ienen ;ld. igen igoederen ïpT Vrijda 27 September ide. OP! No.229. fische 'kolen SU5 :eijer, IMIIIIIGITIIIG IREN, enz. binnenland: Feuilleton. Kromme Wegen. 50e Jaargang. 1912. I NAS kje. r H.L. {.15 nm u 6.30 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Rbonnements-.^doertentiën op zeer ooordeelige jtoortuaarden 's middags. 1.30 j sen dienst. 2.30 Seen dienst. 3.15 3.15 Geen dienst. 2.30 2.30 Qeen dienst. d. Rb ruik. twerpen van rechtstreeks »zonden. Septem- zaal van het nderwijzer. sKASTEEL- riek A RUH. luden eene lien In het traties oren eo VLISSINGSCHE JRAiN Krijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifd advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bü we- KelljKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSINGSCHE COURANT kosteloos tot 1 October. Kamerverkiezing Ommen. Naar aanleiding van het bericht als zou ook prof. mr. P. A. Diepen horst, te Amsterdam, in ernstige aan merking komen voor een candidatuur wordt aan „de Roiterd." medegedeeld, dat deze aan den voorzitter der centrale anti-rev. kiesvereeniging heeft medegedeeld, dat het professoraat der Vrije Universiteit niet vereenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer, In een druk bezochte vergadering der christ.-historische kiesvereeniging „Koningin en Vaderland" te Nijverdal zijn naar „de Ned." meldt voorioopig candidaat gesteld mr. JE. baron Mackay T. Pzn. ie Den Haag en mr. W. baron de Vos van Steen- wijk te Wjjhe. De definitieve beslis sing zal plaats hebben In de verga dering van het centraal comité op a.s. Maandag. De Ziektewet. De „Standaard* schrijft over de behandeling door de Tweede Kamer van de Ziektewet het volgende Terecht is in de Troonrede ook de Ziektewet genoemd. Slechts sub sidiair. Dit kon niet anders. Maar zóo dan toch, dat de regetring een zeer duidelijk protest indiende tegen de bewering, alsof de Ziektewet nu wei achterwege kon blijven, mits de Inva liditeitswet er maar kwam. In het antirevolutionaire program was de Ziektewet van meet af mede opgenomen. Er is onzerzijds niet aan gedacht, de fout van minister Lely te herhalen en ons te contenteeren met de sociale weiten die meer in den smaak van het arbeidend publiek vielen. Het kabinet Kuyper ging ten deze voor, en diende een ontwerp- Ziektewet in, eer het met een Invali diteitswet kwam. Minister Veeger.s nam dit ontwerp in hoofdzaak over.En ook minister Talma is eerst met een ontwerp-Ziektewet aan de politieke markt gekomen. Zelfs zou het nor maal geweest zijn, zoo de Ziektewet eerst afgehandeld ware geworden, en eerst daarna de Invaliditeitswet aan de orde was gesteld. Dit had ook best gekund. Er was tjjd te over. Als December wordt uit geluid, zit dit Kabinet vijf jaren. Allerlei oponthoud echter bracht ver traging aan. En nu kon het niet an ders of de Invaliditeitswet moest wel vooropgaan. Ieder voelde dit. En de —O— 92.) Na weinige minuten keerde hij om en kwam weder voorbij zonder den bevenden vluchteling te bemerken. Nauwelijks echter had de schildwacht den hoek bereikt, of Walewski stond op en snelde met haastige sprongsn over het plein. Met inspanning van alle krachten bereikte hij den niet zeer hoogen muur, wrong er zich over enbevond zich nu in vrij heid hij scheen gered te zijn Niettemin kwam het er thans op aan, zoo spoedig mogelijk van deze plaats weg te komen en Walewski snelde dus heen, zoo snel zijne voe ten hem dragen konden. De schemering van den morgen was nog nauwelijks aangebroken, toen het sterk begon te sneeuwen. Deze sneeuw schonk Walewski nieuwen moed, want daardoor was zijn spoor oppositie er tegen was niet anders dan een kunstmiddel van links om bij de stembus een scherp wapen legen-het kabinet in handen te hebben. Maar uit dit vooropgaan van de Invaliditeitswet mag in het minst niet worden afgeleid, dat dan nu de Ziektewet ook wel bij de paperassen van het Kamerarchief kan worden opgeborgen. Of het lukken zal, ook dit ontwerp nog in deze zitting af te doen, staat te bezien. Stellig moet de Tariefwet voorgaan, en behalve de Tariefwet, is er nog zooveel dat dringend op afdoening wacht. Maar kan het, dan zal ook met de Ziektewet moeten worden doorgetast. En lukt dit niet, dan zal het onafgedaan blijven van dit ontwerp een drijfveer te meer zqn, om in Juni 1913 dit kabinet te be stendigen. Viel ioch dit kabinet, dan viel ten derde male ook de Ziektewet, en de ontreddering, die ernstige krankheid in heel het gezin van den arbeider teweegbrengt, kan een zoo ernstig karakter aannemen, dat langer uitstel van deze wet een vergrijp tegen den nationalen welstand zou worden. President der Nederl. Bank. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. bij de naamlooze vennootschap „De Nederlandsche Bank" benoemd tot president-directeur de heer mr. G. Vissering, thans president-directeur van de lavasche Bank, en zulks voor den tijd van zeven jaren. De sterkte van het blijvend In ons biad van 17 dezer aldus de „Avondpost" werd aangetoond, dat de sterkte van het blijvend ge deelte der lichting 1912 niet juist was gesteld en verzuimd was in minde ring voor dien dienst te brengen de miliciens, die Ingevolge de artt. 151, 157, 159 en 112 der miiitiewet 1901 onder de wapenen zijn. De minister van oorlog heeft thans den commandant van het veldleger om ^inlichtingen verzocht, aan wien de regeling van een en ander was opgedragen. In verband hiermede heeft de com mandant van het veldleger ten spoe digste opgave verzocht van lo. het aantal miliciens, dat inge volge de hierboven genoemde arti kelen bij de troepen onder de wa penen is en 2o. of deze al dan niet hebben deelgenomen aan de loting voor de le ploeg van het blijvend gedeelte. Van de miliciens, die ingevolge de bovengenoemde artikelen onder de wapenen zijn, kunnen slechts zeer weinigen aan die loting hebben deelgenomen, terwijl het deelnemen aan die loting door hen, die ingc- in enkele minuten uifgewischt, en konden zijne vervolgers niet zoo spoedig ontdekken, waarheen hg ge gaan was, vooral indien men zijne vlucht niet bespeurde dan op het oogenblik der voltrekking van het vonnis. Indien dit het geval was, dan had Walewski een voorsprong van ten minste twee uren. Ieder spoor zou dan door de vallende sneeuw uitgewist zijn, en kon hg zich mis schien redden. Maar ook, al kon men hem niet vervolgen, dan was hg toch nog niet buiten gevaar. Hq bevond zich mid den in Ruslandde Oostenrgksche en Pruisische grenzen, waarover hij zich had kunnen redden, waren ver verwyderd en er waren nog duizend moeieiykheden te overwinnen, eer het hem gelukle weder zoo ver te komen, als toen hg het veilige huis van Pel ser betrad. Thans kon zy'n eenig streven zyn eene beschermende plaats te berei ken, en daarom liep hg verder zon der doel en zonder kennis der rich ting, die hy te volgen had. Deaityd dichter vallende sneeuw maakte het hem aliengs moeielqk zich in deze volge art. 112 onder de wapenen zijn vrijwillig in strijd met de wet zou zijn en dus niet is geschied. Juist dat aantal vrijwillig onder de wapenen biyvende miliciens, welk aantal voortdurend zoodanig toe neemt, dat op de oorlogsbegiooting ruim f 8000 meer voor dat doel ts uitgetrokken, moet in mindering wor den gebracht van de vastgestelde sterkte van het biyvend gedeelte. Wij vertrouwen dan ook, dat uit de van de korpsen inkomende op gaven zal blijken, dat eenige hon derden miliciens der lichting 1912 alsnog vrijgesteld zuilen moeten wor den van den dienst bq het biyvend gpdeelte van 1 December 1912—31 Januari 1913. Afschaffing van den Bakkersnacht- arbeid. Het dagelqksch bestuur van het Nationaal Comité voor afschaffing van den Bakkersnachtarbeid vergader de Dinsdag te Amsterdam. Besloten werd eenige patroons uit het groot-, midden- en kleinbedrqf, leiders van coöperaties en gezellen, uit te noodi- gen zitting te nemen in een commis sie, welke beproeven zal zulke wqzl- gingen voor te stellen ten opzichte van het wetsontwerp-mr. Aaiberse c.s., dat het aattnemeiyk wordt voor patroon en gezel. Bond van Ned. onderwijzers. Op de in de Kerstweek te houden algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers zul len o.a. de volgende voorstellen in behandeling komen Van de afd. Amsterdam „De algemeene vergadering steil f 2000 beschikbaar voor de herstemmingen voor de Tweede Kamer. Wanneer in eenig district in herstemming komen eenerzyds een tegenstander van de openbare school, of, zooal geen tegenstander dan toch een voorstander, van wie noch de school, noch de onderwyzers, iets hebben te verwach ten, en anderzyds een voorstander van onze bondseischen, dan wordt deze laatste gesteund*. Van het hoofdbestuur: „De Bond van Nederl. Onderwyzers van oordeel dat slechts algemeen goed onderwijs mogeiyk is, wanneer dit wordt gege ven door de overheid en wel zoodanig ingericht, dat het toegankeiyk is voor ieder, van welke godsdienstige of politieke overtuiging ook, draagt het hoofdbestuur op, voor het vastleggen van dit beginsel in de Grondwet by de komende verkiezingen propaganda te maken en dringt er by zijn leden op aan te trachten dit beginsel ook door de politieke partyen, waarvan ze lid zijn, te doen aanvaarden". Van het hoofdbestuur„De alge meene vergadering van oordeel, dat streek, hoewel die hem van vroeger bekend was, te orienteeren. Zoo meen de Walewski reeds spoedig het boscb te bereiken, waain hy *oor zyne vervolgers altijd veiliger zou zqn dan in het vlakke veld. Het gedwarrel der sneeuw echter had hem het spoor zoo byster gemaakt, dat hij, na meer dan een uur met inspanning vana'le krachten te hebben geloopen, noch het bosch noch eenige andere schuil plaats ontdekte. Eindelijk begonnen zqne krachten hem te begeven. Zqne ziekte, de ontberingen waaraan hy had bloot gestaan, het verschrikkeiyk verblijf in de gevangenis, en niet het minst het zieleiyden, dat hij had dorrsiaan, hadden zijn lichaam van de beste krachten beroofd. Slechts met de kracht der vertwijfeling was het hem mogelijk geweest zyne lichaamskrach ten te verdubbelen, zelfs te verdrie- vuldigen. Te sterker echter trad thans de reactie in. Walewski, die nog al- tUd, ofschoon voortdurend langzaam, zijn weg vervolgde, veelde zijne knieën knikken, voelde zyn loopen wankelend worden zyne oogen ver duisterden, kortom, hq bemerkte, dat al het mogelqke moet worden gedaan om te verhinderen, dat de voorstellen der Grondwetscommissie ten opzichte van het lagei onderwijs wet worden, draagt het hoofdbestuur od, bij de komende verkiezingen in 1913 al 't mogeiyke te doen de verkiezing te verhinderen van die candidaten, die zich als voorstanders van dezewyzi- ging hebben doen kennen". Van de afdeeling 's Gravenhage „De algemeene vergadering van den Bond van N. O. drage het hoofdber stuur op in 1913 actie te voeren ter verkrijging van verhooging van het weduwen- en weezenpensioen, zonder verhooging van premie en laat de wyze van uitvoering van die actie aan het hoofdbestuur over." Verder bevat het programma nog eenige voorstellen van het hoofdbe stuur in zake herziening der wet op het lager onderwijs, welke in hoofd zaak neerkomen op: Onderwys geen Rqkszaak, een alge meene volksschool met 8 jarigen cursus, een afzonderiyke regeling voor het onderwqs aan kinderen van bijzonderen aard, verplichting voor de gemeentebesturen tot het verstrekken van voeding en kleeding, tot het aanstellen van schoolartsen, tot het verstrekken van gelegenheid tot baden aan de schoolgaande kinderen en rot het doorbrengen van een bepaalden tqd in een gezondheidskolonie voor kinderen, waarvoor dit door den schoolarts noodig wordt geacht. Militaire berichten. De minister van koloniën heeft den minister van oorlog meegedeeld, dat blijkens nader bericht uit lndië boven en behalve de uitzending van gewezen onderofficieren der infanterie van het Indische leger in het loopende jaar alsnog uitzending wordt gewenscht van honderd onderofficie ren (sergeanten) van dat wapen. De genomen proef met de werk zaamstelling van verpleegster by het militair hospitaal te Utrecht kan als geslaagd worden beschouwd. In verband hiermede za! het aantal verpleegsters te Utrecht met 4 worden uitgebreid, terwyi bq het hospitaal te Amsterdam 1 hoofdverpleegster en 3 verpleegsters werkzaam zuilen worden gesteld. Bij beschikking van den minister van oorlog, ad interim minister van marine, zqn met 1 Oct. a. s.de officier-machinist le kl. H. C. But, geplaatst in de directie der marine te Willemsoord, en de officier-ma chinist der 26 kl. H. P. de Loenen, geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland." Verplichte winkelsluiting. De door de afdeeling Rolterdam van de Ned. Vereeniging van Sigaren- hy ophouden moest indien hy niet ineenzakken wilde. Hijgend bleef hij een oogenblik staan en trachtte het beven van zijn lichaam te beheerschen. Vermoeienis en koude grepen hem zoo aan, dat hy zich nauweiyks kon staande hou den. Langer staan biyven was dus onmogeiyk, temeer daar de koude zoo snqdend was, dat in weinige oogenblikken het bloed van den vluchteling geheel moest verstijven. Hy wankelde dus verder, tot hq in de verte hondengeblaf vernam, en nu eene bewoonde plaats hoopte te na deren. Zou bij het wagen hier om een onderkomen te verzoeken Hy bevond zich in Polen en was zelf een ver volgde, ongelukkige Poolmisschien kwam hy aan het huis van een pa triot, een landgenoot, die zich over hem ofltfermde. maar evengoed kon hy aan het huis van een Russischen kolonist komen, die daar door de regeering was heen gezonden, of ook van een landgenoot, die vreesde ter verantwoording te zullen geroepen worden, als hij een vluchteling in zyn huis opnam. Daar het intusschen winkeliers onder de te dier stede gevestigde houders van sigarenwin kels gehouden enquête inzake ver plichte 9-uursIuiting,had het volgende resultaat: Uitgebracht 291 stemmen. Van onwaarde 6. Voor verplichte 9- uur-sluiting, 14, tegen verplichte 9- uur-siuiting, 218 stemmen. Niet tegen verplichte 9-uur-sluiting wanneer café's enz. na het sluitings uur ook geen tabak, sigaren, enz. meer mogen verkoopen, ook niet ten ver bruik ter plaatse 53 stemmen. De gemeenteraad te Haarlem be sloot in zqn gisterenmiddag gehouden zittinglo. te benoemen een raads commissie van vqf leden, om den raad te dienen van advies over de wenscheiijkheid, al of niet, van een bij verordening vastgesteld slui tingsuur der winkels in die gemeente 2o. deze commissie te machtigen, overleg te plegen met colleges en personen, voor zoover zq dat voor de vervulling van haar opdracht noodig acht. Paleis-Raadnuisquaestie. Bq de voordracht van B. en W. te Amsterdam tot verbouwing van enkele lokalen in het Raadhuis bracht de heer Lambrechtsen van Rilthem in den gemeenteraad de Paleis-Raad- huisquaestie ter sprake. Dit raadslid vroeg hoe het thans met deze quaestie staat. De burgemeester antwoordde, dat nadat de brief van den minister van binnenlandsche zaken" in geheime zitting was besproken deze in handen werd gesteld van B. en W. om praeadvies. Als uitvloeisel van dit besluit wonnen B, en W. juridisch advies in nopens de door de regeering geopperde stelling, dat het Paleis rqkseigendom is. Dit juridisch advies is nog niet ingekomen, zoodat mede in verband met de omstandigheid dat de studie van professor Brug mans nog niet officieel bekend is, nog niets naders hieromtrent kan worden meegedeeld. Plan 1913. Het Centraal Comité tot viering der nationale feestdagen in 1913 te Uirecht, heef! het programma opge maakt van de feestelijkheden ter vie ring van Neerlands onafhankeiykheid. In Augustus en September 1913 zullen de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer en de Maatschappq voor Nqverheid, een tentoonstelling van vroeg-Nederland- sche kunst organiseeren. In het begin van September zullen drie dagen feest gevierd worden. Dan zullen plaats hebben schoolfeesten,, muziekuitvoeringen, orgelbespelingen in kerken, schouwburgopvoeringen, volksconcerten, bloemencorso, rfng- stekerq op sjeezen, Domverlichting, nog niet geheel dag was, hoopte Walewski onbemerkt eene hoeve, of eene bewoonde plaats te kunnen be reiken. Op het hondengeblaf afgaan de, naderde hy eindelqk een hoeve, die alleen in het vrqe veld scheen te staan. Zq bood denzelfden aanblik als de meeste Poolsche hoeven, en zag er zeer treurig en half verlaten uit. Eene lage heining omgaf huis, schuur en stal en twee groote hon den, die achter deze heining heen en weer sprongen en woedend blaften, schenen de eenige bewoners dezer hoeve te zijn. Eindeiyk kwam eene vrouw in den rooden rok der boerinnen met een rooden hoofddoek en een dik blauw jak naar buiten en riep luide Wie is daar? De verschijning dezer vrouw stel de Walewski in zekere mate gerust, want hij hoopte bq haar althans eer medelqden te vinden dan by een man. Hij naderde de heining en riep haar in het Poolsch toe Een arme ver dwaalde verzoekt voor een uurtje op name in uw huis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1