'M i ING irwijnen ,eke. Wallersbrunn. ARTIJ ion. tding Zaterdag 2 Kovember No.26(X 50e Jaargang, 1912. Pies! mypark 4. ILftMIW Feuilleton. Verschijnt dagaiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND. vIhIëThaOp deh tak. isch iur. ekens UMMi 'an af 2 uur in 1 te spreken. Ibukg, n VRIJDAG van rpark 14, (boven) stichtelijk gezin is Te Koop of Te RKMANSWO- fdeketkschen weg. Jrkschen weg 67. ipen ruimte. |u voor f.0.58 10.55 f 0.85 rerkocht. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regc meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemenfs-^düertenfiën op zeer ooordeeiige uoorwaarden Tweed» Kamer. In de zitting van gisteren bestreed de heer Borgesius nader het regee- ringssysteem en trachtte te weer leggen de argumenten legen het Staatspensioen, ingevoerd door de spoedbehandeling van het ontwerp, en schreef deze toe aan politieke overwegingen en oordeelde, dat het echter beter is bij verkiezingen met leege handen te komen dan met een hand, half gevuld met een specie, die onaangenaam ruikt. Een ministe rie, dat zulks doet, ontgaat de ge rechte straf niet. Hierna kwam minister Taima aan het woord. Hij dankte hen, die het ontwerp steunden, inzonderheid den heer Lohman, die zich er, ondanks zijn bedenkingen, gunstig over uit liet. Spreker betoogde voorts, dat de behandeling van het ontwerp op dit oogenblik alleen voortvloeit ui! parlementaire overwegingen en ver dedigde verder den financieelen op zet van het ontwerp, verklarende ds volle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het gebruik maken van de nota van prof, Kluyver voor het ontwerp. De minister ontkende, dat premie heffing onrechtvaardig is, oordeelde den tijd voor weduwenrente niet rijp en betoogde, dat ouderdomsvoorzie ning en invaliditeltsvoorziening bij eikaar behooren. Eenige risico-over dacht achtte de min. niet onaanne m»!ijk. Portretten var, Prinses Juliana. De fotograaf H. Deutmann te 's Gravengage heeft twse nieuwe portretten gemaakt van Prinses Ju liana, beide sprekende beeltenissen. Op het eene portret zit H. K. H. D 17. ïeid. 6.) Mynheer de directeur, begon de andere nu deftig, toen Arm en ellendig had ik je opge nomen, als een bedelaar, die niet in staat was zijn ellendig bestaan te rekken. Ik nam je in dienst, gedeel telijk omdat ik je gebruiken kon, gedeelteiyk uit medelijden. Ik gaf je hooger loon, dan aan de andere oppassers en schonk je mijn ver trouwen, omdat ik eenvoudig genoeg was te gelooven, dat je dat ver trouwen waardig zoudt blijken. Maar het blijkt, dat ik mij vergist heb. je wordt weelderig, neemt een houding aan en voert een toon, die een knecht tegenover zijn heer niet behoort aan te slaan Mijnheer, stamelde de man, uw beschuldiging is onwaar Ellendeling 1 Is onwaar, herhaalde de knecht op den rechterkant van een grooten leunstoel en houdt met beide band jes een groote garve bloemen vast, met den onderkant van haar jurkje omwonden. Bloemen liggen er ook naast haar. Het hoofd iets gebogen, kijkt zij vriendelijk den beschouwer aan. Op het andere staat zij bij dien stoei vol bloemen, als bezig de bloemen uit te zoeken en het hoofd even omwendend naar den beschou wer toe. De portretten doen het Prinsesje zien als een mollig, zeer gezond kindje. („N. R. Ct.") Officierspensioenen, Naar aanleiding van de aanneming van het desbetreffend wetsontwerp door de Eerste Kamer van de Staten Generaal op 30 Oct. zat naar het Haagsche correspondentie-bureau ver neemt, door de geoensionneerde ka piteins J. J. T. Smiiz en N. M. H. Anten, te 's Gravenbage, een verzoek schrift aan H. M. de Koningin wor de® aangeboden, Daarin zal, onder aanhaling van de motieven welke da?rtoe leiden, met het oog op de waardigheid der Kroon en de eer van land en volk, aan H. M. eerbiedig worden verzocht aan het wetsontwerp bekrachtiging te onthouden en die maatregelen te willen doen treffen, welke H.M. nuttig zal oordeeien om het aan ongeveer duizend gep. offi cieren aangedaan onrecht »p billijke wijze te doen herstellen. H. M. de Koningin heeft f 500 ge schonken aan het hoofdcomité van de vereeniging „Het Roode Kruis," teneinde dit bedrag aan te wenden tot het volbrengen van de veelom vattende taak, die het Roode Kiuis in hgt vaderland heeft te vervuilen er, die zooveel geldelijke offers vraagt. De Amsterdamsche begrooting. Na niet minder dan 14 vergade ringen heeft de gemeenteraad te Amsterdam gisterenavond de be- grooting voor 1913 goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van f 37.003.805 in ontvang en uitgaaf met een post voor onvoorziene uit gaven van f 116.335. Breedvoerig werd vooral gedis cussieerd over het oplreden van den Politiebond en daarbij het autocra tisch optreden van den hoofd-com- missarls door verschillende leden gelaakt, door anderen verdedigd. Ook de burgemeester verklaarde hem te zullen blijven steunen. Wettelijke winkelsluiting. De gemeenteraad van Zaandam heeft met 15 tegen 3 stemmen besloten tot het invoeren van een verordening op de wetteiyke winkelsluiting. driftig. U hebt my in dienst genomen ik was broodeloos, dat is waar maar ik wist ook alles wat no. 40 betreft. Omdat Zwijg 1 gebood de directeur heftig, jawel, antwoordde Glacomo ge krenkt. Die geschiedenis van myr.heer Von Ludwig gaat geen mensch aan. Ik heb echter in die twintig jaar getoond, dat ik kon zwygen en een geheim bewaren. Dr. Rimoli wierp hem een vernie tigenden blik toe en zeide Als je wilt, kan je het gevraagde ontslag krygen. Ik zal je het verschul digde toon uitbetalen en een getuig schrift dat je behulpzaam kan zyn tot het verkrqgen van eene andere betrekking. Giacomo keek hem aan. Het was zqn plan zonder aarzelen zyn ontslag te vragen, maar de manier, waarop zijn heer het hem geven wilde, be viel hem. niet en daarom zei hq langzaam Het was myn bedoeling niet op staanden voet te vertrekken, ik ben tevreden, als ik over een half jaar myn ontslag krijg. Dr. Rimoli lachte en zei honend Om het verkoopen over een hekje te voorkomen, wordt in de verordening ook verboden het na sluitingstijd afleveren van waren, tenzij deze in den loop van den dag, evenwel vóór het sluitingsuur, zijn besteld geworden. Oefening met Roede Kruis-honden. Ou het schietlerrein dei Geidersche Heide bij Breda is, naar „de Maas bode" meldt, een oefening gehouden door de transportcolonne van het Comité B eda en O. van bet Ned. Roode Kruis en de Ned. Vereeniging van Roode Kruis-honden met den militairen geneeskundigen dienst in het opzoeken van gewonden en dooden op het slagveld. De taak van de transporteolonne was het afzoeken van het terrein, het transporteeren der gewonden en het aanleggen van verbanden, alles als voorbereiding van de eerlang te houden groote oefening van het Ned. Roode Kruis. De dienst eer Roode Kruis-honden bij het vinden van gewonden staan biyven en waarschuwen van de hen volgende manschappen der transporteolonne werd goed gede monstreerd. De vorige week heeft de milltair- aviateur Henri Bakker te Apeldoorn gevlogenmooie vluchten heeft hij daar gemaakt en door duizenden en nog eens duizenden is hij herhaalde lijk toegejuicht, en wy zeif, behoo- rende tot de toeschouwers, hebben daar harteiyk aan meegedaan, ec daarbij den stillen w nsch gekoesterd, dat Henri Bakker steeds zoo gelukkig moge zyn. Op een der vliegdagen wendden eenige jonge dames zich tot den aviateur met het verzoek eens een luchtreisje mee te mogen maken. 01 haar dat ernst was Ik weet het niet, en betwqfel het zeer. Maar de heer Bakker heeft goedmoedig toe gestemd en gezegd dat hij ze in Ede hoopte weer te zien. De meeste aardbewoners biyven voorioopig nog maar liever op den vlakken grond, want geheel zonder gevaar is zoo'n tochtje door het lucht ruim nog niet. Nog minder zou het u en mij zeker lijken om door de lucht te vliegen in gezelschap van een leeuw, zooais prof. Davis heeft gedaan. Prof. Davis zoo vertelt het „Hdbl. van Antw." den indruk willende bestudeeren, welke de lucht vaart zou maken op wilde dieren, nam a!s passagier een jongen leeuw mee. Voorzichtigheidshalve deed hq ook den temmer in het vliegtuig plaats nemen. Terwyi het toestel opsteeg, bewoog de leeuw zich fel en verscheidene malen poogde hy er af te springen. Zulk gespuis ben jeiuiEerst bru taal en dan handig omdraaien, wan neer men jeiui flink onder de oogen ziel. Zonder acht te slaan op de toornige uitdrukking van Giacomo's gelaat, stond hy op, trad aan het venster en vroeg kort af Hoe laat is het? Zeven uur 1 Dan moeten de patiënten opgesloten worden. Dr. Rimoli liep naar zijn schrijftafel en begon de papieren te rangschik ken, terwijl Giacomo het vertrek verliet. De zaak met Ludwig zal mq ten sloite nog last veroorzaken, mom pelde Dr. Rimoli. Von Waldheim gestorven en geen bericht. In wrevelige stemming ruimde hy de papieren weg en begaf zich naar de vertrekken van zyn patënten, om te zien of alies in orde was, waarby elk nummer afzonderlqk werd na gegaan. HOOFDSTUK IV. De volle maan bescheen het schoone landschap rondom Rome en Langzamerhand geraakte hij gewoon aan de luchtvaart, doch hij gaf zyn verwondering of zqn bewondering te kennen door aanhoudend gebrul. Doch op een hoogte van 100 meters werd het beest zoo gejaagd dat het 't toe stel byna deed kapsijzen. De viieger was dan gedwongen neer te komen. Op het oogenblik der aanlanding zag de leeuw er gansch beduusd uit. Nu, dat was het beestje niet kwaiyk te nemsn. En dat de hooggeleerde vlieger ook wel een beetje beduusd zal zijn geweest, willen weevereens gaarne aannemen. Maar toch moeten wq den moed van den professor, om in zulk een gezelschap de hoogere sferen te bezoeken, bewonderen. De rollen waren hier omgekeerd hy was hier de leeuw. Als ten minste het heele geval geen verzinsel is, uit den duim gezogen door een al te yverigen journalist. Maar laten wij niet zoo slecht denken I De vliegery is iets, waar zekere rijke landbouwer uit Finsterwolde (Gr.) nog niet aan gedacht schynt te hebben. Van hem bericht men, dat hy de kunst verstaat, om aan het be- ia!en van gemeenteiyken hoofdeiyken omslag te ontkomen. Hy reist van oord tot oord en zorgt, dat hy nergens langer woont dan hem veroorloofd is zonder in de termen te vallen van- te worden aangeslagen in den hosf- deiyken omslag. Zoo hadden de volgende plaatsen o.a. reeds de eer hem binnen hun muren te herbergen Den Haag, Mid delburg, Zeist, Groningen, Lochem, Nqmegen, Apeldoorn en Velp, terwiji hij ook al eens genoot van het na tuurschoon ove- de Duitschc grenzen. Dien man zouden wy in overweging wiilen geven wat dichter bq de maan te gaan wonen. Zoolang hij hier op het ondermaansche wenscht te biyven en aldus nog mee profiteert van de voordeelen der gemeenschap, zoolang zal hij ook dienen bq te dragen in de kosten der gemeenschap. Belasting betalen is iets, waar hee! wat menschen een verscbrikkelijken he kei aan hebben. Maar geld moet er toch zyn, dus kiage men niet te gauw. Althans niet, wanneer men be hoort tot de meergegoeden, de ryk met aardsche goederen bedeelden. Op dezen rust de plicht ik zou willen zeggenzy bezitten het groote voor recht om voor de zwakkeren, de minder bedeelden mee te dragen, mee te betalen. Zoo heeft waatschynlqk ook de oude dame gedacht, te Ostende over leden, die geen erfgenamen had en haar geheele vermogen, ten bedrage van 12 millioen francs, aan de armen vermaakt heeft, zonder verder eenige aanwyzingen te doen omtrent de ma nier waarop al dat geld besteed moet worden. zond ook haar stralen neer op het gesticht San Salvatore. Niemand zou op de gedachte ge komen zyn een verbiyf van diepe rampzaligheid te zoeken achter die schoone groepen reusachtige note- boomen en die majestueuze, bloeiende oiyfboomen. Scheen het niet een wreede spotternij, dat de maan aan dien schoonen Italiaanschen hemel ook haar licht zond in de ceiien der ongelukkigen, wiet verstand in diepe duisternis was gehuld De zilveren maan bescheen een beeld van jammer. Zaal by zaai was gevuld met onbemiddelde krankzin nigen. Dan volgden de kamers, die ryker gestoffeerd waren, sommige zelfs met uitgezochte weelde. Verder had men de cellen der ongelukkigsien onder die vele beklagenswaardige^ n.l. van hes?, die soms tot razernq oversloegen. Een der fraaiste kamers was zeker wel no. 40, sedert twintig jaar be woond door den heer Von Ludwig. Ofschoon het uur van naar bed gaan reeds lang was geslagen, stond no. 40 nog voor het venster en staarde in de betooverende pracht der schep Mocht tot de armen, die hiervan zuilets profiteeren, ook de man be hooren, die te Hlliegom iets kocht zonder te betalen, in de hoop, dat hq zou worden opgeborgen. Misschien werd hij er beter van. De arme drom mel ging by de wed. Kroone in de Meesstraat den winkel binnen cn ver zocht een paar schoenen te mogen passen. De oude werden dus uitge trokken en enkele nieuwe paren ge past. Een reiziger, die met de eige naresse zaken bad te bespreken, wacht te ioi mijnheer klaar was. Na eenige minuten scheen de klant in de keuze te stagen. Hij pakte de oude schoe nen in en wilde met de nieuwe aan de voeten het huis uitstappen. De verkoopster beduidde hem, dat zulks niet ging, maar de man zeide, dat hij 't met opzet zoo had aangelegd om opgeborgen te wordende juffrouw moest dass de politie maar halen. Een paar mannen, aan den overkant staande, werden geroepen en een hunner pakte bij vergissing den rei ziger in den kraag, meenende dat deze da dief was. De reiziger werd nu losgelaten en het komische geval wekte het lachen op. Inmiddels kwam een agent van po litie den bruiaien klani beduiden, de oude schoenen weer aan te d»en, hetgeen gebeurde. De politie vond evenwel geen termen om den man „in te rekenen." Dat viel dus tegen, 't Is te wen- schen voer den teisurgestelden klant, die waarschijniyk ook wei eens een nachtje onder den blooten hemel moet doorbrengen en verschillende ontbe tingen moet doorstaan, dat hq even genard is en even stevig opgevoed mag zy'n, als de Abyssinische knapen en meisjes. Pater Backeman een y'verig Laza rist, geeft in een brief aardige bijzon derheden over de Abyssinische chris- tenjeugd. Het kinderleven wordt in Abyssinië het best beschreven door ontkenningen :geen wiegenkleed, geen luiers, geen bakerspelden, geen en kele var, die duizend en éen kleinig heden, die in Europa moeten gereed zqn, wanneer een nieuwe bezoeker zyn intocht in dit dal van tranen houdt. De niauw-geborene wordt in doeken gewikkeld en in eene ondie pe mand gelegd; later in het leven zal de fortuin hem nooit begunstigen met meer dan éen hemd. De kleine kroeskopjes worden kaai geschoren. Met een ring in ieder oor, een stok in de hand, een schapenvacht om de schouders, doet de Abyssinische knaap zijn intrede in de wereld als schaap herder; van den morgen to: den avond'knauwt hij op zijn gerooster de. Tutksche tarwe, zqn eenig voed sel, en 's avonds legt hij zich te rusten in een hoekje van 's vaders hut, met een steen onder 't hoofd. ping die hy, naar alle menscheiqka berekening, nooit meer als een vry mensch zou mogen bewonderen. Lang bleef hq zwy'gend staan eindelijk ontsnapte een zucht zyn beklemde borst. O, hemelkermde hy zacht, de last, dien gy my hebt opgelegd, drukt zwaar. Wees barmhartig en laat er een einde aan komen aan myn lijden Zyn borst hygde. Alsof hij hulp zocht, drukte hq zijn gelaat tegen de vensterruiten en staarde naar het met sterren bezaaide uitspansel. Mijn Godt'jammerde hy. Hoe kunt Gij het dulden Het is nu twintig jaren, dat ik in deze kamer gevangen word gehouden, dat men mij behandelt als een krank zinnige, terwql ik toch denken en gevoelen moet en met heider begrip de laagheid van myn gevangenbewaarder doorzie. Het zijn twintig lange jaren, dat men mij geiyk stelt met de ongeluk kige kranken, die dit vervloekte huis bewonen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1