en 15. AN LS. Ontkomen. HYPOTHEKEN. No.253 1913 EKKER ARD: pairs in liiactsn. Vrijdag 25 October Gemeentebestuur. Feuilleton. leposit. nge&Cö. 2. 50e Jaargang. 1912. r- Vst-schijnt dggeSilks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 BINNENLAND. IERS. een der i exem- bieding jaren a leret. >odePortwijn lltePortwijn. i een Orgel stelle Jchen moet van een jat zijn (o.m. van zijn vervaardigd.) aKeering der igisters moet dui- zijn enovereen- de namen op de omend. Er zijn s in den handel aantal registers, tevergeefs naar ik wordt gezocht, ït fijn afgewerkt naar den smaak met vol vertrou- ES, et jaar 1890 dui- in ons land met |tst. arikaat e stellen eischen. aan de Orgelma- belangstellende SST 5ELAARS. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 2» ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonmerïtesifs-fWuerfentiëri op zeer uoordeelige woortyaardêr SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, dat op 29 October a. s. en zoo noo- dig volgende dagen schietoefeningen zullen worden gehouden in de stel ling van den Helder dat omtrent da regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur. Viissingen, 22 October 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. H. M. de Koningin. Met zeer groote en waarachtige deelneming zal zonder twijfel het gansche Nederlandsche volk van de nieuwe teleurstelling voor de Konink lijke Vrouwe en Haar gemaal kennis nemen. Nog maar enkele weken ge leden waren de eerste geruchten om trent een blijde verwachting, waarin H. M. zoude verkeeren, bekend ge worden, en het bericht was allerwege met oprechte voldoening vernomen. Wie was er, die niet aan H. M., welke zich ook ais Moeder aan zoo velen ten voorbeeld gesteld had, de weelde van een grooter gezin uit den grond van zijn hart toewenschte Helaas, wa! zoo vurig gehoopt werd, is ver edeld. Te bitterder, omdat H. M. nog slechts korten tqd geleden een gelijk verdriet had te dragen. Het bulletin van de doctoren deelt mede, dat de toestand van H. M. geene reden tot bezorgdheid geeft. Gelukkig, H. M. moge overtuigd zijn, dat Haar volk deze toevoeging aan het bulletin met dankbaarheid heeft gelezen. De wetenschap, dat het Nederlandsche volk ten zeerste deelneemt in Haar verdriet moge de Koningin sierken in it moeilijke dagen, die Zij doormaakt. Al zal dan ook wat de Vrouw lijdt erdoor niet kunnen worden verzacht. („N. R. Ct.") Tweede Kamer. De behandeling van het ontwerp Invaliditeits- en ouderdomsverzekering werd gisteren voortgezet. De heer Vliegen bepleitte Staatspensionneering waarvoor het geld te vinden is in successie, inkomsten en grondbelas tingen en in de stijging der middelen. n, Agenten der fE HYPOTHEEK- m berichten, dat irradig zijn ais le tot elkgewenschi (rente 48/. Af- lichtingen gaarne Telefoon 12® 16.) Gij zijt in mijne macht, even als to gebruik van mijne spieren, en gij kunt het gerust beproeven of gij in slaat zijt om van deze plaats op te staan. Ik hoop dat gij wel naar mijne gorden luistert, want ik verlang dat si zult begrijpen met wien gij te toen hebt. De geheimen der natuur niet alleen mijne studie, maar de "aluur is mijn God, en ik erken geen andere godsdienst dan de wetenschap. geloof niet aan uwe zoogenaamde Etvoelens van het hart, ten minste zij tosben nooit mijne rust verstoord, en wat de wereld liefde en haat noemt, 1 mij vreemd. Dikwerf heb ik u toegd, dat ik bij al mijne nasporingen jtochts een groot doel voor oogen J'b en om dit na te jagen, elke blnderpaal mij slechts van onderge schikt belang voorkomt. Gezondheid, rijkdom, werkzaamheid tonden mij beurtelings ten dienste. 'oen ik het noodig oordeelde, be- toht ik mij geen oogenblik om het ?eheele lichaam van mijne eigene toehter met een vocht te doortrekken, "ftatvan de vreeselijke eigenschappen Ds heer Tydeman keurde de spoed - behandeling dezer gewichtige wet af. Vooral aangezien dit geschiedt in het gezicht der stembus. Hij bestreed principieel bet regeeringsdwangsteisel e* verdedigde voorls het stelsel van vrijwillige oaderdomsverzekering met staatssteun. Naast dit vrijwillige stelsel moet staan de noodvoorziening en staatsuitkeering aan de meest behoef- tigen. De kosten welke dit gecombi neerde stelsel medebrengen zelf wilde spr. voor een derde doen opbrengen door de gemeenten en de werkgevers en voor 't overige halen uit de ge wone staatsinkomsten, dus niet uit tarief herziening. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder heeft een grafkrans laten bezorgen aan het s'erfhuis van mevrouw de baronesse van Knobeisdorff, te Wijhe overleden, dame du palais honoraire van H. M. de Koningin. Het verblijf van H. M. de Koningin- Moeder te Fiesole (Noord-Itallë) was tot dusver door mooi weer begun stigd. Bij zeer gunstig weer heeft H. M. eenige der steden in den omtrek be zocht, o.a. Florence, Valaraboza en Sienne. Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal a.s. Vrijdagavond 25 October, uit Italië in de residentie terugkeeren. Militairs berichten. Het vierde genie commandement wordt binnenkort opgeheven. De kapitein Reljnvaan van het 5e reg. inf. wordt voorloopig belast met het bevel over het 12e landweer district. Maandag 4 November zal te Utrecht de algemeene vergadering van de Nationale Christen Officieren-ver- eeniging gehouden worden. Per stoomschip „Ophir" zal 9 No vember e.k. van de kol. reserve naar O.-I. vertrekken een detachement sup pletietroepen, sterk 1 sergeant en 25 minderen, onder bevel van den 2e luit. der inf. H. Poulus, aan wien als medegeleider is toegevoegd de 2s luit. der inf. A. J. Hillen. Bepalingen omtrent verlof. Men schrijft aan „de A.v.p."De minister van oorlog heeft ter kennis van den commandant van het veld leger gebracht, dat hem gebleken is, dat van de gunstige bepaling van zijn ambtsvoorganger betreffende hetver- leenen van verlof gedurende de zo- haar tot een levend vergif maakten. Ha, gij rilt, maar het is niet v«or 't eerst dat deze gedachte u door het hoofd speelt. En toch verblinde dwaas, zat gij dicht aan hare zijde, toen gij de eerste maal met haar spraakt en zwolgt met elke ademhaling het doo- deljjke gif in. Verblinde dwaas, zeg ik, want had gij slechts even een blik geslagen op de bloem op uwe borst, het ware u niet ontgaan hoe zij voor uwe oogen verwelkte. Gij zoudt misschien wil len weten, waarom ik u tot mij noo- digde ik wilde, dat gij de vergiftig den damp inademde!, en de oorzaak hiervoor was, dat de vrouwelqke na tuur dreigde te bezwijken onder de proef waaraan ik haar onderworpen had. Want niet alleen wat zij inadem de, maar al wat zij gebruikte, ver anderde in vergif, zoodat zij einde lijk had moeten sterven. Dit lag niet in mijn plan, want zfj was mij veel te dierbaar, en dus besloot ik, dat zij zou leven, ik heb niet tevergeefs de geheimen van leven en dood bestudeerd. Het duurde niet lang, of ik vond den man, die het leven van mijne doch ter redden kon door de helft van haar vergiftigd aanzijn over te nemen. Bij mijne eerste ontmoeting met u begreep ik uw gestel en het werd mij duide lijk, dat ik zoowel uwe lichamelijke als verstandelijke vermogens geheel mermaanden aan offxieren en onder officieren een te ruim gebruik wordt gemaakt en niet alttjd het dienstbe lang op den voorgrond wordt gesteld. Het is de wensch van den minister, dat in den regel geen verlof zal wor den verleend aan officieren en onder officieren gedurende den'tijd, dat bij het korps miliciens vooreerste oefe ningen onder de wapenen zijn, ter wijl cok hPt verleer.en van verlof gedurende den tijd, dat éen of meer lichtingen tot het volbrengen van herhalingsoefeningen in werkelijken d enst zijn, tot de uitzondering moet bchco:en. Ook aan officieren, niet rechts- streeks bij den troep ingedeeld, moet gedurende dien tijd geen verlof wor den verleend, indien hun vervanging door officieren van onderdeelen, waarbij militie onder de wapenen is, noodzakelijk zou zijn. Evenzoo zullen voor detacheering bij Normaal Schietschool e.d. alleen officieren en onderofficieren moeten worden bestemd voor die onderdee len, waarbij geen miliciens onder de wapenen zijn. Steeds moet de dienst op den voorgrond staan. Ten slotte vestigt de minister er de aandacht op, dat met hei oog op de nieuwe organisatie, waarbij het aantal luitenants tot éen per com pagnie wordt teruggebracht, het nood zakelijk is verschillende kleine dien sten, zooals het zitting nemen in commissie van onderzoek e. d., wel ke gevoeglijk door éen luitenant op volgend kunnen worden verricht, ook aan «en persoon op te dragen en dus een zoo economisch mogelijk gebruik te maken van h< i aanwezige personeel. Revisie vart den Bijbel. De „Standaard" meldt, dat de kerkeraad der Geref. Kerk van Over toom in zijn jongste vergadering heeft besloten om aan de Classis Amster dam een schrijven te richten, waarbij op doorzending naar de e.k. Gene rale Synode wordt aangedrongen, met betrekking tot de thans nog gangbare vertaling des Bijbels. De kerkeraad is overtuigd, dat enkele woorden, uitdrukkingen enz. niet meer voor onzen tqd gangbaar zijn, en zou wenschen geen nieuwe ver taling, maar een revisie van de be staande, aan bekwame en godvruch tige mannen op te dragen, opdat het gewilde karakter der Heilige Schrift niet verloren ga. in mijne macht kon brengen. Het eenige, wezenlijke lag in de onder werping van uwen geest, want het was noodzakelijk, dat elke herinne ring, elke gedachte aan andere on derwerpen daaruit verbannen werden, eer ik 't doodsljjke vergif in uw bloed en adem durfde gieten. Huiver vrij, want gij weet al te goed hoe volko men mijn plan gelukte gij weet, hoe gij elke andere gedachte uit uwe ziel verdreef, en hoe gij voor niets anders meer oog hadt dan voor mjj en mijne dochter en de voorwerpen die wij u mochten vertoonen. Giste rennacht was mijn werk voltooidtoen gij onder den invloed van dien sterken geur den beker van Mina Wald- stein vuldet en hare blikken opvingt, zette gij het zegel op mijnen plan nen, mijne dochter was gered, en ik heb nu twee levenden vergiftigd, die mij tot het bereiken van mijn doel, zooals gij het noemt, behulpzaam kunnen zijn. Tracht u bedaard in uw lot te schikken gij zijt nu voor elk le vend schepsel, waarmede gij in aan raking komt, behalve mijn dochter Mina, vergif en dood. Haar doet gq geen nadeel, maar niemand anders ter wereld staat meer in nauwe ver wantschap tot u. Gij zult dit als het gevolg van uwe eigene theoriën vat ten. Daar zij mijn eigen vleesch en bloed is, vond ik spoedig middelen Gedenkteeken Prof. Valeton. Op de oude algemeene begraafplaats te Utrecht is gisterenmiddag in te genwoordigheid van vele vrienden en leerlingen, het grafmonument voor wijlen prof. dr. J. I. P. Valeton Jr onthuld. Het bestaat uit een liggende zetk met de woorden„Dr. Josué Jean Philippe Valeton Jr., hoogleeraar, geb. 14 Oct. 1848 te Groningen, overleden 14 Januari 1912 te Utrecht". Achter het boveneinde staat op een hardsteenen voetstuk een marmeren kruis. Op het voetstuk staat in gouden letters eene opdracht der leerlingen en oud-ltetlingen en daar onder „Houdt in gedachten dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt". 2 Tim. 2:8. Het geheel is omgeven door een zwart geverfd hek. Bij de onthulling hield ds. J. H. Gerritsen, hofprediker te 'sGravenhage een toespraak. Ned. Protestantenbond. Te Leeuwarden is de algemeene vergadering gehouden van den Ned. Protestantenbond. Het jaarverslag van den secretaris getuigt van ve'erlei werkaamheid. De bond telt 162 afdeelingen. De secretaris is van oordeel, dat het werk van den bond en de actie der vrijzinnige hervormden elkaar ten goede komen. Het bondsieven krijgt meer en meer vasten voet; 78 af deelingen hebben rechtpersoonlijkheid verkregen, waarvan 34 die een eigen gebouw bezitten. Er zijn 50 afdee lingen die gesubsidieerd worden, verreweg voor het grootste gedeelte ten aanzien van het godsdienston derwijs. Goeegekeurd zijn de verslagen van de handelingen der vorige alge meene vergadering, van de commissie voor godsdienstonderwijs en gods- dlenstsprediking, en van de com missie van het gymnasium- en stu diefonds voor hooger onderwijs. Al die verslagen getuigen van een op gewekt leven, al moest de voorzitter naar aanleiding van opmerkingen, gemaakt over het verslag der com missie voor de geschriften, consta- teeren, dat op dit punt elke goede organisatie ontbrak. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur, om de ingekomen gelden te storten in de algemeene kas, behalve het bedrag benoodigd voor uitvoering van het volgende voorstel: „hethoofdbestuur stelt voor f 10.000 te bestemmen tot en wegen, waardoor ik zonder ge vaar voor mij zeiven met haar kon blijven omgaan, maar bij u is dit wat anders, en, ik voel, dat het noodlot tig voor mij zou zyn, zoo Ik in uwe nabyheid kwam. Maar misschien ge looft gy my niet. Ik waag het niet de plek te overschrqden waar ik nu sta, maar ik pluk een roos af van dit latwerk, en werp die naar u toe. Zoo gy' een bewys wilt hebben voor de waarheid van myn gezegde, breng haar dan aan uwe lippen en zie wat gebeurt. Ik hoorde de bloem naast myne rustbank op het tapijt neder vallen, maar verroerde mij niet en durfde nauweiyks adem halen. De vreeseiy- ke woorden, die ik zooeven gehoord had, bevestigde myne sombere voor gevoelens, zoodat ik my meer dood dan levend voelde. Tegelijkertijd kreeg de stellige overtuiging by my de overhand, dal mijne redding ai- leeniyk daarvan afhing, dat ik bleef zwqgen en mijne oogen gesloten hield voor den heischen blik van Wald- stein. De dokter scheen geruimen tijd op eene beweging van my te wach ten, toen hq echter zag, dat ik geen teeken van leven meer gaf, ging hij voortIk heb getracht uwe voikome- ne machteloosheid te toonen, en uwe eenige hoop aan te wijzen, het schynt echter, dat ik nog andere gevoelens in werking moet brengen. Ik vrees, bedrijfskapitaal van een nieuw in te stellen commissie die zich ten doe! stelt den tekst van de Leidsche Bijbel- verialing, Oud- en Nieuw Testament, in geedkoope uitgave te verspreiden". De hoofdacte-eisch. De gemeentraad te Amsterdam nam gisteravond me! 25 tegen 18 stemmen de motie van B. en W. aan, waarin verklaard wordt, dal niet van alie te benoemen onderwijzers het bezit van de hoofdacte behoeft te worden ge- eischt. B. en W. zuilen nu zoo spoedig mogelijk de voordracht met deze be slissing in overeenstemming brengen. Verplichte winkelsluiting. Te Nijmegen zqn in een piaatseiqk comité voor verplichte winkelsluiting gekozen 3 patroons, 3 bedienden en 1 particulier, die tot voorzitter werd benoemd. Besloten werd tot het houden van een groote vergadering waarop een spreker dit vraagstuk zal behandelen en aan voor- en tegenstanders gele genheid tot debat zal worden gegeven. („Tijd.-> Nieuwe politie instructie. Aan het politiepersoneel te Amster dam is aldus meldt het „H b 1 d." thans een nieuwe algemeene in structie uitgereikt, gelijk dit reeds vroeger met de nieuwe ambtsinstructie geschied was. In de nieuw.' instructie wordt bepaald, dat het mindere per soneel eens in de tien dagen een vrijen dag zai hebber;. De hoofdcommissaris heeft evenwel ter kennis van het personeel gebracht dat deze bepaling omtrent den vrijen dag nog niet van kracht is. Dat vindt zijn oorzaak hierin, dat het corps nog niet op de sterkte staat, welke het ingevolge de nieuwe instructie moet hebben om een vryen dag om de tien dagen mogeiyk te maken. Het Vlissingsche fort. „Hst Vaderland" heeft het nog eens over de kustverdedigings-ont- werpen. Het blad releveert in een artikel „Het Vlissingsche fort en de opdrq- ving der oorlogsuitgavsn" de geschie denis der kustverdedigingsontwerpen," er daarby op wqzend, dat waar in eersté instantie 44Vs millioen gulden urgent genoemd werd, de regeering by het nieuwe ontwerp, ingediend na het afdeelingsversiag, slechts 12x/a millioen noodig had. dat uwe onverschilligheid, uwe onver- zetteiykheid eene nadeeligen invloed op myne dochter uitoefenen. Haar leven hangt nu van het uwe af, en ik weet niet hoe uwe tegenwoordige stemming op haar werkt. Op 't oogen blik Terwql hy zoo sprak, klonk ver in den tuin eene stem, die den dok ter riep om Gods wil dadelijk te ko men. Ik herkende hem die riep, het was Cosmo, de bediende. Dokter Waldstein bromde een vloek en riep uit het venster, dat hy niet weg kon Maar gy moet, mynheer, antwoord de Cosmo nu dicht bij het huis. De jonge dame, juffrouw Mina, worstelt tusschen de rotsen langs het strand met den dood. Met den dood, zegt gij Ja, zy is veel zwakker en vee) irtin- der weer dan gisteren. Toen ik.de plaats naderde, waar zy zich tuss'chen de oeverklippen en hel zeegras had neergevleid, wenkte zy my, niet in hare nabqheid te komen, maar spoe dig haar vader te roepen, daar zy op sterven lag. Ik moest u zeggen, dat gq u in den jongen Haughton vergist hadt, hq dacht slechts met afschuw aan haar, en zyn hart was op een geheel andere plaats. Zij werd toen doodsbleek en zonk bewusteloos neder. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1