r. enz. igen Eerste Blad. f Maandag 23 September Bil aumniBf bsslaat uit 2 bladm ond. ken. >ond. le! R Feuilleton» Kromme Wejen. tlSSE, G. H. IEER, IDEE. 50e Jaargang. 1912. >es. T. .15 nm. i. 6.30. 2. BEN, enz. Aan den vooravond van het Eeuwjaar. Brieven uif de Hofstad. sproefde techniek, door ons rzaamheid. 0.225. ran 8-12 van 2-9. k 40 cent. paar. i ierp O C9 voor groot ooort. „Vllssing- iek l RUH. idan eene lien in bet -R.AT1ES )BEN en VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE ja., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regu meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifd - advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qrooti- letters en clichés naar plaatsruimte. y»rschfjr.l dagelijks, uitgeaondsi-d op Zon» en Feestdagen. TELEFOONHUMMSB 10. flbonnements-AduerteniiS» op zeer voordeeiige voorwaarden Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bfj we- KelijKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSINGSCHE COURANT Kosteloos tot 1 October. VI. Toen de vereeniging van Noord en Zuid een nieuwe grondwet noodig had doen worden, werd die zaak commissoriaal gemaakt. De commis sie bestond voor de helft uit Noord-, voor de helft uit Zuid-Nederlanders. De invloed van Zuid-Nederland is op verschillende punten merkbaar. Van dien kant gingen zeer verlichte denkbeelden uit, die nog heden na werken. Reeds in 1815 werd aan de Tweede Kamer het recht van initiatief toege kend, maar tegelijkertijd werd een Eerste Kamer ingesteld, die over alle voorstellen van wet moest raadple gen. Heeft men in de instelling der Eerste Kamer een soort van remtoe- stel willen zien, met het oog op al te vooruitstrevende voorstellen der Tweede Dit wordt weersproken door den vooruitstrevenden geest, die door straalde in de zuidelijke denkbeelden. Men schijnt te moeten aannemen dat slechts theoretische redenen hebben gegolden, 't was in overeenstemming met dengeest des tijds. Eerst veel later zijn de vertegenwoordigers van 't een- Kamerstelsel opgestaan, die leeren dat het volk niet op meer dan een wijze zijn wil kan of behoort te open baren. Spreekt de Eerste Kamer haar oordeel op een andere wijze uit dan de Tweede, door welke wordt de natie dan vertegenwoordigd De Belgen verlangden voorts dat de zittingen der Tweede Kamer in het openbaar zouden worden gehouden. Wij, die ons geen parlement kunnen voorstellen dat, anders dan om ge wichtige redenen, in het openbaar beraadslaagt, zien ook daarin een bewijs, dat uit het Zuiden de stroo ming in vooruitstrevenden geest zeer merkbaar was. Nog sterker kwam dit uit bij het toenmalige artikel 227, dat onomwon den dqdrukpersvrijheid proclameerde: „Het is aan elk geoorloofd om zijn gedachten en gevoelens doo- de drukpers, als een doelmatig middel O— Het viel doorheen venster met kleine tuitjes, die intusschen zoo vuii wa ten, dat Walewski er onmogelijk door 'teen kon zien. Hij hoorde slechts verscheidene mannenstemmen en weende dus, dat hij zich voor een herberg bevond, waarin nog bezoekers waren. Hij was als verblind en tastte om "et huis rond tot hij een deur vond, u'e bij zijn druk openging. Niet een oogenblik weifelde hij of hij zich on- uer de bezoekers van dit huis zou Wagen, maar zijne lichamelijke zwak te deed hem alle vrees overwinnen. "9 vond eene deur, achter welke hij weder de stemmen hoorde, zijne han- a8n zochten de klink, daarna trad hij finnen enbevond zich tegenover *es Russische soldatenhij bemerkte aus> dat hij zich in het wachthuis ter uitbreiding van kennis en voort gang van verlichting, te openbaren, zonder eenig voorafgaand verlof daar toe noodig te hebben", enz. Voorts werd den koning het recht ontzegd om, zonder goedkeuring der Staten-Generaal, over grondgebied van het Rijk bij tractaat te beschikken. Ook hadden de Belgen gewenscht dat Noord en Zuid, in evenredigheid der bevolking, leden in de Staten- Generaal zouden hebben, een denk beeld dat met het oog op de eenmaal uitgesproken vereeniging tot éen ge heel, minder verdedigbaar scheen. In hun zeer juisten en dapperen strijd voor de ministerieele verant woordelijkheid, waarin 1848 hun juist inzicht 'n Noord-Nederland zou doen erkennen, moesten wij het onderspit delven. Volgens de grondwet van 1814 waren de ministers ambtenaren of agenten des konings. De koning regeerde persoonlijk en het was niet noodig dat de regeeringsdaden de volle goedkeuring des ministers be zaten. Om een meeningsverschil heen gaan was niet noodig en de raads lieden des konings, door het parle ment of de openbare meening aan gevallen, konden zich verschuilen achter koninklijken wil. Het staat vast dat koning Willem I van de ministrieele verantwoordelijkheid niet veel begrepen heeft, want feitelijk stelde hij haar met de vestiging eener republiek op éen lijn. Het verschil in godsdienstige over tuiging tusschen Noord en Zuid kwam bij het samenstellen der nieuwe grondwet, of zoo men wil de her ziening van 1814, ook nóg al sterk uit. De bepaling dat het hoofd van den staat den hervormden godsdienst moest belijden verviel, maar tot het geven van eenig overwicht aan de katholieke kerk was de regeering niet gezind. Toen het ontwerp gereed was, werden de Noord-Nederlandsche Sta ten-Generaal in dubbelen getalen bij eengeroepen. Men maakte in die ver gadering geene ernstige bezwaren en de goedkeuring volgde met algemeene stemmen. Maar in dt Zuidelijke Nederlanden was het anders. De wijze van behan deling werd hier gevolgd, in 1814 te Amsterdam toegepast. Vijftienhonderd notabelen werden opgeroepen, waar van er 1323 opkwamen. De goedkeuring werd geweigerd met 796 tegen 527 stemmen. Toen beging de regeering den misstap het ontwerp toch maar te bekrachtigeneen misstap, omdat de gronden voor de bekrachtiging, ten deele zelfs tastbaar onjuist waren en de gevolgen dus niet konden uitblijven. Men nam eenvoudig aan dat de afwezigheid der notabelen, welke niet ter vergadering verschenen, dit bewijs van een Russischen grenspost be vond, midden onder zijne vijanden, op de gevaarlijkste plaats. Hij wilde oogenblikkelijk (erugkee- ren en naar buiten vluchten, doch werd dadelijk door de soldaten, die bij zijn binnentreden verschrikt wa ren opgevlogen, achtervolgd. Walews ki bereikte vóór hen de huisdeur, maar achter hem kraakte een schot. Hij voelde nog een soort slag tegen het hoofd, en stortte daarna bewus teloos op den grond. Het is een eigenaardig gevoel, uit eene lange, zware bewusteloosheid tot het leven, tot het helder denken terug ie keeren. Wei hem, die zich over zijn .ontwaken verheugen kan, die zich niet met ontzetting bewust wordt, dat het beter voor hem zou geweest zijn, niet tot het leven terug gekeerd te zijn. Toen Walewski, na wekenlang tusschen leven en dood te hebben gezweefd, weder tot bewustzijn kwam, vernam hij dadelijk, dat zijn lot be slist was. Nadat hij in dien ongeluk- kigen nacht van den weg was afge dwaald en buiten zijn wil over de medebracht dat zij er zich toch wel mee konden vereenigen. In de twee plaats werd overwogen dat 126 tegenstemmers de verklaring hadden afgelegd, dat zij bepaaldelijk tegenstemden met het oog op de artikelen omtrent den eeredienst, wel ke echter een uitvloeisel waren van de bepalingen van het Weenertractaat. Op die wijze kon men gemakkelijk komen tot de conclusie dat de groote meerderheid in Noord- en Zuid-Ne derland samen, kon geacht worden zich met het ontwerp te hebben vereenigd. in overeenstemming in zooverre met de bepalingen van het Weener tractaat, waren omtrent den godsdienst de volgende bepalingen in het zesde hoofdstuk der grondwet opgenomen. „De volkomen vrijheid van gods dienstige begrippen wordt aan elk gewaarborgd". „Aan alle godsdienstige gezindhe den in het koninkrijk bestaande, wordt gelijke bescherming verleend." „De belijders der onderscheiden godsdiensten genieten allen dezelfde burgerlijke en publieke voorrechten, en hebben gelijke aanspraken op het bekleeden van waardigheden, ambten en bedieningen." „Geene openbare oefening van godsdiensl kan worden belemmerd, dan ingevalle dezelve de openbare orde of veiligheid zoude kunnen storen." Deze bepalingen waren natuurlijk niet aangenaam aan dat deel der katholieke bevolking van het zuiden, dat de katholieke kerk als godsdienst van den staat had willen aannemen. De oppositie daartegen viel samen met die van vele vooruitstrevenden, die op hervormingen in hun geest en in hoofdzaak op ministerieele verantwoordelijkheid aandrongen. Daar de regeering aan geen aandrang wilde toegeven, kwam zij tot het besluit om de Staten-Generaal zooveel mogelijk buiten de zaken te houden. Gewichtige maatregelen werden, in plaats van bij de wet, bij algemeenen maatregel van bestuur genomen. Het beheer der financiën en dat der koloniën vooral, werd aan het oordeel der openbare meening onttrokken en toen ook daartegen zich verzet openbaarde, werd de vrijheid van drukpers ook weer aan banden gelegd. Het was een treurige tijd en de regeering gevoelde zeer goed dat er iets gedaan moest worden Toen de zitting der Staten-Generaal in 1830 geopend werd, onderwierp men aan het oordeel der Staten de vraag of grondwetsherziening gewenscht was, welke vraag toestemmend werd be antwoord. Het was echter te laat. De staat- Russische grenzen was geraakt, had hij zich daatdoor zelf in de handen zijner vijanden geleverd. Zijne ver wonding door een schampschot aan het hoofd belette niet, dat men hem naar Oikoetsk, de naastbijzijnde grensstad bracht, en hier eerst ont dekte men bij toeval, dat de gewonde de deserteur Walewski was. Men gaf zich nu alle moeite hem in het leven te behouden, naluurlijk alleen om de executie aan <hem te voltrekken, als waarschuwend voorbeeld voor alle Polen. Daarom werd hij ook, zoodra hij bij kennis gekomen was, dag en nacht op het scherpst bewaakt, op dat hij zich niet door zelfmoord aan de straf zou onttrekken. Tor-n hij eenigermate hersteld was, deelde men hèm mede, dat de gou verneur van Warschau het vonnis tegen hem, tweehonderd knoetslagen, had bevestigd, en dat deze straf in zijne vroegere garnizoensplaats zou voltrokken worden, zoodra hij daar heen vervoerd worden kon. Hij wist, dat hem niets van de voltrekking van dit vonnis, dat met een gruwzamen dood gelijk stond, zou kunnen redden, dat het te ver kundige gebeurtenissen maakten grondwetsherziening voorloopig on mogelijk. De moeilijkheden met de zuidelijke Nederlanden, waarbij ook van onze zijde zeer groote fouten begaan waren, hadden eene hoogte bereikt, waarvan men zich eerst ten volle bewust was, toen aan schikking niet meer te denken viel. Een nieuwe opstand in Frankrijk, gaf het sein tot de Belgische revolutie. Toen de Belgen zich afscheidden en een eigen koninkrijk stichtten, greep men in Noord-Nederland met geestdrift naar de wapens en het zou ons misschien gelukt wezen om den opstand tijde lijk te onderdrukkendoch de mo gendheden zaggen hun fout in en be sloten in de scheidingjte berusten. Slechts tien dagen duurde de veldtocht in België, toen kwam, daar Frankrijk met de uitvoering der besluiten van de mogendheden belast was, een Fransch leger onder maarschalk Gerard, om ons het verder voortdrin- gen te beletten. Wel bleef generaal baron Chassé de Citadel van Antwer pen bezetten, die door de Franschen langdurig belegerd werd maar het einde was toch eene overgave en toen was de scheiding van noord en zuid een feit geworden, al was het door ons niet als zoodanig erkend. De derde Dinsdag in September is voorbij, en daarmede behooren de opening van de Staten-generaal en de tweede Roode Dinsdag weer tot het verleden 't Is behoudens eenige kleine in cidentjes nog al ordelijk verloopen, men kan gerust zeggen „voorbeeldig" en dat nog wel na de bekende wei gering van den burgemeester, om een optocht te houden. Dat 't verbod om een optocht te houden, de betooging in 't water heeft doen vallen, zal niemand kunnen volhouden, zelfs de felste tegenstander van algemeen kiesrecht niet, er waren maar liefst meer dan 30.000 betoogers gekomen, ongeveer 10.000 meer dan verleden jaar. Uit alle oorden van 't rijk waren zij gekomen met extra treinen. Uit Zuid-Limburg waren er zelfs 250, een voorwaar niet gering te schatten aan tal, de stemming daar in dat deel van 't land in aanmerking genomen. Uit Friesland waren er eenige extra-treinen met 1000 betoogers, terwijl Amsterdam alleen er reeds een kleine 4000 leverde en Rotterdam zelfs een 5000 man zond. Natuurlijk leverde Zuid-Holland het grootste aantal meeting-gangers. De treinen hadden volop reizigers, zooals zich begrijpen laat en alleen van geefs zou zijn, indien hij verzocht vooraf doodgeschoten te worden, dat men in hem een voorbeeld voor an deren wilde stellen. Juist hem, den voornamen Pool, wilde men op deze gruwzame wijze straffen. Zijn arme, arme moeder 1 En Es ther Hij hoopte, dat zij door haren va der of door andere rbloedverwanten zou beschermd woiaen, ook zelfs wanneer de eerste z ch op de vlucht mocht bevinden. Voorts hoopte hij, dat zij hem zou vergeten. Hij besloot daarom ook, haar geen bericht te zenden, om haar van een bijna ondraaglijke smart te sparen. Mogelijk dat zij later zijn lot vernam, als hij reeds lang dood was, ae smart zou dan geringer zijn, dan hij haar nu zou veroorzaken. Het lot was hem dan wei zeer ongunstig. Pas uit de Russische gevangenschap bèvrijd, had hij een nieuwen angst bij Peiser en Koppenhagen moeten doorstaan, Esther moeten leeren ken nen en beminnen, om door de liefde nieuwe smart te verduren en dat alles slechts, om tot dit treurig einde te Rotterdam was 't aantal extra's legio. Ook des avonds toen de stations de menschen weer opstopten, moest er extra materiaal aanrukken. De spoor wegmaatschappijen maakten dan ook beste zaken. Den Haag heeft 't anders wel ge troffen. Twee heel verschillende demon stratief. Eerst een plechtige, met militaire eer-bewijzen. Dan een heel eenvoudige, doch niet minder indruk wekkend. Reeds vroeg in den morgen waren politie en marechaussée op den weg van 't paleis naar 't Binnenhof in de weer en een uur voor 't vertrek van den koninkl. stoet werden de wegen afgezet, werd tenminste een breede haag gevormd van soldaten, schou der aan schouder, in groot tenue op kruispunten was cavalerie opgesteld. Het plein vóór het paleis was reeds vroeg in den morgen afgezet en achter het cordon van soldaten en politie, verdrongen de menschen zich om de Koningin vooral goed te zien, ais Zij uitreed. Kwart voor één kwam de Koningin voor een raam van het balkon en toen de menigte H. M. zag, steeg een overweldigend hoeraop. Precies éen uur reed de „Gouden Koets" voor. Toen zou 't komen en alles werd doodstil. De muziek van de grenadiers speel de het „Wilhelmus" en Koningin en Prins kwamen de trappen van het paleis afgetreden. Toen kwam eraan dn ovatie schier geen einde. H. M. was gekleed in wit-satijnen gebloemd kleed, met henneleinen kraag en toque met struisveeren en was getooid met het ordelint van het grootkruis var, den Nederlandschen Leeuw. De Prins was in admiraals uniform. Op 't Binnenhof stonden de in den morgen toegestroomde belangstellen den in vier, op sommige plaatsen zelfs vijf rijen, achter 't militair cor don. Alle vensters der omliggende Iandsgebouwen waren bezet met kijklustigen. De Koningin verliet met behulp van den Prins, den gouden koets. Vriendelijk groette zij naar alle kanten. De op 't bordes van de voor Rid derzaal in twee rijen opgestelde digni tarissen werden eveneens begroet, daarop trad zij de Ridderzaal binnen. De Ridderzaal zag er indrukwekkend uit, vol uniformen van allerlei kleur, vol heeren in deftig-stemmig-zwart, vol dames ook in magnifique toiletten. De meeste Kamerleden waren in ambtsgewaad. De heeren Bos, Kete laar, Scheurer, Elhorst, Oosterbaan, Pollema, Van Nispen (Rheden), De Klerk, De Jong, Teenstra, Van Vliet waren in rok of gekleede jas. De geraken. Waarom moest juist hij, moest zijne arme moeder, moest het arme, ongelukkige meisje, dat hem beminde, een zoo verschrikkelijk lot ondergaan Eindelijk was hij in zooverre her steld, dat hij zich te been kon hou den en kon beproeven te ioopen. Toen werd hem aangekondigd dal hij in de eerstvolgende dagen naar zijne vroegere garnizoensplaats zou ver trekken. Men verpleegde hem thans nog zorgvuldiger dan vroeger, en de gruwzaamheid, waarvan deze verple ging het bewijs leverde, drukte hem nog meer ter neder, dan alles wat voorafgegaan was. Op een bitter kouden Januari mor gen van het jaar 1863, weid Walews ki aan de handen geboeid en met een ouden soidatenmantel, die hem slechts zeer gebrekkig tegen de koude be schuiten kon, bekleed, op een met siroo gevulden kleinen wagen.gezet, die door éen paard slechts met moeite dooi de dikke sneeuw kon getrokken worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1