md. Ontkomen. Van Houten's Cacao f 22 50. Dinsdag 15 October No.244, 50e Jaargang, 1912. es en 3'IT -Zeep chines I :hines| HE MAATSCH. binnenland, Feuilleton. maat. ïn. dat zij ijn. worden, le bestej Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. F.bonnements-Adosrtentiën op zeer uoordeelige voorwaarden inke mannen eregeld in Apothekers, Rotterdam zicht, een jeugdig Dit alles geeft: i., Arnhem aardjes* dsche) verpakking. maakt het imetk-Cream i huid in een nacht cent 'J*ü ijgbaaï bij P. at, ARMAND S. A. LUIT- 62 en M. C. garantie) ,0 garantie), afbetaling, romen en in deren Dins- jr te Vlissin- j ag van 1—3 uitsluitend Middelburg- - Vlissingen- VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote Setters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Invaliditeits en Ouderdoms- verzekering. Op initiatief van hel Ziekenfonds van de Nederiandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel, beeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van een aantal besturen van arbdders-ziekenfondsen, geza menlijk tellende over de 20000 letien, ter bespreking van het ontwerp Inva liditeits- en Ouderdomswet. De vergadering gaf eenstemmig haar leedwezen te kennen, dat ook in het gewijzigd ontwerp aan onderlinge fondsen van belanghebbenden geen gelegenheid wordt gegeven aan de uitvoering der verzekering mede ie werken. Voorts werd betoogd, dat aan ar beiders, weike leden zijn van een onderling fonds, en als zoodanig ver zekerd zijn tegen invaliditeit, vrijstel ling van de Rijksverzekering behoort te worden verleend. Zulk een fonds zou aan stienge eischen moeten voldoen, gelijksoortig aan die, welke de minister in art. 33 van het ontwerp stelt aan de publiekrechtelijke fondsen. Besloten werd een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten- Oenetaal, waarin op toelating van dergelijke fondsen wordt aangedron gen. Voorts werd besloten het adres zooveel mogelijk te verspreiden, opdat zij die zich met de strekking ervan kunnen vereenigen, gelegenheid heb ben hunne adhaesle ermede te be- tuigen. Vrijzinnige samenwerking, In aansluiting aan het bericht be treffende het tot stand komen van overeenstemming lusschen de hoofd besturen der drie vrijzinnige partijen, kan het „Hbld." nog het volgende mededeelen Bij de onderhandelingen, tusschen de hoofdbesturen gevoerd, waren hoofdpunten grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht, zonder zoogenaamde correctieven, en staatspensioen voor allen beneden een zeker inkomen, onder het beding dat de kosten dier pensionneering niet mochten gevonden worden uit verhooging van het tarief van invoer rechten. Blijkbaar is op deze hoofdpunten dus overeenstemming verkregen. Is het biad goed ingelicht, dan hebben de hoofdbesturen zich onder ling verbonden om, na goedkeuring van de samenwerking door de be trokken vereenigingen, de hoofdpun ten van de overeenkomst bij een overwinning der linkerzijde als re- geeringsprogram aan te nemen. Nog meldt men aan het blad, dat 7.) Het nieuwe zuur verbindt zich met de kalk, terwijl het kieuriooze kool zuurgas in de lucht vervliegt. Van waar de kracht, die wij aan het nieuwe zuur bemerken Hoe komt het, dat de kalkaarde hare verbinding met het gas loslaat? Ik geloof, dat dit in eene wet ligt, welke evenzeer in de onbezielde als in de bezielde na tuur heerschappij voerttegenstrijdige lichamen trekken elkander aan. In de onbewerktuigde wereld hebben de zelfstandigheden, wtlke in haar eigen schappen het meest verscheiden zijn, onderling de grootste aantrekkings- ktacht. Gij hebt een voorbeeld fn de zuren en alcaliën. Sla nu eens den blik in uwe talrijke omgeving. Be merkt gij niet overal, dat, waar het namelijk vrienden, liefde of huwelij ken betreft, tegenstrijdige naturen we- derkeerig elkander het sterkst aan- het concentratie-programma, naast de Staatspensionneering een rijksiijf- rentebank voor vrijwillige verzeke ringen met S'aatsfeun bevat. Jaarwedden gemeente ambt naren Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren heeft zich let den min. van binnen), zaken gewend met he t verzoek aan de colleges van Ged. S aten het verzoek te willen richten 1. de bezoldiging van de burge meesters, secretarissen en ontvangers op behoorlijk peii te brengen en daarbij uniformiteit te betrachten; 2. de gemeentebesturen uit te noodigen, de salarissen van de secre tarie- en ontvangers-ambtenaren zoo danig te herzien, dat den betrokkenen een rechtvaardige belooning voor hun arbeid geschonken worde. Het hoofdbestuur wijst ér den minister op, dat, behalve het onvol doende der bezoldiging, aan deze ambtenaren toegekend, bovendien elk systeem in de regeling daarvan ont- breekt. Wijziging der woningwet. Verschenen is het rapport omtrent het wetsontwerp 1912 tot nadere wij ziging van de woningwet, uitgebracht aan de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken door de daartoe uit haar midden benoemde commissie. Deze commissie zegt in haar eind oordeel, zich er over te verheugen dat in het wijzigingsontwerp meer aandacht aan de billijke aanspraken van eigenaren van onroerende goede ren is geschonken dan bij de vast stelling der wet was geschied, en meent, dat zulks aan de verhandel baarheid en beleenbaarheid dier goe deren t§n goede zal komen. Behoudens de in het rapport ge maakte opmerkingen omtrent punten van ondergeschikten aard, acht zij de aanneming der voorgestelde wijzigin gen in het belang van het grondcre- diet, met uitzondering van twee be langrijke punten,die h.i. met de eischen van een goed grondcrediet niet in overeenstemming zijn en moeten wor den bestreden. Dit zijn le. de mogelijkheid van onteigening van in een uitbreidingspiein begrepen gronden legen vergoeding van de waarde, die de te onteigenen gronden hadden in de periode van 18 tot 6 maanden voor de ter inzagelegging van het uitbreidingsplan, berekend op de in de wet aangegeven wijze; 2e. de mogelijkheid van het schuiven eer.er eerste hypotheek ten behoeve der gemeente vóór bestaande hypo theken (voor zoover na inwerkingtre ding der wijzigingen gevestigd). Het ontbreken eener bepaling tot verduidelijking van art. 27 ter lid 1, trekken? Ik wil daar nu juist niet mede zeggen, dat ook somtijds niet het tegendeel gebeurt en gelijk aan gelijk zich paart. Immers in de schei kunde vinden wij ook, dat eenige zuren gemengd eene veel krachtiger werking hebben, dan wanneer men ze afzonderlijk laat werken, maar over het algemeen houd ik het bij de stelling, dat, zoowel in de bewerk tuigde wereld, tegenstellingen elkan der het sterkst aantrekken en de duurzaamste verbinding opleveren. O, hemel, antwoorde Hoidsworth, wat gaat gij ver buiten uw onderwerp. Welke oogen zou mijn professor op zetten, zoo ik met zuike phantastische denkbeelden aankwam I Maar toen ik u zoo hooide spreken, moest ik on willekeurig denken, dat gij goed zoudt passen bij de oude Wald- stein. Wie is den ouden Waidstein? Dat schijnt niemand te weten, maar het is een zeer verstandige oude ke rel, die zich, geloof ik, dokter noemt. Hij heeft op ons laboratorium toe gang verkregen om de praciische scheikunde te beoefenen en werkt daar den geheelen dag. Zijn hoofd zaak is de bewerktuigde scheikunde RONA Met zorg gèfabriceerd uit gezonde krachtige cacaoboonen, op dezelfde wijze als door den uitvinder van cacao (Van Houten) in 1828 reeds werd toegepast. speciaal van hetgeen onder het daarin vermelde .voorafgaand raadsbesluit" is te verstaan, wordt betreurd. Staatspensionneering. Het comité van actie van den bond voor Staatspensionneering voor de verkiezingen in 1913 is met bekwamen spoed aan den arbeid gegaan. Tot voorzitter is gekozen de heer C. v. d. Velden te Rotterdam, tot secretaris de heer H. J. Hagelen te Arnhem en tot penningmeesters mevrouw Le Grand—Goudschaal te Rotterdam. in algemeene trekken is de werk wijze vastgesteld waarbij besloten werd vooral in die districten, waar de kans groot is een voorstander ge kozen te krijgen, de krachten te con- centreeren. Met de vorming van een slrijdkas, waarvoor de grondslag reeds gelegd werd op de algemeene vergadering van den bond, zal nu een begin wor den gemaakt Aan de afdeelingen van den bond zal zoo spoedig mogelijk een uitvoerig plan van actie worden gezonden, ter wijl tevens gevraagd zal worden, dat eike afdeeiing een harer leden zat aanwijzen om voortdurend met Het comité in relatie te blijven. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft be paald, dat voorstellen tot wijziging van de nieuwe uniformen en van de bepalingen omtrent de tenuen, alleen dan behooren te worden ingediend, wanneer zulks noodzakelijk wordt geacht; de thans verkregen overeen- en hij heeft in onze tegenwoordigheid een schoone verzameling van kristal len zoowel uit dierlijke als plantaar dige zelfstandigheden, aangelegd. Hij is ook zeer spraakzaam en heeft voor mij eene groote voorliefde opgevat, maar er is iets in den opslag van zijn oog, dat mij niet bevalt. Tus schen ons bestaat, tenminste wat mijn persoon betreft, geen verwantschap. Eenige dagen geleden heeft hij met mij op dezelfde wijze gesproken als gij. Wilt gij hem ieeren kennen? Ik zal u hem wel voorstellen. Dat zou mjj niet onaangenaam zijn. Wat is hij en waar woont hij Over zijn eigenlijk beroep weet men niets, ik denk echter, dat hij, even ais gij, de studie uit liefde lot de wetenschap beoefent. Zijne vaste woonplaats heeft hij, geloof ik ergens in Wales, tegenwoordig houdt hij zich op in Piccadilly Albemarlestraat nomtner Gij schijnt zijn adres tamelijk goed te weten. Nu ja, ik zag zijn dochter, ik wil zeggen zijne koets daar, eenige dagen geleden, stilstaan. Zoo, heeft hjj eene dochter? Nu, stemming in de kleeding behoort be stendigd te blijven. Het personeel van de maréchaussée met uitzondering van de officieren en opperwachtmeesters zal worden bewapend met een nieuw model sabel, voor het gebruik meer doel matig dan de thans in gebruik zijnde sabels. Een waterleiding voor het eiland Tholen. Door den heer R. Kuipers, inge nieur te 's Gravenhage, is aan de 7 gemeenteraden op het eiland Tholen een schrijven gericht, waarin hij een plan mededeelt van een gezamenlijke bronwaterleiding op dat eiland, welk plan hij overneemt uit een artikel van dr. P. Tesch, uit Nijmegen, in „De Ingenieur". De huurwaarde der woningen op het eiland bedraagt volgens de her ziening 1907 f 217,050. Verplichte aansluiting, te regelen in een bouwverordening, acht de heer Tesch gewenscht, en hij rekent dan, dat 230 G00 M'. per jaar moeten worden opgepompt. De Inkomsten worden geraamd op f30,905. Het benoodigde kapitaal zal f726.000 bedragen, waarvan f 20,000 aandeelen door de gemeente te nemen, en de reat door leeningen te dekken. Totaal worden de kosten op f30,87250 per jaar berekend. Indien de exploitatie der waterlei ding zonder verplichte aansluiting de voorkeur wordt gegeven, waarbij in de eerste jaren belangrijke verliezen zuilen worden geleden, welke gedekt moeten worden door een groote lee- gfj behoeft daarom niet te blozen, Frits. Ik bloos niet, ik heb haar slechts eens of tweemalen gezien. De koets van den dokter placht 's middags hem te komen afhalen, en daarin heb ik eene jonge dame bemerkt, die ik voor zijne dochter houd. Zij is zeer mooi, bior.d met blauwe oogen, en schijnt zeer teer van gestel te zijn, want zelfs bij dit warme weder is zij in bont gehuld. Gedurende de laatste vier weken heb ik haar niet meer gezien, noch in de koets, noch aan het ven ster van haar huis. Zoo, dus dan zijt gij daar ook ge weest? Nu ge behoeft niet weder zoo ta blozen. Wanneer gij het goed vindt, dan ga ik morgen met u naar het laboratorium, ik wil uwen vriend wel leeren kennen. Zeer goed, ik denk dat gij het met elkander wei zult vinden, antwoord de Frits, en hiermede eindigden wij ons gesprek. Aan onze afspraak getrouw, be zocht ik den anderen dag het labo ratorium. Het was een berookt ge welf, welks boogvensters op de Theems uitzagen. Overal in de rondte ning, zal het tarief moeten worden verhoogd. Adressant acht het beste een naam- looze vennootschap tot stand te bren gen, waarvan alleen de gemeenten aandeelhouders zijnde gemeenten kunnen haar steun als een post voor brandbluschmiddelen beschouwen. Ongeoorloofd brievenvervoer. Zooais velen weten, is het een gewoonte van tal van winkeliers om brieven, bestemd voor klanten in de buitengemeenten, aan boodschap- loopers ter bestelling mede legeven die daaruit een aardige bijverdienste maken. Dat is echter in strijd met de wet op de brievenposterij, welke tegen het vervoer van brieven, in strijd met art. 2 dier wet, een geld boete van ten hoogste f500 bedreigt, wanneer die overtreding is gepleegd door een ondernemer van een open baar middel van vervoer. Langen tijd is dat echter oog luikend toegelaten, maar op eens schijnt het hoofdbestuur der poste rijen uit zijn hoek te zijn gekomen en heeft het aan de justitie een onderzoek gevraagd. Het gevolg daarvan is geweest, dat Vrijdag de maréchaussée te Papendrecht een boodschaplooper op Sliedrecht heeft aangehouden en gefouilleerd, waarbjj een aantal brieven, uit Dordreeht geadresseerd aan personen te Papen- drecht en Sliedrecht, op hem be vonden en in beslag genomen werden en preces-verbaal tegen hem Is opgs- maaki, zoodat hij wel verder van de zaak zal hooren. Congo-loten. Onze lezers vinden in dit blad een advertentie van de naamiooze vennoot schap Handels - Credietvereeniging, weike de Congoioten aanbiedt op ge makkelijke betalingsconditiën. De Congoioten trekken jaarlijks zesmaal met flinke hoofdprijzen, minste prijs f 1Q8. De eerstvolgende trekking heeft 21 October aanstaande plaats met 600 prijzen ten bedrage van frs. 159.375. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zjjn veroordeeld wegens overtreding der Vlissingsche melk- verordening: M. E. d. V., hvr. van G. R„ Vlissingen, tot zes dagen hechtenisstrafterwijl men bij eenige tot toeloop op den openbaren weg aanleiding gevende gebeurtenis ter handhaving der openbare orde door eenen ambtenaar ol beambte van politie wordt gelast zich te verwjjde- deren, aan dezen last niet onmiddel lijk voldoen, driemaal gepleegd: S. waren houten planken, waarop fles- schen, komforen, smeltkroezen, lam pen en al wat er meer bij seheikun- dige studiën behoort. De kamer was met jonge studenten opgevuld, waar uit Hoidsworth te voorschijn trad, om mij aan dokter Waidstein voor te stellen. De oude man scheen volstrekt niet op zijn plaats te zijn tusschen de jonge lieden. Z§n voorkomen maakte een eigenaardigen indruk. Hij droeg esn groote zwarte kiel met nauw sluitende mouwen, een lederen gor del, op het hoofd had hij een zwart fluweelen kapje, waaronder het sneeuwwitte haar te voorschijn kwam. Voornamelijk viel echter zijn gezicht in het oog, dat te gelijker tijd aan trok en terugstiet. Het vuur van 't ge nie sprak onmiskenbaar uit eiken trek, terwijl de diepliggende oogen, die bliksems schoten onder de zware, witte wenkbrauwen, vrees en een gevoel van onderwerping inboezem den. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1