Ontkomen. Zaterdag 12 October >REN, Feuilleton. No,242, 50e Jaargang. enz. Abonneinents-fliduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Bij deze Courant behoort oen gijvoegsel. ~BIN N E NLANDT" SPORT 1912. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. M. ADVERTENTlEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, iiitgn^ondgrd op Zon- an Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. De Engelsche Siaatspensionneering. Het rapport omtrent een onderzoek naar de werking van de Engelsche; wet op de ouderdomspensioenen, door mr, V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer, uitgebracht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, en thans in druk verschenen, is ge dateerd September 1912. In een voor woord verklaarde de rapporteur hoe grooten dank hij verschuldigd is aan zoovelen in Engeland, ambtenaren zoowel als particulieren, die hem bij zijn onderzoek den weg wezen en behulpzaam waren, van wie hij hier alleen vermeldt mr. C. E. Cunningham, secretaris van den Board of Customs and Excise en mr. G. E. Russell, se cretaris van het Local Pension Com mittee te Londen. Niet minder dank is hij schuldig voor de bewerking van het eerste hoofdstuk van dit verslag en van de bijlagen 1 en 2 aan de afdeeling arbeidersverzekering van het departement van landbouw, nijverheid en handel, waardoor de vertraging in de inzending van het' verslag, welke vertraging evenzeer te gen zijn wensch als tegen dien van den minister plaats vond, eenigerma- te werd beperkt. Het verslag geeft in hoofdstuk 1 de geschiedenis van het totstandko men van de „Old Age Pensions Acts, 1908 and 1911"; in hoofdstuk 2 de werking der wet, administratief, in hoofdstuk 3 de werking der wet, so ciaal. Voorts bevat het een 10-tal bij lagen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November aan de kolonels J. P. Koolemans Beijnen en P. C. J. Noor- duijn, commandanten resp. van het regt. genietroepen en in het 2de ge- nie-commandement, op hunne aan vrage ter zake van langdurigen dienst Qpder toekenning van pensioen eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend het bedrag van het pensioen vastgesteld voor den kolonel Koole mans Beijnen voornoemd op f 2325 's jaars en voor den kolonel Noorduijn voornoemd op 2100's jaars. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegenwoordigers der regeering op de in October te Parijs te houden internationale conferentie tot unifi catie der methoden van onderzoek van voedingsmiddelen D. baron van Asbeck, Hr. Ms. tijdelijk zaakgelas tigde te Parijs en dr. P. van Romburgh, hoogleeraar te Utrecht. O— 5.) Toen het eindelijk besloten was, dat ik weder voor een onbepaalden %i Haughton Tower verlaten zou, w«d nicht Polly builengewoon stil w wanneer mijn oog toevallig het Jja/e onimoette, bemerkte ik somtijds Wl haar denzelfden peinzenden, vra- genden blik, die mij reeds by mijne ee'ste afreis geiroffen had. Maar thans S|eeg het bloed mij naar de wangen, en wanneer ik haar daarbij bleef 'ankijken, keerde zij zich om en deed, a'sof zij druk bezig was met de toe- hereidselen voor mijn vertrek. Eindelijk brak de dag van mijne 'e's aan. Het was eene liefelijke ach- "hniddag in Juni, en daar ik 's avonds P® dacht te vertrekken, wilde ik ee,st een wandeling buiten doen. Ik 'toocht Poliy mij te vergezellen, "■aar Zjj had nog zooveel te doen, a' al] mij weigeren moest. Zij beloof Bezoldiginp van gemeenteambtenaren Het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van gemeenteambte naren heeft een uitvoerig gemotiveerd adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, met het verzoek te willen medewerken tot een verbe tering van de vaak veel te lage be zoldiging van alle gemeenteambte naren. In het adres wordt de minister herinnerd aan zijn toezegging bij de behandeling van dè staatsbegrooting voor 1912, dat hij zou overwegen, om een circulaire aan Gedeputeerde Staten te richten, betreffende de bezoldiging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers der gemeenten. Bovendien wordt er op gewezen, dat, waar onlangs de regeering zich rechtstreeks heeft bemoeid met de bezoldiging van gemeenteveldwachters het niet minder op haar weg ligt en het vooral niet minder noodzakelijk is, dat zij ook haar aandacht eens wijdt aan de soms schandelijke bezoldiging, èn van de ambtenaren ter secretarie, èn van de ambtenaren, ten kantore van de ge meenteontvangers werkzaam. Tegen water-, bodum- en lucht verontreiniging. Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tegen water-, bodum-en luchtverontreiniging heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, het voornemen, tegen het volgende jaar een buitengewone algemeene vergadering bijeen te roe pen en tot bijwonen daarvan vele bui tenlanders uit te noodigen. Er is reeds zekerheid verkregen, dat tal van per sonen uit vreemde landen in die ver gadering zullen tegenwoordig zijn, en verschillende personen van naam uit het binnen- en buitenland hebben zich reeds bereid verklaard om als inleiders op te treden voor de behan deling van onderwerpen van algemeen belang voor het vraagstuk van de water-, bodem- en luchtverontreini ging. De bedoeling is, dat vooral ook de internationale samenwerking bij maatregelen op dit gebied bespro ken zal worden. De vergadering zal twee dagen duren en naar alle waarschijnlijkheid worden gehouden te Amsterdam het comké voor de Eerste Nederl. Ten toonstelling op Scheepvaartgebied heeft vergaderzalen toegezegd. Winkelsluiting te Hilversum. B. en W. van Hiversum brengen aan den raad dier gemeente advies uit, inzake het adres van de afd. Gooi van den Algem. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat het verboden wor de intusschen mij spoedig te volgen naar eene onzer lievelingsplekjes in het park, een heuvel met drie of vier beuken. Ik bleef bedaard voortwandelen, bezocht nog eens den tuin, de oran jerie en prieeltjesen ging toen naar het park, waar ik mij onder den scha duw der beuken op het gras neder- vleide, om Polly af te wachten. Wat was alles rustig en vreedzaam om mij heen 1 Slechts twee lichte, sneeuw witte wolkjes dreven aan den helde ren blauwen hemel. Geen blad bewoog zich. Van de plaats waar ik lag, strekte zich het park onbeschadigd uit tet aan den zoom van het donkere boscb, dat het op eene halve mijl af- stands begrensde. Het eenige geluid dat de slilte verbrak, was het murmelen van een beekje, hetwelk voorbij de naaste tuinheg stroomde. Terwijl iknederlag in de schaduw, waartusschan licht- plekjes speelden, raakte ik aan het droomen en peinzen. Hoe effen was tot nu toe mijn levensbaan geweest, en hoe veelbelovend vertoonde zich mijne toekomst Bij mijne meerderjarigheid wachtte de, in deze gemeente winkels en magazijnen voor den verkoop van waren geopend te hebben vóór des ochtends 7 uur en na des avonds 8 uur, alsmede, dat het verboden worde, bedienden voor des ochtends 7 uur en na des avonds 8 uur in winkels of magazijnen te doen vertoeven. Zij leggen daarbij over, de verschillen de terzake ingekomen adressen, be- benevens het resultaat van de door de Middenstandsvereenigingen inge stelde enquête. Op verschillende gronden advi- seeren B. en W., afwijzend op het verzoek te beschikken. Legermanoeuvres In 1913. Aan het bericht, dat de legerma noeuvres aanstaande jaar gehouden worden in den Gelderschen Achter hoek kan de „Nieuwe Ct." nog toe voegen, dat de twee voor die ma- noevres aan te wijzên divisiën wel ongeveer van uit die landstreek zul len oprukken, zoodat ook het overige deel van Gelderland, en wellicht ook een deel van Utrecht, het tooneel van de oefening zullen zijn. Vlissingen, 11 October. Met de trein van 12.2 kwam hier hedennacht uit den Haag aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden op zijne doorreis van Engeland. Op het perron begroet door den di recteur der Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", benevens door den heer Piekema, commandant der marechaus- seé, ging men door de verlichte vor stelijke wachtkamer naar de boot, waarvan de vorstelijke hut gereser veerd was. De heer De Meester maak te den tocht tot Folkestone mede. Het bestuur van den „Vlissingschen Oranjebond" vergadert, naar wij ver nemen, heden avond, tot het bespreken van plannen voor de viering van het eeuwfeest van Neerlands onafhanke lijkheid in 1913. Gisterenavond omstreeks 7 uur is een begin van brand ontstaan in een sous-terrein van een woning aan den Oprit, doordat een jongen een boek wilde zoeken en daarvoor een lucifer aanstak. Ongeiukkerwijze kwam de lucifer in aanraking met een gordijn, dat daardoor onmiddellijk vlam vatte, terwijl een tafel verschroeide en ook de verf eenigszins blakerde. Door een voorbijganger werd de' brand met behulp van een wollen deken, in den beginne gebluscht. Door Gedeputeerde Staten is be nosmd tot adj. commies der le klasse ter provinciale griffie de heer J. F. Magenhans te Middelburg. my een ruim vermogen. Hoe ver ik ook terugdacht, nooit had ik leed of smart ondervonden, en myne vooruit zichten schenen <ny toe, zoo helder en zonnig le zyn, als het landschap om my heen. Ik kon my aan ray'ne lievelingsstudiën wyden, niet met het doel van wintsbejag of eerzucht, maar alleen ter wille der wetenschap zelve, want Ik haakte er naar, meer van de geheimen der natuur te weten. Ik wilde met groote teugen uit de bron drinken, waaraan ik tot nu mynen dorst slechts met droppels gelaafd had. En toch, wanneer ik eens eene groote ontdekking deed, wanneer mijn naam een plaats vond in de jaarboe ken van den roem Het gemurmel der beek hoorde Ik al zachter en zachter worden, en eindelyk sluimerde ik geheel in. Ik ontwaakte onder het gevoel van een zachten adem en een zacht kusje, dat op myn lippen werd gedrukt. Eerst wist ik nauwelijks waar ik was, maar spoedig kwam ik tot mqn be wustzijn, en toen ik mij omkeerde, zag ik Marie Maurice naast my zitten. Zy had haren hoed afgezet en hield haar aangezicht van my afgewend, Men meldt ons uit Middelburg: Toen gisteravond trein 109, die te 11.51 hier naar Vlissingen vertrokken was en den overweg bij wachtpost 62 vlak bij 't station gelegen pas seerde, kwam een fietsrijder over den overweg gereden die juist ge passeerd was toen de sneltrein voor bijvloog. De boomen van den over weg waren open. 't Kostte bijna een menschenleven. Men schrijft ons uit Zaamslag Door een aantal zakendoende in gezetenen alhier is aan den raad ver zocht pogingen aan te wenden voor de vestiging eener spreekcel voor.de intercommunale telefoon. De raad, die daarvoor reeds voor een paar jaren tevergeefs pogingen aanwendde, be sloot op het verzoek gunstig te be schikken, in de verwachting dat er thans meer kans van slagen is. Daar het volgend jaar weder ver kiezingen zouden moeten plaats heb ben voor de voor deze gemeente en Axel ingestelde Kamer van Arbeid voor het landbouwbedrijf, en reeds bij de eerste stemming van zeer ge ringe belangstelling daarvoor bleek, terwijl de raad ook niet overtuigd is dat die instelling eenig nut oplevert, acht hij zich bezwaard daarvoor uit gaven te moeten voteeren en besloot aan den minister van landbouw op heffing daarvan te vragen. KERK- EN SCHOOLNIEUVfS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoondijke ds. N. W. Posthumus te Eijsden. Er is een studiekas voor ae op richting van vrijzinnig Hervormde predikanten gesticht. Tot lid van de commissie voor het beheer van deze kas is o.a. benoemd de heer ds. J. N. Pattist, predikant te IJzendijke. De directeur-aviatuur van de Eerste Nederlandsche Vliegvereeniging, de heer H. van den Burg, heeft gister morgen op het vliegterrein te Gilze- Rijen een begin gemaakt met het vaststellen van een officieel record. Noch in het hoogvliegen, noch in den langen duur bestaat hier te lande een officieel record. De heer Van den Burg, die te 6 uur 37 minuten met zijn monoplane is opgestegen, moest wegens den hevigen mist om 7.13 dalen, zoodat het eerste officieele Nederlandsche record is bepaald op 36 minuten 3/5 seconde. Het record op naam van Wijnmalen was 30 minuten 43 sec. (27 Nov. 1910). De demonstratie werd bijgewoond door generaal Bruce en eenige offi cieren benevens den sportcommissaris jhr. Bosch van Drakenstein te Breda. maar ik bemerkte toch, dat haar hals en wangen met een sterken blos bedekt waren. Polly, zfide ik, en een eigenaardig gevoel, dat my de keel toekneep, belette my verder te spreken. Ik kreeg geen antwoord, en het schoone, zwartgelokte hoofdje bleef nog ge durig op zyde zien. Nicht Polly, gy hebt my gekust, stamelde ik eindelyk. Nu keerde het bloozend gezichtje zich eindelyk naar my toe, en ik zag heldere tranen In hare oogen. O, spreek daar niet meer van, Karei, ik dacht, dat gy sliept. Behoef Ik wel te vertellen, dat onze harten op dien schoonen achtermid dag hunne geheimen verrieden en wy elkander liefde tot in eeuwigheid zwoeren? Toen wy langzaam te zaraen naar huis gingen, plukte zy eenige vergeet-my-nieljes, die zy met de volgende woorden gaf: Neem ze, Karei. Herinnert gy u nog, dat gy my eenige van deze bloemen gaafi, toen wy elkander het eerst zagen Ik heb ze nog, zy zyn in mijnen schrijflessenaar bewaard. Er ligt my nu echter iets op het hart, dat ik zeggen moet, al zult ge my misschien De tijd werd opgenomen door den heer P. T. de Jong uit Leiden. Er stond den geheelen ochtend een sterke wind. De Russische regeering heeft bij Fokker een 6 tal vliegmachines be steld, zijnde het merk, dat bij een proefneming te St. Petersburg onlangs gehouden, het meest voldeed. Fokker verzocht ons tegen te spreken, dat hij aan zijn eendekker een automa tische opstijgings-inrichting heeftde door hem ontworpen eendekker is automatisch stabiel en heeft daarom geen stuurinrichting voor het even wicht meer noodig. Ook, Brazilië bestelde bij hem 20 machines. Tot en met den dag van gis teren heeft de aviatiek reeds 210 slachtoffers geëischt, waaronder niet zijn inbegrepen 37, die door een vlieg toestel zijn gedood, doch alleen zij die, aviateurs zijnde, door een val etc. om het leven kwamen Het eerste slachtoffer was de Ame- rikaansche luitenant Selfridge, pas sagier van Orville Wright, op 17 September 1908. In vier jaar tijd hebben 209 anderen door de aviatiek ontijdig den dood gevonden. Selfridge was het eenige slachtoffer in 1908. Op 17 September 1909, dus juist een jaar later, viel Lefebvre dood, dezelfde die op Groot-Persijn bij 's Graven- hage leerde vliegen, toen Delagrange niet verscheen. In 1909 vielen 4 aviateurs dood. In 1910 waren er 29, 79 in 1911, terwijl in 1912 dit aantal nu reeds tot 101 is gestegen. Waar moet het heen De 210 verongelukten behoorden tot de volgende nationaliteiten Franschen 58, waarvan 31 burgers en 26 officieren. Onder de 31 burger vliegers moeten ook de 2 vliegsters en 5 passagiers gerekend wordenDuitschland 45, waarvan 31 burgers en 14 officieren (5 passagiers); Amerika 31, waarvan 27 burgers en 3 officieren (1 vlieg- ster en 3 passagiers)Engeland 21, waarvan 14 burgers en 7 officieren (1 vliegster en 3 passagiers.) Italië 17, waarvan 9 burgers en 8 officieren (1 passagier)Rusland 13, waarvan 9 burgers en 4 officieren (1 vliegster en 3 passagiers); België 5 burgers (passagier) Spanje 4, waarvan 3 burgers, 1 officier (1 passagier)Oostenrijk 3 burgers (1 passagier)Zwitserland idem Roemenië 3, waarvan 2 bur gers en een officier. Nederland, Grie kenland, Montenegro, Peru, Brazilië en Australië tellen elk een slachtoffer. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens diefstalC. G. P. S. 12 jaar, zon der beroep te Middelburg, f 7 boete ook zeer dwaas vinden Weet ge nog, dat ge my zeldet, dat de bloemen, die ik toen geplukt had, vergiftig waren Jawelmaar wat bedoelt gy hiermede? Och,lach my niet uit, maar een inneriyke stem zegt mij, dat gy u voor vergif in acht moet nemen. Ik weet wel dat uwe studiën u dikwijls met gevaariyke stoffen in aanraking zullen brengen, maar dit is niet wat ik bedoel. Iets in myn hart zegt ray, dat uwe toe komst, uw noodlot u in eene innige verbinding met vergiften zal brengen. Vergeef my, zoo myne woorden slechs het afdruksel van eene ydele hersen schim zijn, maar ik kan u niet zeg gen, hoe zeer ik er naar verlangde u te waarschuwen, want het was mij gedurig, alsof ik gedreven werd door eene macht, dien ik geen wederstand kon bieden. Ik weet, dat gy geduld met my zult hebben, en my beloven, dat gy u in acht zult nemen. Ik gaf de belofte en bezegelde haar met een laatsten, harteiyken kus. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1