m ■m EN, HOEK. wis EN: 'UTEN, Woensdag 2 October Gemeentebestuur. Feuilleton. Kromme Wegen. No,233. 50e Jaargang. 1912. ^bruikte fail Leening", partij ndhout, KH, BBL obefZ' BINNENLAND. De gemeenfe-begroo- fing voor 1913. as erdlchf nder en Percha. njas en ,r bij ddelburg. zullen op dag 9 Oct. ten 10 uur, Notaris W. iphuis Gort- senteeren te ent, Secre- en andere okken,Wek ken enGeld- izen Rij en Oct.,Nov. 1912 ver- fcrse gouden als gouden dames- en cloges, Ket en met Ko en, Knoopen, Dames- en Lijfgoederen, eubelchitsen, reel Katoen joederen, een Wollen, Sa- |e en Molton Deurkleedjes, ielvet Tafel beren en an- uies, enz. te bezicbtigejj Maandag rmiddags 10— van 2-4 uur. 1 tot bijvoeging oederen, welke {gehaald, imeesters, vijzers z°ekke .enschapp Jhe „VlissingscUe V LI SSI N GSCH E COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Póstd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifdr advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fWwerterifien op zmr woordealige voorwaarde?1 LANDWEER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de verlofgan gers die op 1 Augustus j. 1. naar de Landweer zijn overgegaan, dat hunne nieuwe Landweerzakboekjes aan de Gemeente-Secretarie (Bureau Militie) kunnen worden afgehaald. Bij het afhalen moet het juiste adres (straat en nummer) van den betrok ken verlofganger worden opgegeven en zal deze zich hebben te overtuigen dat de in het zakboekje gehechte verlofpas voor „gezien" is geteekend. Vlissingen, 30 September 1912. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. Mr. H. Goeman Borgesius. Wanneer men spreekt van den „nestor" der Kamer, denkt ieder gewooniyk aan den heer Liefiinck. En Inderdaad: Dit Kamerlid is de oudste in leeftijd. Maar er is nog een andere nestor, n.l, de oudste in dienstjaren. Dat is de heer Goeman Borgesius: hij is de eigenlijke ve teraan der Tweede Kamer, ja, de veteraan van 't geheele parlement. Daar is niemand onder onze volks vertegenwoordigers, die een staat van dienst achter den rug heeft als hij. Op 17 October a.s. zal mr. H. Goeman Borgesius het zeldzame feit herdenken, dat hij gedurende 35 jaren onafgebroken zitting had in de Tweede Kamer. Onder de tegen woordige leden zijn er slechts, be halve hij, nog drie, die langer dan 30 jaar zitting hebben, n.l. de heeren Lieftinck (33), Van Dedem (33) en Van Bylandt (31). Al deze heeren zijn In leeftyd echter heel wat ouder dan mr. Borgesius. Zij tellen resp. 77, 74 en 71 jaar, terwijl de heer Goeman Borgesius reeds op den mi nimum-leeftijd, dien de wet stelt, tot Kamerlid gekozen werd. Achter eenvolgens had mr. Goeman Bor gesius zitting voor Winschoten, Veen- dam, Zutfen, Enkhuizen en Rotterdam 1. Enkele malen werd hij tegelijker tijd in verschillende districten geko zen. Ook tijdens zijn uiterst produc tief ministerschap (1897—1901) bleef hij het Kamerlidmaatschap vervullen. Hij is sinds zeer lang de erkende en bekwame leider der Liberale Unie. Het ministerie-Pierson verkreeg, door het belangrijke aandeel, dat hij in de wetgeving van die dagen had, mede zijn naam. Onder zijn bewind Is met kracht en beslistheid onze sociale wetgeving in moderne, vooruitstre vende banen geleid. In 1905 tot ka binetsformateur geroepen, volbracht hij die taak, maar bleef, naar een O— 96.) Toen hij de schuit van Balmach verliet, liep hij als het ware doelloos hoor het land rond, alleen met een donker vermoeden, dat hij wel ergens Esther zou terugvinden. Hij kwam floor steden en dorpen, leefde van wat hij met bedelen opdeed, werd meer dan eens gevangen genomen, floch telkens-weer vrijgelaten, als men jtizag, dat men met een ongelukkigen krankzinnige te doen had. Eindelijk was hij bij toeval in handen van den marionettenspeler gevallen die hem jjPnam en hem uitstekend scheen te kunnen gebruiken. Om namelijk de bevolking der ■toeken waardoor hij met zijn beweeg baar poppentheater trok, op zijne kunsten opmerkzaam te maken, had "'i de gewoonte een Turksche muts °P te zetten en aan de hoeken der voorbeeld van zijn groolen voorgan ger en geestverwant Thorbecke, zelf buiten het ministerie. Deze liberaie staatsman, die over eenige weken een zoo zeldzaam feest vieren mag, kan dan op een eervolle, vruchtbare parlementaire loopbaan terugzien. Een loopbaan, die trou wens nog niet afgesloten is. Na een zoo lange reeks van jaren behoort d'ze nestor van het Nederlandsche parlement nog tot de bekwaamste afgevaardigden, en is hij nog een uiterst slagvaardig en geducht tegen stander in het debat. („Te'-") Staatspensionneering. Naar aanleiding van het nog niet gepubliceerd zijn van het rapport omtrent de werking van de Engelsche Staatspensionneering, heeft de heer Duys eenige vragen gericht tot den minisfer van landbouw, nijverheid en handel, die daarop heelt geantwoord dat het bedoelde rapport hem heeft bereikt en voor het grootste deel reeds is gedrukt, zoodat de publi catie binnen korten tijd te verwach ten is. De minister verklaart, meermalen, hoewel overbodig, aan den steller van het rapport de wenschelijkheid van spoed te hebben herinnerden deelt verder, in antwoord op de vraag van den heer Duys, hoeveel tijd er verliep tusschen de indertijd aan den heer Eiink Schuurman ge geven opdracht tot samenstelling van een rapport over de Deensche Ouderdomsverzorging en de inlevering van dat rapport aan den minister, mede, dat dit rapport hem bereikte binnen een half jaar na de opdracht Een Bunschoter pop voor Prinses Juliana Een ingezetene uit het visschers- dorpje Bunschoten (Utrecht) kwam Zaterdag aan het paleis Soestdijk en vroeg om aan H. M. de Koningin een groote pop in Bunschoter klee derdracht te mogen aanbieden voor Prinses Juliana. Bij de pop was een briefje gevoegd, waarin stond, dat zijn vrouw en de dienstbode eigen handig alle kleertjes hadden gemaakt. De pop werd naar de „Tel", meldt welwillend door Hare Ma jesteit in ontvangst genomen. Begrafenis dr. Joh, Dyserlnck. Te Baarn werd gisterenmiddag onder groote belangstelling op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. Joh. Dyserlnck. Op de baar lagen een aantal kransen, waaronder van „Oefening kweekt Kennis" en van de afd. Baarn van den Ned. Protes tanten bond. Om de geopende groeve stond straten schetterende fanfares te blazen en dan het publiek tot bezoek uit te noodigen. Om echter de lieve jeugd nog een bijzonder genoegen te be reiden, liet bij zich gewoonlijk door een grotesk uitgedosten helper bege leiden en een zoodanigen vond hij in Baruch, die reeds door zijn vreemd figuur, dat door het bonte kostuum nog verhoogd werd, van zelf de aan dacht trokhij engageerde hem dus, met andere woorden hij liet hem eenvoudig niet weer vertrekken. In derdaad had hij zich in de geschikt heid van Baruch voor het door hem beoogde doel niet vergistbovendien kon men den ongelukkige, indien hij slechts vriendelijk behandeld werd, schier voor alles gebruiken. Zoo had Baruch reeds maanden lang met zijn nieuwen beschermer door Polen rondgetrokken, in zijn le dige uren zijne vingers tellend en aan Esther denkend. Hij had minder zorg dan zijn patroon, die zich daar buiten op den bok niet zeer op zijn gemak bevond. De man wist, dat in dit gedeelte van het land de revolu tie was uitgebroken en het dus aller- wege zoowel door insurgenten (op een breede kring van bloedverwanten, vrienden en vroegere ambtgenooten van den overledene. Namens den Haagschen letterkun digen kring „Oefening kweekt Kemis" werd het woord gevoerd door den heer Bakhuizen van den Brink, die herinnerde dat joh. Dyserinck was een gevierd sprekerde Haagsche kring had zijn laatste liefde. Spr. bracht dank voor he'geen de overledene voor „Oefening kweekt Kennis" ge weest is. De heer De Wit sprak namens den doopsgezinden kring en verzekerde, dat Joh. Dyserinck nimmer zal ver geten worden. Ds. Prins uit Gelderma sem sprak namens zijn schoonvader,ds. Moorrees uit Nijmegen en herinnerde wat de overledene was voor zijn familie. Hij was door allen geëerd en bemind. Ds. Voorduin sprak namens de afd. Baarn van den Protestanten bond de heet Gelder uit Rotterdam sprak woorden van hooge waardeering voor hetgeen joh. Dyserinck voor den Doopsgezinden kring te Rotter dam is geweest. D'. Wynand Francken dankte namens de familie. De vierde gasfabriek te Amsterdam. De Raad heeft besloten op een gemeenteterein in den Nieuwendam- merham een vierde gasfabriek te doen stichten. Alvorens tot den bouw daarvan kan worden overgegaan, zal het terrein moeten worden afgegraven en gelp gemaakt. Voor eene behoorlijke ex ploitatie van de fabriek wordt ver- eischt, dat de langs het terrein ont worpen hoofd- en vfeibindingskanalen wotden doorgetrokken, en dat naar het terrein een behoorlijke verharde weg wordt aangeglegd. Het komt B. en W. tevens gewenscht voor, dat, tegelp met de uitvoering der voorgeschreven werken, wordt overgegaan tot het afgraven en gelp maken van het aangrenzend terrein, zoomede tot het dichten van de ter plaatse aanwezige oude invaart voor de baggerbergplaats. Protestantsch-Ghiistelijke Drankbestrijders. Volgens de laatste opgaven tellen de bij „Enkrateia" aangesloten ver- eenigingen samen ruim een en dertig duizend leden enz. Zij zp als volgt over de vereenigingen verdeeld Nationale Christen Geheelonthou ders Vereeniging 12.555, Leger des Heils 7.500, Neder!. Vereeniging „Hoop der Toekomst" 6.450, Geref. Vereen, voor Drankbestrijding 2 450, Nederlandsche Christ. Geh. Onth. Bond 1200, Com. voor D. d. G. (N. J. V.) 500, Predikanten Geheel Onthou ders Vereeniging 255, Nederlandsche Chris. Vr. Geheel Onthouders Unie standelingen) als Russen bezet was. De Russen toch waren bij het uit breken der revolutie, in weerwil hun ner overmacht, zoo goed als overal verslagen en uit Polen verdreven. Later echter waren zij met aanzien lijke versterkingen teruggekeerd, om het land opnieuw te veroveren, waar tegen echter de vertwijfelde Polen den hardnekkigstcn tegenstand boden. Geen van beide tegenstanders ken de het woord „pardon", het was een strijd, die door gruwzaamheid en haat werd gekenmerkt, en waarbij niet al leen de volken, maar ook de enkele personen elkander met bunnen haat vervolgden. Daarom was ook de eigenaar van den kunster.makerswa- gen niet zeer op zijn gemak, hoe licht kon hij verdacht worden, en door beide partijen kon de man voor een spion van de tegenpartij worden gehouden. Het was hem onmogelp geweest, inlichtingen omtrent den weg of de stellingen der beide vpndelij ke partyen in te winnen, wijl men in de verwoeste en verbrande dorpen slechts lyken van dieren had gevon den. De bewoners waren naar de ste- 119, Chris. Onderw. Geheel Onthou ders Vereeniging 120. Totaal 31.149. Tellen wy de drie laatstgenoemde vereenigingen niet mee, omdat velen harer leden by een der andere ver eenigingen zijn aangesloten, dan komen wy tot het hierboven genoemde aantal. Matig berekend kan het aantal geheelonthouders op acht en twintig duizend gesteld worden. De gemeente-begrooting voor 1913 wy'st in ontvang en uitgarf een bedrag aan van f 527.460.85 met een post van onvoorziene uitgaven van f695.691',. Wat de inkomsten betreft worden geraamdHoofdstuk I inkom sten uit bezittingen op f 15448 15. Hoofdstuk II. Heffingen, inkomsten uit nijverheid en belastingen f278.188.451/,, w.o. Schoolgelden voor lager onderwys f 18000 (f 19526,21) idem Hoogere Burger school f5000 (f6000); idem Han delsschool f500 (f720); opcenten op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen f 16300 (f 15590), op de ongebouwde eigendommen f278.82 (f287.87) op de personeele belasting evenais voor 1912 op f25000; hoofdelijke omslag f 150,000 tegenover f 136.000 voor 1912belas ting op de tooneelvoorsteliingen en andere openbare vermakelijkheden f 1400 (f 768)vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein f 2900 (f 3075)betasting op het gedistilleerd f 19000 (f20000), straatbelasting f 24600 (f 23500). Hoofdstuk 111. Inkomsten van ver schillenden aard f131.596 68. w.o. uitkeeringen en bijdragen f 122.450.44 en inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten f 9146.24. In deze afdeeling is de opbrengst van de mededinging naar plaatsen gedurende de jaarmarkt uitgetrokken op hetzelfde bedrag als In 1911 werd ontvangen nl. f 4332.10, terwyi deze post voor 1912 werd toegestaan op f 3394 25. Hoofdstuk V. Buitengewone inkom sten f 1000,7000, als opbrengst van verkoop van huizen en grond is f 600 uitgetrokken. Daze post heeftin 1911 opgebracht f20047.32 en is voor 1912 toegestaan op f2951. Verder komt op dit hoofdstuk voor een po3t van f 100.000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Hoofdstuk VI. Inkomsten niet tot de voorgaande beiioorende f 1527,566. Wat de uitgaven betreft worden geraamdHoofdstuk 1. Bestuur der gemeente f3044496. Dit hoofdstuk werd voor 1911 toegestaan op f29184.36. Met het oog op de vele verkiezingen in 1913 is de post den gevlucht, en de mannen, gedeel telijk ook de vrouwen, hadden zich naar de insurgentenlegers begeven, en zich daar, met zeisen en dorsch- vlegels gewapend, by de Poolsche legioenen, tot verdediging van het vaderland, aangesloten. De avond brak aan en daar er geen dorp in de nabyheid was, be sloot de eigenaar van den wagen in de open lucht te kampeeren. Door hun verbiyf in den wagen waren de menschen althans tegen de nacht koude béschut, en de paarden waren gewoon weken lang in de open lucht te overnachten. Wegens den heer- schenden scherpen wind echter be sloot by het bosch, dat voor hem lag, op te zoeken, daar vooral de paarden hier betere beschutting vonden. In het bosch boog men van den weg af, en werd op eene open plek halt gemaakt. De paarden werden uitgespannen en zóo aan den wagen gebonden, dat zy tegen den wind beschut stonden men wierp hun het karige voeder voor en voorts hielden de vrouw en Baruch zich met het gereedmaken van het sobere avond eten bezig. uitoefenen der kiesv:rrlchtingen, kos ten van stembureaux uitgetrokken op f600, tegenover 1250 voor 1912 toegestaan. Hooldsf uk II. Belastingen f 10291,68. Hoofdstuk III. Politie, brandweer, straatverlichting en gezondheidsdienst f 53851,2879. De ko3ten van de politie bedragen f 25914,661/, (f 25676,11 l/s). Voorgesteld wordt om aan ieder van de hoofdagenten van poiitie A. R. de Boo van Uyen en J J. M. Drent, die in het bezit zyn van een politiehond, een jaarlijksch bedrag van f 25- uit te keeren zoolang zy hunne honden ter beschikking van de politie stellen. De kosten van de brandweer wor den uitgetrokken op f 1582, die van de straatverlichting op f 8680,07Vi. Deze post is voor 1912 toegestaan op f 8157,30 72. In 1911 is uitgegeven f 8380,077a. Voor meer te plaatsen lantaarns in de nieuwe wijken is f 300 uitgetrokken. Hoofdstuk V. Openbare werken f 31893.68. Voor gewroi onderhoud is uitgetrokken f 22003.68 en voor aanleg of vernieuwing f 700, 'egen- over lesp. f 21027,54V, en f 3548,737, voor 1912 toegestaan. Hoofdstuk VI. Inrichtingen van nyverhe'd f 3565. Hoofdstuk VIL Onderwys, kunst en wetenschap f 157,592,S7'/a. w. o. middelbaar onderwijs f 39375,56 f 36889,92), w. o. jaarwedden der leeraren in pensioenbydragen f 33605 lager onderwijs f 115,477,7173 f 110,776,017S), w.o. jaarwedden der onderwijzers en pensioenbijdra gen f 88395.827s f 88433,337s)' 1 andere inrichtingen van onderwys worden evenals voor 1912 opf 2515 geraamd. Hoofdstuk VIII. Armwezen f 50265, Plotseling deden de paarden een zacht, maar angstig gesnuif hooren en weinige minuten later was de wa gen door eene gewapende afdeeiing omringd. Het waren Poolsche insur genten, wier eeniggemeenschappeiyk kenteeken uit een vierhoekige, met bont bezette, roode muts bestond. Voorts waren zy mei geweren van allerlei soort en kaliber, met solda- tengeweren, jachtbuksen, hartsvangers, sabels, maar ook niet zeisen en an dere voorwerpen gewapend. Zij vroegen den verschrikten kun stenmaker van waar hij kwam en waar hy heen ging, voGral waar zich de Russen ophielden, en toen hy ver klaarde, de verlangde inlichtingen on- mogeiyk te kunnen geven, dreigden zij hem, kort proces te zuilen maken, vooral daar men aan zyne uitspraak hoorde, dat hy geen Pool, maar een Duitscher was. Ten slotte verklaarde men hem, dat men in ieder geval zyne paarden noodig had, cm het geschut te trekkeD, dat de insurgenten met zich voerden, en dat uit een hol ge- boorden eikenstam bestond, die met ijzeren hoepels bijeengehouden werd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1