DOf Ontkomen. EH Dinsdag 8 October binnenland. Feuilleton. No.238. Jaargang. 1912 50e Jaargang. EVE T alstraat, LEISSE, irzetter Jenever, ink, icas Bols, ts, Zoon Derschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Velde Jr. VLISSINGSCHE COURANT tot een 300.-. eposito. 3urant. Seleening. m istraat 24 Meiboom"). Idestr. 27 r Voorzitter, 'ice- Voorz. I, Secretaris. ter drukkerij E VFLDE JR. ingen. eleph. 92. dig jn. elend, ilvir! uitblijvend, fiderschelden. Jacobstraat rij - de Velde JR- Prijs, per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 1—4 regeis 0.40, Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts fweemaai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. ^bonnements-^doertenfien op zeer w©©r|fee!ige voorwaarden Invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. Door de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers is aan de Tweede Kamer een adres gezonden in zake de verzekering van werklie den tegen geldelijke gevolgen van Invaliditeit en ouderdom. Onze beschouwingen samenvattend zegt adressante, verwerpen wij dus üet beginsel der dwingende regeling, geven verre de voorkeur aan van overheidswege geleide en gesteunde vrijwillige voorziening, die niet al leen aan loontrekkende arbeiders, doch aan alle gegadigden ten goede komt, doch indien uwe Kamer niettemin het stelsel der aanhangige weisvoordracht aanvaardt vragen wij althans deze eene verbetering, splitsing van invaliditeits- en van ouderdoms-verzekerirg, waai bij de eerste, voor zoover zij niet valt on der de Ongevallenwet, worde over gebracht bij de ziekte-verzekering, de laatste verbeterd worde door toe kenning van ouderdoms-pensioen op 60-jarigtn leeftijd, met toekenning van een hooger pensioen indien dit eerst iater wordt genoten. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem heeft in haar jongste vergadering de volgende mo tie aangenomen en ter kennis gebracht van den minister van landbouw, nij verheid en handel, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Oeneraal en de Kamers van Koophan del en Fabrieken met verzoek aan deze laatste instemming te betuigen,; De Kamer van K. en F. te Haarlem kennis genomen hebbende van het ontwerpwet ter verzekering van werk lieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, betreurt, dat de regeering zich, al thans voor zooverre het betreft de ondernemingen van handel en nijver heid, baseert op een onderzoek inge steld in 1895, terwijl toch als bekend raag woroen ondersteld, dat juist na dien tijd, door vele ondernemers maatregelen zjjn getroffen ter voor ziening in de geldelijke nadeelen voortvloeiende uit invaliditeit en ou derdom van hun personeel, geeft in overweging alsnog zoodanige wijzigingen in hel ontwerp aan te brengen, dat de invaliditeits- en ou- derdomsverzekering gescheiden wor- dên en wel in dier voege, dat althans voor de eerste, ook als draagster van het risico worden toegelaten onder- nemingsfondsen, mits voldoende aan bij de wet te stellen eischen. Ter motiveering van dezen wensch wijst de Kamer op de ervaringen, opgedaan bi de Ongevallenwet 1901, waarbij de risico overdracht heeft geleid tot groote besparingen en tot een groote i.) O— HOOFDSTUK 1. Ik was een eenige zoon. Mijn ouders derven, (oen ik nog te jong was om iets van hen te herinneren, en ik werd toevertrouwd aan de zorg van %en oom Mark Haughton, zooals SJtehem in de omstreken van Haughton '°wer noemde. Diep in een bosch, S bet noorden van Yorkshire, lag Maughton Tower, een groot vierkant, Jj'derwetsch kasteel, waar de familie on van geslacht tot geslacht bad. Mijn vader en zijn broe- Mark, die zeer veel van elkander I i "den, waren hier opgevoed, en toen verste stierf, bracht mijn oom al "ride op mij over. Niettegen- hij een oude vrijer was, be- zqn toch a's een eigen hoewel ik moet zeggen dat hij mij nog meer een deelnemende en hartelijke vriend was. Al saraenwerking van belanghebbenden ter voorkoming van ongevallen en tot beperking van misbruiken. Ook bij de invoering van de Invaliditeitswet zullen zich overeenkomstige factoren doen gelden en zal toelating van risico overdracht een gunstigen in vloed uitoefenen. Da kamer wijst hierbij op het eigenaardige feit, dat de wet volgens art. 33—34 wel erkent de risico overdracht voor publiek rechterlijke lichamen en zulke waarbij de pensioenvoorwaarden publiekrech terlijk zijn geregeld, waaruit is af te leiden, dat de regeering de voordeelen dezer overdracht voor haar eigen be drijven inziet. Kamerlid baron Van Dedem. Naar de „Nad." verneemt, heeft de heer A. baron van Dedem, Kamerlid voor het district Zwolle, te kennen gegeven, dat bij zich voor de ver kiezingen in 1913 niet meer wenscht beschikbaar te stellen. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan den heer J. C Ramaer, inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat in de tweede inspectie, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend ais commissaris vanwege Nederland om met de door België benoemde commissarissen lo. een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand der af watering van Vlaanderen en een voorstel te doen hetzij tot wijziging van het desbetreffend fraciaat met België van 12 Mei 1843 (St.bl. lo. 11 van 1844), hetzij tot het sluiter, van een nteuw tractaat, waarbij de afwa tering der betrokken landstreek op nieuw wordt geregeld en de belangen van de beide Rijken aan den tegen woordigen toestand getoetst, en 2o. een regeling te ontwerpen van het beheer der in Nederland en België gelegen polders; en is als zoodanig met ingang van gelijken datum benoemd de heer H. van Oordt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de elfde directie. Steeds meer straffen. In een artikel over grondwetswijzi gingen merkt het ,Wbl. v. h. Recht" naar aanleiding van het voorstel der Staatscommissie om bij art. 56 ter wetgeving van heigeen de practijk blijkt te vorderen, de mogelijkheid te voorzien, dat uit kracht van een al- gemeenen maatregel door een orgaan van het uitvoerend gezag voorschriften worden gegeven, welke voorschriften dan ook steun zullen moeten vinden in de wet, het volgende op Aldus wordt de mogelijkheid ge opend voor een strafwetgevende be voegdheid van lagere regeeringsorga- leen in mijn bijzijn voelde hij zich gelukkigtot mijn zestiende jaar droeg hij ook zelf zorg voor mijne lichame lijke ontwikkeling en verstandelijke opvoeding. Hij hield veel van visschen en jagen, en ik moest hem altijd op zijn uitstapjes vergezellen. Daar hij ook tamelijk bedreven was in de wis kunde en oude klassieken, lazen en studeerden wij met elkanderzijn voornaamste liefhebberij, wanneer hij zich tusschen zijne vier muren bevond, was echter natuur- en scheikunde, en ik schrijf het qan deze omstandigheid toe, dal een dezer wetenschappen als 't ware de overheerschende hartstocht van mijn leven uitmaakt. Haughton-Tower zag slechts zelden gasten uit de omstreken, en wanneer mijn oom bezoeken bij zijne buren aflegde, liet hij mij meestal 't huis. Ik kwam niet veel in aanraking met makkers van mijne jaren, en door deze afzondering verdiepte ik mij in bespiegelingen en studieën van rijpe ren leeftijd, waardoor men my in myne vroegere jeugd dsn bijnaam van een ouderwetscb, later dien van een over spannen mensch gaf. Dit bleef alles zoo tot myn zestiende jaar, toen mijn nen; niet alleen de Kon'ng doch elk orgaan van het uitvoerend gezag zal, indien de wet de bevoegdheid ver leent daartoe by aigemeenen maatre gel de opdracht te gaven, door straffen te handhaven bepalingen kunnen ma ken. Naar ons inzicht zal wel weer ernstig dienen te worden overwogen of, zoo de praktyk dezen verordening mocht stellen, de grondwetgever daar aan mag voldoen. De bij verschillende wetten van den laatsten tijd aan den Koning toegekende bevoegdheid tot het stellen van strafrechteiyke vormen is een zeer ruimehet gevaar is niet gering dat de mogeiykheid, die men thans wi! openstellen, er toe zal lei den aan organen van het uitvoerend gezag evenzeer een omvangrijke straf wetgevende bevoegdheid in te ruimen. Wanneer men bedenkt, hoe kwistig vooral by de zoogenaamde sociale wetgeving met de strafrechtelyfce sanctie wordt omgesprongen, dan wordt men huiverig voor nieuwe, strafbepalingen rondstrooiende wet gevers de deur open te stellen. Verdoeken om instelling van een armenraad. Zijn wij wel ingelicht, aldus meldt het j»Tijdschrift voor Armenzorg", dan zyn tot heden verzoeken, als in hoofde dezes bedoeld, tof de regee ring gericht uit de navolgende ge meenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Groningen, Utrecht, Arnhem en Haarlem. Nu nog Leeuwarden, Assen, Zwolle, Maastricht, 's Hertogenbosch en Mid delburg, en de voornaamste plaatsen van het land zullen de hoofdbedoe ling der Armenwet hébben helpen verwezeniyken. Spoedig mogen wy nu de oprichting van Armenraden tegemoet zien. „Onze Vioot." Door B. en W. van 's Gravenhage zyn 75 siei der tweede series School platen, die worden uitgegeven door de afdeeling Haarlem en Omstreken van „Onze Vloot", aangekocht, om die uit te reiken aan alle lagere scholen te 'sGravenhage, zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwys. Dit geschiedde ook nu ruim een jaar geleden by het verschy- nen der eerste serie. „Ons Belang." Door het hoofdbestuur van boven genoemde onderofficiers-vereeniging zyn aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal twee verzoekschriften ingediend, waarvan het eene beoogt de volksvertegenwoordiging te bewe gen, op de oorlogsbegrooting van 1913 voorgestelde regelingen en ver beteringen der tractementen van de onderofficieren zoodanig te wy'zigen oom op een ochtend een brief ont ving, die onze rustige huishouding in groote opschudding bracht. Om deze omstandigheid te verkla ren, moet ik terugkomen op eene ge beurtenis uit de jeugd van Mark Haughton. Hy had een zeer schoone nicht willen huwen, beide familiën waren het eens, en ook de jonge lieden schenen eikander zeer genegen. Het hoe en waarom is nooit duideiyk geworden, maar zeker is het, dat de schoone nicht zich op een morgen schaken liet door een officier, kapi tein Maurice, dien zy op een bal had leeren kennen. Haar vader werd hierover zoo vertoornd, dat hij nooit iets meer van zijn dochter wilde we ten. De arme Mark sprak weinig over de zaak, en liet zich nooit ten nadeele uit van zy'ne vroegere ver loofde, hg duldde ook niet, dat ande ren dit in zyn tegenwoordigheid de den. Toen later de arme gevluchte eenige hartroerende brieven naar huis schreef met het bericht, dat haar echtgenoot naar Indlë moest en zij hem zou vergezellen moet oom Mark haar geantwoord hebben, hoewel nie mand dan zy alleen immer iets van en aan te vullen, als noodig is, om die in overeenstemming te brengen met de door de vereeniging wensche- lyk geachte herzieningen en aan te dringen op positieverbeteringen en uitgebreider inlichtingen omtrent een spoedige wyziging der pensioenwet ten, alsmede de inwerkingtreding met terugwerkende kracht te doen gepaard gaan, zooals onlangs voor de officieren werd bepaald. Het tweede rekest strekt tot het inroepen van de huip der afgevaardig den, om by de behandeling van het ontwerp Regeling van de positie der onderofficieren meer rekening te hou den met de meening van het korps onderofficieren aangaande de wyze, waarop rekruteering en vorming moe ten plaats vinden, wil het kader uit zijn verval opgeheven en bruikbaarder gemaakt worden. Schoolverpleegsters. Het hoofdbestuur van „Nosokomos" Nederlandsche Vereeniging tot be vordering der belangen van verpleeg sters en verplegers, heeft aan alle groote gemeenten van ons land een adres gezonden, en wei naar aan leiding van het adres door de Ne derlandsche Vereeniging voor School artsen aan verschillende gemeenten verzonden, waarin dringend wordt aanbevolen de vaststelling eener ver ordening waarbij de kinderen lijden de aan zeer veel voorkomende be- smettelgkc aandoeningen, het ver- biijf in of bezoek van de school tycteiyk zou worden ontzegd, tenzij zij in de daarvoor vaibare gevallen, doelmatig verbonden zijn. „Nosokomos" zegt in haar adres Dai naar meening van requestrante de door de vereeniging van school artsen aanbevolen maatregelen tot gevolg zouden hebben, dat vele kin deren een deel van het voor hen zoo noodige onderwijs zouden moeten missendat naar meening van re questrante deze gevolgen zouden kunnen voorkomen worden door het aanstellen van schoolverpleegsters. Redenen waarom zij verzoekt, bij het in overweging nemen van de door de vereeniging der schoolartsen aanbevolen maatregelen, tevens in ernstige overweging le nemen de aanstelling van schoolverpleegsters. Winkelsluiting. B. en W. van Arnhem dienden een ontwerp verordening op de winkelsluiting in, waarin voorge schreven wordi, dat bepaalde winkels niet geopend mogen zyn voor 's-mor- gens 5 uur en na 's-avonds 11 uur op Zaterdag, den dag voor Hemels vaartdag, van 29 November tot 6 December en van 17 tot 24 Decem ber. Op andere dagen mogen ze niet den inhoud van dit schrijven te we ten kwam. Reeds waren er twintig jaren sedert deze gebeurtenissen ver kropen, eer ze mij ter oore kwamen, maar de brief, welke nu op de Haughton-Tower ontvangen werd, scheen het verledene in bet geheugen terug te roepen. De brief droeg den stempel van een Londensch hotel, en was door een kapitein Flemmning ge schreven, die om zyne zwakke ge zondheid van Calcutta naar Engeland teruggekeerd was. Men had een jong meisje aan zyn hoede toevertrouwd, hetwelk hy mede raar het vaderland had gebracht. Daer hg zich te onge steld gevoelde om naar Haughton- Tower te komen, verzocht hy mynen oom hem te bezoeken, teneinde zijn pleegkind mede ie nemen. In zyn schrijven sloot hij een brief, die vol gens hem, het overige wel verklaren zou. Het ingeslotene was een klein briefje, door een vrouwenhand ge schreven en aan het adres van Mark Haughton. De inhoud was aldus Neef MarkToen iedereen my hard en wreed behandelde, beweest gij, dien ik toch het zwaarste beieedigd geopend zijn voor 's-morgans 5 uur en na 's-avonds 9 uur. Uitgezonderd zijn apotheken, inrichtingen waarvoor bij verordening sluitingsuren zijn vastgesteld, alie localiteiten bestemd voor gebruik ter plaatse van aldaar verkochte eet- en drinkwaren en winkels in stations. Overtredingen worden gestraft met hechtenis van hoogstens 6 dagen of geldboete van f 25. Te Drachten heeft zich een comité gevormd om zoo mogeiyk voor deze plaats de verplichte negen-uur-win- kelsluiting te verkrijgen. Uit de ge houden stemming is thans gebleken, dat zich voor die sluiting hebben verklaard 118, daartegen 42 winke liers, terwijl 33 stembiljetten in blan co zijn ingeleverd, 't Ligt thans in de bedoeling het gemeentebestuur te verzoeken eène verordening in't le ven te roepen, als op dat punt te Amsterdam bestaat. Velduitrusting. By de 2e comp. 4e baf. te Assen is thans een nieuwe velduitrusting in beproeving. Koppel, patroontasschen en linne- manschop mat foudraal zyn van het tegenwoordige mode!, met uitzonde ring dat thans de bajonetschede is bevestigd op het foudraal der schop, zoodat deze éen geheel vormen, en de sluiting van den koppel door middel van een gesp, zijnde éen uit einde van den koppel, daartoe voor zien is van gaten. De ransel is ver vaardigd van donkerbruin waterdicht doek, waarop aan de buitenzyde de eetketel is bevestigd, weike van een omhulsel vap siof is voorzien. Spellingquaestie. Met den minister van justitie werd vanwege de Haagsche afdeeling van den Onderwyzersbond besproken de mogeiykheid om ook in de vereen voudigde spelling op hare statuten de Koninklijke goedkeuring te ver krijgen, in verband met de voorstel len van de Staatscommissie voor het spellingvraagstuk. De minister kon echter geen antwoord gevenover die spellingquaestie had hy nog niet gedacht. De afdeeling zat ze nu in de vereenvoudigde spelling ter goed keuring zenden en afwachten, wat het resultaat zal zijn van 's ministers overwegingen. Vlissingen, 7 October. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Hydro- graaf", dat gedurende dezen zomer belast is geweest met het doen van opnemingen in de Oosfer- en Wester- schelde is daarmede gereed gekomen en naar Nieuwediep vertrokken, al waar dit vaartuig buiten dienst zal worden gesteld. had, my alleen nog medelijden en goedheid. Uw brief, dien ik voor mijn vertrek uit Engeland ontving, is my met zijne beloften altijd een dierbare herinnering gebleven. Gij verzekerde! my toen, dat ik altyd op u rekenen kon, wanneer het in uwe macht was mij te helpen. Deze tijd is nu geko men. Mijn mar, majoor Maurice, wien het ongeluk tot speelbal schijnt gekozen te hebben is niet meer, en de dokier zegt, dat ik hem niet iang overleven zal. Myne kinderen zijn allen dood behalve de kleine Marie, die ik als weeze achterlaat, U ver trouw ik haar toe. Naar my'n ouder lijk huis kan ik haar niet zenden, want waar men de dochter zoo hard vochtig terugstiet, heeft ook haat kind geen vriendelijke behandeling te verwachten. Ik bouw op uwe edel moedigheid en goedheid met het volle vertrouwen, dat myne verwachtingen na mijnen dood verwezenlijkt zullen woeden. God behoede u, neef Mark 1 vergeef mij, en moge de Hemel u be- iconen. Marie. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1