6l. ijnen ;ke. ngen Wallersbrunn. 1UIS AN. Vrijdag iciziger. mg 1 November Gemeentebestuur. Feuilleton. T Co., GSBLAD enz. BINNENLAND. ^0.259 50e Jaargang. 1912. VOORT 52c. AGE. at de COU- •ieven, ver- r 1912, vanaf zijn te Vlis- \NDBRIE- f 1000.- en van den dag ddelburg ge- zaak een Brieven lett. ourani." boden door net irieven franco Courant. Agenten der YPOTHEEK- erichten, dat l zijn als le elk gewenscht 4*U °L Af- ngen gaarne e&Co. ts. Telefoon 125 i# HAARD' fnen van -i THRAGIET -i Telefoon 48. ruimte. |oor f o.55 f 0.55 f 0.85 3cht. riek ER RUH. >uden een* >REN, allen In het iTRATIES TOREN eo VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden i 30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- @n feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbortnetnênts-ftdwerfêiiflërt op zeer uoordeelige uoorwaarder. PLAATSELIJKE BELASTING. Verordening op de heffing en op de invordering van Tolgelden op den Vlissingen—Keudekerk- schen straatweg. Burg. en Weth. van Vlissingen doen te weten dat door de Raden der gemeenten Vlissingen—Koudekerke is genomen het navolgend besluit, dat bij Konink lijk Besluit van 27 October 1912 no, 29 is goedgekeurd tot 1 Januari 1918; De Raden der gemeenten Vlissingen en Koudekerk® Gezien de missive van Gedeputeer de Staten van Zeeland, waarbij zij voor zooveel noodig gemachtigd worden tot het gemeenschappelijk regelen van de zaak der tolheffing op den straatweg tusschen beide ge meenten B e sI uiten: vast te stellen de navolgende verordening regelende het heffen van tolgeld op den straatweg van Vlissingen naar Koudekerke v.v. Ait. 1 Ten bahoe/e van beide ge noemde gemeenten zal een tolgeld worden geheven voor het berijden van den straatweg van Vlissingen naar Koudekerke. Ari. 2. Bij aankomst aan een der beide tolhuizen op den straatweg zal worden betaald Voor elk los paard of muilezel f 0.05, rundbeest of ezel f 0,01B, kalf, schaap of varken f 0.01. Voor een kudde schapen of varkens sterker dan 50 stuks in eens f 0.50. Voor eiken bok, geit of hond, ge spannen voor een rij- of voertuig met twee wielen fO.Ol6. Voor eiken bok, geit of hond, ge spannen voor een rij- of voertuig met vier wielen f 0.03. Voor elk paard, muilezel of rund beest gespannen voor rij- of voertui gen met twee wielen of sleden f 0.08. Voor elk als boven gespannen voor tij- of voertuig met vier wielen f 0.10. Wanneer twee of meerdere rij- of voertuigen aan elkander gekoppeld zijn, zal bovendien betaald worden voor ieder paar wielen f 0 08. Voor elk paard gespannen voor diligences en postwagens ingericht voor niet meer dan zes personen 10.10. Voor elk paard gespannen voor idem voor meer dan zes, doch niet meer dan negen personen f0.12\ Voor elk paard gespannen voor idem voor meer dan negen doch niet meer dan twaalf personen f 0.15. Voor elk paard, gespannen voor idem voor meer dan twaalf doch niet meer dan achttien personen f0.176. —O— 5.) Met verwilderde oogen staarde zij naar de papieren, die haar ten on dergang moesten voeren en op het kostbare kistje, dat haar ten vloek werd. Daar lag alles bij elkander. Kwitanties van het gesticht San Salvatore, mompelde zij werktuigelijk. Verraad aan vriendschapsmeeicen om erbarmingging zij voort en 'egde de toegevouwen papieren weder in het kistje. O, God, behoed mij 1 riep zij kla gend uit. Trek uw hand niet van mij Jfi maar leid mij op het rechte pad, totdat ik een weg heb gevonden in dezen doolhof van vertwijfeling en diende. Behoed mij, totdat ik ver lossing uit mfln lijden gevonden heb. Alice stond op, zette het kistje weer 'n de lade, waggelde door de kamer en door leed en smart overstelpt Voor een voertuig met meer dan drie wielen, gedreven door mechani sche beweegkracht f 0.25. Art. 3. Van de betaling van tolgeld zijn vrijgesteld a de paarden en rijtuigen uit- slujtsnd gebruikt wordende voor de brievenpostsrij, wanneer in het rijtuig behalve de conducteur en postiljon geen of slechts éen reiziger is. De paarden der Koninklijke Mare- chaussées alsmede die van militairen In uniform, zoo ook de wagens en voertuigen, behoorende aan den Staat of aan de nationale legerkorpsen en welke voorzien zijn van het door het departement van oorlog vastgesteld disiinctief-teeken. b. de rijtuigen der leden van het bestuur van den straatweg bij het doen hunner inspectie van den weg. Art. 4. Deze verordening treedt in werking op den len Januari 1913. Aldus vastgesteld door de Ge meenteraden van Koudekerks en Vlissingen. Te Koudekerke, den 18 Aug. 1912. De Voorzitter, (get.) GERLACH v. Sv. jOOSLAND. De Secretaris, (gei.) TERWOERT jr. Te Vlissingen, den 23 Augs. 1912. De Voorzitter, (get.) v. DOORN v. KOUDEKERKE De Secretaris, (get.) W1TTEVEEN. Goedgekeurd bij Kon, Besl. van 7 October 1912, no. 29. Mij bekend, De Minister van Binnenlandsche Zak(w'. g.) HEEMSKERK. Overeenkomstig het oorspronkelijke, De Secretaris Generaal van Bin- nenl. Zaken. (w. g.) J. B. KAN. Verordening, regelende de invordering van het tolgeld op den straatweg van Vlissingen— Koudekerke v.v. Art. 1. De betaling van het tolgeld za! moeten geschieden aan den tol- pachter of gaarder of zijn gemach tigde. Art. 2 De toipachter of gaarder of zijn gemachtigde moet dadelijk bij aankomst van den tolschuldige het tolgeld ontvangen zonder eenig opont houd en alle in het Rijk gangbare munt aannemen. Art. 3. Niemand zal de betaling van tolgeld mogen weigeren. Wanneer de belanghebbende hel gevorderde niet verschuldigd acht, zal hij bij de betaling kwitantie kun nen vragen om naderhand zjjn recht te doen gelden. Art. 4. De toipachter of gaarder of zijn gemachtigde zal ten allen tijde een register met pen en inkt in ge zonk zij op een sofa neer, waar zij bleef liggen. Zoo bracht zij het overige van den dag door, zoo gingen de nachtelijke uren voor haar voorbij. Toen de morgenzon haar bestraalde, stond zij werktuigelijk op. Haar kracht scheen gebroken, haar oogen ston den zonder glans en haar gelaat had alle kleur en uitdrukking verloren. Zeker zou niemand in haar de geluk kige erfdochter herkend hebben, wier toekomst zoo schitterend scheen. Acht dagen later had Alice von Waldheim het kasteel' Wallersbrunn verlaten. Zonder van iemand afscheid te nemen zonder den grijzen geestelijke te raadplegen had zij voor dag en dauw het rijtuig laten voorkomen en was, met slechts weinig bagage, naar het posthuis in de naburige stad ge reden. Niemand wist waarheen zij vertrokken was. Twee dagen later ontving haar voogd een brief, waarin stond Bid voor mij, dat God mij be- scherme in gevaar en mij behoede voor ondergang. Ik zal mijne geboor teplaats wel niet terugzien. Verder bevatte de brief een ver reedheid moeten hebben, teneinde de tolschuldigen daarin hunne be zwaren tegen hen kutmen aantee kenen. Dit register, waarvan de bladen door den burgemeester der gemeente waarin de tol betaald is; worden ge nummerd en gewaarmerkt, zal in de eerste week van Iedere maand naar den burgemeester worden overge bracht. Art. 5. De tolgaarders zullen de ontvangen tolgelden met het einde van ieder kwartaal, uiikeeren aan den Secretaris-ontvanger, bedoeld in art 3 der Verordening, regelende het toe zicht en beheer op den Vlissingen— Koudekerkschen straatweg,vastgesteld Vlissingen, 21 October 1872, gewij zigd 19 juli 1882 en 1 Februari 1907. Te Koudekerke, 2 November 1872, gewijzigd 25 Juli 1882 en 18 Maait 1907. Art. 6. Deze verordening treedt in werking op den len November 1913. Aldus vastgesteld door de gemeen teraden van Koudekerke en Vlissingen. Te Koudekerke, den 19 Augus tus 1912. De Voorzitter, (w.g.) GERLACH v. Sr. JOOSTLAND. De Secretaris, TERWOERT Jr. Te Vlissingen, den 23 Augus tus 19)2. De Voorzitter, (w,g.) v. DOORN v. KOUDEKERKE. De Secretaris, (w.g.) W1TTEVEEN. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 28 Octo ber 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Eerste Kamer. Na de verdediging door minister Kolkman werd gisteren het wetsont werp tot aanwijzing der artillerie-in richting als staatsbedrijf aangenomen, evenals de voorstellen betreffende de rijksmunt. Bij de behandeling der militaire pensioenwetten noemde de heer van Voorst tot Voorst het rapport over de landweertoestanden en de publicaties van generaal Snijders een goed werk waardoor thans verbetering mogelijk is. De minister doe iets voor de vóór 1 April 1911 gepensionneerden. De heeren van der Fellz en Staal critiseerden de terugwerkende kracht der pensioenbepalingen, die door den minister verdedigd werd met het oog op de langzaamheid der parlementaire machine. De minister kan niets doen voor de vóór 1 April 1911 gepension neerden wegens de hooge kosten. ontschuldiging wegens haar vertrek en eenige beschikkingen omtrent het dienstpersoneel. HOOFDSTUK 111. Aan den rechteroever van den Ti ber, een weinig noordelijk van Rome, lag het beroemde krankzinnigenge sticht San Salvatore, verscholen ach ter boschjes van olijven err noSeboo- men. Die inrichting had een goeden naam. Ongeveer vijftig jaar geleden was zij gesticht door professor Palmare, een te Rome hooggeschat geneesheer. Vier jaren daarna nam zijn zoon de zaak over en nu kreeg San Salvatore een algemeen bekenden goeden naam. Sinds twee-en-iwintig jaren behoorde hel gesticht aan den tegenwoordigen directeur, dr. Carlo Alfonso Rimoli, die het destijds had gekocht. Als arts en directeur van Salvatore, nam dr. Rimoli een glansrijke positie in. Talrijke genezingen hadden zijn roem zelfs over de grenzen des lands verbreid. Dokters, die aan zijn in richting waren werkzaam geweest, werden met voorliefde aan het hoofd van dergelijke gesiichten geplaatst. Maatregelen tegen herhaling der feiten door generaal Snijders gepu bliceerd zijn genomen. Diens conclusie over de ongeschiktheid van de land weer blijft de minister onjuist achten. De wetsontwerpen zijn zonder stemming aangenomen. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen werden gisteren voortgezet. De heer Lohman zou moeten toestemmen, als de theorie van het minimum loon, uiteengezet door den heer Aalberse, tot grondslag diende van het ontwerp. Verzekeringsdwang vindt spr. in elk geval beter dan bedeeling. Dat de industrie meebetaalt is bilüjk en voor de bijdragen gedurende den over gangstijd geldt, dat men de jongere arbeiders niet kan laten betalen voor de oudere. Spt. ziet het liefst steun van 't particulier initiatief, doch de Kamer moet pract'sch werken en iets tot stand brengen. In beginsel is spr. niet zoozeer tegen Armenzorg door den Staat, doch bij Siaatspensionnee- ring is geen onderscheid te maken tusschen hen, die geen en die wel steun verdienen. Hij wenschie, evenals de heer De Visser, meer risico-overdracht. Als daaraan wordt voldaan, zal hij voor stemmen. De heer Van Doorn vraagt wat het Christelijke is in het ontwerp. Hij bestrijdt, dat staatspensionneering is een boete op de spaarzaamheid. Spr. voelt veel voor het Belgische stelsel, en bestrijdt ook de samenvoeging van invaliditeils- en ouderdomsverzeke- ring. Ommen. Het bestuur der anti-revol. kies vereniging 's-Gravenhage II, heeft de houding, door baron A. E. Mackay aangenomen bij de Kamerverkiezing voor Ommen, in een motie genoemd verraad tegenover geestverwanten. De verwachting wordt uitgesproken, dat ook de Christ.-hist. en Roomsch-kath. kiesvereniging zullen afkeuren een daad, die den ongerepten politieken naam van een nobel geslacht bezoe delt. De vereniging verzoekt het bondsbesluur bijeenroeping van een vergadering en afbreking van alle politieke betrekkingen met Mackay en schort haar oordeel over de ge dragslijn van de leiders der Christ- hist. staatspartij op tot daarover meer licht verspreid is. Naar het oorlogsterreln. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin, Maandagavond in haar apartement ontvangen mejuffruw Beij- nen, de directrice van de kliniek van het Roode Kruis in de jan van Nassaustraat, te 's-Gravenhage. De orde, die in het huis heerschte, de macht, die hij over zijn patiënten had en de tucht, die hij onder zijn dienstpersoneel wist te handhaven, dienden om zijn roem nog te ver- grooten. Zoo was de tegenwoordige positie van dr. Rimoli. Op een namiddag zat dr. Rimoii in zijn schrijfvertrek en hield zich met eenige belangrijke papieren bezig. Hij scheen niet best in zijn humeur. Zijn voorhoofd vertoonde diepe rimpels en hij b ies driftig bij tusschehpoo- zen den rook van zyn sigarette weg, terwij! hij de papieren inzag, wier in houd hem niet scheen te bevalien. Hij hoorde niet, dat iemand voor de deur stond en reeds tweemaal geklopt had. Eerst toen de deur geopend werd, keek hy op. Wat wil je vroeg de dokter driftig. Neem my niet kwalyk, stamelde de man. Wat wil je herhaalde de dokter driftiger. Is het In Salvatore gewoonte, om maar ieder oogenblik mijn schrijf vertrek binnen te dringen? Oe man, die de gewoonten van zijn patroon kende, week achteruit en sta melde Hare Majesteit wenschie mejuffrouw Beijnen een afscheidswoord toe te spreken bij haar aanstaand vertrek naar Griekenland en koesterde de beste wenschen voor het liefde- en verplegingswerk, dat de ambulance op het oorlogstooneel wacht. Onderwljzerssalarieering. Naar „Het Centrum" verneemt, heeft het wetsontwerp, daartoe strek kend, dat verbetering worde gebracht in dé salarieering der onderwy'zers en inhoudend o.m. den kindertoeslag, het departement van binnenlandsche zaken verlaten. De indiening kan derhalve binnen betrekkelijk korten lijd worden tegemoet gezien. Nieuwe uniform. De „Avondp." verneemt, dat bij opkomst onder de wapenen van de lichting 1913 in Januari a.s. bij ver schillende infanterie-regimenten enkele compagnieën ook het vaste per soneel geheel in de nieuwe uni form zullen worden gekleed. Winkelsluiting. De door de afdeeling Delft van den Ned. R. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden aldaar gehouden enquête inzake de negen- uurwinkelsluiting had hel volgende resultaat. Van de 684 bezochte win keliers verklaarden zich 456 vóór- en 143 tegenstanders van de verplichte negen-uursluiting, terwijl 85 winke liers hun meening niet wenschten kenbaar te maken. De Chineezen- relletjes te Soerabaja- Aan de „Tel." wordt uit Soerabaja geseind dat bij de relletjes tusschen Arabieren en Chineezen, die Maan dag te Soerabaja plaats hadden, 2 Chineezen ernstig werden gewond en 1 Chinees gedood. Dinsdag werden gewond 6 Chi neezen, 2 Arabieren, 1 Japanner en 1 iudo-Europeaan. Gedood werden 2 Arabieren. De Japanner en de in- do-Europeaan zyn by vergissing slachtoffers der relletjes geworden. Dinsdag had opnieuw een uitbarsting plaats. De Arabieren zyn versterkt met pantris. Zij plunderden de Chi- neesche toko's, in de kampong Ba- roe. zy doodden 3 Chineezen en wondden er 1. Hierdoor ontstond we der groote verbittering. De Chineezen sluiten hun toko's. De handel is grootendeeis verlamd. ,J i 1 1 I I" 1 1,1 BB Vlissingen, 31 October. Tentoonstelling De vrouw 1813-1913. Gisterenavond werd in het Con" certgebouw aan de Emmastraai door mevr. Odyk—Wouters de aangekon- Een persoonlijke zaak, die niet als dienst op het algemeen rapport 's morgens of 's avonds kan behandeld worden. De dokter keek den man door dringend aan en zeide op trotschen toon Ik denk, dat die persooniyke zaak zoo'n groote haast niet zal hebben. De man stond eerst verbluft, maar zeide na eenige oogenblikken op tame- ïyk vasten toon Met uw verlof, mynheer de direc teur, ik diende u eeriyk en trouw, maar ik wensch nu deze betrekking te ver laten. De directeur keek hem met blikse mende oogen aan, zijn wangen werden rood van toorn en hij mompelde half luid: Lage knecht! Mynheer Als de nood het volk drijft, komen ze hier om een betrekking bedelen, viel de directeur in. Ik verzorg je, geef je loon, bereid je een warm nest en zorg voor je ouden dag. Maakt je dat soms te weelderig (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1