ellihg rwijnen isingen AM Ontkomen. aarsma. MPEN, iding Leke. Woensdag 23 October fse Feuilleton. N 0.251. 50e Jaargang, 1912. TOBER1912, BEDOE- ïntoonstel- -WOUTERS, OKTE Tel. 106. pen ruimte, voor f 0.55 f 0.55 srkocht. 17. eid. FOREN, enz. enz» Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemsnts-ftduertentiei! op zeer woordeeiig® ooorutaarden BINNENLAND. ven. 1 1GEN. Emraastraat, Dag. Bestuur, r kosten 5 cis. 18 cent per tafel worden bevelend, icobsfraaf. JUReen BE WONING zeer n winkel, Vrou- mensehen een mer mei mooie iO per week. agenaarstraat 27. geadverteerde ven. DN vanaf 9 ct anaf 10 ct.) f 0.85 [INKER RUH. gehouden eene ur zullen In h®t ONSTRATlEö OMFOREN eo VUS5INGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recieuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rege; meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelld advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. H. M. de Koningin. Naar de „Maasbode" uit goede bron verneemt, worden de geruchten die in de buiteniandsche pers circuleeren, omtrent een eerlang ten Hove te ver wachten blijde gebeurtenis, bevestigd. Ommen. Bij de gisteren in hel district Om men gehouden stemming ter vervulling van de vacature-Kuyper zijn 7040 geldige stemmen uitgebracht, over de verschillende candidaten verdeeld als volgt Mr. D. Fock (U. L.) 1406, A. B. K'eerekoper (S. D. A. P.) 306, baron k.. Mackay (Chr. H'st.) 1888 en mr. H. van der Vsgte 3440 stemmen, zoo dat herstemming moet plaats hebben iusachen de heeten Van der Vegte en Mackay. Ter vergelijking laten wij de cijfers van de verkiezing in 1909 volgen. Van de 7250 geldige stemmen ver kreeg dr. A. Kuyper er toen 4141 en de heer H. W. Teesselink (U. L). 31°9. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is ter openbare vergadering byeengeroepen tegen Maandag 28 October 's avonds half negen. Kamerverkiezingen in 1913. De afdeeling Zaandam van de S. D. A. P. heeft den heer J. E. W. Duys candldaat gesteld. Vuurtorens gedoofd. Blijkens telegrafisch van den con sul-generaal te Sofia ontvangen be richt zijn de Bulgaarsche vuurtorens om de Zwarte Zee van 21 dezer af gedoofd. Invaiiditelts- en ouderdoms- verzekering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin het uit vrees dat uit het wetsontwerp op de invaliditeits- en ouderdoms verzekering een partij wet zal geboren worden, verzoekt, het niet aan te nemen. Ter motiveering van dit verzoek voert het aan: a. dat de samenkoppeling van ouderdomsverzekering aan invalidi teitsverzekering oorzaak zal zijn van een te hoogen leefiijd voor het ouden- dagspensioen en van te lage invali diteitspensioenen b. dat nog tal van jaren na even- tueele invoering van de wet zoowel de oudendagspensioenen als de in validiteitspensioenen zich zullen be wegen om een bedrag van f 2 per week, terwij! f 3 per week volgens O— 14.) Mijne oogen zochten het aangezicht van den dokter, en nu bemerkte ik dat hij, terwijl hjj mij aankeek, zijne hand uitstrekte naar de flacon met smaragden deksel. Hij opende haar werktuigelijk en schoof haar over de tafel naar my toe, terwql hij mij te gelijker tijd beduidde, dat ik haar aan moest nemen. Ik deed dit en, de richting van zijne oogen volgende, zag ik achter mij om. Het groene gordyn was in het mid den gescheiden, en Mina Waldstein stond In de opening. Zy had een sneeuwwit kleed aan, dat in beval lige plooien om haar lichaam goJfde. Het schcone blonde haar was tos, nn hing van hare schouders tot op den grosd neder, terwql zq met uit- gestrekten arm vreesachtig en angstig naar haren vader zag. Zy was den heer V. H. Rutgers reeds ontoe reikend is voor een ouden mensch, en ongeveer f 2 per week invaliditeits pensioen een bespotting is van het geen een invalide werkman strikt noodig heeft voor het onderhoud van zich en zijn gezin c. dat de weezenrente even groot zal wezen voor 1 of voor 6 kinderen beneden de 13 jaar, terwql de Duiische wet tot aan het 16de jaar den weezen rente uitkeert, stijgend met het aantal te verzorgen weezen d. dat in het Nederlandsche ont werp een weduwenrente wordt ge mist, terwql het juist de weduwe van een verzekerde is, die een kleiner of grooter aantal jaren de halve premie op haar huishouden heeft moeten be sparen, wat door verhooging van de pryzen van vele behoeften, ais gevolg van de in te voeren tariefwet, nog moeilqker viel dan anders; e. dat het dwingend afnemen van een halve premie van 10, 12 of 15 cents per week, van loonen, die op zich zelf reeds het leven houden bin nen de grenzen van armoede, naar de meening van adressant vloekt tegen alle begrip van Christelijkheid en hu maniteit f. dat jaarlijks f 1,200,000 aan ad ministratiekosten zulten verloren gaan, terwijl een minder dwingende, minder bureaucratische regeling van de inva liditeitsverzekering als onderdeel van ziekteverzekering mogeiyk is, indien eenige staatssteun verleend zou wor den aan wat reeds opbloeide en nog zal opbloeien uit hel voik zelf g. dat het aanhangige wetsontwerp in hoofdzaak slechts het manneiyk deel van één, zy 't ook talrqke volks klasse, helpt, namenlqk de klasse der loontrekkenden, terwql in zake het oudendagspensioen in den overgangs tijd vele anderen, die het evenzeer noodig hebben, zullen hebben mede te betalen voor de in 't genot van een rente gestelden, terwql zij zelf daardoor zwaarder te tyden zullen hebben (gewezen patroontjes, gewezen zelfstandige werkers en de meeste vrouwen) h. dat in Duitschland per 1000 zielen der bevolking slechts 9 men- schen van 60 jaar en ouder een pen sioentje genieten krachtens de ver plichte verzekering, terwql dit getal in Denemarken en in Engeland 20 bedraagt, uit welk feit wel duidelijk het onvoldoende en onbiliyke van verplichte verzekering blijkt i. dat biykens een onderzoek, in eenige gemeenten van ons tand op minutieuze wijze ingesteld, art. 357 van het ontwerp oudendagspensioen zal toekennen slechts 1 van de 3 menschen van 70 jaar, die zulks noodig hebben, terwyi de één, die het ontvangt, soms de minst behoeftige is van de drie. doodsbleek, bewoog zich slechts langzaam en aarzelend naar voren, en geen trek verried, dat zij van mijne legenwoordigheid bewust was. Toen zy op twee schreden afstands van mijnen stoel genaderd was, zag ik in hare hand een beker van goud, met smaragden ingelegd, welke be hoorde by de flesch, die ik in mqne hand hield. Eene doodsche stilte volgde. Ik zag naar den dokter. Hij stond op en gaf my door een tee- ken te kennen, dat ik den beker, welke zijne dochter vasthield, uit de flacon vullen zou. Zijne oogen fon kelden vurig onder de witte wenk brauwen, en ik was gedwongen dit bevel op Ie volgen. Ik trad naar Mina toe en goot den inhoud van de flacon in den beker. De vloeistof was kleur loos en helder als water, maar toen ik haar inschonk, voelde i« dat de geur in de lucht elk oogenbiik ster ker en drukkender werd. Ik zag dat zij den drank aan hare'lippen bracht, en toen ontmoetten hare oogen een oogenbiik de mijne. Eensklaps scheen de geheele kamer rond my heen te dansen, een vreemde, tooverachtige muziek klonk in mijne ooren, myn De burgemeester van Zaandam. De (anti-rev.) „Rotterd." acht het naar aanleiding van het artikel van prof. Van Embden niet zonder bedenking, dat de pers zich moeit in rechtzaken, terwyt deze nog by de rechterlijke colleges aanhangig zyn, ook al ontbreekt elke bedoeling om op deze magistraten invloed te oefe nen. In dit geval ook nog, omdat de veroordeeling juridisch zwak slaat, eene vernietiging door het gerechts hof alleszins denkbaar is en een op roep tot een gratie-beweging, dus ietwat voorbarig moet heeten. Overigens verklaart het blad, dat de publieke actie, welke op vervol ging aandrong, haar weerzinwekkend was, en dat het rechtsgevoel door deze vervolging in geenen deele is bevredigd. Schenkingen. De heer F. A. vaa Braam Houck- geest, gepensioneerd generaal majoor der mariniers te Lelden, heeft aan het algemeen rijksarchief te 's-Gra- venhage ten geschenke gegeven een belangrqk handschrift, hetwelk bevat een dagverhaal, eigenhandig ge schreven door der. grootvader des schenkers, Andreas Everardus van Braam Houckgelst, betreffende de r is, door hem in de jsren 1794 en 1795 gedaan van Canton naar Peking als lid van het gezantschap, dat des tijds door de Oost Indische Compag nie naar het hof van den keizer van China is afgevaardigd. De uitvoerige, met fraaie kaarten en teekeningen opgeluisterde berichten van den schrijver omtrent het land en het volk van het Hemelscbe Riik geven aan het geschenk een bqzondere waarde, te meer, omdat de inhoud van het dag verhaal In de Fransche en Nederland sche uiteaven die er onderscheideniyk in 1797/1798 en 1804 van zyn ter perse gelegd, niet volledig is afge drukt. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Schenking van den heer J. H. van Eeghen. De heer mr. K. Hazelhoff, advo caat te Amsterdam, heeft als ge machtigde van den heer J. H. van Eeghen het volgende verheugende adres gericht aan B. en W. van Am sterdam Ik acht het my eene eere en ge noegen, namens den heer Jan Her man van Eeghen, aan de gemeente Amsterdam een bewys te mogen ge ven van diens onverminderde be langstelling en groote verknochtheid aan de stad zijner geboorte, door aanbieding ten geschenke van de hieronder vermelde kunstwerken. De meeste der, daartoe behooren- de, schilderyen hebben jaren lang hoofd klopte onstuimig en ik zonk Bewusteloos voor hare voeten neder. Het was klaar dag, toen ik uit my- ne bezwyming ontwaakte. Ik lag op eene groote canapé of rustbed, in een sierlijk gemeubileerde kamer, met twee groote openslaande Fransche ramen, die het uitzicht hadden op een schoonen tuin. Voor eene der vensters stond een schrijflessenaar, waarop dichtgekurkte flesschen. Het was een heeriyke dag, geen wolkje dreef aan het heldere azuur van den hemel, en in de verte zag ik de zee, waarop zich hier en daar een wit zeil vertoonde, terwyi het stille golf geklots zachtkens tot myn gehoor doordrong. Voor het huis schenen rozen en jasmijn naar boven te groeien, want ik kon de scharlakenroode knoppen van de eerste en de witie sterren van de iaaiste te voorschijn zien komen. Dit alles maakte echter geen indruk op mij, war.t het was mq onverschillig waar ik mij bevond, of hoe ik er gekomen was. ik voelde door mijne leden een loomheid en uitputting, alsof ik maanden lang er aan de koorts had gelegen en deze mq nu eerst verlaten had. Lichamelqk gehangen in het Stedelijk Museum alhier, tot welks stichting hij in vroe ger tijd heeft mogen medewerken en waarin de schenker hoopt, dat deze stukken' voortaan eene blijvende plaats zulien vinden. Zy zqn de voigende Aug. Allebé, page dezelfde, kof fiemalen dezelfde, oude vrouw mejuffrouw G. van den Sinde Bak- huyzen, zonnebloemen A. H. Bak ker Koiff, lezende vrouw dezelfde, vieux Pontac.dezelfde intérieur H. Basieit, lente; dezelfde, Winter aan de Vecht; G. H. Breïtner, sol daten Aug. LeGras, ezelsAdr. Haanen, bloemen; H. W. Jansen, stadsgezicht; T. dc Josselin de Jong, vuur uithalenH. W. Mesdag, sche pen met strandCh. Rochussen, stranddezelfde, jachtscène W. E. Roelofsz, koeien onder boomen'; L. van Soest, winterlandschapC. Springer, stadsgezichtMaria Vos, stilleven van Vliet, oude huisjes J. H. Wqsmulier, Nederhorst-den- Bergdezelide, dorpsgezichtJar. Cernak, vluchtende menschenEug. Feysm, nettenboetsterA. Wierusz Kowaiskf, ruiter in de sneeuw; Gabr. Max, apen; A. de Neufville, soldaatW. Loewith, intérieurM. Bllders—van Bosse, boomstudie J. B. Jongkind, haven van Rotterdam A-ex, J. Decamps, Turksche beulen; Jules Dnpré, symphonie; J. F. Millet, chardeuse, en eindelqk een beeld van Pier Pander, genaamd nymf. Ontslag bij huweiijk. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hunne goedkeuring onthouden aan een door den gemeenteraad van Soest vastgestelde salarisregeling voor de onderwqzers der openbare lagere scholen op grond dat daarin was opgenomen een bepaling betreffende het verplicht ontslag nemen door onderwyzeressen bij huwelqk. De Raad heeft in zyn jongste zitting deze hepaling uit de verordening geschrapt. Baden en warmte. Omtrent het verloop van het bad seizoen 1912 wordt het volgende uit Scheveningen geschrevenHet aantal in het afgeloopen seizoen ge nomen buitenbaden bedraagt 61830 en dat der binnenbaden 7469, zqnde 36752 buitenbaden en 232 binnen baden minder dan in het vorig sei zoen. De invloed van de weersge steldheid is hier duidelijk merkbaar. Vrij van belasting. Men schrqft aan „de Te!." Een rijke landbouwer uit Finster- woide (Gr.) verslaat de kunst, om aan het betalen van gemeentelqken hoofdeiyken omslag te ontkomen. gevoelde ik my zoo zwak, dat ik geen vinger bewegen kon, waarom ik geheel werkeloos in de kamer en door het venster rond zag. Ik was alleen. Toen kwam my eensklaps als een electrische schok de herin nering aan den avond van mqne aan komst in Frolldu voor den geest. Myn vroeger geloof, myn blind ver trouwen In dokter Waldstein, ver dwenen om plaats te maken voor bit teren haat en afschuw tegen den ouden man. Maar myne lichaams zwakte verqdelde m'jn voornemen om op te staan, en toen het mij einde lijk gelukte mij op den eenen arm op te richten, voelde ik mq zoo uit geput, dat ik bedwelmd en machte loos weder op de canapé nederzonk. „Negen uren ligt hij daar reeds be> wusteioos, wanneer dat nog vijf uren langer duurt, dan weet ik dat mijne plannen gelukken zuilen. Dood en leven leven en dood hoe won derlijk zijt gij aan eikander Verbon den Deze woorden werden op een zachten, maar vasten toon uitgespro ken. Hoewel ik geen teeken van le ven gaf, had ik de stem van dokter Waldstein herkend. Ik hield mijne Hij reist van oord tot oord en zorgt, dat hij nergens langer woont dan hem veroorloofd is zonder in de termen te vallen van te worden aangeslagen in den hoofdelqken omslag- Zoo hadden de volgende plaatsen o.a. reeds de eer hem binnen hun muren te herbergenDen Haag, Middelburg, Zeist, Groningen, Lo- chem, Nymegen, Apeldoorn en Veip, terwyi hij ook al eens genoot van het natuurschoon over de Duitsche grenzen. Plan 1913. B. en W. van Haarlem stellen voor, aan hun college een bedrag beschikbaar te stellen van f 2500 teneinde in overleg met het bestuur van het Haarlemsch comité van plan 1913 hei bezoek aan Haarlem in 1913 door lan jgenooten en vreem delingen te bevorderen. De melkoorlog te Utrecht. Op het dreigement van het .omité, dat zich te Utrecht gevormd heeft om een uitgebreide actie te beginnen tegen de melksiyters, wanneer deze hunne abnormaal hooge melkspryzen niet behooriyk kunnen motiveeren, is reeds antwoord gekomen van da zqde der Ulrechtsche Melkslqtersver- eeniging. Daarin wordt betoogd, dat bij den prijs van 10 cent den liter, die nu betaald wordt de inkoopsprys voor de slijters in deze en de vol gende maanden 8 cent is voor de goedkoopste melk, zoodat by een verkoop van 100 liter per dag f 14 in de week wordt verdiend, waar echter winkelhuis, onderhoud van eer. hond of honden, in stand hou ding van materiaal etc. af moet. De meikstyters achten den huidigen prys zeker niet hoog. Het woord is nu weer aan het comité van actie. Vlisslngen, 22 October. Heden zyn hier ter reede de officl- eele proeftochten begonnen van de on derzeeboot III, alhier in aanbouw aan de fabriek „De Schelde". De leverantie van aardappelen voor de militairen van het garnizoen alhier, gedurende het tydvak van 1 November a.s. tot en met 30 juni 1913, is opgedragen aan den heer Bolier te Middelburg, tegen den prys van f 2.43 de H.L. De Engelsche driemastschoener „Jane Williamsen", kapt. Keaten, welke alhier een lading steenkolen heeft gelost voor de firma F. Wibaut Zoon, is hedenmorgen naar Ter Neuzen vertrokken. oogen dicht en luisterde. Denkeiyk was hy alleen, want er volgde geen antwoord, ik kon ook door het kras sen van zyne pen begrypen, dat hy druk schreef aan zyn en lessenaar. Vroeger sprak ik van mqne erge zwakte, maar tot mqne groote vreug de begon ik te bemerken, dat, terwyt ik met geslotene oogen nederlag, myn geest gedurig sterker werd. Het werd mij langzamerhand dul- deiyk, dat dokter Waldstein my, met een mq onbekend oogmerk, tot toets steen van eene zyner duivelsche proefnemingen had gemaakt. Hy had door den invloed van het dieriyk magnetismus, mq tegen mynen wil trapsgewqze zoover gebracht, dat ik volkomen aan zyne macht onderwor pen was. Ik nam daarop het besluit, om tegenover zyne verdere hande* lingen een vasten wil te stellen, my echter voor het oogenbiik stil en on bewegelijk te houden. De dokter scheen van meening te zyn, dat ik nog bewusteloos was, ik wilde hem deze gedachte niet ontnemen, omdat ik wilde hooren, of de oude man niet nog iets van zyne oogmerken zou te kennen geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1