BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws, fGEN B aclresvoor :len, Verko- In, Luxe- en ïlijk huisstraat. -SCHELDE. ;he Tram SPORT VAN DE <E uitvoering. |ens. 's middaes. 1.30 Cieen dienst. 2.30 Geen diensl. 3 15 3 15 Geen dienst. 2.30 2 30 Geen dienst. laingin 4.40a, 4.45a, f, 8.20, 9.30, 10.40, >0, 1.30, 2.10, 2.50, :.30, 6.10, 6.50, 7.30, p.40, 10.50. Vliseingen7.10g, >g, 11.50, 12.30g, 1.10 0.50, 4.30g. 5.10, 5.50' 1.05, 10.15, 11.25c. «Markt): 5.10a, 5.15a, 5g, 8,20, 8.55, 9.30g, 11.50g, 12.10, 12.30, fl.50, 2.10, 2.30g. 2.50, L10, 4.30, 4.50, 5.10g, .30, 6.50, 7.10a, 7.30, 05, 9.40, 10.15 10.50 uisluitend werktaans- I. alleen op we.-kdagen de remise. n niet verder dan d« leren goederen alleen (Station S.S.) 9.20, en 8.15. de Keersluis, de Paul at Badhotel is resp. later. n., 6.25, 9.23, 10.35§, in 8.18. e naar Domburgo.*°> p, 3.20, 6.07. en 3.40 naar Middelburg 1.15, en 6.55. naar Vlissingen en 6.55. n lerkt loopen alleen op Middelburg VAN Donderdag 17 October 1912, No. 246. Vlissingen, 16 October. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot afwijking van den regel gesteld by art. 241 der Gemeentewet, omtrent plaatselijke be lastingen, o. a. ten behoeve van de gemeente Vlissingen. Daarby wordt voorgesteld dat voor een tydvak van drie jaren van 1 Januari 1913, zoonoodig tot 1 Januari 1916 belasting kan worden gehe ven tot een bedrag van ten hoogste f 17.50 per H. L. ad 50 pet. sterkte. Door den minister van justitie is onze stadgenoot de heer L. G. van der Eyk, na afgelegd practtsch en theoretisch examen te Avereest en 's Gravenhage, benoemd tot opvoedend ambtenaar, belast met het vakonder wijs in teekenen. Gisterenavond ongeveer 6 uur wei gerde tengevolge van den lagen wa terstand in het kanaal een waterge- leidingspyp der Centrale haar dien sten, waardoor de stad eenigen tijd van electrisch licht verstoken was. Onmiddeliyk werden de noodige maatregelen genomen en een nieuwe buis aangekoppeld, zoodat om 5 mi nuten over zeven op nieuw stroom kon worden geleverd. Bij het jl. gehouden examen voor den rang van sergeant le klasse, is van de 16 adspiranten de sergeant Leemans van het 4e bataljon alhier geslaagd. De sergeanten Waltman, Burgel en Labruijere werden heden op Bergen op Zoom gedirigeerd, ten einde de opleiding voor genoemden rang aldaar te volgen. Het Engelsche stoomschip „Presto" is heden alhier aangekomen van New Castte met een lading steenkolen voor de gasfabriek. Voor het examen als machinist diploma A is geslaagd de heer M. J, Klviet alhier. 3.55, 4.30, 4.50,6-2°' 12?. .7.40,8,20 6 30| 5,9.50, 10.10, 10.3' fcO. N.m. 12-10'1 o, F, 3.10*, 3.40,4.10,4. .50, 7.10,7.30,3'— a vallen des Zondags u Lijst van de aan het postkantoor alhier gedurende de eerste helft der maand October ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Charles Engelsman, Middelburg H. van den Brekel, NijmegenW. Geldof, Vlissingen; J. Bruijn.en H. Rijneal, beiden te AmsterdamKapt. Boodts, DordrechtJ. de Smindt, ScheveningenMarie Leere, Bruxelles Jean Dumoulin, LiégeDurner, Lon don Joseph Worthur, Lucerne Ch. Helzer, MoskauD. Jarvis, Washington. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de brieven en briefbaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Aan het gebouw van het provin ciaal bestuur van Zeeland te Middel burg werd heden aanbesteed het leveren en storten van steen tot ver sterking der onderzeesche verdediging van de dammen der tramweghavens aan het Zijpe. Raming f 4400. Inschryvers de heeren J. W. Roe- loffs, Papendrecht f 4387M. van den Hoek, Terneuzen f 4280 Roskam Czn., Sliedrec'ni f 4029 ;-J. Tollenaar, Terneuzen f 3978W. Voikert, Slie- drecht f 3820 en J. de Bree Fzn., Ter neuzen f 3816. Heden werd ter civiele zitting der Middelburgeche Rechtbank beëedigd als notaris ter standplaats Middelburg de heer J. G. Blaupot ten Cate, voor been candidaat notaris te Zutphen. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenmiddag werd alhier een vergadering gehouden van de vereeni- ging het Middelburgsch muziekkorps, waarinde begrooting voor 1913 werd vastge»teld in ontvang en uitgaaf op 5650met een vermoedeiyk nadeelig slot van f 465 56. De slechte finantieele toestand en bet achteruitgaan van het ledental beden den voorzitter de hoop uit spreken da! het ledental moge toe temen. De voorzitter, de heer Herman snijders, werd als bestuurslid herko zen. Het circus Semay dat hier gedurende kermis een reeks voorstellingen oeeh gegeven, heeft standplaats ge nomen op het Molenwater te Middel burg. De openingsvoorstelling is be paald op Zaterdag a.s. Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 November A. C. Ossewaarde, onder toekenning van eervol ontslag als brugwachter aan de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, benoemd lot hulpsluis- meester bij het Kanaal door Zuid- Bsveland te Hansweert. Door Ged. Staten is in de plaatse- tyke commissie, bedoeld by art. 86 der Ongevallenwet, gezeteld te Zie- rikzee, benoemd tot lid-werkgever de heer W. Brouwer, timmerman en aan nemer te Nieuwerkerk. KERK- EN SCHOOLNIEUVfS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Retranchement door ds. N. W. Posthumus te Eysden. Beroepen te Tbolen ds. A. Dekker te Gameren. Tot hoofd der openbare school te Hoofdplaat is benoemd de heer P. de Caluwé te Sas van Gent. RECHTSZAKEN. De krygsraad te 's-Gravenhage veroordeelde J. K., milicien-kanonnier te Ter Neuzen, wegens dienstwei gering tol 4 maanden gevangenisstraf en L. K. van 'tj., milicien-soldaat by het reg. grenadiers en jagers, die met opgeheven vuist dreigde tegen zyn schiiderhuis te zullen slaan, tot 1 maand militaire detentie. De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van B. Jz., dekknecht op een sleepboot te Hans- weert, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, houdende bevestiging der beslissing van de Ryksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, daarin beslaande, dat hy, werkzaam op een sleepboot,een zoogenaamde.kattekop" behoorende tot de uitrusting van de boot, met buskruit heeft geladen en in het zundgat daarvan een stuk poetskatoen heeft gestoken ten einds bedoeld schietwerktuig te beproeven om 's nachts 12 uur het nieuwe jaar in te schieten, dat het schot niet afging en eischer het schietwerktuig aan dek heeft geplaatst, dat hy den zelfden dag omstreeks half éen, dus na afloop van het zoogenaamde nieuw jaar-schieten, zich van zyn woning aan boord heeft begeven om wat hy behoorde ie doen aldaar te slapen en toen bij het verzetten van het schietwerktuig dit eensklaps is afgegaan en eischer's linkerhand werd verbryzeld. De Centrale Raad vernietigde uitspraak en Bankbe- slissing en kende getroffene ingaande 2 Januari 1912 eene rente toe van f 1.05 per werkdag naar 100 pet. invaliditeit. V i e g e n. De Hongaarsche vlieger Alexander Tabacs is op het Rakoser veld uit zyn machine geval len en was op siag dood. Luchtvaart. De vraag of wij tegenwoordig reeds luchtschepen bezitten, die in staat zouden zijn den Atlantischen Oceaan over te steken, moet volgens den bekenden ingenieur en luchtschipper Raffe Emer son bevestigend beantwoord worden. Het maakt echter een zeer groot ver schil of de geheele afstand van 1900, en op een breeder punt zelfs 3000 mijlen ineens wordt afgelegd, dan wel met onderbreking bij verschil lende rustpunten, die op kortere af standen van elkander gelegen zijn. De schepelingen die 500 jaren voor Columbus het eerst Amerika over den oceaan trachtten te bereiken, namen hun route eveneens over IJsland en Groenland, en Columbus zelf nam ook zijn weg over de Azorische eilanden. Meer dan 3 eeuwen lang werd de Oceaan door zeilschepen doorkruist, en pas negen jaren nadat de stoom als hulpkracht aan de zeilen was toegevoegd, volbracht een schip den overtocht naar-Amerika uitsluitend met stoomkracht. Een eerste poging om een telegraafkabel door den Oceaan te leggen mislukte, en een jarenlange arbeid werd vereischt om de draadlooze telegrafie voor trans atlantische afstanden dienstbaar te maken. Bij het overvliegen van den Oceaan onderscheidt Raffe Emerson twee methoden, nl. een die zich van den wind bedient, en een die dit niet doet. Ten kantore van de Uranium Steamschip Cy te Rotterdam is een bedrag van ongeveer f5000 gestoten, bestaande uit Amerikaansch, Oosten- ryksch en Hollandsch geld, dat in een kist geborgen was. Het geld is in den loop van de twee laatste weken ge stolen van den diefstal worden verdacht de op het kantoor werkzaam zijnde bedienden H. van R. en Q. P. "U,de Schietbaanstraat, die vermoe delijk de wyk naar Antwerpen hebben genomen. "T" Te Schoonrewoerd (Z H.) vierde men Zaterdagavond een fami liefeestje. Daarvan is tusschen 6 en 1 uur gebruik gemaakt, om door een raam binnen te komen en a! het geld mee te nemen. Sommigen be weren dat het gestolen bedrag eenige duizenden bedraagt, van anderen nooren we van ongeveer f 900. Een politiehond uit IJselstein is aan het resultaat6*6'' evenwel nog zonder Dezer dagen had een landbou wer een koe gekocht te Oudenbosch, uisterenmorgen zou hij ze gaan halen en naar Rucphen leiden. De koe toonde zich heelemaal niet kwaad, maar buiten Oudenbosch gekomen sloeg de landbouwer het dier, waar door het op hol ging. De geleider struikelde, en werd door het touw die hij om zijn hand gewonden nad, door de koe meegesleurd. Nu ging het in razende vaart door heg gen en bosschen, totdat de gesleepte man met zijn borst voor een struik bleef haken, zoodat de borstkas werd ingedrukt. De man overleed na eenige oogenblikken. Met hoeveel kracht de man tegen den struik ge slingerd werd kan men nagaan als men weet, dat 't touw, hetwelk nas nieuw was als een draadje afknapte. Een 30 jarige landbouwer te 01- denzaal kreeg dezer dagen een puistje aan de kin, dat hij openkrabde, met het gevolg dat hij gisteren aan bloed vergiftiging is overleden. Te Mun tendam is een 50 jarige man door overmatig gebruik van sterken drank overleden. De tasch met geld en diamanten p" f/" bee,r A. George, consul van Perrzië te Sofia, die, gelijk wq gisteren hebben gemeld, in den trein gestolen ?°U A.,efecht- H!ï had haar, terwijl hy fa den spyswagen eenige ververschingen gebruikte, in zyn coupé laten staan. De conducteur, die te Zevenaar den Nederiandschen doua nebeambte by zqn inspectie van den trein vergezelde, vond de tasch daar onbeheero en deponeerde haar, volgens de Tel., by den stationschef, waar zij zich op het oogenblik nog bevindt. Achter het Savoy-Hotel te Scheveningen werd gisterenochtend een ongeveer 17-jarig meisje aange- roffen, die beweerde, uit Rotterdam te zijn ontvoerd. Omtrent deze ontvoering deed zij het volgende verhaal: Maandagmiddag op de Binnenrotte te Rotterdam wan delende, werd zij plotseling opgepakl en in een auto gestopt. Een in die auto zittende heer wond haar een doek om het hoofd, zoodat zij niet kon roepen en niets kon zien. In Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zy bewus teloos werd. Hoe zq in Scheveningen kwam, wist zij niet te zeggen, evenmin Kon zij een signalement opgeven van den bestuurder der auto of van den heer die er in zat, noch het nummer van de auto. De politie, zoowel te Scheveningen" als van het hoofdbureau, twy'felde ook in verband met de antwoorden, die het meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van dit verhaal en wees haar herhaaldelijk op de onge loofwaardigheid er van. Zij blééf even wel de juistheid van haar mededee- lingen volhouden. Gisterennamiddag is zy naar Rot terdam gebracht om aan haar ouders te worden overgegeven. Volgens een vakblad is de si garetten-productie in Duitschland de laatste vyt jaar ongeveer verdubbeld en bedroeg deze in. 1911u ooo millioen stuks. Rekent men dat er in Duitschland 20 millioen sigaretten rookers zyn, dan is dit per hoofd p j ongeveer 620 stuks. Volgens een ma tige berekening wordt in Duitschland per jaar thans 250 millioen mark aan sigare ten uitgegeven. In de buurt van Oeloe Linau Mams verioonen zich in den laatsten tijd weder veel tygers, schrijft de .Sum. Bride". Een Niassche veehou der had j.l. Donderdagavond de on voorzichtigheid, zijn koebeesten, die tegen den avond niet van de weide teruggekeerd waren, dien nacht bui ten t: laten. Toen hy den volgenden ochtend naar de dieren ging zien, vond hij drie door een (Uger ver scheurd. Een kalf was reeds ver slonden, van een koe was reeds een achterbout en een gedeelte van het lichaam opgepeuzeld, terwyi een dier alleen was neergeslagen, doch overi gens nog ongeschonden was De vermaarde jager Djalil werd aange zocht, den woudkoning voor ziin eu veldaad te bestraffen. Vrjjdags overdag bouwde hy zich in de nabqheid der cadavers een hoog wachthuisje en mandoer Rege plaatste daar een lantaarn, want an ders zou men in de thans 's nachts heerschende duisternis niets kunnen zien. Tegen het vallen van den avond betrok Djalil, gewapend mei een Beaumontgeweer, de wacht, terwijl zijn vriend Krawa hem gezelschap bleef houden. Nauwelijks was de duisternis gevallen, 't kon even halt zeven zijn, daar verscheen uit het bosch een groote koningstyger. Nadat hij even was blqven staan en rond gekeken had, Itep hy* zonder zich om de lantaarn te bekommeren naar de cadavers en begon te smullen. Djalil inde hoogte, richtte kalm zijn geweer, Krawa duifde nauwelijks te ademen..! een schot en met een geweldigen sprong was het roofdier in het bosch, de nachteiqke stilte ais verscheurend met een woest smartgebrul. De jager en zyn kameraad bleven nog twee uurtjes in hun hooge en veilige schuilplaats zitten toen verschenen ongerust geworden kameraden met flambouwen en gewapend met lansen en schiettuig, Qm hen af te halen. De tijger is door den goeden schutter op den zeer korten afstand uit de hoogte zeker doodeiqk geraakthelaas heeft men het dier echter Zaterdag en gis teren met kunnen vinden. Wel jam mer, want nu zal Jiet mooie vel wel bederven. By het zoeken naar den gewonden tqger zyn in het bosch daar in den omirek zeer vele ty'gersporen gezien en zal men het nu weer eens met een val probeeren. In Amerika wordt er een schip gebouwd van 32 meters lengte, waar van de bodem van glas zal wezen. Dat vaartuig, hetwelk door 2 motoren van 100 paardekracht ieder zal worden voorzien, is bestemd voor uitstapjes op de kust van Californië, waar de opvarenden de gelegenheid zullen hebben de onderzeesche planten- en dierenwereld te bewonderen. Er zqn reeds verscheidene derge- qke booten, doch vankleinere afmeting. Het gias is l1/, centimeter dik. Wa terdichte luiken kunnen in geval van nood er overheen geschoven worden. Een eigenaardig monument zal binnenkort by den tempel der Mor monen in de Zoutmeerstad mei groote plechtigheid onthuld worden, n.l. een ontzaglqke, ongeveer 10 meter hooge granietzuil, op welker top een groot met den beitel tot een kogel gevormd rotsblok uit de bergen van Utah een plaats zal vinden. Op dezen kogel echter verheft zich, in reusachtige nabootsing van wit marmer, een meeuw, gereed om weg te vliegen. Dat Is het gedenkteeken der meeu wen, 't welk de Mormomen ter her innering aan een gebeurtenis opricht ten, waardoor de meeuw voor hen een vereerenswaardig dier geworden is. Toen de eerste Mormonen in het Zoutmeer-dal drongen, wachtte hun een zware taak. Slechts met vreese- iyke moeite gelukte het de oorspron- keiyke wilde en onvruchtbare streek van water te voorzien. Inlusschen waren de voorraden opgeraakt en ging men moeiiyke dagen tegemoet. Daar kwam een nieuwe, vreeseiy'ke beproeving bijeen geweldige sprink hanenplaag, die de toch al schrale oogst geheel dreigde ts vernielen. Wanhoop greep de kolonisten aan, die vreesden van honger te moeten omkomen. Maar nu verschenen plot seling groote zwermen van meeuwen, die van het Zoutmeer kwamen, en' de sprinkhanenzwerman vernietigden. De leiders dezer eerste Mormonen zagen daarin een wonderteeken, het bewys, dat zq hun beloofde land ge vonden hadden, en sindsdien mag geen Mormoon een meeuw dooden. la de North Lyell-myn, te Queenstown (Tasmanië), brak Zondag een geweldige brand uit. De meeste mqnwerkers konden zich nog redden maar een honderdtal zag zich den uitweg afgesneden. Dadelqk werden reddingspogingen gedaan, waarbij een üjk werd teruggevonden, het was ge heel onkenbaar. Wel hoopt men, dat de 98 personen, die zich nog in de mqn bevinden, voor het oogenbük buiten gevaar zyn en de noodige lucht hebben. Voortdurend wordt samen geperste lucht in de myn geperst. Gisteren kon men waarnemen, dat de brand uitgegaan was, waardoor dus de kans op redding aanzieniyk werd vergroot. In verschillende kerken werd gisteren voor het behoud der mannen gebeden. Van de mynwerkers die zich dadeiyk wisten te redden, hadden verschillenden brandwonden opgeioopen. Ondanks den onophoudeiyken toevloed van landverhuizers in on gunstige maatschappeiyke omstandig heden is het sterftecijfer teNewYoik gedaald van 36 31 per 1000 inwoners in 1866 op 15.13 in 1911. Alle be- smetteiyke ziekten zy'n ook hier als doodsoorzaak op den achtergrond ge treden. Toch is men bezorgd, dat de pest althans in de haven van New- York na korter of langer tijd vasten voet zal krygen, daar zy op Cuba en Porto-Rico telkens weer voorkomt en ook uit verschillende Zutd-Amerikaan- sche Staten niet meer schynt te wil len verdwynen. Reeds is de verorde ning uitgevaardigd, dat op de sche pen uit Zuid-Amerika, West- en Oost- Indië, Afrika, Rusland, China en de Zuidzee-eilanden, die in Amerikaan- sche havens worden gemeerd, de kabels en kettingen, die het schip met den wal verbinden, moeten zyn voorzien van toestellen, die de rat ten tegenhouden en dat planken naar den wal 's nachts moeten worden ingehaald. Ook wordt aanbevolen, de houten palen en walbeschoeitngen te New York met metaal te doen overtrekken van de waterlqn tot de straat. In Amerka houdt men van grootsche plannen en dus is bet te verklaren, dat men daar met groots belangstelling het denkbeeld heeft ontvangen om den yskouden Labra- dorstroom af te leiden en dus een groote wyziging te brengen in het klimaat van Schotland, Noord Europa en Siberië en van het Noordpoolge bied. De uitvoering van het denkbeeld is wel duur, een 450 millioen gulden, maar het Panamakanaal heeft immers nog meer gekost en de voordeelen zouden zoo groot zqn, dat men voor zulk een reusachtig bedrag niet be hoeft terug te schrikken. De heer Carrol Livingston Riker van Brooklyn heeft in een dezer dagen verschenen werk „Power and control of the Gulf Stream" het denkbeeld in byzonder- heden uitgewerkt. Hy wil van New Foundland ter hoogte van Cape Race in oosteiyke richting over een afstand van eenige honderden mqlen een dam in zee leggen. Deze dam zou den Lebradorstroom, van het Poolgebied komende en die thans terhoGgtevan de New-Foundlandsche banken met de warme golfstroom samenkomt, naar het oosten afleiden. De koude stroom die thans de warmte van den golfstroom op den weg naar Europa zoo zeer doet verminderen, zou dan op zooveel grooteren afstand in de stroomingsrichting van den golfstroom komen, dat het koude water reeds gezakt is, zoodat de koude stroom onder de warme door zou gaan. De golfstroom zou dus zyn warmte in hoofdzaak behouden en dus belang- -ryke wqziging brengen in het klimaat van de door den stroom bespoelde landen, die aldus veel meer dan thans alreeds het geval is zouden genieten van deze warmwaterverwarming. Door de vernietiging van den kouden Labradorstroom zou dus de hitte van het tropisch gebied naar Noord Europa en Siberië voor een groot deel worden overgebracht. Men zou geen last meer hebben van ysbergen in de scheep- voortroutes, de arctische yskap zou langzamerhand wegsmelten, de stand der aarde zou daardoor omdat de zware antaritische yskap zou biyven geheel worden gewy'zigd en Schotland zou een nachtioozen zomer krygen, zonder een dagloozen winter. Aldus fantaseert de heer Riker. En daar we tegenwoordig ook geleerd hebben niets meer onmogeiyk te noemen hebben we van deze fantasiën melding gemaakt. Al zullen we van die grootsche plannen zelf zeker niet profiteeren, het is toch wel aangenaam ons te vermeiden in hel geluk van ons nageslacht, dat In latere jaren, als het naar 's heeren Rlker's zin gaat, de zomervacantie in Siberië zal gaan doorbrengen en aan de Noordpool de baden zal gaan gebruiken. („Hbl.") Licht in de vertrekken. Het is van algemeene bekendheid, hoe nuttig lichte kamers voor de gezondheid der bewoners zy'n. In de laatste ttjden is dat besef meer en meer doorgedrongen en heeft het zelfs de inrichting der huizen op belangryke punten gewijzigd. Zoo treft men in de moderne woningen die stofnesten van vitrages en die menigte gordynen over elkander niet meer aan, doch zijn deze vervangen door rechthan- gende en gemakkelijk beweegbare doeken, waarop het stof minder kleeft en die bovendien gemakkeiyker kun nen worden gereinigd. In Duitschland en waarschljniyk I 9

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1