Donderdag 3 October No.234. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wejen. BiNNENLANPr 50e Jaargang. Van week fof week. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeïfd advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- m Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftborsraetnents-ftdoerfenfiërs op seer uoordeeiige ocorwsardett BEKENDMAKING. Afgekeurde Visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat gedurende het 3; kwartaal 1912 door den keurmeester van visch 2 kistjes gerookte paling, 1 mand gerookte paling, 2 kistjes gerookte makreel, 3 kistjes gerookte pieterman, 1 mand gerookte schelvisch en V4 ton pekelharing zijn afgekeurd als ongeschikt voor voedsel. Vlissingen, 1 October 1912. De Burgemeester voornoemd C. A. KALBFLEISCH, L. B. Het is nu al een jaar geleden se dert de Italiaansche regeering, die geen meester in de politiek is, den verkeerden zet deed van Turkije tot den oorlog te dwingen en het sinds lang zoo vurig begeerde Tripoütanië lot aan de oude Egyptische grens voor goeden prijs te verklaren. Wan neer iemand zich brandt, zegt het spreekwoord, dan moet hij op de blS'en zitten en dat Italië op de blSren zit valt bepaald niet tegen te spreken. Het land is veel te arm om zich, zonder eenig voordeel, zulke ontzettende uitgaven te veroorloven. Nader is gebleken dat de eenigs- zins op zonderlinge en geheimzinnige wijze gevoerd wordende onderhan delingen over den vrede, plaats hebben te Oucby en dat de gedelegeerden der twee mogendheden hun post niet verlaten hebben,zooals eerst abusieve lijk was vermeld. De heeren moeten in het schoone Oucby al van Juli af zitten, zoodat'ze z<ch wel kostelijk zullen geamuseerd hebben met de natuur. Ook de vrede zal wel al hun aandacht getrokken hebben maar het Is nu uitgelekt, dat de hoogheid van Italië over Tripolis er volstrekt nog niet bij de Turken in wil. Een der Turksche ministers moet nu ook naar Zwitserland vertrokken zijn, om zijn steentje tot den goeden gang der zaken bij te dragen maar dikwijls heeft de houding der Turken ons aanleiding gegeven tot de onderstel ling, dat zij hun oude taktiek van uitstellen, voorwendsels zoeken enz. enz., roet succes hebben hervat. En wij kunnen dal ons waarlijk zeer goed begrijpen. Nu weer met die geschie denis der oase van Zanzoer. De Ita lianen bluffen maar op, doch spreken zich zelf zoo deerlijk tegen, dat men wel moet eindigen met toegeven dat de Turken veel meer te vertrouwen zijn dan zjj. Waarlijk, de Italianen kunnen zich zonder cenig bezwaar er op voorbereiden, dat zij, als de zaken niet geschikt, worden, nog een jaar —o 97.) Dit houten stuk geschut was op een lomp onderstel geplaatst, en slechts met éen paard bespannen, dat 't ge vaarte natuurlijk onmogelijk kon voortsleepen. De man, voor wien het verlies zij ner paarden met den ondergang van 2fln gezin gelijk stond, voor wien dit het verlies zijner eenige bezitting be- leekende, hief een vreeselijkgeschreeuw aan, waarbij hij door zijne vrouwen kinderen werd ondersteund. Dezen, die zich tot nu toe in den wagen hadden opgehouden, stortten naar huiten en vereenigden hunne smee- h'ngen met die van den beangstigden marionettenspeler. De insurgenten be geerden echter een beslist bevel van hunnen aanvoerder te hebben, of schoon zjj, naar Poolsch gebruik, 1(gen de vrouw beleefder waren dan en langer oorlog zuilen moeten voe ren. Maar het eerste jaar kostte al 400 millloen lire. Gelukkig was er nog een klein overschot op de be grooting en nu rekent men op dergelijke overschotten op de diensten van 1912 tot 1918! Dat mag nu eens met recht een vogel in de lucht heeten. t Voor het overige valt niet te ont kennen en wordt trouwens ook niet ontkend, dat de toestand op den Bal kan zeer sterk in het nadee! van Tur kije is. De kleinere Staten hopen alle in troebel water te visschen. De Serviërs 't is trouwens geen nieuws verlangen bepaaldelijk dat hun land weer worden zal wat eens oud-Servië was en men wil dat zij er in geslaagd zijn, een verbond met Griektniattd, Bulgarije en Montenegro tol stand te brengen. Waren de groote mogendheden er riet, of waren deze het niet eens, wat thans gelukkig wel het geval is, de lont zou sinds lang in het kruit zijn gestoken. Het maakt wel een vreemden indruk, dat de Ieren, die sinds schier on heuglijke tijden naar meerdere zelf standigheid streefden, en thans door het weisontwerp der regeering, dat aan Ierland Home-rule geeft, grooten- deels teyreden gesteld zijn, nu door hunne eigen landgenooten zoo heftig worden tegengewerkt. Zooals men weet bestaat er in dat land een kleine partij, een protestantsche, welker hoofdzetel te Ulster is en die van Home-rule niets weten wil en het wetsontwerp met alle macht bestrijd'. Deze lieden zijn aanbidders der na gedachtenis van koning Willem lil en zij bewaren nog altijd de oranje standaard, die dienst deed in den slag aan de Boyne. De bijeenkomsten dezer partij heb ben meestal een godsdienstig karak ter, maar de gebezigde argumenten zijn nul en van geener waarde. Men wii den toestand laten zooals die is, hetgeen leder vrij staat, maar de schromelijke onbillijkheid die daarin, na al hetgeen er in Ierland gebeurd is, tegen de verarmde en verminderde bevolking van het katholieke, groene eiland gelegen is, daarvan schijnen ze niets te begrijpen. Het is altijd voor iedereen duidelijk geweest, dat de Chineezen wel op stand konden organiseeren en hun keizerrijk in een republiek omzetten, maar dat zij zonder zeer voldoende middelen nimmer konden denken aan het tot stand brengen van die hervormingen, die voor land en volk zoo dringend noodzakelijk zijn. Dat was de reden waarom zes mogendheden hare bemiddeling aan boden voor het tot stand brengen tegen den man; zij hielden vol, dat zij in ieder geval de paarden moes ten medenemen. Alleen verklaarden zij zich bereid den eigenaar naar hunnen chef te geleidenzij zeiden, dat hun leger in weinige m'r.uten te bereiken was. Eene afdeeling bleef bij den wagen, eene andere begeleid de den wagenvoerder, bij wien zich ook Baruch had aangesloten. Heldere vuren verlichtten midden in het woud het leger der insurgen ten, wier troep uit tweehonderd man bestond. Bij éen dezer vuren zat in Poolsche militaire kleederdracht, den hoogen dichtgesnoerden rok, de hooge laarzen en de tot de knie reikende wijde beenbekleeding, de bioedroode confouderatka, met de reigerveder op het hoofd, om het middel de kromme sabel en de revolvertasch gegespt, de aanvoerder, blijkbaar in diep naden ken verzonken. Een der insurgenten naderde hem om van het voorgevallene rapport te makenvóór echter de aanvoerder nog iets had kunnen zeggen, was reeds Baruch met een schrikverwek- kenden kreet op hem toegesprongen en had bij de knieën van den Pool der groote leening van 60 mUlioen pondmaar dan moest er natuur'ijk ook waarborg wezen, dat dit geld niet op oostersche Wijze zou worden verknoeid, maar zeer behoorlijk be steed. De mogendheden verlangden daarom zekeren invloed op het bin- nenlandsch bestuur des lands en dat was den wantrouwenden Chinees een doorn in het oog. Men herinnert zich dal de Chineesche regeering hetgeen overeengekomen was trachtte te ont duiken. Den eersten keer gelukte dit wel nie', maarden tweeden keer wel en zoo kreeg men tien raiiüoen pond in Londen, waarop de Chineesche regeering eenvoudig van verdere on derhandelingen met de mogendheden afzag. Nu begrijpt men. wel niet goed wat de Chineezen met 10 in plaats van met 60 millioen moeten doen, maar een hoog begrip van de waarde van het geld hebben de Chineezen allesbehalve. Ze zullen dat kapitaal op hun manier besteden, maar het land zal er niet bij profiteered Voor de Engelsche regeering is de geschie denis echter zeer onaangenaam, on aangenamer dan voor de overige mogendheden. Er is dan ook te Peking een krachtig protest gedaanterwijl he'geen voor de leening in onderpand gegeven wordt, een zevende hypotheek schijnt te wezen maar natuurlijk, dat moesten de bankiers weten die het geld verstrekken en deze hebben met het plaatsen van het kapitaal geen de minste moeite gehad. Nu hebben de mogendheden nog veel geld van China te vorderen, wegens schade jaren geleden in den bokseropstand aan eigendommen hunner onderdanen toegebracht en nu willen zii probeeren of zij door dit gel op te zeggen, China dwing-n kunnen. Met onwillige honden is het even wel zeer slecht hazen vangen en'men zegt dat de Chinees het in dit opzicht van den hond nog wint. ijt In het begin dezer week heeft de Oostenrijksche minister Berchtold, die in den taaisten tijd zooveel van zich deed spreken, weer eens een groote politieke redevoering gehouden, waar in hij zich zeer welwillend over Rusland heeft uitgelaten. Men spreekt zelfs er over dat de beide groote mogendheden, die bij het behoud van den bestaanden toestand op het Bal kan-schiereiland, beiden evenzeer be lang hebben, daaromtrent weer eens eene bijzondere afspraak hebben gemaakt- Naar de meening van den minister, blijkens diens aangehaalde redevoering, behoeft men niet zeer bevreesd te zijn dat de Europeesche mogendheden op dit punt van gevoe len zulien gaan verschillen De bespre kingen over het bekende, door hem gedane voorstel worden voortgezet. Dat voorstel houdt ten volle rekening omvat. Goj, Gojschreeuwde hij, Esther wil, dat ge gered zult worden. Kom mee, kom mee I Hij had Walewski dadelijk herkend en ook deze herinnerde zich onmid dellijk den armen ongelukkige, die hem eens uit zoo grooi gevaar had gered. Hjj vernam van hem, al was het dan ook op niet zeer begrijpelijke wijze, wat vroeger geschied was, en voor zoover het den laatsten tijd be trof, gaf de kunstenmaker nadere op heldering. In het belang van diens eigen ze kerheid gaf Walewski bevei den wa gen van den marionettenspeler, zoo roede diens familie, binnen het kamp te halen, waar zij dan des nachts konden verblijf houden. Den volgen den morgen zouden hem zijne paar den worden teruggegeven en de jonge aanvoerder der insurgenten beiooide voor zijne veiligheid te zullen zorg dragen. Walewski was slechts weinige uten vóór het verschrikkelijke vonnis aan hem zou voltrokken worden, door een troep der insurgenten, die de garni zoensplaats had overvallen, bevrijd met de rechtmatige belangen van het Turksche rijk, die men niet wenscht te schenden door verbetering te bren gen in de omstandigheden der overige BalkanStaten. Hieraan werd nog de mededeeling verbonden, dat de Russische regeering thans niet op de Dardaneüen-quaestie wenscht ïn te gaan. Deze zijn en blijven voorloopig gesloten. Inderdaad zijn er dan ook haken en oogen genoegdoch dat men ze r.iet opzet telijk vermeerderen wil is a'tijd een goed teeken. Overigens va t het niet te ontkennen, dat de besprekingen over Berchtolds voorstel nog a! lang duren en dat hei wel wenschelijk ware, er eens wat spijkers mei kop pen werden geslagen. Invaiiditeits- en ouderdomsverze- kering. De Tweede. Kamer besloot gister middag met 54 tegen 37 stemmen (rechts tegen links) om op 15 Octo ber a.s. te beginnen met de openbsre behandeling van het wetsontwerp betreffende de invaiiditeits- en ouder- domsverzekering. Kamerverkierlng In Ommen. Men zendt aan de „Nederlander" het volgende bericht: Door het Centraal Comité dc-r Christ.-Hist.Unie in het districiOmmen is de volgende motie aangenomen Het Centraal Comité der Christ.- Hish Unie in het district Ommen, voltallig vergaderd te Almelo, op Maandag 30 September overwegende dat het Centraal bestuur van aange sloten kiesvereenigingen, geheel buiten alle besprekingen is gelaten betref fende de candidaatstelling in het district Ommen, besluitmet een eigen candldaat uit Se komen bij de a.s. verkiezingen, voor welke verkie zing met algemeene stemmen candi- didaat werd gesteld mr. JE. baron Mackay T.Pz., te 's-Gravenhage. Naar het „Vad." verneemt, heeft mr. D. Fock zich, ten behoeve der liberale partij, bereid verklaard, de hem aangeboden candidatuur voor Ommen te aanvaarden. De nieuwe vice-admiraal. Bij Kon. besluit is bevorderd tot vice admiraal de schout-bij nacht G. F. Tydeman, directeur en comman dant der marine te Amsterdam. Positieverbetering De verschillende categoriën van militairen apothekersbedienden, militaire schrijvers, conducteurs der artillerie e. a. wier positie, niette genstaande herhaaldelijk ingediende geworden. Dit geschiedde in den nacht, toen op bevel van het geheime comilé in Warschau, de sinds maan den voorbereide opstand in geheel Polen uitbrak. Zooeven nog een ver twijfelde, een den verschtikkelijksten dood toegewijde gevangene, bevond hij zich een half uur later aan de spits van een insurgentenleger, zelf bevrijd en nu getuige van den dood strijd van denzelfden, in het gevecht gewonden korporaal, die hem in den vorigen nacht een zoo eigenaardig bezoek had gebracht. Dadelijk na zijne bevrijding had hij brieven aan zijne moeder en aan Esther geschreven maar gewichtiger dan eenige andere plicht scheen hem deze toe: zich thans dadelijk ten dienste van zijn vaderland te stellen. Hü verkreeg het commando over eene afdeeling, en had sind3 reeds vele gevechten tegen de Russen ge leverd, die in den eersten lijd geluk kig, maar later, toen de vijand be langrijke versterkingen ontvangen had, tengevolge der overmacht steeds on gelukkiger uitvielen. Thans was hij reeds sinds eenige dagen zonder verbinding met de verzoeken, bij de oorlogsbegrooting 1913 nog niet is geregeld, zuilen in overleg mat hei hoofdbestuur der onderoff eieren vereenigirsg „Ons Be lang" een aciie beginnen, om alsnog bij de a.s. behandeling der ooriogs- begrooting hun positie definitief gere geld te krijgen. („A v p.*) Winkelsluiting. Op een verzoek van de afdeeling Assen van den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, om een verordening in het leven te roepen op de verp'ichte winkelsluiting, werd, na een gehouden enquête, Indertijd door 8. en W. voorgesteld om afwij- wijzend op het verzoek ie beschikken. In verband mei een verzoek van het bestuur der vereeniging, werd door den raad besloten de beslissing a»n te houden, tot ook het resultaat van de iniusschen door de afdeeiing inge stelde e> quê.'e bekend zou zijn. Ia de gisteren gehouden raadsvergadering is dat resultaat ingekomen. Daaruit bleek dat van de 338 winkeliers, 171 zich voor er> 98 tegen de verplichte winkel sluiting hadden verklaard19 hadden zich onverschillig verklaard, terwijl 50 er zich niet over wenschten uit te spreken. B. en W. zullen in verband hiermede de zaak opnieuw overwegen en in de eerstvolgende vergadering opnieuw advies uitbrengen. Examen Belasting-kommiezen. Op 1 April 1913 cn vólgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend examea worden gehouden voor kommies der dliecte belastingen, invoerrechten en accijnzen, ter ver vulling van 100 plaatsen, welke in 1913* of later openvallen. Om tot het eximen te worden toegelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1913 den vollen ouderdom van 22 jaren bereikt en dien van 28 jaren niet overschreden hebben en de licha melijke geschiktheid voor den actieven diensi der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, die ten minste 12 jaren als militair hebben gediend, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij bij den aar.yang van het jaar 1913 niet ouder zijn dan 34 jarenen ge pasporteerde militairen, die 6 jaren als zoodanig hebben gediend en op dat tijdstip niet ouder zijn dan 30 jaren. Verzoeken om toelating t.st het txamen moeten, op zegel geschreven, vóór 20 Dtcember 1912 bij het ministerie van financiën zijn ingeko men. Daarbij moeten worden over gelegd de stukken, vermeld in de „Si.-O." No. 229, waarin tevens de vereischten voor het examen zijn omschreven. hoofdmacht en was dus zijn vrees niet ongegrond dat hij ieder oogen- blik door een grooter Russisch com mando zou kunnen overvallen wor den. De ontmoeting met Baruch had hem zeer verblijd, daar hij gehoopt had van dezen nadere berichten aan gaande Esther te zullen verkrijgen, van wier lotgevallen hem niets be kend was; toch verheugde hij er zich ook in, zijnen redder terug te vinden en t n minste om diens wil aan den marionettenspeler een kleinen dienst te kurnen bewijzen. Baiuch scheen zijnerzijds een in nige genegenheid voor Walewski te hebben opgevat; allhans hij week dien nacht niet van zijne zijde, en hief den volgenden morgen een kla gelijk en onverdraaglijk geschreeuw aan, toen hij weder met zijn patroon moest vertrekken. Baruch blijft bij den Goj. Esther bemint den Goj. Baruch bemint hem ook. Baruch blijft bij hem tot Esther komt, Er was geen keus. Walewski moest den ongeluk kige wel bij zich houden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1