irwijnen Eerste Blad. JM. ,EKE. Maandag 21 October flil aamaarliBsbatBil3 bladwi Ontkomen. ADEMEN. 'ding No.249. 50e Jaargang, 1912. "RAAT 81. Gemeentebestuur. Feuilleton. lijn kind VEL on- de resul- [n het aan iting ÏRBEN. tipen ruimte, u voor f 0.55 f 0.55 10.85 verkocht. D 17. ïeid. lULLEBROECK. ter-Schelde. 1912- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10 fibonnements-rtduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden BERICHT. i"L VLISSINGSCHE COURANT. [jar pakje van recht op 6 itis proefpakje O jJZIEK mef Tekst omponist voorhan- ;ha"del van C. N. ÏSTDAGH. >,he Tram sinasn4.40a, 4.45ai 8.20, 9.30, 30.40| ,0, 1.30, 2.10, 2.50 -.30, 6.10, 6.50, 7.30 5.40, 10.50. •k Vlissingen7.10g 5g, 11.50, 12.30g, 1.10 3 50, 4.30g. 5.10, 5.50 i.05, 10.15, 11.25e. (Markt): 5.10a, 5.15a, L 8,20, 8.55, 9.30g, 11.50g, 12.10, 12.30, 1.50, 2.10, 2.30g, 2.50, ;.10, 4.30, 4.50, 5.10g, .30, 6.50, 7.10a, 7.30, 05, 9.40, 10.15 10.50 (itsluitend werkmans- alleen op werkdag® de remise. niet verder dan de >eren goederen alleen L b) 3.43 c) en 6.35 d) I) 4.10 e) en 7.05 L 2.15 a) en 5.05 ib) 3.43 en 6.35 db) 3n na Het vertrek v ■ke n. Neuzen ,vm- 8-50, Breskens, Borsselen en jgkena ten hoogste 1& fehten. an de boot van 10-^ gen van 16 April 1° Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regè meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prys slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés nahr plaatsruimte. Het wordt meer en meer ge bruik dat de couranten gedateerd worden naar den dag van uitgave. Was dit tot vóór enkele jaren nog slechts een uitzondering, den laatsten tjjd is het bijna regel geworden. Daar ook wij over tuigd zijn dat de tegenwoordige dateering meermalen tot misver stand aanleiding kan geven en reeds herhaaldelijk heeft gegeven, zullen wij vanaf 1 Januari ons blad ook dateeren naar den ver schijndag. H.H. adverteerders gelieven met deze verandering rekening te houden bij het opgeven van hunne annonces en er op bedacht te zjjn dat advertenties voor het num mer van Maandag dus dien dag en niet des Zaterdags worden geplaatst, zoodat advertenties voor het Zaterdagavond uit te geven nummer dus de opgave moeten bevatten, dat zij Zaterdag dienen te worden opgenomen. DE UITGEVERS. LANDWEER. Jaarlljksch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Vlissingen; maken ingevolge art. 30, tweede lid der Landweerwet en art. 12 van hei Landweer-besluit 1, bekend dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehou den te Vlissingen, op Dinsdag 19 November 1912 ten 9 uur vm. in de Bomvrije Kazerne, voor de verlofgan gers lichting 1909, wier geslachtsna men beginnen met de letters A tot en met K te* 11 ure voor de overige verlof gangers lichting 1909; te 1.30 uur n.m. voor de verlofgangers lichting 1906 wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met Hten 2.30 uur nm. voor de overige verlofgangers der lichting 1906; Woensdag 20 November 1912 ten 9 uur vm. voor de verlofgangers lichting 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met o— 12.) Langzamerhand overviel my een eigenaardig gevoel, dat ik te vergeefs zocht te verklaren. Ik had Mina Wald stein slechts tweemaal gezien, maar kon van deze ontmoetingen de berin- sering aan den garaniumgeur niet scheiden, waaraan ik eerst slechts ■net tegenzin dacht. Dit gevoel ver dween na verloop van lijd, maar ging over in eene zekere onrust en eindelijk in eene soort van genoegen, 'k droomde er 's nachts van en scheen ■net dezen geur eene atmospheer In Ie ademen, die voor myn leven nood- zakeiyk was. Spoedig verloor ik alie belangstelling in myne studiën en haakte er naar alleen te zyn, om mijne verbeeldingskracht den vrijen 'eugel te kunnen laten. Ik zonderde mij meer en meer af, en myn geest verzonk in eene ziekeiyke prikkel baarheid. Iedereen lette reeds op de L; ten 11 uur voor de overige ver lofgangers der lichting 1912. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen doora. verlof gangers die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voor noemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest ;b Ver lofgangers in het genot van ontheffing van den werkelijken dienst (an. 15, eerste lid, van voornoemde wet);c.Ver- lofgangers die het onderzoek niet be hoeven by te wonen, ais behoorende tot de categoriën, bedoeld bij artikel 15 tweede en derde lid vanvoornoemde wet; d. Verlofgangers die by de toe stemming tot verbtyf buitenlands vrij stelling hebben verkregen van de verplichting toi het bywonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet); e. Verlofgangers die by de toe stemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart, vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bywonen van het ondtrioek (artikel 20 van voornoemde wet.) Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende bepalingendat de verlofganger van de Landweer by dit onderzoek moet verschijnen, in uni form gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte klteding- en uitrus tingstukken en van zyn zakboekje met daarin gehechten verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastby zijnde huis van bewaring door dea Landweer- District-Commandant kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet by bet onderzoek verschynt2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige re denen niet voorzien is van de biervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens klee ding- of uitrustingstukken bij het on derzoek niet in voldoenden staat wor den bevonden; 4o. die kleeding- of uit rustingstukken aan een naderbehoo rende als de zyne vertoont; dat het personeel van de Land weer wordt geacht onder de wape nen te zyn niet alleen gedurende den tyd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer het In uni form is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zicb aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij by het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, heuij gedurende het on derzoek of by het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepas sing van het crimineel wetboek en het regiement van krijgstucht voor het krijgsvolk hier te lande. De verlofganger, die by herhaling klee ding en uitrustingstukken, aan een ander behoorende, ais de zijne ver toont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten voorgevallene verandering in myn uiteriyk en ik kon zien, dat Frits Holdsworth bezorgd werd voor mijn gezondheid. Dit maakte my echter wrevelig en verhoogde myn verlan gen om alleen ie zyn. Eens maakte hy eene opmerking, die eene onbepaalde vrees in my te voorschyn riep, daar zy eene beves tiging was van een geheimzinnig ge voel, dat zich in den laatsten tyd van my meester had gemaakt. Nadat hy zicb over myn bleek, vermagerd voorkomen had uitgelaten, zeide by, dat er in myne oogen een vreemde uitdrukking was, eene soort van glans, die hem aan dokter Waldstein herinnerde. Deze gedachte was ook reeds in my opgekomen, als ik in den spiegel zag, maar de glans deed my meer denken aan de oogen van Mina Waldstein. Hy bemerkte aan mijne houding dat ik boos werd, en kwam dus niei meer op dit onder werp terugmaar de woorden waren gesproken en de herinnering daaraan, in verband met myne prikkelbare voorstellingen van den geur, deed myne onrust onverdrageiyk worden. Een verlangen, om dezen bedwei- hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkeiyke diénst moet worden vervuld. De verlofgan ger, die niet voldoet aan eene oproe ping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uit drukkelijk herinnerd, dat het niet ontvangen eener hoofJeiyke kennis geving hen niet oniheft van hunne verpichting tot deelneming aan het on derzoek, maar dat deze openbare ken nisgeving eenig als bewys geldt dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen; terwyi ingeval van ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan moet blqken door overlegging van eene geneeskundige verklaring. Vlissingen, den 14 October 1912. Burg. en W«th. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUOEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 0O0— Het prettige gevoel van behage lijkheid, dat ons doorstroomt, wan neer we uit een bedompte kamer in de frissche buitenlucht komen, be wijst, hoe nuttig een goede luchtver- versching in de longen voor ons welzijn is. Wie over de schrijftafel gebogen met vermoeide hersenen niet verder werken kan, weet de opwek kende werking van eenige diepe adem halingen in de vrije lucht op waarde te schatten. De vermoeidheid en de slaap zijn om zoo te zeggen, voor een deel 't gevolg eener natuurlijke koolzuur-vergiftiging. Daarom is het begrijpelijk, dat een ademhaling die voortdurend tegen de natuurlijke is, voor het lichaam en den arbeid scha delijk moet zijn, en dat aan den an deren kant een menigte bezwaren door het aanleeren van goed ademen verzacht, ja opgeheven kunnen wor den. Voor zangers en redenaars heeft een goede ademhaling buitengewoon groote beteekenis, daar zij uit den aard der zaak daarvan de meeste kracht moeten verkrijgen. Wat is ademen Dat beteekent met de minst mogelijke inspanning de borstkas zoo ver uitzetten, dat zoo veel mogelijk lucht in de longen wordt opgenomen, terwijl bij het uitademen de in de longen aanwezige lucht zooveel mogelijk naar buiten gedreven wordt. Wanneer men zich aan deze definitie houdt, dan moet het een eigenaardigen indruk maken, wanneer sommigen met overgrooten woorden vloed nog gaan beweren, dat b.v. de borstademhaling of de buikademha ling de alleen-zaligmakende is. Het menden geur weder in te ademen, maakte zich van my meester, ja scheen my zelis toe noodzakelijk te worden voor myn leven, hoewel ik myn angst voor de vergiftige proef nemingen van dokter Waldstein niet kon verdryven. Was de fyne geur een vergif en zoo ja, in welke betrekking stond dit met my, dat ik my er zoo levendig door aangetrok ken gevoelde Zulke vragen speelden my gedurig door het hoofd en ver vulden my met duistere voorgevoe lens. De vergiftige geur want als zoodanig begon ik dien te beschou wen zweefde meer dan ooit in myne droomen en de laatste namen dikwyis een zeer benauwden vorm aan. Ik herinner my dat ik eens, na een onrusligen, koorlsachtigen slaap, tegen den ochtend in een toestand tusschen sluimeren en waken iag. De geur scheen de lucht rond my heen te vervullen. Plotseling kwam het my voor als of een zwaar, koud, glibbe rig voorwerp over myn gezicht en hals naar beneden over myn borst en arm kroop. Hoewel ik niet zag wat het was, wist ik dat het eene kan niet aan twijfel onderhevig zijn, dat ieder ademhalingstype afzonderlijk gebrekkig moet zijnphysiologisch juist kan alleen dan de respiratie zijn, als alle daartoe meewerkende deelen van het lichaam, hun bepaalde functie normaal verrichten. De twee voornaamste respiratie-ty pen zijn de borst- en de buikadem haling. De eerste is eigenlijk een ge volg van de laatste, doch kan ook alleen uitgeoefend worden. Dit is echter schadelijk. Immers bij de nor male krachtige ademhaling is de hoofdbeweging die van het middenrif of diaphragma. In rusttoestand is het diaphragma naar boven gewelfd, ter wijl de longen er op rusten. Bij sa mentrekking van het middenrif wordt die welving vlakker, zoodat de borstkas ruimer wordt, terwijl de inge wanden naar beneden worden gedron gen. De tusschen de ribben zich bevin dende spieren bewerken een heffing der ribben terwijl het sleutelbeen pas sief door de bovenste ribben naar bo ven wordt gedrongen. Op deze wijze wordt de borstkas ook aan den bo venkant verwijd, doch wegens de geringe bewegelijkheid der ribben, in tegenstelling met die van het diaphrag ma, is die verwijding veel minder dan aan den bodem der borstkas. Heeft nu iemand alleen deze borst ademhaling, dan is het begrijpelijk, dat er veel te weinig lucht in de longen komt, m.a.w. dat de longen- ventilatie zeer gebrekkig is. Bij vele menschen is de borstadem haling het gewgne type, terwijl de buikademhaling totaal afgeleerd is. Vooral onder het vrouwelijk geslacht is deze wijze van respiratie zoo aan gewend, dat velen en zelfs sommige artsen haar voor het normale ademha len bij de vrouw houden. Bijjde borst ademhaling gebruiken we ter verwij ding van de borstkas die spieren, welke eigenlijk slechts pas bij inge spannen respiratie gebruikt worden, zooals bij klimmen, hard loopen of bij ziekelijke ademnood, ais bij long lijden, hartziekte of luchtpijpaan doeningen. Zegt men tegen een slecht ademend menschzucht eens, dan ziet men meestal schouders, sleutel been en schouderbladen sterk in de hoogte gaan. Hiermee tracht hij te bereiken, dat de uitzetting van de borstkas vol doende wordt om genoeg lucht in de longen te zuigen. De beteekenis van de buik-ademhaling springt zeer dui delijk in 't oog, als we even onze attentie vestigen op den bloedsomloop. De terugkeer van het bloed uit het lichaam naar het hart kan niet alleen door de kracht van het hart plaats hebben, maar moet ook ondersteund worden door de zuigkracht Nu wordt bij elke samentrekking van het midden rif het bloed uit het geheele onder slang moest zyn. Ademloos, maar in den overschrikkelijksten doodsangst lag ik neder. Het geringste geluid, ja zelfs de zachtste beweging zou, naar ik dacht, het teeken zyn van een doodeiyke beet. Door de warmte gewekt, scheen het dier zich eindeiyk op te rollen en daar het over myn hals weder weg gleed, meende ik in het schemerlicht den groenen kop en den opgeblazen hals van een Goba di Capello te herkennen. De glanzende oogen schit terden prachtig maar schenen op wonderlijke wyze op die van Mina Waldstein te gelqken. ik ontwaakte met een gil, maar de droom was te levendig geweest, dan dat ik den in druk had kunnen vergeten. Ik beefde van schrik. Daar rees voor het eerst de gedachte in mij op waarom ik den ouden man in Wales niet op gezocht en hem zelve gevraagd had, wat de reden was van mijnen onver klaarbare:» angst Dit denkbeeld ver drong spoedig alle andere. Ik besloot geen tyd te verliezen en zoo spoedig mogeiyk naar Wales te vertrekken. De dokter had meermalen van zyne woning gesproken. Zy heette Prolldu, lichaam naar boven gezogen, en des te krachtiger, naarmate het midden rif zich meer intensief beweegt. Dit wijst dus al op het gewicht der mid denrif-ademhaling. Men zal nu licht begrijpen, waarom het insnoeren of rijgen der taille zoo schadelijk is. Natuurlijk ondervinden de lever, de milt en andere buikorganen een hin derlijke beperking hunner functie, maar hoofdzaak is, dat de diaphragma- ademhaling geheel onmogelijk wordt, waardoor de bloedsomloop sterk ge stoord wordt. Wanneer men nu aan lijderessen zegt, dat de klachten afhankelijk zijn var. het dragen van het corset, dan zijn ze ten zeerste verwonderd. Bijna alle beweren in vollen ernst, dat ze zich niet snoeren, dat men al is het dan ook bij ingetrokken buik een hand tusschen corset en buikwand steken kan. De beste manier, om aan te toonen, hoe ze zich vergissen, is de volgendeMen meet den taille- omvang over het corset heen en rep zoekt daarna diep te ademen. Het blijkt, dat de omvang precies hetzelfde blijft. Laat men echter het corset uit doen, dan zal de omvang 3 k 4 c.M. grooter worden. Doch niet alleen het snoeren van het corset is schadelijk, ook de stijve vorm ervan is afkeurens waard, daar de borstkas daardoor totaal verhinderd wordt zich uit te zetten. Ter verkrijging eener goede, doel matige ademhaling is sport, op ver standige wijze beoefend, een excellent middel, en liefst de eenvoudige soort sport, n.l. het wandelen of marchecren. Vanzelf gaat dan de middenrif-adem haling volgens natuurlijken weg, de verschillende spieren komen dan allen regelmatig in werking en de bloed circulatie is zoo volledig mogelijk. Van daar dan ook, dat men vaak lijders aan verschillende stofwisseling- ziekten, obstipatie, enz. geheel ziet genezen, zoo gauw ze flink gaan wan delen. Dat voor sommigen, die jaren lang hebben gezondigd tegen de na tuurlijke wijze van ademen, oefeningen noodig kunnen zijn, is vanzelf spre kend. De vaak verbazingwekkende gevolgen ervan bewijzen voldoende hunne noodzakelijkheid. Met een enkel woord moeten we nog memoreeren, dat bij een goede ademhaling behoort het inademen door den neus. De neus is n.l. zoo danig gebouwd, dat de ingeademde lucht, voor zij in de deelen der res piratiewerktuigen komt, wordt ver warmd, en gezuiverd van stof en' andere schadelijke bestanddeelen, als besmettelijke infectiekiemen. Ademt men door den mond, dan komt de onreine lucht onmiddellijk in de lon gen, waar de infectiekiemen zich ge makkelijk kunnen vastzetten. Maar niet alleen dit, ook bij mond-adem- men noemde het ook het huis in het zwarte moeras, en 't stond in eene woeste streek by Gower. ik maakte by dag de toebereidselen voor myne reis, zonder zelfs aan Frits iets van myn voornemen te zeggen. Zoodra myn besluit genomen was, werd ik als door eene onwederstaanbare macht naar die plaats beengetrokken, daar scheen een levensvraag opgelost te moeten worden. Ik bikomraerde my nietmeer om de toekomst, noch om 't verleden, ik dacht slechts aan dien bedwelmenden geur, aan den ouden man, dien ik haatte, en aan de oogen van zyne dochter met hunnen slan- gengians. Van de reis zelve weet ik weinig meer. Om elf uur des nachts kwam ik in het stadje B. aan. Niet tegenstaande het late uur huurde ik nog een rijtuig en reed, zoo snei ais de paarden loopen konden, naar het huis Prolldu, dat omstreeks tien ndjlen ver lag. Ik moest in een dorpje halt houden, om in de herberg iemand op te kloppen, die my verder den weg zou wyzen. j j li naftt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1