Ontkomen. Donderdag 24 October Feuilleton. No.252. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifd; advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt riste,®lijksa uitgssofiderd op Zon- on Fegsidagen. j TELEIFOONKUMMEK 10. flbonnsmenls-flduM'isiifiiii op z@@r ooordooiioo woorwasrderi Tweede Kamer. De behandeling van de wet op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering werd gisteren voortgezet. De heer Rutgers bestreed uitvoerig het stelsel van Staatspenslonneerlng, in welken vorm dan ook en verde digde het regeerings-systeem van ver plichte verzekering als het beste stelsel voor het behoud van de volkskracht en de energie. Da heer Teenstra daarentegen be streed het regeerings-systeem. Hij be toogde, dat de samenkoppeling van de invaliditeits- en ouderdomsverze kering nadeelig zou zijn voor het platteland tegenover de industrie in de groote steden en keurde in het ontwerp de verhouding tusschen pre mie en uttkeering af, terwijl hij ook als grief de ontwikkeling van de groote getdonttrekking, door 't ontwerp, aan de industrie aanvoerde. Spreker hield voorts een pleidooi voor staatspensionneering en betoogde dat Nederland financieel krachtig ge noeg is, om de kosten daarvan le dragen. Vervolgens bestreed de heer Vliegen het regeeringsontwerp. Ommen. Wat ons, zegt .De Maasbode", bij deze stemming het meest frappeert Is de houding der 1888 christeiijk- historische kiezers, die, niettegen staande het Overyselsche provin ciaal-Comité der Christelljk-histo- rische Unie, in overeenstemming met het advies van het hoofdbestuur dier unie, den anti-revolutionairen candidaat had aanbevolenniette genstaande mr. baron Mackay zelf in hst openbaar herhaaldelijk had verklaard, geen candidatuur te wil len aanvaarden, toch weigerden hun stem aan den candidaat der anti revolutionairen te geven, en tegen alle regelen van organisatie in, op baron Mackay stemden 1 Het behoeft dan ook geen nader betoog, dat wij da houding dezer kiezers ten strengste afkeuren. Mogen onze rechtsche partijen in de naaste toekomst van een dergelijk optreden verschoond blijven I Mr. Feck is er ook hier weer ma gertjes afgekomen. Wat in deze om standigheden een fortuintje voor den anti-revolutionnairen candidaat mag genoemd worden. Want, had de heer Fock ook thans gelijk de heer Teesselink in 1909 een driedui zend stemmen verkregen, dan zou hij met mr. van der Vegte in her stemming zijn gekomen, en stonden de kansen voor dezen die thans zonder twijfel bij de herstemming wordt gekozen heel wat slechter. O— 15.) Hoe lang ik in dezen toestand ne- derlag, weet ik niet, maar eensklaps bemerkte ik, dat, sedert myn terug komen tot bewustzijn, bestendig de zelfde garaniumlucht, mij omringd had. Toen mij dit duidelijk werd, maakte zich eene vrees van mij mees ter, die ik niet in staat ben te be schrijven. Ik kwam echter weder tot bezinning en trachtte mij bedaard eike gebeurtenis te herinneren, die betrekking had op mijnen omgang met dokter Waldstein en zijne dochter. Ik herinnerde mij nu, dat ik den garaniumgeur nooit bemerkt had, dan wanneer Mina tegenwoordig was, en eveiïwel was ik overtuigd dat zij yóor de komst van den dokter niet 'n de kamer geweest, noch op 't oogenbtik in de nabijheid was. Als e'n plotselinge bliksemstraal schoot eene gedachte mij door het hoofd, De reclame-candidaat der S. D. A. P., „burger" Kleerekoper, kon ondanks zijn schetterende redevoe ringen, waarmede hy voor deze stem ming het geheele district is rondge trokken, slechts een goede 300 stemmen op zich vereenigan. Overigens is er op den anti-revo lutionairen candidaat goed gestemd. Siechts een kleine 100 stemmen meer, en hij was evenals dr. Kuyper in 1909 by eerste stem ming gekozen. Thans is er door de schuld der ongedisciplineerde Chris- teiyk-historische kiezers een herstem ming noodtg geworden. „Het Vaderland" noemt den uitslag in meer dan éan opzicht merkwaardig. Vooreerst wegens het groot aantal stemmen, uitgebracht op dén heer Mackay, die deze candidatuur niet begeerd heeft. Men weet dat zy niettemin door de Chr. Historischen in het district werd gehandhaafd, en wel tegen het advies van het Prov. Combé der Chr.Histo- rische Unie, dat, om redenen buiten de we'gering van den heer Mackay gelegen, maar voortvloeiende uit de coalitie-politiek, zijn candidatuur had verloochend voor die van den antirev. candidaat. In zoover is deze loop van zaken éen onomwonden uiting van verzsi van de Christelijk-Hisiorischen te Ommen tegen het door dik en dun meegaan van de Christeiyk Histori sche Unie met de coalitie-politiek en tevens tegen het overwicht van de antirev. party in de coalitie. Een andere merkwaardigheid acht het blad, dat ter wilie van deze critiek op de coalitiepoliek zulk een groot aantal kiezers, die anders in dit district op een Unie-liberaal plachten te stemmen, ditmaal op den Chr. Historischen candidaat hebben ge stemd. In 1905 bv. werden op den heer Van Alphen (antirev.) uitgebracht 4111, op den heer Engeiberts (v. 1.) 3073 stemmen. In 1909, toen de heer Van Alphen om gezondheidsredenen ont slag had genomen, 3941 op dr. A. Kuyper (antirev.) en 2923 oo den heer De Meester (U. L.) In 1909 by de algemeene verkiezingen 4141 op dr. Kuyoer en 3100 op den heer Tes- selink (U. L.) Uit deze cyfers blijkt tevens, dat óok een vry groot aantal antlrevolu- tionnaire kiezers (500 tot 700) ditmaal tegen het coalitieadvies zy'n ingegaan. Aan den anderen kant schynt de kans, om langs dezen weg lot een eenigszins sprekend protest te geraken ook vele Unieliberale kiezers er toe te hebben gebracht, op den Chr. hist, candidaat te stmmen. De mogetykheid is nu niet uitge sloten, dat de Chr. Hlst. candidaat, welke my met schrik en ontzetting vervulde, het was de geur van my- nen eigen adem. Eene siddering door liep my van top tot teen, en onwille keurig slaakte ik een kreet. Echter behield ik nog genoeg tegenwoordig heid van geest om mijne oogen ge sloten te houden, want ik voelde, dat de doorborende blik van dokter Waldstein op my gevestigd was, en dat deze, wanneer hy opnieuw myn verstand en mijnen wil in zyne macht had, in staat zou zyn my tot alles te dwingen, wat hij wenschte. Ik besloot uit het gedruisch, dat op mijne kreet volgde, dat hy opgestaan was, om my gade te slaan. Hy mompelde eenige onverstaanbare woorden en bengelde toen twee of driemaal met de stalen bel. Onmiddeliyk daarna trad iemand de kamer binnen. Waar is uwe meesteres, Cosmo, vroeg dokter Waldstein driftig. Zy is reeds twee uren geleden uit gegaan, antwoordde de bediende. Denkelyk heeft zy zich naar de kust begeven; ik zag haar het pad in slaan, dat door de rotsen naar beneden voert. Vlieg dan Cosmo, om haar op te die geen zetel begeerde, gekozen wordt alsprotest candidaat. Zonderling inderdaad zijn in dit geval de wegen der kiezers geweest. Maar dat deze dag het onaange naamst is voor den oud afgevaardigde van Ommen, is wel boven allen twy- fel verheven. Ook de „Nieuws Courant" spreekt van een verrassing, vooral omdat de heer Mackay den officieelen steun van het hoofd- en provinciaal bestuur beeft moeten missen. In het district gaat biykbaar een groeiend aantal kiezers genoeg krygen van de puur anti tevolutlonnaire ver tegenwoordiging. In 1909 stonden in Ommen alleen dr. Kuyper en de Unie liberaal Tees selink ais candidaten tegenover elkaar Eerstgenoemde kreeg toen 4141 stem men, de beer Teeselink 3109. Op dezen moeten er dus toen velen ge zoeken. Zeg haar, dat zy dadeiyk hier kome, ik beb haar noodig. Haast u. De bediende verliet de kamer, en nu hoorde ik den dokter aan het einde der kamer driftig op en neer stappen. Uit eenige ongeduldige uit roepen kon ik begrypen, dat hem zeer veel gelegen was aan den spoedigen terugkeer zyner dochter. Overigens naderde hy my niet, noch sprak tegen my. Dit verwonderde mij, eindeiyk kwam ik op het denkbeeld, dat hy ray vreesde. Deze veronderstelling scheen wel Is waar zeer ongerijmdvoor een mensch vreezen, die hulpeloos en zonder beweging nederlag en slechts met moeite zyne oogen kon gesloten houden. Nochtans werd deze gedachte gedurig sterker in my. Welke oorzaak kon zyne vrees hebben Ik trachtte dit bij my opgekomen vermoeden te verdrijven, maar welke moeite ik my ook gaf, het keerde telkens mei ver dubbelde kracht terug. Zou het ook misschien de geur zyn mijn doo- delljke ademhaling? Was het den ouden schurk gelukt, men leest wel meer zulke dingen, door zyn helsche kunstmiddelen den vergifti stemd hebben, die thans op den heer Mackay gingen. Oaan de 1406 stemmen van mr. Fock by de herstemming op mr. Ma ckay over zooals wy hopen dat geschieden zal dan bestaat de kans dat dr. Kuyper's verlaten zetel door de christelijke historischen bezet wordt. Want er kunnen er van de kleine 2000 thuisblyvers nog opkomen by de herstemming en de heer Van der Vegte zal gisteren wel zyn hoogste bod gedaan hebben. Winkelsluiting. Maandagmiddag kwam in de ver gadering van den gemeenteraad van Arnhem opnieuw aan -de orde de wink lsluiting. In een vorige verga dering was de verdere behandeling geschorst, doordat over een motie- Harteveit, om alsnog het advies in te winnen van de Kamers van Koop gen damp aan myn wezen mede te deelen, en was hij nu bang voor zyn eigen werk Omstreeks een half uur wasvoor- bygegaan, en ik lette op, dat het ongeduld van dokter Waldstein ge durig toenam, want hij gaf zynen toorn over het uitbiyven van den bediende en zyne dochter door half luide verwer.schingen lucht. Het kwam my voor, dat hy bang was my uit het oog te verliezen en tegeiykertyd vreesde in myne nabijheid te komen. Eindeiyk bleef hy staan, het scheen my toe dat hy by het vensier was en begon te spreken. Karei Haughton, zeide hij, ik weet, dat gij reeds eeni- gen tijd tot bewustzyn zijt wederge keerd. Op een u alleen bekenden grond weigert gy tot my te spreken of my aan te zien. Ik wil niets zeg gen van den ondamc, waaraan gy u schuldig maakt, wanneer gy de dien sten niet erkent, welke mijne dochter en ik u bewezen hebben. Sedert den verloopen nacht waren wy onophou- delyk bezig den dood van u af te keeren. Maar genoeg hiervan, ik ver zoek u slechts op te staan en tot mij te spreken, daar ik anders niet voor handel en van Arbeid, de stemmen hadden geslaakt. (16-16). Alle leden waren thans aanwezig. De vorige maal was de heer Roskam afwezig. Op verzoek van den heer Fockema werd besloten met 17 te gen 16 stemmen de discussies over de motie-Harteveit te heropenen. De heer Fockema wees op het ge knoei met da verordening te Amster dam, vooral op dan zoogenaamden „verkoop over het hekje," dat geoor loofd is. Van verschillende zy den werd nog maals aangedrongen over de motie aan genoemde kamers om advies te vragen. De heer Voorbrood, die een vorig maal, voor de motie-Harteveit stemde, motiveerde thans zyn stem tegen de molie, omdaï hy meende, dat nu de tegenstanders tij J is gegeven om met hunne bezwaren ta kernen. De motie- Harteveit werd daarna verworpen met 17 tegen 16 stemmen. Na eenige discussie slelden de hee- ren Piekema, De Waal en Wolff een motie voor, om een enquête in ta stellen naar het sluitingsuur, de werktyden van het personeel en de wenscben der winkeliers en verder naar de werking dezer verordening elders. Daze motie werd na eenige discus sie verworpen met 20 tegen 12 stem man. tn de avondzitting werden de al gemeene beschouwingen voortgezet. Bij de artikeïsgewyze behandeling werden op art. 1 r.og verschillende amendementen ingediend, die echter èf werden verworpen, óf ingetrokken, (o.a. een voorstel om den Oudejaars avond onder de Zaterdagavond-bepa lingen te doen vaiien.) Hierna werd artikel J ongewyzigd aangenomen, met 18 tegen 8 stem men (in de avondvergadering waren 7 leden afwezig.) De vorige artikelen werden, som mige met een kleine redactie-wyzi- ging, goedgekeurd. De Hoytema-kalender. De firma Ferwerda Tieman heeft weer den bekenden Hoytema-kalender voor haar cliënièle beschikbaar ge steld. Deze kalender is evenals alle jaren een waar kunstproduct en aan de uitvoering ervan is de uiterste zorg besteed en de randversieringen, welke den kalender omgeven, zyn uit artis tiek oogpunt nog kunstiger als die van vorige kalenders. In achterstaande advertentie worden de voorwaarden vermeld, waarop men door een bestelling by de firma Fer werda Tieman in het bezit kan komen van den Hoytema-kalender, waarop wy wyzen daarop nog eens ten overvloede geen enkele reclame van genoemde firma voorkomt. de gevoigen kan instaan. Hy zorgde er nog altyd voor, niet in myn na bijheid te komen. Ik was nu ten volle overtuigd, dat hy hiervoor vreesde en bleef dus myn voornemen getrouw, om stom en roerloos te biyven liggen. De dok ter scheen een poos op antwoord te wachten. Toen hy eindeiyk zag, dat ik niet spreken wilde, zette hy zijne driftige wandeling weder' voort en bromde nu en dan wat tusschen zyne tanden, waaruit ik alleen begrijpen kon, dat hy met ongeduld de komst zyner dochter tegemoet zag. Eindeiyk scheen hem dit wachten toch te lang te duren, want na zijnen toorn we der lucht te hebben gegeven, sprak hy mij weder aan, doch thans op een geheel andere toon. Jongmensch, zeide hy, gij dwingt my te spreken en u de volle waar heid kenbaar te maken. Sedert ge- ruimen tyd heb ik getracht uwen geest en wil aan den mynen te on derwerpen. Dit is my gelukt. Hoor my nauwlettend aan, opdat gy vol komen begrypt wat ik bedoel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1