Ontkomen. Woensdag 9 October Geïllustreerd Zondagsblad. Feuilleton. No,23J. 50e Jaargang. 1912. BINNENLAND. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgeven Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van I4 regels 0.40. Voor eiken rege* meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen TELEFOONNUMMER 10. ^bonnemenfs-ftdoertenfaën op zeer woordeeligt voorwaarden Het De abonré's van ons blad ont vangen bij dit nummer een proef exemplaar van de boeiende illustratie Het geïllustreerd Zondagsblad Deze inderdaad fraaie Illustratie spreekt voor zich zelve, wij behoeven haar niet aan te prijzen, niet te wijzen op de actueele platen, op den «eed verzorgde bijschriften, op de zeer lagen prijs (37cent per 3 maanden) op 't superieure van deze iliustratte boven dergelijke in ons land wij behoeven dit alles niet te doen omdat elk lezer zich daarvan kan overtuigen. Het blad zelf is de beste aanbeveling. Wie geen exemplaar ontving, ge lieve er een aan te vragen. Onzen abonné's, die onze courant per pos! ontvangen, wordt eveneens op aanvrage gaarne een proefexem plaar van deze illustratie gratis ter kennismaking toegezonden. Wij twijfelen niet of al onze lezers zullen bereid gevonden worden, ge bruik te maken van deze gelegenheid om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een Illu stratie, die voorzeker een blijvend en nutlig sieraad van elke leestafel is. Men vuile het inteekenbiljet, voor komende onder de advertentiën, in en zende het aan de administratie van ons blad. Gastmaal van minister Regout. Gisterenmiddag vertrokken alie ministers naar Maastricht, ter deel neming aan het gastmaal hun door den minister van waterstaat op diens buitenverblijf bij Meerssen aangeboden. De ministers keerden hedenmorgen na een bezoek te hebben gebracht aan het mijndistrict, in de residentie terug. Samenwerking der vrijzinnigen. Naar wij onlangs gemeld hebben is door de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen een commissie benoemd, welke overleg voert over een eventueele samenwerking der vrijzinnigen bij de verkiezing in 1913. Wij kunnen thans mededeelen, dat in die commissie zitting hebben Voor de Liberale Unie, de voor zitter, mr. H. Goeman Borgesius en de secretaris, de heer A. Rood huizen. Voor den Vrijz. Democratischen Bondde voorzitter, de heer H. Snijders, de secretaris de heer W. 0. A. Koster en de voorzitter der Kamerfractie mr. H. L. Drucker. 2.) Ik wist toen nog niets van de vroe gere betrekking van mijnen oom en was dus niet weinig verbaasd, na de lezing van dezen brief tranen in zijne "ogen te zien, mijne verwondering 8leeg echter ten top, toen hij deze wegwischte, en zeideGod trooste de arme vrouw I Wat ter wereld mag haar toch bewogen hebben zoo aan te schrijven Het is niet moge- zij kan niet dood zijn. Maar in 'eder geval moet ik thans naar Lon den. Voor haar kind zorgen, voor het kind van Marie Of ik het wil «lfs al waren er twintig. Wat staat p daar te kijken, Karei Breng mijn eiszak in orde en laat Thomas da- j'5k mijn rijtuig inspannen. Ik moet ■CKn middag nog vroeg den trein ,a3r Londe zien te halen. Ik ge- "orzaamden zijne bevelen, de koets "»n voor en oom Mark, die zich Voor den Bond van Vrij-Liberalen de voorzitter mr. N. Tydeman Jr. en de secretaris de heer F. J W. Drion. Er is kans, dat.de commissie nog wordt uitgebreid. („Tel.") Onderscheiding. H. M. de Koningin heeft den pred'- kart bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage, dr. A, J. A. Vermeer, benoemd tot ridder le klasse in de huisorde van Oranje-Nassau. Ouderdomsverzekerlng. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw heeft zich met een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend, daarbij mei klem verzoekende het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom niet aan te nemen. Adres sante oppert in haar adres verschil lende principieels bezwaren, welke zij ten slotte ais volgt resumeert a. nog niet de helft der noodlijdenden voor wie de wet in 't leven geroepen wordt, zal worden bereikt ;.b. de wet wordt door de vrouw levenslang als een druk gevoeld en ondermijnt de financieele draagkracht der gezinnen; c. zij stempelt nog meer dan tot dus ver de positie als huisvrouw tot een minderwaardige, wat een demorali seerenden invloed op het gezin uit oefent d. de vrouwen zijn verplicht een gedeelte van het loon af te staan om daardoor in slechtere conditie te komen, dan zij zonder die wet zou den zijn. Om al deze redenen is adressante van oordeel, dat invoering var. dit wetsontwerp een ramp zou zijn vooral voor de vrouwen zoodat zij ernstig verzoekt, door verwerping hiervan te voorkomen, dat de nood nog grooter wordt dan hij nu reeds is. Afbreken van de openbare school. Dezer dagen meldden de bladen dat de vergadering der afdeeling Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers een voorstel had aan genomen van het hoofdbestuur om fi 500 beschikbaar te stellen voor de stakende glasblazeis. De „Nieuwe Crt.'rschtijft naar aan leiding daarvanEr zuilen waar schijnlijk ouders van leerlingen zijn, die ondersteuning van stakende glas blazers eenigszins misplaatst vinden van den kant van onderwijzers, even als indertijd een dergelijke betooging voor het goed recht van stakende stukadoors van den kant van Haag- sche onderwijzers belanghebbenden bij het openbaar onderwijs daar ter stede en ook elders in den lande ontstemde, ja kregelig maakte. De Amstcrdamsche onderwijzers, leden van den Bond, schijnen den goed van reiskleederen voorzien had, steeg in bet rijtuig. Karei, zeide hij, voor zijn vertrek tot mij, pas goed op gedurende mij ne korte afwezigheid, denkelijk breng ik u eene kleine zuster mede. Wees dan vriendelijk jegens haar, jonge deugniet, want anders laat ik u met pak en zak vertrekken. Wees onbezorgd oom antwoordde ik. Gelukkige reis. En toen reed de koets heen. Mijn oom riep mij nog vaarwel toe, tot de wagen in de laan verdwenen was. Ik vormde mij allerlei denkbeelden over het kleine zusje, dat mijn oom beloofd had mede le brengen, maar daar ik mij de zaak toch niet goed kon voorstellen, besioQt ik geduldig zijne terugkomst af te wachten. Na verloop van eene week schreef hij mij, dat hij r.og langer in Londen moest blijven en mij zijne terugkomst wel zou melden. Nooit was ik zoolang aan mij zei- ven overgelaten geweest, ik kon mij echter zeer goed in mijne vrijheid schikken. September was reeds ver been, en ik ging dus eiken dag met een der boschwachters naar hartelust indruk, dien dergelijke betoogingen voor aan het onderwijs totaal vreemde stakende werklieden maken, niet te beseffen, want in diezelfde vergade ring te Amsterdam werd besloten in verschillende deelen van de stad een krachtige actie voor de openbare school op touw te zetten. In ons bericht volgde de eene me- dedee'ing: krachtige actie voor de openbare school, onmiddellijk op de andere: meedoen aan de staking. Zelden zullen twee handelingen naast elkaar geplaatst zijn die in geest en bedoeling elkaar zóo tegen spreken als bovengenoemde twee voornemens van den bond van Ne- derlandsche onderwijzers. Het een* waarschuwt voor het andere. Onder wijzers, die in de politiek zóo ver gaan, dat zij de belangen van stuka doors en glasblazers, totaal vreemd aan het onderwijs tot hunne maken, staan bloot aan de verdenking, dat geven van onzijdig onderwijs hun slecht is toevertrouwd. Wij houden het er dan ook voor, dat de krachtige actie door den bond te Amsterdam ondernomen, veeleer het tegendeel zal uitwerken. Het zal ook te Amsterdam blijken wat in de onmiddellijk op bet be richt uit Amsterdam volgende mede- deeling uit Leiden werd gezegd, dat namelijk het aantal leerlingen van de bijzondere scholen ten koste van de bevolking der openbaresciiolsn toe neemt. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit is de met ver lof in Europa aanwezige majoor der infanterie van het leger' Nederlandsch indië A. W. A. de Koek van Leeuwen, op zijn verzoek ter zake van een in en door den dienst ontstaan lichaams gebrek, na verwonding in den strijd bekomen, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „|akha!s" en „Bulhond", onder bevel van den lui tenant ter zee der 1ste klasse F. H. baron van Dedem, 5 dezer te Aden aangekomen. Rijkspostspaarbank. Aan het verslag betreffende den dienst der Rijkspostspaarbank over het jaar 1911 wordt het volgende ont leend In 1911 bedroeg het aantal inlagen 1,971.304 tegen 1,964,710 in 1910. Het bedrag dier inlagen was f 81 263.478 tegen 178.759 369 in het voorafgaande jaar. Een vermeerdering derhalve van 6594 inlagen en f 2.404.108. Terugbetaald werd f 79.064 720 tegen f 79,125 664 in 1910. Het aantal spaarbankboekjes steeg op de patrijzenjacht. Reeds was ook een tweede week voorbij, gedurende welke ik eiken dag in den omtrek rondzwierf. Juist toen ik op zekeren namiddag, bet geweer op schouder, door den tuin naar huis ging deed zich plotseling voor mij een vreemd schouwspel op. Een in diepen rouw gekleed meisje met een bleek gelaat, gitzwart haar en groote, zwarte oogen ontmoette mij, toen ik in een tuinpad een hoek omsloeg. Zij had een ruiker versch geplukte bloemen in de hand, welke zij met bewondering beschouwde, toen zij echter mijne voetslappen hoorde, stond zij stil, zoodat wij ons over elkander bevonden. Ik wist niet naar welke zijde ik mijne blikken richten moest, want ik was een be deesde knaap, en ze keek mij zoo scherp aan, dat ik zeker gebloosd moet hebben. Zij was zoo geheel an ders dan de kinderen en meisjes, die ik tot nu toe gezien had, dat ik door haren aanblik in verlegenheid werd gebracht. Welk een verschil tusschen dit bleeke wezen en de boerenmeis jes, of ook de jonge woeste amazo nen, die ik tot nu toe gekend had. in 1911 met 46917 stuk3, waardoor er op 31 December 1911 1.556.950 in omloop waren. Het, aan de inleggers verschuldigde, saldo-tegoed op de spaarbankboekjes vermeerderde in dat jaar, door bijvoe ging van de gekapitaliseerde rente, met f 6.683 214.137a In 1911 werden 4619 nieuwe staats schuldboekjes afgegeven. Het aantal in omloop zijnde klom tot 18 787 tegen 15.647 in 1910. Een toename dus van 3140. Het nominaal bedrag der inschrij. vingen op die boekje beiiep f 5.973.750 terwijl het daarop verschuldigde saldo toenam met nominaal f 3.912.500. In totaal was op uit. December 1911 op de staatsschuldboekjes ver schuldigd f 17.802.150 nominaal. Berekend naar den koers der betrek kelijke schuld op 31 December 1911 hadden de titularissen van siaatschuld- boekjes te vorderen f 14 553.257.62Vi tegen f 12.309.702.31 op het einde van 1910. Een vermeerdering dus van f 2.243 555.3dVj. De tegoedvermeerdering op spaar- 6ank- en staatsschuldboekjes teza men bedroegen derhalve in 1911 f 8 926.769.45. Voorleiding van politiehonden te Utrecht. Begunstigd door prachtig najaars weer had Zondag te Utrecht een voorleiding plaats van politiehonden uitgaande van de afd. Utrecht van de Kon. Neder'. Poliliehondverteni- ging. Een groot aantal belangstel lenden, waaronder vele autoriteiten bij de rechterlijke macht en de politie, volgden de prestaties der vier deelnemende honden. Het gold hier niet een wedstrijd tusschen de deelnemers, het was enkel te doen om door correcte oefeningen te doen begrijpen wat de bedoeling van elke oefening was, en wat er mede be reikt kon worden. Met veel belang stelling werden de verschillende oefeningen gevolgd. Telkens wanneer een goed stukje werk was vertoond, gaf het publiek door applaus zijn ingenomenheid hiermede te kennen Ter aanmoediging waren door het bestu ur eenige kunstvoorwerpen be schikbaar gesteld, om tusschen de deelnemers te verdeelen. Eerste werd Tilly, Duitsche herder, eigenaar W. Schotvanger, 2. Hertba, idem, eigenaar de gemeente Bloemendaal, 3. Juliana, Hollandsche herder, eigenaar J. A. Osinga te De Bilt en 4. Piet, Fran- sche herder, eigenaar W. Lokerse te Heemstede. Bij het spoorleggen bewezen de padvinders weder hun goede diensten. Voor den aanvang werden ze door den afdelingsvoorzitter, den heer Wijnmalen, commissaris van politie te Utrecht, toegesproken, die er op Gij zljt zeker neef Karei zeide zij, na een kleine pauze. Hare stem klonk zoo liefelijk, zoo kinderlijk muzikaal, dat de spreekster mij a's een oude bekende voorkwam, en zij mijn hart reeds van het eerste oogenblik in nam. Zij stak mij haar kleine hand toe, die op eene zeldzame, Ooster- sche mosselschelp geleek, zoo fijn als was, wit en rood dooreen ge mengeld. Toen ik haar in de mijne drukte, zeide ik verlegenIk heet Karei, en gij gij zljt zeker mijn nieuw zusje Neen, al mijn broerljes en zusjes zijn dood, maar gij moet wel neef Karei zijn, en ik ben uw nichtje Marie of Poliy, zooals Papa mij altijd gaarne noemde. Ge kunt mij noemen zooais gij wilt. Nu dan, nicht Polly, het verheugt mij zeer, u op Haughton-Tower te zien, ik hoop dat het u hier bevallen zal, hoewei ik vrees, dat gij u hier spoedig vervelen zult. Daar bsn ik niet bang voor, het bevalt mij overal, waar men mij vriendelijk behandelt. En hoe zou ik mij kunnen vervelen in dit prachtige bosch, en in een tuin met zulke heerlijke bloemen? Bijzonder veej wees dat zij thans eens nader kennis kondpn maken met het werk van den politiebond, naar zijn meening lag het op den weg der padvinders om zich bij hun oefeningen ook te bedienen van politiehonden. Damverfraaiing. Naar de „Tel." meldt, zal binnen kort den Raad te Amsterdam een voor dracht bereiken tot asphallee.ing en electrische verlichting van den Dam. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zuilen bij het opbreken voor asphai- teering tevens de tramlijnen verlegd worden, op de manier, dat de rails van het middenplein verdwijnen en lijn 13 en 14 langs het paleis loopen. By de behandelingen der bovenge noemde voordracht zal tevens voor gesteld worden, Naatje van baar voetstuk te laten verdwynen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der jachtwetA. K. van H., Vrouwepolder, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h., verbeurte f 5 s. 3 d. b., L. J., Meliskerke, tot f 3 b. s. 2 d. b., het rijden over wandel wegen T. de V., Middelburg, J. H Koudekerke, ieder tot f 1 b. s. 1 h., het met rywielen op verboden wegen rydenC. R., Middelburg, P. J. C. H., Oosterland, S. A. van den H., Domburg, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h., overtr. art. 459 Swb.C. O., Vrouwepolder, tot f 0.50 b. s. 1 d. h„ overtr. arbeidswet: J. H.C., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h., het op sec rijwiel 2 personen vervoeren A. J. G. de P., Viis3ingen, tot f 1 b. s. 1 w. f., straatschenderyC. W. Hz., Vlissiugen, tot f 3 b. s. 3 d. h., M. J. P., Middelburg, tot eene berisping, overtr. arl. 427 S.w.b.L. B., hvr. P. de K., Grijpskerke, tot f 2 b. s. 2 d, h., het venten met on gekeurde verscbe visch (tong) j. S., hvr. A. de R., Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h,, het zich op de bolwerken buiten de paden bevindenD. J. S., Middelburg, tot f 3 b. s. 1 d. h., overtr. TrekhondenwetJ. van S., Souburg, J. O., Vlissingen, ieder tot f2 b. s. 2 d. b., overt, regiem, wegen en voetpaden in Zeeland H. C., Souburg, tot teruggave aan zijn vader, het fietsen zonder licht: A. J. de J. Gz., J. de B., beiden Wolp- haartsdgk, A. L.,'s Heer-Arendskerke, J. W. B., Vlissingen, J. W. Koude- kerke, allen tot f2 b. s. 2 d. h., het fietsen zonder bel L. P. O., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 w. t, overtr. motor- en rqwielwet H. J. S., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h., J. B. W., Souburg, tot 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h., het zwemmen op verboden plaatsen: P. C, A. j. houd ik van blauwe bloemenhoe noemt gy deze, blauwe helmen wat vindt gy ook niet dat zij er als helmen uitzien? Men noemt ze somtijds de Wa gen van Juno. Zie, ais ik deze bla- derenkroon wegneem, dan ziet de bloem er uit ais een schoone wagen, die door twee zwanen getrokken wordt. O, hoe schoonJammer, dat zij niet riekt. Weinige vergiftige planten hebben een aangename geur, iieve Polly. De ze bloem heeft ook nog een anderen naamhelmkruid zij bevat een doo- delqk vergif. Hoe akelig 1 Maar deze lieve bloem met dat gouden hartje, die is toch onschadeiyk Glad verkeerd, zy is nog ge- vaarlqker dan de vorige, en bqna onder geen anderen naam bekend dan als giftige nachtschaduw. Het meisje sidderde van het hoofd tot de voeten, wierp den bloemruiker weg en zei Zyn dan al uwe Engeische bloe men vergiftigd? (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1