Dinsdag 24 September No.226. 1912. Feuilleton. Kromme Wejen. 50e Jaargang. BINNENLAND. IINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERT ENTIÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- m raesfdagen. fl TELEFOONNUMMER 10. abormemenfs-fiduerhmtfëtt op zeer ooordseiige voorwaarde Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij we- KelijHsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VUSSINGSCHE COURANT Koste loos tot 1 October. De Bakkerswet. Door het bakkers-comité is een brochure uitgegeven, waarin de be denkingen uiteengezet worden tegen de Bakkerswet-Aalberse. In de brochure wotdt aangetoond dat de bezwaren, welke tegen het wetsontwerp-Talma bij de meerder heid der Tweede Kamer bestonden, niet zijn ondervangen. De regeling, voor een meer des kundige theoretisch heel mooi, blijkt praclisch op hetzelfde neer te ko men, wat de meerderheid onzer volksvertegenwoordiging niet heeft gewild. Daarmede is, volgens het comité, bet wetsontwerp veroordeeld. Winste voor 1913. De .Standaard" schrijft: Reeds nu blijkt, dr. Kuyper's ontslag uit de Kamer ons geen geringe winste voor 1913 belooft. Er was in tamelijk breeden kring nu reeds een electoraal spelletje opgezet, dat op de bureaux van „De Fakkel" verraden werd door haar onvoorzichtige formule: „Voor 1913 is Kuyper troef". Dit beduidde dat men ingang zou geven aan het gerucht, alsof, won rechts in 1913, dr. Kuyper weer aan het hoofd van het bewind zou komen, en dat het dus zaak was hetzelfde geschut dat In 1905 diens kabinet omschoot, ook nu weer in de batterij te brengen. Met Heemskerk zou 't nog kunnen, maar als Kuyper weer voor 't front kwam, moest heel het anti-clericale Nederland weer storm gaan loopen. En het was onder deze leuze, dat men in 1913 de kansen voor links verbeterd achtte. Nu was dit natuurlijk een valsch gerucht. Een leder toch begreep zeer wel, dat, zoo 1913 gunstig voor ons uitviel, het zittend kabinet door zou zitten en er van een kabinet-Kuyper geen sprake kon komen, geheel afge zien nog van de vraag, of dr. Kuyper c.q. bereid zou zijn gevonden, een tweede veld met de ministeriëeie weitasch af te jagen. Doch daar rekende men niet mee. Dr, Kuyper kon aan de kleurlooze greep kippetjesvel aanjagen. En daar om zette men de vaische leuze op steeds hooger toon in. Nu reeds. Maar zoo, dat men eerst in Mei van het volgend jaar de groote trom er voor zou gesbgen hebben. Nu echter keerde die kans. O— 89.) Lansruiters omgaven den wagen en 'angzaam ging de treurige stoet door hst eenzame, ledige winterlandschap naar de vroegere garnizoensplaats van walewski. Na drie dagen was ook ö't lijden geleden. Zelfs de bij leder station verwisseld wordende kozakken hadden medelijden met den gevange ns en trachtten hem hunne deelneming e betuigen door hem herhaaldelijk 'e's van hun eigen karigen spijs- en «ankvoorraad aan te bieden. De "achten had Walewski steeds gedu bde den tocht in militaire gevan genissen moeten doorbrengen,in ruim- 'an. die uit niets dan naakte wanden den kouden steenen vloer be- Eene dergelijke ruimte werd hem in de garnizoensplaats tot ver- 'V aangewezen, hier echter gebruikte Meer dan éen orgaan van de libe rale pers toch weet nu reeds te ver teilen, dat er thans van een kabinet- Kuyper natuurlijk geen sprake kan zjjn, en dat deze „good cry" dus aan de groepen van links uit de hand is geslagen. Dit zal dan de middengroep der kleurloozen weer adem doen halen. Nu van Kuyper geen gevaar meer is te duchten zal Heemskerk weer troef zijn, en Heemskerk vinden ze nog zoo kwaad niet. Een kans dus te meer voor rechts. Een winste is het voor rechis, die r,u reeds kan geboekt worden. Dr. Kuyper's ontslag bezorgt aan rechts tenminste een 10.000 stem men meer. Allicht zal men morgen zelfs lezen kunnen, dat dr. K. het er om gedaan heeft. De „Wereld" verhaspelde voor zooiets reeds de twee Duitsche brieven. Ommen. Naar „de Rotterd." verneemt, heeft het bestuur van de centrale antirev. kiesvereeniging in het district Ommen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in de vacature-dr. A. Kuyper als voorloopige candidaten gesteld de heeten mr. J. A. de Wilde te 's Oravenbage, prof. mr. P. A. Die penhorst te Amsterdam, mr. H. van der Vegte te Zwol'e, dr. C. C. Schot Czn. te Hardenbarg en C. Smeenk te Arnhem. De definitieve candidaatstelling haeft plaats in de vergadering van de centrale antirev. kiesvereeniging op a.s. Vrijdag. Aan „Het Volk" wordt gemeld, dat een zekere groep christelijk histori sche kiezers in het district Ommen mr. J. Verkouteren te Amsterdam candidaat zal stellen, ook dan nog, indien de chr. hist, kiesvereeniging met een coalitie-groep medegaat. Den heer Verkouteren echter is, zoo wprdt ons bericht, van dit voorne men nog niets bekend. De Tariefwet. Omtrent de Zaterdag te Tilburg gehouden anti-tariefwet-vergadering, welke een besloten karakter had, zoodat uitsluitend toegang werd ver leend aan genoodigden, vernemen wij, dat deze werd bijgewoond door af gevaardigden uit Breda, Roozendaal, Waalwijk, Helmond, Eindhoven' en Tilburg. Uit de door alle sprekers omtrent hunne woonplaatsen gedane mede- deellngcn bleek dat de eertijds door onbekendheid met het vraagstuk al gemeen aangehangen leer der protec tie, ailerwege terrein verliest, en dat door de voorlichting door peis en brochures betere en juistere inzichten om:rcnt de voordeelen van het vrij handelssysteem voor ons land wordt men de voorzichtigheid hem met ket tingen aan den ifiuur vast te sluiten, ten einde iedere poging tot vluchten te voorkomen. Den volgenden mor gen zou op het executie-terrein, in tegenwoordigheid der geheele afdee- ling, de executie voltrokken worden. Bevend van koude zat de nauwe lijks genezene op den kouden stee nen vloer, slechts zoo ver van den muur verwijderd als de lengte van den ketfing, die om zijn enkels be vestigd was, toeliet. De mantel, dien men hem gelaten had, kon hem niet varwarmen en hij was koud tot in het binnenste van zijn lichaam. En toch had dit in zekeren zin etnig voordeel voor hem, want het licha melijk lijden verstompte zijn geest en maakte hem zelfs als het ware ge voelloos voor wat hem te wachten stond. Hij hoorde het nauwelijks, toen laat in den avond, de sleutel in het slot werd gestoken en de commandant der wacht, een Russische korporaal, binnentrad. De brave, wiens lange, witte knevel aanduidde, dat hjj niet meer tot de jongeren behoorde, droeg een lantaarn, die hij op den grond verkregen. De omstandigheid, dat meer en meer ingezien wordt, dat de religie met deze vraag van handels politiek niets te maken heeft, heeft hiertoe zeer veel bijgedragen. Het algemeen gevoelen der verga dering was dan ook dat de voorstel» ling alsof het geheele zuiden des lands voor de tariefwet zou zijn, thans stellig niet meer juist is. In binnenkort door de provincies Brabant en Limburg te beleggen open bare vergaderingen, waar het debat vr'j zal zijn of zoowel voor als tegen standers uitgenoodigd zuilen worden eene spreekbeurt te vervuilen, zal de Tariefwet worden besproken. De eerste dezer vergaderingen zul len le Helmond en Breda gehouden worden. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat door eene indiscretie het bijeenroepen der vergadering bekend was geworden. Eenerzijds dit betreu rende, verheugde hij er zich ander zijds over, omdat nu tal van adhaesie- betuigingen bij hem waren ingekomen die anders uitgebleven waren. De lichting 1913. De miliciens van de Januari ploeg der lichting 1913 zullen bij de infan terie slechts bij drie van de vier com pagnieën van eik bataljon worden ingedeeld en wel hij die compagnieën waarbij zich geen miliciens van de najaarsploeg 1912 bevinden. Door deze indeeling wordt reeds gehandeld op dezelfde wijze ais na de invoering der nieuwe organisatie zal geschieden, waardoor dus het vaste personeel van éen compagnie per bataljon beschikbaar Iwrmt voor bij zondere betrekkingen. Nieuwe uniformen. Zoolang de voorhanden voorraad van de blauwe uniformen duurt, zul len de miliciers der nieuwe lichtingen bij het in dienst treden in de oude uniform worden gekleed. De nieuwe grijsgroene uniformen zullen voor die miliciens derwijze worden ingevoerd, dat deze aan hen eerst bij het met groot verlof vertrekken zal worden uitgereikt. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „Jakhals" en „Bul hond*, onder bevel van den luit. ter zee der 1ste klasse F. H. baron van Dedem, 21 dezer van Malta vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Oost- Indie en is Hr. Mr. pantserschip „Holland", onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee C. H. de Lus- sanet de la Sablonière, 21 dezer van Yokohama yertrokken. Pensioenfonds voor gemeente ambtenaren. Burg. en Weth. van Hilversum der gevangenis nederzette, daarna trok hij een kleine bos stroo naar binnen, die hij Walewski toewierp. Blijkbaar was hij half dronken, maar zeker daardoor in eene zeer vroolijke stem ming. Hé daar, broedertje! riep hij. Iaat uw kop niet hangen, wees vroo- l$k, zoooals het een braaf soldaat betaamt. De geheele geschiedenis duurt maar kort, dan is het voorbij. Hier heb ik wat stroo meegebracht, ge moogt geen kou lijden. Maar dan moe! ge mij ook een plezier doen. Wilt ge mijn beste? Wilt gij een ouden kameraad wel een pleizier doen Wat wenscht ge? vroeg Wa lewski met moeite. Spreek slechts, als ik u een pleizier kan doen, ben ik er toe bereid, hoewel ik niet geloot, dat er op het oogenblik iemand min der in staat is een ander een genoe gen te doen dan ik 1 Hohohol broedertje. Gij kunt mij toch een pleizier doen, ja, ja, gij kunt het. Hel Warmt u het stroo? Trek het behoorlijk om u heen I Wacht, ik zal u een beetje helpen, mijn jon gen 1 Kijk, ik heb met mijn kameraad stellen den raad dier gemeente voor over te gaan tot stichting van een pensioenfonds voor de vaste ambte naren, werklieden en dienaren van politie. Volgens rapporten van den daartoe benoemden deskundige bedraagt de som der vereischte jaarpremiën op dit oogenblik voor de werklieden f 15,254 en bij een storting van 7 pCt. voor de ambtenaren f 4945, waarvan ten laste van de gasfabriek onderscheidenlijk f 4482 en f 787. Worden deze premiën jaarlijks in hef pensioenfonds gestort, dan dient nog voorzien te worden in het ontbrekende over de verloopen jaren, bedragen de "voor de werklieden f 197,080 en voor de ambtenaren f 142 429, waar van ten laste van de gasfabriek on derscheidenlijk f 63,494 en f 19,773. Wanneer deze tekorten bij wijze van annuïteiten in 30 jaren worden ge stort, dan zal jaajlijks bij een rente voet van 3 pCt. gestort moeten wor den voor de werklieden f11,397 en voor de ambtenaren f 8237, waarvan ten laste van de gasfabriek onder- scheidenlp f3672 en f 1144. B. en W. steller, den raad voor, die cijfers voor 3 jaren vast te stellen Aangezien, naar B. en W. uit een betrouwbare bron vernemen, door de regeering een wetsontwerp tot pen- sioneering der gemeenteambtenaren van rijkswege naar den Raad van State is verzonden, volgens hetwelk de gemeenten een jaarlijksche premie zouden hebben te betalen, doch niet zouden hebben bij te dragen in de voorziening van het tekort over de verloopen jaren, hebben B. en W. op de ontwerp begrooting voor 1913 nog niet de anr.uïieiten voor delging van de tekorten uitgetrokken, doch daarop alleen de jaarpremiën geplaatst ad f 10,772 voor de werklieden en f4158 voor de ambtenaren, die niet ten laste van de gasfabriek komen. Pensioenwet voor zijdelingschen Staatsdienst 1912. Blijkens een niet algemeen medege deelde resolutie van den minister «van financiën van 5 Sept. 1912 moeten de verschillende stukken betreffende inkoop van zijdelingsche diensten, welke overgelegd dienen te worden tot staving van de indienstnemingen van den duur der dienstvervulling, op zegel gesteld zijn. Zij vallen onder het bereik van art. 1 der Zegelwet, ook al werden ze vóór het tot stand komen dezer Pensioenwet slechts als eenvoudige verklaringen omtrent ver vulden diensttijd afgegeven. Van het zegelrecht zijn alleen vrijgesteld de Stukken vallende onder art. 10 van de Zegelwet, zooals huiselijke pa pieren, brieven, enz. Heeft de zegeling niet plaats gehad voor de opmaking, dan zal deze nog moeten plaats Sfephan Iwanowitsche ge kent hem toch wel gewed, op u ge- we'd, om veel geld, tien Kopeken. Bij de moeder Gods van Ezenstochow, die uw keizer vereert, een mooi som metje, dat ik niet mag verliezen, vooral niet aan dien hond, mjjn goeden vriend en broeder Stephan Iwano- witsch. Aan u ligt het maar, en gij moet er voor zorgen, dat ik dit aar dige sommetje niet verlies. Kijk, wat ik zeggen wil. Ge moet u mor gen bij de executie flink houden, ver staat ge, niet schreeuwen ais een oud wijf, maar stil zijn, zooais het een soldaat past. Weet ge, ik heb mijn vriend Andrejas Nicolajewitsch op de bank zien spannen en den knoet het vleesch van zijn rug zien scheuren, maar voor den vijf-en-twintigsten slag schreeuwde hij niet. Kijk, mijn brave, een mooi voorbeeld, dat ge ook na volgen moet. Maar na den vijf en twintigsten slag schreeuwde hij, dat Iemand het bloed in zijn aderen zoo dik werd als zure melk, maar daarna liet hij zijn hoofd hangen en bij den honderdsten slag was hij dood. Nu vertel ik dat zoo aan mijn vriend Stephan Iwanowitsche en die zegt hebben met eventueele vordering der verschuldigde boete, waarvan het be drag bij overlijden verhaalbaar zal zijn op de erfgenamen van de onder teekenaren der stukken. Radio-telegraafdienst. Aan het verslag betrekkelijk den dienst der posterijen, der telegrafie en der telefonie, wordt het volgende ontleend over den draadloos telegra- fischen dienst hier te lande. Het radio-telegrafisch station en het bijkantoor Haven te Scheveningen heeft behandeld in 1911a. verkeer met rijkskantoren en rijksscheepssta- tions 3838, b. verkeer met andere dan rijksscheepsstations 4452 telegrammen. Het radio-telegrafisch station op het stoomschip „Mecklenburg" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft behandeld 217 telegrammen, op het stoomschip „Prinses Juliana" 248, op het stoomschip „Oranje Nas sau" 298, op het stoomschip „Prins Hendrik" 796, op het stoomschip „Koningin Regentes" 775, op het stoomschip „Koningin Wilhelmina" 684 telegrammen. Een regeling werd getroffen, waar door de stoomschepen van de maat schappij „Zeeland" ingeval van mist met behulp van radio-telegrafische seinen te Folkestone kunnen worden blnnengeloosd. Nog valt ie vermelden, dat ook in dit verslagjaar te Scheveningen-Haven werd gewerkt met schepen op groote afstanden, 's nachts dikwerf 2000 I£. M. bedragende. Een enkele maal vverd zelfs verbinding verkregen over een afstand var. pl.ra. 4000 K.M. Openbare leeszaal te Zaandam. Bij den gemeenteraad van Zaandam is ingekomen een verzoek van het comité tot oprichting eener openbare leeszaal en bibliotheek, om een sub sidie uit de gemeentekas van f 1500. Aangezien voor dit doel door parti culieren slechts een bedrag van f 1150 wordt gecontribueerd en uit de inge diende begrooting blijkt, dat zelfs na het toestaan van f 1500 subsidie slechts f 1000 beschikbaar blijft voor het aankoopen van boeken, tijdschrif ten en couranten, stellen B. en W. voor, aan adressant te berichten, dat geen termen gevonden zijn, om een toezegging te doen voor een jaar- I ij ksche subsidie van f 1500. B. en W. toch zijn van oordeel, dat f 1000 voor boeken, tijdschriften en couranten te eenenmale onvol doende is, om zelfs na verloop van jaren een eenigszins beteekenende bliotheek te vormen. Het pensioenfonds der S.S. Da directeur-generaal van de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen zal zich in hei beheer Och, morgen zal er geen pleizier zijn aan de executie, dat hebt ge, als ge een flinken sterken kerel zijn pijn ziet verbijten, als men na iederen slag meent, dat hjj schreeuwen zal, en doet het toch nietMaar deze Pool, zei Stephan Iwanowitsch, is een moederszoontjehij was vroeger een graaf en bij den eersten slag zal hij wel huilen als een hond, die een schop in zijn ribben krijgt. Dat zei hij van u, broerdertje, maar ik nam uw partij. Ik zeiNeen, neen, hij is een dapper soldaat; ik wed, dat hij voor den twintigsten slag niet schreeuwt. Nu, goed, wij hebben ge wed, en nu moet ik afwachten of ik gelijk had, toen ik uw partij opnam. Ge hebt toch eer in uw lijf, denk ik, al zijt ge ook een Pool en ge zult een ouden kameraad zijn geld niet doen verliezen. Maar ik zal u nog een goeden raad geven. Neem, als ze u op de bank spannen, een houten bal in uw mond. Deze bal maakt, dat ge uw tong niet van pijn kunt afbijten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1