Ponderdag 19 September Feuilleton. Kromme Wejen. Vsrschijnl dagelijks, uitgezonderd op Zon- m feestdagen. Van week fof week. BINNENLAND. I Mo.222 50e Jaargang. 1912, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd'recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeüd advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qrooic- letters en clichés naar plaatsruimte. Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij we- KeüjKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende VLISSINGSCHE COURANT Kosteloos tot 1 October. TELEFOONNUMMER 10. fiböhnêimnfs-fidusrfsiitiSii op zeer i?oord®sslig6 oocrutaarda'' Het is een betreurenswaardig feit, dat het (usschen Tutken en Bulgaren aan de grenzen tot vechten gekomen is. Die menschen kunnen elkander nu eenmaal niet uitstaan en de zoo genaamde verdrukking der Bulgaren in Macedonië, die ook al niet onder geregeld Turksch bestuur willen leven en het toch moeten, doet bij de stam- genooten af en toe de maat overioo- pen. De lieden s'aiti gewapend vlak op elkander, sarren elkaar tot het bloed kookt en eindelijk wordt het vechten en schieten. De regeeringen zeiven willen daar nieis van weten en de Bulgaren weten dat, wanneer zij den sterkeren vijand niet kunnen overwinnen, zij op de gehoopte hulp van Rusland niet heb ben te rekenen. Gelukkig is het Bui- gaarsche leger niet gereed, terwijl een zeer sterk Turksch korps in de na bijheid is. Gelukkig heeft de zaak totnogtoe geen verdere gevolgen gehad, Men heeft de heethoofden weten te be duiden dat zij zich stil hebben te houden. Het tegenwoordige kabinet is zeer v^delfevend gezind en in Turkije zijn binnenlandsche twisten vergeten zoodra de nood aan den man komt. Een voordeel voor Turkije is het, dat de Albaneezen nog al kalm en dus voorloopig met hetgeen hun toe gestaan is, tevreden zijn. Daardoor krijgt het Turksche leger veel meer ruimte en dat komt aan de regeering bijzonder te pas. En wat nu de vredesonderhande lingen betreft, schijnt het wel vast te slaan, dat Italië tot dusver meer vraagt dan Turkije biedt. Hebben wij de zaak goed begrepen, dan zouden de Turken als basis voor den vrede willen aannemen, den toestand van bezit, zooals die op dit oogenblik in het betwiste gebied is, waaruit ten duidelijkste volgt dat Italië dan lang niet geheel Tripolis en Cyrena'fka krij gen zou. In ieder geval moet de stand der zaak deze zijn, dat elks wenschen bekend zijn en daarover is gezegd wat ervan te zeggen viel. De min of meer geheimzinnige onderhan delaars hadden toen natuurlijk hun werk voorloopig afgedaan en zijridaat- op afgereisd, het aan hunne regeerin gen overlatende wat et nu verder zal behooren Ie worden gedaan. Misschien komt er een wezenlijke wapenstilstand, maar in ieder geval wordt het als een -O— De gravin legde zich thans, op aanhoudend aandringen van Esther, °P een sofa neder, en Esther zelve We'd door moeheid en de vreeselijke overspanning der laatste dagen zóo oveiweldigd, dat zij, op een stoel zittend, in een slaap van meerdere uren viel. Zij ontwaakte eerst tegen den mid- en vernam toen, dat de gravin, me door dierstme sjes niet anders "an d; oude dame genoemd werd, naa' haar hotel was teruggekeerd en avonds zou terugkèeren. Van lc|i had men niets gezien noch lord. Esther werd thans door een angst ervalien, die steeds toenam en die ,1 ion laatste onmogelijk beheerschen je vergeefs, dat zij zichzelve e wijs te maken, dat haar angst vrij gunstig toeken opgevat, dat er fei telijk zoo goed als wape isti'stard is. Inderdaad gebeurt er niets meer van beteeker.is, al blijft desniettegenstaan de bet onderhoud van leger en vloot aart Italië schatten kost'n. In dezen staat van zaken kan men best begrijpen, dat da bondgenooten, Oostenrijk en Du'tschland den vrede meer dan wensehelijk achten, daar Italië toch altijd nog hun bondgenoot is, maar een die meer kwaad dan goed zal doen en het aanzien van den bond niet verhoogen zai. Het is daarom wel een tijding van gewicht, dat de Franschen hun hoofd marine in de Middeilandsche zee gaan vestigen en dus het voorbeeld van Engeland volgen, dat zonder eeni- gen twijfel sinds lang op de hoogte van de zaak is, terwijl ook Rusland er wel van op de hoogte zal gebracht zijn. Men schijnt van meening te zijn, dat feitelijk wal sprake zal wezen van een nieuwen driebond, die vooral ter zee geducht zou wezen, 't Is stellig een diplomatieke over winning van het Fransche ministerie eri er worden reeds beschouwingen gevonden die de strekking hebben om te betoogen, dat de Duitsche yloten op die wijze bij oorlog gemak kelijk schaakmat kunnen wordengezet, Als Rusland er nu ooit nog eens in mocht slagen om voor zijn vloten de vrije doorvaart van Turkije fa krijgen van de Oostzee naar de Middeiland sche zee, dan is de nieuwe driebond hedemaal klaar, Wij willen dergelijke beschouwingen niet volgen, doch zouden wei wilien vragen, welke nieuwigheden Duitsch- land nu weer uitdenken zal om de concurrentie toch maar te kunnen volhouden en welken indruk al die dingen op de voorstanders van ont wapening en vrede moeten maken. In en om Maraskesj, de zuidelijke hoofdstad van Marokko, is het nu een oogenblikje rustig geworden. De overwinnaar is nog met zijn soldalen in de stad, doch zal vermoedelijk daarbuiten een kamp betrekken, na tuurlijk vers'eikt. Zij hebben dan noch van de inwoners dei plaats zeiven, noch van de vijandige stam men iets te vreezen. Verder zou men dan aen door de Franschen erkenden sultan binnen de stad trachten te krijgen en pogingen willen doen om hem daar tot Sultan door de bevol king te doen uitroepen. Natuurlijk zal de thans geslagen legen-car.didaat het er wel niet bij laten zitten en hulp bij den eenen. of anderen der veie stammen is er altijd wel te krijgen. Veel hoop op meer volkomen rust in die streken kunnen wij daar om voorloopig nog niet voeden. wellicht ongegrond was, dat de komst van Walewski waarschijnlijk door éene of andere geringe omstandigheid was verhinderd geworden, zij besloot zichzelve zekerheid te verschaffen, het kostte dan wat het wilde. Zij liet een wagen komen en keer de terug naar de plaats, waar zij den vorigen dag een onderkomen had gevonden en Walewski had terugge zien. De vrouw was niet weinig ver wonderd, toen zij de dame van den vorigen dag weder zag binnentreden en verklaarde op hare navraag, dat de heer zich na hare verwijdering eene poos had te slapen gelegd, daar hij zeer vermoeid was. Tot laat in den avond had hij geslapen en was toen weggegaan De vrouw was thans zeer nieuws gierig geworden en wilde gaarne weten, wat er toch eigenlijk was voorgevallen, maar zij kreeg natuurlijk geen bericht daarover en Esther reed zoo spoedig ais haar mogelijk was naar Neustadt terug. Waarom was Walewski niel geko men, als hij toch gezond en ongehin derd van de bewuste plaats vertrokken De zeer machtige en steeds wassen de parfij der sociabsten in Duitschland houdt thans weer haar jaarcongres, waarop aller oogen gevestigd zijn. De bijeenkomst wordt te Chemnitz gehouden; men meent echter dat het ditmaal vrij kalm zal afloopen, omdat politieke vraagstukken van zeer groot belang op het oogenblik eigenlijk niet aanhangig sijn. Over vraagstukken als b. v. de vieeschnood er een is, za! zeker wel eens een hartig woordje worden gesproken. De grondbezitters hebben ten slotte hun zin gekregen en den vieeschnood tot het hoogste punt doen stijgen. Zij hebben de regeering daardoor tevens in groote moeilijk heden gebracht en die is zoo groot, dat men er werkelijk over schijnt te denken om de grenzen ook, natuurlijk tijdelijk, open te stellen voor buiten- latidsch vleesch, waarmede dan het bevroren vleesch uit Argentinië schijnt bedoeld te wezen, 't Is betrekkelijk een vrij treurige uitweg, maar ten slotte za! er toch iets dienen te gebeuren. Wat helpt het, of de landbouw bloeit, als het volk niet krijgen kan wat het als een eerste levensbehoefte beschouwt Het schijnt werkelijk datdeEagel- sche liberalen zich niet al te veel behoeven aan te trekken van de nieuwe overwinning der unionisten in Schorland, bij de vervulling van den Kamerzetel te Midlothian. Als men in Groot Brittanje brak met het stelse', dat hij die de meeste stemmen heefl, gekozon is, dan zouden zij niet gewonnen hebben, al jg het dan ook met een onbeduidende meerderheid, die voor het vervolg niets bewijs*. De liberalen wilien dan ook, wat zij sinds lang gewenscht hebben een kiesstelsel invoeren hetwelk op dit punt werkt ais het onze. o. 4" Het zijn zeer schokkende gebeurte nissen, schokkend voor ons zedelijk gevoel, die gepaard gaan met de begrafenis-plechtigheid des keizers van Japan. Wij herinneren ons uit onze jeugd, een boek, dat de reis van eenDuitscher naarjapan beschreef. Die Duitscher laat twee hooge per sonen bij ongeluk op een trap tegen elkaar aanloopen, waarop beiden, hun eer geschonden ziende, zich den buik opensnijden en sterven. Men ziet het, de moraal van vele Oostersche volken, waarbij men óf gedwongen öf vrijwillig een doode In den dood volg», zit er nog dik op en Japan heeii in dit opzicht niets gedaan en ook niet kunnen doen wat voor sommige volken het werk van eeuwen is. En vergeten wij het nier, het zijn len slotte de zedelijke be - grippen van een volk, die zijn geheele nationaal leven en zijn staatkunde wa3? Had hij misschien onderweg hindernis ontmoet? Esther kon onmogeigk eene ver klaring van zijn wegblijven vinden, daardoor echter werd zij juist nog meer ongerust. Toen zij te huis kwam vond zij daar een brief van hare vriendin uit Myslowitz. Deze schreef haar, dat Peiser zijn rijtuig een paar dagen te voren bij hen had gebracht, met de mededeeiing, dat hij een zaak in Oostenrijk te doen had, maar tot nu toe niet was teruggekeerd. Esther behoefde daarom niet ongerust te zijn, maar zij mocht eens met het verblijf van haar vader onbekend zijn. Voorts vroeg zij, of paard en rijtuig niet liever naar Neustadt zouden terugge zonden worden. Esther besloot op dezen brief voor loopig niet te antwoorden, die haar als een stormvogel voorkwam, welk een onheil aankondigt. Dat de vaische munters ontdekt waren, was haar bekend, maar zou men ook Feeds mei de medeplichtigheid haars vaders bekend zijn? Dat wist zij niet, in ieder geval echter was het goed, dat hij gevlucht waszoo ontging hij ten minste de schande van in de gevan- beheerschen. Laai het ons niet verge ten als de houding van dit volk op hst wereldtooneel nu eens wat raad selachtig mocht voorkomen. De opening der Staten-Generaal. De plechtige opening van de Sta ten-Generaal door Hare Majesteit de Koningin heeft het gebruikelijk ver loop gehad. Duizenden bewogen zich gisteren reeds vroegtijdig langs den weg van het Koninklijke Palets naar de Ridderzaal en me* groot enthousiasme is de Koningin, die met den Prins in de gouden koets had plaats genomen, door de overtairljke menigte toegejuicht. Het trok de aandacht dal Koningin en Prins voor éen der vensters van het Paleis de opstelling van den stoet gadesloegen. Op het vastgestel de uur zette de stoet zich in bewe ging, terwijl de gebruikelijke saluut schoten klonken. Te. kwart na 1 uur kondigde de opper-ceremoniemeester de komst van Hare Majesteit in ce Ridderzaal aan, welke zaal opnieuw door de le den der volksvertegenwoordiging en van de hooge colleges, door de vreemde gezanten, de ministers, allen in hun schitterende ga'agewaad, een schitterenden aanblik bood. De Koningin droeg een wit satijnen robe en hoed van gelijke kleur. De Prins was in de tenue van admiraal. De Koningin werd de zaal binnen geleid door den heer 't Hooftde Prin3 door baron van den Borch van Verwolde. De Koningin las zittende de troon rede voor, met vrij zwakke stem, zoo dat menig woord verloren ging. Na beëindiging der lezing hief de heer v. d. Borch van Verwolde een door allen herhaald „Leve de Koningin 1* aan. Buiten bracht het volk het Koninklijk paar opnieuw hartelijke ovaties. Eerste Kamer. Baron Schimmelpennii.ck van der Oye aanvaardde gisteren het voorzit terschap met een korte rede, waarin hij een beroep deed op aller welwil lendheid. De Troonrede zal worden beant woord met een adres van antwoord. Kustverdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het fonds ter verbetering van de kustverdedi ging, dienst 1913. Als eerste termijn voor de onder scheidene werken wordt op de onderwerpelijke begrooting f 1.500.000 aangevraagd. genis te komen. Met welke gevoelens echter dacht zij aan haar vader 1 Zij beefde voor zich zelf terug, voor de tegenstrijdige gevoelens, die in haar hart gewekt werden, wanneer zij aan haar vader dacht, dien zjj trouwens nooit had bemind, maar steeds gevreesd. Des avonds kwam de gravin terug, Esther trachtte haar gerust te stellen, dat Walewski nog niet gekomen was, en zijne moeder drong er bij het jonge meisje op aan haar te zpggen, waar haar zoon verblijf hield. Hoe gaa-ne had Esther deze vrouw, tot wie zij zich zoo van ganscher harte aangetrokken gevoelde, in ver trouwen genomen, deze vrouw, wier vriendelijk gezicht, wier grijs haar een zoo vertrouwbaren indruk op haar maakten, maar zij vond er de k-aebt niet toe, over de misdaden haars vaders te spreken, hem en daarmede ook zich zelve juist in de oogen van deze vrouw te vernederen. Weder verliep een lange, barige nacht. Weder brandde het seiniichtje van het bovenvenster en bevend en sidderend wachtten de beide vrou wen op de komst var. den zoo vurig Voor jaarwedden, toei3gen en daggelden voor tijdelijk in dienst zijnde civiele ingenieu s, opzichters en teekenaars, toelagen voor officieren en opzichters der genie, reis- en verblijfkost"», enz. wordt f 50.000 meetrokken. Voor nieuwe we: ken, aankoop en onteigening van perceele i, enz. enz., een en ander voor lo. het maken van een fort bij Vlissingen; 2o. het verbeteren van het tort van Kijkduin 3o. het vermeerderen van de vuur- uitwerking van de forten aan den Hoek van Hoüand, bij IJmulden en op de Harssens, wordt f 1.400.000 uitgetrokken voor 3o. onvoorziene uitgaven f50.000, te zamen aizoo 1 millioen 5 ton. Staatsbegrooting 1913, Aan de nota van den minister van financiën begeleidende de Staatsbe grooting voor 1913, wordt het volgende ontleend Voor het dienstjaar 1910 bedroegen d uitgaven in totaal f 203.947.100.34 uitsluitend gew.dienst 1107.091.487,826 de ontvangsten f200.092,324.82 en f 198.630.497, zoodat dit jaar oplevert een nadeelig saldo op den geheelen dienst van f 3.854.775.52 en een voor- deelig saldo op den gew. diens? van f 1 539.009.176, zijnde gunstiger dan tc-n vorige jare werd verwacht, resp. f 1,393.502.50 en 1 1.357.404 026. Da uitkomsten van het dienstjaar 1910 mogen voorzeker bevredigend worden genoemd. In sterkere mate is zulks het geval met die van het dienstjaar 1911. Volgens de vooiloopige cijfers zal de totale dienst een tekort opleveren van f4.716.740.11, doch de gewone dienst een overschot geven van f594.189.695, waarbij in aanmerking is te nemen, dat volgens de wet van 4 December 1909, hetgeen de ver hoogde accijns op het gedistilleerd in öe jaren 1911 en volgende zoude opbrengen boven f 25,200.000, niet onder de middelen mocht worden geboekt, doch moest worden tegoed geschreven aan een fonds, waaruit slechts krachtens een afzonderlijke wet voor eenig doel mag worden geput. Het is den minister bijzonder aan genaam, dat de gunstige loop der zaken onrióodlg maakt, dat hij over eenkomstig het in de Miliioenennota van 20 September 1910 te kennen gegeven voornemen voorsteilen doet om tot dekking van het tekort van den gewonen dienst van 1911 te beschik ken over hetgeen het bedoelde fonds over dat jaar uit den verhoogden alcohol-accijns heeft ontvangen. Omtrent de vermoedelijke uitkom sten van het loopende dirnsjaar 1912 valt nog rriet veel met zekerheid te zeggen. verwachte. Te vergeefs De morgen brak aan en vond bei den stom, bleek, vertwijfeld. De gra vin geleek meer op een lijk dan op een levend persoon. Het was voor Esther verschrikkelijk hare vertwijfe ling te zien, terwijl zij haar eigen argst tegenover Walewski's moeder niet toonen durfde, want welk recht had zij, de vreemde, zich voor den vermiste te beangstigen. In den voormiddag verspreidde zich met bliksemsnelheid het gerucht door de stad, dat in den voorgaande» nacht in de nabijheid van Rudow een groote bende vaische munters was gevangen genomen en dat gerucht kwam ook weidra Esther ter oore. Zij vermoedde, dat thans de catastro phe zich ook spoedig tot haav zou uitbreiden, dat misschien reeds binnen eenige uren ook in het huis haars vaders eene huiszoeking zou plaats vinden, dat men een bevei tot zijne inhechtenisneming zou uitvaardigen. Mogelijk zelfs, dat men haar in voorioopige hechtenis nam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1