enen LEN, 4- October OP! PEN 'UREN, obeU- Vrijdag- Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wejen. No.235 50e Jaargang. 1912. 'HUIS tbruikte partij ndhout, EU, enz. BINNENLAND. ekende b'ijff voortduring voor het zoéelijKe treffende \dres P. A. iclsstraat 99. iddelburg. zullen op |da£ 9 Oct. ten 10 uur, Notaris W. jphuis Gort- Isenteeren te rent, Secre- en andere okkenWek ten enGeld- izen I Rij en Oct.,Nov. j-i 1912 ver fan Leening", |rse gouden als gouden dames- en lloges, Ket en met Ko- 3n, Knoopen, Dames- ei* jijfgoederen, mbelchitsen, jeel Katoen oederen, een Wollen, Sa- en Molton lenrkleedjes, "elvet Tafel ieren en an- ries, enz. te bezichtig^ Maandag rmiddags ÏO"" van 2-4 uur- tot bijvoeging rederen, welKe gehaald, imeesters, VL1SSINGSCHE COIJRAiNT prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rage meer 10 cent. Bij directe opgaat van driemaal plaatsing derzelfd advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftdoertanfien op zeer uoordeelige uoortwaardsr. BEKENDMAKING. Verkrijgbaarsteliing soldijen zeemacht. De Burgemeester van Vüssingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen ten wier behoeve, ingevolge Kon. besluit van 28 Juni 1899, no. 42 een gededte zeeiractenunt of soldij is afgestaan, ter gemeente-secretarie (bureau Bevolking) kunnen worden afgehaald. Vlissinger., 1 Oclobet 1912. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L.B. Drie voordrachts-rechten. De „N. Rott. Ct." bespreekt, in verband met het rapport der grond wetcommissie, de drie tot dusver aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal toegekende voordrachts-rechten. Het eerste betreft de keuze van haren voorzitter. Terwjjl de voorzitter der Eerste Kamer rechtstreeks door de Regeering benoemd wordt, is deze bij de benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer beperk! tot een keuze uit een door die Kamer zelve voorgedragen drietal. Sinds vele tientallen van jaren is de Regeering steeds gewoon den eerst-voorgedrage- ne te benoemen. De grondwetscom missie zou wenschen dat ook aan de Eerste Kamer datzelfde recht ge schonken werd en voorls beide Kamers zelf hare ondervoorzitters zullen kiezen. De „N. Rolt. Ct." zou verder willen gaan, en aan beide Kamers het recht toekennen zoowel voorzitters als on- deivoorzitters aan te wijzen, als een recht dat aan elke zelfstandige poli tieke vergadering toekomt, en door de praktijk reeds sinds lang voor de Tweede Kamer wordt toegepast. Daarentegen zou het blad gaarne het voordrachtsrecht voor de benoe ming van leden voor den Hoogen Raad zien vervallen. Bij de voorzitters- keuze der Kamer mogen politieke overwegingen gelden, in verband met de richting van de meerderheid der Kamer zelve, doch bij de samenstelling van ons hoogste rechts-college be hoort die overweging uitgesloten te zijn. En toch zijn vele Kamerleden zelf van gevoelen, dat de politieke kleur van de door den Hoogen Raad aanbevolenen feitelijk toch wel overwogen wordt. Al heeft dit tot dusver nog geen nadeelige gevolgen opgeleverd, de mogelijkheid blijft bestaan dat dit in de toekomst anders Den marionettenspeler gaf hij een bewijs, dat hem tegen andere afdee- 'ingen der iasurgenlen zou beveiligen, daarna deed hij hem zijne paarden teruggeven en hem den naasten weg naar de in de nabijheid gelegen Oos- «nrijksche grenzen wijzen. Acht dagen waren sinds deze ge beurtenissen verloopen. Moeieiijke da- Ken voor de manschappen van het ir-surgentenleger, want men bevond zich dag en nacht in het verschrik- jetflksle gevaar. De levensmiddelen J'pnnen te ontbreken, en waren uil de verwoeste dorpen niet meer verkrijgen, zoodat zelfs droog brood «sneeuwwater als een zeldzame «kernij werd beschouwd. 'u zekeren nacht kwamen uitgezon- en spionnen berichten, dat den vol- zou kunnen worden, en daarom is het wenschelijk de volksvertegenwoordi ging buiten deze benoemingen te houden. De verantwoordelijkheid voor de rechtersKeuze behoort niet bij de Kamer, doch bij de Regeering te zijn. Hetzelfde zou ook gezegd kunnen worden van het derde voordrachts recht, namelijk bij de benoeming van leden der Algemeene Rekenkamer. Wijl echter deze instelling ook de Regeering te controleeren heeft, is hier wel eenig bezwaar tegen het denkbeeld dat de Regeering zelfstandig hare eigen controleurs zou benoemen. Daar'om kan het blad zich wel ver eenigen met het voorstel der staats- comm'ssie om bij die benoemingen den weg te vo'gen, welke tot dusver bestaat voor die van den Hoogen Raad; namelijk eene „saiib.veling" door het college zelf, en daarna eene .voordracht" door de Tweede Kamer. Het zou althans iets beters zijn dan het tegenwoordige stelsel, waarbij de Kamer de voordracht doet zooder eenige voorafgaande aanbeveling. Samenwerking der vrijzinnigen. Naar „de Tel." verneemt, wordt sinds eenigen lijd door de hoofdbe sturen van Liberale unie, Vrijzinnig- democratische bond en bond van Vrije Liberalen overleg gepleegd inzake een eventueele samenwerking der vrij zinnige partijen bij de verkiezingen van 1912. Er is een commissie ge vormd, waarin vertegenwoordigers der drie partijen zitting hebben en deze commissie voert de besprekin gen. Onlangs heeft zij de beraadsla gingen eenigen lijd geschorst om den hoofdbesturen gelegenheid te geven hun oordeel uit te spreken over de aanvankelijk bereikte resultaten. Na dat dit geschied was, is door de commissie dezer dagen het overleg weer voortgezel. De nieuwe uniform. In verband met de invoering van de nieuwe uniform is, naar de „A v p." meldt, bepaald, dat aan alle officieren en onderofficieren wordt vergund zich in die kleeding te kleeden, terwijl zulks verplichtend isvoor de offi cieren 1 Januari 1916 en voor de on derofficieren op het tijdstip waarop de troep grootendeels daarvan is voorzien. Tevens is vergunning verleend de thans bestaande overjas te dragen over de nieuwe uniform gedurende het overgangstijdperk. Dragen van burgerkleeding door officieren. Omtrent bet dragen van burger kleeding door officieren in het open baar is bepaald, dat zulks geoorloofd is Buiten dienstbij verlof, wanneer genden nacht door het mijlen ver uitgespreide bosch een Russisch am- munitie-transport zou komen, dat slechts door eene geringe bedekking werd begeleid, daar men in deze streek geene verspreide insurgenten- troepen meer duchtte. Walewski be sloot daarom het transport op te wachten, en legde zich daartoe in eene hinderlaag. Helaas, waren de spionnen blijk baar verkeerd ingelicht. Weliswaar kwam het transport zelfs onder ge ringe bedekking, maar het werd op den voet gevolgd door twee regimen ten infanterie, en reeds na de eerste schoten moest de troep van Walews ki voor de overmacht wijken. Men moest zoo snel mogelijk te rugtrekken en alleen de Invallende nacht behoedde het legertje der in- surgenten voor een algeheele vernie tiging. Maar zelfs de nacht bracht den insurgenten geen rust, doch dwong hen de vlucht voor de Russische overmacht onafgebroken voort te zet ten. Zij trokken door het bosch te rug, met inspanning van alle krach ten het verloren terrein verdedigend, het verlof aan de betrokken autoriteit is aangevraagd, en overigens na 2 uur namiddag. Bij ceremonieele en officieels gelegenheden behoort even wel in overeenstemming met het karakter en de beteekenis van de bedoelde gelegenheden de uniform (ceremonieele of kleine tenue) te wor- dei gtlragen. In dienst: alleen met bijzondere vergunning of op last van den minister van oorlog. Het dragen van burgerkleeding is verplicht voor cffiéijeren der Kon. marechaussee, wanneer dit wegeis den geheimen aard van den dierst noodzakelijk wordt geacht. Staatspensionneering. De Bond voor Staatspensionneering heeft, zooals bekend is, op zijn laatste, te Leeuwarden gehouden jaarvergadering besloten in het vol gend jaar krachtig aan de practische politiek te gaan doenzonder onder scheid te maken in de politieke overtuiging der Kamer-candidaten met alle mogelijke en wettige mid delen alleen hen te steunen, die zich voor Staatspensionneering verklaren en daarvoor een fonds te vormen. Gisteren heeft het hoofdbestuur te Amsterdam het comité van actie, aan het welk de hierop betrekking hebbende werkzaamheden worden opgedragen, geïnstalleerd. Het comité bestaat uit mevr. Le Grand-Goud- schaal te Rotterdam en uit de heeren C. Bakker te Amsterdam, H. J. Ha gelen te Arnhem, B. Kanis te Am sterdam, J. Keur te Leeuwarden, C. van der Velde te Rotterdam en als verbindingslid met hei hoofdbsstuur A. Voorbrool te Arnhem, algemeen secretaris van den Bond. Kamer van Koophandel. Zitting van Woensdag 2 October des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jos van Raalte. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heeren Polak, Beijerman en Polder man, allen met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd. De heer Van Niftrik deelde mede dat de commissie voor het verkeers wezen een onderhoud .heeft gehad met den directeur van het postkantoor, om bij de behandeling van spaar bankzaken meer de geheimhouding te verzekeren. De directeur zegde toe de zaak te zullen overwegen en ter sprake te brenger, bij de autoritelfen. Hij heeft intusschen gemerkt dat de toestand onveranderd is gebleven. Hij heeft ook gêzlen dat in Amster dam de spaarbankzaken op dezelfde wijze worden behandeld ais hier. en zich altijd weder vereenigend, na uit eene vorige positie verdreven te zijn. Onafgebroken knetterde het ge weervuur der opstandelingen, de kra kende salvo's der Russische infante rie beantwoordend. Maar steeds moes ten de Polen terugwijken. De Russen schenen gezworen te hebb n de op standelingen tot op den laafsten man te vernietigen, en inderdaad scheen het eind der Polen nabij te zijn, toen men tegen den morgen door de Rus sen uit het bosch en in het open veld werd gedreven. Weliswaar sloot zich de rest van het hoopje insur genten om hun aanvoerder aanéén, mogelijk nog zestig man, maar nu ook waren zij zonder eenige be schutting aan de schoten der Russen blootgesteld, die zich alle moeite ga ven het troepje rechts en links te overvleugelen en zoo geheel in se sluiten. Toen de zon aan den hemel stond, verlichtte zij met hare stralen een vreeseltjk wanhopig gevecht. De zes tig overgeblevenen, waarvan velen gewond waren, en die slechts door woede en haat tegen de Russische onderdrukkers nog staande gehouden De heer de Jonge meende dat de toestand te Amsterdam niet vergele ken kan worden met dien te dezer stede, daar in een kleine stad de personen elkaar vee! meer kennen. De heer Dommisse vroeg of ook aangedrongen is het aantal loketten uit te breiden, waarop de heer Van Niftrik bevestigend antwoordde. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter werd besloten voor- loopig in deze zaak een afwachtende houding over te nemen. Mededeeling werd gedaan van ver schillende ingekomen stukken, w. o. het verslag van de werking en de toepassing van de Schepenwet en den gang van den dienst in de verschil lende dist> icfen derScheepvaartinspec- tie over 1911 én het verslag van de werkzaamheden van het Bureau voor den industrieelen eigendommen mede over 1911. Overgrl gd werd de door den ge meenteraad goedgekeurde rekening der Kamer over 1911. Ingekomen was het prospectus van de het volgend jaar 18 Juli—18 Augustus te Tilburg te houden internationale tentoonstelling voor nijverheid, handel en kunst. Door de commissie voor het ver keerswezen is advies uitgebracht op het adres van de vereenlging tot be vordering van het Vreemdelingen- verkeerte Middelburg, inzake de splitsing v?n trein 340 (des morgens 9.10 van hier vertrekkende). De commissie heett dit adres ge steund en dienovereenkomstig is aan den direcfeur-generaal der Staatsspoor verzochit. Ds winterdienst der spoorwegen is intusschen reeds begonnen en is trein 340 ongewijzigd gebleven. Van Ged. Staten is een schrijvei ontvangen dat door de Prov. Staten is besloten, de booten van den provin cialen stoombootdienst opdejOoster- schelde te laten doorloopen tot Vüssingen tot ten minste 15 October. Al deze mededeeüngen werden voor kennisgeving aangenomen. Door de Kamer van Koophandel te Arnhem is aan den minister van justitie een request gezonden, verzoe kende de instelling van een officieel handelsregister. De Kamer geeft aan den minister in overweging deze zoo belangrijke aangelegenheid (er hapd te willen nemen en voorstellen aan de Staten- Generaal te doen ter verkrijging van een doelmatig en practisch handels register. De heer de Jonge vroeg eenige inlichtingen, welke door den voorzit ter werden gegeven. Den heer Van Niftrik kwam het werden, hadden eindelijk halt moeien maken, daar zij volkomen omsingeld waren, en toch waagden zich de Russische soldaten slechts langzaam naderbij, en niet verder dan op schotsafstand, want de kogels der in surgenten troffen immer en met groote zekerheid bun doel. Toch was gemakkelijk te voorzien, dat het dappere hoopje ten slotte tot den laafsten man moest vernietigd worden. Zelfs der, Russischen bevel hebber scheen deze moed en doods verachting, waarmede de insu'genten streden, eerbied in te boezemen. Hij riep hun toe zich over te geven. Maar de insurgenten wisten te goed, dat van pardon geen sprake kon zijn. Ook al meende deze officier het mis schien goed, dan zou hij nog niet in staat zijn, zijne btloften bij de over gave te houdenzij zouden zeker allen opgehangen worden, indien men hen ai niet onder vreeselijke martelingen ter dood bracht. Terwij! de onderhandelingen hier over nog in gang waren, weerklonk plotseling een luid trompetgeschal, dat beide partijen oplettend deed toe luisteren. De Russen verwachtten voor dat de zaak van veel nut is en dat de noodzakelijkheid van zulk een inrichting werkelijk een behoefte is. Ook de voorzitter meende het in stellen van een officieel handelsregis ter van veel gewicht kan zijn, doch hij zou nader de bedoeling van dit adres willen weten, alvorens adhaesie !e betuigen- Besloten werd ten slotte het adres te stellen in handen van de commissie van de algemeene zaken, de heeren Van Niftrik en Polak en gaf de Kamer machtiging overeenkomstig het door deze commissie in te dienen rapport de zaak af te handeier,. Van de Kamer ie Appingedam was ingekomen een afdruk van een aan den minister van financiën gericht adres, houdende verzoek te willen bevorderen dat ook de winsten uit het landbouwbedrijf in ds bedrijfsbe lasting worden aangeslagen. In het adres wordt er Gp gewezen dat door deze vrijstelling, volgens verklaring van minister Harte inder tijd in de Eerste Kamer gedaan een millioen gulden aan de schatkist wordt te kort gedaan. Verder wordt in het adres o. a. gezegd dat deze vrijstelling een inbreuk maakt op het beginse! der wet en feitelijk een privilege is voor de landbouwende bevolkingdat de landbouw bovendien sedert de laatste jaren in zeer gunstige omstandigheden verkee t, ja zeifs ongekend florisseert, ten bewijze, dat de landerijen zeer in prijs zijn toegenomendat hiermede is vervallen een der hoofdargumenten voor de vrijstelling indertijd door 's ministers ambtsvoorganger bij de behandeling den wet in het midden gebracht -- nl. de ongunstige tijds omstandigheden voor de landbouw. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen, daar hetgeen in dit adres wordt verzocht niet op den weg der Kamer van Koophandel ligt. Van den minister van landbouw, handel en nijverheid zijn ontvangen 3 exemplaren van een ontwerp-alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij de artikelen 6 en 7 der Veiligheidswet. Het kwam den minister wensche lijk voor het ontwerp aan de open bare kritiek te onderwerpen, alvo rens het aan de Koningin ter be krachtiging aan te bieden, omdat het gewichtige belangen van onderne mers en werklieden betreft. Zal een regeling ais de onderwerpelljke bij de wet worden vastgesteld, dan zijn de belanghebbenden alleszins in de gelegenheid vooraf hunne bezwaren daartegen kenbaar te maken. Nu de regeling bij algemeenen maatregel van bestuur zal worden vastgesteld, zou- versterking en de Insurgenten ver moedden, dat thans hun laatste uurtje met zekerheid gekomen was. Uit de stofwolk, die allengs naderde, ont popten zich echter Oostenrijksche huzaren, wier aanvoerder op de strij denden toesprong en hun toeriep, dat zij dadelijk alle vijandelijkheden moesten staken, daar zij zich reeds op Oostenrijksch gebied bevonden. Men had van de naasibyzijnde Oostenrijksche grenswacht het schie ten gehoord, en dit escadron afge zonden, om te verhinderen, dat de strijd hier op onzydig gebied werd voorlgezet. Da Russische officier verklaarde, dat hij wel wilde terugtrekken, doch verlangde uitlevering der insurgenten. Werd hem dit geweigerd, dan scheen hij niet weinig lust te hebben, de vijandelijkheden voort te zetten of opnieuw te beginnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1