K. ing Donderdag 26 September 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. Kromme Wegen. No. 228. IJN. oopen 3.15 nm 6.30 -VER, 99 Van weak tof week, BINNENLAND. VLISSliNGSCHE COURANT. PAAP zal op October 10 uur, in |HAP" aan de in het I.EN, als ;n, een partij Rozijnen, enz., ekamer voor nt, Gaspijpen, iievr. de wed. jkel, een Salon ameu- n- en Eiken- jien- en Kleer- en, Spiegels, en heeren- Pendule met en Pitchpine enten, veeren assen, Dekens geëmailleerd |ijten, Loopers, n, Koper-, verk, enz. enz. goed als ^ENTARIS helmina," als toebehooren, Iment, Vloer- [en December marl, Februari brachte en eren in het rS. MULLER, er, waaronder en Zilveren DAMES- LINGE- sdaé 8 Oc- 2—5 uur. opgenomen M. POLAK. ee. m. Prtfs pér drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1-4 regels 0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij we- KelijKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSINGSCHE COURANT Koste loos tqt 1 October. Het Duitsche socialistencongres te Qhemnitz, heefl zich ongetwijfeld hoogst verstandig gedragen door het aannemen eener motie, waarbij de door het bestuur gevolgde politiek Inzake de verkiezingen werd goedge keurd, De socialisten vormen thans in Duitschland een machtige party, maar alle machtige partijen in 't algemeen en de «oéïBkti^e in het bijzonder] worden gewantrouwd en, vertrouwen te winnen en sgmen (e werken, dat moet in alle landen het streven der socialisten zijn, willen zij op den duur Iets goeds tot stand brengen. Een zooveel mogelijk samengaan van alle vryzinnige staatspartijen, met op offering, geenszins van beginselen, maar wel degelijk van vele wenschen en verwachtingen, is het eenige wat Duitschland inderdaad in den tegen- woordigen vooruitgang kan doen dee- ien, een vooruitgang die niet, zooals de tegenwoordige, een schijnvooruit- gang is, die alle vrijheid schuwt en door den een slechts ten koste van den ander verkregen wordt. Ondanks alle geruchten des vredes, is het inderdaad nog oorlog en de Italianen hebben alweer een schitte rende overwinning behaald, waarvan het eenige jammer is, dat er een luchtje aan is. Trouwens, dat schijnt toch wel met al die schitterende overwinningen zoo te wezen. De Italianen hielden steeds vol, dat bij de gevechten om Derna de Turken verpletterd werden en acht honderd man sneuvelden, maar van die gesneuvelden schijnen de meesten in vrij goeden toestand te verkeeren en de correspondent van een Duitsch blad ter plaatse deelt mede, dat de Italianen een zesvoudige overmacht hadden, terwijl de verliezen der Tur ken en Arabieren aan dooden en ge wonden toch sleehfs twee honderd vijftig bedroegen. Met zekere kalmte lazen wij dan ook het bericht dat de Italianen thans de oase van Zanzoer veroverd hebben, zonder er bij de vertellen, dat dit vroeger ook al eens gebeurde, maar om de eene of andere reden weer ongedaan werd gemaakt. Dit laatste was altijd vermoed en nu blijkt het waar te zijn geweest. Wat de nieuwe verovering betreft, daarom is volgens de Italianen heet gevochten. Nadat zeker punt ingenomen was, begon —o— 91.) Waiewski nam de ijzeren tingen der handboeien en gaf een duchtigen slag op den keten van zijn linker voet. Nadat hy dezen slag, die hem een ondraaglijke pijn veroorzaakt had, gegeven had, luisterde hy ingespan nen, of hij* buiten de deur iets hoor de bewegen. Ieder oogenblik vreesde dg, den sleutel in het slot te hooren ontdraaien, maar niets bewoog zich. °e korporaal sliep blqkbaar zijn roes u'l> en droomde vermoedeiyk van de weddenschap, die hy met zqn vriend Jlephan Iwanowitsch had aangegaan. Waiewski deed een tweedeneen derden slag en het slot sprong 'Pen, Nieuwe kracht, nieuwe moed bezielde hem thans. Nog eenige sla- gen en ook het tweede slot was geopend. Waiewski stond ongeboeid 'oden in zqne gevangenis. men dadelijk met da stelling te ver sterken, waarop de vyand versterking kreeg, wat men trouwens, o haeriyk ding toch, door de vliegmachines al- wist en als ipen iets weet, dan zou het vrij stom wezen om er niet op te rekenen. De Italianen zqn daarvoor dan ook veel te gewikst en ofschoon de versche Jurksche troepen met geweld naar voren rukten, werden zq al vrij spoedig op de vlucht gedre ven. De Italianen verloren daarbij twee honderd man en hun vqand natuuriyk heel veel meer, maar hoe veel dat wetgn we nog njet precies. Als we van de vermoeienis uitgesla pen zyn zullen we het eens gaan vertellen, De Kretensers hebben een stout stukje uitgehaald, Hun tocht, met een legertje van liefst 3600 man, naar het naburige eiland Samos, heeft ten doel zich daar mei het nationale legertje te vereenigen, het Turksche garnizoen zoo mogelqk Ie verjagen en vervolgens het aan Turkye schat plichtige eiland tot Grisksch grond gebied te verklaren. De koning van Griekenland krijgt op die manier een groot ryk, maar is op zoo'n papieren ryk niet erg gesteld en de Turken zullen zich we! dapper weren, terwyi de indertijd als beschermers van het eiland opgetreden mogendheden Engeland, Frankrijk en Rusland, zeer beslist in den tegenwoordigen stand der zaak van geen veranderingen willen weten, Dat zou trouwens ook al heel on redelijk zijn. Als de Grieksche Archi- peibewoners steen en been klagen uvtr Turkije, komen de mogendheden ze beschermen. Ze bewegen zich dan in vrede en rust en doen precies ot er niets achter steekt. Maar ja wel, als ze zien dat ze niets opschieten en de protectie begint te vervelen, dan werpen ze het masker af en willen nemen wat ze hebben-willen, maar in hun eigen belang niet moe ten hebben. Vrijheid is een heel mooi ding, maar tevens gevaarlqk speelgoed. In Marokko, met name in den omtrek van Marakesj, de zuldeiyke hoofdstad, moet het nu nog al rustig wezen, zoodat de Franschen geen moeite hebben, met het vervoer hun ner krijgs- en levensbehoeften, Het schijnt intusschen dat de Franschen nog we! pogingen hebben gedaan om den heer El Héba, preten dent-sultan, in handqn te krijgen, maar dat hy over het hooggebergte van den Atlas gevlucht is, waar hij ook nog wat aanhang heefl, maar niet veel. De resident schijnt nu bezig te ?qn om een bezoek te brengen aan de voornaamste havenplaatsen ten zuiden van Rabat, waar de inboorlingen vrij wat toeschietelyker In deze bevond zich maar éen venster, niet hoog boven den grond, en dat niet met een glasruit, doch met een houten luikje gesloten was. Buiten echter waren twee gegoten qzeren staven. Waiewski kende de plaats nauw keurig uit den tijd, toen hy hier in garnizoen geweest was. Hy beschouw de het niet onmogelijk door dit ven ster te ontvluchten. Het was slechts een gewoon arrest lokaal, niet voor zware misdadigers, maar voor dis ciplinaire straffen ingericht; men meende dan ook zy'ne vlucht ver hinderd te hebben, door hem aan handen en voeten te boelen. Waiews ki tastte eerst naar het venster en beproefde het luikje te openen. Dit gelukte, en nu greep hq met zqne handen den benedenkant van het venster en werkte zich met behulp zy'ner knieën naar boven. De koele morgenlucht woei hem tegemoet, den weg. tot de vrijheid versperden hem echter nog de korte yzeren staven, tusschen welke zich doorwringen schier onmogeiyk scheen. Terwyi Waiewski hier boven luister de, hoorde by beneden den tred van moeten zyn dan de vertegenwoor digers der Spaansche regeering, met wie al standjes plaats hadden. Dat zal de nog altijd gespannen verhou ding natuurlijk niet verbeteren. Nu het zoo goed als zeker Is, dat een nieuwe triple alliantie in Europa is of zai warden gevormd, schynt men geen moeite meer te doen om te verbergen dat de Russische minis ter van buitenlandscha zaken van wege die zakennaar Engeland geko men is. De historie wordt zelfs by- zonder breed opgezet, daar de heer Sasonof zeer bepaaldeiyk door den koning op het prachtige kasteel Balmoral is uitgenoodigd eu veie dagen de gastvryheid van het hoofd der Brifsche regeering zal genieten. Jammet dat er nu kwade noten van dit bezoek worden gekraakt en men er aan vastknoopt besprekingen om trent de verdeeiing van Perzië. Nu is het volstrekt niet onmógelqk dat deze zaak ter sprake zal komen en Frankryk zou er zich stellig niet tegen verzettenalleen een deel van de Engelsche liberalen is er tegen. Waarschyniyker evenwel is het, dat andere vraagstukken in de eerste plaats zullen worden behandeld en het is even waarschynlijk dat de resultaten dezer gewichtige besprekin gen ditmaal wel openiyk zullen wor den bekend gemaakt. Over het besluit der Fransche regeering, natuurlijk genomen met medeweten en goedvin den der Engelsche en hoogstwaar- sphijnlijk ook der Russische, is men in Duitschland zeer ontstemd. De Engelsche pers vooral tracht weer kalmte te brengen, en'wyst er o. a. op dat Duitschland op dit oogenblik in de Mlddellandsche Zee geen be langen heefl en daarom ook geen vlooi om die belangen te beschermen. Laat ons hopen dat de gemoederen in Duitschland hierdoor een weinig zullen worden gerustgesteld. Het bovenstaande is een waarheid als een koemaar de grootste waarheden zyn niet altijd de meest overtuigende. Niettegenstaande de Chineesche regeering nog altijd met zes mogend heden tegelijk over een door hen tot stand te brengen groote leening, onder zekere voorwaarden, onderhan delt, schqnt dit niet uit te sluiten, schijnen daarnaast ook afzonderiyke pogingen worden aangewend, waar van eene thans moet geslaagd zqn, nl. met Londensche bankiers en niettegenstaande de Engelsche regee ring er zich tegen verzet heeft. In China schynt de hoop te bestaan, dat men ook zonder de zes mogend heden en het gehate, lastige toezicht door hen uit te oefenen, voor China inderdaad een weldaad er den op en neerioopenden schildwacht. Op dezen had hij niet gerekend. Im mers moest deze hem ontdekken, ook al zou het hem gelukken zich tusschen de qzeren staven door te wringen. Maar de ongelukkige Wa iewski had geen keus meerl Mis schien kon hy eene gunstige gele genheid afwachten, ais de schildwacht zich juist van het venster verwqderd had. De morgenschemering was nau- weiyks aangebroken, over de geheele omgeving der gevangenis lag nog de diepste duisternis. Mogelqk, dat de vlucht gelukte. Het ergste, wat de schildwacht doen kon, was een schot op den vluchte ling lossen en hem doodén. Ja, Wa iewski hoopte zelfs, indien de vlucht mislukte, door den schildwacht dood geschoten te worden. Hy kon thans niets beters wenschen dan een snel len dood; werd hij door een kogel getroffen, dan bleef hem ten minste de vreeseiyke dood onder den knoet bespaard. Vlug aan het werk dusriep Waiewski zichzelven toe. De gevaren, die hem daar buiten wachtten, waren geringer, veel geringer, dan die waar toch wel komen zai. 't Is mogelqk maar wy vreezen ten zeerste dat de Chineezen nu bezig zqn hun eigen glazen in te gooiendat is juist iels voor hen. Kamerverkiezing Ommen. De besturen van de vrijzinnige kiesverenigingen in 't Kamerdistrict Ommen hebben jl. Zaterdag vergaderd om te geraken tot oprichting van een centrale kiesvereeniging. Met aigemeene stemmen werd er besloten, voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer (vacature-dr. A. Kuyper) een candidaat te stellen. Deze week zullen de aangesloten kiesverenigingen vergaderen en aan de centrale voorloopige candidaten opgeven. Naar het .Centrum" verneemt, heeft ten aanzien van het bezetten der vacature voor de Tweede Kamer in het district Ommen een gedachten- wisseling piaals gehad tusschen de besturen der rechtsche partijen,waarbq men het spoedig erover eens werd, dat de zetel van dr. Kuyper opnieuw door een antirevolutionair dient te worden bezet. Het meest zouden voor een candi- datuur in aanmerking komen prof. mr. Diepenhorst te Amsterdam en prof. dr. Visscher te Utrecht. Militaire berichten. De inspecteur van het militair on- derwqs heeft ter kennis van de korpscommandanten gebracht, dat bq de beooideeling van het gedrag van onderofficieren, die in aanmer king worden gebracht voor een plaatsing op den hoofdcursus ter op leiding tot officier, zeer verschillend wordt gehandeld. Sommige korps commandanten beoordeelen het ge drag van adspiranten voor den hoofdcursus, die enkele kleine straf fen hebben ondergaan, reeds on gunstig, terwyi andere chefs dikwyis het gedrag van onderofficieren met zeer indisciplinaire straffen, als goed beoordeelen. Dit geeft aanleiding tot onbillijkheden by de toelating tot den hoofdcursus, terwyi ook het officlerskorp3 hiermede niet gebaat is. Zonder dat een en ander uit het strafregister blijkt, kan hetvoorko men, dat enkele adspiranten minder geschikt zy'n om in aanmerking te komen tot opleiding tot officier. De inspecteur verzoekt in den vervolge met een en ander rekening te houden. De thans voorgestelde positiever betering van de onderofficieren vol doet, naar wordt gemeld, het gros van het onderofficierskorps maar weinig. aan hy zich blootstelde, indien by in de gevangenis bleef. Met de kracht der vertwyfeling greep hy twee der Ijzeren staven en beproefde deze met zyne handen uit den muur te trekken. Dit gelukte hem weliswaar niet, want daartoe waren de staven te stevig bevestigd, maar door een geweldda dig stooten en rukken boog zich de êene naar binnen, de andere naar builen, hoewel nauweiyks merkbaar. Waiewski beproefde zqn hoofd er tusschen door te steken, en werkeiyk gelukte dit. Indien eenmaal zijn hoofd er door was, dan moest het hem zonder twij fel ook gelukken het verdere gedeelte van zqn lichaam er door te wringen. Thans kwam hem de redding meer dan coit mogelqk voor. In de sche mering der duisternis zag hy den schildwacht op en neer gaan, en berekende hy, hoelang deze om een hoek verdween, om welken hy vol gens zyne instruclie moest patrouil leeren. De schildwacht had zijn man telkraag hoog opgetrokken, droeg het geweer in den arm afhangend, terwql hy wegens de scherpe koude zyne handen in de mouwen van zyn man Door de verschillende afdeelingen van de vereeniging .Ons Belang", zullen vergaderingen worden belegd ter behandeling van voorstellen om de Tweede Kamer te verzoeken de voorgestelde positieverbetering niet ongewqzigd aan te nemen, doch die wijzigingen aan te brengen, welke door .Ons Belang" noodig worden geacht. Tarlefwet-actie. Gisteren heeft te Waalwyk de stemming plaats gehad voor twee leden van de Kamer van Koophan del. Hetgeen deze verkiezing des te interessanter maakte, is, dat er een geduchte strijd werd gevoerd door voor- en tegenstanders van de ta- riefwet. De uitslag zou dan weerge ven de meening der middenstanders van Waalwyk in ciit opzicht. Gekozen werden nu de heeren E. W. Klqberg Pernot met 124 en M. A. van Looy met 97 van de 170 stemmen. De tegencandidaat, de heer J. Quiryns, haalde 57 stemmen. Beide gekozenen staan bekend.als voorstanders der tariefwet en hadden ook niet nagelaten de kiezers hier mede bekend te maken. Benoemingen enz. Bij Kon.' besluit is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Breda J. D. Kelder, thans hoofdcom mies der telegrafie en is bevorderd tot hoofdcommies der posteryen A. P. de Vey Mestdagh, thans commies der posteryen te klasse. Verlichting van het slagveld. In „De Ingenieur" vestigt dr. C. de Mook, gepensionneerd generaal-ma- joor by den geneeskundigen dienst der landmacht, de aandacht op het probleem dat het verleenenvan hulp aan gewonden en het vervoer van dezen naar de ambulance oplevert, zoo tydens als na het gevecht, Indien dit wordt voortgezet tot de duisternis invalt. Gedurende den strijd by daglicht dus is het vervoer voor de gewonden zelf gevaariyk. In het donker zal men dus veelal aan de ge wonden hulp gaan verleenen, maar dan biedt de lichtbron daarbq noodig, weer een gevaar, daar de vqand het licht wel moet opmerken. Het middel, dat dr. De Mooy nu aan de hand doet, bestaat uit een lantaarn, die inplaats van horizontale, verticale of schuinvallende lichtstralen uitzendt en waarmede een oppervlakte van 5 a 6 M. in het rond kan verlicht worden, zonder dat de vqand daar iets van gewaar wordt. De toelichtende teekeningen toonen verschillende modellen van zulke lantarens, zoomede de wyze waarop tel gestoken hield. Blqkbaar was zyne aandacht er meer op gevestigd zich zeiven te ver warmen, dan op te merken waf rond om hem voorviel. Waiewski wachtte tot de schild wacht dicht by den hoek gekomen was, toen gaf hq zijn lichaam eeH vertwqfelenden ruk en gelukte het hem zich door de qzeren staven heen te wringen. Nu vonden zqne handen echter geert steun meer en viel hq van een niet onbelangrqke hoogte naar beneden. Op het zelfde oogen blik vernam hij de stappen van den schildwacht, die juist van den hoek terugkwam en dus dadeiqk weder voorby het venster komen moest. Dit was het laatste, het beslissende oogen blik. Ofschoon hy bqna bewusteloos van pijn was, drukte hy zyn lichaam dicht aan den muur der gevangenis en wachtte hij met ingehouden adem tot de schildwacht voorby kwam. Hoewel deze byna met zyn voet Wa- lewski's hand aanraakte, bespeurde hy toch niets, maar zette zqn loop ongehinderd voort. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1