Ontkomen. Van Houten's Cacao Dinsdag 22 October N o,250. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege. meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Varschiïnt dagelijks, uHgesonderd op Zon- en feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ^bonn@m@rtfs-Hduerf@9ifi§n op zeer uoordeeiige voorwaarden Graaf van Bylandt. De „Ned." herinnert er aan, dal de heer Van Bylandt Vrijdag den dag herdacht, waarop hij vóór 30 jaar tot lid der Tweede Kamer werd gekozen, nl. op 18 Oei. 1882, 19 November d. a. v. werd hij ais lid toegelaten, precies vijf jaren na den heer Borge sius, die 19 November 1877 werd toe gelaten, hoewel op 17 October reeds gekozen. De heer Van Bylandt kan nog altijd niet de Kamerzittingen bijwonen. Tweede Kamerverkiezingen. Nu wederom verschillende geruch ten de ronde deden en door vrijzin nige bladen werden opgenomen dat de heer Van der Borch va« Verwqlde, anti.-rev. Kamerlid voor Ridderkerk, zich in 1913 niet meer herkiesbaar zou stellen voor de Tweede Kamer, heeft het anii. rev. orgaan in dat district „Het Vad. Gheirouwe" het Kamerlid daaromtrent ondervraagd en het volgende antwoord gekregen heb ik besloten, zoo de Heere mij leven en gezondheid schenkt, mij weder beschikbaar te stellen. U kunt dus gerust de daarom trent ioopende geruchten tegenspre ken". Officieren bij de Landmacht. De Vereeniging van Officieren bij de Nederlandsche Landmacht, hiild te Uirecht* haar 3e algemeens ve ga- dering onder voorzhterschap van den heer J. R. L. Colleite, kapitein der artillerie te Qorinchem. in zijn openingswoord betuigde de voorzitter zijn vreugde over de aan gebrachte wijzigingen in de pension- neerir.g van officieren. Het hoofdbe stuur is van meening, dat meerdere samenwerking der leden noodzakelijk is om te geraken tot verbetering van de economische positie der officieren, hoewel reeds gebleken is, dat de re geering rekening houdt met de wen- sehen der vereeniging. Spreker con siateert met genoegen de voortdurende stijging van het ledental der veree niging. De vergadering besloot, op voorstel van het hoofdbestuur, een commissie te benoemen, welke rapport zal uit brengen over de verbetering. De vergadering besloot, op voorstel van het hoofdbestuur, een commissie Ie benoemen, welke rapport zal uit brengen over verbetering lo. der kamptoelagen 2o. der tos- lagen bij oefeningen3o. der reis- en verblijfkosten4o. der vergoedingen voor gebruik van eigen rijwie!5o. der bepalingen op het toekennen van bijslag op traktement6o. der toe lage voor eerste uitrusting 7o. der 13.) De kust liep langs rotsen omlaag en ging eindelijk in een voetpad over, waar ik mijnen koetsier afdankte en nu den eenzamen weg naar het buis alleen voortzette. De sterren verspreidden genoeg licht om den weg te onderscheiden, maar ik gel'oof, dat ik niet verwaaid zou zijn, zelfs al ware de nacht pik donker geweest. Toen ik de rotsen naderde, hoorde ik het eentonige golvengeklots en nu zag ik een kreu- Pclbosch, waardoor ik lichten zag dikkeren. Door eene kleine opening kwam ik onder de boomen, en hier leidde een kiezelpad mij naar een Smot, aanzienlijk huis. Da gangdeur stond open, en bij het licht van bin- nen herkende ik den dokter in zij nen groven kiel en het kapje, zooals 'k hem den eersten keer in het labo ratorium gezien had. geldelijke vergoeding in de verhuis kosten. De vergadering besloot dat het hoofdbestuur zelf dit rapport zal op maken. Aan het hoofdbestuur werd opdracht gegeven de conclusiën der Staats commissie, ingesteld tot onderzoek van het fusievraagstuk, nader te be- siudeeren. Aan de afdeeling Amsterdam zal verzocht worden het hoofdbestuur over deze zaak te adviseeren. De afgevaardigde van de afdeeling Vlissingen bracht onder toejuiching, hulde aan hetgeen het hoofdbestuur in het belang der leden heeft gedaan. Besloten werd betreffende de pro- moiieverbefering dat het hoofdbestuur ais tot nog. toe werkzaam zal blijven. Ook vereenigde de vergadering zich met een voorste! om ruimere open stelling te vragen vaa de gelegenheid tot detacheering van officieren van hef Ned. leger bij het koloniale leger (Oost en West Indië.) Ook zal aan den minister van ooriog gevraagd worden bij vervul ling van open .plaatsen bij de land weer te ietten op de belangen van de officieren van het Nederlandsche leger. Voorts werd aangenomen een voorstel waarin het hoofdbestuur uit- genoodïgd wordt nog dit jaar de uitbreiding van kostêlooze genees kundige behandeling van officieren en hunne gezihnen in studie te doen nemen. De afdeeling Delft verklaarde zich bereid deze zaak te bestudeeren. Aan het einde der vergadering hadden nog eenige besprekingen plaats over de ziekenhuis (sanato- rium)-vsrpleging van officieren en hunne gezinnen. Uitbetaling van getuigengelden. Bij de wet van 18 April 1874 wordt in art. 64 de ontvanger der regi stratie aangewezen als de ambtenaar, die de uitbetaling van getuigengelden heeft te doen. 't Was inlusschen ge bruikelijk geworden, dat deze het deed door tusschenkorast van den deurwaarder, den bode of een klerk bij het betrokken rechtscollege. Thans is door den minister van justitie een circulaire verspreid, waar bij die uitbetalingen worden opge dragen aan de griffiers onder hunne persoopiijke verantwoording. De vraag rijst nu echter, of de minister bevoegd is om de hierboven aangehaalde weis bepaling ter zijde te stelten en of de griffiers, daar wél is voorgeschreven, dat zij hebben op te volgen de bevelen van de Kroon, doch niet van den minister, verplicht zouden zijn aan deze circulaire te voldoen. Zoo, zijt ge daar eindelijk, ik heb u verwacht, zeide hij, mij zijne hand toestekende. Ik vatte haar en in een oogwenk beving mij een eigenaardig gevoel van verlichting. Bij de aanra king van zijne hand, bij den kiank zijner stem, schenen rust en veilig heid bij mij terug te keeren. Hij nam mijne reistasch over, geleidde mij naar binnen, en terwijl ik in de goed verlichte kamer met hem praatte, dacht ik spoedig niet meer aan de bittere, brandende vragen, die ik hem wilde stellen. Zoodra ik den drempel overschreden had, verdween mijne angst en gejaagdheid, het was mij te moede ais een veroordeelden misda diger, wien plotseling genade wordt aangekondigd. Dokter Waldstein be handelde mij ais een welkomen gast. Hoe weldadig was de gemoedsrust, die zijn vriendelijk wezen mij bezorg de, na het doorgestane leed I Ik zou mij zelfs, tegen mijn geweten verzet hebben, zoo het mij een woord van waarschuwing had wiilen toefluiste ren. Nadat hij mij mijne kamer ge wezen had verzocht hij mij, deel te nemen aan een avondmaal, dat ge reed stond, daar ik dit, niettegen RONA Uitstekende dagelijksche drank, verre te ver kiezen boven koffie en thee. Opwekkend en zenuwsterkend. Vooral voor kinderen zeer aan te bevelen. Machtig wapen in den strijd tegen misbruik van alcoholische dranken. Openbare leeszaal te Hilversum. De Hilversumsche gemeenteraad verwierp in 1910 een subsidie-aan vrage van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, tengevolge waarvan deze instelling ook de rijks- en provinciale subsidie moest derven. Door de krachtige actie der vrij zinnigen bij de periodieke raads verkiezingen in 1911 werd de ge meenteraad zóódanig gewijzigd, dat eene tweede aanvrage met eene kleine meerderheid w-.rd toegekend, dank zij de medewerking van enkele recbtsche raadsleden. B. en W. stellen bij de begrooting voor, ook voor .1913 een subsidie van f 1200 te verleenen. De anti-rev. kiesvereeniging heeft in verband hiermede besloten, aan alle rechtsche gemeenteraadsleden de volgende motie te zenden „Da anti revolutionaire kiesver eeniging Nederland en Oranje" te Hilversum, gehooid hebbende, dat ook dit jaar op de gemeentebegrooting voor komt een subsidiepost aan de Open bare Leeszaal, Overwegende, dat van deze lees zaal een groot deel der bevolking om den consciëntie willen geen ge bruik kan maken, betreurt ten zeerste dit subsidie voorstel en ver zoekt den raadsleden, behoorende tot de partijen der rechterzijde, tegen deze subsidie te stemmen en besluit deze motie ter kennisse van deze raadsleden te brengen." staande het iate uur, wel noodig zou hebben, na de vermoeienissen van de reis. Ik nam dit gaarne aan. Hij ver wijderde zich, om van kleeding te verwisselen, maar keerde spoedig terug, waarop ik hem in de eetkamer volgde. Arglistige duivelIk meende weder in zijn gezicht hei grijzende, hatelijke lachje te zien, maar legde toch mij nen arm in den zijnen en ging ver trouwend en geloovig met hem mede. Listige, doortrapte booswicht. Wan neer hij nog een dag wachtte, dan was het misschien te laat. Zoo ik toen zijn duivelsche slimheid had geweten, dan zou ik hem geworgd hebben, niettegenstaande hij een oud man was. Wij gingen naar beneden dooreen gang, waar aan het einde de bedien de in het zwart met het onheilspel lend gezicht ons eene deur ontsloot. Ik was toen niet in eene stemming om veel op te Ietten, maar toch viel mij het voorkomen van de kamer in het oog, waar wij nu binnenkwamen. De muren waren met donkergroene .tapijten behangen, op welke eene teekenlng met goud, kabalistische Het openbaar onderwijs te Amsterdam. Blijkens het overzicht, opgenomen in het Gemeenteblad, bedroeg in Juli het totaal aantal lesriingen der scholen voor gewoon lager on derwijs daar ter stede 49,927 (tegen 50,792 in Januari 1.1.) en dat der scholen voor voorbereidend onder- wqs 4124 (3591). Eerstgenoemd cij fer blijkt dus wederom te zijn ach teruitgegaan (in de laatste drie jaar daalde het met meer dan 3200), terwijl de bewaarschool-categorie in dezelfde periode een vooruitgang vertoont met ruim 3000. H. de Bie. f Zaterdagmiddag is te Rotterdam plotseling overleden in den ouderdom van 82 jaar een van Rotterdam's meest geachte ingezetenen de heer H. de Bie. In zijn krachtige jaren maakte hij zich in menigvuldige betrekkingen, die hij met zeldzame toewijding waarnam, verdienstelijk jegens stad en land. Hij was 14 jaar lang lid van den gemeenteraad, ook weth. van financiën 20 jaar lid en voorzitter van het Armbestuur, 28 jaar lid en voorzitter van de commissie voor het krankzinnigengesticht, 24 jaar voorzit ter van den militieraad, 15 jaar voor zitter van de Spaarbank ruim een halve eeuw was hij lid en eerelid van het bestuur der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hol- laddsche Maatschappij van Land bouw, die hem op zijn gouden jubiieumdag, 28 December 1908, een figuren scheen voor te stellen. Op den grond lag een zacht purperrood ta pijt, en het eene einde van de kamer was verborgen door een groen flu- weelen gordijn. In het midden van de kamer stond eene tafel met uit gezochte spijzen. De kamer werd slechts verlicht door eene, van de zoldering afhangende lamp, welke een helder, gelijkmatig licht verspreid de. Dat vele groen en goud, want zelts het kristal en porselein op tafel was van deze kleur, en de kabalis tische figuren maakten eerst een on aangenamer! indruk op mij, maar toen mijn gastheer zich nederzette en mij verzocht plaats te nemen, verdween spoedig eik ander gevoel dan dat van kalmte en welbehagen. Dien geheeien dag had ik geen eetlust gehad, nu echter was ik hongerig en liet mij de voorgezette spijzen dus goed smaken. De bedier.de vertoonde zich alleen maar om de borden en schotels weg te nemen, terwijl de dokter slechts weinig sprak, om mij niet in mijne bezigheden te storen. Eindelijk had ik mij genoeg verkwikt en de bedien de nam alles weg, behalve den wijn. Hiervan stonden verschillende soor gouden gedenkpenning vereerde 30 jaar lid van de Commissie der Rot- terdamsche Spijsuitdeeling, 32 jaar lid en voorzitter van de afd. der Ned. Vereen, tot bescherming van dieren v.rder oud-voorziiter van Onderling Crediet, lid van het bestuur Fioralia enz. enz. Tot voor enkele jaren was hij buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en tal van jaren lid van de Provinciale Staten. Hoewel hoog in jaren, zoodat hij zich van veel moest terugtrekken, werden de laatste vergaderingen van de Maatschappij en van de afdeeling van Landbouw nog door hem bijgewoond. Hij was ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. Kermissen. De raad van Deift heeft Vrijdag avond met 11 tegen 5 stemmen ge weigerd de kermis af te schaffen over een voorstel om haar met den hatsten Zondag te verkorten staakten toen de stemmen. Zaterdagmiddag werd ook dat voorstel met 12 tegen 8 stemmen verworpen, zoodat de kermis onveranderd gehandhaafd blijft. Te Naarden is een referendum van gezinshoofden gehouden over het Raadsbesluit tot afschaffing van de kermis. Van de 600 uitgebrachte stemmen verklaarden zich 450 voor behoud van de kermis. B. en W. hebben thans toegezegd, in de eerstvolgende Raadsvergade ring een voorstel tot intrekking van het anti-kermis-besiuit in te dienen. De fraude bij den spoorweg Gent—Terneuzen. Over de arrestatie van Henri Vil- mart, den broeder van den grooten millioenenzwendelaar, Nestor Vil/nart, wiens aanhouding reeds gemeld werd, deelt de „Nieuwe Gazet" nog het vo'gende mede Het parket vaH Dinant stapte Don derdagnamiddag te Morialmé af. Het was juist twee uur toen de magistraten op het kasteel aankwamen. Mevr. wed. Verboeckhaven, zusier van Nestor Viimart, mevr. Georges Vilmart, ge komen in plaats van haar man, die ziek te bed ligt en de heer Henri Viimart waren aanwezig. Na een lang verhoor van Henri Vilmart, den jor.gsten broeder van Nestor, werden een groot aantal boe ken, documenten en allerlei papieren in beslag genomen. Men sloot ze weg in drie groote koffers, die denzelfden avond nog naar Brussel overgebracht werden, waar zij sedert Vrijdagmorgen ter beschikking zijn van den onder zoeksrechter. Tijdens het verhoor van Henri Vil mart vond men talrijke tegenstrijdig- ten klaar met kelken van ouderwet- schen vorm. Ik zag ook een kleine gouden flacon van schoon, gedreven werk, de hals sloot met een deksel, waarin een groote smaragd was ge zet. Deze flacon stond ter rechterzijde van den dokter, en was niet geopend. Het gesprek van Waldstein was voor mjj belangrijker er. boeiender dan ooit, en ik hoorde met een half droomerig genoegen naar zijne woor den. De invloed van de vreemde gou den letters aan den muur brachten mij, om zoo te zeggen, in eene be daarde opgewondenheid, welke ik wel verlangd bad dat altijd had mo gen voortduren. Het fluweelen gor dijn, dat het andere einde der kamer verborg, was achter mij, en mijn ge zicht was naar den ouden man ge keerd, wiens fantastische beschou wingen ik een aandachtig oor leende. Ik geloofde volkomen veilig te zijn en verschrikte dus niet, geen mijner spieren bewoog zich, toen ik meende dat de geheimzinnige geur zich we der in de kamer verspreidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1