Dinsdag 17 September No.220. Feuilleton. Kromme We jen. 50e Jaargang. 1912. VL1SSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postd;recteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1 —4 regels 0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. «^bonnemerits-^doerfgrtfiirs op zeer oeordeelige voorwaarden Nieuwe Abonné's, uitgezonderd bij we- lielijKsche betaling, ontvangen de dagelijks verschijnende vlissingsche COURANT Kosteloos tot 1 October 1912. jiNNËNLAND. Sluiting der Staten-Generaal. Minister Heemskerk heeft Zaterdag- middag in opdracht van H. M, de Koningin de zitting der Staten-Gene- iaal in Haren naam gesloten. la de sluitingsrede wordt melding gemaakt van verschillende wettelijke voorzieningen in het afgeloopen zittingsjaar tot stand gekomen, waar onder de goedkeuring van verschil lende verdragen, wijziging der Lager onderwijswet, de Erfgooierswet, de nieuwe Armenwet, regeling der be- pootingen en rekeningen der Staats bedrijven, vergelding met pensioen van zljdelingsche diensten, weder- openstelling der gelegenheid tot inwisseling van muntbiljetten, wijzi ging der bepalingen voor de uitgifte van schatkistbiljetten, de nieuwe Mili- llewet. Goedkeuring van nadere overeen komsten met de grootste spoorweg maatschappijen betreffende de pen sioenregeling van het personeel, wet telijke voorzieningen ten behoeve der uitbreiding en ontwikkeling van het spoorwegverkeer. Herziening van ver schillende wetten, als de steenhou- mrswet, overeenkomst met de Kon. Welvaartmaatschappij voor een pgelden stoomvaartdienst tusschen Java en Australië, verschillende maat regelen in het belang van Ned.-Indie, o,a. vaststelling der rechtspersoonlijk heid van Ned.-Indië, kwijtschelding van uitstaande vorderingen der kolonie Suriname wegens verleende voor schotten inzaken bacovencultuur. H, M. de Koningin heeft hem opgedragen aan de Staten-Generaal Haten dank te betuigen voor hun "teren toewijdirg aan 's lands belang. De Rijksmiddelen. De maand Augustus van dit jaar raag gerekend worden tot de reeks, voor de schatkist des lands voor lig is geweest. Met een flink be- is het totaal van Augustus 1911 overtroffen, terwijl ook die maand reeds gunstige resultaten had opge leverd. Werd n.l. in Augustus 1911 ontvangen een bedrag van i 13,039,279 48Vs. dit jaar kwam een som van f13 840,929 73 binnen, al- f801,650.24'/s meer. Bijna Alle middelen hebben tot deze %ing medegewerkt.Zoo werd meer ontvangen uit de grondbelasting 116,000, de bedrijfsbelasting f 120,000< 83.) De nacht was donker, en de wind, |J öoor de dennen blies, verdoofde siL!eluid ze"3 °P den koristen af- Intusschen trokken de mannen, -ukowski geleidde, ongemerkt hun open te voorschijn, dat Rothmann L!„, verschaft en alleen uit een ■naamden ploertendooder be- Ibelï- U" korte 'ezamen gebonden L ,nen aan het einde van een zwa- etn °5 k°ge' voorzien, en met bkiJ: riem om den pols kon P3<1 worden. »wski klopte overeenkomstigeen hcTkC teeken aan de deur van e|ne huisje, waaraan men zonder 8 verdere ontmoeting geraakt J w«d opengedaan en zij tra- ech|D,j Woonkamer van het oude öe o'anen. Tot hun geluk was n n'et thuis, en de vrouw, aan de vermogensbelasting f36 000, het recht op de mijnen f 4000, de invoer rechten f211,000, den suikeraccijns f268,000, dien op den wijn f5000. op het gedistilleerd f 111,000, het zout 6000, en het geslacht f 23 000, de belasting op gouden en zilveren- werken f 2000, de registratierechten f 125,000, de hypotheekrechten 15000. de posterijen f 168,000, de jacht en vischacten f2000 en de loodsgelden f27,000. Minder brachten opde persc- neele belasting f80,000, de accijns op bier en azijn f 18,000, de zegel rechten f 17,000, de successierechten f 188,000, en de rijkstelegraaf f 1000, terwijl voor de staatsloterij hetzelfde bedrag als verleden jaar is opgegeven. De eerste acht maanden van dit jaar hebben nu een totaal van f 119,728,219,91 in de schatkist ge bracht. Stelt men daarnaast de f 114,773,486.67Vs uit hetzelfde tijdvak van 1911, dan blijkt, dat tot nu toe in dit jaar f 4 954,733,23'-/, meer is ontvangen. („N.Ct.") Invaliditeits- en Oudergoms- verzekering. Verschenen is het Verstag van de Commissie van Voorbereiding der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invali diteit en ouderdom. Wij ontleenen aan de aigemeene beschouwingen van het Verslag het volgende Allereerst werd besproken de staats inmenging ter zake van de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Waar hierover bij de Kamer geen verschil van meening bestaat, wijst de Regeering er in haar antwoord op, dat achtereenvolgens deze drie stel lingen onder de oogen moeten worden gezien a voor verplichte ouderdoms- verzekering moet staatspensioneering in de plaats treden b voor verplichte (ouderdoms)verzekering moet gesub sidieerde vrijwillige verzekering in de plaats tredenc. de voorziening moet zich uitstrekken ook tot niet- ioonarbeiders. Het antwoord der regeering hierop wordt als volgt geresumeerd: De ministers zijn van meening, dat men, bij aanvaarding van het stelsel van staatspensioneering, alleen dan de voordeelen zou gevoelen van het achterwege blijven van premie en van het vermijden van administratie ven omslag, wanneer men van een verplichte invaliditeitsverzekering af ziet dat anderzijds het evengenoemde stelsel afgescheiden van hetgeen men er verder tegen kan inbrengen in ieder geval zoodanige eischen aan de schatkist zou stellen, dat aan zijn invoering niet kan worden gedacht, dat een stelsel van vrijwillige invall- wie Rukowski de vreemdelingen ais vrienden van Koppenhagen voorstel de, noodigde hen uit te gaan zitten, terwijl Rukowski de achterkamer, die tot wachtkamer diende, binnentrad om de zich daar bevindende bewa kers in te lichten. Hierna riep hij Wolf, Werkner en Rothmann in de wachtkamer, waar de beide wachters vol eerbied op stonden, na hunne korte tabakspijpen uit den mond genomen te hebben. Met éen blik had Rothmann de plaats ontdekt, waar zich de alarm klok bevond. Met twee als het ware doellooze passen had hij deze met zijn rug gedekt, zoodat niemand er bij kon komen, en na een kort ge fluit vielen de ploertendooders van Werkner en Wolf op de hoofden van Rukowski en de beide wachters. De slagen met deze gevaarlijke werktui gen zijn niet doodeiijk, maar brengen, indien ze met zekerheid gevoerd wor den, eene plotselinge en langdurige verdcoving teweeg. De snelheid van den overval had den gevallenen zelfs verhinderd ook maar een kreet te slaken; zij zakten als door den blik sem getroffen ineen. Opdat echter ook diteitsverzekering practisch niet uit voerbaar is en een beperking van verplichte verzekering tot bedrijfsinva- liditeit ten onrechte tal van gevallen buiten spel zou laten en een bron zou zijn van moeilijk op te lossen geschillendat de vrijwillige ouder- domsverzekering niet kan leiden tot het doel, n.l. te voorkomen dat een groote groep van personen op den ouden dag aan de armenzorg is overgeleverden dat eindelijk met een aigemeene uitbreiding van de ver plichte verzekering tot kleine onder nemers verder zou worden gegaan dan noodig is, terwijl het ontwerp op voldoende en practische wijze voor zooveel noodig in hun belangen voorziet. Daarna wordt behandeld het ver band tusschen verschillende sociale verzekeringen en inzonderheid de vraag, of het niet wenschelijk ware vóór alles de ouderdomsverzorging ter hand te nemen. Sommige leden verlangden over dracht van het risico der Rijksverze keringsbank aan particuliere vereeni- gingen toegelaten te zien op soortge lijke voorwaarden als in de Ongeval lenwet. Zij meenden, dat die over dracht voor de arbeiders voordeelig zou kunnen zijn. Anderen konden zich hiermede niet vereenigen. In hun schriftelijk antwoord sloten de ministers zich volkomen aan bij die leden, naar wier oordeel overdracht van het risico bij de invaliditeitsver zekering niet kan worden toegelaten, in de eerste plaats met het oog op de selectie van risico's. Wat de organisatie der verzekering betreft, had hef velen leden bevreemd, dat de uitvoering der verzekering in zoo groote mate is opgedragen aan voorzitters der Raden van Arbeid. Men gal In overweging om de be voegdheid van den raad uit te breiden en de macht des voorzitters te be perken. In hun schrifteip antwoord voer den de ministers aan, dat de wet een omvangrijken, dageiijkschen bureau- arbeid zal vorde en, die in den regel wei moeilijk anders zal kunnen wor den verricht dan onder leiding van een man, die, in de détails der wet geheel thuis, zijn volle aandacht aan dien arbeid kan wijden. Van verschillende zijden werd aan gevoerd, dat de premie voor de vrije verzekering te hoog is gesteld. Andere leden achtten het niet on waarschijnlijk, dat van de vrije verze kering veel gebruik zou worden gemaakt. In han schrifteip antwoord wezen de ministers erop, dat particuliere maatschappijen het begrip „invalidi teit* geheel anders opvatten dan het ontwerp, zoodat een vergelijking, de vrouw niets zou bemerken, trad Rothmann weder dadelijk de voorka mer binnen en vroeg haar, of zij geen wijn had. Zij zeide, dat zij deze wel had, maar in de keuken bewaarde. Terwijl zij zich verwijderde om den wijn te halen, sprong Rothmann bui ten de deur, liep eenige schreden voort en floot daarop kort maar scherp. Dit signaal werd dadelp op gelij ke wijze uit de nabpeid beantwoord, en twaalf met karabijnen gewapende Ulanen, die, om niet in hunne bewe gingen gehinderd te wo den, de man tels hadden afgelegd, en zelfs, om zich niet door het gekletter te verra den, hunne sabels hadden achterge laten, volgden Rothmann, die hen dadelp in de wachtkamer bracht, waar nu de verrasite vrouw, die juist met de flesschen wp uit de keuken kwam, werd gevangen genomen. Twee mannen waren bij de paarden der Ulanen achtergelaten en zes man vatten post bij het huis, om te belet ten, dat er iemand in of uitging. De drie bewusteloozen werden uit de wachtkamer naar de slaapkamer van den waard gebracht en daar met de vronw door vier Ulanen bewaakt. zonder méér, van de premiebedragen niet mag worden gemaakt. Wat de verdeeling van het ontwerp aangaat, werd opgemerkt, dat het ontwerp-ziektewet is verdeeld in afdeelingen en die afdeelingen weder verdeeld zijn in hoofdstukken. Dit ontwerp is daarentegen verdeeld in hoofstukken, welke onderverdeeld wordpn in afdeelingen. Aangezien het wenschelijk is de beide ontwerpen zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen, werd in overweging gegeven hier de indeeling van het ontwerp-Ziekfewet over fa nemen. Hiertegen bestond bij de ministers geen enkel bezwaar. De opening der zitting van de Staten Generaal. Volgens een bericht in „Het Volk", zullen er Dinsdag a.p. alleen uit de provincie Zuid-Hoiiand honderd ma- rechaussé s te paard en te voet naar den Haag worden gezonden, om de orde in de Residentie mocht die door de socialisten worden verstoord te handhaven. Voorts vernam het zelfde blad, dat ook marechaussées uit de provincie Groningen, dien dag in den Haag dienst moeten doen. De Internationale Gastentoonstelling. li het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam is Zaterdagmiddag, in tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden, de Internationale Gastentoonstelling geopend, welke van 14 September tot 6 October a.s. van gemeentewege gehouden wordt. De tentoonstelling, welke een drietal zalen, benevens een aan het Paleis aangebouwde tuinzaa! beslaat, heeft ten do tl bij het publiek propaganda te maken voor het gebruik van gas en te doen zien op welke wijze het gas door verschillende gastoestellen, welke dienen voor verlichfing, huis- houdelp, industrieel en wetenschap- pelp gebruik van gasle'dingen en de daarbij behoorende toestellen, kan worden toegepast. Jaarverslag Kamer van Koophandel. Aan het verslag van de Kamer van Koophandel alhier over 1911 is het volgende ontleend Het afgeloopen jaar bracht een malaise mede tengevolge van het vertrek der bookmakers na het in werking treden van de zedeiijkheids- welten, zoowel in den piaatselijken handel als in de bouwvakken. De ongunstige terugslag hiervan was in tal van handelszaken merk baar. Gelukkig kan geconstateerd worden dat er buitengewone bedrij vigheid heerschte bij de voornaamste industrieele inrichting hier ter stede de Kon. Maatsch. „de Schelde". Rothmann opende de valdeur en vond den ingang in de gang, die naar beneden, naar de houten deur leid de. Deze gang was nauwelijks breed genoeg om te vergunnen, dat drie mannen naast elkander liepen. In het eerste gelid liepen Rothmann, Werkner en Wolf, daarop volgden twee gele deren van zes Ulanen en achter deze nog twee Ulanen, die bevel hadden op een gegeven werk de medege brachte lampen aan te steken. Met de meest mogelijke voorzichtigheid werd in de richting naar de deur geloopen, want zelfs het gerinkel van de sporen der Uianen kon het opzet verraden. Hoe nader intusschen de binnendringenden bij de deur kwa men, des té duidelijker hoorden zij den klank der stemmen van een luid dooreenspreken, want inderdaad had er eene zeer opgewonden vergadering der valscbe munters plaats. Sommi gen toch beweerden, dat het ploise- iing verdwijnen, zoowel van Peiser als van Koppenhagen, verraad hetee- kende terwijl dit door anderen werd weersproken. Voorwaarts, wij moeten ons haasten, riep Rothmann zacht zijne De aanbouw van huizen en villa's verminderde. Evenwel dient ie wor den vermeld dat een belangrijke aan bouw van arbeiderswoningen door de Vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting op het voormalig Glacis werd voltooid. De maatsch. „Zeeland" kan weder om wijzen op een toename van bet reizigersvervoer naar Engeland a's- mede van hei goederenvervoer. Een nieuwe sigarenfabriek werd opgericht door de firma I. Ligthart Schenk Co. Fabrieken en Trafieken. Omtrent de verschillende fabrieken zijn de navolgende bijzonderheden te vermeiden De Kon. maatsch. „de Schelde", scheepsbouw- en werktuigenfabriek, heeft blijkens het 36a jaarverslag, in het afgeloopen jaar een bevredigend resultaat opgeleverd (Dit verslag h bben wtjreedsvroegergepubliceerd.) De gasfabriek, behoorende aan de Imperia! Continental Gas Associa tion te Londen, breidde ook dit jaar haar debiet weder belangrijk uit. Mees- en meer wordt de aandacht van het publiek op de goede ver lichting gevestigd. Buitenlampen van 1000 kaarsen werden op verschillende punten in de stad aangebracht. De leidhg in de gemeerde Koude- kerke werd gecompleteerd door den aanleg van een 15 cM. buis van Abeele langs den Nieuwen Vlissing- scheu weg en den Singel te Middel burg naar 't Zand. Onderhandelingen werden geopend met de gemeente Ritthem over de verlichting Van dat dorp met gas. Het nieuwe magazijn aan de Wü- helminaslraat van veriichtings- en verwarmingsartlkelen werd belangrijk uitgebreid, waardoor nu een prachtige winkel is ontstaan. Kleinere winkels werden geopend te Koudekerke en op 't Zand. De Electrische Centrale van de tramweg-Maatschappij Vlissingen— Middelburg, leverde ook electrische stroom voor verlichting en industrieel gebruik krachtens de haar door de gemeente verleende concessie. Met de gemeente Middelburg werd een contract gesloten voor de levering van electn'schsm stroom in die ge meente door de Centrale hier ter s'ede. E? zijn 2 machines mei een capaci teit van ieder 350 P.Kwelke elk 2 electrische machines aandrijven van 125 en 150 K.W. respectievelijk yoor trambedrijf en verlichting. Op 31 December 1910 waren ge leverd 33.5 K.W. voor licht en 11 K.W. voor kracht, tegen 129.5 K.W. voor licht en 29 K.W. voor kracht op 31 December 1911, of omgerekend op lampen van 50 kaarsen 2590 stuks en 40 P.K. aan motoren. metgezellen toe, en met kracht liep men tegen de deur, zoodat deze open vloog. A's verlamd van schrik bleven de valschemunters staan, toen zij in de gang uniformen en aangelegde kara bijnen zagen schitteren en Werkners krachtige stem hun toeriep Geef u overGe zijt gevange nen 1 De Ulanen hadden de karabijnen aangelegd, het tweede gelid mikte tusschen het eerste door, en ieder had zijn man met groots nauwkeurigheid op den korrel genomen. Rothmann c-n Werkner beletten intusschen bet schieten door de eigenlijke werkplaats binnen te dringen en het bevel tot overgave te herhalen. De verraste mannen durfden geen tegenstand bieden; zij moesten het geduldig toelaten, dat Rothmann en Werkner zich in da eerste plaats van alle werktuigen verzekerden, en lieten zich daarna gewillig wegbrengen, hoe wel een twintigtal vertwijfelde man nen, als in het bergwerk aanwezig waren, een geduchten tegenstand had den kunnen bieden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1