len: ngen Woensdag 25 September tien. Feuilleton. Kromme Wegen, No,227. 50e Jaargang. 1912. NDEERD. A 4. NG BER e.k, ^APPELEN, (Soldaten- ingen, ge- uan 1 No- in mei 30 )e Zoom ioom. fiSSCHË» len. >REN, enz. traties oren eo Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. J Ahonnements-Adverienfiën op zeer uoordeelig® ooorioaarden BINNENLAND. ls" ("HbK") nandeerende Ijon, 3e Ke- noen, zal op re, te zijnen >nder nadere Minister van gaarden voor en prijs van de Firma de fLEEF te 's- de hoeveel lelijk noodlg den Aanbe- ïen. ijvers onder ^at de aard- an den aan- fgeleverd in of vóór den worden ge- den betrok- Officier te dember 1912. Irnoemd, /EENINK. VLISSIINGSCHE den op aan- kt bij onder is Co. riek R k RUN- luden een# illenlnhet Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rege meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfd- advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij we- KelijKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSINGSCHE COURANT Koste loos tot 1 October. „Met de ministerieele weitasch". In de .Standaard" van Zaterdag verklaart dr. Kuyper „dat, indien 1913 gunstig voor ons d. i. voor de partij, wier hoofd hij is uitviel, het nog de vraag zou zijn geweest of dr. Kuyper c. q. bereid zou zijn gevonden een tweede veld met de ministerieele weitasch af ie jagen". Wij behoeven ons echler niet te verdiepen in gissingen of hij bereid zou zijn bevonden weer een veld af te jagen om weer zijn weitasch te vullen met subsidies voor Roomsche en calvinistische scholen Zijn medisch- geconstateerde hardhoorigheid belet hem in de Kamer op te treden. Doch hij blijft meer dan ooit de menner en beweegkracht der coalitie, die ons regeert. En daarom motten de woorder, van hem die niet langer in deKamer gecontroleerd, aan de touwtjes trekt, welke de coalitie in beweging brengen steeds aandacht blijven trekken. De mededeeling dat hij geen tweede veld met de ministerieele weitasch gaat atjagen, zou ons bijder stemmen, in dien ons jagertje niet zulk een ge duchte strooper was. Als minister stroopte hij op het jachtterrein van zijn collega voor buiteniandschezaken, tot ontsteltenis van elk nadenkend staatsman. Als hoofd der coalitie buiten de Kamer zal hij gewis gaan stroopen op het jachtveld van minister Heemskerk. En nu waarlijk ging hij zelfs stroopen op het terrein van ons, de oppositie I Hij schrijft toch in zijn „ministeri eele weitasch" artikel, dat zijn aftre den en dus de onmogelijkheid voor hem om weer minister te worden, velen van zijn eigen volgelingen, die hij de kleurloozen noemt, adem zal doen halen dat het denkbeeld dat van Kuyper geen gevaar meer te duchten is, een kans te meer aan rechts geeft bij de verkiezingen, ja, aan rechts duizenden stemmen zal geven. Nu is dat zeer mogelijk! Maar is het niet sfroopen op het terrein der oppositie, het maken van zulke opmerkingen niet aan haar over te laten Het schijnt ons hinderlqk dus Iemand zich zelf te zien afbreken, door te verklaren dat zijn aftreden „een winste voor 1913" voor de partij Bezuinigingscommissie aan het werk Een der sub-commissiën van de bezuinigingscommissie op de oorlogs- O— 90.) Dat zou u nu wel weinig hinderen, want na tweehonderd knoetslagen zult ge toch uw tong wel nooit meer noodig hebben, maar de bal belet het schreeuwen, men heeft dan een voorwerp in den mond waarop men hijten kan. Kijk, vriendje, de eerste slagen brengen een gevoel teweeg, alsof al uw beenderen in eens fijn geslagen worden. Maar dat is nog niet het ergste. Als na den tienden slag de stukken vleesch van uw rug vallen, en de knoet u verscheurt als de wolven, dan moet ge op den bal oljten en schreeuw dan niet, maar denk aan uw ouden kameraad en aan mooie som geld. Na den vijftigsten 8lag zijt ge toch bewusteloos, en bij den honderdsten waarschijnlijk al dood. De laatste honderd geven ze °P uw lijk, dat ik een gelukkig uitgaven bracht in de afgeloopen week een bezoek aan de forten in de stel ling Amsterdam. De sub-commissie bestond uit de leden der Tweede Kamer Ter Laan en Duymaei van Twist en het lid der Eerste Kamer dr. Vermeulen, en verder uit haar secretaris, den kapitein kwartiermees ter Loeff, In het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de oefeningen in de Haarlemmermeer, die dit jaar met buitengewone zorg voorbereid wor- d'd en van zeer groot belang worden geacht. Bezichtigd werden tal van verplegingsinrichtingen in en buiten de forten. Met het oog op de slechte weers gesteldheid der iaatste weken is af gezien van het plan, om de soldaten in tenten te legeren op den al te nat geworden grond. Zij worden nu elders onder dak gebracht en er wordt naar gestreefd, dat niemand schade onder vindt van de oefeningen, die deze week met de landweer worden vooit- gezet. Oefeningen in het laaggelegen terrein met slaapplaatsen indet-nten waren inderdaad veel te gevaarlijk en vandaar, dat dit plan op het rechte oogenblik is opgegeven. Vice-admiraal Hoekwater t Onder zeer groole belangstelling ui! de kringen van leger en vloot had gisteren te 's G>avenhage de be grafenis plaats van den vice-admiraal Hoekwater, oud-vlootcommandant in Ned.-Indië. Minister Colijn volgde in den stoet. De minister van koloniën, zoomede tal van oud-ministers waren op de begraafplaats aanwezig. De Koningin liet zich vertegenwoordigen door Hr. Ms. adjudant-luitenant ter zee le klasse Von Miihlen. Minister Colijn huldigde aan het graf, namens de regeering, de verdiensten van derr ontslapene, prees diens eigenschappen van hoofd en hart, zijn bekwaamheid en vastberadenheid, eigenschappen die Hoekwater ook in Indie had aangewend. De minister bevestigde op deze plaats, dat admiraal Hoek water om gezondheidsredenen de por tefeuille van marine had afgewezen. Daarna spraken vice-admiraal Koster en de schout-bq-nacht-titu'air De Jonge. L. Zegers Veeckens f Te 's Gravenhage is plotseling over leden op 71 jarigen leeftijd, de gep. luit-kolonel van het wapen der artil lerie, L. Zegers Veeckens. De nu overledene doorliep bij de artillerie verschillende rangen en werd in 1896 gepensionneerd. Nood in West-lndië. Op het oogenblik ls reeds meer dan f 24000 voor de noodlijdenden in West Indië bijeengebracht. Voor- hiernamaals toewensch. Als ge u kloek houdt, zal ik voor uw arme ziel bidden 1 Ik vertrouw geheel op u 1 Slaap rustig, broedertje, opdat het u morgen niet aan krachten ontbreekt. Zonder antwoord af te wachten verliet de Iroostrijke bezoeker de gevangenis en was Walewski weder aileen. De sliite werd door geen enkel geluid verbroken, slechts nu en dan knarsten de ketenen waarmede de gevangene geboeid was. Slaap gij vertrooster, gij eenige vriend van bedroefden en vertwijfel den, daal neder ook op de vermoeide oogen van dezen ongelukkigeOnt voer hem aan de ruwe werkelijkheid Toover hem in den droom nog een maal de gestalte zijner geliefden voor En de slaap had erbarmen voor hem. Hq aanschouwde in den droom zijne moeder; hij aanschouwde Es ther. Hij zag de beide beminde vrou wen hand in hand naast elkander gaan, in zwarte rouwkleederen ge huld, en h)j zag in den droom zich- zeiven en hoe zij om hem treurden. Onzichtbaar volgde hq haar en om- zeker een respectabel bedrag. Hierin is nog slechts gedeeltelijk de opbrengst van den verkoop der heideruikertjes begrepen, die ruim f 14000 bedraagt. Bovendien heeft de directie van de Kon. West-Indische mail f 1000 en de Handelsvereniging Cur£<; o f 5000 beschikbaar gesteld. In de garnizoen Den Haag, Amers foort en Delft zijn gedurende eenigen tijd proeven genomen om het beheer der cantine's aan burger-personeel op te dragen en werden verschillende comroissiën benoemd tot het uitbren gen van een rapport over dat beheer. Het rapport van de onderofficiers- commissie van het garnizoen Delft is thans verschenen ert luidt ongunstig voor hst bu-gsrbjhrar d;r crntine's, hetgeen in verschillende bijlagen wordt aangetoond. Men meldt uit Terschelling, dat door H. M. de Koningin f 200 is geschonken, om te voorzien in den eersten nood van de gezinnen van den op 9 September door het omslaan van een loodsjol noodlottig omgeko men zeeloods F. Bloem en den matroos bij het loodswezen A. Star- renburg, aldaar. Veiligheid op zee. De ramp der „Titanic* heeft In eik geval het voordeel gehad, dat de maatschappijen, die zich bezighou den met het passagiersvervoer, thans steeds waakzaam zijn in het toepas sen van verbeteringan, waardoor de veiligheid der opvarenden wordt bevorderd. Een voornaam belang is ongetwijfeld dat op eên schip, het welk een accident heeft gehad, het licht blijft branden zoodat zij, die aan boord zijn, den weg naar dek niet bijster worden, en niet minder dat het in nood verkeerende vaartuig met behulp der draadlooze telegrafie in gemeenschap kan komen met an dere schepen om hulp te vragen. Deze beide zoo voorname factoren zijn uitgeschakeld wanneer water in de machinekamer dringt en de daar geplaatste dynamo's overstroomt. De maatschappij „Zeeland" heeft thans een middel gevonden om aan dit euvei te gemoet te komen en zulks gisteren te Rotterdam gedemon streerd aan boord van het stoom schip „Oranje Nassau", gisteren te Rotterdam in het Prins Hendrik dok apn de Heyplaat opgenomen. Het middel, dat zeer eenvoudig is, komt hierop neer, dat een sterke accumulatorenbatterij is aangebracht. Bemerkt de telegrafist, dat de span ning in de dynamo's daalt hetgeen hem wordt kenbaar gemaakt door het vallen van een klep, dan scha kelt hij ze in de siroomleiding, die door de accumalators wordt voor zweefde haar in den geest. Door het geknars zijner ketenen werd hij gewekt, doch alleen om hem duidelqk te maken, dat het ergste nog komen moest. Bevend wikkelde de gevangene zich dichter in het stroo. Uit de verte hoorde hij het eerste hanengekraai, dat den naderenden morgen aankondigde. Nog weinige uren slechts en al wat verschrikking bracht, was voorbij. Walewski was door den slaap verkwikt en de eerste teekenen van den aanbrekenden dag wekten weder nieuwen levenslust en nieuwen moed in hem op. Had hij tot nu toe als het ware alles met apathie, zonder tegenstand te bieden laten geschieden, thans geraakte hij in eene vertwijfe lende woede tegen het lot, dat hem te wachten stond, en zeker werd deze energie in niet geringe mate gewekt door den droom, die hem de beide vrouwen had voorgetooverd, welke hem het dierbaarst op aarde waren. Zijn einde was nabfl i De dood, de smadelijke dood onder den knoet zien. Daarm:de is meteen de nood verlichting gehandhaafd, omdat deze bestaat uit een reeks van rood ge kleurde electrische lampjes, welke niet op de gewone dynamo's werken doch zijn ingeschakeld in het gelei dingnet der draadlooze telegrafie. Deze noodinrichiing, die een belang rijke verbetering is, blflkt in elk ge val intact tot het dek onder water komt en het schip dus vrijwel ver loren is. Nederlandsch Belgische commissie voor de afwatering van Vlaanderen. De Internationale commissie voor de herziening van het verdrag van 1843 betreffende de afwatering van Vlaanderen vergaderde gisteren te Sluis in de Mlddeleeuwsche zaal van het raadhuis, onder voorzitterschap van den heer Bskaar, oud-inspecteur- generaal van den rijkswaterstaat. De commissie behandelde de beginselen, welke aan een nieuw verdrag ten grondslag zullen worden gelegd. Na afloop boden de Nederlandsche leden aan hun Belgische ambtgenoo- ten een noenmaal aan in het Hotel de Korenbeurs. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heef! heden veroordeeld wegens niet voldoen aan een door een amb tenaar gegeven bevelP. B. G 35 jaren, landbouwer te Sas yan Gent, tot f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis J. R., 36 jaren, landbouwer te Koudekerke, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis wederspannigheidA. W. de M., 40 jaren, tijman te Hansweert, 14 dagen gevangenisstrafJ. van Z., 33 jaren, werkman te Vlissingen, lot f 7 boete subs. 1 week hechtenis diefstal: C. B, 23 jaren, timmer mansknecht te Kloetinge, tot f 7 boete sub. 7 dagen hechtenis; M. de J., 35 jaren, arbeider te Goes, f7 boete subs. 1 week hechtenisQ. de D., 28 jaren, schippersknecht te Goes, thans gedetineerd, 2 maanden gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest; E. S., 35 jaren, paardenknecht te Veere tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Inzake M. S. M., 72 jaren, wed. C. le Nobel, zonder beroep ta Oost burg, door het kantongerecht te Oostburg ter zake van het leggen van ean dam in een voor waterafvoer bestemde sloot veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, werd in hooger beroep gevorderd vernieti ging van voornoemd vonnis en ver- ooideeling van beklaagde tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Door de rechtbank ward het von nis a quo vernietigd en werd be klaagde vrijgesproken. wacht'e hem Hij schudde aan zijne boeien als een wild dier, dat aan zijn ketting rukt, en het geknars scheen zijne vertwijfeling nog te vermeerd* ren. Hij zou zich hel hoofd tegen de muren der gevangenis verpletterd hebben, indien zijne voeten niet aan het steenen blok, waarop hij zat, waren geboeid geweest. Zelfs zqne handen kon hij niet gebruiken, want deze waren met handboeien aanééngesloten. Als een waanzinnige trok hij aan deze hand boeien, toen hc-m plotseling de ge dachte inviel, of hij niet mogelijk zijne, door het vreeselijk lijden van den laatsten lijd vermagerde handen van de ijzeren ringen der handboeien zou kunnen bevrijden. Zonder er op te letten, dat het vel van de hand werd gelrokken en het handgewricht ineengedrukt werd, trachtte hij met éen krachtigen ruk de hand te bevrijden, wat werkelijk gelukte. Ofschoon deze uitkomst nog slechts van geringe beteekenis was, gevoelde Walewski er zich toch door aange vuurd, verdere pogingen tot bevrij- Kantongerecht te Middelburg Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtr. der drankwetN. M„ Koude kerke, tot f 10 b. s. 10 d. h.overlr. jachtwetW. D., Vrouwepolder, tot i 10 b. s. 4 d. h.overïr. visscherij- wetD. C. B., Vlissingen, tct f 5 b. s. 3 d. h.het fietsen zonder licht H. C. B., Vlissingen, C. C., Middel burg, B. H., Serooskerke, H. M., Souburg, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. J. J., Aagtekerke, tot teruggave aan diens voogd J. P. van N„ Vlissingen, T. van den B., Serooskerke, ieder tot f 1 b. s. d w. t.P. C. van der S., Middelburg, tot f3 b. s. 1 d. h. het fietsen zonder licht op een weg die verboden isL. V., Vlissingen., to! f 1 pi. f2 b. s. 1 pl. 2d. h.; overtr. der motor- en rijwielwet: L, van den H., Middelburg, tot f5 b. s. 3 d. h.het loopen binnen den ver boden kring van de muziektent tijdens het spelen der muziekL. F., Mid delburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.het zwemmen'op verboden plaatsen: C. D., H. J. S., beiden Vlissingen, ieper tot f 1 b. s. 1 d. b.A. W. S., J. J. du P., beiden Vlissingen, ieder tot f 1 b. s. 1 w. t.J. M. S., F. H. D., beiden Vlissingen, tot teruggave aan ouders; overlr. trekhondenwetP. de B., Vlissingen, totf 1 b. s. 1 d. h.het ten verkoop voorhanden heb ben van karnemelk zonder opschrift: C. A., Souburg, tot f2 b. s. 2 d. h.; het rijden met een handwagen over klinkerpaden A, v. D., Mid delburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.het een hond los op straat laten loopen J. H. M., Viissingen, tot f. 1 b. s. 1 d. h, het een trekhond niet voorzien doen zijn van een muilkoif: H. R. L., Middelburg, toi f 1 b. s. 1 d. h. overtr. art. 427 S.w.b.W. P., Vlis singen, tot f 1 b. 1 d. h.het wateren buiten de bakkenJ. P. K., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. overlr. art. 431 S.w.b.L. H., C. B., C. H., allen Vlissingen, no. 1 tct f 2 b. no. 2 en 3 toi f 3 b. s. 2 d. h. f 2 b. no. 2 en 3 tot f 3 b. s. 2 d. h. voor no. 1 en 3 d. h. voor no. 2 en 3 L. B., S, M„ beiden Domburg, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.dronkenschap J. P. M., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h„ A. W. NWoensel, tot f2 b. s. 2 d. h., J. V. K., Vlissingen, M. G. v. d. S., Middelburg, ieder tot f 10 b. s. 3 d. h. („M. C'.") De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van j. de V., pakhuis knecht te Middelburg, door den kanionrechter aldaar veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis, wegens het te Vlissingen onbeheerd laten slaan van zijn paard op den open baren weg, zonder de noodige voor zorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te nemen. ding van zijne boeien in het werk te stellen. Het gelukte hem ook de tweede hand uit den ijzeren ring te trekken. Nu moest Walewski eenige oogen- blikken wachten, tot hij zijne handen bewegen kon, want deze waren door het samen persen en hevige rukken als verlamd. Daarna echter verheug de hij er zich als een kind over, dat hij zijne handen vrij bewegen kon, daarbij echter vergetend, dat hij met de bevrijding zijner handen eigenlijk nog niets gewonnen had. Hoe echter, indien het hem gelukte ook de boeien van zijne voeten los te maken Hij tastte in de duisternis naar de ringen, maar zijne eerste pogingen schenen hopeloos. De ketenen waren in de ringen, die de voeten omgaven, met sloten bevestigd. Indien Walewski slechts had kunnen le weten komen of de bewakers voor de deur zijner gevan genis thans sliepen. Ais de oude kor poraal, van wien hij het laatst bezoek ontvangen had, zich daar alleen op hield, dan sliep deze zeker als een doode. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1