OJV, No.232, 1912. f 22.50. HiHAATSCH. Dinsdag I October nleg. j cifeit 1* >EN, >kamer. :hines :hines, Feuilleton. Kromme Wejen. 31. 50e Jaargang, URG 1 40. 1 rste n rekt. nleg beste BÏNNENLAND. ffie ieuwendljk. anl ies, 1 ïr uit- 1 m t met ingang een gemeu- ter R. bureau 0! garantie) O garantie). afbetaling- tornen en in leren Din9» ir te Vlissin- ag van 1—3 r, uitsluitend Middelburg Vlissingen- VLISSIINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgever» Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn* dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEE 10. De koninklijke familie naar de Residentie. H. M. de Koningin keerde Zaterdag per Staatsspoortrein van 11.56 uur van Soestdijk te 's-Qravenhage te rug. H. M. zal voorloopig in de re sidentie verblijf houden. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Tel." De plotselinge verandering in de reisplannen van H. M. de Koningin, waardoor zij dit jaar niet meer op het paleis Het Loo zal vertoeven moet worden toegeschreven aan het heerschen der mazelen in de onmid dellijke omgeving der Koninklijke hofhouding. Het telegrafisch bericht eerst Vrijdagmorgen ten paleize ont vangen, veroorzaakte aldaar heel wat consternatie, daar verschillende functionarissen nu plotseling hun zaken moesten regelen om naar Den Haag te kunnen vertrekken. Slechts een klein gedeelte van het staldepar tement vertrok naar Den Haagde rest verbleef op Het Loo met het oog op de te houden groote drijf jachtpartijen. Kamerverkiezing Ommen. De centrale vrijzinnige kiesvereni ging in het district Ommen, stelde tot candidaat mr. D. Fock, oud mi nister van koloniën, oud gouverneur van Suriname en oud lid der Tweede Kamer. De centrale anti-revolutionaire kies vereniging heeft tot candidaat gesteld mr. H. van der Vegte, lid van Oed. Staten van Overijsel. Naar de „Ned." verneemt, heeft het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie eenstemmig geadviseerd, bij de iusschentijdsche verkiezing in het district Ommen, den zetel te laten aan de antirevolutionairenschoon het recht om hem te betwisten werd erkend, achtte men het niet wensche* lijk van dal recht thans gebruik te maken. De afdeeiing Hardenberg en Om streken van de S. D. A. P. heeft als candidaat gesteld den heer A. B Kleerekoper. Vrijzinnige Bondsdag te Goes. Tegen drie uur vulde zich Zater dagmiddag de zaal van de Sociëteit „Van Ongenuchten Vrij', te Goes, met een groot aantal dames en hee- ren uit die plaats, uit het verdere Zuid-Beveland en ook meerderen uit Walcheren. Toen het strijkorkest de bijeenkomst met het „Wilhelmus van Nassauwe" opende, was de zaal stampvol en velen moesten zich met een staan- plaatsje tevreden stellen. Nog een orkestnummer en de heer T. H. Slemelink, uit Goes, heette O— 95.) Thans was aan de vlucht niet meer te denken, want hij lag zonder bewe ging In zijne boeien, en onwillekeu rig moest hij lachen, toen hij hoorde, hoe onder zijn venster blijkbaar een geheel detachement werd opgesteld om iedere poging tot ontvluchting te verijdelen. Nadat hg een tijd lang in de duisternis had doorgebracht, werd de deur zijner cel nogmaals geopend en verscheen er een officier, die hem mededeelde, dat de execulie den vol genden morgen zou voltrokken worden, en tengevolge zijner poging tot ont vluchting zijn straf van tweehonderd hnoetsiagen tot tweehonderd vijftig was verhoogd. Walewski antwoordde niets op de- ze mededeeling en de officier verliet de gevangenis. De verhooging der ehaf deed Walewski niet verschrikken. BboEiitements-ftdiiêrtêrifiisi op zeer uoordeeligs uo©ru#aard®r allen en inzonderheid de sprekers namens den Vrijzinnigen Bond van Zuid-Beveland welkom. De opkomst overtreft alle verwach ting m doet vertrouwen, dat de toekomst voor de vrijzinnige gedach ten nog niet zoo duister is. Zeeland, het klassieke land der vrijheid, doet heden zijn naam eer aan. Onder vrijzinnigheid verstaat spre ker niet het opstaan van een nieuw dogma, maar het vervangen van het persoonlijk belang door hei algemeen belang. „Wij bedoelen met vrijzinnig heid noch alleen politiek, noch alleen godsdienstmaar in alle opzichten moet vrijzinnigheid bestaan en het bestuur heeft thans getracht alle vrijzinnigen op elk gebied samen te brengen om te getuigen var, hun liefde voor waarheid. De vrijzinnigen op allerlei gebied moeten samen opmarcheeren, om samen te overwin nen". Met de woorden: „Wij wen- schen vrijheid, recht en vrijheid te hebben", verklaarde spr. den eersten bondsdag geopend. Na mededeeling, dat een wijziging in de volgorde der sprekers was gebracht, hield de heer Siemelink eene rede over: „Vrijzinnigheid en Godsdienst." Op het gebied van godsdienst be staat nog veel misverstand, hetgeen spreker nader toelichtte. Velen denken, dat zij godsdienst niet noodig hebben, en dit is te begrijpen als men ziet wat soms als godsdienst word aange diend. De grootste genieïn worden den volke als pagaaisten aangewezen. In naam van God is reeds zooveel misdreven, en de vooruitgang tegen gehouden, hetgeen spr. door tal van voorbeelden aantoonde. De eerste deugd van het vrijzinnig godsdienstig geloof is, dat zij die fouten erkent, en dat het niet de menschen in ongeloof wil doen ondergaan, maar hen redden wil. Ook zij komen tot de uitkomst, dat alle wegen leiden tot God. Het geloof van den vrijzin nige is hechter, omdat het resultaat is van de waarheid. Met den wensch, dat het Konink rijk Gods onder de menschen moge komen, eindigde spr. onder luid ap plaus zijn rede. Vervolgens werd door het orkest en een koor het „Levenslied", muziek van Jan Morks, ten gehoore gebracht. Mevrouw Gelll van Krabbendijke, sprak daarna „Een woord tot de vrouwen". Zij zeide, dat zij als haar hoogsten plicht beschouwt haar taak, als echtgenoot en moederdit meende spr. te moeten zeggen, omdat zoo dikwijls gezegd wordt, dat de vrouw, die aan politiek doet, niet voldoende zich van die taak kan kwijten. Dit acht spr. waarivoor de moeders van een groot gezin, voor haar, die met een beperkt inkomen moeten rondke- Reeds honderd knoetslagen waren zoo goed als een zekere dood. Hoe kon het hem dus belang inboezemen of men op zijn lijk honderd of honderd vijftig knoetslagen zou geven. Meer dan zijn eigen lot, ging hem thans dat der arme vrouw ter harte, die hem uit medelijden, uit vaderlands liefde, in haar huis had opgenomen en zichzelve daardoor een zwaar ongeluk had berokkend. Walewski deed zich de scherpste verwijten en besloot, zich den volgenden morgen nog vóór de executie tot den com mandant der gevangenis te wenden, en dezen mede te deelen, dat de vrouw onschuldig was. Hij gaf zich alle moeite een sprookje Ie verzinnen, waardoor de onschuld der vrouw zooveel mogelijk kon aan getoond worden. Hij besloot ten slotte den commandant te vertellen, dat hij zonder haar medeweten in het huis der vrouw was gedrongen en de verblijfplaats had opgezocht, waarin men hem gevonden had. Het stelde hem eenigermate gerust, indten hij bedacht, dat bij door dit vertellinkje het lot der arme vrouw misschien eenigszins zou kunnen verzachten. men of het voorzien in eigen behoefte het belet. Doch voor de vrouwen, die daaronder niet vallen, acht spr. het plicht om voor haar minder be deelde sekse-genooten op te komen. Zij moeten zich op de hoogte stellen van politiek, wefgeving en staatkunde en dan waken, dat daarbij de rechten der vrouwen niet in gedrang komen. Da reden, dat de vrouw niet mede- spreekt, is de schuld van de vrouw zeive. Geen tegenstand wil spr. op wekken, maar zij meent, dat de vrouw belang moet stellen in de vragen van den dag en dan zal de man de meening, den raad van de vrouw op prijs stellen. Dat ook niet-vrljzinnige vrouwen er zoo over denken, toonde spr. aan door een citaat uit eene rede van freule Van Hogendorp. Als het vaderland ook om de stem der vrouw roept, moet men een goed toegeruste vrouwenschare vinden. De heer jhr. R. R. de Muralt, uit Zierikzee, sprak over „Vrijzinnigheid en welvaart", en besprak in de eerste plaats de treurige werking, die hij verwacht van de Tariefwet. Den overgang van de protectie tot den vrijhandel In Nederland, memoreerde deze spreker. De vrijhandel heeft on3 land procentsgewljze aan het hoofd der naties rond ons geplaatst op verschil lend gebied. De vrijzinnigen kunnen zich met een fiscaal tarief niet ver eenigen, omdat dat drukt op de kleine mannen en vooral, onjdat ook de binnenlandsche fabrikaten in prijs zullen stijgen, hetgeen spreker door voorbeelden aantoonde. Wat er ook aange- oerd wordt, spr. houdt vol, dat de consument de dupe wordt en het gelag moet betalen en wijst op den drankaccijns. Volgens hen, die zeggen, dat de Tariefwet niet de armsten treft, ben je alleen arm, als men „spier naakl" op straat loopt. Ook een beschermend tarief kunnen de vrijzinnigen niet aanvaar den, op de bekende gronde toonde jhr. De Muralt dit aan. Deze met gloed uitgesproken humo ristische rede werd herhaaldelijk door gelach en applaus onderbroken. Ten slolte sprak het Tweede Ka merlid, de heer mr. M. W. F. Treub, over „Den Staatkundigen toestand". Spr. wees op het weinige, dat is tot stand gebracht door het Christelijk ministerie, waarin hij laakte den geest, die door dr. Kuyper in ons volk is gebracht, door welken geest schijn heiligheid wordt aangekweekt. Het gaat bij rechts niet om den godsdienst, maar om de macht voor de priesters en de orthodoxe predikanten. On danks al hunne pogingen zullen de conservatieven den geest van den tijd niet kunnen tegenhouden. Spr. riep allen op, om 1913 een afspiegeling Langzaam, verschrikkelijk langzaam gingen de uren voorbij. Menigmaal verviel Walewski in eene halve slui mering of liever verdooving. De be hoefte naar slaap was, daar hij den geheelen dag had uitgerust, niet zeer dringend meer. De verschrikkeiyue gedachte aan den volgenden morgen hield hem wakker, al deed hem ook soms eene zekere bewusteloosheid tijd en plaats vergeten. Naar Walewski's berekening moest middernacht reeds lang voorbij zijn. Hoe langzaam sleepen zich de minu ten voort, die men in doffe vertwij feling doorbrengt, en met hoe grooter snelheid schakelen zich de gedachten aaneen, die zien alle om het verschrik kelijke draaien, van wat onmiddellijk te wachten staat. Hoe zich de gehei me diepten van het menschelljk hart openen, en de beken van het gevoel zich uitstorten juist in zulke uren Een gillende schreeuw, die van buiten af doordrong, deed Walewski scherp toeluisteren. Dit geschreeuw herhaalde zich gillend, vreeselpl Een schot 1 Een tweede schot 1 Roepen en schreeuwen der Russi sche wachten door elkander. Loopen te doen zijn van deze vergadering. De laatste spr., de heer Bigot, sprak over de openbare school en toonde op verschillende bekende gronden aan, waarom hij deze veel hooger stelt dan de bijzondere. De heer Siemelink dankte allen, die tot het welslagen van dezen landdag hadden medegewerkt. De vergadering was door ongeveer 800 personen bezocht. Uit de „Staatscourant." Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de wijsbe geerte van het recht, het Staatsrecht en het administratief recht, jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, te 's Gra- venhage. Bij Kon. besluit van 25 dezer is lo. met ingang van 1 October: a. aan dr. H. A. Lorentz, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ge woon hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden; b. dr. H. A. Lo rentz voornoemd benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de theoretische natuurkunde 2o. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te geven in de theoretische natuurkun de, dr. P. Ehrenfest, te St. Peters burg. Verder is bij de afdeeiing hydro- graphie bij het departement van ma rine, met ingang van 1 October, be noemd rot hydrographisch teekenaar, P. C. Callenfels met evengenoem den datum eervol ontslagen als lui tenant ter zee 2de klasse. Nog is met ingang van 1 October, bij den plaatselijken staf, benoemd tot eerste-luiienant, de tweede-luite nant G. H. Rinsma, van dien staf, plaatselijk adjudant te Bergen op Zoom. Onderofficierspensioenen. Naar „de Avp." verneemt, zullen de voorstellen tot herziening der pen sioenwet voor onderofficieren en minderen van de landmacht op zoo danig tijdstip worden ingediend, dat behandeling in de Tweede Kamer omstreeks Apiil 1913 kan worden tegemoet gezien. Onze Vloot, Het maandschrift „Onze Vloot" ver meldt met groole voldoening dat het ledental der Vereeniging in éen jaar, te rekenen van 1 September 1911, met twaalf honderd is vermeerderd en thans geklommen is van 4360 op 5563. in de gangen, in de nabijheid der gevangenis I Herhaalde schoten. Poolsehe com mando's. Droomde de ongelukkige, of waakte hij HOOFDSTUK XX. Het was in de lente van het jaar 1863. De Poolsehe opstand had haar hoogtepunt bereikt. De opstand tegen de Russische onderdrukkers was in helle vlammen uitgebarsten, en was ook aan de Pruisische en Oostenrijk- sche grenzen merkbaar. In het zuiden van Russisch-Polen, slechts weinige mijlen van de Oostenrijksche grenzen verwijderd, trok een eigenaardige, met twee paarden bespannen wagen door de straten, die door bosschen en wei den, door verbrande dorpen en langs verwoeste huizen naar het binnenland trok. Deze wagen was buitengewoon lang, met roode en blauwe strepen beschilderd en had aan iedere zijde drie venstertjes, waardoor hij met de zich aan de achterzijde bevindende deur veel ovei eenkomst had met een klein huis, dat men op wielen geplaatst had. Werkelijk was deze wagen tevens Hel eerelid der vereeniging de heer P. Koster, te Fiume, had, zooals be kend is, een gift van f 1000 toegezegd, wanneer in dat tijdsverloop het le dental met meer dan duizend zou zijn vermeerderd. Bierverloven in Limburg. Het bestunr van het Limburgsch Kruisverbond en het bestuur van den LimburgschenMariabond, hebben zich per adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin zij de aandacht vestigen op het overmatig groot aantal verloven voor sterken drank in de provincie Limburg. Uit een overzicht over 1910 blijkt, dat in genoemd jaar in Noord Bra bant 4144, in Gelderland 1767, in Zuid-Holland 3131. in Noord Holland 2768, in Zeeland 1671, in Utrecht 479, in Groningen 569, in Overijsel 660, in Drente 356, in Friesland 487, in Limburg 5480 verloven voor alcohol houdende dranken waren. Dit aantal bedraagt dus in Limburg hel vierde deel van de verloven in het geheele land. Adressanten verzoeken daarom drin gend er bij de regeering op te willen aandringen, dat er afdoende maatre gelen worden genomen tol beperking van de bierverloven. VOETBAL. „E. M. M."-„Wil!en is kunnen" :5-l. Stand bij de rust: 1—1. Daar „E. M. M." nog geen com petitiewedstrijd moest spelen, ontving zij gisteren ter oefening het le eiflal der pas alhier opgerichte voetbalver- eeniging „Willen is kunnen". Zooals gewoonlijk in zulke wedstrijden be- teekent de oefening niet veel, ja wij achten zulke ontmoetingen zelfs de voornaamste kweekplaats van allerlei verkeerde gewoonten als daar zijn te veel dry ven, niet genoeg doorzetten, te spoedig en van te grooten afstand schieten, enz. Bovendien verschenen de roodwiiten met een 3-tal invallers, waardoor een mooi combineeren van het geheele elftal ontbrak. De nieuwe combinatie bestaande uit spelers van het vroegere „Vlissingen" en eenige leerlingen der Zeevaartschool, vertoonde een goede, stevige party voetbalvooral de doel- verdediger werkte uitstekend'en hield wat te houden was. Verder vielen het meest opde linksachter, de links midden en de linksbuitende laatste is een zeer goed speler. Als ditzelfde elftal in de Zeeuwsche competitie gaat spelen, geven we het een goede kans op een der eerste plaatsen. Om plm. half 3 stelden beide par tyen zich ten aanschouwe van tameiyk veel putdiek op. De gasten speelden vóór de rust met den wind iri den rug, waardoor het spel gelijk verdeeld een woonhuis en wel voor een rond reizend kunstenmakersgezin. De man zat vóór op den bok en dreef de ma gere paarden met de zweep en met allerlei toeroepen tot grootere snel heid aan, wat echter weinig hielp, daar de hobbelige weg door bevroren plaatsen, sneeuwhoopen en andere oneffenheden bijna onbegaanbaar was. In het binnenste van den wagen hurkte in een hoek eene vrouw, die op een kleine kachel een maaltijd toebereidde, terwijl de kinderen van den eigenaar, die marionettenspeler was, met een anderen in den wagen gezeten man speelden en zich op die wyze den tijd verdreven. Den beiden knapen, waarvan de eèn zes en de andere acht jaar oud scheen te zyn, verveelde het blijk baar nooit naar de zonderlinge be wegingen van dezen man te kyken, die met opmerkelijke volharding tel kens zijne vingers telde. Het was inderdaad onze vriend B^- ruch, dien wg hier in den kunsten- makeiswagen teiugvinden. Zijne lot gevallen zijn spoedig verteld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1