Provinciale Staten van Zeeland. PER. Woensdag 30 October No.257. j50e Jaargang. 1912. LEN. TEN. >r H.L. EMPE, Feuilleton. ,IJK AGSGHE an Virzekarini. [ER Jzn. .AAUW Tram Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Abonnenienfs-Hdyerfsrsfiëri op zeer ooordeelige wooriuaardesi lij deza Courant behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND» -Schelde Gemeenteraad. PH. 18s. rool ir pond. I lend, 1kha11e. van Kapitalen jfrente, Wedu- erzorging enz., :miën. tingen worden den Agent: JRG, VRIJDAO van grk 14, (boven) an: 4.40a, 4.45a ,.20, 9.30, 10.40 L.30, 2.10, 2.50 6.10, 6.50, 7.30 10.50. liasingen7.10g 1.50,12.30g, 1.10 4.30g 5.10, 5.50 10.15, 11.25e. •kt): 5.10a, 5.15a, B,20, 8.55, 9.30e, iÓg. 12.10, 12.30, 2.10, 2.30g, 2.50, 4.30, 4.50, 6.10g, 6.50, 7.10a, 7.8), 9.40, 10.15 10.50 itend werkmana- VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1 30. Franco per post 1.50. Afzonderiyke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe Gpgaai van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prqs 3lechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. De hersfemmlng in het district Ommen, De uitslag van de gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor de verkiezing van een lid der Twee de Kamer in het kiesdistrict Ommen (vacature dr. A. Kuyoer) is als volgt Aantal kiezers 8667. Uitgebracht 7865 geldige stemmes, waarvan op mr. JE. baron Mackay T. Pzn., chr. hist., 4305 stemmen is op mr. H. van der Vegte, anti-rev., 3551 stem men, zoodat gekozen is de beer mr. baron Mackay. By de verkiezing op Maandag 21 dezer werden uitgebracht 7040 gel dige stemmen, waarvan op de heeren mr. D. Fock, lib. 1406, A. B. Kleere- koyer, soc.-dem., 306, mr. JE. baron Mackay T.Pzn., chrlstel.-hist. 1888, en mr. H. van der Vegte, anti.-rev„ 3440 stemmen. Dat deze verkiezing een geduchte nederlaag is voor de anti-revolution- nairen kan niet worden ontkend, De ,Standaard* schreef vóór de uitslag der herstemming bekend was Onze conclusie luidt, dat door geen anti-revolutionair, nu of later, op den heer mr. JE. baron Mackay T.Pzn., ooit meer, hetzy voor den gemeente raad, hetzy voor de Provinciale Sta len, hetzy voor de Tweede, hetzy voor de Eerste Kamer, een stem kan of zal worden uitgebracht. Charles Boissevain. Het .Handelsblad* meldt dat de heer Charles Boissevain gisteren zijn 70en verjaardag opgewekt heeft mo gen vieren. Een deputatie van het personeel van het .Handelsblad* kwam hem daar gelukwenschen en een souve nir aanbieden, de Journalistenkring en de vereeniging De Amsterdam- sche Pers hadden door het zenden van bloemstukken hulde aan den nestor der journalisten gebracht en verder waren er veel vrienden, die op allerlei wyze van hun deelneming hadden doen biyken. In de najaarszitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland, welke 12 November geopend wordt, komen de volgende voorstellen van Gedepu teerde Staten aan de orde. Voorgesteld wordt ten eerste de aanhouding van een verzoek van den raad van Serooskerke om een rente loos voorschot voor wegsverbe tering ,en op we.'kdag#n I Wallersbrunn. •exais®* m! et verder dan d« goederen alleen 3.48 c) en 6.85 10 e) en 7.05 .15 a) en 5.05 .43 en 6.35 dh) a het vertrek v Neuzen va. 8.50, ken», Bora.elen en ten hoogste 15 le boot van 10.45 van 16 April tot O— 3.) Bedaar toch, vader, smeekte Alice. Het is de koorts, die u zoo doet spreken. Felix von Waldhelm lachte heesch en vervolgde toen gejaagd Ik reisde met Ludwig von Erlen- burg door Italië. Wy hadden Rome bezien, Capri bezocht en wilden' naar Napels gaan. Wy gaven ons aan de zuiverste vreugde over en genoten steeds met elkandertotdat de booze geest my aangreep en mij tot verrader van onze vriendschap ■naakte en tot vernietiger van het 8e,uk van mqn vriend. Alice voelde een koude rilling door bare leden gaan. Zenuwachtig om- slemden haar vingers de dorre hand van haar vaderterwyi haar oog op zijn vertrokken gelaatstrekken rustte. Ludwig von Erlenburg werd ziek, vervolgde de baron. Een hersenkoorts en van een adres van den Roomsch Katholieken Boerenbond Zeeuwsch Vlaanderen, Oostelijk deel, om een subsidie van f300 voor proefvelden. Door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld een nieuw reglement tot het stetlen van zekerheid door de rekenplichtige ambtenaren der pro vincie waarbij o.a. bepaald wordt dat de zekerheid behalve door in- schryvingen op hei grootboek of in onroerende goederen ook gesteld kan worden door het geven van effecten in onderpand, en waarvan verder als leiddraad genomen zyn de bepa lingen welke thans gelden van de door gemeente-ambtenaren te stellen zekerheid. Zooals Gedeputeerde Staten by er varing is gebleken en ook door den hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat wordt beaamd, kunnen buitengewone omstandigheden het wenschelijk maken, dat het verkeer op een weg, welke voorkomt in den ligger van wegen en voetpaden en waarop dus het reglement op de wegen en voetpaden van toepassing is, in dien zin beperk! worde, dat daarop slechts in éene richting gere den mag worden- Dat reglement houdt echter geene bepaling in, waarby eenige autoriteit tot het nemen van dergetyken maat regel bevoegd wordt verklaard. Ten einde in die leemte te voor zien, stellen Ged. Staten voor dat reglement op dat punt aan te vullen. Daar de beperking van het verkeer een ingrypende maatregel is, meenen Ged. Staten, dat de beslissing daar over niet aan Burgemeester en Wet houders kan worden overgelaten, maar aan hun college moet voorbe houden biyven. Naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van den A. N, W. B. Touristeribond voor Nederland, stellen Ged. Staten voor, over te gaan tot vaststelling eener verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon Het ontwerp is behoudens twee kleine wijzigingen van Gedeputeerde Staten van Noord Holland overgenomen, en bedoelt de ontsiering van het platte land door het plaatsen van reclame borden tegen te gaan. Ged. Staten stellen voor, aan de gemeente Goes eene bydrage toe te kennen, van ten hoogste f 13 000 in de kosten van stichting van een ge bouw voor de Rykslandbouwwinter- school. Naar aanleiding van het in hunne handen gesteld verzoek van B. en W. van Krabbendyke, om by het ver* leenen van een renteloos voorschot voor de herstelling en versterking van den havendam rekening te willen houden met de verhoogde raming van dat werk, wyzen Ged. Staten er op, dat in de Zomervergadering een beroofde hem van het bewustzijn. Nu zou het myn plicht geweest zyn hier van kennis te geven aan baron Max, maar ik deed dat niet. Myn booze geest verbood het mq en fluisterde mq in, maanden lang geen tyding te zenden en eindeiykzond ik het valsche bericht, dat Ludwig te Salerno rampzalig om het leven was gekomen. Ik beging een misdaad, toen ik de erfenis aanvaardde van baron Max, die meende kinderloos te zyn. De booze geest dreef mq al- tqd verder voort. Alice, kind, bid God om genade en erbarming. Bid, dat myn ziel bewaard blijve voor het eeuwig verderfAlice, Ludwig von Erlenburg is niet dood de tyding van zqn overiyden was een leugen. Door bedrog heb ik zyn ryk- dommen en bezittingen verworven hy is niet dood, niet verongelukt neen, neen, hy leeft. Als versteend had het meisje haar vader aangehoord met een schrillen kreet liet zy nu zijn hand los. „ja, Ludwig von Erlenburg leeft, herhaalde baron Felix als een waan zinnige. Hy brengt zyn dagen in jam mer en ellende door. Hy leeft om zyn renteloos voorschot verleend werd van ten hoogste f 5534 gegrond op eene raming van f 16.600. De raming is inmiddels, volgens het thans door de regeering en door Ged. Staten goedgekeurde bestek gestegen tof f 20.750, De minister stelde nu eene rykssubsidie van f6917, zynde een derde dier raming, in uitzicht, als de provincie haar renteloos voorschot tot gelqk bedrag verhoogde. -Ged. Staten stellen voor alzoo te besluiten. Ged. Staten stellen voor af te wy zen het verzoek van het Dageiyksch Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Wieirqdersbond, Touristen- bond voor Nederland, om, in af wachting van een afdoende verbete- ting van den weg van Waizoorden naar Hulst, het middengedeelte van de bestaande verharding meer bruik baar te doen manen voor het rijwiel- verkeer. Ged. Staten stellen voor niet te voldoen aan het verroek van den ge meenteraad van Vrouwepolder om een renteloos voorschot van f 24 500 voor bestrating van den Gapinsche-grind- wegomreden reeds in 1864 uit de Provinciale fondsen een renteloos voorschot is verleend voor de begrin- ding van den weg, welke men thans wil bestraten; en omdat reeds her- haaideiyk aanvragen om een tweede renteloos voorschot tot verbetering van denzeifden weg door de Staten werd afgewezen. Door een commissie uit de Provin ciale Staten is rapport uitgebracht naar aanleiding van een onderzoek naar de verbetering r> -r verkeersmid delen tusschen Noord- en Zuid-Beve land. In overeenstemming met dit rapport stellen Ged. Slaten thans voor over te gaan tot aankoop van het recht van het veer Wolphaartsdyk op Kortgene en het huren van het recht op hetveer Kortgene—Wolphaartsdqk, en hen te machtigen verder alle maat regelen te nemen om beide veren nk 1 januari 1913 voor rekening der Provincie te kunnen bedienen. Dienst Terneuzen -Hoede- KensKerKe. Naar aanleiding van het in de zomer- zitiing door den heer Van Dam inge diende voorstel om den dienst der provinciale stoomboot tusschen Ter- neuzen—Hoedekenskerke te doen ver vallen en de verzoeken van de ge meenten Hoedekenskerke en 's Gra venpolder om daar niet toe over te gaan, wyzen Ged. Staten er op, dat de ontvangsten per reis gemiddeld pim. f 10.50 bedragenhet kolenverbruik kan op f 9.— geschat worden, zoodat pim. f 1.50 beschikbaar bleef voor slqtage aan schip en machine. Hieruit blqkt, dat de dienst van Neuzen op ellende iederen dag aan den Hemel te klagen en mijne ziel te verderven. Na een dof gekreun werd de lijder stil en lag onbeweeglijk in zijn leun stoel, met doodsangst op het gelaat, naar de zoldering te staren. Hij be merkte niet dat Alice opstond en zich langzaam verwyderde. Hy zag den bediende niet binnenkomen, bemerkte niet, dat de dokter zijn slapen met vlugzout bevochtigde en degeesteiy- ke binnentrad om hem in de ster- vensure by te staan. Hy wist niet, dat zyn dochter snikkend voor hem op de knieën lag en God's barm hartigheid afsmeekte. Een bang en akeiig uur verstreek, gedurende welken tyd alleen de zwak ke ademhaling-van den zieke bewys gaf, dat de ziel het veege lichaam nog niet had verlaten. Eensklaps legde hij zyn rechter hand op het hoofd zjjner dochter en fluisterde Alice, bid toch om genade. Smeek den Hemel, dat my'ne arme ziel niet in het eeuwig verderf boeten moet voor mijne zonden. Ik bid vader 1 fluisterde het meisje. En bid, dat ik hiernamaals den Hoedekenskerke uit een economisch oogpunt geene reden van bestaan heeft. Dit zou intusschen geen motief zijn voor opheffing, indien de dienst van personen- of goederenvervoer noodig was of als het algemeen be lang er mede gediend werd. Noch het een, noch het ander komt Ged. Staten voor het geval te zyn. Verder wijzen Ged, Staten erop, dat de reizigers, ook die uit Hoede kenskerke zelf, toch verplicht zqn over Borsselen of Viissingen te-ug te reizen, en dit ook volgens de conducteurs, die de reizigers kenner, zullen doen. Het algemeen belang wordt door de reis op Hoedekenskerke geschaad o.a. door de slechtere verbinding tusschen Westeiyk- en Oosteiyk Zeeuwsch- Vlaanderen, terwyi bq mist of storm weer de dienst den geheelen dag in de war kan worden gebracht. Gad. Stalen stellen daarom voor het voor stel Van Dam aan te nemen. Geschiedt dit, dan is het hun voornemen, de opheffing te doen ingaan met 1 Januari 1913. Mocht het ontworpen iramplan ge wijzigd worden, dat Hoedekenskerke in plaats van Baarland eindpunt wordt, zooals reeds door de autoriteiten als wenschelqk is betoogd, dan zyn Ged. Staten bereid in overweging te nemen, of er termen zijn om eene afzonder iyke stoombootverbinding tusschen Neuzen en Hoedekenskerke in het leven te roepen. Ged. Staten stellen voor de aan 4e gemeenten Nisse en Veere toegestane subsidies over 1912, groot respectie velijk f 275 en f 450 te verhoogen tot f 550 er. f 800. Ged. Staten stellen voor aan de vereeniging „Ambachtsavondschool" te St Annaiand f 125 per jaar sub sidie toe te kennen voor de jaren 1913, 1014 en 1915. O.a. om dezelfde reden ais boven vermeld voor den Gapingschen grint weg, stellen Ged. Staten voor af te wyzen het verzoek van het bestuur van den calamiteuzen Leendert-Abra- hampolder, om eene jaariyksche by drage van f 250 gedurende 10 jaar of f 125 gedurende 20 jaar voor de bestrating met granietkeien van den Havenweg in de gemeente Kats. Ook ter begrinding van dezen weg is vroe ger een renteloos voorschot verleend. Tramweg op Zuid Beveland. Van het comité tot uitbreiding van het tramwegnet over Zuid-Baveland is een adres ingekomen om in be ginsel adhaesie te betuigen aan hun pian, om de gemeenten Ellewoutsdyk, Baarland, Hoedekerskerke, Nisse, 's Gravenpolder en 's Heer-Abtskerke te doen opnemen in het ontworpen geest van mijnr vermoorden vriend niet als een spook ontmoete. O, vader 1 riep Alice uit. Ijlhoofdigheid, merkte de dokter op. Vertrouw op God. Hy zal uwe zon den vergeven, mijnheer VonWaldheim, troostte de geesteiyke. Als een waanzinnige keek de baron om zich heen en riep Erbarming, erbarming De geestelijke verzocht alle aan wezigen, om zich voor eenige oogen- blikken te verwyderen uit de zieken kamer. Weinige oogenblikken later riep de geestelijke den dokter alleen terug en de in doodstryd verkeerende vader, die nu veel kalmer was, sprak tot zyn kind: Alice, vergeef mq mqr.e "schulden. God zal mq misschien ook vergiffenis schenken. Vloek uw vader nier nooit Met eerbied en aandoening boog Alice het hoofd en zeide Zegen mq, vader 1 Uw zegen zal mij een steun zyn in het leven. Moogt gij gered worden uit de ge varen waarin mqn zonden uw jeugdig leven gestort hebben, sprak de baron nog met gevoel toen sneed de dood net van tramwegen op Zuid-Beveland en om dit plan te steunen. Door de Staten werd in 1911 be sloten een renteloos voorschot ycor den aanleg en exploitatie van tram men op Zuid-Beveland te verleenen waarin de genoemde gemeenten niet zijn opgenomen. Naar Ged. Staten meenen, ligt het niet op den weg van Provinciale Staten op een dergelqke geheel on gewone wijze in te grypen in een reeds door hen aangenomen plan en party te kiezen voor ontwerpen die ternauwernood vasten vorm hebben aangenomen en nog niet in staat van behoorlqke voorbereiding, laat staan van mogeiyke uitvoering verkeeren. Zy stellen derhalve voor afwyzend op het verzoek te beschik ken. Tentoonstelling 1913. Ged.Staten stellen voor voor een be drag van f 2500 deel te nemen in het waarborgfonds der te Middelburg te houden tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. Gevraagd was een bijdrage van f 2500maar Ged. Staten geven aar. het eerste de voor keur, en het uitvoerend comité neemt hiermede ook genoegen. In hun voorstel wijzen Ged. Staten er nog op, dat de tentoonstelling, wat hare aanleiding betreft een eigenaardig nationaal karakter heeft en wat hare uitvoering aangaat een zuiver Zeeuwschen stempel draagt. Ongetwyfeld zal zy tot verheffing van land en volk, naar binnen en naar buiten, in stoffelijken en in geestelijken zin, medewerken. Ged. Staten stellen voor in te trekken hel besluit van 12 Juli tot het aangaan var. een geldieening ad ten hoogste f 50.000 en te besluiten eene geldieening van ten hoogste f65.000 aan te gaan. Nog komen op de agenda voor, voorstellen tot wijziging van het besluit der Staten van 12 Juli 1912 tot verleening van eene bqdrage aan het ryk in de kosten van het maken van los- en laadplaatsen te Neuzen; en betreffende het verzoek van het bestuur der vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, en het subsidie, aan de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch rundveestam boek verleend, op die vereeniging over te brengen en ten slotte tot wijziging van de Provinciale begroe tingen van 1912 en 1913. Zitting van Maandag 28 October, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig alle leden. zyn levensdraad af. Een zucht baron Felix von Waldheim leefde niet meer. HOOFDSTUK II. Maanden waren verloopen. Met weidsche pracht was baron Felix von Waldheim door een stoet van aanzientyken uit den omtrek ten grave gebracht en daarby hadden tal rijke kransen op de lijkkist bewys gegeven van de algemeene achting. Thans sierde een prachtig monument zy'n graf. Dag aan dag ging op vervelende wqze voorbij op Wallersbrunn, dat thans eenzaam en ongezellig daar lag. De bezoeken van rouwbeklag en de gerechteiyke bemoeiïngen waren ach ter den rug en nu kon Alice von Waldheim zich rustig aan hare smart overgeven. Nooit had het meisje ge- twyfeld aan de rechtschapenheid haars vaders; zy had hem beschouwd als een toonbeeld van plichtsvervulling, als een volmaakt man in ieder opzicht. De algemeene achting, die hq genoot, deed haar nog meer met eerbied te gen hem opzien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1