen, terwyi hij wist dat by de slechte financieele omstandigheden der firma geen vooruitzicht bestond die geiden terug te geven, zoodat een belangryk nadeel voor de betrokkenen het gevolg moest wezen. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn gisteren te Rot terdam geslaagd de heeren J. van der Touw en J. J. Versiraate, beiden te Middelburg en H. Stuy te B gge- kerke. Te Breda slaagden voor datzelfde examen de dames M. j. Korteweg en P. C. van den Hoek, beiden alhier en de heeien C. J. Geldhof te Middel burg en M. de Vos te Oost- en West- Souburg. Gedurende October 1912 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 977 schepen (dit is het grootste aantal schepen dat in éen maand in den Niezwen Waterweg is binnengekomen) metende 1,183,788 netto reg. ion, waarvan 6 zeilschepen, met 2639 nHfa reg. ton en 14 zeelichters, met 9241 netto reg. ton. Voor Rot'erdam waren hiervan bestemd 931 schepen met. 1,143,623 netto reg. ton. Bovendien legden 26 inkomende en 50 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. Buitendien kwamen binnen 21 stoomschepen om aan de Vondelin genplaat te bunkeren. In October 1911 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 837 sche pen, metende 1,020 292 netlo reg. ton, waarvan 3 zeilschepen, me'. 2096 netio reg. ton, en 3 zeelichters, met. 1739 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan be stemd 791 schepen, met. 977.141 ton. Sedert 1 januari zyn aangekomen: N. Waterweg 1912, 8925 schepen 10,609,555 netto reg. ion 1911,8467 schepen 9,939,021 netto reg. ton Ro'terdara 1912, 8466 sch pen 10 071,314 net'o r g ton; 1911 8001 schepen 9 507.050 netto reg. ton. lu de opeave over 1912 zyn r.iei begrepen 433 stoomschrpen, met. 547,760 neto reg. ton, wel se aan de Vonöedngenplaat, 2 stoomschepen, met. 7976 netto reg. ton. welke aan de Poortershaven en 88 stoomschepen, met. 70.822 netto reg. ton, welke te Rotterdam hebben gebunkerd. („N. R. Ct.«) Te Utrecht, waar de melksiyiers den prys der melk van 9 op 10 ct. hebben gebracht is, nu alle pogingen van da zijde der burgery om de melk- slijters te bewegen den ouden melk prijs te herstellen, mislukt zyn, een beweging op touw gezet om na 1 Nov. geen melk meer van de onwii- ligen te nemen. Dan zuilen alleen zy begunstigd worden, die de melk voor 9 ct. verkoopen. In de grensplaats Bocholt is een landbouwer die de kommiezea wilde misleiden er leeiyk ingevlogen. Hy bracht terwyi hij aangifte deed op het Zollamt van den invoer van eenige manden eieren een paar Mark mee ora de Zoll te betalen. De kom miezen onderzochten de manden en vonden daarin 90 pak lucifers, 500 sigaren, 5 KG. tabak en 5 KG. cacao verborgen. De landbouwer moest r>u 450 Mark boete betalen. Een viertal personen van de kermis te Drachten (Fr.) terugkeeren- ps kregen hooggaande ruzie, waar van het gevolg was dat een for- meele vechtparty met messen ont stond, met het gevolg dat een vader en zoon deerlyk met messen werden gewond. De toestand van den zoon is ernstig en men vreest zelfs voor zyn leven. Zyn iichaam toonde tal van messteken. Het schijnt, dat de politie Nestor Wiimar! op het spoor is en hem binnen enkele dagen hoopt te arres teeren. Het „Hbd. van Antw." meldt ten minste het volgende De kapitein van een postboot, die deze laatste dagen Le Havre verlaten heeft, met bestem ming naar New-York, zou bevestigd hebben, dat de persoonsbeschryving van een der passagiers, geheel over eenstemde met die van Nestor Wil mart. De kapitein stuurde een radio- telegram naar een der staties van draadiooze telegraphic endeed alzoo het parket van Brussel verwittigen, dat op dezelfde wyze verzocht den passagier zoo goed mogeiyk te be waken tot de aankomst van 't schip te New-York: Terzeifdertyd stuurde de procureur des konings, een tele gram naar den consul van België te New-York, opdat deze de noodige maatregelen zou nemen en de per- sooniykheid van den passagier zorg vuldig zou onderzocht worden. Het schip zou Woensdagavond of Donder dagmorgen te New-York aankomen. Over het ongeval van den Duiischen kroonprins wordt nog het volgende gemeld. De jacht ging over een weiland mei greppels, waarvan sommigen eerst op 't Jaatste oogenblik voor de ruiters zichtbaar werden. De kroonprins zag een van die greppels niet, het paard sprong er met de voorbeenen in en stortte, zoodat de kroonprins over den kop van het paard weggeslingerd werd, zegl de „N. Ct." Daar hy echter met de voe ten in de stygbaugels bleef hangen, sloeg hij voorover tegen den grond en brak een arm, terwyi hy nog andere bloedige kneuzingen opdeed. De overige ruiters sprongen toe en bevrijdden den kroonprins uit zyn gevaarlijken toesiand. Hij werd naar het kasteel Artschau georacht en van daar naar zyn villa te Dantzig. sy hei beheer der gemeenfe- financiën van Charlottenhurg zyn ern stige verduisteringen ontdekt, waarby de hoofdboekhouder, de eerste en de tweede kassier moeten betrokken zyn. Alle drie zyn in hun ambt ge schorst en het onderzoek werd door den burgemeester zelf geleid. bleek, dat de ontrouwe ambtenaren effects, die een hoogs koerswaard# hadden, aan de gemeentekas ©itirok ken en daarvoor laagstaande effecten van geiyke nominale waarde in plaat# legden. De nominale waarde, die in kas moest zyn, was er, maar de wer kelijke waarde bedroeg aanzienlijk minder en het verschil verdween jn de zakken der beheerders. Da ver duisteringen ioopen tot in de honderd duizenden. Toen de burgemeester aan den eersten kassier meedeelde, dat het bedrog ontdekt was, kreeg deze een bloedspuwing, zoodat hij in be- dankelijken toestand naar het zieken huis moest worden veivoerd. Men vreet, dat de Marconi-te- iegraaf-My. een proces is begonnen tegen den redacteur van de Welt am Mo-itag, Schoitz, die de Mij, bad verweten, dat zy by de „Ti- tanic"-ramp drie dagen berichten over da geredden had achtergehou den om daar voordeel u.t te slaan docr ze aan de New Yo k Times té verkoopen. Dit proces dat eergiste ren te Berlijn voor de schepen rechtbank voorkwam is na een be handeling van eenige uren verdaagd om eerst het protocol der Aaieri- kaansc'ne Titïnic-commissie op te vragen, omdat Marconi voor deze commissie erkend zou hebben, dat bedoelde berichten drie dagen waren achtergehouden. Een Engelsche danseres, die Maandagavond per spoor van Tours naar Mans zou gaan, had te Tours een handtasch op haar plaats in de coupé gezet en zich toen even ver wijderd. By haar terugkeer was de tasch verdwenen. Beklag by den chef en een onmiddellyk ingesteld onderzoek leverden niets op. De trein vertrok. In het station Ecora- moy werd opgemerkt, dat de remmer Morin niet op zyn post wasmen zocht doch vond hem niet en zonder den man kwam de trein 's avonds laat te Man3 aan. Om twee uur in den nacht werd de trein weer in or de gebracht om naar Tours terug ie keeren en op het dak van een der wagons werd toen met gebroken schedel het lijk van den remmer ge vonden. Naast het lijk lag de kege handtasch van de danseres. Men veronderstelt, zegt da „N. R. Ct." dat de dief, die te Tours de danse res bestal, de geplunderde tasch bo ven op een wagon geworpen heeft, dat de remmer ze daar heeft zien liggen, getracht heeft het voorwerp van het wagen-dak af te halen, maar dat hy by die poging met zijn hoofd in botsing is gekomen met een brug, waar de trein toen juist onder door reed. De New Yorksche politie-luite- nant Becker, schuldig gevonden aan moord, orider verzwarende omstan digheden, wegens het aanstoken van Jack Rose, bijgenaamd „Billiard Ball Jock" om den speelhuishouder Ro senthal te vermoorden, werd Woens dag veroordeeld tot terechtstelling in den elecirischen stoel. De terechtstelling, hoewel zij was vastgesteld op een datum in de week, volgend op 9 December, zal echter worden uitgesteld, door het aanlee- kenen van hooger beroep, met welks berechting wei een jaar zai heengaan, Becker werd onmiddeiiyk naar de Stng Sing gebracht en daar alleen in den afgelegen cel opgesloten. „Red Phil" Davidson werd, nadat de recht bank kennis had genomen van hel rapport van de geneesheeren, die den gevangene hadden onderzocht en hem geesteiyk verweekelykt hadden be vonden, wegens den moord op „Big jack" Zelig, een der bandieten, die mede op Rosenthal had geschoten, schuldig bevonden aar. manslag. Hel vonnis werd opgeschort, en zal waarschyniijk luiden levenslange ge vangenisstraf. („Tel.") Omtrent de schipbreuk van 'I te Christiania thuisbehoorende vier- mast barkschip „Daghild" worden uit Archangel de volgende tragische bijzonderheden gemeld De bark vertrok 18 October van Archangel naar Adelaïda en werd des nachts door een hevigen storm overvallen, waarin de zeilen wegwoeien en het schip door de ruwe zee op een klip werd geworpen, waar hst al spoedig in tweeën brak. Daar het achterschip zonk, viuchlten de bemanning e' eenige passagiers, die zich aan boord bevonden, op het voorschip, maa'OoK dit zonk langzaam weg. Onder de j passagiers brak nu een vreeseÜF paniek uit. Een paar vrouwen dj kinderen omklemden weenend voeten van den kapitein en smeekte" hem om redding. De kapitein wej van aandoening waanzinnig. De stuurman gaf nu bevel een reddl is' boot te water te laten. Dit gelukte® er ven den neg< passagiers eer bark nog die waanzinnige k passagiers en veboot, maar d^ van het wrak met uifzonderinj die door de go! pen werd, verd De eerste bo] en eenige pass rond, fot de ha uitgeputte mens] kust door een gezien en gerec Archangel gebre breuk verloren] leven. Voor e| dezelfde streek eveneens ui! Cij De opvarenden er in het land i| den eerst vele tend van koudel te hebben, diT stoomschip gerei Del De toestand voor de Turke] de Porte reeds om tot den vre ook niet te verv langer moei ga dagen dan wordt leger in de p| van de verbonde niet minder op neemt dat door christenbevolking in de buurt va| vermoord, terwf da buurt van door de Turken Over den velds wordt nog nadel Tagebiait" geme Turksche vleugel nietigd. De Oost| zich aanvankelijl werd ten slotte gedwongen. In een telegrar Presse" worden siag by Loele zonderheden meJ heeft drie dagen j 6e westelijke Tr by Loele Boergas, vernietigd. Hy s] terugtocht te zyr den oostelyken konden de Turk haven, zonder succes ie hebben. I veroveren van Lo| Bulgaren is de vleugel op den iel en Istrandsja (bij oostelyk van Turksche reserve? schoven naar h* front, om het ver, Bulgaren tegen te dat gisteren Boer thans Tsjorloe—f Verder wordt Presse" uit Sofi Turksche Wardar logstooneel) volkq is. Dit bericht wö het volgende, dar Attzeiger" uit Sofi byzonderheden, d hand bekend w< gevechten, die tc Turken leidden, WizaLoele Boeij het stadje Serai. den weg, die va Wiza naar de sL loopt. De Bulgaar de Turken door e| slagen te hebben" Wy schreven gij behoud van der niemand meer w na de schitterende Baikan-legers kar.! uitbreiding van g staten een eersfej eisch. Over deze quae ficieele Grieksche Er behoeft niet te worden, dat dj een verdeeling var kije noodzakelijk de groote mogenc geroepen worden verdeeling te belas Balkanstaten, hebii maakt aan de m?' overaar en zij, die sche gebied van zijn wel in staat regelen. De mogeti Balkanstaten dank! haar bevryd hebbsL overwinnen moeii! Oo8lersche vraagsl

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2