Zaterdag S October binnenland. Feuilleton. Kromme Wegen. No.236. 50e Jaargang. 1912. VAN DEN HAK OP DEN TAK. NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiEN van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege, meer 10 cent. Bij directe opgaaf van. driemaal plaatsing derzeifd advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER io. Kamerverkiezingen 1913. Op een vergadering van besturen der vrijzinnige kiesvereenigingen in bet district Veendam zijn als voor- loopige candidaten voor den Kamer zetel die in 1913 open komt door bet bedanken van mr. E. A. Smidt, aangewezen de heeren Herman Snij ders, voorzitter van den Vrijzinnig- Democratischen Bond te Middelburg en jtar. mr. dr. E. A van Berensteyn, burgemeester van Veendam. De aan wijzing van den heer Snijders als eersten candidaat geschiedde met zoo goed als algemeene stemmen, nadat gebleken was, dat de heeren prof. mr. M, W. F. Treub en dr. D. Bos een candidatuur in Veendam, naast die in hun eigen district, liever niet aanvaardden. Bezoek van H.M. de Koningin Moe der te Zandbergen. Qistermlddag heeft H.M. de Konin gin-Moeder een bezoek gebracht aan de gebouwen van de Maatschappij tot opvoeding van weezen enz. .Zandbergen" te Amersfoort. H. M. was vergezeld van den kamerheer mr. graaf Van Limburg Stirum en van de hofdame jonkvr. Van de Pol. Al lereerst werd het tehuis der kinderen bezocht, waar de weezen, vóór zij definitief worden opgenomen, eer.igen lijd in observatie blijven. Daar werd H.M. ontvangen door zes leden van het bestuur, n), den voorzitter, ds.J, D. van Caicar, de bestuursleden baronesse Van Boetzelaer, mej. Bou- rlclus, prof. KVnninck. mr. Winkel mr. Van Schevichaven, benevens den directeur jhr. Oitt. I Nadat het dochtertje van den voor- Lzitter een bouquet had aangeboden, O 99.) De Ooslenrijksche ritmeester der huzaren wenschte zich echter op zijn %n grondgebied niet de wet te hoen voorschrijven, weldra vlogen de sabels uit de scheeden en de Russi sche commandant was verstandig ge- no®g lachend excuus te verzoeken en z'ch zoo snel mogelijk in het woud !e,ug te trekken, waarvan de zoom luist de grens uitmaakte. Hierna reed u® Ooslenrijksche officier op het troep- 1® Insurgenten toe en sommeerde dit Z|ch over te geven. Wat zal er dan met ons ge schieden vroeg Walewski, die zich a's aanvoerder en edelman voorstelde. - 09 hebt niets te vreezen, luid- °e het antwoord. Gij wordt slechts jjutwapend, en zoolang de opstand °u„urti gevangen gehouden. Geloof h' dat dit het beste voor u is. De trad H.M. het tehuis binnen, hetwelk met veel belangstelling werd bezich tigd. Nadat H.M. aan den vader van het tehuis een gift had overhandigd met de bedoeling de kinderen hiervan te tracteeren, verliet zij onder het gejuich der kleinen het gesticht. Bond van Oranje-vereenlgingen- ia een gisteren te Zeist gehouden vergadering is een Nationale Bond van Oranje-vereenlgingen opgericht. Het doel is te komen tot grootere samenwerking tusschen de aangeslo ten Oranje-vereenlgingen, o. a. wat betref! het uitleenen van materiaal, het ruilen van programma's en om- Irer.t de viering van het onafhanke- Iljkheidsfeest in 1913. Er werd een commissie voor de samenstelling van ontwerp-statuten benoemd, bestaande uit de heeren L. M. van Tfel, Gorinchem J. H, Mig non, UtrechtA. M. E. Papenhuizen, Schiedam D. A. van Dongen, Rot terdam, en F. W. Luiking en E. C. Klokge, Zeist. Vredespaleis. De stand der werkzaamheden aan het Vredespaleis doet verwachten, dat de vredestempel in de tweede helft van Juli of begin Auguslus van 1913 fer opening gereed zal zijn. In de volgende maanden, dus nog vóór het einde van het jaar, zullen de laatste perceelen, die het emplacement van het paleis nog omringen, worden gesloopt, t.w, het hoekgebouw aan de Anna Paulownastraat en Scheve- ningscheweg, welke amotie ook zal cTitntn lui uc vcJftctf avuuaciïHig dit pun*. Rondom het Vredespaleis is de tuin-, terras en vijveraanleg zoo goed als gereed, De bassins zijn reeds met water gevuld, afkomstig uit de beek die zich door Zorgvliet slingert en het watervlak wordt doorsneden d >or «enige verbindingsbruggen in den stijl van een zuilengang. Gazons van gras en kleine planten geven reeds kleur aan het park. Leger en Vloot. Naar de „Asser Ct." verneemt zul len de miliciens, bestemd voor de administratietroepen, bij de korpsen waarbij zij worden ingedeeld, gedu rende 27a maand geoefend worden en eerst daarna de werkzaamheden, waarvoor zij bestemd zijn, verrichten. Als onderscheidingsteeken voor oppassersmecaniciens bij den vlieg- dienst is vastgesteld, een éendekker van scharlakerroode wol op de lin kerbovenmouw van de korte jas (c.q veldjas, atilla of doimar). Dit on derscheidingsteeken wordt ook op de mouw van de overjas gedragen. revolutie moet toch ditmaal, tenge volge der oneenigheden uwer land- genooten, ten nadeele van Polen uit vallen en hier bevindt gij u in vei ligheid en valt niet in de handen der Russen. Op verzoek van Walewski legden nu de Polen dadelijk de wapens ne der, en lieten zij zich gewillig naar de naastbij gelegen garnizoensstad transporteeren. Vandaar uit werden zij naar Krakau gebracht en hoewel bewaakt, toch 'niet als gevangenen behandeld. HOOFDSTUK XXI. Hoe gelukkig zou Esther zich niet in hare nieuwe omgeving, bij hare nieuw verworvene moeder kunnen ge voeld hebben, indien zij niet voort durend door de vreesdijkste zorgen ware gekweld geworder. Esther waag de thans eerst weder vrij te ademen, nadat zij uit eene omgeving onlsnapt was die slechts angst en afschuw bij haar had opgewektthans eerst we der durfde zij nieuwen levensmoed in haardoor dankbaarheid overstroomd hart scheppen, als zij de edele vrouw zag, die zich harer had aangetrokken en die haar in werkelijkheid tot eene De machinist G. M. Feij van de „Koningin Emma" zai den 21 Octo ber geplaatst worden bij den dienst der conservatie op 's Rijks werf fe Amsterdam. Het 3 October-feest. Het 3-Octoberfeest tc Leiden werd wat hef morgenprogramma betreft, op de gebruikelpe wijzr- gevierd. De herdenking van het Ontzet ving om acht uur aan met de m'tdeeling in de Stadswaag van haring en wittebrood aan 3800 vrouwen en in de jongens school aan de Aalmarkt van tabak, pijpen, bier of koffie aan 3623 man nen. Om haif negen verzamelden zich in den tuin yan het labatorium tegenover het standbeeld van Van der Werff eenige honderden zangers en zangeressen, om onder leiding van den heer C. B. Duyser, koraal- muziek uit te voeren. Om tien uur begon de bespeling van het carillon op den Stadhuistoren. Het avondfeest bracht vooral veel menschen op de been. Het werd in den vooravond ingezet met twee mu ziekuitvoeringen, de eene op de Korenbeurs, de andere op de Lamme- renmarkt, door liefhebberijvereenigln- gen welwillend aangeboden. Half acht werden de deuren van de Stadsge hoorzaal geopend en de ouden van dagen en anderen, die een rustig ge nieten van de bioscoop verkozen boven kemisgewoel op een drassig veld, stroomden naar binnen om de manifestaties op den Rooden Dinsdag op hef doek te zien herleven. De meeste drukte was echter op het Schuttersveld en in de tuinen van jool duurde tot klofckè half elf. Tóen werden de lichten uitgedoofd en een groot vuurwerk onistoken, waarna de duizenden het veld verlieten om zich nog langen tqd in café en koffiehuis te amuseeren. Op de sociëteit „Minerva" werd een verbroederingsfuif gehouden tusschen studenten en burgers. Geen verhoogd tramtarief. Burg. en Weth. van Amersfoort hebben hun goedkeuring onthouden aan een besluit van commissarissen der Amersfoortsche tram, om het ta rief van 5 cent te brengen op 6 cent. Die oolljke Markers l Hebt ge gele zen het kleine berichtje „Entree voor Marken", betreffende het raadsbesluit om van bezoekers van het eiland een zekere hefFng te eischen. Een oolljk besluit, niet waar Maar er is daaraan, naar iemand aan „de Ned schrijft, nóg een oolijkheidje verbon den, n.i. dit: dat geen tol wordt moeder geworden was. Maar al verborgen de beide vrou wen elkander ook wederkeerig haar angst en smart, al lieten zij hare tra nen ook slechts in het verborgene vloeien, het leed knaagde aan haar hart, de worm aan den bloesem, ha re lichaams- en zielskrachten verdwe nen ais de groei uit een stervenden boom. Wat ook de dagen en weken brachten, van Walewski ontbrak ieder bericht. Er was geen spoor van hem te vinden, en deze onzekerheid was verschrikkelijker dan iedere andere. De vreeselijkste zekerheid meen den de vrouwen zou wellicht niet zoo verschrikkelijk wezen als dit beurtelings hopen en vreezen, deze smartelijke onzekerheid. Esther was eerst ongeveer tien da gen met de gravin op het goed „Za- waliska", toen twee heeren bij haar werden aangediend, in den een waar van zijn Werkner herkende. De an der was Rothmann. Zij kwamen, om van Esther eenige inlichtingen omtrent de valschemun- tersbende te vernemen, en verklaar den nadrukkelijk, dat het niet noodig geheven van passagiers, die tevens vrachtgoederen vervoeren. 't Lijkt heel onschuldig. Schept echter in werkelijkheid een soort monopolie voor de Noord-Hoil. Tram weg-Mij. Deze My., geëxploiteerd door de Hol!. IJzeren Spoorvreg-Mij., heeit in haar möforbootvaart op Marken een rpe bron van inkomsten, daar bij het reusachtig vervoer de retour- prijs is: le ki. f0.80, 2e ki. f0.50 voor een afstand van 25 minuten varen (hemelsbreed geen uur gaans). Zonder bijzondere onkosten te moe ten maken, heeft zij tegen hooge vergoeding het postvervoer in handen, zonder dat zij verplicht werd, door het aanschaffen van een heusche ijsylet, te zorgen dat dit vervoer ook bij ijsgang zoo geregeld mogelijk plaats vindt. Thans is er voor de 2a ki. een drievoudig tarief, dat bepaald eenig is in de wereid. Voor de heen- en terugreis betalen gewone menschen f0.50, kooplieden en marskramers f0 35, geboren Mar kers f0.25. Nu vreest men, dat de Tramweg- Mij. den geboren Marker ook f0.50 retour zal laten betalen ais van hare passagiers tol geheven wordt. Daarom heefi men de formuleering uitgedacht dat passagiers van tevens vrachtgoed vervoerende booten vrij zijn. Is dat niet aardig bedacht, niet oolijk van de Markers Maar ais dit dwaas, middeleeuwsch gemeenteraadsbesluit wordt goedge keurd, doen zich de volgende moei lijkheden voorDe Havc-ndijk is van ges cïïie'den bij n'fet "San Wal srappèrt der passagiers, maar bij den vlonder over de bermsloot. Aan de neuzen kan men niet zien met welk vaartuig de menschen reizen. Dus zal de tramweg-Mij. hare passagiers van een insigne moeien voorzien. Dat zijn daar wel ooiijke, maar zeker loch geen aanbevelenswaardige loestanden. Diezelfde kwalificeering is ook toepasselijk op hetgeen een groentekoopman te Amsterdam heeft uitgehaald. Een juffrouw, woonachtig in de buurt van de Raampoort te Amster dam, wilde dezer dagen eens konijn eten en kocht zooV. diertje, gestroopt en wel van haar „buitenboer", zooals de Amsterdammers de groentenhan-, delaren noemen, die van buiten komen. 't Was een mooi, vet beestje, dat aangekocht werd voor den pi ijs van f 1.50. Maar 's middags, toen de juffrouw het dier zou gaan bereiden voor het middagmaal, vond ze den kop toch wel een beetje vreemd van vorm. Zoo plat en zoo rond. Ernstige twijfel rees bij haar omtrent de ras was, dezen of genen iets ten laste te leggen, allerminst iemand harer eige ne betrekkingen. Het meisje gaf meer inlichtingen dan de beambten konden verwacht hebben, hoewel zij haren vader en Walewski niet noemde en vooral was Rothmann haar dankbaar, daar zij hem menige bijzonderheid mededeelde, die hem tot nu toe on bekend was. Voorts zeide hij haar, dat het huis in Neustadt was door zocht en onder toezicht gesteld, dat op het vermogen van Peiser beslag was gelegd, en diens inhechtenisne ming was bevolen en overal aange kondigd, onder opgave van zijn sig nalement. Toen de politie-beambten van Es ther afscheid namen, verzocht zij dezen dringend haar bericht omtrent Baruch te willen geven, zoodra deze opgespoord of inmiddels teruggeko men was, .en Rothmann, die wel wist, hoa onschuldig deze ongelukkige aan de misdaad van haar vader was, be loofde haar ai het mogelijke te doen. Sinds deze samenkomst schreef hij haar ook dikwijls, Men einde naar een en ander onderzoek* te doen, en op zekeren dag berichtte hij haar op echtheid van dit konijn, en ten slotte pakte ze 't beest in een krant en stapte er mee naar 't politiebureau, waar de dienders haar al gauw du'- delijk maakten, dat 't beestje oorspron kelijk een snoeperig poesje geweest was. De juffrouw was overstuur door de gedachte, en de agenten gingen den boer achterna, die werkelijk gevonden werd. De boer gaf zich zelf terstond gewonnen en zei, dat hij de poes voor 'n kwartje ergens gekocht had. Dat vond hij alles doodgewoon, maar wat hij ongewoon vond, was de drukte, die de juffrouw over 't geval maakte. Kat smaakt even bestig ais konijn, was zijn oordeel. Nu, hierover valt niet te twisten de smaken verschillen. En zoo'n poesenbouije was misschien ook niet minder deugdelqk en versterkend dan een sappige, malache konijnen bout. Het gaat met den 91 jarigen prins regent Leopold van Beieren den laatsten tijd minder goed. Dat wil, volgens een verkiaring zijner geneesheeren zeggen„de kwalen van den ouden dag doen zich in den laatsten tijd in hooger mate bij den prins gevoelen dan tot dusverre het geval was. Dientenge volge is zijn toestand onderhevig aar« schommelingen, die hem nood zaken zich in acht te nemen. Er is echter geen reden tot ernstige be zorgdheid. De regent doet geregeld de regeeringszaken af, rijdt 's mor gens en 's middags uit, maar moet zich het genoegen ontzeggen een ssars 7iftï Li fel ja Het gaat nogalGeregeld arbei den en uitrijden op 91-jarigen leef tijd Niet waar, daar willen wij gaarne voor teekenen, als het kon Van een ander kras oudje vertellen ons de Engelsche bladen van een 200-jarige En deze maakte op zijn buitengewoon hoogen leefsija nog een achsdaagsche reis 1 Qe wordt nieuwsgierig en kijkt misschien wat ongeloovig Laat ik u dan zeggen, dat dit kunststuk onlangs is verricht door een schildpad van den Engelsche n hertog van Beaufort. Op een. goeden dag was deze schildpad die blijkbaar wat vacantie wou nemen, uit het landgoed Weutwood ver dwenen. De eigenaar liet de cou ranten een belooning toezeggen aan dengene, die de vluchtelinge zou terugbezorgen. Acht dagen later werd zij gevonden door schoolkinderen uit het naburige Newport, in de berm- sloot van den weg; met zeer trage schreden wandelde zij naar de stad. In 9 dagen iljds had hei beestje een afstand van 9 Engelsche mijlen afge- de mee3t kiesche wijze den dood haars vaders, waarvan hem door de Russische politie was kennis gegeven. Dit laatste bericht, dat uii den aard der zaak Esther vreeselijk aand.eed, in hoofdzaak echter de verschrikke- lpe zielsangst, die haar in de laat ste maanden had gefolterd, hadden bij deze ongelukkige een zielslijden veroorzaakt, da! alleen tengevolge der zorgvuldige verpleging, die zij van de zijde der gravin genoot, niet tot eene plotselinge ernstige uiibar- sting had gevoerd. Daar kwam op zekeren dag een brief van Rothmann, die haar mede deelde, dat het inliggend schrijven in Neustadt was aangekomen, sn om verontschuldiging verzocht, dat de brief gerechtelijk geopend was. Deze brief bevatte het bericht van Walewski, dat hij, na zoovele gevaren te heb ben doorstaan, gered was en thans voor het Poolsche vaderland streed. Het was de brief, dien hij op den morgen zijner bevrijding door be middeling zijner Poolsche landgenoo- ten verzonden had. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1