flissingsche Courant BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws» Donderdag 10 October 1912, Ho. 240. Het Groene Kruis. SPORT VAN DE VAN (Vervolg van het Hoofdblad.) In verband met het op deze ver gadering genomen besluit, dat op ver schillende eilanden in onze provincie de vorming van districls-commissies zou kunnen worden toegestaan aan welke Commissies het hoofdbestuur een zekere zelfstandigheid zou mogen verkenen zij vermeld, dat in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren de vorming van een dergelijke dislricts-commissie ernstig wordt over wogen, en de uitvoering van dit denkbeeld wacht op de in dat gewest spoedig te verwachten toetreding van nieuwe atdeelingen to) onze Provinci ale organisatie. De vergadering besloot verder tot de aanschaffing van twee Simplex rjjwielbrancards. Aan de leden dient echter te worden medegedeeld, dat er slechts éan is aangekocht en te Vlis- singen werd gestationeerd. De bran card voor Tholen bestemd, werd niet besteld, daar die afdeeling vooralsnog geen behoefte aap, een dergelijk zie- keiivervoermiddel bleek te hebben. De werkzaamheden van de tuber- culose-commissie zijn uitvoerig geme moreerd in hei eerste jaarverslag. Zeer zeker is het hoofdbestuur over tuigd van het vele werk door den heer Hoorweg, als secretaris der com missie, in het belang van de bestrij ding der tuberculose geleverd. We brengen hem dan ook dank voor zijn groote werkzaamheid, en al zijn de pogingen, door hem aangewend, om te komen tot een organisatie der tuberculosebestrijding in Zeeland voor- loopig nog niet met het gewenschte succes bekroond, we twijfelen niet of de commissie zal onder zijn leiding ten slotte haar doel bereiken. Nadat door den minister van bin- neniandsche zaken aan onze vereeni- ging voor de bestrijding der tuber culose een jaariljkscbe subsidie van duizend gulden was toegestaan, mits ook de provincie een even groot bedrag voor dat doel voteerde, richtte her hoofdbestuur aeri request tot de Provinciale Staten van Zeeland. De aangevraagde subsidie werd echter door de Staten geweigerd voor- nawelijk op grond hiervan, dat onze vereeniging niet da geheele provincie Zeeland vertegenwoordigt. Daar vooralsnog de mogelijkheid van fusie met de Zuid-Beveiandsche Vereeniging niet groot is, werd, zoowel in de tuberculose-Commissie als in het Hoofdbestuur, overwogen, of de bestaande organisatievorm der pro vinciale tuberculose-bestrijding in een commissie zonder reglement of sta tuten wel de geschiktste was. Het hoofdbestuur besloot dan ook na gepleegd overleg inet het bestuur de tuberculose-commissie op de volgende AlgemeeneVergadering voor stellen te doen, om hierin verandering te brengen. Nog dient vermeld, dat gedurende 12 dagen het tuberculose-museum in Zeeland gestationeerd was, eerst te Vlissingen, daarna ie Oostburg en tenslotte te Goes. Hei hoofdbestuur benoemde mr. Witleveen tot afgevaardigde voor onze Vereeniging in den Raad van Bestuur der Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose. Evenals vorige jaren nam onze vereeniging wederom een werkzaam aandeel in den verkoop der tuhercu- losebioem 1912. Door verschillende onzer Groene Kruis-Afdeelingen wer den deze bloempjes verkocht en kon het grootste gedeelte der op brengst worden besteed aan de tu berculose-bestrijding in eigen omge ving. Door bemiddeling van het hoofd bestuur kwamen dit jaar ook weer enkele cursussen voor Eerste Hulp bij Ongelukken tot stand. Mevrouw Weijt hield te Middelburg een cursus, dr. Mabielde gaf er een te Sas van Gent en dr. Buijze leidde te Neuzen een herhalingscursus. Hoeveel moeite door het hoofdbe stuur ook gedaan is, om een cursus 'e Vlissingen te doen houden dit. M iest worden opgegeven door ge- b rk aan deelnemers, die werkzaam war. n bij ve schil ende nijverheids- Sfldemem.ingen. Dit laaide werd geëischt, wiide de cursus vó&r subsidie in aanmerking komen. Het hoofdbestuur heeft gemeend zich voortaan van de organisatie de- zër cursussen te moeten onthouden, daar door verschillende nieuwe be palingen het werk voor den secreta ris te veel omvattend word'. In October 1911 werd onze Ver eeniging door dgn voorzitter en den secretaris vertegenwoordigd op een vergadering van Provinciale Groene Kruis-orgaoisaiies door ds. Fleischer en dr. Poolman te Utrecht uilgeschre ven, om te komen tot de oprichting van een Algemeene Nederlandsche Groene Kruis-Vereeniging. Nadat op die vergadering principi eel besloten was tot de oprichting van een dergelijke Algemeene Groe ne Kruis-Vereeniging, een Commissie was benoemd tot het maken van con cept statuien, werd op 3 April 1912 nog een bijeenkomst gehouden, waar in de statuten werden vastgesteld. Mr. Witteveen was toen onze afge vaardigde en nam een werkraam aandeel in de discussiën. De hoofdbestuursvergadering van 20 December 1911, uitgeschreven na ontvangst der berichten van uittreding der afdeelingen Arnsmuiden en Oud- Vossemeer, werd voornamelijk ge» wijd aan de bespreking van middelen tot propaganda voor onze Provinciale Vereeniging. Dr. Weijland verklaarde zich be reid een brochure te schrijven, waarin het nut dei Provinciale Organisatie werd uiteengezet, en het hoofdbe stuur besloot mej. A. G. van Huist te Harlingen te vragen, een propa- ganda-reis te willen maken in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel. Te Breskens, Siuis en Schoondijke werden opiichtings vergaderingen ge houden en mocht mej. Van Hulst het genoegen smaken, dat overal een af deeling tot stand kwam, In Cadzand, waar reeds een afdeeling bestond, die echter niet in ons provinciaal verband is opgenomen, werd over de voordeden van aansluiting gesproken en na2r we vernemen bestaan daar toe nu ernstige plannen. We brengen Mej. van Hulst nog maals onzen hartelijken dank en ho pen, haar nog eens in Zeeland terug te zien om een ander deel der pro vincie te bewerken. Geboren propagandiste, ervaren spreekster ais zij is, kunnen we onze belangen aan niemand beter toever trouwen. De afdeeling Breskens lelt nu reeds 340 leden, in Schoondijke neemt het ledental sterk toe, alleen te Sluis wil het nog niet erg vlotten. We vertrouwen, dat deze jeugdige afdeelingen binnen zeer korten tijd tot de onzen mogen behooren. De brochure van ds. Weijland zai binnenkort door het hoofdbestuur in grooten getale worden verspreid. Van het hoofdbestuur der Zuid- Btvelandsche Groene Kruis-Vereeni ging ontvingen we een schrijven, waarin ons werd verzocht mede te werken aan een onderzoek naar de oorzaken van de kindersterfte in Zeeland. Het hoofdbestuur heeft gemeend het slagen van deze enquêie in alle op zichten te moeten bevorderen, 28 Juni 1912 werd een vergadering over dit onderwerp te Middelburg gehouden en gepresideerd door den hoofd inspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, Dr. Ruysch. Op deze bijeenkomst vertegenwoor digde de voorzitter onze vereeniging. Omtrent de wijze van werken zuilen we nader worden ingelicht en hopen dan onze afdeelingen dringend aan te sporen, ijverig mede te werken tot het verkrijgen van behoorlijke gege vens. De ontsmettingsdienst bieef een belangrijk onderdeel van de werk zaamheden onzer vereeniging uitma ken. Er hadden 22 ontsmettingen plaats wegens tuberculose, 17 wegens roodvonk, 14 wegens dlphtherie, 3 wegens febris typhoidea en 5 wegens andere ziekten. De regeling van den ontsmettings dienst werd in zooverre vereenvoudigd dat de aanvragen thans rechtstreeks bij den magazijnhouder worden in gediend, waardoor het verrichten van de ontsmettingen wordt bespoedigd. Het contract met de gemeente Vlis singen voor ontsmetting na ziekten, genoemd in de wet op de besmet telijke ziekten, werd weder met een jaar verlengd. De tuberculose-commissie van de vereeniging het Groene Kruis te Vlissingen restitueerde de gemaakte kosten in gevallen van ontsmetting na tuberculose. Het vervoer van goedeien naar den ontsmeltingsoven in het voor malig fort „de Ruyter" bracht som tijds vrij groote kosten en moeilijk heden mede wegens den minder gunstigen toestand van den weg. Er werd wederom een rijkssubsidie van f 100 genoten. Eenig nieuw materiaal moest worden aangeschaft ter vervanging van datgene, hetwelk onbruikbaar was geworden. Een herziening van de regeling omtrent het verrichten der ontsmet tingen door onze vereeniging in verband met de wijziging der wet op de besmettelijke ziekten is in studie genomen. De inventaris van het centraal magazijn werd vermeerderd met een Simplex-rijwielb'ancard, een water bed en een ziekenwagen, cadeau van den heer J. R. Tak. Rest ons ten slotte een kort verslag omtrent de werkzaamheden der aan- g s'oten afdeelingen. De afdeeling Vlissingen kreeg een eigen gebouw door aankoop, stelde een gediplomeerde tubercuiose-enquê- trice aan en vervaardigde een regle ment op het gebruik van den rijwiel- brancard. Deze werkzame afdeeling verheugt zich in grooten bloei. Westkapelle gaf ook van actief ver- eenigingsleven blijk. Het ledental klom aanzienlijk; het bestuur deed een lezing houden door dr. Hoorweg over tuberculose. De lighailen waren con stant in gebruik en de vereeniging was in staat, versterkende middelen aan minvermogenden uit te deelen. Naar we vernemen is men thans be zig met den bouw van een eigen magazijn. In Oostburg kwamen ook meer leden. De afdeeling deed een lezing over „tuberculose" houden door dr. Herman de Groot en zorgde ervoor dat het tuberculose-museum ook te Oostbürg werd opgesteld. De afdeeling Grijpskerke besteedde veel zorg aan de inrichting van haar magazijn en organiseerde een lezing over tuberculose, gehouden door dr. Vaandrager. Van de magazijnen te Nieuwvliet, Nieuw- en Si. |oo3land, Oost- en West-Souburg, Veere en Zuidzande, werd veel gebruik gemaakt. De afdeeling Bruinisse overweegt zelfs het aanstellen van een wijkver pleegster. Ook daar is de toename van het ledental groot. In Serooskerke werden'twee lezin gen gehouden, éen door dr. Eisendrath over „voeding" en een door den secretaris» den heer J. Veisluijs over „het Groene Kruis een volkszaak". Domburg bouwde een eigen ma gazijn met bewaarplaats voor den rijwieibrancard, waarvoor een obliga tielening werd aangegaan. Door de vriendelijkheid der baddirectie werd in Augustus in het Badpaviljoen een fancy-fair voor „het- Groene Kruis" gehouden, welk feest der vereeniging een netto-opbrengst gaf van f 934. Ook in de afdeeling Tholen wordt van het magazijn van verplegingsar- tikeien veelvuldig gebruik gemaakt, terwijl de afdeeling Zaamslag het onlangs geleden verlies bqnr te bo ven is en weer krachtig aan het werk kan gaan. Laten we eindigen met den wensch, dat in het komend jaar verschillende nieuwe afdeelingen zich bij ons zul len aansluiten, en late men inzien, dat onze Vereeniging eerst door krachtige aansluiting sterk kan wor den en dat het eerst dan mogelijk zal zyn de verplichte bijdrage aan onze provinciale kas te verminden- ren. De ontwerp-begrooling voor 1913 wijst in ontvang en uitgaat een be drag aan van f 990.05, met een tekort van f 145.05 Vlissingen, 9 October. Donderdagavond zal Z. K. H. Prins Hendrik met de mailboot „Oranje Nassau" van hier naar Engeland ver trekken. Zondagmorgen wordt de Prins hier te lande terugverwacht. Heden is alhier binnengesleept het marine-bergingsvaartuig uit Nieuwe- diep; dit heeft plaats genomen in de eerste binnenhaven. Bedoeld vaarluig zal tegenwoordig zijn bij de proefduiking vafi de onderzeeboot III, gebouwd op de werf „de Schelde" alhier. Door den Belgischen loodsschoener no. 2, werd gisteren in de Noordzee, op 5 mijl afstand Noord West van het Wandelaar-lichtschip opgevischt en heden hier aangebracht, een zwart geschilderde ringvormige reddingboei, waarop met vergulde letters, H. M. T. B. no. 36. Het Zweedsche stoomschip „Berg- holmen" is gisteren van Middelburg naar Rotterdam vertrokken na te Middelburg een lading gezaagde plan ken te hebben gelost smor de firma de Broekert Co. aldaar. Een hoofdconducteur der Staats spoor alhier heeft gisteren op een der perrons een groot bedrag aan papieren geld gevonden't werd bij de stationschef gedeponeerd. Gisterenavond is de landbouw- schuu- van J. G. te Serooskerke door brand geheel vernield. Daar het vuur zich snel verspreidde aan het aan wezige hooi en de veldvruchten, stond de schuur in eens in lichte laaie Door het ijverig optreden van de brandweer is het dichtbijstaande huis gespaard kunnen blijven, anders was de ramp niet te overzien geweest daar de hofstede in het dorp staal. Het vee is kunnen gered worden. Dg oorzaak is het omvallen van een brandende lantaarn. Alles is ver zekerd. Aan de universiteit te Gent is met groote onderscheiding geslaagd voor het examen van candidaat in de wijs begeerte de heerGustave Renier, van Ter Neuzen. Uit het land van Cadzand schrijft men ons: Nu het overdag zulk mooi weer is en de landbouwer kan doen wat hij wil, vorderen de laatste werken op het land vlug. Met het rooien der suikerbieten heeft men nu algemeen een begin gemaakt, maar bij gebrek aan veel arbeiderskracht schiet dit werk niet vlug op. De verwachting dat de suikerbieten slecht zouden zijn, omdat men dacht dat de groei al in het blad zat, wordt gelukkig niet be waarheid, tenminste over het alge meen valt de opbrengt zoowel in 't gewicht als in suikergehalte veel mede. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Daartoe door den burgemeester, den heer Huizinga, bijeengeroepen, vergaderden Dinsdagavond een 40 tal ingezetenen, die zich bereid had den verklaard plannen tot feestelijke herdenking van Nederlands onafhan kelijkheid in 1913, te steunen. In het bestuur van het geïnstalleerde comi té werden benoemd de heereneere voorzitter J. Huizinga, eere-lid, J. A. van Rompu, voorzitter M. Eyke, le en 2e penningmeester F. I. H. Spset- jens en J. F. de Cooker, le en 2e secretarissen L. F. van Hasselt en C. le Nobel, en commissarissen A. Tim merman, D. Buyze en J. L. Jurry. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren terecht gestaan de 49- jarige kleermaker W. van 3. beklaagd dal hij op 21 juni jl. in zijn woning in de Van Hogen dorpstraat zijn drie kinderen, 2 meisjes respectievelijk van 6 en 2Vj jaar en een jongetje van 1 Va jaar van hun leven heeft beroofd, door hen met een mes den hais af te snijden. Het waren kinderen uit zijn 2e huwelijk. Beklaagde gaf niet ongedwongen een zeer uitvoerige verklaring van zijn daad. Toen de president bekl. vroeg, of hij veel van zijn kinderen hield, barstte hij in tranen uit en antwoorddeik hield zeer veel van hen. Het O. M. eischte tegen beklaagde levenslange gevangenisstraf. August Birkmaier is Maandag in de nabijheid van Hannover op tra gische wijze om het ieven gekomen Als leermeester verbonden bij een vliegmachine-fabriek, stond hij bekend als een knap aviateur. Hij liep met het plan rond om een toer door Europa te volbrengen' Terwijl bij een te korten bochi, de machine kantelde. Birkmaier sprong er uit, doch kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn hoofd verbrijzelde en terstond een lijk was. Te Malpensa (Lombardije) nam luit. Gordasco, vergezeld van z'n macanicien ook al een te korten bocht Hij capoteerde en werdj doodelijk gewond naar het hospitaal vervoerd. Z'n mecanicien; was binnen eenige seconden een lijk. Gisterenavond halfelf is een scheepsbrand uitgebroken in het ach terruim van het stoomschip Hallums- hire, liggend aan het terrein der Holland-Amerika lijn aan de Wtlhel- minakade te Rotterdam en gecharterd door die lijn voor een reis naar Boston Philadelphia, geladen met ruim 100 ton balen geperste lompen, parafiae, stukgoed, haring enz. De vlammen sloegen hoog op uit het ruim, en het was een vuurzee over het geheele achterruim. De brandweer arriveerde met 12 stoom- en 8 sectiespuiten. Met ruim 24 stralen werd water ge geven, waaronder 9 stralen van de stoompomp der terreinen. Om middernacht was het grootste gevaar geweken, doch de brand woedt nog krachtig voort. Het stoomschip moest heden ver trekken. Naar wij vernemen, is ver moedelijk een baal lompen In aanra king gekomen met een werklamp. Gisteravond brak ook brand uit op Wilton's Scheepswef en Machinefa briek te Oud-Delfshaven in een loods, dienende tot berging van verfwaren, petroleum enz. ten behoeve der schepen, die van de droogdokken der firma Wilton gebruik maken. Met 5 stralen* werd de brand in een uur tijd gebluscht. Binnenkort hoopt mevr. de wed. M. A. C. van der Minne—Losecaat van Nouhuljs te Brielle haar 101 en verjaardag te herdenken. De gemeente telt dan 2 personen die den zeldzaam hoogen leeftijd van 101 jaar hebben bereikt. Door verkeerden wlsselstand liep gisterenavond aan het station te Zwolle een trein uit Meppel op een trein die op het eerste perron gereed stond om naar Deventer te vertrekken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is echter zeer groot. Naar bet huis van bewaring te 's Gravenhage is overgebracht een man, die verdacht wordt zich te heb ben vergrepen aan een zijner dochters een meisje van 18 jaar. De aange houdene ontkent; het meisje houdt pertinent hare beschuldiging vol. De zedenpolitie te 's Graven hage heeft gisterenavond, op last der justitie, een inval gedaan in een zg. hotel op het Spul feitelijk meer een nachtcafé, Reeds gerulmen tjjd stond de vrouw, die geholpen door haar zoon, de zaak dreef, onder ver denking in dit perceel gelegenheid te geven tot het plegen van ontucht en zich aan koppelarij schuldig te maken. Moeder en zoon werden ge arresteerd en overgebracht naar het hvis van bewaring. Deze arrestatie veroorzaakte heel wat bekijks voor het hotel van „Tante Pietje", zooals de vrouw in den volksmond heet. In de laatste dagen zijn te Leiden verschillende personen verba- liseerd, die ondeugdelijk vleesch in voerden, vermoedelijk van varkens, die aan varkenspest hadden geleden, een ziekte, die nog al in den omtrek hecrschi. Bij een slager, werd een groote hoeveelheid van dit vleesch in besiag genomen. Vermoedelijk staat hiermede ook in verband een geval van vergiftigingsverschijnselen in een gezin in de Heerenstraat aldaar. De zaak is nu bij de politie in onderzoek. Gisterenmorgen nam een heer in de,vestibule van het Centraalstation te Amsterdam een perronkaartje. Twee 2V, centstukken moeten in de daar voor bestemde automaat worden ge worpen. Doch wie schetst de verba zing van den betrokken persoon, toen hij niet het perronkaartje in het vakje zag verschijnen, doch een goudeH tientje. Wat was het geval De automaat was zoo eerlijk geweest het gouden 'tientje dat de heer bij vergissing met een ander 27iCentstuk in de gleuf had geworpen, te restitueeren. Een tweede 27s centstuk in de gleuf en de zaak was gezond. De betrokken mynheer kon met een dankbaar en gerust hart en nog meer overtuigd van de goede werking der automaat, naar het perron stappen. Maandagavond liepen drie Deensche matrozen in de Deiistraat te Rotterdam hun Deensche liederen uit te brullen, lot groote ergernis voor de bewoners dier straat, die zich ter ruste hadden begeven. Een majoor van politie beduidde den herriemakers, dat hun lawaai lang genoeg geduurd had en dat ze zich nu stil hadden te houden. De drie Deensche sinjeurs wenschten echter aan dien raad geen gevolg te geven en gingen, zonder zich om den majaar te bekommeren door met hun gebrul. Op de tweede aanmaning van de politie, ging een der drie den majoor te lijf en ging een boksparty met hem aan. De woesteling sloeg den majoor een gat in het hoofd boven het linkeroog, zoodat deze door bloedverlies den bokser niet meer kon vasthouden. De drie matrozen gingen daarna aan den haal, maar werden een paar uur later door de politie opgepikt, die Inn in verzekerde bewaring stelde. Een werkman le Tilburg Is van een wagen gevallen, waarover hy bezig was een dekkleed te spannen. Hy kreeg een schedelbreuk en is he dennacht overleden. Tusschen Nuland Geffen en Oss is een doof stomme 47 jarige man uit Oss door een trein overreden en gedood. Te Helmond is een 21 jarige werk man verdronken. Vermoed wordt, dat hy een duizeling gekregen heeft. Uit het IJ ter hoogte van bet Tolhuis

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1