Eerste BSad. Maandag 30 September Dil gummef bsstaat uit 2 bladen No.231. Feuilleton. Kromme Wejen. 50e Jaargang. 1912. Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. flbonneinents-fïdwertenïiëri op zeer uoordeelige voorwaarde» Aan den vooravond van het Eeuwjaar. Brieven uit de Hofstad. om 2.30 en id werkmana- VL1SSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. v i ADVERTENTIÊN van 5—4 regeis 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifd advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOOïöïUMMEK 10. "vii."1 Dat van onze zijde tegenover de zuidelijke Nederlanden fouten werden begaan, mag evenmin worden ont kend, als het ontkend kan worden dat de klachten van het zuiden over dreven werden, maar het eene en het andere sproot uit dezelfde oorzaak voort: de onnatuurlijke samensmel ting van twee bestanddeelen, die el kaar vreemd waren. De Belgische geestelijkheid, die het onderwijs sinds eeuwen in handen had gehad, kon bezwaarlijk goedvinden, dat thans een andere weg ingeslagen werd, de taalquaestie legde zeer groot ge wicht in de schaal, sommige belas tingen waren in het zuideic gehaat, men beweerde dat de Noord-Neder landers steeds werden voorgetrokken, men verlangde de algeheele ophef fing van maatregelen tegen de vrij heid der drukpers. Wat de eene partij niet wilde, wilde de andere. Men kwam tot samenwerking en als dan de regeering iets toegaf, werden nieuwe eischen gesteld. Inden avond van den 24en Augustus 1830 werden voor het eerst oproerige kreten te Brussel vernomen. Men riep: „Weg met Holland". De huizen van sommige bekende Hollandsch gezinde personen werden geplunderd of verbrand. Gelukkig vormde zich een burgerwacht, die wel is waar de Brabantsche kokarde droeg, maar dan toch de rust herstelde en een depu tatie zond naar den koning in den Haag, om herstel van grieven te verzoeken. Op andere plaatsen even wel breidde de opstand zich uit en wat nu te doen De beweging in bloed smoren Het ware mogelijk geweest, doch slechts voor een tijd. De prins van Oranje (later koning Willem II), die te Velsoorden twintig (luizend man onder zijn bevelen had, kreeg bevel om daar te blijven, doch tevens uit Brussel een uitnoodiging om er de zaken te komen schikken. Het volk had echter reeds een halve vesting van de stad gemaakt en slechts met moeite bereikte de prins zijn paleis, waar men hem thans rui terlijk den eisch van afscheiding van noord en zuid voorlegde, die hij in de gegeven omstandigheden zelf wen- schelijk achtte. Toen de prins de stad verliet, nam hij de bezetting mede en 23 Sept. d.a.v. trok prins Frederik, 's konings tweede zoon, met acht duizend man de stad weer bin O— 94.) De zolder schijnt daar geëindigd te zijn. De Duivel mag die Polen ver trouwen 1 sprak weder de eerste stem trek uw sabel en breek die planken eens wat los. Ze hebben overal zulke bergplaatsen, en als zich ook de vluchteling er niet in bevindt, dan vinden we mogelijk wel het geld der boerin of hare worsten en hammen, 2ij zijn gewoon alles voor ons te verbergen, dat Poolsche vee, ofschoon wij de meesters van het land zijn. In het volgende oogenblik werden be planken, waarachter Walewski lag, °P zijde gerukt en nog voor hij tijd bad zich weder in het hooi te ver bergen, kondigde hem het triumfge schreeuw der Russische soldaten aan, bat hij ontdekt was. Hij zag in, dat bier iedere tegenstand vruchteloos nen, waar inmiddels de staat van zaken veel erger was geworden. De soldaten werden beschoten-en de op standelingen smaakten de voldoening, dat'3 de prins met een verlies van zeven honderd man ann dooden en gekwetsten moest aftrekken Nu sloot het geheele land om zoo (e zeggen zich bij de Brusselaren aan. Er vormde zich een voorloopig be wind. Men verklaarde zich vrij en onafhankelijk en gaf zich den naam van Belgen. De koning riep toen de bemidde ling der zoo ernstig gedwaald heb bende mogendheden in, deze besloten een conferentie te houden en inmid dels kwam in het noorden alles on der de wapens en bereidde men zich voor tot den strijd, die feitelijk spoedig uitbrak, want toen de Hollandsche troepen België verlieten, om zich in Noord-Brabant te verzamelen en de Belgen de te Antwerpen in de citadel achtergebleven soldaten bemoeilijk ten, liet de bevelhebber, generaal Chassé,de stad bombaideeren, waarbij zes honderd huizen werden vernield of beschadigd. De Londensche conferentie kon intusschen onmogelijk iets anders uitwerken, dan dat door de mogend heden de afscheiding van noord en zuid goedgekeurd werd en daar men in Nederland de zaken zeer goed in zag en begreep dat het niet anders kon, stemde de koning, zonder meer, in het verlangen der conferentie toe. Kort daarop had de moedige daad plaats van uitenantjan Caret Josephus van Speijk die, toen zijn kanonneer boot bij Antwerpen dreigde door ge wapende Belgen bemachtigd te wor den, de lont in het kruit stakrën met vriend en vijand in de lucht vloog. De Belgen riepen daarop Leopold, prins van Saksen-Coburg tot koning uit. Deze onderwierp zich aan al de bepalingen der Londensche conferen tie, maar onze koning wilde hem niet erkennen en wenschte dat de scheiding onder zekere voorwaarden en bepalin gen zou plaats hebben. Dit was de oorzaak tot den reeds vroeger ge noemden, tiendaagschen veldtocht, die ten slotte tot de overgave der Citadel van Antwerpen leidde. De dwang-uitvoering der besluiten van de Londensche conferentie kostte de Franschen ongeveer 1200 man. Chassé en de zijne bleven tot 1833 in Frankrijk krijgsgevangen. Daar koning Willem 1 voortdurend bleef weigeren, de twee en twintig artikelen van het tractaat van Londen te onderteekenen, en wij dus op voet van oorlog moester verkeeren en in het zuiden des lands een talrijk leger onderhouden, werd de financieele toestand des lands zeer treurig en het volk weet dit aan den koning, die in het begin toch geheel in was, en kroop uit zijn bergplaats naar voren. De beide Russische soldaten brachten hem naar beneden op de hoeve, waar hfl ongeveer twintig paar den en de overige achttien grensko zakken verzameld vond, die tot zijne vervolging hierheen waren gekomen en het huis hadden doorzocht. Zijne verschijning werd met jubelge- schreeuw begroet, waarover Walewski te meer verschrikte, toen hij ook de vrouw, die hem zoo vriendelijk had opgenomen, geboeid tusschen twee soldaten zag staan. Het was hem eene verschrikkelijke gedachte, dat hij nu ook deze arme vrouw mede in zijn ongeluk had be trokken, want hij wist met zekerheid, dat de Russen haar de hulp, die zij den vluchteling had verleend, zwaar zouden doen ontgelden. Polen werd door Rusland geheel als eene veroverde provincie behan deld, en nu door de gevangenneming van de ontvluchte ne medeplichtigheid der vrouw bewezen was, kon niets meer baten. De beide korporaals, die het detachement aanvoerden, gaven zelfs hetbevel tot plundering der hoeve. Alle kisten en kasten werden open overeenstemming met den volksgeest gehandeld had. Op welke wijze men trachtte in den nijpenden geldnood te voorzien, zul len wij op eene andere plaats mede- deelen Het einde was dat de koning wel verplicht was om onderhandelingen aan te knoopen, en zoo kwam dan op 19 April 1839 een vredestractaat tusschen België en Nederland totstand waarover de bewoners van beiden landen nimmer leed hebben gevoeld. Het jaar 1839, was, in verband met het jaar 1912, ook om een tweede reden zeer belangrijk. Toen besloot men om de wijde waterplas ledig te pompen, bekend ohder den naam van Haarlemmermeer, thans eene zeer groote en welvarende gemeente, voorheen echter van het voornaamste verkeer van de buitenwereld afgeslo ten en eerst nu, in 1912, bij aanvang door een spoorwegnet overdekt. Voor koning Willem 1, die nog te veel in het verledene leefde en zeer gehecht was aan opvattingen en be grippen, die door een groot deel van zijn volk niet werden gedeeld, had de regeering niet opgeleverd wat hij ervan had verwacht en hij besloot de taak aan jongere krachten over te dragen. Op den 7 October 1840 deed hij op zijn buitenverblijf het Loo plechtig afstand van de regeering en vestigde zich metterwoon te Berlijn, waar hij den 12 December 1843 overleed. Koning Willem II, die zelf niet jong meer was, kwam niet onder zeer gunstige vooruitzichten aan de regee ring. De toestand van het land was betrekkelijk treurig' en vooral de staatsrechtelijke toestand wekte veel ontevredenheid. Toen de afscheiding van België ook voor ons een wezenlijk feit was geworden, in 1839, moest de grond wet daardoor van zelf eenige.trouwens vrij onbeduidende wijzigingen onder gaan, maar verder wilde de regeering ook niet gaan. Ofschoon het ook van de zijde der volksvertegenwoordiging aan een voldoend initiatief bleek te ontbreken, werden de wenschen van een groot deel des volks toch ken baar gemaakt. Men verlangde vóór alles invoering der ministerieele ver antwoordelijkheid, geen persoonlijk regeerstelsel. 1830 en de volgende jaren hadden genoeg in dit opzicht geleerd. Verder wenschte men open bare beraadslagingen, ook bij de zittingen der Eerste Kamer, het recht van amendement voor de Tweede Kamer, een gemeentewet, een kies wet enz. De koning (Willem I) was echter tot niets te bewegen. Hij wilde per soonlijk voor alles verantwoordelijk zijn en een uitdrukking van dien wil was gelegen in zijn afstand van den gebroken.de zpen spek en het vieesch uit den schoorsien gehaaid, de koeien uit den stal gedreven en als bult verklaard, daarna ging nog een der bevelhebbers hef huis binnen, waarin hij nog iets scheen te hebben, tot hij zjjnen manschappen beval op4e stijgen en de gevangenen, zoowel de arme vrouw als ook Walewski, tusschen twee paarden vast te binden. Zonder er rekening mede tejhouden dat de arme gevangenen met de paarden gelijken tred moesten houden, zette zich het detachement met een luid hallohdirect in draf. Toen na eenigen tijd echter, ioch met het oog op de gevangenen, die inmiddels waren gesleept geworden, de kozak ken genoodzaakt werden in stap ver der te rijden, wendde de gevangenen vrouw zich om en zag toen hare hoeye in vlammen opgaan. Zij boog het hoofd, zonder dat echter eene klacht over hare lippen kwam. Zij scheen zich te tretsch te gevoelen, den Russischen onderdrukkers haar harteleed te toonen. Zonder twijfel vermoedde ook zij wel, dat de brand met opzet door den achtergeöleven korporaal was aangestoken ook wist troon. Had hij met verantwoordelijke ministers geregeerd, het ware nimmer zoover gekomen. Nog eenige dagen en officieel wordt het seizoen in Scheveningen gesloten. Officieus echter is 't reeds gesloten. Vreemdelingen zijn er niet of bijna niet meer en verschillende pensions zijn dan ook reeds gesloten. Was 't in 1911 druk, 1912 heeft uitgeblonken door slecht weer en het zal mij dan ook niet verwonderen, als wij voor dit seizoen van belang rijke tekorten hooren. 't Is over 't algemeen de laatste jaren niet al te vet, doch zoo mager tjes als 't van 't jaar geweest is, zoo is 't in geen jaren geweest. Daarbij komt, dat de storm ook nog een massa schade heeft aange richt, zoodat er de narigheid van twee kanten kwam. Nu weet ik wel, dat er een week lang de drukte reusachtig is geweest, juist in de week, dat 't zoo uitermate warm was, maar wat beteekent zoo'n enkele week, vergeleken bij een 15 tal buitengewoon slechte weken Niets immersMen kan veilig aan nemen, dat er heel wat „kleine lui den" een knauw hebben gekregen, die zij voor altijd voelen. Thans is 't op Scheveningen reeds „formidable" koud. Men kan er heusch wel met een dikken jas aan loopen en dan zal men 't nog niet, „zoo warm" hebben. in Den Haag loopen de dames reeds met dikke bonten om twanneer doen zij dat niet) en ook de heeren mode-winkels stallen reeds allerlei wintergoed uit in de hoop, dat de koopers nu' maar gauw komen zullen. Nu, daarvoor behoeven zij niet bang le zijn, de koude doet ieder naar ulsters en das grijpen. En binnen 14 dagen loopt heel Den Haag in winter- tenue. Opmerkelijk is 'l dat in tegenstelling met verleden jaar, de café's geen buiten-klanten hebben gehad. Wel stonden overal stoeltjes en tafeltjes buiten, doch de gasten werden naar binnen gedreven, dank zij 't slechte weer. Dat 't winter begint te worden blijkt wel uit het feit, dat de variété's reeds eenigen tijd veel publiek trekken. Scala heeft 't op 't oogenblik al reusachtig druk. Hier laten Speenhoff en Nap de Ia Mar zich hooren, met hun gezelschap, dat veel bijval oogst. De Rotterdamsche voetbal-motie van den heer v. d. Pols, wordt be lachelijk gemaakt, haast zou ik zeggen op een weinig belachelijke wijze. Iets werkelijk „geestigs" zit er absoluut niet in de parodie en 't publiek lacht zij, dat deze vernietiging harer have nog de geringste straf was, en zij zeker naar Siberië zou gezond n wor den. Het was reeds nacht, toen Walewski weder als gevangene werd terugge bracht in de zeifde garnizoensplaats, die hij nauwelijks twaalf uren te vo ren als vluchteling verlaten had. Op nieuw had het noodlot hem ontwa pend. De vlucht, die eerst zoo goed scheen gelukt, had hem niets gebaat, zij had hem alleen het treurige be wustzijn gegeven, dat hq ook de on gelukkige vrouw, die zich door zijn ongeluk tot medelijden liet bewegen, mede in het verderf had gestort. Hij werd door zijn zoogenaamdeo vriend, den korporaai, met vreeseipe scheldwoorden ontvangen, daar deze zijn dienst slechts steunend kon ver richten. Zoodra namelijk de vmcht van den gevangene ontdekt was, en men dezé aan gebrek aan waakzaam heid zijnerzijds toeschre.f, had hij kr.oetslagen gekregen, waardoor bij zich thans nauwelijks staande kon houden. Qlj hondsvotdus begroette hij Walewski. Is het niet schandelijk, dat dan ook alleen maar om 't onbeholpen, potserig gedoe van de la Mar. Flora heeft 't op andere manieren geprobeerd en geeft thans als hoofd schotel bioscoop-nummers, terwijl eenige variété-nummers 't programma afwisselen. Raakt 't publiek nu nooit uitgekeken op de bioscoop Altijd maar weer komen er nieuwe inrich tingen en altijd maar weer loopt het publiek er heen. En hoe bloediger, hoe realistischer de opnanmn zijn, des te meer publiek trekt zoo'n projec- teerende inrichting. De ramp van de Titanic, b.v. een gefingeerd scheepsongeluk, waaraan men den titel „Ramp van de Titanic" gegeven heeft, raakt niet uitgekeken en als wij toch eens goed nagaan, wat onkiesch, wat onhebbelijk is toch eigenlijk zoo'n vertooning, waar van geld gemaakt wordt met iets zoo verschrikkelijks als bovenbedoeld on geluk. Flora heeft rekening gehouden met den smaak van 't publiek en geeft veel bioscoop-nummers, die, 't zij direct gezegd, zeer mooie zijn, voor „lief hebbers". Of echter de directie wel zoo ver standig gedaan heeft, met van exploi tatie te veranderen ?Wij betwijfelen het. Wel is momenteel de verdienste van deze directie grooter, daar zij zelve een bioscoop-fabriek heeft, doch de vraag of 't publiek zal blijven loopen is al zeer groot. 't Zou mij niets verwonderen, als 't publiek er ééns genoeg van kreeg, dan is 't natuurlijk zaak, weer op 't oude chapiter terug te komen. Of de bioscoop nu zoo opvoedend werkt? Ik meen daar al eens over geschreven te hebben en toen die vraag ontkennend te hebben beant woord. Ook de politie denkt er waarschijn lijk net zoo over als ik, want zij heeft reeds een soort voogdijschap over de bioscoop-inrichtingen op zich genomen. Daar is geen bioscoop-nummer dat afgedraaid mag worden, zonder dat de politie de opname eerst gezien heeft. Als nu de directies den volke geen uitgelezen films voorleggen, of liever voordraaien, weten wij 't niet meer. tp jf: Den Haag krijgt volgend jaar een groote Sporttentoonstelling, waarin de gemeente voor f 5000 zal deelnemen. Met algemeene stemmen besloot de Raad in zijn laatste vergadering, be doeld bedrag beschikbaar te stellen voor het waarborgfonds voor deze tentoonstelling. Tegelijk vroeg de heer Deen hoe 't nu stond met de plannen tot stich ting van een eigen Permanent Ten- toonstellings-gebouw aan den Bad huisweg. ge een ouden kameraad in zulke on gelegenheden brengt? Schaamt gij u niet, niet eens aan mijne weddenschap te denken, maar mijn armen rug pijn te iaten lijden, door als een gek het venster uit te sluipen 1 Wat heeft uw vlucht u nu gebaat Daar hebt ge het nu Ik stei geen vertrouwen meer in u, en ge zult mij niet voor den tweeden keer bedriegen 1 De korporaal riep eenige kozakken toe bij hem te komen, en nu werd Walewski niet slechts als te voren met kettingen aan het steenen blok in het midden zijner gevangenis be vestigd, maar ook zoodanig met tou wen gebonden, dat hij als een pak koopmansgoederen, zonder eenige beweging te kunnen maken, op den kouden vloer der gevangenis lag. Zonder geluid te geven, had Wa lewski den weg naar de gevangenis afgelegd, zonder tegenspraak had hij de beschimpingen van zijn gevangen bewaarder geduld, die wel eenig recht had buos op den gevangene te zijn, daar deze van zijne onoplettendheid had gebruik gemaakt om te ontvluch ten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1