Gemengd Nieuws» KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De 42 jarige winkelier W, C. Sm, uit Vlissingen had zich hedenmorgen voor de rechtbank te verantwoorden beklaagd van mishandeling van J. L. A. van der Molen. Beklaagde, die ongelukkig loopt, zeide dat van der Molen hem schold en toen werd hij kwaad en sloeg met zijn stok. Getuige van der Molen ontkende gescholden te hebben en ook een tweede getuige had niets gehoord. Eisch f 20 of 20 dagen. Wegens diefstal van een broche moest terechtstaande 40jarige Mari anne de H., echtgenoote van K. te Vlissingen, die echter niet verschenen was. Volgens de getuigenverklaringen nam beklaagde op Zondag 4 Augustus een broche weg bij den winkelier W. Geldof, toen deze zich met de haar vergezellende Maria j. Fiuijtier achter in den winkel was om een halssnoer uit te zoeken. Dit werd bemerkt door getuigeA.van Apeldoorn. Eisch f 10 of 10 dagen. Direct daarop stond genoemde Maria j. F. terecht wegens heling van de broche. De beklaagde uit de vorige zaak, thans wel verschenen verklaarde dat hare gezellin de broche van haar kreeg en dat deze wist dat zij gestolen was. De agent van politie Drenth nam de broche in beslag, en beklaagde verklaarde toen in den zelfden geest aan hem. Thans beweerde zij niet te hebben geweten dat de broche gestolen was. Eisch 4 dagen gevangenisstraf. Nog werd éen maand geëischt tegen den 23jarigen A. B. uit Middel burg, die bekende te Vlissingen uit de woning van Geiok een portemon- naie met geld te hebben weggenomen. Uitspraak in alle zaken 1 October. Vrijdag 11 October a. s ',zb1 voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld, de strafzaak tegen Jhr. B. J. O. van B. dagbladredacteur, wo nende te 's Gravenhage, beklaagd van beleediging van R. Glovanini, destijds pauselijk zaakgelastigde bij de Ne- derlandsche regeering te 'sGravenhage. De te behandelen zaak betreft den inhoud van een destijds in de Mid- delburgsche courant opgenomen hoofd artikel van den Haagschen torenwach ter, waarin deze een minder vleiend oordeel velde over de handelingen van genoemden internuntius opzichtens eenige Haagsche jongedames en daar door genoemden prelaat, volgens zijne meening, speciaal in eenige betrek kingen, rakende zjjn priesterambt, grievend beleedigde. Onder meerdere getuigen is door het O. M. bij de rechtbank ook ge noemde prelaat als getuige gedagvaard, terwijl als diens verdediger zal op treden mr. J. Adriaanse te Middel burg, daar de prelaat zich civiele par ty stelt. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde gisteren jhr, mr. C. A. Ellas, burgemeester van Zaandam, wegens het valschelljk doen opmaken van een reispas, tot vijf dagen ge vangenisstraf. De eisch was een maand. Beklaagde was gisteren niet verschenen om het vonnis te hooren. Vlissingen, 24 September. Begunstigd door uitstekend weer had Zaterdag en Zondag j.l. de door de schietvereeniging .Voor Vaderland en Koningin" alhier georganiseerde schietwedstrijd plaats waaraan tevens een korpswedstrijd verbonden was. Door 15 vereenigingen werd aan den korpswedstrijd deelgenomen. De uitslag daarvan was als volgt: 150 M. 1ste prijs verguld zilveren medaille schietvereeniging .Domburg" te Domburg, met 254 p. 2de prijs groote zilveren medaille Schiet- en Tooneelvereen!ging .Onder Ons", te Viissingen met 247 p. 3e prijs zilve ren medaille schietvereeniging .Bres kens* te Breskens met 244 p. 4e prijs bronzen medaille .President Steijn" te Oos burg met 239 p. (112). Op de eere baan waaraan slechts die schutters konden deelnemen die op de 100 M. baan 2 kaarten 3 schoten en op de 150 M. baan 2 kaarten a 5 schoten samen aantoo- nende 175 punten; konden slechts 5 schutters uitkomen, om te kampen naar 2 zilveren medailles, de eerste prijs werd behaald met 59 p. en de 2de prijs met 56 p. resp. door de heeren J. Cransberg van Schoondijke en P. G. Laernoes van Vlissingen. Persöneele baan 100 M. 5 schots. Maximum 60 punten, lste prijs S. de Visser, Vrouwepol der 59 p. met steunserie 34 p. 2de p. C. P. Sap, Vlissingen 58 p. steun- serie 36 p. 3e p. Markusse, Veere 58 p. steunserie 34 p. 4e p. J. van de Velde, Breskens 58 p. stemserie 29 p. 5e p. C. Tazeiaar, Breskens 57 p. steunserie 35 p. 68 p. J. van de Hage, Domburg 56 p. steunserie 35 p. 7e. p, J. Cransberg, Schoondijke 56 p. steunserie 33 p. 8e. p. P. J- Rozendaal, Groe de 56 p. 8'eunserie 33 p. 9e p. P. van der Pijl, Vlissin gen 56 p. steunserie 32 p. 10i p. S. de Pagter, Domburg 56 p. steunserie 32 p. Vrije baan 150 M. 3 schots 2 kaar ten maximum 72 p. lste. prijs J. Bok, Vlissingen 69 p. 2e p. Markusse, Veere 68 p. met 2 m. 33, 3e p. C. P. Sao, Vlissingen 68 p. 4e p. C. Baljé, Vlissingen 67 p. met 1 m. 32, 5e p. L. Biesta, Vlissingen 67 p. 6e p. I ouwerse, Souburg 65 p. met 2 m. 32, 7e p. Elout, Domburg 65 p. met 1 m. 32, 8e p. P. G. Laernoes, Vlissingen 65 p. met 1 m. 30, 9e p. S. de Pater, Domburg 65 p. met 2 12, 10e p. Raamsdonk, Vlissingen 65 p. Vrije baan 150 M. 5 schots 2 kaar ten maximum 120 p. lste prijs S. de Visser, Vrouwepolder 109 p. met 1 m. 52, 2e p. J. Cransberg, Schoon dijke 109 p. 3e p. Markusse, Veere 108 p. 4e P. G. Laernoes, Vlissingen 107 p. met 1 m. 52, 5e p. J. van Laeren, Schoondijke 105 p. met 1 m. 49, 6e p. J. Bok, Vlissingen 104 p. 7e p. Castel, Veere 104 p. 8s p. Joh. van Dalsum, Vlissingen 102 p. 9e p. Daniëlse, Middelburg 99 p. 10e p. Bosschart, Oostburg 97 p. Vrije baan 100 M. 3 schots 2 kaar ten maximum 72 p. Ie prijs J. Crans berg, Schoondijke 72 p. 2e p. Mar kusse, Veere 71 p. met 7 m. 35. 3e. p. C. P. Sap, Vlissingen 71 p. met 6 m. 35. 4e p. j. Bok, Vlissingen 71 p. met 1. m. 35 en 4 m. 34 5e p. Daense, Oostburg 71 p. met 1 m. 35 m. 2 m. 34 6a p. S. de Visser, Vrouwepolder 71 p. met 1 m. 35 m. en 1 en 34. 7e p. Castel, Veere 71 p, met 5 ro. 34. 8s p. Daniëlse, Middel burg 71 p. met 3 m. 34 9e p. Bliek, Veere 70 p. met 1 m. 35,10e p. Joh. van Dalsum, Vlissingen 70 p. met 4 m. 34. Met den trein van 10.59 kwam hier gisteravond minister Talma aan, die met de nachtboot de reis naar En geland voortzette. De 3i compagnie wielrijders ui Breda, onder conmando van den kapitein Groothof, waarbij Ingedeeld de luitenant Slingerman, ter sterkte van 6 onderoffiC'eren en 56 manschap pen, is heden, na een oefening met het vierde bataljon te hebben gehou den alhier aangekomen en zal morgen een rijwiel oefening op het eiland Walcheren houden. Bij Kon. besluit is benoemd bij den provincialen staf tot luitenant kolonel de majoor E. A. Umland, provinciaal adjudant in Zeeland en bij het wapen der infanterie bij het 3e reg. tot luitenant-kolonel de ma- W. F. Hartman van het korps. Nu de electrische tram de volgende week dok door de stad gaat rijden, achten wij het niet overbodig dat ouders hun kinderen zoo dringend mogelijk op het gevaar wijzen van op de tram te springen. Het is nu eenmaal bekend c!at de lieve jeugd, geen gevaar ziende, dit juist onbe wust tegemoet treedt en daarom die nen de kinderen er zelf van overtuigd te worden dat hun pogingen om een gratis ritje te maken de ernstigste gevolgen kunnen hebben. Deze over tuiging krijgen de kinderen allicht wanneer hen herhaaldelijk er op ge wezen wordt dat het op of afspringen van de tram, vooral waar deze vlug ger rijdt dan de stoomtram, zeer noodlottig kan worden, waarvan schier dagelijks de treurige voorbeel den te lezen vallen. De le luitenant H. M. Motké van het 4e reg. vesting-artillerie te Wil lemstad wordt 1 October overgeplaatst bij het 3e reg. veldartillerie te Breda en tot 1 Mei 1913 gedetacheerd te Bergen op Zoom. In de zomervergadering van de Provinciale Staten werd besloten om de booten van den provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde naar Vlissingen te doen varen, voor- loopig bij wijze van proef tot Octo ber. Op 1 Augustus trad deze wij ziging in werking en thans is door een 25 handelaren te M'ddelburg aan Ged. Staten het verzoek gericht de booten te doen afvaren en aan komen zooals dat geschiedde voor 1 Augustus, nl. te Middelburg. Adres santen wijzen er op, dat de korte tijd voor lossen en laden beschik baar, te klein is om voldoende goe deren naar behooren aan boord te brengen of af te halen terwijl de strengere bepalingen genoemd in de circulaire tot beperking der ver antwoordelijkheid, elschen een gun stig onderzoek bij het afleveren der verschillende goederen en hiervoor de tijd tqders het lossen en laden geheel ontbreekt. Door de adressanten is aan de Kamer van Koophandel te Middel burg om steun voor dit adres verzocht en een commissie uit die Kamer heeft ter deze zake advies uitgebracht. In dit advies, dat concludeert tot het steunen van het adres, wijst de commissie er op, dat de Kamer zich reeds in het voorjaar bij adres tot de Prov. Staten heeft gewend met breed gemotiveerde bezwaren tegen 't verzoek uil Vlissingen om den Oos- ter Schelde dienst aldaar te doen af varen. De commissie meent dat wanneer de toestand blijft gelijk hij thans is, de handelaren naar een ander middel van vervoer zullen moeten omzien, wat voor den pro vincialen dienst financieel nadeelige gevolgen met zich zal b'engen en dus aan alle kanten schadelijk is. in de maand Juli werd aan a'le Walchersche dorpstimmertleden een circulaire gezonden door het bestuur der vereenig'ng „Nehalennia", waarin hun werd medegedeeld, dat het plan bestond, ter bevordering en ter op wekking van de belangstelling voor de bouwkunst, den timmerlieden, die lid werden van de vereeniging koste loos een abonnement te geven op h- t geïllustreerde weekblad „De Bouw wereld", waaruit voor hen veel te leeren valt. Tien timmerlieden hebben zich als lid aangemeld en door een overeen komst met de uitgevers van „de Bouwwereld" zullen deze nu met in gang van 1 Januari 1913 het blad ontvangen, Het bestuur hoopt dat de lectuur de timmerlieden moge over tuigen, dat juist de zoogenaamde „ouderwetsche" bouwwijze het meest nabijkomt bij de moderne richting. Men schrijft ons uit WestkaDelle Als bewijs, hoe tegenwoordig in het landbouwbedrijf door verandering van de weersgesteldheid, vele han den te kort komen diene, dat van hier een 70tal werklieden vertrekken naar St. Philipsland en 't land van Cadzand tot het rooien van aardap pelen en bieten. Het daggeld beloopt pi.m. f 3. in den afgsloopen nacht zijn ie Oostkapelle twee schuren, die aan elkaar stonden, door brand vernield. Door het optreden van de brandweer wist men verdere uitbreiding te voor komen. De oorzaak is nog onbekend. De gebouwen zijn verzekerd, maar de inhoud van de eene, n.l, de inventaris van een vrachtrijder, niet. Maandag30September a.s, bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeente Breskens. Gisteren by de opening van de stoomtram OostburgZuidzande Cadzand werd deze gebeurtenis te Zuidzande op feestelijke wijze gevierd. Van des morgens vroeg wapperde van iedere woning dg nationale drie- klenr, en was de Markt en omgeving zeer netjes versierd. Toen omstreeks zeven uur des morgens de eerste versierde trein binnen de gemeente stoomde werd deze met een luid hoera geroep verwelkomd. Verder werd in die gemeente het feest door muziek opgeluisterd en was des avonds de gemeente ft giorno verlicht. Van de gelegenheid om een ritje met de tram te maken werd door velen gebruik gemaakt. De Oer. kerk te Grljpskerke ont ving een geschenk van f500, van een onbekende uit dankbaarheid, dat haar piedikant, ds, J. Koopmans, het beroep naar de gemeente Stellendam niet heeft aangenomen, Tot tijdelijk leeraar in de Engel- sche taal en letterkunde aan een H. B. school met vijfjarigen cursus te 's Gravenhage is benoemd de heer C. J. Munters te Middelburg. De maand Augustus is, wat den regen betreft, voor een groot deel van ons land de ongunstigste geweest, die in een groot aantal jaren is voor gekomen. Op nagenoeg van het aantal regensiations is de maandsom van den neerslag grooter geweest dan de hoogste som, vroeger (gemiddeld sinds 35 jaren) op ieder dier plaaisen voorgekomenhet surplus bedraagt gemiddeld 27 m.M. Tetwiji tot dusver onder een groot aantal waarnemings reeksen slechts 9 maal in Augustus een maandsom boven 200 m.M was voorgekomen, hebben thans in éen maand 11 stations zulk een hoeveel heid gemeld. Met uitzondering van De Bilt liggen al deze stations in een strook even achter de Westkust van Brouwershaven tot Petten en Schoorl. Het aantal dagen met neersag bov en 1 m.M. bedroeg gemiddeld 20 tegen 12 dagen normaal. De buitengewone regenval was vooral aan de derde dekade te wij'ende neers'ag bedroeg toen in het Noorden 80 tot HOpCt. van de normale maandsom, in het midden en het Zuiden 120 tot 145 pCr. In de eerste twee dekaden te zamen was de regenval in de Wes'e- lijke districten 80 tot ruim 100 pC». van de normale maandsom, fn het overige deel van het land vrijwel nrrmaal, in het Oosten enZ.-Oos'en zelfs daar beneden. De temperatuur was bijna de ge heele maand ongeveer evenveel be neden de normale, de afwijkingen van de gemiddelde maandtemperatuur loopen van 2o te laag langs de West kust tot 3o in het eerste Zuiden en Oosten. Alleen op 4 Augus'us kwam in het midden en in het Z. Q.-lijk deel van de temperatuur even boven 25?, In weerwil van de lage tempe ratuur was het aantal dagen met onweer iets boven het gemiddelde. De bewolking was veel zwaarder dan gewoonlijk j heldere dagen kwa men nagenoeg niet voor, daarentegen telden de laatste twee dekaden te zamen gemiddeld 12 betrokken dagen. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg slechts 105 tegen 177 uren normaal. Hooge drukkingen beperkten zich tot de Azoren en Z. W. Europa, terwijl talrijke depressies over W. Europa trokkensecundairen veroorzaakten h.t.l. op enkele dagen stormachtig wer, bovenal in den nacht van 26 op 27, toen windkrachten werden bereikt, die aan den storm van 30 Sep tember 1911 herinnerden. Vooral in de tweede en derde dekade waren de Z.-lijke en Z. W.-lijke winden veel talrijker dan gewoonlijk, In de Ten Katestraat te Am sterdam woont sinds eenige jaren een kruidenier, een man van even dertig jaar, die in plaats van zijn zaken te behartigen, steeds een groot gedeelte van den dag in de kroeg doorbracht. Zijn echtgenoote, een flinke oppas sende vrouw, was van den morgen tot den avond in de zaak bezig, doch hoewel zij over de winkelnering niet te klagen had, ging de financieels toestand, doordien de man geen orde op zijn zaken wist te stellen, voort durend achteruit. Het spreekt vanzelf, dat de vrouw dit nfef kalm kon aan zien en haar man herhaaldelijk zjjn slecht gedrag verweet; het gevolg waren heftige scènes, waarbij de man zich niet ontzag, sptjjs in tegenwoor digheid van klanten, zijn echtgenoote te slaan en te trappen. Vrijdag jl. was hij des nachts om 4 uur des nachts pas thuisgekomen, natuurlijk weer in beschonken toestand. Zaterdag heerschte den geheelen dag een ge spannen verhouding en de buren hoorden herhaaldelijk gekijf. Tegen een uur of vijf kwam de vrouw plotseling bij een der buren instuiven, roepend „Help mij, help mij, ik heb vergif ingenomen". In haar wanhoop en om den man eens te doen schrikken bad ze lysol gedronken, doch nauwelijks was de wanhoops daad geschied of het berouwde haar. De buren hebben alles in het werk gesteld om de vrouw te helpen. Ze zijn terstond naar verschillende doc toren gesneld en vonden dan ook een medicus bereid mede te gaan. On middellijk vervoer naar het Wilhelmt- nagasthuis werd r.oodig geacht. Ook ia het ziekenhuis werd alles gedaan om de vrouw te redden, doch het was te laat, Kort na de aankomst aldaar overleed zij, De verontwaardiging in de buurt waar de 29jarige vrouw woonde, was vooral Zaterdagavond groot. Uren lang schoolden drommen nienschen voor het huis te zamen en als de man zich in hun midden bad vertoond, wie weet wat er dan ge beurd zou zijn. De ongelukkige vrouw, van wie alle bewoners der Ten Katestraat met de grootste waardeering spreken, laat een tweejarig meisje na. Buren hebben het kind onmiddellijk ria de vreeseiijke gebeurtenis liefderijk opgenomen en zullen het voorloopjg blijven verzor gen. De glazenwasscher die verdacht wordt Zondag 8 dezer de weduwe Hoenstok in de Passtoorswarande- in Den Haag te hebben doodgeschoten, is, hersteld van de schotwond, welke hij zich zelf had toegebracht, uit het Haagsche gemeenteziekenhuis naar hef huis van bewaring overgebracht, Op het Weenaplein te Rotter dam heeft Zondagmiddag een hevige echtpartij plaats gehad. Drie perso en molesteerden >'n een café een uffetjuffrouw. De kastelein kwam de juffrouw ter hulp, waarop het drietal zich van biljarrqueu's meester maakte, den kastelein daarmee te lijf gingen alles dreigde kort en klein te slaan. Het ging er Spaansch toe. De kas telein, op zelfverdediging bedacht, kreeg een revolver en loste eenige schoten op de drie mannen, m t het gevolg, dat een hunner een schot in den buik en een schot nabij het rechteroog kreeg. De beide anderen ontkwamen. De gewonde man is naar het Ziekenhuis vervoerd. E;n kapitrin van ha: 5 de reg. inf. te Amersfoo>t, is gisterochtend, toen hij te paard in vollen galop van den Leusdenschenweg komende, de hoofdpoort van de kazerne, wilde binnen rijden, doordat zijn paaid struikelde, gevallen en heeft een hersenschudding gekregen. Men vreest voor zijn lever, Een heer te Brielle, die dezer dagen bij het vruchienpiukken uit een boom was gevallen, is gisteren overleden. In het Zwartewater onder Zwartsluis is drijvende gevonden het lijk van een 86-jarigen veehouder. In den laatsten tijd was de oude man kindsch geworden, Hij is in een onbewaakt oogenblrk te water geraakt en zoo aan zijn einde gekomen. In Maaseyk dicht bij de Hollandsche grens had Zondagavond een zeer ernstig auto ongeluk plaats, doordat een band van een auto sprong, reed het voeituig tegen een boom met het noodlottig gevolg dat van de inzittenden twee meisjes werden gedood en moeder en chauffeur levensgevaarlijk gewond werden. Te Maastricht is overleden de weduwe die Zaterdag door een auto werd aangereden. Een 19- jarige boerenknecht te Meerland, Midwoide, kwam met een geladen geweer te vallen. Fiet schot ging af en trof hem in den hals, De onge lukkige was terstond dood. Zon dag geraakte een 7 jarig knaapje spelende in de Houtmankade te Amsterdam. Toen een politie agent, die door kinderen was gewaarschuwd toesnelde, was het knaapje reeds in de diepte verdwenen. Kort daarna werd het lijkje opgehaald. Een treurig ongeval bad Zaterdag te Rozenburg plaats. In een onbewaakt oogenblik geraakte een 2 jarig kind in een zinkput. Toen men het kind er uit haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan boord van een, stoomschip, liggende aan de Lioydkade te Rotterdam, een 65- jarige wachtman in het ruim v$n het achterschip gevallen, Bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht is hjj daar een paar uur tater overleden, Een 36-jarig persoon te Hoogeveen is op zijn bets in het kanaal ge reden, Eenige oogenblikken later werd de man levenloos opgehaald. Te Schiedam is een 8-jarig knaapie te water geraakt en hoewel een man het kind gekleed nasprong, niet gered kunnen worden. Toen het kind werd opgehaald waren de levensgeesten reeds geweken. Een veertienjarige schooljongen te Annaberg in het Ertsgebergte had met een paar kameraden, o.a, ook met den pleegzoon van een zèkereij gtreusel, eenige diefstallen gepleegd, De jongen, die vreesde dat zijn me deplichtige, Streusel, het gebeurde ven aden zou (het andere boefje was met zijne ouders naar elders vertrok ken) besloot zich van zijn kameraadje te ontdoen. Hij sloot hem daartoe op in den ongebruikten Ijskelder van een restaurant en dagelijks voorzag hij zijne gevangene van brood en water. Na tien tiagen in den kelder opge sloten geweest te zijn wist de onge lukkige jongen evenwel te ontsnap pen. Men vond hem geheel uitgeput aan den weg liggenhij had ver scheidene bevroren teenen, zoodal een zijner beenen vermoedelijk afge zet zou moeten worden. De 14 jarige boosdoener is gevangen genomen. Het Engelsche stoomschip „Ly ons is van den zomer op de kust van Terschelling weer bezig geweest me' pogingen om de schatten van de „Lutine", in 1799 dear gezonken me' 1.217,000 aan goud, zilver en munten aan boord, boven te brengen. He' stormweer van de vorige en deze maand heeft het werk onmogelijk ge maakt, zoodat de „fLyons" zich inde haven van Terschelling mpest bergen Maar met het betere weer is het werk hervat. Men hoopt, als het kalme weer nog eenige weken aanhoudt, veel van den schat boven te brengen. vorige pogingen is er in het geheel voor ruim J00.00Q Pst. bovengebracht Naar aanleiding van de vele auto ongelukken die in den laatste» tijd in Frankrijk plaats hebben heen de minister van publieke werke Dupuy een raededeeling gepubliceef waarbij hij met een beroep op jjJJ collega van justitie de rechteriq»

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2